Indal liefst naar Rijswijk CDA: nieuwe dirigent, nieuwe toon Het gcuxt helemaal niet slecht met ons" Stand universiteit over 'transferpunt' LEZERS SCHRIJ VEN D'66 wil praten over vorming links college WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Magazijn werker Valk, werkvoorbereider Elfert en plaatwerker Kempen "V/aarom wordt er zo negatief geschreven?" 9? LEIDEN - Bevreesd voor publiciteit, heeft het Leid- se computerbedrijf Indal zijn deuren aan de Admi raal Banckertweg wagen wijd opengegooid voor 'de pers'. Bedrijfsleider T. Ho- mulle wil ons bewijzen dat hij niet de enige is bij Indal die moeite heeft met de publiciteit rondom In dal. Hij is niet de enige. Vijftien werk nemers van Indal, vertegen woordigers van alle afdelingen op één na (de IBM-afdeling), staan ons te woord. "Tot onze verbazing lees ik in de krant dat mijn baan op het spel staat. Hoe komen jullie daarbij?", vraagt E. Geskus van de afdeling ont wikkeling zich af. En magazijn- werker H. Valk klaagt: "Waar om schrijven jullie toch altijd zo negatief? Onze orderporte feuille is goed gevuld. Het gaat helemaal niet slecht met Indal". De Amsterdamse tikfabriek IBM heeft de zaak aan het rollen ge bracht. Ineens renden vakbonds mensen af en aan bij Indal, stond er een persfotograaf in het be drijf (om vervolgens met zachte aandrang verwijderd te worden) of hingen journalisten aan de lijn. Indal maakt computers voor kli maatregeling in tuinbouwkas sen, maar heeft ook al jaren de zogenaamde IBM-afdeling die nogal losstaat van het overige be drijf. Terwijl Indal bezig is met geavanceerd maatwerk, maken de 28 mensen van de IBM-afde- ling massaproduktie. Elke dag zetten zij 1000 tot 1200 tik-onder- delen in elkaar voor IBM. IBM besloot onlangs het aan aan Indal uitbestede werk terug te nemen. De verkoop van schrijf machines in Europa neemt af. Voorzover nog nodig zet de Am sterdamse tikfabriek voortaan zelf de onderdelen in elkaar. De IBM-afdeling bij Indal sluit op 31 maart. Indal blijft zitten met de gebakken peren: haar splinter nieuwe pand, met uitzicht op het Waardeiland, wordt veel te groot. De Indaldirectie overweegt daar om weg te gaan uit Leiden naar Rijswijk. Dat zou opnieuw een gevoelige klap voor de Leidse werkgelegenheid betekenen. somd: de computer heeft een ei gen weerstation en loopt vooruit op veranderingen in het klimaat waarna automatisch bijstelling volgt ("dat scheelt aanzienlijk in energiekosten"); de computer kan eventueel 47 kassen apart bedienen; de superkleine chips of microprocessors in de compu ters kunnen net als de tape van een bandrecorder gewist worden en een nieuw geheugen kijgen; etcetera. Een alleskunner van In dal kost bijna twee ton. Maar er zijn ook eenvoudiger en goedko pere modellen. "Onze computers hebben nog tal van mogelijkhe den". Twintig jaar Bedrijfsleider Homulle: "Indal aakt een oh zo marktgevoelig produkt" Hoe goed Indal ook mag draaien met haar computers, voor de Leidse werkgelegenheid staan 75 banen op het spel. Slechte naam "Indal: 75 banen op het spel. IBM brengt Leids bedrijf in de proble men", stond daarom vorige maand met grote koppen in deze krant. De werknemers zijn het volstrekt oneens met deze kop pen: "Er staan helemaal geen 75 banen op het spel. Die vette kop pen bezorgen ons een slechte naam terwijl we het eigenlijk te druk hebben om met u te prate- n"."Onze mensen komen niet zo zeer uit Leiden als wel uit de Leidse regio. Als Indal eenmaal in Rijswijk zit, moeten de mees ten in plaats van links de rijks weg op, rechtsaf slaan. Dat maakt dus niks uit", zegt be drijfsleider F. De Winter. Mede- bedrijfsleider T. Homulle spreekt nogmaals over de schade die publiciteit aan Indal kan be rokkenen. "Indal maakt een oh zo marktgevoelig produkt. Ons wereldje van klanten in de tuin bouw is klem. Als klanten de be richten verkeerd lezen, dan kan ons dat orders kosten. De kop pen in de kranten blijven het langst bij". Een rondleiding door het moderne bedrijf volgt. "Tuinbouw onder glas in Nederland is iets heel bij zonders. Daar komt de hele we reld naar kijken", vertelt Homul le. Indal heeft vijf concurrenten in Nederland. De meeste compu ters worden geleverd aan klan ten in het Westland. Dertig pro cent gaat naar acht landen in het buitenland; van Frankrijk en Zwitserland tot Joegoslavië en Rusland. "De markt is nog lang niet verza digd. We tasten nu ook de markt in de Verenigde Staten af', ver telt Homulle terwijl we voor het nieuwste snufje techniek staan: een "substraatcomputer" voor automatische voeding van kas- gewas. "Dank zij onze techniek heb je helemaal geen aarde meer nodig voor sla, komkommers of rozen", zegt Homulle trots. "In de Negebwoestijn in Israël bloeien de rozen. Licht, voeding, vocht, warmte; de computer kan alles begeleiden". Lopend langs de afdelingen in het bedrijf wor den de talrijke voordelen opge- Indal zetelt al meer dan twintig jaar in Leiden; eerst aan de Mid delstegracht 77 en later in een groter maar eveneens oud pand aan de Uiterstegracht 35. Vier jaar geleden werd Indal overge nomen door het Rotterdamse Rietschoten Houwens met wie Indal al langer intensief samen werkte. Rietschoten (1800 werk nemers) is een onderdeel van het Rotterdamse mammoetconcern Internatio-Müller. "De ontwikkelingskosten voor on ze computers konden wij als klein bedrijf niet meer opbren gen", vertelt Homulle. "Door de fusie met Rietschoten konden wij ons nieuwe gebouw, hier aan de Admiraal Banckertweg bou wen. Dat was ons anders nooit gelukt. De gemeente wilde ons weg hebben aan de Uiterste gracht. En zelf wilden we ook weg, om de werkomstandighe den te verbeteren en ruimer te zitten. Het was hoog nodig dat we daar weggingen. Precies op 29 april 1980 sloeg ik de deur ach ter me dicht. Toen kwam meteen een stuk van het dak naar bene den". Indal trok in haar ruim opgezette pand. Tussen de buren van de machinefabriek Drakenburg, ligt nog een strook grond gereser veerd voor uitbreiding. IBM heeft uitbreiding tot een illusie gemaakt. "Dit gebouw is binnenkort niet kostendekkend meer", zegt be drijfsleider De Winter. "Het aan gaan van een combinatie met o as zusterbedrijf Van Swaay Scheeres is het meest waar schijnlijk". Van Swaay (400 werknemers en ook een dochter van Internatio) zit nu nog in Den Haag. Als de plannen doorgaan, wordt in Rijswijk een nieuw ge bouw neergezet voor de nieuwe combinatie Van Swaay en Indal. Indal verhuist dan met 41 mensen. Indaldirecteur Nagelkerke (te vens directeur van Rietschoten en van Van Swaay) heeft de vak bonden toegezegd dat de werk gelegenheid voor deze mensen gegarandeerd is. De 32 IBM- mensen worden ontslagen, plus nog eens twee mensen die print platen voor de Indalcomputers maken. "Dat werk moesten we uitbesteden, om technische rede nen maar het is nog goedkoper ook. Als we deze twee mensen nu niet meteen ontslaan, zouden we over een tijd weer met u om de tafel zitten", zegt De Winter. Overbodig Zijn collega Homulle vertelt dat In dal net als zoveel bedrijven wor stelt met het overbodig worden van werk door de ontwikkeling van de techniek. "Waar je vroe ger vier mensen voor nodig had, heb je nu aan één werknemer ge noeg. Bouwden we twee jaar ge leden een grote kast, nu bouwen we een klein kastje met hetzelfde of meer erin. Het seriematige werk gaat er ook steeds meer uit. Het wordt meer maatwerk. Wij hebben daarom op den duur minder behoefte aan LTS-ers maar meer aan MTS-ers of HTS- ers. De techniek holt vooruit. Dat is een probleem voor de werkge legenheid. Daar zitten we mee". De vakbonden zijn tevreden over de garantie voor het behoud van de werkgelegenheid bij Indal. Maar over een eventuele verhui zing naar Rijswijk is FNV-dis- trictsbestuurster Tineke de Beer niet zonder meer te spreken. "Eerst zal de directie duidelijk moeten aangeven hoe duur of hoe goedkoop een verhuizing naar Rijswijk is, afgewogen te genover het blijven zitten in Lei den. Weliswaar wordt het ge bouw aan de Admiraal Banckert weg te ruim, maar de gemeente Leiden is juist actief om kandi daten aan te dragen voor een deel van het pand. Het werkgele genheidsaspect voor Leiden mag niet zomaar uit het oog worden verloren. Maar als de werkne mers zelf mettertijd naar Rijs wijk willen, wat zal ik dan tegen sputteren". LEIDEN/DELFT - De Leidse universiteit zal vrijdag ook present zijn bij de opening van een transferpunt van de Technische Hogeschool in Delft Via zo'n transferpunt moet het bedrijfsleven in contact worden gebracht met de kennis op universiteiten en hogescholen om daar dan vervolgens zijn voordeel mee te doen. Ook in Leiden moet een dergelij ke mogelijkheid van overdracht van kennis komen. Daartoe is een spe ciale commissie 'contacten bedrijfsleven' opgericht die zich over de levensvatbaarheid van een Leids transferpunt buigt. Vooruitlopend daarop zal er vrijdag in Delft een stand zijn van de Leidse universiteit met haar transfer-mogelijkheden. Ook zal prof. A. Kasse- naar, rector magnificus van de Leise universiteit het woord voeren on der het motto 'Samenwerken in een transferpunt'. Agora In het Leids Literair Café Ago ra zullen de schrijver Leon de Winter en de historicus A. Lammers morgenavond het nieuwste boek van De Inwter besprkeen. "La Place de la Batille" is geïnspireerd op de gedachte dat de interpretatie van het verleden afhangt van het belang van het heden. Mi crotheater aan de Oude Vest 33e, aanvang kwart over acht. Postduiven De LCC organiseert komend weekeinde haar jaarlijkse postduivententoonstelling in het clubgebouw van De Blauwkras bij sportpark de Vliet aan de Voorschoterweg. Ook verschillende attracties. Openingstijden vrijdag avond van acht tot tien uur, zaterdag van elf tot elf uur en zondag van tien tot zes uur. Concert In The Jam aan de Ze Binne- vestgracht treedt vanavond Silenus op. Japanse thee In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat worden morgenavond en vrijdag voorstellingen gehou den van de Japanse theecere monie, onder leiding van de Japanse theemeester Yoshino- ri Kawasaki en echtgenote. Aanvangstijden zijn donder dagavond acht uur en vrij dag half twaalf en half drie. Plaatsen kunnen worden ge reserveerd via telefoon 132641. Vissen Naar aanleiding van uw bericht in het Leidsch Dagblad van 13 ja nuari j.l. betreffende het verbod om in een bijt te vissen, wil ik gaarne even reageren. Hoe is het mogelijk dat een sport visser, die visrecht heeft om in een bepaald water te vissen, ver boden wordt om daarin te vis sen? Hij, die sportvisser, betaalt voor zijn bijdrage c.q. kleine visakte en is daarbij meestal ook nog lid van een hengelaarsbond. Volgens mij is altijd weer 8e sport visser de dupe. In de zomer kan hij niet rustig vis sen. want dan wordt hij prak tisch plat gevaren. (Denk eens aan de Ringvaart en de Zijl). Dan krijgen we ook nog de verbo den tijd (wat mijns inziens ook fiauwekl is, omdat de meeste vis in juni nog met kuit zit). Zo lopen we dan de winter in en dan mogen we geen bijt hakken. Mijn oplossing zou b.v. de volgen de kunnen zijn: Zou nu een Hengelaarsbond in ge zamenlijk overleg met de politie geen water aan kunnen wijzen waarop niet geschaatst mag wor den. om de sportvisser de gele genheid te geven dat ook hij-zijn sport kan uitvoeren? Ik denk b.v. aan de Zijl voor de sportvissers en de overige wate ren voor de schaatsliefhebbers. Begrijp mij overigens niet ver keerd, ik misgun de schaatsers hun sport absoluut niet, maar la ten zij dan ook eens aan de sport vissers denken. Ik kan mij ook voorstellen dat de politieveror dening is genomen uit veilig heidsoverweging. Stel dan de eis bij de sportvisser dat de bijt niet groter mag zijn dan b.v. 20 cm. in het vierkant en de verplichting om na afloop van het vissen de bijt duidelijk te markeren. Ik geloof als deze mogelijkheid wordt geschapen, beide partijen (dus de sportvisser en de schaatsliefhebber) dan hun sport kunnen beoefenen naar ieders genoegen. Fred Veltman, Lage Rijndijk 36-40 Leiden Dieren Zoals u wel zult weten is het voor een ieder goed winter, dus ook voor dieren. Ik neem aan dat u allen zeer zuinig op uw auto en zeker op u zelf bent. Weest u dan ook zuinig op de die ren die uw hulp zo hard nodig hebben, in deze benarde tijd. Een voorbeeld: wanneer u met de auto vanaf het Lammenschans- plein richting Hoge Rgndijk rijdt, dan kunt u ter hoogte van de spoorwegovergang (Melchior Treublaan-Kanaalweg) duizen den eenden en apdere dieren zien op het ijs. 'C'est le ton qui fait la musique' is een bekend Frans spreek woord. De toon maakt de mu ziek. De toon van het nieuwe CDA-programma is mild. Veel milder althans dan het vier jaar geleden was. De om standigheden waren toen ook anders. Het dagelijks bestuur van de stad werd - voor zover het gekozen was door de gemeenteraad - gevormd door wethouders van linkse partijen. Het CDA was woest dat het buitenspel stond. Het verkie zingsprogramma had iets van een pamflet, waarin protest werd aangetekend. "De PvdA, D'66, de PPR en de PSP hebben het monopolie van het dagelijks bestuur van Leiden opgeëist. Ook tegen over welzijnsorganisaties, ei gen gemeente-personeel, winkeliers en anderen heb ben deze partijen laten zien dat zij niet van luisteren hou den. Ze zitten er om hun ei gen ideëen tegen alle waar schuwingen in door te zet ten". "Laat staan dat ze rekening houden met een politieke minderheid. Vier jaar lang heeft dit college en hebben de vier linkse partijen, die sa men maar een minderheid van de Leidse kiesgerechtig den vertegenwoordigen, de stad voor hun partijbelang gebruikt. De Leidse burgers krijgen thans de kans om te voorkomen dat dit de komen de vier jaar wéér mogelijk is". De woedende opstellers van het CDA-programma kregen maar zeer gedeeltelijk hun zin. Het linkse college maak te plaats voor een wethou- dersploeg die gerecruteerd werd uit PvdA en WD. De meerderheid waarop deze coalitie steunde (en nog steunt) was amper groter dan waarop het linkse college ge fundeerd was. Het college was nog altijd geba seerd op het door het CDA zo verfoeide idee van een be leidsprogramma. Het sluiten van zo'n 'regeerakkoord' op lokaal niveau, desnoods door een krappe meerderheid, en het uitsluiten van de minder heid van het dagelijks be stuur werd door de christen democraten als ongewenste polarisatie afgewezen. Toontje lager De toon van het CDA is falikant veranderd. Een beetje on vriendelijk zou men kunnen zeggen dat de partij een toon tje lager zingt. Nu ontbreken de felle tirades tegen het zit tende college. Nu staat er in het CDA-programma, dat het college van B en W gevormd wordt op basis van een be- leidsprogram, waarover par tijen overeenstemming heb ben bereikt. De toon is veranderd. Dat zal wel aan de dirigent liggen. Het CDA wisselde enige tijd geleden van fractieleider. Helmuth Driessen (KVP) was moe gestreden. De felle tira des neigden naar cliché's. Zijn taak werd overgenomen door Joop Walenkamp. Be halve het kroeg-bezoek, de katholieke komaf en het ge voel voor stijl hebben ze wei nig gemeen. Het is het verschil van een ge neratie en dat werkt door in het programma. De figuur Walenkamp moet het CDA uit de oppositiebanken halen en weer op het pluche bren gen. Ondanks de soms felle kritiek van Walenkamp op het huidige college, is zijn verhouding tot de PvdA niet zo duurzaam ontwncht als bij zijn voorganger het geval Zoete broodjes bakken is er voor de nieuwe maestro evenwel niet bij. Alles van het college voor zoete koek slikken ook niet, zo verzeker de hij een tijdje geleden. (Hij had toen juist zijn eerste hardhandige aanvaring met het college gehad, althans in zijn functie als fractieleider). "Het CDA gaat zich niet in al lerlei bochten wringen om maar alsjeblieft in het college te komen. Dat laten we aan de WD over", zei Walen kamp. Samenwerking De veranderde toon van het CDA is een vereiste voor een reële poging om uit het isole ment te komen. Het CDA heeft nu het stempel de meest conservatieve partij in de gemeenteraad te zijn. Een roepende in de woestijn. De partij mag zich zelfs verheu gen op de openlijke steun uit kringen van de in Leiden zeer rechtse JOVD. De WD in Leiden heeft het CDA links gepasseerd, zo werd vier jaar geleden ge zegd. PvdA-wethouder en onderhandelaar Van Dam legde in het landelijk partij blad Roos in de Vuist nog eens uit waarom samenwer ken met het CDA in Leiden volstrekt onmogelijk is. Zijn lijstje van 'strijdpunten' zou ook nu nog voor het grootste deel van toepassing zijn. De toon mag veranderd zijn, maar de instrumenten zijn nagenoeg hetzelfde ge bleven. Nog altijd zijn socia listen en christen-democra ten het grondig oneens over de taken van de burgemees ter, over de erfpacht, over bouwen in de vrije sector, over het parkeerbeleid, de bevoegdheden van de sport raad, de bebouwing van de Leeuwenhoek en het finan ciële beleid. Maar pas als de WD haar ver kiezingsprogramma vaststelt zal kunnen blijken of de af stand PvdA-CDA nog altijd groter is dan PvdA-WD. In elk geval hebben de PvdA-le- den de eerste anti-CDA-mo- tie al verworpen. LEO MAAT Die beesten bewegen zich ook vaak op de rijweg. U moet weten dat ik zelf gezien heb dat er een auto met hoge snelheid een dier doodreed. Wanneer deze DAME of HEER wat langzamer gereden zou heb ben, dan zou het dier misschien nu nog leven. Dus beste automobilist(e), overal kunnen dieren op de rijweg lo pen in de vorstperiode. Rijd u wat rustiger, want elk dier is nuttig, ook voor U. Dieren weten niets van verkeers- voorschriften af, U wel (hope lijk). Bedankt namens de dieren voor uw lagere snelheid. Nu kunt u nog langzaam rijden, misschien later niet meer. C.J. Muyzert Melchior Treublaan 63 Leiden LEIDEN - Het bestuur van D'66 heeft positief gereageerd op de uitnodiging van PSP, PPR en CPN om te praten over de vor ming van een links college. In een brief aan die partijen schrijft de voorzitter van D'66 dat de le den echter hebben besloten vooraf geen bindende afspraken te maken. Wel vond die ledenvergadering dat D'66 - met het oog op de voor de kiezers gewenste duidelijkheid een voorkeur kan uitspreken. Het bestuur heeft toen toegezegd met de andere partijen in de ge meenteraad te zullen praten. De nieuwe verkiezingsprogram ma's, de opstelling in de raad in de huidige periode en de visie op de collegevorming van de diver se partijen zouden voor het be stuur van D'66 bij het bepalen van een voorkeur een rol spelen. In het gesprek met 'Klem Links', dat vermoedelijk eind februari of begin maart plaats heeft, zal het D'66-bestuur reageren op de zo geheten lijst van kernpunten voor een links beleid. Leiden Het gebouw van Indal aan de Admiraal Banckertweg, gefotografeerd in de sneeuw, toen bekend werd dat er ruim dertig ontslagen bij het bedrijf vielen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4