Z-Afrika weigert kamerleden visa Ziektegeldplan aanvaard Bezorgdheid over jeugdtandverzorging y -C Wegens Nederlandse houding Militaire "geheimen" dwarrelden van dak SCHILDER-EN BEHANG WERK^H Bejaarden in protest Murritietreiiien door actie uren vertraagd Streekbus aangepast WD wil onbetaalde eerste ziektedag Unie wijst discriminatie homofielen alsnog af Steun voor aanpak vrije beroepen WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Binnenland UTRECHT (ANP) - De FNV, het CNV, de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen en de Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde hebben gisteren in een telegram aan minister Gardeniers (volks gezondheid) aangedrongen op het spoedig invoeren van een volledige tandheelkundige ver zorging van de jeugd van nul tot negentien jaar. Bijna vijf jaar geleden heeft de Centrale Raad voor de Volksge zondheid al een advies uitge bracht over de jeugdtandverzor- ging in georganiseerd verband voor alle jongeren (ziekenfonds en "particulier") tot en met acht tien jaar. Sindsdien heeft een groot aantal betrokken organisaties en in stanties in een zogenaamd "plat- formoverleg" voorstellen gefor muleerd voor de uitvoering van de plannen, maar tegen die voor stellen zijn op het ministerie gro te bezwaren gerezen. Preventie Daarom spreken FNV, CNV, VNZ en NMT zich nu uit voor de mo gelijkheid die de vorige staatsse cretaris van volksgezondheid, mevrouw Veder-Smit in februari 1980 aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Zy wild komen tot een georganiseerd verband voor de tandheelkundige verzorging van nul- tot achttienjarigen met eigen medewerkers in dienstver band. Ook huistandartsen die met een centrum voor jeugdtandverzor ging een overeenkomst willen af sluiten zouden in het georgani seerd verband mee kunnen doen. De preventie, het voorko men van tandbederf, zou veel na druk moeten krijgen. De vier organisaties vestigen er de aandacht op dat dit model een oplossing biedt voor de behande ling in georganiseerd verband van jongeren uit sociaal kansar me groepen. Ze hebben hun me ning aan de minister kenbaar ge maakt met het oog op de behan deling, volgende week, van de begroting voor volksgezondheid in de Tweede Kamer Op de tocht De Nederlandse vereniging voor Sociale Tandheelkunde meent dat de schooltandverzorging zal verdwijnen als minister Garde niers haar plannen doorzet en ook als ze een beslissing over de georganiseerde jeugdtandverzor ging nog langer voor zich uit schuift, bijvoorbeeld door nieu we adviezen te vragen. De voor zitter van de vereniging (waarby alle 68 schooltanddiensten zun aangesloten). J.J. Carpay. heeft dit gisteren gezegd op een pers conferentie in Den Haag. Na acht jaar discussiëren hebben alle betrokken organisaties en de Tweede Kamer ingestemd met een "model" dat voorziet in cen tra die voor alle jongeren (eerst tot dertien jaar. later tot en met achttien) voorlichting, preventie en behandeling combineren. Volgens Carpay zou minister Gar deniers nu plotseling van plan zijn de huidige schooltandver zorging - die de basis zou moe ten vormen voor de toekomstige structuur - te reduceren tot niet veel meer dan een administratief apparaat. De voorlichting zou moeten worden ondergebracht by de GG en GD is de preventie en behandeling by de huistan dartsen. Alleen voor kansarme groepen, die nooit naar de tand arts gaan. zou er nog een soort georganiseerd verband moeten komen. Een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid wilde deze mededelingen gisteren be vestigen noch ontkennen. Hy zei alleen dat de minister een aan vullend adviesaanvrage aan de Ziekenfondsraad voorbereidt. DEN HAAG (GPD) - Zuid-Afrika heeft visa geweigerd aan een delegatie van de Tweede Kamer, op grond van de opstelling van het Nederlandse parlement èn van de regering ten opzichte van Pretoria. Dat zei de voorzitter van de delegatie, J.N. Scholten (CDA), gistermidddag op een haastig bijeengeroepen persconferentie. Scholten noemde de weigering een „duidelijke politieke daad". De Zuidafrikaanse persattaché Buurman in Den Haag noemde slechts als reden dat het moment van het bezoek „niet gelegen" kwam. De vijf kamerleden zullen in de pe riode van 28 april tot 15 mei wel de geplande werkbezoeken aan andere Afrikaanse landen afwer ken. De reis gaat via het hoofd kwartier van de OAE in Ethiopië, Nigeria, Angola en Mozambique naar de laatste bestemming Zim babwe. Tot de delegatie behoren in elk geval J.N. Scholten (CDA), Ter Beek (PvdA), Van Eeekelen (WD) en Nuis (D"66). Het vijfde lid moet nog worden aangewe zen uit CDA of PvdA-kring. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Hermes (onderwijs) vindt dat het houden van huis dieren in klaslokalen beperkt moet worden. Dit zou naar zijn mening moeten gebeuren omdat uit onderzoek is gebleken dat ongeveer vijftien procent van de schoolgaande kinderen ademhalingsproblemen heeft als gevolg van allergie voor stof, haren en veren van huis dieren. By navraag naar de redenen voor de weigering van de visa, die nog vóór Kerstmis zijn aangevraagd, verwees de Zuidafrikaanse am bassadeur in Nederland, O.F. de Villiers Booysen, tegenover J.N. Scholten naar een aantal beslui ten van Nederland: de opzegging van het Culturele Verdrag, de in stelling van een visumplicht en de aandrang in de regerings verklaring voor sanctiemaatrege len tegen Zuid-Afrika. Gevangenen 5 als e Van Nederlandse zijde i ge voorwaarde gesteld dat er ge sproken zou kunnen worden met een „representatieve doorsnede van de Zuidafrikaanse gemeen schap". Gevraagd naar de bete kenis hiervan zei Scholten dat bijvoorbeeld was gevraagd om vertegenwoordigers van de ker ken en vakbonden te kunnen ontmoeten. Daarnaast was de wens geuit tot AMSTERDAM (GPD) - In een stampvol Paradiso in Amster dam zijn gisteravond enorme hoeveelheden door actiegroep Onkruit gestolen militaire docu menten onder het publiek ver deeld. De politie heeft zich na de inval van maandagavond niet meer laten zien, in de veronder stelling dat al het gestolen mate riaal in beslag was genomen. De organisatoren van de tentoon stelling hadden zich op het poli tieoptreden voorbereid door ko pieën te maken van de expositie panelen en niet alle gestolen do cumenten in Paradiso uit te stal len. Wat aangekondigd was als een openbare verkoping werd een schertsvertoning, waarbij even voor middernacht vanaf het dak van Paradiso een constante stroom papier neerdwarrelde op het publiek. Een in militair uni form geklede vrouw, zich voor stellende als Hotlips, bood voor de vorm enkele pakketten docu menten aan voor een speciale prijs. Daaronder waren het draai boek van de inhuldiging van Beatrix, een lijst namen van Ne derlandse officieren, voorschrif ten, gedragsregels WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. de Natres (Nationale Reserve), veldoefeningen voor de Natres en ten slotte het draaiboek voor een statiebezoek van Zweden. „Al de belangryke expositiepane len hadden wij gekopieerd", al dus een woordvoerder van de an ti-militaristische actiegroep On kruit. „Mocht de politie weer een inval doen, dan hadden wij nóg een stel kopieën achter de hand om opnieuw de tentoonstelling in te richten. Bovendien was er destijds bij de inval in het Pro vinciaal Militair Commando in Amsterdam drie kubieke meter documentatie meegenomen, zo dat er genoeg is overgebleven om uit te delen". Het publiek werd onderge sneeuwd met alle mogelijke cor respondentie uit het leger. By voorbeeld van soldaten die hun commandant melden hun bin- nenhelm kwijt te zijn. Waarop de commandant antwoordt dat de soldaat eerst zyn registratienum mer moet noemen alvorens aan die zaak iets kan worden gedaan. Er waren ingevulde declaratie formulieren by, plattegronden, instructies en gegevens over le- geroefeningen. orders voor Onkruit z^gt er zelf over, in de zo genaamde PMC-papers: „Het zijn regel-neven in het leger. We hebben verschrikkelijk veel mappen buitgemaakt met de meest onzinnige corresponden tie. Minstens de helft van de buit bestaat daaruit". Nóg een con clusie van Onkruit: „Toen we het materiaal opnieuw doorwerkten, viel het ons op dat we inderdaad alleen materiaal met een lage ge heimhoudingsclassificatie heb ben gejat: 'dienstgeheim', 'ver trouwelijk', 'confidentieel' en af en toe in vette rode letters 'ge heim'". Zuid Limburg onbewolkt 8 -1 Aberdeen Athene Barcelona 2 05 -1 0 5 3 ADVERTENTIE Bordeaux Brussel Frankfort Genèvè Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbewolkt 15 onbewolkt -1 geheel bew. 13 onbewolkt 8 geheel bew. -2 mist -1 -14 0 zwaar bew 15 7 0 onbewolkt -1-7 0 regen 10 7 07 mist 10 5 03 onbewolkt 7 zwaar bew. 16 9 2 mist -6 -16 0 onbewolkt 15 8 0 licht bew. -7 -14 0 zwaar bew. 11 3 0 licht bew. 8 0 0 geheel bew. -1-4 0 motsneeuw -7 -9 03 mist -4 -8 0 licht bew. 7 4 0 zwaar bew. 21 17 01 licht bew. 17 6 0 zwaar bew. - 7 18 binnenschilderwerk buitenschilderwerk behangwerk leverantie behang isolatie glas etc. etc. 11 *¥vvt OUDE NIEUWVEENSEWEG 1 NIEUWVEEN 01723-9541 het bezoeken van een drietal po litieke gevangenen: ANC-leider Mandela, de dichter Breyten- bach en Jatoive van de SWAPO. Dit verzoek werd door de ambas sadeur niet naar voren gebracht als argument om de delegatie te weigeren, aldus het CDA-kamer- lid. Het Komitee Zuidelijk Afrika heeft als reactie op de visumweigering de leden van de Tweede Kamer per telegram opgeroepen geen bezoeken aan Zuid-Afrika meer af te leggen. Gedoeld wordt op bezoeken zoals onlangs dat van de CDA'er Mateman die op uit nodiging en meestal ook op kos ten van de Zuidafrikaanse rege ring plaatsvinden. Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) zei in een reactie niet te verwachten dat het Zuid afrikaanse besluit zal worden te ruggedraaid. „Via de gebruikelij ke kanalen zal ik laten blijken dat ik dit een verkeerde zaak vind. Opnieuw blijkt de dialoog met Zuid-Afrika wel heel moei lijk", aldus de bewindsman. ADVERTENTIE BETAAL NIET KLAKKELOOS TE VEEL VRAAG DAAROM ONZEBUSGIDS! LANGEGRACHT 3 (Digros koopcentrum) TEL.071 21.69.33 (Onze adviseuse bezocht vrijwel elk reisdoel en weet er dus véél van. En u vraagt maar gerust!). DEN HAAG (GPD) - Twee tot drieduizend bejaarden uit heel Nederland demonstreer den gistermiddag op het Haagse Binnenhof tegen be zuinigingen op hun inko mens. Onder het motto 'De maat is vol' werd een mani fest overhandigd aan Twee- de-Kamervoozitter D. Dol- In het manifest waarschuwen de organiserende ouderen bonden, verenigd in het Cos- bo (totaal 400.000 leden), dat de bezuinigingsplannen van de regering gepensioneerden zo in hun inkomens aantast dat ze nauwelijks volwaardig kunnen meedraaien in de maatschappij. Als voorbeel den werden genoemd het verlagen van de bejaardenaf trek, het verlagen van het zak- en kleedgelden in ver zorgingstehuizen, het verho gen van de ziektekostenpre mies en het invoeren van een eigen bijdrage voor medicij nen. Kamervoorzitter Dolman, als PvdA'er tegenstander van zo'n eigen bydrage voor ge neesmiddelen, zei te hopen „dat u, als die eigen bydrage hier ter sprake komt, net zo van u laat horen als nu". GRONINGEN (GPD) - Het grote munitietransport voor het Ame rikaanse leger in West-Duitsland heeft gisteren op weg van de Groningse Eemshaven naar de grens by Zevenaar grote vertra ging opgelopen als gevolg van le vende blokkades van antimilita ristische actievoerders. Gebrek aan mankracht by de Deventer politie was er de oorzaak van dat de munitietransporten urenlan ge vertraging opliepen. By Deventer kreeg het eerste mu nitietransport maandagnacht op onthoud omdat zo'n honderd de monstranten op de spoorrails bij het Deventer station gingen zit ten. De politie verwijderde de ac tievoerders 's nachts zonder moeilijkheden. De tweede munitietrein liep vast in Groningen, waar ruim 200 de monstranten het baanvak blok keerden. Het ging er hier aan merkelijk minder rustig aan toe dan in Deventer. De antimilita risten moesten in Groningen na een enkele uren lange blokkade, waarbij zij weigerden het baan vak vrij te maken, door de ME'ers met de wapenstok wor- DEN HAAG (ANP) Op bussen van het streekvervoer zullen voorzienin gen worden aangebracht die de toegankelykheid voor gehandicapten en bejaarden moeten vergemakkelijken. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit gisteren meegedeeld. Nieuw aan te schaffen bussen krijgen steunen en handgrepen by de in stap. De middensteun by de in- en uitstap vervalt of wordt verplaatst. Om de toegankelykheid voor slechtzienden te verbeteren zullen felge kleurde strips worden aangebracht op de treden en stangen. DEN HAAG (GPD) - De vier grote fracties in de Tweede Kamer staan welwillend tegenover de plannen van minister Den Uyl (sociale zaken) om f 1,4 miljard te bezuinigen op het ziektegeld. By de behandeling van de begroting van sociale zaken bleek gisteren dat CDA en D'66 de voorstellen van Den Uyl zonder meer steu nen. PvdA en WD. die eveneens maatregelen noodzakelijk ach ten, willen de plannen slechts in gewijzigde vorm aanvaarden. Met hun opmerkingen lopen de ka merfracties enigszins vooruit op het kamerdebat dat over ander halve maand aan de kortingen op het ziekengeld zal worden ge wijd. Verwacht wordt dat de So ciaal-Economische Raad, die voordien nog advies zal uitbren gen, met name ook de alternatie ve voorstellen van PvdA en WD zal bespreken. Tegenover de plannen van Den Uyl en zyn staatssecretaris Dales heeft de PvdA voorgesteld de ziektewetpremie voor de werk nemers licht te verhogen. Een groot deel van de voorstellen van het kabinet, zoals de invoering van vyf wachtdagen voor werk gevers en het laten betalen van premies over het ziekengeld, hebben wel de instemming ge kregen van de socialistische frac- De liberalen wijzen elke premie verhoging van de hand, maar net als de PvdA heeft de fractie grote moeite met het verlagen van de uitkeringen tot tachtig procent van het loon. Door de eerste ziek tedag niet langer te betalen, en tevens niet alle sociale premies te heffen over de uitkering, wil de WD de achteruitgang voor langdurig zieken beperken tot acht procent. In de plannen van het kabinet is sprake van een achtergang van 15 procent van het netto-loon. WD-woord voerder De Korte noemde als voordeel van zijn plan dat het korte verzuim zwaarder belast wordt, terwyl langdurig zieken er minder op achteruit gaan. Daarnaast levert het voorstel f75 miljoen meer op dan de f 1,4 miljard van het plan- Den Uyl. De liberale woordvoer der wees er verder op dat de in greep in de cao's minder ingrij pend is dan by het kabinetsvoor stel. Verbaasd CDA-woordvoerder Weijers toon de zich verbaasd over de felle reacties op de plannen van het kabinet. Hy is bevreesd dat hier door de lasten te veel zullen wor den afgewenteld op groepen die zich minder gemakkelijk uiten. Deze overweging geeft hem re den „in beginsel" volledig achter de bewindslieden te staan. Net als De Korte wil Weijers vooral de kortlopende uitkeringen „kortwieken". De CDA'er sloot overigens verdere bezuinigingen in de sociale ze kerheid met uit. Volgens hem zullen ze onvermijdelijk zijn. Op dit punt vond hij de woordvoer ders van WD en D'66 aan zyn zyde. De socialist Poppe liet we ten dat nieuwe bezuinigingen pas doorgevoerd dienen te wor den als bekend is hoe de maatre gel uitpakt voor de werkgelegen heid. Zowel Weyers als De Korte hield een pleidooi tegen verdere nivel lering. Beiden vinden verder dat het kabinet het koopkrachtver lies bij de laagste inkomens moet beperken, zo nodig via een extra uitkering. De Korte diende hier over twee moties in. Poppe acht verdergaande nivellering nood zakelyk omdat anders de mini ma niet beschermd kunnen wor den. Loonmaatregelen De vroegere regeringspartners vonden de PvdA aan hun zyde in hun verzet tegen de voortduren de loonmaatregelen. Weyers: „Bezinning is geboden, daar an ders overheid en sociale partners in een soort voortdurende houd greep elkaar niet meer kunnen loslaten". Hy stelde voor dat er jaarlyks meerdere malen een centraal overleg plaatsvindt, zo dat de invloed van de sociale partners vergroot wordt In het debat over de begroting van sociale zaken bleken gisteren op nieuw de bestaande meningsver schillen tussen CDA en PvdA over de interpretatie van het re geerakoord. Terwyl Weyers de nadruk legde op de terugdrin ging van het financieringstekort en de stabilisatie van de lasten druk, legde Poppe de nadruk op het banenplan van minister Den Uyl. den verwyderd. De agenten wer den bekogeld met stenen, rotjes, rook- en verfbommen. Na een oponthoud van acht uur kon de tweede munitietrein gistermid dag pas rond vyf uur zijn reis voortzetten. Na het oponthoud wist de eerste munitietrein gisteren de grens bij Zevenaar te bereiken. Het tweede transport stuitte, op nieuw bij Deventer, op enkele tientallen actievoerders. Door het gebrek aan mankracht moest loco-burgemeester B. Duimel bij commissaris der koningin Niers vragen om voortdurende by- stand. Gisteravond vertrokken vanaf de Groninger Eemshaven een derde en vierde munitietrein. Bij deze transporten moesten staven en stokken van de rails worden ver wijderd. De Nederlandse Spoorwegen wil den van maandag tot en met za terdag dagelijks vier munitietrei- nen laten rijden. Een woordvoer der van de NS kon nog niet zeg gen of nu van het opgestelde schema moet worden afgewe ken. President-directeur van de NS, drs. L. F. Ploeger, vertelde giste ren geen goed woord over te heb ben voor de manier waarop de actievoerders in het geweer ko men tegen het munitietransport. „Ze schoppen tegen de verkeer de boom aan", aldus Ploeger. Of de proef met het munitietrans port wordt voortgezet, is niet het „pakkie an" van de spoorwegen. „Dat is een kwestie waarover on ze Amerikaanse opdrachtgevers moeten beslissen", oordeelde Ploeger. AMSTERDAM (GPD) - De Unie „School en Evangelie" onder schrijft de grondgedachte van het voorontwerp „anti-discrimi- natiewet". Daarmee spreekt deze organisatie, die het hele chnste- lyk onderwijs omvat, zich on dubbelzinnig uit tegen discrimi natie op grond van geslacht, ho mofilie of huwelykse staat. Wel vindt de Unie dat het vooront werp getoetst zal moeten worden aan artikel 208 van de Grondwet, waarin de vryheid van onderwys verankerd ligt. De Unie heeft gisteren een verdui- delyking gegeven van de eerder door haar voorzitter De Jong Ozn afgegeven verklaring. In die ver klaring noemde hy het vooront werp ..een onaanvaardbare in perking van het grondwettelyk recht van schoolbesturen om personen te benoemen". Bij de Unie waren veel reacties binnen gekomen die vroegen om een na dere verduidelijking. De Jong Ozn laat nu weten dat de ze eerste reactie vooral geba seerd was op twijfels die hy had over een aantal juridische gaten in het voorontwerp „Het was een reactie bestemd voor de schoolbesturen. En op die op merkingen over de bevoegdhe den van de schoolbesturen werd voornamelijk gereageerd door de onderwijsgevenden. Door een aantal van hen werd ik in de hoek gezet van de homofielen haters. Dat is natuurlijk niet zo en dus was een nadere verduide lijking nodig". Dit soort zaken, zegt de Unie nu, moet niet getrokken worden in de sfeer van macht en recht, maar heeft alles te maken met de chnstelyke naastenliefde. Pasto rale en menselyke overwegingen moeten de doorslag geven by be noemingen en dergelijke „Maar", zegt De Jong, „onverlet blijft dat het voorontwerp ge toetst moet worden aan de in de grondwet vastgelegde vryheid van onderwys." De Unie wil in verband met de toestanden rond het voorontwerp, proberen de re gering te bewegen om de advies- termijn. die op 1 februari afloopt, te verlengen- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet kan rekenen op brede steun in de Tweede Kamer voor zyn voor stellen om de inkomens van vrije een eerste debat daarover. De drie regeringsfracties steunen de plannen. De oppositionele WD wil minder drastische ingrepen. WD-kamerlid De Korte deed het voorstel om het aantal beroepen waarop de maatregelen van toe passing zijn te beperken. Hy wil notarissen, advocaten, register accountants, stedebouwkundi gen en raadgevend ingenieurs buiten schot laten. Bovendien wil hy een meer geleidelijke be- snoeung van de medische topsa larissen dan volgens de kabinets voorstellen. Volgens de plannen van het kabi net worden de pry zen en daar mee de inkomens aan banden ge legd van huisartsen, tandartsen, medisch specialisten, apothe kers, fysiotherapeuten, oefenthe rapeuten, logopedisten, verlos kundigen, dierenartsen, archi tecten. stedebouwkundigen, raadgevend ingenieurs, notaris sen. advocaten en registerac countants. In overleg met belangenorganisa ties worden voor die beroeps groepen zogenaamde norm-inko mens vastgesteld, die op het ni veau liggen van de salarissen van gaan de norm-inkomens omlaag Wie nu meer verdient dan het norm-inkomen zal dat extra-be drag in twee jaar tyd moeten in leveren. Dat leidt tot een koop krachtverlics van vier tot twaalf procent per jaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7