"Produktie sierteelt mag zeker niet hoger Boomkwekers moeten samenwerken "Over zes jaar is hier wel een brug Bloementrein: 5 wagens -C 3- Produktschap wil geen heviger concurrentie Maritieme expositie succesvol Bistrotheek Roelofarends- veen kan gaan draaien Ontevredeiilieid onder Kaagse veerlieden: DONDERDAG 14 JANUARI 1982 Streek HAZERSWOUDE/BOS- KOOP De boomkwe kers moeten wakker wor den uit de slaap waarin ze door de jaren zeventig, toen de bomen tot in de hemel leken te groeien, zijn gedommeld. Door in tensieve samenwerking en een veel economischer werkwijze kan de boom kwekerij echter de proble men van de moeilijke ja ren tachtig overwinnen. Met die boodschap kwam gister middag ir. A.J. Riemens van het ministerie van landbouw en vis serij naar de in de Rozenburcht verzamelde boomkwekers. Die waren daar gekomen voor een beoordeling van de plannen van Stibos om op de grens tussen Ha- zerswoude en Boskoop een groot handels- en promotiecentrum Rijksafgevaardigde bij presentatie Stibos-plannen: voor de boomteelt te stichten van tussen de veertig en vijftig miljoen gulden. Stibos-voorzitter P A. van der Werf kondigde aan dat het voorbereidende werk is gedaan, de tekeningen zijn uitge werkt en de grondaankopen kunnen beginnen, maar deed te vens een beroep op de kwekers hun steun aan het project te ge ven. "Er ligt nu veel werk te wachten. Wij moeten nu priori teiten gaan stellen en goed on derbouwd per project de zaak aan pakken. Laten wij niet stuk gaan aan onze verdeeldheid maar laten wij met de krachten die nu gebundeld zijn van start gaan", aldus Van der Werf. Hij wees erop dat het enorme plan in fasen zal moeten worden gereali seerd, en Stibosadviseur J Maas noemde een aantal geplande pro jecten nog "futuristisch". "Niet omdat ze niet reeel zijn, maar omdat een groot aantal mensen nog van het nut ervan moet wor den overtuigd", aldus Maas. Samenwerking Een van de mensen die nog moet worden overtuigd van het Sti- bos-project bleek ryksafgevaar- digde Riemens. Hij vond in het plan veel positieve elementen te rug, maar "helaas was het ver trouwen in de haalbaarheid er van nog niet voldoende om tot nadere uitvoering ervan te kun nen overgaan". De hamvraag is voor Riemens, zo liet hij weten, of de kwekers bereid zijn mas saal achter het project te gaan staan en daaraan mee te betalen. "Daarnaast is het starten van pro jecten waarmee dergelijke enor me bedragen zijn gemoeid alleen verantwoord als er garanties ten aanzien van het rendement zijn", aldus Riemens. Hij zag echter veel positieve pun ten in het plan. Als het project wordt gerealiseerd betekent dat een centralisatie van de boom kwekerij in verschillende op zichten, zoals opslag, handel pro moten van de boomgewassen. Die centralisatie is, zo vond Rie- mans, een essentiële voorwaarde voor de boomkwekerij om de ko mende jaren, waarin ook de boomkwekerij de terugslag voor de economie in toenemende ma te zal bemerken, goed door te ko men. Kritiek was er van zijn kant op de bedrijfsvoering in de meeste boomkwekerijen. Vakkennis voldoende, maar aan voldoende kennis voor een economisch ver antwoorde bedrijfsvoering ont breekt het meestal. "Als ik eens een bedrijf bezoek denk ik vaak: jonge, jonge, hoe is het mogelijk dat iemand die met tonnen of miljoenen guldens werkt zo wei nig weet van kostprijs en koste- nopbouw". aldus Riemens. Het Stibos-project kan door de grootschalige opzet bevorderen dat er een betere spreiding van de kweek en kosten bewustere keuze komt van het soort bomen dat men gaat kweken Voor een eenzijdige kweek is hu niet bang. zei hij. Vraag en aanbod zullen vanzelf voor een gevarieerde markt zorgen. Volgens Riemens zijn er door het rijk of de Europese Gemeen schap nog geen subsidietoezeg gingen gedaan. Beide instanties kunnen volgens de huidige rege lingen ongeveer een vijfde van de totale kosten subsidiëren. Voordat by het ryk de beurs van de knip gaat zal eerst, zo zei Rie mens later in een toelichting, een hechtere samenwerking tussen de kwekers van de grond moeten komen. KATWIJK - "Een schot in de roos". Zo kenschetst administra teur C. Haasnoot van de school voor de zeevisvaart in Katwijk de expositie die dezer dagen in het kader van het maritiem project voortgezet onderwijs wordt ge houden. De tentoonstelling, die handelt over de zeevaart in het algemeen, stamt al uit 1974. Alle scholen voor het voortgezet onderwijs en de hoogtse klassen van de lagere scholen in Katwijk zijn aangeschreven om een be zoek te brengen aan de expositie. In totaal worden zo'n 1400 leer lingen verwacht. De voorlichting wordt voornamelijk verzorgd door de marine-voorlichtings dienst. De bedoeling van de tentoonstel ling is om de jongere generatie bekend te maken met het belang van de Nederlandse zeevaartacti viteiten voor de economie en de werkgelegenheid. Volgens de or ganisatoren heeft de tentoonstel ling geen wervend karakter. De leerlingen die gisteren een be zoekje brachten aan de expositie toonden met name veel belang- DEN HAAG - "Het areaal in de bloemen-, bloembollen- en boomkwekerijseetor moet niet worden uitgebreid. Uit breiding in de afgelopen jaren heeft ertoe geleid dat pro ducenten niet de meest optimale prijs hebben gekregen voor hun produkt. De prijzen zijn te laag om een bedrijf rendabel te laten draaien. Beperking van het areaal kan leiden tot een betere prijs". stelling voor scheepsmodellen, instrumenten en foto's. Ook de verschillende taken van de mari ne trokken de aandacht, zoals de hydrografie en het opsporings- en reddingswerk. Tot en met 29 januari blijft de ten toonstelling in de school aan de Sluisweg geopend. Hedenavond en ook volgende week woensdag is er van 19.00 tot 22.00 uur een 'open avond'. Ook niet scholie ren zijn dan welkom. Tevens worden gedurende deze avonden zeevaartfilms vertoond. Deze woorden heeft ir. J.E.C. Spit hoven, voorzitter van het Pro duktschap voor Siergewassen, gisteren uitgesproken tijdens zijn nieuwjaarsrede voor dit schap. Hij vindt dat in een tijd waarin voor meer mensen het al Han niet overleven in het geding is, het noodzakelijk is de onderlinge concurrentie tot een minimum te beperken. De kosten van afzet, bij de veilingen en bij de bemid delingsbureaus, dienen zo laag mogelijk te worden gehouden, aldus Spithoven. Een andere mogelijkheid om de prijzen voor producenten te ver beteren is het stimuleren van de vraag, waarbij de promotiebu reaus, die door het PVS worden betaald, een belangrijke rol spe len. Spithoven vindt het een lofwaardi ge ontwikkeling dat de Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur thans pogingen in het werk stelt een betere greep op de markt te krij gen. Die pogingen hebben ten doel een zodanige prijs- en afzet- ontwikkeling te krijgen dat een meer rendabele bedrijfsvoering mogelijk wordt. "De resultaten in 1981 stonden voor producenten onder grote druk. Zowel de prijzen van snij bloemen, potplanten en bloem bollen waren te laag om van een rendabele teelt te kunnen spre ken. Ook in de boomkwekerij- sector is in de loop van 1981 de klad gekomen", zo stelt Spitho ven vast. Tulp Voor de bloemen- en bollenteelt geldt bepaald een overspoeling van de markt. Het aanbod is veel groter dan de vraag en daardoor blijven de prijzen laag. Met name de tulp maakte een slechte prijs. De prijs van een tulpebol daalde in een enkel geval zelfs met en kele stuivers ten opzichte van het jaar daarvoor. Als oorzaak wijst Spithoven de enorme are aaluitbreiding aan: "ln enkele ja ren is het aantal hectaren tulpe- bollen gestegen van 5000 tot 6200, een ongekend record in de bollenteelt". Bij de boomkwekerij is duidelijk een andere oorzaak aan te wij zen. De bedrijvigheid in de hove nierssector wordt nadelig beïn vloed door het instorten van de bouwmarkt. Zowel particulieren als gemeenten geven minder uit aan de aanleg van groenvoorzie ningen by nieuwe woningen. De export van zowel bloemen, bol len als booomkwekeryproduk- ten is vorig jaar flink gestegen Maar de extra verdiensten wegen niet op tegen de kosten die zijn gemaakt, onder meer als gevolg van hoge aardgaspryzen. In het slot van zijn betoog zei Spit hoven dat landen in de derde we reld Nederlandse ontwikkelings gelden niet moeten aanwenden voor het kopen van boomkweke- rijprodukten elders. "Ik ben van mening dat van de ontwikke lingslanden mag worden ver langd dat een gedeelte van het Nederlandse ontwikkelingsgeld ook in ons land wordt besteed". ROELOF ARENDSVEEN. DEN HAAG - De Bistrotheek aan het Noordeinde in Roelo- farendsveen kan gaan begin nen. De hinderwetvergun ning voor de dancing waarin tevens een hapje kan warden gegeten, blijft van kracht. Dat besliste de Raad van Sta te. Omwonenden van de op te richten „discotheek 'voor het platte land" hadden de staatsraad eind vorig jaar ge vraagd de vergunning te schorsen in afwachting van een uitspraak van de Kroon over de vestiging van de Bi strotheek. Ze vinden het maar niks zo'n eetgelegenheid voor de deur. Het geeft een hoop, overlast, zeggen ze. Dat valt wel mee, zegt de exploitant van de Bi strotheek, E. van der Horst uit Rijpwetering. Een Bistro theek is volgens hem een „in richting waarin men bij kaarslicht kan dineren en op een zacht muziekje kan dan sen". De raadsman van Van der Horst had tijdens de zitting voor de Raad van State laten weten dat het onmiddellijk van kracht worden van de hinderwetvergunning een „must" is om te kunnen gaan draaien. Zo niet, aldus de raadsman, „dan kan zonder overdrijven worden gesteld dat Roelofarendsveen geen Bistrotheek krijgt". LISSE - De HOBAHO-hallen in het centrum van Lisse staan van 30 maart tot en met 4 april in het teken van de handels-, voorlich- tings- en consumentenbeurs "Lisse present". Op deze beurs is het hele gezin wel kom. Het is een show van woon- en huishoudnieuws, tuin- en bol- lenpracht, hobby's en muziek, sport en mode, enzovoort. De openingstijden zijn elke dag van 14.00-18.00 uur en van 19.00- 22.30 uur, zondag 4 april van 12.00-18.00 uur. RIJNSBURG ROTTERDAM - De eerste bloementrein naar Duitsland is gistermiddag uit Rotterdam vertrokken. In plaats van de aanvankelijke 10 bloemenwagens, namen slechts 5 wagens aan het ex periment deel. Toch spreekt een woordvoer der van het vervoersbedrijf Trailstar, dat het gebeuren samen met de veiling Flora organiseert, van een geslaagd experiment. Volgende week dinsdag ver trekt opnieuw een trein. Dan hoopt de organisatie dat 10 wagens van deze revolutio naire transportwijze gebruik maken. Na beide ritten zullen Trailstar en de veiling Flora zich bera den over het voortzetten van de bloemenreizen. Belangrij ke voorwaarde hiervoor is dat het voor de bloemenry- ders betaalbaar is. ALKEMADE - "Je moet gewoon pakken wat je kunt krijgen, an ders zit je weer werkloos thuis. En ergens zit je bij de gemeente natuurlyk zo slecht nog niet". Zo verwoordt P. Bartels, een van de Kaagse veerlieden, de gevoelens die bij hen leven na het besluit van de gemeente Alkemade om het veer over een paar maanden over te dragen aan een particu lier. Tevreden zijn ze geen van al len over de gang van zaken, maar de vijf veerlui die een andere baan bij de gemeente kunnen krijgen, zien het toch vooral als "beter dan niets". Van de in totaal twaalf veerlieden, waarvan acht full-timers en vier part-timers, krijgen er vijf een nieuwe baan bij de gemeente aangeboden. Zeven moeten, ten zij ze tijdig ander werk kunnen vinden, na 1 april een beroep doen op wachtgeld, de uitke ringsverordening of de WW. "Op deze wijze hebben wy gemeend te handelen in de gedachte om naar uiterste vermogen pleisters op de wonden te leggen", schre ven burgemeester en wethou ders bij hun voorstel tot de over dracht Dat die wonden nog lang niet zijn geheeld, blijkt uit een gesprek met vier van de twaalf veerlui. De vier behoren tot de vijf veer lieden die elders bij de gemeente onder dak worden gebracht Toch hebben deze "gelukkigen" de nodige kritiek op het gemeen tebestuur. Allereerst op de ma nier waarop hun ontslag werd aangezegd op 17 december kwa men ze op uitnodiging van het gemeentebestuur praten zonder dat ze wisten waarover het ge sprek zou gaan. De mededeling dat ze werden ontslagen maar dat de gemeente zou trachten hen elders te plaatsen kwam dan ook als een klap. "Want", zegt W Zoetendaal, "we dachten altyd dat je by een gemeente niet kon worden ontslagen". Straatveger De tweede tegenvaller kwam toen bekend werd wat het herplaat singsplan van de gemeente in hield: twee van de vijf veerlui moesten naar de plantsoenen dienst. één naar de onderhouds dienst. één werd (wordt) straat veger en de laatste milieurecher cheur. Tenminste, wanneer de raad akkoord gaat met het instel len van deze nieuwe functie. Het relaas van K. Schoo. die na tien jaar pontveer nu naar de plant soenendienst moet, is typerend voor de houding van de veerlui: "We hadden hier een leuk kop peltje om mee te werken. We konden het altijd erg goed met elkaar vinden, en als er proble men waren losten we die onder elkaar op. Ik heb het nu tien jaar gedaan, en ik zou het zo nog wel tien jaar willen doen". "Nu moet ik straks elke morgen naar Roelofarendsveen. Ik zou natuurlyk veel liever op de Kaag blyven, waar ik woon. Maar ach, ik ben al bly dat ik weer een baan heb". En Bartels: "Je moet ge woon pakken wat je kunt kry- gen Ik heb al eens vyf maanden werkloos gelopen, en dat wil je niet nog eens. Tenslotte heb ik ook nog een gezin achter me staan, dus moet ik wel aan het werk blyven". Astma Alleen by N. C. van der Berg is de kritiek fel. Hy bewoont nu de by het veer behorende ambtswo ning, maar moet daar na de over dracht uit zodra er goede vervan gende woonruimte is. Hy voelt daar echter niets voor ("Waar vind ik een huis aan het water met een c.v. voor zo'n huur?"). Evenmin voelt hy iets voor de hem aangeboden baan als straat veger. Als astma-patiënt acht hy zich volkomen ongeschikt voor deze (stofTige) baan en hy zegt zich desnoods via een eigen ad vocaat tegen zyn overplaatsing te verzetten. Deze week hebben alle veerlieden een gesprek met de gemeente over hun nieuwe baan. Over de precieze inhoud daarvan dan, want over de vraag wie welke baan zou krygen is Krabben Over de overname door Hoogen- boom hebben zowel Bartels, Schoo, Van der Berg ais Zoeten daal hun twyfels Naast de vol gens hen nogal aanmatigende houding van Hoogenboom na de overname, wil geen van hen bij hem gaan werken omdat ze vre zen dan over een paar jaar weer op straat te staan "We gunnen hem, laat ik dat voorop stellen, alle succes", haast Van der Berg zich te zeggen, "maar het wordt erg moeilijk". Een éénmansbediening is volgens hen sowieso uitgesloten "Als je zaterdagnacht in je eentje op de veerpont staat, vallen er gegaran deerd klappen. Als je ziet wat voor tuig er dan overvaart. Met zyn tweeën kun je ze wel in be dwang houden. Hoewel er laatst ook driehonderd gulden uit een geldtas is gepikt", vervolgt hy. Schoo vult aan "Hoogenboom praat er erg gemakkelijk over, maar ik denk dat hy zich nog wel eens achter zyn oren zal krab ben". Van der Berg tenslotte "Wy weten wat hier te koop is Wat we hier af en toe moeten doen vechtpar tyen opvangen, voor sociaal werker spelen (zyn vrouw "En af en toe mensen uit het water halen Ik gun het Hoogenboom echt dat hy het redt hoor, maar over zes jaar ligt hier een Tirug Reken daar maar op". ALPHEN AAN DEN RIJN - Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitgebroken in een winkel aan het Goudenre genplantsoen De brand ont stond in een stapel karton achter de winkel waarna de brand over sloeg op het magazyn. De schade bedraagt volgens de politie onge veer 10.000 gulden. De zeevaarttentoonstelling in Katwijk blijkt goed aan te slaan bij de scholieren. Van der Berg, Bartels, Schoo en Zoetendaal: "Wij dachten datje bij een gemeente niet kon worden ontslagen' yFgl HHi De bloemenwagens worden op de trein gereden. Uiteindelijk namen 5 wagens aan het experiment deel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23