Teruggave Siuaï staat vast DIGROS BIJ DIGROS MEM DESSERT Dankert gekozen om deskundigheid 1 Allen laagt pnizen omhoog rwerk J Britse politie faalde bij jacht op Yorkshire Ripper -C Israël stelt Moebarak gerust Gasexplosie in school eist zes levens Massagraf in Mexico-stad haal het bij Verzwakte resolutie tegen Israël in V-raad. Politie raakt slaags met stakers in India Waarschuwing voor nieuwe rellen genegeerd HHLOOD T"> 1 1 h:: GIETERS WOENSDAG 20 JANUARI 1982 (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De dertienvoudige moordenaar Peter Sutcliffe, alias de Yorkshire Ripper, had eerder gepakt kunnen worden als de po litie geen ernstige fouten had ge maakt. Minister Whitelaw (bin nenlandse zaken) heeft dat giste ren in het Lagerhuis toegegeven. De politie in West-Yorkshire is bij haar speurtocht teveel uitgegaan van brieven en cassettebandjes die achteraf vals bleken. Men heeft geen acht geslagen op tal van aanwijzingen omtrent de werkelijke identiteit van de Yorkshire Ripper, aldus White law. Zijn verklaring was het resultaat van een onderzoek naar de han delwijze van het bij de jacht op Buitenland Sutcliffe betrokken politiekorps. De minister wilde echter niet zo ver gaan disciplinaire maatrege len tegen de top van dit korps te Daarom was hem door parlements leden van alle partijen gevraagd. „Bij de grootste zaak in de ge schiedenis van de misdaad in ons land zou het een wonder zijn als er geen fouten zouden zijn ge maakt". aldus Whitelaw. Peter Sutcliffe is een jaar geleden bij toeval gepakt, nadat de politie ruim vijf jaar jacht op hem had gemaakt. Later is gebleken dat Sutcliffe maar liefst tien keer in die periode is ondervraagd, en bovendien vijftien keer werd aangehouden omdat hij door rood licht was gereden. Alsof dat nog niet genoeg was. heeft hij. aldus het onderzoek, bij de verschillende moorden aan wijzingen achtergelaten die on miskenbaar in zijn richting wij zen. Een fotomontage van hem leek sprekend, en bovendien wist de politie dat het om een vrachtchauffenr moest gaan. Een veronderstelling die achteraf juist bleek. Verkeerde spoor Het antwoord op de vraag: wie is de Yorkshire Ripper heeft jaren lang verborgen gelegen in de enorme papier- en dossiermassa bij de politie van Yorkshire, al dus de conclusie van het onder zoek. Dat de politie zolang op het verkeerde spoor heeft gezeten, komt vooral door de cassette bandjes en brieven die een zich .Jack the Ripper" noemende „grapjas" naar de politie op stuurde De Yorkshire Ripper vermoordde in ruim vijf jaar dertien jonge vrouwen, meerendeels prosti tuees. nadat hij hen eerst ver krachtte en verminkte. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Egyptische president Moebarak en de Israëlische minister van defensie Sharon hebben dins dag in Cairo de protocollen ondertekend waarin de laatste details voor ontruiming door Israël van de be zette Sinai zijn geregeld. Na afloop heeft Moebarak plechtig beloofd dat Egypte ook na 25 april als Israël de Sinai ontruimt - trouw blijft aan de akkoorden van Camp David. Sharon heeft even plechtig verklaard dat Israël zich aan alle afspraken zal houden en dat de terugtrekking uit de Sinai volgens het vredesverdrag uitgevoerd zal worden. Beiden verklaar den nu „gerustgesteld" te zijn. SPENCER (OKLAHOMA) (AFP) 4- Vier kinderen, een volwassene en een persoon van wie de leeftijd nog niet vaststaat zijn gisteren om het leven gekomen door een explosie in een lagere school in Spencer in de Ameri kaanse staat Oklahoma. Er waren 35 gewonden. De ontploffing deed zich voor nadat in de keuken van de school gas was ontsnapt. MEXICO-STAD (AFP/UPI) - De politie in Mexico-stad heeft in een afwateringskanaal buiten de stad de verminkte lijken gevon den van 20 mannen tussen de 30 en 35 jaar, die volgens haar af komstig zijn uit Centraal of Zuid- Amerika. Dit is vanmorgen be kendgemaakt in Mexico-stad. De rechter van instructie die met de zaak is belast gelooft dat de slachtoffers politieke vluchtelin gen zijn die door rechtse dood seskaders, vermoedelijk even eens afkomstig uit Centraal of Zuid-Amerika, zijn vermoord. Officieel houdt de politie er ook rekening mee dat het een strijd tussen twee benden in verdoven de middelen betreft. een heerlijk toetje in diverse smaken. Beker 500 gram KATWIJK AAN ZEE: Visserijkade 2 SASSENHEIM Hoofd straat 284 NOORDWIJK. Kerkstraat 20 OUDE WETERING Meerkreuk 0 LEIDEN: Langegracht 3 LEIDERDORP Winkel - Winkelhof" 70 WASSENAAR Starrenburglaan 47 Colombia pakt smokkelen van kinderen aan BOGOTA (Reuter) Het open baar ministerie in Colombia heeft juridische stappen ge nomen tegen ambtenaren en organisaties die ervan wor den beschuldigd babies naar het buitenland te smokkelen om daar te worden geadop teerd. Dit heeft een officiële woordvoerder gisteren in Bo gota bekendgemaakt. Volgens hem bevinden zich on der de aangeklaagden ook medewerkers van een insti tuut voor gezinsvraagstuk ken dat is opgericht door de regering om de illegale adop ties te bestrijden. In de afge lopen tijd zijn 45 Colom biaanse kinderen aan buiten landers verkocht voor een ge- midelde prijs van 25.000 dol lar per kind, aldus de woord voerder. Moebarak was echter niet bereid journalisten te woord te staan, zoals hij de laatste tijd steeds weigert zich inzake de Palestijn se autonomie uit te spreken. En de vriendelijke woorden bij Sha- rons bezoek worden vergezeld van een uitermate vijandige Egyptische pers; door de over heid gecontroleerd en geïnspi reerd. Ondanks de vriendeljkheden blijft het wederzijds wantrouwen be staan, maar het ondertekenen van een protocol dat de normali sering van betrekkingen regelt, heeft wel voor enige ontspan ning gezorgd. Al hoeft die niet van blijvende aard te zijn. Het ondertekenen van de protocol len verzekert wel de Israëlische ontruiming van de Sinai, maar geenszins de voortzetting van het Camp David proces na april. Weliswaar heeft Moebarak Sha ron nog eens plchtig beloofd dat Camp David doorgaat, maar Egyptische ministers en functio narissen tonen de laatste tijd op vallend weinig belangstelling voor de autonomiebesprekingen. Nieuw is ook de Egyptische eis dat een Palestijnse autonomieak- koord aanvaardbaar moet zijn voor de Palestijnen én de Arabi sche wereld. Van groot belang voor de toekomst van de autonomie-onderhande- lingen is de aanwezigheid in Cai ro van Sol Linowitz, de man die onder president Carter de Ameri kaanse autonomie-onderhande- laar was. Limowitz - officieel heet het een privé-bezoek - on derzoekt veschillende formules die moeten leiden tot een Egyp- tisch-Israëlisch-Amerikaanse be- ginselverklring, die de Amer- kaanse minister van buitenland se zaken Haig over twee weken naar Cairo en Jeruzalem wil brengen. Egypte kan zich gerustgesteld voe len. Met het onderteken van de protocollen wordt het voor de Is raëlische regering wel erg moei lijk uitvluchten te vinden om de ontruiming af te gelasten, zo zij dat van plan was. Deze protocol len hebben volgens de ministers Sharon en Ali alle problemen op gelost. Van belang is dat Israël met het ontmantelen van istalla- ties uit de Sinai nederzettingen kan wachten tot na april. De Is raëlische regering kan een con frontatie met de bevolking van Yamit en de beweing tegen de te rugtrekking uit de Sinai uit de weg gaan, terwijl Egypte zich er van heeft verzekerd dat zo'n con frontatie niet als smoes kan die nen voor een stopzetting van de terugtrekking. NEW YORK (AFP/UPI) - De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties zal vanavond stemmen over een afgezwakte resolutie over de annexatie door Israël van de Syrische Golan-hoogten. Dit is gisteravond bekend geworden na een informele bijeenkomst achter gesloten deuren in de Ver enigde Naties in New York. Op verzoek van de Arabische lan den werd het stemmen over een resolutie die een wapenembargo, economische sancties en ver slechtering van de diplomatieke betrekkingen met Israël voor schreef, vrijdag uitgesteld. In geammedeerde versie vraagt de resolutie om economische sanc ties tegen Israël, maar de lidsta ten worden niet gedwongen deze sancties te nemen. De Verenigde Staten lieten weten van hun vetorecht gebruik te ma ken bij elke resolutie die straf maatregelen eiste tegen Israël. NIEUW DELHI (Reuter/DPA) - Tijdens de algemene staking van 24 uur, waartoe de vakbonden in India hadden opgeroepen, is het gisteren in enkele delen van het land tot ongeregeldheden gekomen. In totaal zijn ongeveer 10.000 personen aangehouden. Volgens een woordvoerder van de regering zijn in de deelstaat West-Bengalan vier mensen om het leven gekomen en werden 50 gewond bij een treffen tussen rivaliseren de politieke groepen. De vakbonden meldden dat in Kerala één per soon is gedood in een botsing met de politie. De staking, gericht tegen het "vijandige" beleid van de regering van Indi ra Gandhi, was volgens de bonden een "volledig succes". De staatsra dio daarentegen verklaarde dat de toestand in het land "vrijwel nor maal" was. Het bleek moeilijk een overzicht te krijgen van de omvang van de acties omdat bij de twee nationale persbureaus en de meeste kranten in de hoofdstad Nieuw Delhi werd gestaakt. De bonden zeiden dat het in de deelstaten Kerala, Tamil Nadu en Maha rashtra en rond de hoofdstad tot ongeregelheden kwam. Volgens de regering bleven de problemen beperkt tot twee staten (West-Bengalen en Bihar). In de stad Calcutta is door de politie geschoten. Daarbij werd één persoon gewond. In veel delen van het land zou worden gestaakt bij de spoorwegen en de banken. Het vliegverkeer bij de luchtvaart maatschappijen Indian Airlines en Air India verliep normaal. PvdA'er leidt Europarlement De Nederlandse socialist Piet Dankert is de nieuwe voorzit ter van het Europese Parle ment. Na een uiterst span nende nek aan-nek-race ver sloeg hij gisteravond laat in Straatsburg zyn christen-de mocratische tegenstander Egon Klepsch in de vierde stemming uiteindelijk met 191 tegen 175 stemmen bij 42 onthoudingen. „Het is fantas tisch, gewoon fantastisch", was de eerste emotionele reactie van Dankert, toen hy, een bos rode tulpen hoogge heven. het applaus van de ruim vierhonderd Europese afgevaardigden in ontvangst De overwinning van Dankert was een zure appel voor de christen-democraten. Op merkelijk namelijk is. dat een in meerderheid centrum rechts parlement nu een so cialist in de voorzittersstoel heeft gekozen. Directe oor zaak daarvan was de ver deeldheid over de christen democratische kandidaat Klepsch. Deze was er niet in geslaagd voldoende steun van met name de conserva tieven in het parlement te krijgen. „Ik moet kiezen tus sen een socialist en een op lichter", zei een conservatief in de wandelgangen het wat scherp. De conservatieve kandiaat Scott Hopkins was inmiddels al in de stemmen- racc afgevallen Rommelaar In conservatieve kring heeft men weinig waardering voor Klepsch, die als een romme laar bekend staat en een man die zijn afspraken niet na komt Ook gisteren nog heeft hy, volgens betrouwbare bronnen, uiterste pogingen gedaan om conservatieve steun te kopen in ruil voor mooie baantjes in het parle ment. maar dit zou de tegen zin bij de conservatieven te gen de manier van politiek bedrijven van Klepsch alleen maar hebben versterkt. Uit het grote aantal onthoudin gen by de eindstemming viel de weerstand tegen Klepsch duidelijk af te leiden en de ze ge van Dankert werd daar door veiliggesteld. Een andere reden voor de over winning van Dankert vormen de verkiezingen voor het Eu ropese Parlement in 1984. Het parlement ziet daar met enig angst en beven naar uit, omdat de Europese kiezers weinig sympathie blyken te hebben voor wat men in Straatsburg doet. Veel parle mentsleden vreesden dat met Klepsch aan de leiding het parlement iedere uitstraling naar de publieke opinie zou verhezen Met de dynamische, voor zijn leeftyd jong ogende, en alge meen als zeer deskundig er varen Piet Dankert, heeft men nog een kans Dankert zelf zei in zijn eerste com mentaar zyn beleid er juist op te willen nchten de band met de kiezers voor 1984 weer te verstevigen. „De pobtiek moet daarom meer geént worden op wat er wezenlyk in de samenleving gebeurt. Er is zeker plaats voor het Europese Parlement. Het Parlement heeft voldoende kans om zich te bewyzen, maar dan moet het met Euro pa zelf ook wel een beetje meer meezitten dan in de af gelopen tyd", aldus de nieu we voorzitter. Faam Dankert volgt de Frangaise Si- mone Veil op, de eerste voor zitter van het in 1979 direct gekozen Parlement Hy werd in 1943 te Stiens geboren en was leraar geschiedenis voor dat hy zich in de politiek be gaf Hy werd eerst buiten landsecretaris van de PvdA onder Max van der Stoel, was van 1968 lid van de PvdA- Tweede-Kamerfractie en werd in 1977 lid van het Euro pese Parlement Hiervan was hy sinds 1979 vice-voorzitter. Dankert verwierf internatio nale faam toen het Parlement onder zijn leiding de Europe se begroting van 1979 ver wierp. FERRY MINGELEN Piet Dankert nek ADVERTENTIE A oonleq leidingen (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse Militaire Raad voor Na tionale Redding heeft, tegen het advies van een vorige week ingestelde economische re geringscommissie, besloten met ingang van 1 februari drastische prijsverhogingen door te voeren voor de eerste levensbehoeften, stroom, gas en andere vormen van energie. De prijzen voor energie, die de regerings commissie als veel te hoog gekwalificeerd heeft, worden in mindere mate verhoogd dan de regering aanvankelijk heeft aange kondigd. De prijsverhogingen liggen tussen de 300 en 400 procent voor zaken die tot nu toe in Polen, overeenkomstig een lange tra ditie onder de verschillende communisti sche regimes, werden gesubsidieerd, zoals eerste levensbehoeften en verwarming De kosten van levensonderhoud gaan per 1 fe bruari voor een gemiddeld gezin met 250 procent omhoog. De compensatie die de re gering heeft aangeboden, is ongeveer 20 gul den per maand bij een gemiddeld salaris van rond 160 gulden per maand. Het minimum- maandsalaris ligt in Polen op ongeveer 100 gulden. Ter illustratie: een heel brood kost nu een kwart van een uurloon; het duurste vlees, gekookte ham, gaat 5 gulden per kilo kosten onder het nieuwe prijssysteem, als het al be schikbaar is. De regeringscommissie heeft de Militaire Raad gewaarschuwd, dat de reactie van het publick dermate negatief blykt. dat ondanks het militaire regime het gevaar bestaat dat het evenals in 1970,1976 en 1980 tot rellen en stakingen komt De situatie rond vakbondsleider Lech Walesa blyft intussen verward De Poolse bisschop pen zyn dinsdag by elkaar gekomen om te Ix r.Kiii it.n.d in hel land Van deze conferentie is niet meer naar bui ten gekomen dan dat enkele bisschoppen de toestand in hun diocesen „beangstigend" noemden. aanleg leidingen onderhoud leidingen warm- en koudwater voorziening levering sanitair komplete badkamer verzorging dakbedekkingen etc. etc. tAVZit OUO€ NIIUWVHNSLWfG 1 nieuwveen 0172 3- 9541

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9