Fusie voortgezet onderwijs Gemeente beschermt persoonlijke gegevens Ook FNV en CPN keren zich tegen ontslagen Krefeld Nog 5,5 miljoen extra voor stads vernieuwing De Nieuwe Vaart en t Steeneveld één scholengemeenschap BOUW KUNDIG WERK Leidse stadsrubriek hrXk ,X| WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Leiden LEIDEN - Bij de verdeling van de gelden voor de stadsvernieuwing heeft Leiden van minister Van Dam (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) naast de toebe deelde 11,4 miljoen nog eens 5,5 miljoen extra gekregen. Dit extra bedrag is bestemd voor knelpunten zoals een nieuwe rio lering aan de Hooglandse Kerk- gracht, aanleg busbaan en aan koop van panden aan de Joris- steeg en Hogewoerd van project ontwikkelaar Bakker. Wethou der Waal (ruimtelijke ordening) toonde zich gisteravond bij de fractievegadering van de PvdA redelijk tevreden. "Natuurlijk hebben we veel meer nodig, maar de brief van de mi nister geeft lichtpunten. Ik krijg de indruk dat er nog wat speel ruimte is. Als we ons niet maar niet strikt aan het uitvoerings- Verordening stelt regels en rechten Het Cit in-complex (Hogewoerd-Levendaal), een van de panden die de gemeente dank zij de financiële steun )an het rijk van projectontwikkelaar Bakker kan kopen. schema hoeven te houden en za ken kunnen afhandelen als er overeenstemming is bereikt, dan lukt het een en ander wel. Dat is wat je noemt totaal beleid", al dus Waal. Hij wees op de afspra ken die hierover in het verleden zijn gemaakt met de toenmalige minister Beelaerts. Als de goedkeuring van Gedepu teerde Staten komt hoopt Waal dat er na de bouwvakantie een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van het busbanen plan. "Leiderdorp begint in maart met de eerste werkzaam heden, daar hopen wij dan op aan te sluiten". Waal deelde zijn fractiegenoten voorts mee na de ze subsidie opgewekt verder te gaan. Enkele maanden geleden was er nog sprake van dat Lei den tot en met 1985 geen geld meer zou krijgen. LEIDEN - De persoonlijke gege vens waarover de gemeente be schikt worden voortaan beter be schermd. Het gebruik van de ge gevens wordt aan regels gebon den en de burger krijgt op dit ge bied een aantal rechten. Deze re gels en rechten zijn neergelegd in een gemeentelijke verorde ning op de bescherming van per soonsgegevens. Deze verordening heeft onlangs de goedkeuring van B en W gekre gen. De gemeenteraad zal de ver ordening komend voorjaar be handelen. Volgens een van de opstellers van de verordening, de jurist Schreuder, zal er door de verordening in de praktijk niet veel veranderen. "Er wordt al enorm uitgekeken met het ver strekken van vooral gevoelige gegevens. Het is meer het opte kenen van de al bestaande situa tie". LEIDEN De LEAO-schooI "De Nieuwe Vaart" en de LHNO-school ,,'t Steeneveld" gaan het nieuwe school jaar één school vormen. Deze nieuwe school in Leiden krijgt de naam "De Nieuwe Vaart", scholengemeen-- schap voor LAVO-LEAO-LHNO-IHNO. Aan de scholen gemeenschap zal ook een internationale schakelklas verbonden zijn. "De Nieuwe Vaart" zal een samen werkingsschool worden waarin het openbaar onderwijs en pro testants-christelijk onderwijs in gelijke mate vertegenwoordigd zullen zijn. Het gebouw van de "Nieuwe Vaart" aan het Lam- menschanspark wordt de hoofd vestiging, terwijl het gebouw van de LHNO-school aan de Suma- trastraat als dépendance gaat dienen. De besturen van de twee scholen hebben dit besluit vast genomen vooruitlopend op de plannen van minister van Kemenade (onder wijs) voor meer geïntegreerd voortgezet onderwijs. Het is mo menteel nog zo dat een kind op elf- of twaalfjarige leeftijd een keuze moet maken voor een be paalde vorm van voortgezet on derwijs. Eén van de doelstellin gen van het geïntegreerd voort gezet onderwijs is uitstel te bie den voor die vaak moeilijke keu- De eerste twee leerjaren van het LEAO (Lager Economisch en Administratief Onderwijs) en LHNO (Lager Huishoud- en Nij verheids Onderwijs) zullen iden tiek zijn. Leerlingen van het LA- VO (Lager Algemeen Vormend Onderwijs) en IHNO (Individu eel Huishoud- en Nijverheids Onderwijs) werken hetzelfde programma af alleen in een iets lager tempo. Het ligt in de bedoe ling dat in de toekomst op "De Nieuwe Vaart" alle leerlingen op verschillende niveau's lessen kunnen gaan volgen. Na die twee jaar kan er voor een bepaalde richting worden geko zen of een gecombineerd vak- kenpaket worden samengesteld. De gemiddelde duur van de op leiding is vier jaar. Op het mo ment is het op de huidige "De Nieuwe Vaart" zo dat 80% van de leerlingen na het eindexamen doorstroomt naar een vervolgop leiding. Door de fusie zal de school 960 leerlingen gaan tellen die over twee gebwouen worden onder gebracht. Aankomende brugklassers zullen naar wijk worden ingedeeld. De kinderen die het dichtst bij de Sumatra- straat wonen gaan naar de dé pendance. De anderen zullen op de hoofdvestiging terecht kun nen. De huidige directeur van "De Nieuwe Vaart" Ragut, zal ook directeur worden van de scholengemeenschap, bijgestaan door twee adjunct-directeuren de'heren De Feyter en Snik. Protest bij gemeentebestuur Schreuder wel. dat de burger een houvast heeft, dat juridische be scherming biedt. "De gemeente beschikt over zeer uiteenlopende gegevens. Zo is er het bevol kingsregister. de woningcarto theek. de gegevens over bedre ven, de onroerend-goed belas ting. de diverse gegevens van so ciale dienst, enzovoort". Als voorbeeld van de voorzichtig heid waarmee nu reeds met ge gevens wordt omgesprongen geeft Schreuder: "De Streekmu- ziekschool wilde de adressen van gezinnen met kinderen in een be paalde leeftijd om leerlingen te werven. Persoonlijk vond ik niet dat het hier om een aantasting van de persoonlijke levenssfeer ging, maar B en W hebben toen toch besloten om de gegevens niet te verstrekken, omdat ze ook op een andere wijze te verkrijgen Politie De verordening is van kracht op nagenoeg alle verzamelingen van gegevens Eén van de uitzonde ringen hierop zijn de gegevens waarover de politie beschikt De wijze waarop deze gegevens moet worden omgegaan is al ge regeld in de wet op de justitiële documentatie. De verordening schrijft voor dat B en W bijhouden welke informa tie zo her en der op het stadhuis wordt aangehouden Deze lijst moet voor iedereen kosteloos ter inzage zijn Voor elke verzame ling van persoonsgegevens moe ten regels worden opgesteld, ten zij deze informatie volgens de wet vrijelijk mag worden ver strekt De regels hebben onder meer be trekking op de wijze waarop de gegevens worden verkregen en aan wie - of welke gemeentelij ke dienst - deze kunnen worden verstrekt. Dat houdt ook in dat de ene gemeentelijke afdeling geen vrije toegang kan hebben tot de informatie van een andere afdeling. Het samenvoegen of het koppelen van verzamelingen gegevens, al dan niet geautomatiseerd, mag alleen gebeuren als B en W en de betrokken raadscommissie daar toe besluiten. Met name de mo gelijkheden die de verwerking van persoonlijke gegevens door de computer heeft, zijn aanlei ding geweest om regels te stel len. B en W kunnen voor wetenschap pelijk of statistisch onderzoek af wijken van de gestelde regels Zij zullen wel extra voorschriften verbinden aan het gebruik van de gegevens. In elk geval mag uit de uitkomst van zo'n onderzoek nooit de informatie te herleiden zijn tot één bepaald persoon. Rechten Degene van wie gegevens worden bijgehouden knjgt een aantal rechten. Zo kan men als de ver ordening van kracht is geworden inzage kragen in de gegevens Verder kan men B en W verzoe ken om de gegevens te verbete ren of te doen verwijderen, als deze oi\)uist of met ter zake doende zgn. Als er gegevens ontbreken, kan men verzoeken om deze aan te vullen. Het gebruik van deze rechten gaat wel gepaard met de kosten, die hiervoor gewoonlijk in rekening worden gebracht B en W moeten over een dergelyk verzoek binnen een maand een besluit nemen. Tegen een B en W-besluit is beroep mogelijk bü de gemeenteraad De ontwerp verordening is verkrijgbaar op het stadhuis Tot 15 maart wor den reacties op het ontwerp ver zameld. Langeraarse bromfietser aangereden LEIDEN - Bij een aanrijding op de Kanaal weg heeft een 16-jan- ge bromfietser gisteren zgn lin ker onderbeen gebroken. De jon gen, die uit Langeraar komt. reed over de Kanaalweg toen hu geen voorrang kreeg van een perso nenauto die van de Lorentzkade afkwam. De bestuurder van deze auto, een 32-jange inwoner van Amsterdam, kon de bromfiets met meer ontwuken. De jonge bromfietser is per ambulance overgebracht naar het zieken huis CPN- bijeenkomsten LEIDEN - De CPN heeft een ont werp van het verkiezingspro gramma voor de gemeenteraad gereed. De partij organiseert twee openbare bijeenkomsten om over het programma te pra ten. De bijeenkomsten vinden morgen en overmorgen 's avonds vanaf acht uur plaats in het Leids Volkshuis aan de Apothekersduk. LEIDEN - De FNV in Leiden heeft in navolging van de onder wijzersbond ABOP geprotes teerd tegen het op handen zijnde ontslag van twee personeelsle den van de Westduitse stad Kre feld. Het ontslag is gebaseerd op het vermoeden dat de twee lid zijn van de Duitse communisti sche partij (DKP). Volgens de bond worden de men senrechten geweld aangedaan en wordt de vrijheid en zelfstandig heid van de vakbonden in Kre feld ernstig bedreigd. De FNV verwijt het CDU in Krefeld par tijpolitieke inmenging in perso neelszaken. De vakbeweging heeft haar zuster- ADVERTENTIE NIEUWVEEN 01723-9541 organisatie in de Bondsrepu bliek, de Deutsche Gewerk- schaftsbund, opgeroepen bij het stadsbestuur te protesteren. De FNV eist van het gemeentebe stuur van Krefeld, dat de ont slag-procedure wordt stopgezet of teruggedraaid. CPN De Leidse afdeling van de CPN heeft zich eveneens aangesloten bij de protesten tegen het drei gende ontslag. De CPN schrijft dat alleen al het feit, dat de per- soneelsraad het ontslag niet heeft goedgekeurd en nu de weg naar de rechter heeft ingeslagen, laat zien dat er een ernstige kloof is tussen medewerkers en be stuur van de gemeente Krefeld. Die kloof is volgens de CPN ver oorzaakt doordat de CDU-voor- zitter in Krefeld partij-politieke doelstellingen in het stadhuis weet in te brengen. "Zo blijken niet alleen de beroepsverboden, maar ook het optreden van de CDU een ernstig gevaar voor de democratische ontwikkeling van de Bondsrepubliek", aldus de CPN. De partij eist van het gemeentebe stuur het intrekken van de ont slagen en van de CDU een demo cratisch optreden. "Net zoals de DKP in de Bondsrepubliek, zet de CPN zich actief in voor het be houd van democratische rech ten" "Hierbij heeft het CDA in Leiden menigmaal getoond het behoud van democratie hoog op te vat ten. Dit staat in schril contrast met wat de zich democratisch noemende CDU in Krefeld laat zien", aldus de Leidse afdeling van de CPN. door René van der Velden Jaap Visser Lefgosertjes Marcel Schonewille (11), Adri de Haas (12), Marco Lepelaar (12) en Remco de Haas (13) uit het Noorderkwartier zijn op de bres gesprongen voor zichzelf en de andere kinde ren uit hun wijk. De jeugd van Noord, heeft nauwelijks speelmogelijkheden. Maar dat gaat veranderen nu de Bernhardkade opnieuw wordt ingericht. Aan de in richtingsplannen hebben Marcel, Adri, Marco, Remco en nog een paar kinderen uit de wijk een belangrijke steen bijgedragen. Remco de Haas mobiliseerde een paar van zijn vriendjes toen bij hem thuis een brief in de bus gleed. Daarin stond dat kinderen uit Noord mochten meedenken bij het maken van de plannen voor de herinrichting van de Bern hardkade. Samen met buurt- werker Fred Platenburg en de ambtenaren Peter Bollen en Sacha Koenes zijn Remco en zijn vriendjes aan het den ken geslagen. Het resultaat van dat denkwerk werd gisteravond op een in spraakavond in 't Spoortje voorgelegd aan de wijkbewo ners. Die bleken niet al te veel moeite te hebben met het basketbalveldje, de skate- boardbaan, de speelhut, de knuppelbrug, de stappalen in het water van de Bernhard kade. het éénrichtingsver keer en het vele groen "Alleen hoop ik dat die boom niet precies voor m'n huis komt want anders is het hart stikke donker in m'n kamer", en "Ik hoop wel dat ik een parkeervak voor de deur krüg want anders moet ik zo'n eind naar m'n auto lo pen", was ongeveer het enige dat de ongeveer vijftien ou dere wijkbewoners op of aan te merken hadden. Bij het maken van hun plannen hebben de jongens van Noord niet alleen aan zichzelf gedacht. "We hebben ook speeldingen voor de kleintjes gevraagd; er woont hier in de buurt een heleboel grut". Remco vindt dat het het hoog tijd wordt dat er meer speel mogelijkheden voor de kin- deren uit het Noorderkwar tier komen. "We hebben nu alleen een kaal veldje waar we kunnen spelen. Maar dat ligt vol met kapotte flessen. Naast dat veldje wonen men sen die zomaar uit hun keu kenraam lege flessen naar buiten gooien. Laatst waren we er een partijtje aan het voetballen. Ik stond in de goal en kreeg toen bijna een leeg bierflesje voor m'n kop. Ik kon nog maar net buk ken". Peter Bollen van de plantsoe nendienst verwacht dat er in de zomermaanden, na de bouwvakvakantie, wordt be gonnen met de herinrichting van de Bernhardkade. De eerste fase van het karwei kost ongeveer drie ton. Het geld daarvoor is gereserveerd via de zogenaamde interim saldoregeüng van het ruk. De plannen voor de tweede fa se van de herinrichting, de omgeving van het het LAF- complex, aan het eind van de Os- en Paardenlaan, moeten nog nader gestalte krijgen "We hopen in elk geval dat het eerste gedeelte van de herinrichting in het vooijaar van 1983 is uitgevoerd en dat dan kan worden begonnen aan het tweede deel", blikt Peter Bollen in de toekomst. Ook de jeugdige 'meedenkers' uit Noord hopen dat de ge meente opschiet "Want over drie jaar ben ik al zestien en rijd ik op een brommer en dan heb ik niet zo veel meer aan een speelhut". zegt Rem co de Haas. lurkend aan zun fleye prik Dwaalpad Wie kent Mie van der Linden niet uit de Singelstraat 16? Bgna is een bruggetje naar me- rechts) bekijken de vrouw Van der Linden ge noemd De Binnenvestgracht parallel aan de Waardgracht, wordt weer opengegraven Daar komen mettertijd twee bruggetjes overheen, met evenveel namen. De straatnamcncommissie voelde wel wat voor een "De Laatste Brug"-bruggetje en een "Goeie Mie" bruggetje De naam van de laatste brug ("Goeie Mie" dus) ligt moei- luk bg burgemeester en wet houders Goeie Mie is de bgnaam van mevrouw Van der Linden omdat zu aanvankelijk be kend stond als een hulpvaar dige vrouw. Later, ongeveer honderd jaar geleden, bleek echter dat zg verschillende mensen met arsenicum de dood in geholpen had Haar bgnaam luidde sindsdien "De Leidse gifmengster" Burgemeester en wethouders hebben het onaanvaardbaar uitgesproken over de "Goeie Mie"-brug De straatnamen- commissie delfde het onder spit met haar argumenten: dat het Goeie Mie bruggetje naar het kerkhof leidt, dat de gifmengster voortleeft in de volksmond en dat de Singel straat waar Mie woonde, vlak in de buurt van het bruggetje lag. De Singelstraat was een zgstraat van de Zesde Groe- nesteeg Nee, besloten B en W onverbid- dellgk Goeie Mie was een slecht mens en daar vergeef je geen bruggetje aan Een rare redenering. Valdez, de 'boer die met zijn soldaten Leiden in 1574 uithongerde, heeft een straat gekregen fMUli Vat) der Werff en 'Dne october' overigens). Ook onze nationale zeehel den in de gelgknamige buurt kregen straten. Waren die soms van die doetjes'' Of Bil- derdgk. die ramp voor de li teratuur Hoeveel 'witte boor- den-boeven' hebben wel niet een straat veroverd? Een boef uit het gemene volk, mag ineens niet Schgnhei iigheid ten top. Wat moeten we nog met straten zoals de Diefsteeg, de Papengracht, htt Galaiwitei 1 I an halt vieze (dubbelop) zoals het Rupsenpad? Goeie Mie is veroordeeld voor vier moorden. De rechtbank veroordeelde haar in 1883 tot levenslange tuchthuisstraf voor de vergiftiging van haar neef, haar buurmeisje en het echtpaar Frankhuizen in de Groenesteeg Goeie Mie bleek verzekeringen af te sluiten op haar slachtoffers waarna zg grif strooide met arsenicum In de dagen van de Leidse gifmengster werd zelfs gesproken over negen tig mensen die onder ver dachte omstandigheden aan hun einde waren gekomen. De kansen voor de Leidse gif mengster zijn nog niet hele maal verkeken, als B en W tenminste terugkeren van hun dwaalpad Goeie Mie kan nog een bruggetje krg- gen bg de voormalige vuil- stort in Roomburg. En in de Leeuwenhoek zgn ook nog genoeg straatnamen weg te geven

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3