Gemeenten draaien kraan langzaam maar zeker dicht Verbluffende prestatie Van der Wiel GP Zuid-Afrika gaat toch door Faillissement circuit Zandvoort aangevraagd Na miraculeuze zege nu leider in Hoogovens-toernooi IJsclub Zevenhuizen overweegt geding Partij ZATERDAG 23 JANUARI 1982 JOHANNESBURG (ANP/AFP/ SID) - De Grand Prix van Zuid Afrika, de eerste in een nieuwe serie om het wereldkampioen schap voor Formule 1-wagens, gaat vandaag toch van start. Gis termorgen kwamen de coureurs naar het circuit voor de training. Tijdens onderhandelingen was men tot overeenstemming geko men met de FISA, die donderdag had besloten de wedstrijd uit te stellen tot volgende week. Dat gebeurde naar aanleiding van een staking door de coureurs. Zij waren in opstand gekomen om dat zy het niet eens waren met enkele voorwaarden in de nieu we 'super-licentie'. Vooral de be paling, waardoor de coureurs in hun vrijheid beperkt werden te onderhandelen over nieuwe con tracten, schoot bij hen in ver keerde keelgat. "Men is aan onze verlangens tege moet gekomen", verklaarde Oos tenrijker Niki Lauda gisteren toen hij terugkwam van de on derhandelingstafel en zich rich ting het Kyalami-circuit begaf. Hij maakt in de Zuidafrikaanse Grand Prix zijn rentree als for mule 1-coureur. Wereldkampioen Nelson Piquet komt vandaag niet aan de start. Hij is door zijn directeur Bernie Ecclestone, die tevens voorzitter is van de vereniging voor con structeurs (FOCA), op non-actief gesteld. Hier is waarschijnlijk sprake van een eerste maatregel van Ecclestone ten koste van de Braziliaan, die donderdag tot één van de heftigste actievoerder be hoorde. Al met al bleef er gistermorgen am per een uurfje over voor de trai ning. De Fransman R§né Arnoux zette de beste trainingstijd neer. In zijn Renault turbo legde hij de 4100 meter af in 1.06.35 min., wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 222,67 kilometer per uur. Niki Lauda neemt nog even de stand van zaken door met het oog op zijn rentree in de formule 1-race, vandaag in Johannesburg. UTRECHT (GPD) - Van de 31 gemeenten in ons land waarin betaald voetbal wordt gespeeld, hebben gistermiddag in Utrecht 21 besloten om met ingang van seizoen 1982- '83 de subsidies aan de clubs in de exploitatiesfeer af te bouwen. Hun financiële be moeienis met het betaalde voetbal zal zich gaandeweg beperken tot de accommodatie sfeer. ZANDVOORT - De constructeursorganisatie van formule 1-wagens, FOCA, heeft het fail lissement aangevraagd van de Cenav, ex ploitant van het circuit in Zandvoort. De FO CA krijgt nog 1,2 miljoen gulden van de Ce nav voor het organiseren van de Grand Prix van vorig jaar. De organisatie heeft inmid dels beslag gelegd op de bankrekening van de Cenav, waar nog 25.000 gulden op staat. De circuitexploitant is hoogst verbaasd over de faillissementsaanvraag. Woordvoerder Dirk Buwalda noemt het daarnaast een vol strekt zinloze zaak. "We hebben met de be lastingdienst een regeling getroffen om onze schulden af te lossen. Als we failliet worden verklaard, komen zij echter als eerste schuldeiser aan bod. Op de tweede plaats komt in dat geval de Nationale Investerings bank (die aan de Cenav in '73 1,5 miljoen gul den leende, red.) Dan blijft er niets meer over voor de FOCA". "De enige logische conclusie die wij kunnen trekken", zegt Buwalda, "is dat FOCA-voor- zitter Ecclestone geen Grand Prix meer in Nederland wil houden. In Amerika vangt hij zo een miljoen meer voor het organiseren van een race. Ik had niet gedacht dat ze ons nu op deze manier de nek om wilden draai- Het is niet waarschijnlijk dat er bij een faillis sement nog op Zandvoort kan worden gera- ced. De gemeente Zandvoort is bevoegd de huurovereenkomst met onmiddellijke in gang in te trekken indien de Cenav in staat van faillissement wordt verklaard of sur- céance van betaling aanvraagt. Volgens de Haarlemse advocaat mr. Laus, die het faillissement namens de FOCA heeft aangevraagd, is er weinig kans dat de Cenav zich uit de financiële problemen kan redden. "Het is een bekeken zaak", oordeelt hij Buwalda blijft echter hoop houden, dat de Ne derlandse autorensport door zal blijven gaan op het Zandvoordse circuit. De stichting Cir cuit Zandvoort, waar de Cenav-aandelen van zakenman Michael J. Hordo in worden ge stort, zal dit moeten bewerkstelligen. Een en ander betekent tevens dat de 21 gemeenten de wens te ken nen hebben gegeven om zich vanaf het begin van seizoen '82- '83 terug te trekken uit het sa menwerkingsverband van de ex terne geldgevers in het gezond- makingsproces betaald voetbal, waarin ook CRM en de Stichting Nederlandse Sporttotalisator (Toto en Lotto) zitting hebben. Met het besluit hebben de 21 ge meenten het advies van de werk groep betaald voetbal van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) overgenomen. Vertegenwoordigers van de 21 gemeenten zullen dit advies ter kennis brengen van het bestuur van de VNG. De werkgroep betaald voetbal van de VNG vindt dat de exploitatie- cijfers over de seizoen '78-'79, '79- WIJK AAN ZEE (ANP) - De zesde speeldag van het 44e Hoogovens schaaktoernooi zal niet als de fijnzinnigste, maar wel voorlopig als de sensationeelste de historie in gaan. Toen gisteren in Wijk aan Zee de kruitdampen waren opgetrokken, had Van der Wiel in glad verloren stand op miraculeuze wijze van Chandler gewonnen. Kort daarvoor was Hübner naar eigen zeggen aan zijn eerste nederlaag ontsnapt (remise tegen Balasjov) en waren de duels tussen Tal en Kavalek en Christiansen en Nikolic in min of meer normale puntdelingen geëindigd. Ree en Sosonko braken hun partij tegen respectievelijk Timman en Sunye in voordeli ge positie af, maar moesten gisteravond in de voortzetting terrein prijsgeven: remi se. De ontmoeting Nunn-Hort werd tweemaal afgebroken. Door deze resultaten gaat John van der Wiel halverwege het toernooi aan de leiding met 4,5 uit zes. Het lijstaanvoerderschap zal zeer waarschijnlijk van korte duur zijn. Bij winst van Nunn op Hort neemt de Brit de leiding over met een half puntje meer. De zege van Van der Wiel op Mur ray Chandler kwam volkomen onverwacht uit de lucht vallen. De Nieuwzeelander had met wit een huisvariant van Van der Wiel van het Siciliaans keurig weer legd en bouwde een stelling op, die superieur was. Zo superieur, dat hij meerdere varianten tot zijn beschikking had om zijn op ponent te vonnissen. De overga ve van de Nederlandse meester leek slechts een kwestie van tijd. De 22-jarige Leidenaar bezat werkelijk geen enkele afdoende verdediging tegen de dodelijke aanval van de witte stukken, toen Chandler in hevige tijdnood in de wirwar van varianten mis greep en verschrikkelijk blun derde. Van der Wiel was er als de kippen bij de bekende laatste strohalm te grijpen en wikkelde af naar een pionnen-eindspel, waarbij hij juist een zet eerder een dame haalde. Zeer gedesillu sioneerd haakte Chandler na de 41e zet af. Voor Van der Wiel gloort het eerste grcotmeesterre- sultaat. Uit de resterende zeven ronden dient hij 3 punten te ha len om die score waar te maken. Dramatisch was het verloop van de partij tussen stadgenoten Jan Timman en Hans Ree. Timman kwam met redelijk spel uit de Franse opening. Ree deed dat te niet en bouwde met zwart in het middenspel licht voordeel op. Daarbij zag hij evenwel een takti- sche wending over het hoofd. Timman rook zijn kans en boog een ogenschijnlijk verloren LEEUWARDEN (GPD) - Het bestuur van de ijsclub Zevenhui zen beeft vanmorgen een Rotterdamse advocaat in de arm ge nomen om juridische stappen voor te bereiden tegen het be sluit van het KNSB-bestuur een aantal marathonrijders voor twee wedstrijden te schorsen. Het betreft hier rijders die op 16 januari deelnamen aan de 200-km-wedstrijd op de Rotteme- ren, een race waar de KNSB zegt geen toestemming voor te hebben verleend. Op dezelfde dag was 's avonds in Amsterdam een marathon, meetellend voor het KNSB-klassement. Onder de gestraften zijn bekende rijders als Co Giling, Jos Niesten, Jeen van den Berg en Bennie van der Weide. „Dit pikken wij natuurlijk niet", is de felle reactie van Zeven- huizen-voorzitter Bram Veerman. „De rijders zijn geheel te goeder trouw. Wij hebben ze van tevoren de situatie uitgelegd. In onze ogen was het een volkomen legale wedstrijd". De ijs- club Zevenhuizen vroeg op maandag de wedstrijd aan en vroeg binnen twee keer 24 uur een reactie van de bond. Die reactie kwam niet, waarna het ijsclubbestuur ervan uitging dat de wedstrijd geaccepteerd was. „Donderdagmiddag om drie uur kregen we een telegram, waar in gesteld werd dat de wedstrijd geblokkeerd was. Pure onzin natuurlijk. Wij hebben direct contact gezocht met Wim Comel- lo en met marathon-TC-voorzitter Wim Benschop. Ze zouden vrijdag voor vijf uur reageren. Wij hebben taal noch teken vernomen", aldus de heer Veerman. Trekt de KNSB vandaag de schorsing niet in, dan overweegt het bestuur van de ijsclub Zevenhuizen een kort geding tegen de bond. Veerman is bijzonder optimistisch over de afloop daar van. „De bond heeft namelijk in de brief aan de gestrafte rij ders geschreven dat zij hen verdenkt van een strafbaar feit. Nou, het is natuurlijk een mooie boel om iemand al te straffen op verdènking van iets". In kringen van de marathon-rijders is met verbijstering gerea geerd op de straf. „De bond heeft geen poot om op te staan", stelt Jeen van den Berg bikkelhard. De Heerenveense nestor van het marathon-schaatsen vindt de handelwijze van de bond wat al te voortvarend. „Ik had liever gezien dat de bond eerst uit zou zoeken hoe het nou precies met de ijsclub Zeven huizen zat. In de brief aan ons staat dat wij ons in ernstige mate schuldig hebben gemaakt door deel te nemen aan een wedstrijd waarvoor geen toestemming is verleend. We wisten niet beter of er was wél toestemming gegeven. De bond kan ons dan ook niets maken". stand om in een perspectiefbie- dende stelling. Nog waren de schermutselingen niet ten einde. Op zijn beurt vergaloppeerde Timman zich bij een taktische manoeuvre van Ree. Bij het af breken waren de beste papieren voor Ree. Hij had een kwaliteit meer, toren voor loper. Deson danks bleef Ree in de tweede ronde op remise steken. Voor Jan Timman verloopt het 44e Hoogovens-toernooi desastreus. Op grond van zijn elo-rating (2655) moet hij 8,5 punt scoren in de dertien partijen van het toer nooi, wil hij zich op de tweede plaats van de wereldranglijst handhaven. Dat lijkt een te zwa re opgave. Na de deling van gis teravond deelt Timman met Su nye de twaalfde plaats met slechts twee winstpunten. In de resterende zeven partijen moet de Amsterdammer dus nog 6,5 punt halen, dat wil zeggen een score van bijna honderd procent. Een hele klus met onder andere Sosonko, Balasjov en Tal nog als tegenstanders. Genna Sosonko kon zich gisteravond nog niet bij het achtervolgende groepje aan sluiten. Na in gewonnen stelling te hebben afgebroken, kwam hij in de tweede sessie niet verder dan remise. De Braziliaan ontwikkelde met wit een aanval op de koningsvleugel, waarvan weinig dreiging uitging. Sosonko ving het offensiefje kundig op en attaqueerde vervol gens stevig in het centrum. Su nye probeerde de pressie van de zwarte stukken te keren door een pion te offeren. Sosonko accep teerde niet alleen de pion, maar stond in het eindspel technisch gewonnen. Later bleek dat alleen niet toereikend voor de winst. Nunn verbaast met zijn inventieve spel vriend en vijand in Wijk aan Zee. De schuchtere Brit ging in de partij tegen Hort op de strate gische toer, maakte op het eerste oog nauwelijks vorderingen, maar koos met zijn stukken wel de beste velden. Hort verdedigde zich prachtig maar verbruikte daarbij zoveel bedenktijd, dat hij Jan Timman (l) begint vol goede moed aan het duel met Hans Ree. Hij mocht niet klagen dat de partij i eindigde. Inmiddels staat wel zijn tweede positie op de wereldranglijst op de tocht. in tijdnood kwam. In die fase, j een halve minuut voor acht zet- Uitslagen ten, koos hij waarschijnlijk niet de beste voortzetting. Bij het af breken had Nunn met een pion meer voordeel. De partij werd gisteravond voor de tweede maal afgebroken. Bij een overwinning maakt de Londenaar een uitste kende kans het toernooi op zijn naam te brengen. Chandler (Nwz)-Van der Wiel (Ned) 0-1, Nunn (Gbr)-Hort (Tsj) afgebroken, Tal (Sow)-Kavalek (Vst) V2-V2, Christiansen (Vst)-Ni- kolic (Jsl) Vi-Vi, Balasjov (Sow)- Hübner (Wdl) Vi-Xh, Sunye (Bra)- Sosonko (Ned) V2-V2, Timman (Ned)-Ree (Ned) Vi-Vt. Stand na zes ronden: l. Van der Wiel 4'A, 2. Nunn 4 plus 1 afgebroken, 3. Hort 3'A plus 1 afgebroken, 4 Hübner en Balas jov 3Vi, 6. Nikolic, Kavalek en Sosonko 3, 9. Tal, Christiansen en Ree 2Vi, 12. Sunye en Timman 2, 14. Chandler l'A. 5 0 T De partij tussen Chandler en Van der Wiel had het volgende verloop: Wit: Chandler Zwart: Van der Wiel. b7-b5, 10 Pe5xd7 b5xc4, 11 Pd7-o5 Pa6-b4, 12. 0-0 Ta8-d8, 13 Ddl-13 Da5-a6, 14 Lcl-g5 h7h6, 15 Lg5xfB g7xf6, 16 Pe5-c6 Pb4xc6. 17. d5xc6 Td8-d3. 18 Df3-c4 Th8 g8. 19 c6-c7 Ke8-d7, 20. Pc3-d5 fB-f5. 21 De4-e5 Da6-c6, 22 Tfl-dl Tg8-g5. 23 Tdlx- d3 c4xd3, 24. h2-h4 Tg5g7, 23 Tal dl e7-c6, 26. De5 A3 Tg7xg2+, 27 Kgl-hl Dc6-a8. 28 Khlxg2 Da8x- d5+. 29 Kg2 gl Kd7-c8. 30 DfBxf7 Lf8-d6. 31 Df7 f8+ Kc8xc7. 32 Tdl- cl+ Ld6 c5. 33 De8 f7* Kc7 b6. 34 b2-b4 Le5xf2 35 Kflxf2 Dd5-d4 36 Kf2-g2 Dd4b2+. 37 Kg2 (3 Db2xcl. 38. Df7xe6+ Dcl-c6+. 39 De6xc6 Kb6xc6, 40. Kf3-e3 Kc6-b5, 41. Kc3xd3 Kb5xb4 Wit geeft op '80 en '80-"81 bij de meeste clubs constant aanzienlijke tekorten te zien hebben gegeven (van 16 tot 50 miljoen gulden) en dat de prognose voor dit seizoen al evenzeer negatief is. Het gezond- makingsproces van het betaalde voetbal op landelijk niveau, zegt de werkgroep, is gedurende de eerste periode van vier jaar waar in dat had moeten gebeuren in financieel opzicht niet geslaagd. De financiële ruimte van de ge meente staat thans onder zeer grote druk en mede als gevolg van allelei maatregelen van het Rijk zal de financiële positie van de gemeenten verder verslechte ren. De gemeenten worden der halve gedwongen tot een uiterst kritische bezinning op uitgaven. „De consequentie van hetgeen vandaag is besloten", merkte de voorzitter van de werkgroep van de VNG, de Utrechtse wethou der Cees Pot op, ,,is dat de VNG straks uit het BBI (Budget Bewa- kings Instituut), het orgaan dat de financiële wandel van de be taald voetbalclubs in de gaten houdt, red.) stapt. Daar lijkt het overnemen van het advies door de meerderheid van de 31 ge meenten onherroepelijk toe" Pot zei verder dat de acht gemeen ten die het advies van de werk groep niet hebben opgevolgd, niet moeten worden beschouwd als tegenstanders van de afbouw van subsidie aan het betaalde voetbal. „Over afbouw", aldus Pot, „denken de 31 gemeenten hetzelfde, alleen was het voor de acht om tal van redenen op dit moment niet mogelijk om het ad vies over te nemen Een van de redenen vormden reeds gemaak te afspraken met betaalde clubs over subsidies in de exploitatie- sfeer het komende seizoen en daarop volgende". Overigens is de werkgroep betaald voetbal van de VNG van mening dat de subsidie-afbouw bij de ge meenten niet bij voorbaat een streep haalt door de toekomst van het betaalde voetbal. Pot: ..Het betaalde voetbal zal correc ties op de huidige situatie moe ten aanbrengen. De uitgaven van de clubs zullen drastisch omlaag moeten. Verder kan bijvoorbeeld shirtreclame voor de clubs een aantrekkelijke financiële injectie betekenen. En wij hebben aan wijzingen dat shirtreclame in de nabije toekomst in het betaalde voetbal heel wel denkbaar is" De gemeenten die zich achter het advies van de werkgroep schaar den zijn: Almelo, Apeldoorn, Breda, Doetinchem, Dordrecht. Den Bosch, Eindhoven, Ensche de. Heerenveen, Helmond, Kerk- rade, Maastricht, Nijmegen, Rot terdam. Schiedam. Sittard, Til burg, Utrecht, Venlo. Volendam en Wageningen. De achte ge meenten die het advies „naast zich neer legden" zijn: Arnhem, Deventer. Den Haag, Haarlem. Leeuwarden, Veendam, Velsen en Zwolle. Amsterdam en Gro ningen waren afwezig in Utrecht Van den Berg in sectiebestuur DEN HAAG (GPD) De speler». vakbond (WCS) heeft mr. Cees van den Berg (39) voorgedragen als kandidaat voor het sectiebe stuur betaald voetbal. Cees van den Berg, die na een journalistie ke loopbaan jarenlang stafmede werker is geweest van de WCS en thans werkzaam is by het mi nisterie van sociale zaken zal de plaats innemen van trainersaf gevaardigde Jo Witteveen, die niet langer de steun ondervond van zijn achterban, de WON, en derhalve tot aftreden werd ge dwongen. Enige tyd geleden reeds schoof de WCS voorzitter Karei Jansen sr. naar voren als opvolger van spe- lersafgevaardige Roel Wiersma, die in tegenstelling tot Jo Witte veen nog niet aftredend was. Karei Jansen sr en Cees van den Berg zullen met ingang van 1 fe bruari deel uit gaan maken van het sectiebestuur betaald voet bal.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13