Economie faalt in wanordelijk Angola WRm SPORT Reportage Leider van "Rode Orkest" overleden Pronk hekelt Wereldbank De trieste balans van zes jaar tropisch communisme WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Varia PAGINA 21 Door Ruud Kreuzer Vorige week was er voor het eerst sinds ruim vijf jaar weer gelegenheid voor een aantal Nederlandse journalisten om Angola te bezoeken. Tijdens het weinig opbeurende officiële bezoek van minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) stre ken zij enkele dagen neer in de hoofdstad Luanda. Onder hen bevond zich ook onze verslaggever. LUANDA 1981: jaar van de discipline en controle. De borden staan nog in de stad om de grote taken aan te duiden. De affiches voor 1982 zijn nog vers: dit wordt het jaar van de economische organisatie en de waakzaamheid van het volk. Dezelfde leuze met andere woorden, het heeft zichtbaar weinig ge holpen. De haven van Luanda is het tastbare resultaat van ongeorgani- seerdheid en gebrek aan belangstelling. In de baai liggen ruim zestig schepen voor anker, geduldig wachtend tot het moment dat de lading aan land kan worden gezet. Wachttijden van een halfjaar zijn geen uitzondering, zo bevestigt de vertegenwoordi ger van Nedlloyd, de enige buitenlandse scheepvaartmaat schappij in Luanda. Een Nederlander die veel voor zijn werk in de haven komt. wijt de problemen vooral aan een gebrek aan werklust. „Er is altijd wel een smoes om niet aan het werk te gaan. Dan is er een hijskraan kapot, dan is de vrachtwagen om de spullen op te halen niet komen opdagen. Al met al kan het soms drie of vier weken duren voor een schip is geladen". Een bekend Oosteuropees beeld presenteert zich ook in de straten van Luanda: rijen machtenden uoor winkels. (Foto C PD). Toestemming Een ander soort discipline is wel sterk voelbaar. Iedereen houdt iederen in de gaten. Misschien dat daarom zoveel mensen liever thuis zitten? Ook wij ondergaan de wa kende ogen van MPLA-acti- visten. De militairen die bijna op elke straathoek staan, ge wapend met Kalashnikov of automatische pistool, zijn nog wel te vermijden. Maar anders is dat met de wakers in burger. Als ik een keer door een achter buurt loop, op een paar hon derd meter van hotel "Pano rama", biedt zich onmiddelijk een begeleider aan, die vloeiend Frans blijkt te spre ken. Even later stuiten we dan ook nog op een patrouille in jeep, die mij verbiedt een foto te maken van een win keltje, waar - dat zien we veel terug - welgeteld drie pro- dukten te krijgen zijn. Even later ontpopt mijn bege leider zich ook nog als een overijverige verklikker. Zo dra we terug zijn bij het hotel, begint hij te smoezen met de vaste bewaker van de Neder landse journalisten. Hij be weert bij hoog en bij laag dat ik een Russisch oorlogsschip heb gefotografeerd. Een pri mitieve provocatie, die eindit met het officiële opeisen van mijn filmrolletje door de An golese overheid, een filmpje waar geen schip op te vinden „Tem autorizaïao?" Heeft U daarvoor toestemming? We weten het niet, maar het meest waarschijnlijk is „Nee", want er mag niet veel. Ergens anders gaan eten dan in het eigen hotel kan niet. Op een gegeven moment worden alle Nederlandse journalisten in het hotel vastgehouden, ter wijl de politie op zoek gaat naar twee van ons, die zich inlaten met de verderfelijke bezigheid van een ansicht kaartje kopen en door de stad wandelen. Zij hadden niet al leen op stap mogen gaan, het hoge woord is eruit, omdat zij dan niet „gecontroleerd" kunnen worden. Monopolie Wat moet er zo angstvallig ver borgen worden4 De alom te genwoordige militairen? De lange rijen die al bij een win kel staan voor die open is? De lege markten en de afschu welijke armoede? De viezig heid op straat in de achter buurten? De talrijke betons- keletten, die al sinds het ver trek van de Portugezen staan te wachten op afwerking tot kantoor of woning? Of is het de baai vol met onuitgeladen schepen? Misschien is men vergeten hoe de „imperialistische pers" te werk gaat. Niet keurig wach ten tot de autoriteiten zeggen hoe en wat er geschreven kan worden, zoals dat in Angola gaat. Er is maar één heus dag blad: de 'Jornal de Angola' die in 55.000 exemplaren van de persen rolt. Niet veel voor een land met zeven miljoen inwoners. De krant staat on der strikte censuur van de MPLA-PT, de voorhoedepar tij die ergens tussen de twin tig- en dertigduizend leden telt. Ook niet veel op zo'n be volking. De MPLA-Arbeiderspartij is de enige politieke organisatie die is toegestaan in Angola. Het is dan ook een klassieke één-partijstaat. De MPLA is grondwettelijk de baas in het land. De voorzitter van de MPLA bijvoorbeeld, is auto matisch president en opper bevelhebber van het leger. De macht is het uitsluitende monopolie van de partij. Maar helaas ontbreekt het de partij aan kader dat het land kan besturen. Dus van het centralistisch leiden van de economie, zoals dat hoort volgens de tekstboeken van het marxisme-leninisme, komt weinig terecht. Gevolg: totale wanorde. André Wevers, een goedlachse Limburger die al vanaf 1975, met een onderbreking van twee jaar als DAF-vertegenwoordiger, in verschillende delen van het land werkt. „Op bepaalde dagen ko men de arbeiders niet naar de meer te k»op is voor harde valu ta. En dan zijn er nog de winkels voor de partij-elite, en de grote buitenlandse bedryven hebben soms ook eigen verkooppunten. Angola is rijkelijk bedeeld door Moeder Natuur. De grond zit vol delfstoffen (olie, diamant, ijzer en tal van zeldzame mineralen), het land heeft enorm veel goede landbouwgrond, een goed kli maat en is verre van overbevolkt (op een oppervlak van 30 maal Nederland wonen zeven miljoen mensen). Wat verklaart dan de desolate toestand van 's lands economie? werkplaats omdat er dan bijvoor beeld schoenen in de stad zijn. Zij moeten dan de hele dag in de ry staan, want het is waarschijn lijk de laatste kans om nog voor de winter schoeisel te bemachti gen. De mensen zijn hier ontzet tend veel tijd en energie kwijt aan dit soort gesjouw". Voor buitenlanders valt het alle maal nog mee: er zijn speciale winkels waar vrijwel alle levens behoeften te krijgen zijn. Er zijn wel vijf soorten winkels in Luan da: de 'logos de povo' (volkswin kels), die te herkennen zijn aan de lange rijen die ervoor staan. Verder heb je de winkels voor de 'coöperanten', de buitenlanders die helpen bij de opbouw van Angola, voornamelijk Cubanen. Oorlog President Eduardo dos Santos wijt het aan ..het escaleren van de Zuidafnkaanse aanvallen op An gola en de toeneming van de guerrilla-activeiten tegen de re gering". Het land is inderdaad al vanaf 1961 vrijwel voortdurend in oorlog. Eerst de strijd tegen de Portugezen, daarna de onderlin ge gevechten tussen de drie be vrijdingsbewegingen, en na het aan de macht komen van de MPLA de bijna voortdurende staat van oorlog met Zuid-Afnka aan de zuidgrens en de guerrilla van de zijde van de nationalisti sche Unita. een van de drie be wegingen die tegen de Portuge zen hadden gevochten. Een hoop van Angola's ellende kan worden toegeschreven aan het feit dat bijna de helft van alle middelen van de staat voor mili taire doeleinden moet worden aangewend. Een flinke hap daar van gaat weg als betaling voor de naar schatting 20.000 Cubanen in het land, onder wie zeker 15.000 soldaten. Ook het plotselinge vertrek van de grote meerderheid van de bijna een half miljoen Portugezen in 1975 heeft de economie een zwa re klap toegebracht. Niet alleen de bovenlaag en het overheids personeel verdween en masse, ook de taxichauffeurs, winke liers en stenotypistes Een mas sale exodus die wellicht had kunnen worden voorkomen. Unita Dat Angola slachtoffer is va <e militaire aanvallen van aid- Afrika staat vast. Maar is het feit dat de bevolking het momenteel slechter heeft dan onder het be wind van de Portugezen daar he lemaal op terug te voeren? Een land dat door een verafschuwde buitenlandse macht wordt aan gevallen, sluit doorgaans de rij en. Zo niet Angola. Als erfenis van de machtsgreep van de MPLA in 1975 is het land nu ern stig verdeeld en bestrijden de verschillende bevolkingsgroe pen elkaar gewapenderhand. Officiéél wil de regering in Luanda niets te maken hebben met de Unita. die naar het schijnt onder de Ovimbundu-stam (40 procent van de bevolking) grote steun ge niet. Unita, de Nationale Unie voor de Totale Bevrijding van Angola, heeft ergens tussen de zes.- en de tienduizend gewapen de rebellen in haar gelederen. Minister van buitenlandse zaken Paulo Jorge zei afgelopen zon dag tegenover de Nederlandse journalisten in Luanda dat hy met wil praten met „bandieten". Maar het is een hardnekkig ge-" rucht dat er in het geheim con tacten zouden bestaan tussen de regering en Unita-leider Jonas Savimbi. Savimbi heeft ook tijdens zijn be zoek aan de Verenigde Staten de vonge maand de deur openge houden voor een akkoord met de machthebbers in Luanda. Hy wil de Angolese regering dwingen tot onderhandelen over wat hij beschouwt als een rechtmatige plaats in de regering voor zyn be weging Dat geldt trouwens ook voor de FN LA. die in het noor den van het land opereert, maar waarvan minder bekend is. Ver der staat Savimbi wat Namibié betreft op hetzelfde standpunt als de regering in Luanda: dat het zo snel mogelyk onafhanke lijk moet worden en dat de SWA PO het volk vertegenwoordigt. Een handlanger van Pretoria hy met, al profiteert hy danig van de militaire aanvallen Zuid-Afnka. Plundering De huidige president Dos Santos mist het charisma van zyn voor ganger Hij is eerder het type van een apparatchik*. Voor hem is het veel moeilijker het roer om te gooien zonder de instemming van de broeders uit Moskou en Havanna. Toch zijn er in Luanda geluiden waar te nemen dat An gola een „opening naar het Wes ten" wil maken. Privé willen ho ge Angolese ambtenaren wel kwijt dat de Russische hulp ver beneden de verwachtingen blijft. Koffie, eens een belangrijk export- produkt waarvan de opbrengst nu is ingestort, is door Moskou ver beneden de wereldmarkt prijs opgekocht. De visvangst is* een ander voorbeeld van Sowjet- uitbuiting. Zy hebben nagenoeg exclusieve rechten op de njke visgronden voor de kust van An gola. die zij door overbevissing leegplunderen De belofte om 30 procent van de vangsten in An gola te verkopen, wordt met ge stand gedaan. Het is te vlot om al te concluderen dat Angola af wil van de Sowjet- patronage en het strakke com munistische systeem. De speel ruimte is met al te groot, deels door het eigen starre beleid Dat het land economisch toenade ring zoekt tot het Westen is lo gisch. De enige takken van nij verheid die goed draaien, olie en diamant, zyn in feite Westerse activiteiten. By de diamantwin ning is zelfs Zuidafnkaans kapi taal betrokken. Twee derde van de buitenlandse handel wordt met Westerse landen gevoerd. Op politiek gebied is er echter nog weinig te bespeuren van eni ge ontspanning. "Financiële hulp allerarmsten geboden" JERUZALEM (UPI) Leopold Trepper, hoofd van het "Rode Orkest", een spionagenet dat voor de Sowjet-Unie werkte in door Nazi's bezet gebied tijdens de Tweede Wereldoorlog, is gis teren na een langdurige ziekte op 77-jarige leeftijd overleden, aldus het persbureau Itim. Trepper was in 1904 in Polen gebo ren en vormde de organisatie aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog. Het "Rode Or kest', zoals het in Nazi-documen ten werd genoemd, verschafte de Sowjet-Unie in 1940 inlichtingen over de ophanden zijnde Duitse invasie en slaagde erin te infiltre ren in het hoofdkwartier van de Duitse luchtmacht in Berlijn. Net als Trepper waren de meeste leden van de organisatie Joden. In 1945 werd Trapper door Josef Stalin gevangen gezet in het ka der van de na oorlogse zuiverin gen. Tien jaar later kwam hij vrij en keerde terug naar Polen, waar hij een uitgeverij in de Jiddische taal oprichtte. In 1974 emigreerde Trepper naar Israël, waar hij zijn memoires schreef. Hij was nog bezig aan een tweede boek toen hij stierf. Leopold Trepper, spion contra Nazi's (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - Nederland zou, als lid van de Wereldbank, alle mogelij ke voorstellen moeten steunen om deze kredietverlenende VN- organisatie van binnenuit te wij zigen. De regels, de machtsver houdingen en de procedures daarbinnen, moeten anders. Dat vindt Jan Pronk, voormalig minister van ontwikkelingssa menwerking, en sinds anderhalf jaar tweede man bij de handels- en ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties, Unctad. Jan Pronk heeft vooral kritiek op de vorige week in Tokio afgeleg de speech van Wereldbank-di recteur Tom Clausen. Clausen, sinds augustus 1981 opvolger van de uitgesproken progressie ve Robert MacNamara meende dat de Wereldbank niet langer beschouwd moet worden als een soort Robin Hood. Daarmee be doelde hij dat de kredietverle ning aan ontwikkelingslanden niet langer in noord-zuid-verhou- dingen, dus als een zaak tussen arme en rijke landen, gezien moet worden. „De Wereldbank bestaat niet om de welvaart opnieuw te verde len". aldus Clausen. Bemiddelaar Jan Pronk meent dat de Wereld bank de afgelopen jaren wel de gelijk de functie heeft gekregen van bemiddelaar tussen arm en ryk: „Als de Wereldbank in de huidige internationale crisis geen hulp kan geven aan de aller armste landen, wie dan wel", vraagt Pronk zich af. „Een aparte instelling die zich uitsluitend be zighoudt met hulpverlening op grote schaal aan de allerarmsten zou een oplossing zyn", meent Pronk. Jan Pronk constateert een drin gende behoefte aan een nieuw internationaal orgaan dat geld kanaliseert naar de armste ont wikkelingslanden waarbinnen deze zelf het voor het zeggen kry- gen. Klappen Pronk concludeert „De minst ont wikkelde landen blijven in de hoek zitten waar de klappen val len, en de internationale organi saties hebben er nog steeds niet voor gezorgd dat de Internationa le cnsis. die niet is voortgeko men uit het beleid van landen zo als Tanzania en Mali, niet extra op de ruggen van juist deze lan den wordt afgewenteld. Integen deel". ADVERTENTIE DE PRIJSBEWUSTE WINKEL VOOR JE VRIJE TIJD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21