Video naar tweede jeugd Ontwikkelingen niet meer bij te houden Met de auto en de vakantie nog als enige concurrenten, staat video op het punt definitief de markt te veroveren. Na een eerste decennium van aarzelend pionieren lijkt de samenleving er voorgoed mee opgescheept. Videoclubs en videotheken rijzen de pan uit, menige winkel is ermee beveiligd, een béétje popgroep biedt de platenmaatschappij naast een demo meteen maar een video-opname aan, de trainer 'filmt' de sportman teneinde zijn bewegingen te analyseren en ook menige rijschoolhouder trakteert zijn cursisten tegenwoordig al op videobeelden. Dit jaar al wordt in Nederland een verdubbeling van het aantal in 1981 verkochte videorecorders (100.000) verwacht, maar de grote explosie zal zich over enkele jaren aandienen als een zeer geavanceerd apparaat zijn intrede zal doen: de micro videocamera/recorder met daarin een standaardcassette die bijna net zo klein zal zijn als de huidige geluidscassette. Dit lichtgewicht apparaat kan niet alleen op elke gewenste plek beelden opnemen, maar ze met behulp van een tv-monitor ook afspelen zodat de bestaande videocassetterecorder in wezen overbodig wordt. In Japanse en Europese laboratoria wordt nog druk gedokterd aan dit nieuwe video-systeem, maar het prototype is er al. En dat werpt weer een duistere schaduw over recente ontwikkelingen op dit gebied, waarvan de verwachtingen tot voor kort nog zo hoog waren gespannen. Zo is bijvoorbeeld het belang van de beeldplaat - nu alleen nog maar in het testgebied Amerika operationeel - reeds bij voorbaat sterk gereduceerd, al was het maar omdat deze het vermogen mist om er opnamen mee te maken. Sony trok zich van dit project onlangs terug, omdat men meent dat dit product de verdere doorbraak van video in de weg zal staan. Beschikt op dit moment nog maar 5 procent van de Nederlandse gezinnen (250.000 in getal) over video-apparatuur, volgens een prognose van Philips zal in 1985 niet minder dan 25 procent ermee gezegend zijn. En dat terwijl de ontwikkelingen op dit gebied niet zijn bij te houden. Tegen de tijd dat de mini-cassette de markt zal hebben veroverd, dient zich alweer de bandloze recorder met 'memory-chip' aan. Of een videocamera ter grootte van een fototoestel, waarin alle elektronische circuits zijn samengebracht in een paar chips. Een tipje van de sluier. De ver gevorderde onderhandelingen tussen Philips en een viertal Japanse elektronica-gi- ganten om in de nabije toekomst te komen tot één kleine en handzame videocassette, hebben alles te maken met de stellige verwachting dat video over enkele jaren definitief de wereld markt zal hebben veroverd. Na tien jaar pionie ren is de consument 'om' en rijp voor de grote explosie die het stadium van de tekentafel al ruimschoots is gepasseerd. Die explosie zal de huidige syste- menstrijd (VHS, Betamax, V- 2000) vermoedelijk met één klap beslechten en het bestaande vi deo-assortiment binnen niet al te lange tijd doen vérouderen tot het niveau van een distributiera dio. Rond 1985 zal een slechts en kele kilogrammen wegende vi deocamera met ingebouwde mi ni-recorder worden gelanceerd, die naast geavanceerde camera eigenschappen dus ook kan op nemen en afspelen. Voor wie niet maalt om een ietwat gereduceer de beeldkwaliteit ten opzichte van de huidige video-systèmen, maakt dit nieuwe apparaat de lij vige hedendaagse videocassette recorder in feite overbodig en worden de gebruiksmogelijkhe den ervan sterk verruimd. Hoewel Philips deze doorbraak in de westerse media enigszins heeft geclaimd, is het toch als al tijd weer de Japanse industrie die het initiatief ertoe heeft geno men. Op instigatie van de Japan se regering zijn de grote elektro- nica-fabrikanten rond de bitter tafel tot de conclusie gekomen dat een voortgaande onderlinge concurrentie op den duur scha delijk zou zijn voor de Japanse economie, die nu al aanhikt te gen een zekere verzadiging van de audio-markt en dus dringend verlegen zit om productie-uit breiding. deocamera ter grootte van een fototoestel. Weliswaar nog met stilstaande beelden, maar de overgang naar bewegende beel den is slechts een kwestie van enkele jaren. Sony is bezig een zelfde apparaat te ontwikkelen, maar dan ook nog met de eigen schappen van een gewoon fo totoestel. Waarmee andermaal een nieuwe fase in het videoge- beuren wordt ingeluid: de fase waarin tapes zullen worden ver vangen door micro-chips. Japan se priegelaars hebben de eerste videocamera/recorder met een 'memory-chip' in concept al ge reed, maar hij zal pas geïntrodu ceerd worden tegen de tijd dat massale productie ervan moge lijk is, hetgeen rond 1990 te ver wachten is. Welk systeem? Voorzorg standaardcassette is dus het bindende element waar omheen ieder zijn eigen appara tuur zal gaan ontwerpen en waar mee mogelijke toekomstige con currentie van Philips binnen proporties zal worden gehouden. En Japan zou Japan niet zijn als met dit nieuwe project de be staande video-apparatuur in één klap rijp zou zijn voor de schroothoop. Men mikt er op dat beide systemen voorlopig naast elkaar te gebruiken zullen zijn. Uit voorzorg is al een adapter ontworpen, die het mogelijk maakt de toekomstige mini-stan daardcassette in de huidige grote laadsleuf af te spelen. Een even simpele als geniale oplossing om twee producten in elkaar te laten overgaan en intussen de markt wakker te houden. Toch maar wachten met de aan schaf van een video? Tamelijk zinloos, want in een iets later sta dium zo rond 1987) liggen er al weer baanbrekende nieuwe ont wikkelingen voor de deur. Zo heeft Sharp niet minder dan 28 patenten aangevraagd op een vi Even terug naar het beeld van van daag, dat wordt gekenmerkt door een harde concurrentieslag met (nog) als inzet de vraag welk cassette-systeem de meeste aan hangers naar zich toe trekt. In die strijd is de omzet een alle soverheersende factor. En op dat punt hebben de Japanners de Europese industrie (de Ameri kaanse heeft al lang afgehaakt) duidelijk laten weten dat zij voor de toekomst het heft in handen heeft. Zo maakte Matsushita - het moederbedrijf van Technics, Panasonic en National, die alle het VHS-systeem hanteren - eind december bekend een abso luut record te hebben gevestigd met de produktie van 5 miljoen videorecorders, die voor dit jaar over de gehele wereld zijn afge zet Daarmee Sony (Betamax- systeem) het nakijken gevend, want dit bedrijf had eerder al meegedeeld er 3 miljoen te heb ben geproduceerd. In Nederland kennen we ook nog het in 1980 door Philips geïntro duceerde V-2000 systeem, een tweezijdige dus omkeerbare cas sette met een extreem lange speelduur van maximaal twee maal 4 uur. Ondanks de lage ge bruikskosten (ongeveer tien gul den per speeluur) beslaat dit nieuwe systeem nog maar een gering marktaandeel: naar schat ting 15 procent tegen ruim 50 procent VHS en 30 procent Bea- tamax In Europa ais geheel lig gen de marktcijfers voor het VHS-systeem overigens nog gunstiger (60 tot 70 procent) en dat zal wel zo blijven, nu de eer ste audiocassettes zich alweer hebben aangediend waarin een VHS-videoband kan worden ge bruikt. Het Amerikaanse Technicolor Video presenteerde vorig jaar al een draagbare recorder met videocassette grootte geluidsbandje. De recorder (bij Funai in Japan gemaakt) weegt maar 3200 gram. Even was dit een unicum, maar nog geen week later lanceerde Grundig een nog kleinere recorder van 2300 gram. Over enkele jaren komen de Japanners met een camera nog geen 2 kilogram op de markt, waarin ook de recorder een plaats heeft gekregen. systeem de grootste westerse veel lonender zal zijn dan het c Links de toekomstige videocamera van Sharp ter grootte fototoestel. Jaar van lancering: 1990. Rechts het prototype van het Micro Video System, dat op den duur alle bestaande apparatuur zal vervangen. bracht. Deze bombastische VCR- 1500 heeft nooit de furore ge maakt die men ervan verwacht te. Veel kinderziekten en dure banden - die nooit standaard werden - leidden ertoe dat ge noemd apparaat thans nog maar 1 a 2 procent van het vaderlandse video-bestand uitmaakt en als zodanig is uitgerangeerd. Vandaar dat Philips zich met het oog op de toekomstige ontwik kelingen voor een nieuw debêcle tracht in te dekken. En die toe komst heet Micro Video System een soort elektronische Super-8 camera met ingebouwde mini- recorder waarin een videocasset te wordt geplaatst die slechts een fractie groter is dan de bestaande geluidscassette. Met zijn belang rijkste Japanse rivalen - Sony, JVC, Hitachi en het eerder ge noemde Matsushita, waarmee ook Akai banden onderhoudt is onlangs in principe overeen stemming bereikt omtrent de standaardisering van deze cas sette. Klap In een zoveelste poging een Euro- producenten aan zijn zijde (o.a. dankbare pionierswerk aan het pees antwoord te vinden op de Grundig, B O en het Britse begin van de jaren zeventig, toen Japanse video-invasie, kreeg Pye), maar nu al ziet het er naar Philips als eerste een videocas- Philips met zijn nieuwe V-2000 uit dat al die arbeid nauwelijks setterecorder op de markt Als ook over een aantal 'onderge schikte punten' - zoals een woordvoerder van Philips het uitdrukt een akkoord is be reikt kan het contract worden ge tekend en is de weg vrij voor massale productie van dit nieu we videosysteem, dat het be staande snel zal doen verouderen en zeer waarschijnlijk ook de smalfilmindustrie een gevoelige klap zal uitdelen. Want los nog van het feit dat deze nieuwe mi cro videocamera/recorder de be staande video-apparatuur in we zen overbodig maakt, neemt hij in één klap een groot aantal be zwaren weg die tot nu toe aan de videocamera kleefden. De draagbare videoset van 1982 biedt reeds een groot aantal voordelen ten opzichte van de filmcamera, maar is nog niet in staat die van de markt te verdrin gen. De aanschaf is nog altijd duur (zo'n 6.000 gulden) en het monteren van video-tapes vraagt om extreem dure apparatuur, die voor de gewone consument niet te betalen is. Zelf video-opna men maken is nog niet mogelijk zonder een aparte draagbare recorder om de schouder en dat maakt het geheel tamelijk kwets baar en zwaar (doorgaans 7 8 kilo). Bovendien zijn kleurweer- gave en beeldkwaliteit van smal film duidelijk beter. Maar daar staat tegenover dat de videoca mera handiger in het gebruik is; de gebruiker kan zijn opname onmiddellijk beoordelen, des noods uitwissen en hoeft niet te wachten op ontwikkelen; het ge luid is beter en altijd synchroon; en bovendien bedragen de opna mekosten na aanschaf van de ap paratuur slechts een tiende van die van smalfilm. Maar zoals gezegd, de resterende bezwaren tegen videocamera's zullen over enkele jaren vrijwel tot nul zijn gereduceerd. Het pro totype van het Micro Video Sys tem, zoals Matsushita dat vorig jaar met grote trots presenteerde, weegt slechts 1,9 kilogram en zal naar schatting zo'n 2000 gulden gaan kosten. De benodigde stan daard-cassette heeft een speel duur van 2 uur en zal in de prijs klasse van 15 20 gulden komen te liggen. Voeg daarbij ook nog de afspeelmogelijkheden van zo'n Micro Video System en het zal duidelijk zijn wie op den duur de slag om de hobby-filmery gaat winnen. Voor smalfilmers is er één troost: oude films kunnen altijd weer worden 'overgeschre ven' op videocassettes. Huisbioscoop Dat 'overschrijven' is nu al een ac tieve bezigheid van allerhande videoclubs, die in de kortst mo gelijke tijd een nieuwe aanvul lende markt voor video-fanaten hebben gecreëerd, namelijk die van de 'huisbioscoop'. Namen als Video Rent, Video Universal, City Video. Euro Video Club en Video Media staan voor bedrij ven die in den lande een indruk wekkend netwerk van dealers hebben opgebouwd, waar de geïnteresseerde in overvloed speelfilms op videocassetteban den kan huren of kopen De meest gedurfde aanpak is wel die van Video Select, een project van de VNU (o.a. uitgever van Panorama, Nieuwe Revu en tal van andere bladen) die bezig is dit nieuwe goudmijntje met ka merbrede advertentiecampagnes aan de man te brengen. Na het invullen van een onschuldig ant- woordkaartje om wat meer infor matie bleek ik al meteen lid te zijn geworden van deze nieuwe videoclub, die niet alleen beken de speelfilms tc huur of te koop aanbiedt, maar die daarnaast voor haar leden ook een uitge breid dienstenpakket ter be schikking stelt (van een video-re- portagedienst tot een eigen vi deoblad). Videotheken En daarmee is de koek nog lang met op, want naast al deze video clubs met hun honderden ver kooppunten (tot in Albert Heijn- filialen toe) kent ons land ook nog enkele honderden videothe ken, doorgaans wat schimmige zaadjes die lang niet altyd op de plank hebben staan wat de ge stencilde catalogus allemaal aan prijst. Bovendien is de kwaliteit van het gebodene vaak abomina bel, omdat de desbetreffende cassette door voortdurend ille gaal kopiëren niet zelden negen 'generaties' van de moederband verwijderd is. Op die manier valt er van Pikant gevrxj in de alpen wei nog maar weinig waar te ne men, al is de prijs er doorgaans ook naar (zo'n 25 gulden per drie films gedurende 3 dagen). Maar wat koop je er voor als je naar een Japanse film zit te kijken, die in het Duits is nagesynchroni seerd en voorzien is van franse ondertitels, zoals een kennis on langs droogjes opmerkte. In tegenstelling tot de legale cas settes van de eerder genoemde clubs, waarvoor rechten zijn be taald, is het materiaal in ondoor zichtige videotheekjes door gaans onrechtmatig gekopieerd. Veel moederbanden worden daartoe uit de Verenigde Staten gesmokkeld, maar het is ook geen uitzondering als een nieu we speelfilm tijdens het trans port van het ene naar het andere bioscooptheater even een nacht je wordt 'geleend', waarna het veelvuldig doorkopiéren weer een dikke duit oplevert. Is dit alles nu een bedreiging voor de bioscopen? Voordat het grote aantal 'inbraken' op kabelnetten door de rechter een halt werd toegeroepen, meende de Neder landse Bioscoopbond van wel. Maar nu veel kabels 'op slot' zijn, gaat men de slag tegen de video industrie weer vol vertrouwen tegemoet. Men klampt zich daar bij vast aan de overweging dat het avondje uit niet te vervangen is en dat de bioscopen tenslotte ook de komst van de televisie hebben overleefd. Markt Wat niet wegneemt dat het bio scoopbezoek de laatste jaren drastisch is teruggelopen. Niet bevestigde cijfers over 1981 spre ken over een terugloop van 1,2 miljoen bezoekers ten opzichte van het jaar daarvóór, wat voor deze branche zou neerkomen op een inkomsten verhes van pak weg 10 miljoen gulden Nu steeds meer filmmaatschappijen ertoe overgaan hun rechten te verkopen aan videoproduktie maatschappijen, is de kans niet gering dat de 'huisbioscoop' ook in Nederland steeds meer de ftinctie van het bioscooptheater gaat overnemen. Onlangs nog kocht de Warner Communica tions Company voor een bedrag van 120 miljoen de filmrechten van United Artists en biedt diens uitgebreide pakket nu in een groot aantal landen (ook in Ne derland) onder de naam Warner Home Video te huur aan. Op wat kleinere schaal deed filmprodu cent Rob Houwer hetzelfde. Rechten van films als Soldaat van Oranje, Wat zien ik"* en Keetje Tippel deed hy van de hand aan de 150 dealers tellende Euro Video Club in Nijkerk, waarin Elsevier-NDU nog niet zo lang geleden een kwart aandeel wist te verwerven. Allemaal tekenen die er op wijzen dat er op het gebied van video een florerende markt bezig is te ontstaan. En met de satellieten voor de deur zou de Nederlander in de nabije toekomst wel eens- inlarltyk kun» n aan lijken op de Amerikaan, die gemiddeld ze seneenhalf uur per dag naar de buis kijkt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15