Nieuw meubelconcept van uitgefreesd multiplex Nieuwe steen bespaart 70% stookkosten Grammofoonplaat zonder hinderlijke bijgeluiden Meer creatief bezig zijn c Snel bouwen met gasbetonblokken Fotoreportage van t dagelijks leven ZATERDAG 23 JANUARI 1982 Extra Bouwbedrijf Van Eek ISO Composiet uit Rijswijk heeft een nieuwe steensoort ont wikkeld die bij toepassing in de woningbouw de stookkos ten met zeventig procent kan verlagen. Dit blijkt uit proe ven van TNO, aldus het be drijf tijdens de presentatie van het nieuw bouwprodukt op Schiphol. De hoge besparing spruit voort uit het materiaal dat in de ste nen is verwerkt: polystyreen, ook wel piepschuim ge noemd. Volgens het onder zoek van TNO is de isolatie- waarde voor warmteverlies twee keer zo hoog als de op het ogenblik geldende norm. Ook de geluidsisolatie van de ISO-composiet-steen is vol gens de technisch-fysische dienst van het onderzoekin stituut beduidend beter dan van een baksteen. Een woningwetwoning ge bouwd van piepschuim-ste nen met een laag cement er omheen kost 89.000 gulden. Dat is enkele duizenden gul dens goedkoper dan de maxi mumprijs voor een woning van dat type van het ministe rie van volkshuisvesting mag bedragen. Stevigheid wordt verkregen door de stenen, die een cilin dervormig gat in het midden hebben, vol te storten met be ton. Volgens het Rijswijkse bedrijf voldoet de steen aan de eisen van het ministerie. Met een aantal aannemers verspreid over het land wor den nu proefprojecten ge start. Dit jaar kan het bedrijf voor ongeveer negenhonderd woningwetwoningen stenen leveren. De NOM (Noordelij ke Ontwikkelings Maat schappij) subsidieert de bouw van een steenfabriek in Friesland. Van Eek ISO Composiet ver wacht wereldwijd veel suc ces te behalen met zijn nieu we steen. In 23 landen is pa tent aangevraagd. Volgens de firma is de steen in elk kli maat toepasbaar. Bovendien is hij ongevoelig voor brand. Een van de TNO-proeven toonde aan dat een muur van piepschuim-stenen bestand is tegen een temperatuur van duizend graden celsius. stenen, waarop i 23 landen patent is aange vraagd ei reen is verwerkt zijn naast i lerend ook ongevoelig u< brand. Met liet nieuw CX-systeem Is er nog hoop voor de grammo foonplaat? Als men de techni sche tovenaars van heden mag geloven nauwelijks. Vandaar dat de industrie zoekt naar wegen om de bestaande plaat te verbeteren. Daarbij staat bij de grammofoonplatenindus trie heus niet alleen het belang van de consument Voorop. Eer der denkt men aan de enorme in vesteringen die gedaan zijn om het „conventionele" persen van platen met voldoende grote aan tallen mogelijk te maken. Daar komt bij, dat het investeren in nieuwe machines, die digitale plaatjes (de compactdisc) moe ten gaan persen, voor de platen bazen slecht uitkomt. Het econo misch tij zit tegen en er worden aanzienlijk minder langspelers verkocht. Tijd dus om een heel nieuwe vinding het licht te laten zien, waarbij langspeelplaten een flink stuk in kwaliteit worden opgekrikt, dat systeem luistert r de r i CX. Voor CX is de hulp van de elektro nica ingeroepen. Het systeem laat zich in de verte vergelijken Voor velen van ons is de hoeveel heid vrijetijd de laatste jaren (vrijwillig of verplicht) toegeno men. Hoewel voorspellingen uit de jaren zestig („in 1980 hebben we een drie- of vierdaagse werk week") bepaald niet zijn uitgeko men, zitten veel mensen vandaag de dag toch met de vraag, wat ze met al die vrijetijd moeten doen. En eigenlijk is dat nog niet eens zo vreemd, want op school werd je vroeger voor een hoop dingen opgeleid, behalve voor een actie ve vrijetijdsbesteding. Boven dien is van de televisie wel het nieuwe af (hoewel die moderne beeldschermspelletjes een hoop kostbare vrijetijd opeisen) en aan het verbouwen of inrichten van een huis komt ook wel eens een eind. Tegen het eind van de jaren zeven tig waren er wat betreft die vrije tijdsbesteding echter toch al wat veranderingen waar te nemen: men ging vaker of langer op vakantie, er werd meer aan sport en andere recreatievormen ge daan en de behoefte aan het crea tief bezig zijn deed zich steeds sterker voelen. Dat laatste was vooral merkbaar aan het toenemende aantal hob by- en (oude) ambachtenmark ten, de verkoop van 'vrijetijdsge- reedschap' en creatieve materia len, een groeiend aantal boeken over zelf doen en creatief zijn en de steeds groeiende belangstel ling voor cursussen op creativi teitscentra. volksuniversiteiten. Het is wel zeker dat deze opbloei in de jaren tachtig stevig zal door zetten. Prettig en nuttig gaan hierbij inderdaad goed samen, immers negen van de tien zelfge maakte produkten dienen als ge- bruiks- of siervoorwerp, voor uzelf of om weg te geven. Op die manier verdienen veel hobby's zichzelf geheel of gedeeltelijk te rug en u kunt nog op het'am- bachtelijke' eindresultaat trots zijn ook! Voor het behalen van goede resul taten met een voor u nieuwe vrije- "tijdstechniek is niet alleen oefe ning, maar ook een stuk begelei ding nodig. Sinds kort is aan de reeds bestaande cursussen en in stellingen een nieuwe mogelijk heid toegevoegd, namelijk het 'Instituut voor Vrije Tijd en Hob by' te Utrecht. Men geeft daar een groot aantal schriftelijke cursussen uit op het gebied van het creatief bezig zijn, zowel voor de vrouw als voor de man en zelfs de kinderen worden bij de meeste onderwerpen niet vergeten. Om u een idee te geven wat de on derwerpen zijn hierbij het vol gende rijtje: handwerken, textie le werkvormen, weven, glasgra veren, plezier met papier, boetse ren met diverse materialen, zelf poppen maken, doe-het-zelf in huis, wandkleden maken, werken met gedroogd materiaal, houtbranden, volksschilder kunst, herbarium, schilderen op zijde en katoen, enz. Het aantal delen van zo'n cursus varieert van een tot zes; na in schrijving krijgt u er elke maand een toegestuurd. De prijs van een aflevering varieert van circa f 16,50 tot f34,50, dat hangt on der andere af van de hoeveelheid pagina's en de inhoud van het materiaalpakket. Dat laatste is namelijk zo leuk van dit soort cursussen: u kunt met een aan de slag met het maken van een groot aantal werkstuk ken die in de tekst worden be sproken. Overigens is dat wel ge heel vrijblijvend; u hoeft geen 'huiswerk' te maken en dat ter correctie op te sturen. U gaat ge woon aan de slag met die dingen, welke u het meest in zo'n cursus aanspreken. Voor vragen of andere inlichtingen kunt u altijd terecht bij het infor matiecentrum. Wilt u er meer van weten, schrijf dan een briefje zonder postzegel naar: Instituut voor Vrije Tijd en Hobby, Ant woordnummer 333, 3500 VE Utrecht, met vermelding 'toezen ding cursusprogram'. U krijgt dan vrijblijvend een kleu rig boekwerkje toegestuurd, met daarin alle informatie over het instituut en de cursussen. "Life Style Na een aanloop van wel zo'n jaar of tien is dezer dagen het nieuwe meubelconcept 'Life Style' dan eindelijk op de Nederlandse markt geïntroduceerd. Inzake Life Style onderscheidt zich zowel wat vormgeving als materiaalgebruik en montage be treft, heel nadrukkelijk van al het overige meubeltypes. Ontwerper Jan Grootveld, de geestelijke vader van deze nieu we 'meeneemmeubelen', is uit gegaan van de technische èn de decoratieve mogelijkheden van berken multiplex, een materiaal waarvan om een of andere dware reden tot dusver alleen maar het oppervlak mocht worden gezien. Terwijl juist het subtiele lijnen spel van de zijkanten van dit plaatmateriaal zo verrassend kan meespelen in het 'gezicht' van het produkt. Multiplex bestaat, zoals bijna ie dereen wel zal weten, uit een aantal (ten aanzien van de hout nerf kruiselings) op elkaar ge lijmde lagen fineer. 'Kops en langs' zijn aan de zijkanten van het materiaal duidelijk herken baar en wanneer zo'n zijkant dan is afgerond, wordt de decoratie ve werking van al die lijnen nog versterkt. In de ontwerpen van Jan Grootveld wordt dit mate riaal opgewaardeerd. Het tot dusver verkrijgbare assorti ment in Life Style omvat een fau teuil, een tweezitsbank, een tafel tje, een eettafel en een eetkamer- stoeltje. Ze kenmerken zich door een zeer originele 'styling' die een plezierig en vriendelijk ka rakter bezit. De meubels worden geleverd in een 'meeneempakket'. Thuis ge komen met zo'n makkelijk ver voerbaar pakket hoef je echter niet de ervaren doe-het-zelver uit te hangen, teneinde het meubel in elkaar te zetten. De onderde len passen zonder lijm of schroe ven perfect in elkaar; in enkele minuten staan stoel of tafel over eind. De Bijenkorf in Rotterdam heeft een speciale presentatie aan de Life Style meubelen gewijd. Maar ook elders in het land zijn ze intussen (of zeer binnenkort) verkrijgbaar. Om een idee te ge ven van de prijzen van deze, vol gens een technisch uiterst inge nieur, computergestuurd pro- duktieproces vervaardigde meu belen: het eetkamerstoeltje kost f 195, de eettafel f 495. Voor informatie over verkoopa dressen kan men zich wenden tot: Meubelteam, Velsen-Noord, tel. 02510-1.00.92. Tafeltje en stoel uit de 'Life Style'-collectie. Ruimtevaart horloge Het kon niet uitblijven. Er ko men nu ook 'ruimte'-horlo- ges. Het horloge dat voor een betaalbare prijs bij de grote warenhuizen wordt aangebo den, het 'Space Shuttle Game Horloge'. Er zit een spel in dat gebaseerd is op de reis van drie Space Shuttles. Ze moeten na lancering landen op een platform, dat echter niet altijd aanwezig is. Tij dens de bestuurbare vlucht wordt de Space Shuttle aan gevallen door ruimtevaartui gen en UFO's. De ingebouw de microprocessor zorgt er voor dat de moeilijkheids graad voortdurend toeneemt naarmate men meer punten scoort. Het maximaal te be halen aantal punten is 999. Het horloge kan met een spe ciaal koord ook om de hals gedragen worden in plaats van om de póls. Het maakt al lerlei muziekjes en geluiden en geeft gelukkig ook ge woon de tijd aan. Er is - be halve de spelopzet - ook nog een andere link met de Space Shuttle en dat is de wijze waarop de wijzerplaat is uit gevoerd. Het is een LCD-dis- play, een soort miniatuur TV- schermpje waarover de ra- ketjes dansen, maar waarop ook cijfers kunnen worden afgebeeld. Bij vliegtuigen kent men al zo veel instrumenten, dat de wijzers, knoppen en panelen verdeeld zijn over dashboard, zijkant, middenconsole en plafond. Voor ruimtevaartui gen, waarin nog meer instru menten worden toegepast, maar waar de cabine vaak klein is, heeft men een ande re manier van aflezen geko zen. In de Space Shuttle ge bruikt men geen tientallen meters en panelen meer, maar ook een centraal TV- scherm waarop alle waarden in cijfers en tekens worden aangegeven. Het wordt horloge geïmpor teerd door Electronics Ne derland BV in Amsterdam Nieuwe folder Durox, een vah de bekendste fabrikanten van lichte bouw blokken, heeft een nieuwe brochure voor doe-het-zel- vers uitgegeven, waarin alles over het (ver)bouwen met die gasbetonblokken staat ver meld. Ze bestaan uit een mengsel van cement, kalk en zand; aan het mengsel van die bestandde len wordt aluminiumpoeder toegevoegd; door een oxyda- tieproces bewerkstelligen die fijne aluminiumdelen kleine luchtcelletjes in de massa. Bouwen met dergelijke blok ken is niet goedkoper dan bouwen met baksteen, maar de voordelen liggen voor de hand: er is geen metsel vaar digheid voor nodig, het gaat (door het royale formaat van de blokken) erg snel, er komt geen specie aan te pas (de blokken worden met speciale lijm op elkaar bevestigd) en het op maat maken van blok ken. het maken van groeven voor leidingen enz. is erg ge makkelijk. Dankzij het licht gewicht van de blokken kan bijvoorbeeld een scheidings wand, ook zonder bezwaar op een houten vloer worden ge plaatst. De moeite waard om er iets meer over te weten. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij Durox Gasbeton BV, Postbus 23. 4200 AA Gonn- chem, tel. 01830-3.12.22. met het Dolby-systeem voor cas setterecorders. Zoals het daar nodig is dat een opname ge-Dol- byseerd is. zo zijn hier speciale, voorbewerkte platen nodig. Ver der een kastje waar de elektroni ca inzit om de voordelen van de plaat er ook daadwerkelijk uit te halen. Die voordelen zijn: een grotere dynamiek (verschil tus sen luidste en zachtste passage in de muziek), afwezigheid van ruis en de typische mechanische stommelgeluiden, die nu een maal bij het afspelen van de plaat schijnen te horen. Wat zo n kastje gaat kosten is nog niet bekend. Ze zijn nog niet op de markt maar meer dan bijvoor beeld f200 tot f300 lijkt een re delijke schatting. Wel publiceren enkele elektronicabladen de schakeling binnenkort, zodat knutselaars in staat zullen zijn om ervaring met het nieuwe sys teem op te doen. Er komen wel kastjes, die officieel CX-deco- ders heten, in Europa op de markt van het merk Telefunken. Dat zal in de loop van het jaar geschieden, want rond half ja nuari zullen de eerste CX-platen in de handel zijn gebracht. Het CX-principe is in Amerika uit gedokterd door CBS. Het berust op het principe dat de allerzacht ste passages in een plaat iets worden „opgetild" ofwel luider worden opgenomen. Wanneer men de plaat dan gewoon af speelt zullen de zachtste passa ges harder klinken, ruis en ge stommel iets maskerend. Uit luisterproeven blijkt dat dat niet als hinderlijk wordt ervaren. Echte kwaliteitsverbetering is dat juist niet. Ruisonderdrukking Wanneer men de CX-decorder aan sluit, worden de zachtste passa ges weer op het werkelijke ni veau teruggebracht, dus veel zachter weergegeven. Het aller laagste niveau, waarop ruis en platengestommel te horen valt, wordt door de decoder als van te laag niveau herkend en totaal on derdrukt. Alleen krassen, echte plaatbescha digingen, komen onverminderd door, daar werkt het systeem (he laas) niet bij. Bij al deze elektronische grappe- makerij moet dus alleen een ap paraatje door de consument wor den gekocht en moet de indus trie de grammofoonplaat via het CX-proces coderen. De verbete ring van de kwaliteit vereist dan niet dat er iets aan het persen van de plaat verandert. Omdat standarisatie ook in de grammofoonplatenbussines» een toverwoord is, zal het CX- systeem alleen een kans maken als het op een breed front wordt geaccepteerd. CBS houdt de vin ding dan ook niet voor zichzelf, maar probeert anderen te inte resseren. Sony, partner in Japan en de VS, zal mogelijk appara tuur gaan uitbrengen. RCA, A en M-records en WEA (Warner Bro thers) overwegen platen volgens dit systeem te gaan maken en in Europa is Telefuriken zowel wat de elektronica als de platen aan gaat, van plan de fabricage ter hand te nemen. De bekende Tel- dec-opnamen van (Teleftmken en Decca samen, klassiek reper toire) zouden met CX-platen mo gelijk een zinvolle verbetering ondergaan. De CX-decoder die Teleftmken zich denkt, bevindt zich tussen de pick-up en de versterker. Het kastje is bij een nieuwe generatie draaitafels in de sokkel van het apparaat gebouwd. Er zit een knop extra aan voor CX en non- CX. De eerste decoders uit Ame rika kunnen in de tape-lus van de versterker worden aangesloten. Veel versterkers hebben een zo genaamde „monitor"-knop waar mee men een opnamen op tape- of cassetterecorder kan controle ren. In dat circuit wordt de deco der aangesloten. Voor de recor der is dan weer een andere aan sluiting op het kastje gemaakt Met oxycut' door 2 cm dik staal Een zwaardere uitvoering van de (nu een jaar geleden op de markt verschenen) Oxyweld. een laU-, soldeer- en sntjapparaat geeft de gebruiker een nog groter aantal mogelijkheden. Deze nieuwe 'Oxycut' werkt op na genoeg elke voorhanden zijnde gassoort en zuurstof die door het apparaat zelf uit waterstofpero- xyde wordt geproduceerd. Dankzg de vergrote capaciteit kan er niet alleen langer aan één stuk mee worden gewerkt, maar is het bijvoorbeeld ook mogelgk het als volwaardig snijapparaat te gebruiken. Tot een dikte van 2 cm gaat de vlam moeiteloos door staal heen. De prijs ligt rond de f650. Impor teur is Ferm Bakker Junior, Ge- nemuiden. Tel. 05208-5.50.77 Hadden jullie vroeger gordijnen. En moest je die telkens Wie wat leeftijd betreft zo rond 'middelbaar* of hoger zit, kent dat wel: je vertelt je kinderen of kleinkinderen wel eens hoe het vroeger allemaal toeging, zonder Sesamstraat, maar met Rie Cramer, geen supermarkt maar het gezellige buurtwinkeltje waar suiker en grutten op de weeg schaal in puntzakken werden afgewogen, geen auto maar gewoon lo pen, of met de fiets. En je herinnert jg soms de verhalen van je eigen ouders of grootouders, die nog een stuk 'primitiever' leefden. Hoe beeldend je ook kunt vertellen, het werkelyke gezicht van die vroe gere tijd komt niet zo gemakkelgk over op de jeugd van nu. Stel nu dat opa in zijn jonge jaren over een camera had beschikt., dan had hg een prachtig tgdsbeeld kunnen vastleggen. Hoe oma met de hand waste, de snorrende kolenkachel (kolen scheppen, brandhoutjes hakken), de mooie kamer met pluche tafelkleed (alleen voor de zondag en hoogtij dagen), kortom, al die dingen die nu ver achter ons Liggen. wanneer je je realiseert dat een volgende generatie ook weer mee wang zal glimlachen over ons pnmitieve gedoe in de jaren '80. geeft dat mis schien de nodige inspiratie om met de fotocamera het dagelgkse. huiselijke leven van vandaag-de-dag in reportagevorm vast te leggen! De kleinkinderen zullen zich, over enkele tientallen jaren in het album bladerend, met verbazing afvragen hoe we ons hebben beholpen met zo'n stoomtelevisie... en zich begillen om de antieke automobiel waar opa in de tachtiger jaren trots in rond reed. Fotograferen voor je kleinkinderen... best een leuk idee. Maak eens een dag reportage, bgvoorbeeld op zo'n zaterdag die begint met het ntueel van het autowassen en met 'Achter het nieuws' eindigt. Wat nu dóód simpele fotootjes lgken, kan later, als de jaren tachtig voor een nieuwe generatie 'oertijd' zgn geworden, een uniek document vormen. Nuchter tipje tot slot: zorg er wel voor dat de foto's geordend en goed 'geconserveerd' worden opgeborgen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11