Nunn: onbekend in eigen land Zesdaagse Rotterdam in teken van "nieuwe generatie" Sercu en Pijnen houden stand op Van der Wiel speelt op zeker De Meyer overleden In Engeland weet alleen mijn moeder dat ik zo goed schaak DONDERDAG 2! JANUARI 1982 Koningskoppel wint in Ahoy ROTTERDAM - Adeldom ver plichtte René Pijnen en Patrick Sercu welhaast tot het winnen van de Rotterdamse „Six". En inderdaad, de dikwijls als koning (Pijnen) en keizer (Sercu) van de Zesdaagsen geafficheerde pis- tiers hielden hun stand in Ahoy' vrijwel van start tot finish op. „Toch hebben Pijnen en Sercu er niet echt doorheen gereden", maakte wedstrijdleider Peter Post naderhand de balans op. „Alleen in de laatste koppelkoers hebben ze het veld gedubbeld. Pijnen en Sercu hebben hier ver der vrij defensief gereden. Ik heb daar begrip voor. omdat zeker vijf koppels elkaar weinig ontlie pen. Bovendien had Pijnen last van bronchitis". Maar al mocht het sterke Westduit- se tweetal Albert Fritz-Didi Thu- rau halfweg koers (zondag) nog wijzen op een ronde voorsprong, daags erop hadden Pijnen en Sercu het leiderschap al weer in handen en stonden die niet meer af. Pijnen: „Dat heeft moeite ge kost, vaak kwam ik vreselijk in ademnood". De Australische winnaars van 1981, Danny Clark en Don Allan, hadden hun oppositie op de vier de dag al min of meer gestaakt. Clark: „We zaten wel steeds in dezelfde ronde als Pijnen en Ser cu, maar we konden niet over ze heen komen. Allan had te veel last van een operatiewond aan het zitvlak en ik had last van mijn pols". Zodat de enorme puntenvoor- sprong van de Nederlands-Belgi sche combinatie garant stond voor de Rotterdamse Zesdaagse winst. In de derney-koers van gisteravond, die telde voor het klassement, troefde Pijnen de aanvankelijk gedemarreerde 99 Thurau af In de flitsende slot- jacht, waarin Peffgen en Wiggins ten val kwamen, konden alleen Thurau en Fritz nog bij de Bra bander en Sercu aanklampen Waar de Zwitserse tandem Freuler- Savary nog een „troostprijs" in de vorm van een auto (waarde 15.000 gulden) in de wacht sleep te, begroetten Pijnen en Sercu in Rotterdam aldus hun respectie velijk 49e en 82e Zesdaagse-over- winning. I. Sercu/Pijnen (Bel/Ned) 410 pnt, 2. Thurau'Fntz (Wdl) 202 pnt. Op 1 ronde: 3. Clark,'Allan (Aus) 192 pnt. 4. Frank/ Órsted (Den) 162 pnt. Op 3 ronden: 5. Knetemann/Hempel (Ned/Bel) 318 pnt Op 4 ronden: 6. Freuler/Savary (Zwi) 277 pnt. Op 11 ronden 7. Raas/Schütz (Ned/ Wdl) 157 pnt. Op 14 ronden: 8. Wijnands/ Peffgen (Ned/Wdl) 115 pnt. Op 16 ron den: 9. Wiggins/Van Vliet (Aus/Ned) 247 pnt. Op 19 ronden 10. Debosscher/Hin- delang (Bel/Wdl) 302 pnt. Op 21 ronden: II. Tourne/Degeest (Bel) 102 pnt. Op 32 ronden: 12. Venix/Kos (Ned) 157 pnt. Gaby Minneboo startte gister avond niet voor de laatste ronde dans van de amateurzesdaagse. Hij en zijn koppelgenoot De Jong liepen op de voorlaatste avond een strafronde op. „We gens gevaarlijk rijden", luidde het argument van de jury „Minneboo heeft nu gezworen nooit meer in Ahoy' te rijden", al dus Peter Post. „Ik denk dat de houding van Minneboo valt te verklaren uit het feit dat hij zon dag door Van Vliet is weggere den. Noem het een generatiecon flict. In de koppelkoersen reden Minneboo en De Jong erg ge vaarlijk. Ik hoop dat deze kwes tie snel wordt opgelost". De amateurzesdaagse leverde ove rigens een zege op voor het Ne derlands-Belgische koppel Ron Groen-Didi Foubert, voor Pronk en Rooks (op één ronde). Formule sloeg weer goed aan ROTTERDAM De nabeschouwing van wedstrijdleider Peter Post op de twaalfde Rotterdamse zesdaagse is traditioneel getoonzet op positieve klanken. „Het veld bestond grotendeels uit goede renners, die voor een sportief succes hebben gezorgd", sprak hij tevreden. „De formule van deze zesdaagse sloeg bij het publiek weer volledig aan". BRUSSEL - Op 31-jarige leeftijd is dinsdagavond de beroeps- wielrenner Mare de Meyer (foto boven) overleden. De Meyer verwierf bekendheid als meesterknecht en vormde in de jaren 1975-1977 met zijn landgenoten Pollentier en Maertens een hecht trio, dat later door ruzie uiteenviel. Zijn grote successen boekte de krachtig gebouwde De Meyer in de zware voor jaarsklassiekers. In 1974 won hij Parijs-Brussel en twee jaar later ging hij in Parijs-Roubaix als snelste over de Noordfran se kasseien. Als beroepsrenner behaalde hij 67 overwinningen tussen 1972 en 1981. In kwantitatief opzicht was 1979 met vijf tien zeges het beste jaar. De Meyer, op 19 april 1950 in Avelgem geboren, reed in 1981 voor de formatie van Walter Godefroot. Na vijfde plaatsen in de voorjaarsklassiekers Gent-Wevelgem en Parijs-Roubaix slaagde hij er niet meer in ereprijzen weg te grissen. De Meyer overleed in zijn woonplaats Merelbeke bij Gent. Hij bezweek in de avonduren aan een hartaderbreuk. Toch passeerden in vergelijking met voorgaande jaren minder be langstellenden de toegangspoor ten van Ahoy'. Het bezoekers aantal van vorig jaar (50.586) werd met gehaald, laat staan het van 1976 daterend record van 54.736. „Maar we hadden een te ruggang van 10 procent al inge calculeerd", onthulde Ahoy- voorlichter Jan Leupe. „Het eindtotaal zal tussen de 48 - en 49.000 schommelen, hetgeen een prima resultaat is als bedacht wordt dat bij andere evenemen ten het bezoek met 20 30 pro cent is achteruit gelopen". Terug naar Post die deze editie van de Rotterdamse zesdaagse in het teken vond staan van de op komst van „een nieuwe genera tie" „De Deen Gert Frank is hier volledig doorgebroken", stipte hij aan. „voor hem was het jam mer dat zijn maat Orsted de eer ste dagen iets tegenviel. Maar die jongen had weinig kunnen trai nen, omdat de winterbaan in Ko penhagen gesloten was Alleen van Nederlandse zijde komt er weinig talent door terwijl er toch hoognodig Nederlanders moeten komen in de toekomst. Maar we zijn druk bezig met de jeugd tij dens Ahoy' op zondag". De grootste lof zwaaide Post even wel de Zwitser Urs Freuler toe. „Die heeft zich hier geweldig ge manifesteerd. Maar ook de terug keer van Thurau op de baan was een succes, terwijl de Australièr Gray Wiggins het hier ook goed heeft gedaan". Al in Maastricht had Post de Au straliër willen koppelen aan Leo van Vliet. Maar de weer fietsende oud-Westlander gaf in december de voorkeur aan de Liechtenstei ner Roman Hermann, omdat de naam Wiggins hem weinig zei. Ook in Rotterdam reed Leo van Vliet (Post: „Heeft zich gretig ge weerd in de jachten") aanvanke lijk met Hermann. Pas nadat die laatste de strijd had moeten sta ken wegens het overladen van zijn schoonvader, werd Van Vliet samengebracht met Wiggins Post: „Nu heeft Van Vliet spijt dat hij niet eerder aan Wiggins was gekoppeld. Neem van my aan dat we nog veel van die Wig gins gaan horen". De zesdaagsen van 1983 en '84 heeft Peter Post inmiddels al „op papier" staan. Nu al weet hy zich verzekerd van de steun van nieu we sponsors, terwyl de huidige geldschieters zich al hebben ge- 99 meld voor de toekomstige wie- lerevenementen „Een bewys dat die mensen er niet op zitten te wachten dat ze met hun reclames op de tv kunnen verschynen", meende Post „Studio Sport is hier uiteindelyk niet verschenen, omdat de chef sport van dat pro gramma niet in wielrennen is geïnteresseerd. Bovendien valt er hier weinig te verdienen. Ik weet dat de makers van dat pro gramma op maandag al door re clamebureaus worden opgebeld om te vertellen dat ze by een be paalde wedstryd hun borden neer gaan zetten". De leiding van Ahoy' heeft zich in eerste aanleg gehouden aan de normen van CRM. „Nadat de NOS ons had meegedeeld hoog uit drie minuten aandacht aan deze zesdaagse te willen beste den, zyn we op de oude voet voortgegaan", aldus Ahoy'-voor- lichter Leupe. „Bewust hebben we daarna de reclamevoorschnf- ten van CRM geweld aange daan". „En terecht", meent Peter Post. „want het is belachelijk om slechts drie minuten zendtyd te besteden aan het grootste sport evenement van Nederland" GERARD VAN PUTTEN WIJK AAN ZEE (GPD) De Engelsman John Nunn, die tijdens het Hoogovens-schaaktoernooi spot met alle prognoses, is in eigen land vrij wel even onbekend als hij vóór zijn komst naar Wijk aan Zee in Neder land was. De 26-jarige Londenaar, die na overwinningen op Sunye, Tim man en Tal en remises tegen de Amerikaan Larry Christiansen en de Nieuwzeelander Chandler de eerste plaats in de grootmeestergroep be zet, heeft van het thuisfront nooit die belangstelling gehad die hij nu in Nederland geniet. „In Engeland weet alleen mijn moeder dat ik hier van Timman en Tal heb gewonnen. Dat komt omdat ik haar aan de telefoon heb gehad. In de kranten wordt niets geschreven over dit toer nooi. Trouwens, vrijwel over geen enkel toernooi dat buiten Engeland wordt afgewerkt. Zo als dat hier gebeurt is prima. Dat is goed voor de schakers en voor het schaken. Daardoor weten de mensen hier in Nederland wie ik ben en willen veel kinderen een handtekening van me hebben". „In Engeland word ik doodgezwe gen, van daar dat men mij nau welijks kent. Zelfs toen ik in 1979 samen met Andersson Hastings won, werd mijn naam niet in de Engels pers afgedrukt, terwijl het toch om een toernooi in En geland ging en ik de eerste En gelsman sinds 1953 was die het toernooi op zijn naam bracht. De enige speler aan wie aandacht werd besteed was Nigel Short, omdat hij op dat moment de jongste internationaal meester ter wereld werd. De tv-camera's werden uitsluitend gericht op Short. Naar mij keek niemand Hoewel hij herhaaldelijk bena drukt, dat hij verre van ambi tieus is („Ik denk er niet aan of ik eventueel wereldkampioen zou kunnen worden") steekt het hem dat hij zó opvallend wordt gene geerd, terwijl hij met zijn ELO- rating van 2590 punten toch op de met Hort Kavalek en Ribli ge deelde 18e plaats van de wereld ranglijst staat en daardoor als de nummer één van Engeland kan worden beschouwd. De namen van Tony Miles, jarenlang koplo per in Engeland, en Short komen in het klassement van 1 januari niet voor bij de eerste 25. Volgens Nunn is de „boycot", die al dan niet bewust tegen hem wordt gevoerd, onder meer in de hand gewerkt door het feit dat hij pas in september van het vo rig jaar professional is geworden. „In Engeland werd ik als een ou de man beschouwd toen ik be sloot om van het schaken mijn beroep te maken. Als 26-jarige moet je kennelijk al gearriveerd zijn. Het is ook zo dat ik in toer nooien in Engeland bijna alle maal jonkies om me heen heb zit ten. Daarom is het voor mezelf ook prettig dat ik hier in Wijk aan Zee eens wat ouderen om me heen zie". Nunn buldert daarbij van het la chen („Ik, een oude man, hoe ko men ze erbij?"), zoals hij zich met langdurige lachsalvo's regelma tig lijkt af te reageren na zijn in spanningen. Op die momenten komt hij over als een van de neu roten waaraan in de schaakwe reld geen gebrek is. „Sommigen denken dat ik een maniak ben. Dat slaat dan op de manier waar op ik speel. Als ik achter het bord zit dan wil ik actie. Of ik nu met wit of met zwart speel. Dan wil ik niet aansturen op een kleurloze remise maar speel ik op winst. Voor ik het weet ben ik dan verwikkeld in de grootste problemen omdat ik teveel risico neem maar daarom ben ik nog geen maniak. Haha, kom nou". Dat Nunn zich pas een paar maan den uitsluitend concentreert op het schaken verklaart waarom hij de afgelopen jaren weinig van zich heeft laten horen hoewel hij al in 1975 in Groningen Europees jeugdkampioen werd en in het zelfde jaar de meestergreep in het IBM-toernooi won. „Ik vond het belangrijk om na mijn studie wiskunde aan de universiteit van Oxford te gaan werken waar ik toen nog woonde. Vier jaar heb ik daar researchwerk gedaan. Dat beviel me prima maar toen dat onderzoek was afgerend was er geen werk meer voor me en werd ik eruit geschopt. Vandaar dat ik me op een gegeven moment op het schaken heb ge stort. Misschien dat ik over een of twee jaar weer overstap op mijn oude werk. Dat hangt een beetje af van hetgeen ik met schaken bereik. Wiskunde en schaken hebben me altijd erg aangesproken. Als vierjarige leerde m'n vader me al schaken. Toen ik hem vijf jaar later ver sloeg merkte ik dat ik talent had. Dat wist ik helemaal toen ik als negenjarige in Londen een toer nooi voor spelers onder de twaalf jaar won. Met wiskunde houd ik me ook al meer dan tien jaar be zig. Vandaar dat het voor mij niet moeilijk is om van het een naar het ander over te stappen Bij wiskunde geeft het me plezier als ik nieuwe ontdekkingen kan doen, zoals je dat ook bij schaken hebt. Het verschil is dat je bij wiskunde feilloos moet werken en dat je als schaker alleen maar beter hoeft te spelen dan je te genstander. Dat merk ik nu wel. Tegen Sunye heb ik in de eerste ronde echt niet zo best gespeeld en tegen Timman verdiende ik het eigenlijk helemaal niet om te winnen. Ik heb gewonnen door zijn fouten. Alleen tegen Tal was ik echt op dreef. Daarom kan ik ook niet zeggen wat ik dit toer nooi nog zal bereiken. Ik kijk nooit ver vooruit. In de ogen van anderen ben ik nu opeens favo riet. Maar waarom, het toernooi is net begonnen. Ik zeg er daar om zelf niets over. Dat is mijn stijl niet. Ik maak me dan ook he lemaal geen zorgen over de af loop van dit toernooi". Voor Nunn is het optreden in Wyk aan Zee het tweede toernooi als John Nunn strekt de benen "Ik ben echt geen maniak" beroepsschaker. Vong jaar werd hij tweede in een toernooi in En geland. „Ik heb me verder bezig gehouden met een boek over Si- ciliaanse openingen. In juni wil ik het klaar hebben. Daarvoor wil ik wel wat meer toernooien spelen dan het afgelopen jaar. Een week na het Hoogovenstoer nooi ga ik met John van der Wiel naar Sparye voor het Zonetoer- nooi en daarna komt dan eventu eel het Interzonetoernooi. Waar om ik daaraan deelneem weet ik eigenlijk niet goed. Ik hoef geen wereldkampioen te worden om dat ik de ambitie van een speler als Karpov mis en het me al met al toch een heleboel tijd kost Maar goed, ik heb nu eenmaal in geschreven dus laat ik dan toch maar naar Spanje gaan. Ik kan me zo kort voor de start moeilyk meer terugtrekken". Post-ploeg gaat niet naar Giro ROTTERDAM - De TI-Ralcigh- ploeg zal niet deelnemen aan de Ronde van Italië. Organi sator Tomani en de Britse firma zijn het met eens kun nen worden over de financië le voorwaarden Ploegleider Post Torriani heeft om twee weken bedenktijd gevraagd, maar voor ons is de zaak defi nitief afgedaan. Ons budget laat het niet toe in te gaan op zijn eisen. De kosten zouden voor ons te hoog oplopen". Post gaat ervan uit dat Toma ni met meer zo gretig aast op zijn wielerstal. nmdat de or ganisator inmiddels Bernard Hinault met zijn formatie en de Peugeot-ploeg i-oor de Giro heeft kunnen vastleggen ..Ik denk dat de komst van Hi nault voor hem de doorslag heeft gegeven om met meer zo aan ons te trekken. Wel heeft Torriani gezegd nog op zoek te gaan naar sponsors, maar die moeite kan hij zich bespa- Met zijn wielrenners vertrekt Post volgende week naar een trainingskamp tn Zuid Frankrijk. Zijn coureurs zul len daar onder andere deel nemen aan de Ster van Bessé- ges. Van deelname aan de Ronde van Antibes heeft Post afgezien „Dan hadden we te veel moeten reizen" Behalve in de klassiekers zal de Post-brigade ook actief zijn in de Ronde van Duinkerken, de Ronde van Romandie, de Dauphmé Lib ere en wellicht de Ronde van Luxemburg. Acht renners zullen voorts aan de start verschijnen voor de Ronde van Zwitserland. ,j\d Wijnands en nog een ren ner blijven dan in elk geval thuis", aldus Peter Post. die op I mei de komst van een amateurcoureur Rene Kop- pert"') hoopt te begroeten „In principe ben ik met hem rond, maar hij mag van mij ook amateur blijven of naar een andere sponsor stappen" WIJK AAN ZEE (ANP) - De koploperspositie van John Nunn in het 44e Hoogovens schaaktoernooi is gisteren niet in gevaar ge weest. De Brit remiseerde in de vijfde ronde met de Nieuwzeelander Chandler en zijn voorbeeld werd aan vier tafels gevolgd. Drie remises kwamen min of meer vlot tot stand. Bij de puntdeling tussen Kavalek en Tim man gebeurde dat pas na scherpe strijd, waarbij de Amsterdammer aan zijn derde nederlaag ontsnapte. Van de vredelievend heid maakte de Tsjech Hort gebruik zyn achterstand op Nunn te halveren. Door winst op Christiansen deelt hij de tweede plaats met John van der Wiel (remise met Hubner), een half puntje achter de lystaan- voerder. Zeer opmerkelijk op de vyfde speeldag was het gedrag van Joeri Balasjov en Mikhael Tal. Beide Russen onttrokken zich volledig aan het strijdgewoel en remiseerden binnen 20 zetten Daaraan zal het bezoek dat zy de avond ervoor aflegden bij oud-landgenoot Sosonko, waarbij beiden een stevige slok na men, niet vreemd zyn geweest. Het toeval wilde, dat Balasjov en Sosonko el kaar in de vyfde ronde troffen. Binnen het uur. na 13 zetten, was de vrede getekend Tal deed er tegen Nikolic voor de vorm vijf zet ten en anderhalf uur langt r OW Van die houding valt nog niets te bespeuren by Jan Timman. Voor hem leek de vyfde ronde opnieuw weinig goeds in petto te heb ben. Na een scherpe Siciliaanse opening la veerde Kavalek in het middenspel behendig naar pionwinst en ruilde daarna onmiddel- lyk af naar het eindspel De Amerikaanse grootmeester meende in gewonnen stand te staan, maar Timman bewees het tegendeel en na 34 zetten gaf Kavalek zyn verdere po gingen op. In de analyse bleek dat hy wel degclyk een winnende vanant over het hoofd had gezien. De ironie wilde dat Tim man hem daarop attent maakte John van der Wiel en Robert Hubner deelden al na 14 zetten het punt. In de analysekamer bleek, dat Van der Wiel er relatief iets gunsti ger voor stond. De stelling van de 22 jarige Leidenaar was evenwel zo gecompliceerd. dat hy de consequenties niet kon overzien. Daarom bood hy op de 14e zet remise aan. By dat aanbod speelde tevens de overwe ging mee, dat hij zyn hoge klassenng en uit stekende score (3,5 uit 5) niet door onbezon nen acties in gevaar wilde brengen. Onbezonnenheid kenmerkte wel het spel van Larry Christiansen Zyn Tsjechische oppo nent Hort die al jaren zyn domicilie in West- Duitsland heeft, strafte dat af Hans Ree brak zyn party tegen Sunye af De Amsterdammer heeft een pion meer in een eindspel van dame, toren en loper (gelyke kleur) en vier en dne pionnen. De uitslagen van de partyen in de vyfde ronde van het Hoogovens toernooi /yn Nunn (Gbr>-Chan<ilcr (Nwz) 'vW, Hort (Tijl-Chrls- tiansen (Vit) 1-0, Nikolic <Jsl> Tal (Sow) 'i-'l. Kava lek (Vsti-Timman (Ncd) Ree 'Ned)-Sunye (Dra) afgebroken. Sosonko (Ned) Balasjov (Sow) VVV*. Hubner (Wdl) V.m r Wh 1 ftftd) 'v'l Stand na vyf ronden 1 Nunn 4 punten. 2 Van der Wiel en Hort 3,3. 4 Ba lasjov en Hubner 3, 6 Sosonko, Nikolic en Kavalek 2,5,9 Tal en Christiansen 2. 11 Sunye 1,5 en 1 afg 12 Chandler en Timman 1,5, 14 Ree 1 en 1 afg

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13