Ver gekomen, weinig bereikt. Adviesbureau voor coureurs op komst Van der Wiel op weg naar rangen der grootmeesters Leiden heeft geen antwoord op beukwerk Russische reuzen WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Sport PAGINA WIJK AAN ZEE (ANP) - Jan Timman staat bekend al een langzame starter. Het vorige Hoogovenstoernooi opende de Amsterdamse grootmees ter met 2.5 uit zeven om ver volgens bijna honderd pro cent (op één remise na) te scoren en het toernooi met Sosonko te winnen. Zijn ope ning in de huidige editie doet echter het ergste vrezen. Na de merkwaardige nederlaag tegen Nunn liep hij maandag in de vierde ronde opnieuw tegen de lamp. Pedrag Niko- lic, met zijn 21 jaren de jong ste deelnemer, was in eerste instantie zo bevreesd voor de reputatie van zijn tegenstan der, dat hij in iedere zet van Timman een valstrik ver moedde en gedurfde, win nende varianten vooralsnog uit de weg ging. Toen de timi de Joegoslaaf er alsnog ach ter kwam, dat Timman ge woon slecht op dreef was, speelde hij evenwel op winst. En met succes. In de tweede zitting bleek de stelling van Timman onhoudbaar tegen het nauwkeurige spel van de economiestudent uit Belgra do. Timman bleek een dolen de ridder, die vertwijfeld naar de juiste vorm zocht en het is de vraag of hij zijn stunt van het vorig jaar kan herhalen. de vastberadenheid van John van der Wiel. De talentvolle Leidenaar wordt geroemd om zijn originele aanvals- composities, maar de door braak naar de rangen der grootmeesters bleef voorals nog uit. In Wijk aan Zee doet hij een uitstekende gooi naar zijn eerste grootmeesterlijk resultaat (7,5 punt). Door zijn verrassende overwinning in het duel tegen Genna Soson ko, met de tweede plaats als inzet, heeft hij drie uit vier achter zijn naam. De zegereeks van John Nunn werd verstoord door Larry Christiansen. De Amerikaan se grootmeester bracht zijn Britse collega behoorlijk in 't nauw, maar zag geen kans zijn lichte voordeel om te bui gen in een doorslaande aan val. Na 31 zetten deelden bei de spelers, in tijdnood, het punt. Door de remise naderde John van der Wiel, met een elo-ra- ting van 2470 met Chandler de laagst geklasseerde speler in de grootmeestergroep. de koploper tot op een half punt. De 22-jarige Leidenaar ver sloeg voor de tweede achter eenvolgende keer een Neder landse grootmeester. Na Hans Ree moest maandag Genna Sosonko de vlag strij ken. Sosonko kwam met zwart goed uit de Siciliaanse opening, ruilde de dames al vroeg af en stuurde op het eerste oog bekwaam naar re mise. Van der Wiel, in 1979 Europees jeugdkampioen en daarvoor gehonoreerd met de titel van internationaal mees ter. zorgde voor complicaties, die Sosonko in hevige tijd nood brachten. Op het mo ment, dat hij door de vlag ging. gaf hij terecht op. Overwinningen waren er ook voor Balasjov en Hübner. Joeri Balasjov dwong Hans Ree tot overgave met een ver schrikkelijke mataanval. Na de opening (Scheveninger- variant van het Siciliaans) stapelden de problemen zich op voor Ree, maar onmiddel lijk verlies dreigde nog niet. Met zijn 20e zet ruineerde hij zijn overlevingskansen. Ba lasjov offerde prompt een kwaliteit (toren voor paard) en won vervolgens simpel. De uitslagen van de vierde ron de van het Hoogovens- schaaktoernooi zijn: Chandler (Nw-Zee)-Hübner (Wdl) 0- 1, Van der Wiel (Ned)-Sosonko (Ned) 1-0, Balasjov (Sow)-Ree (Ned) 1-0, Sunye (Bra)-Kavalek (Vst) Vi-V4, Tal (Sow)-Hort (Tsj) Vi-Mi, Christian sen (Vst)-Nunn (Gbr) tfc-W. Stand na vier ronden: 1, Nunn 3,5 punten, 2 Van der Wiel 3, 3. Hort, Hübner en Balasjov 2,5, 6. Christiansen, Kavalek, Sosonko en Nikolic 2, 10. Tal en Sunye 1.5, 12. Timman, Ree en Chandler 1. ROTTERDAM - Tussen bestuursleden en achterban gaapte op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Vereniging van Beroepswielrenners weer eens een groot gat. gistermiddag in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy. Bijkans traditioneel spraken de 35 verzamelde leden dikwijls heel andere taal dan de heren achter de bestuurstafel. Goed, nauwelijks een woord werd er gerept over de opvolging van de plots afgetreden en ook afwe zige voorzitter Piet van der Touw door secretaris-penningmeester Dick Groeneweg. De prof-wiel renners stapten over dat onder werp heen als gold die wisseling van de wacht een eenvoudig ha merstuk. Maar een spervuur van vragen liet de zaal op de bestuur ders los, toen het agendapunt „invoering service-bureau" aan de orde was. Het WRW-bestuur heeft zich door de jaren heen (WBW-adviseur Karei Jansen „Wy praten al vier jaar over deze materie") sterk ge maakt voor een dergelijk bureau, dat de rechtspositie van de prof- wielrenner moet gaan regelen Een aantal leden evenwel achtte zeker in eerste aanleg de oprich ting van een service-bureau wei nig zinvol Hennie Kuiper bij voorbeeld. die zei „met angst en beven uit te kijken naar dat ser vice-bureau". Wy zitten het hele jaar op de fiets, horen of zien niks. Ik zou graag willen weten hoe het in de toekomst allemaal gaat reilen en zeilen". Gerrie Knetemann ging zelfs nog een stap verder en merkte op dat nu alles toch goed verloopt met Pe ter Bonthuis als coordinator van de Stichting Bevordering van het Beroeps wielrennen „Kun nen we niet stemmen wie voor of tegen dat bureau zijn", opperde de „Kneet" ..Het lijkt me een ra re zaak als ze het in leven roepen als iedereen ertegen is". Bestuurslid Jan Raas wees zijn col lega en de rest van de WBW le den er vervolgens fijntjes op, dat tijdens de vergadering van vorig jaar unaniem was gekozen een service-bureau. KNWU hoofdbestuurslid Hein Verbrug ge aanvullend: „Het is een mis verstand te denken dat het servi ce-bureau een hobby is var KNWU-bestuursleden In de Commissie Rechtspositie van de KNWU. die zich over deze kwes KIEV - Zes dagen reizen voor twee keer twintig minuten basketbal is nog tot daar aan toe. Je ziet nog eens wat en je maakt het een en ander mee. Maar zoveel moeite doen, zoveel problemen overwinnen om vervolgens volmaakt kansloos de Europese beker strijd te worden uitgekegeld, dat is niet echt leuk. De spelers van Parker deden die bittere ervaring op in het verre Kiev. Sprakeloos en wezenloos keken de Leidenaars na afloop van het Russische avontuur nog minu tenlang naar het scorebord dat stil was blijven staan op 74-68. Het was definitief voorbij en dat beseften ze donders goed. De eerste die, een kwartiertje later, weer redelijk bij zijn positieven was, was Leidens beste man Bert Kragtwijk. "Er is", sprak hij, triest voor zich uitblikkend, "geen enkel excuus. Wij hebben hier gewoon een lesje gekregen in keihard basketbal. Niet te ge loven hoe sterk die lui zijn. Ik ben toch geen kinderachtige jon gen, hè, maar vanavond voelde ik me net een speelbal. Ik werd van de ene naar de andere kant gesmeten, zonder dat ik er iets aan kon doen. En zo ging het met ons allemaal. Hier zijn wij dood eenvoudig nog niet tegen opge- Scores Leiden: Hagens 11. Plaat 8. Puidokas 8, Downey 15, Bruinsma 12, Kragtwijk 10, Fopma 2 Kiev: Kolezuk 2, Seycenko 4, Ryzik 14, Ryzov 19, Tkachenko 10. Belostenji 17, Chomenko 8. Uitslag Real Madrid—Inter Bratislava 110-89. Duidelijke taal van deze Kragt wijk, die de realiteit goed weer gaf. Geen uitvluchten, geen ex cuses, maar simpelweg de waar heid. En die was nu eenmaal niet anders, ook al hadden de Leide naars dat wel zo gezien. Vooraf hadden ze zich, na het slechte op treden in eigen hal, nog een kans toebedacht. De vorm immers was sindsdien stijgende ert de voorbereiding op dit cruciale duel was ondanks de verre reis naar de stad aan de Dnjepr opti maal geweest. Op het moment suprème evenwel bleek dat de eerste rondgang geen verkeerd beeld had gegeven van de reëele verhoudingen. De tweede con frontatie was namelijk een regel recht duplicaat van wat zich der in het stadje a Rijn had afgespeeld borden en daar hoefje niet aan te komen met mensen als Tkachen ko (2.20) en Belostenji in de buurt. Dan toch maar pogen om van buiten succes te boeken, maar ook daar was nauwelijks ruimte want in de felle zone-ver dediging loerden de guards Ry zov en Ryzik op elk kansje voor een onderschepping. Dat Leiden desondanks via 24-16 dichterbij kroop tot 33-30, was te danken aan het feit dat er ongelooflijk hard werd gewerkt onder het ei gen bord. De enorme krachtsin spanning die de gehele ploeg (met Bruinsma in die fase wél lekker op schot) zich moest ge troosten om die aanvankelijke achterstand goed te maken, kost te evenwel liters zweet en han denvol kracht. En dat weer, zS zou het tenminste uitwerken, bleek vooraf door de Sowjets te zijn geprogrammeerd. dc oude Veelbelovend KNVB: Geen nood met competitie ZEIST (GPD) - Een beraad tussen de competitieleiders van de zes districten zondag voetbal en de verantwoorde lijke vertegenwoordiger in het amateurbestuur Herman Feringa, gisteravond op het KNVB-sportcentrum, heeft tot de conclusie geleid dat er geen reden is te veronder stellen dat de afwikkeling van de KNVB-competities gevaar loopt. Feringa: „Zelfs als er tot 1 maart niet kan worden ge speeld zijn er mogelijkheden om de zaken tot een goed einde af te wikkelen. Al be tekent dit wel dat we dan tot 1 juni bezig zijn". Het ligt voor de hand dat in zo'n situatie ingrepen moe ten worden toegepast. Ferin ga: „Voor de weekeinden zullen dan bijvoorbeeld uit sluitend volledige program ma's worden vastgesteld en na het paasweekeinde moe ten de clubs achterstallige wedstrijden op donderdag avonden inhalen. Toen leek het erop of Leiden er niets van bakte. Dat was slechts schijn, zo bleek gisteravond. De Leidse ploeg kan spelen wat het wil, tegen dit Stroïtel Kiev is ge woon geen kruit gewassen. Ont daan van elke versiering, ge speend van ook maar een grein tje speelsheid of fantasie ramden de Russen opnieuw met moker hamers op hun tegenstanders in. En tegen dat geweld bleek Lei den bij lange na niet bestand. Het niemand en niets ontziende sloopwerk van de Sowjets kende twee fasen. De oude, maar zo succesvolle taktiek van de ver schroeide aarde werd weer eens uit de kast gehaald. Direct na het begin vlogen de Kiev-spelers er in het op een toneelzaal lijkende mini-halletje (de 12.000 toe schouwers bevattende accom modatie waar de ploeg gewoon lijk speelt, wordt momenteel op geknapt) als beesten in. Eer Lei den besefte wat er aan de hand was, stond het 10-0, had Mitch Plaat vier keer gemist en had Steve Puidokas drie persoonlij ke fouten op de 2.18 meter lange Belostenji gemaakt. Geen lekker begin voor Leiden, dat 's och tends op de training nog zo heer lijk ontspannen op de prettig aandoende borden had kunnen mikken. Vrij uit Van vrijuit spelen was nu evenwel in het geheel geen sprake meer. Zo'n snelle achterstand werkt forceren in de hand en ook wat er gebeurde. Juist dat speelde de Russen in de kaart, want Leiden zocht het onder de Want na die 35-33 ruststand, nog redelijk veelbelovend op papier, trad fase twee van de beruchte taktiek in werking. Nauwelijks bekomen van de schrik werden de al bleek wordende Leidenaars (Mitch Plaat, met zijn 1 op 9 van de eerste helft voorop) namelijk onmiddelijk na de tip-off vergast op een paar staaltjes beukwerk die er niet om logen. Voor elke rebound gingen acht man tege lijk omhoog. Er werd geduwd, getrokken, geslagen en gemept en bij al dat onoverzichtelijke ge weld stonden ook de twee scheidsrechters machteloos, want wie deed nu wat? Een kolf je naar de hand van het befaam de Russische reusachtige duo Tkachenko/Belostenji (samen 4 meter en 38 centimeter groot en minstens 270 kilo zwaar) dat heel vaak als overwinnaar uit de strijd kwam. Steve Puidokas vocht in Rusland voor wat hij waard was onder de borden. Tegen het Russische geweld was de Amerikaan echter niet opgewassen. 43) voor Leiden dat maar weer al lerlei verborgen krachten moest aanwenden om dit terreinverlies te kunnen goedmaken. Een tijd rovende aangelegenheid waarbij de ploeg geen moment rust kon of mocht inlassen. Zelfs bij de spaarzame breaks wisten Hagens of Downey zich gevolgd door twee Russen, die ten koste van alles wilden voorkomen dat er ook maar een sprankje van hoop zou opleven bij de Leidse tegen stander. Die haalde overigens toch weer op. ditmaal dankzij een fabuleus schietende Bert Kragtwyk (5 uit 5) tot 66-62 na v\jflien minuten zwoegen en ploeteren. Meer zat er domweg niet in; de Russische strijdwijze had zyn zware tol geëist. Voornaamste slachtoffers waren Mitch Plaat (29% schot. 8 punten) en Steve Puidokas (36% schot, en even eens 8 punten). Vooral zij kregen Dick Groeneweg is Piet van der Touw opgevolgd als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Beroepswielrenners. Groe neweg zat als secretaris-pen ningmeester in het bestuur. Bruno Walrave zal voortaan de functie van Groeneweg bekle den. De KNWU heeft Peter Bonthuis voor dit jaar een managersli centie verstrekt. Bonthuis: JMer had KNWU-voorzitter Roozenburg in de pers gezegd dat een coordinator van de SBB in geen geval een licentie zou krijgen. Maar ik heb tóch een verzoek ingediend, betaald en gekregen waar ik om had ge vraagd". geen centimeter vrijheid, bijelke poging gingen er minstens zes lange armen omhoog Tot op de bodem gegaan en niets, maar dan ook niets te hebben bereikt, dat lege gevoel lag juist die twee als een loodzware steen op de maag. Al die moeite, helemaal voor niks. Het enige dat rest is een lange en uitputtende terug tocht. Zover gekomen, zo weinig bereikt AD VAN KAAM tie heeft gebogen, zaten namens de WBW ook Karei Jansen en Piet van der Touw. Het klinkt hard, u kunt stemmen wat u wilt. maar u heeft geen keus". Verbrugge hield de renners vervol gens voor dat van de zijde van de in Zeist gevestigde bedrijfsver eniging voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen actie kan worden ver wacht WBW-adviseur Karei Jansen beaamde dat, herinnerde eraan dat Peter Post als verte genwoordiger van TI-Raleigh in Nederland vorig jaar werd aan geslagen voor de achterstallige sociale premies ten bedrage van vier ton. „Gelukkig hebben wij van de WBW met hulp van KNWU-bestuurslid Pierre Din- genouts een regebng met de be drijfsvereniging kunnen tref fen" „Maar", waarschuwde Jan sen de achterban, „de overheid wenst een regeling van de rechts positie van de beroepswiclren- ner De bedrijfsvereniging heeft het wielrennen lang met rust ge laten. Maar neem maar van mij aan dat jullie inhoudingen en aanslagen te wachten staan. Het bureau moet dat allemaal gaan regelen". Duidelijkheid zal er moeten ko men over de vraag welke renner in de zin van de wet als werkne mer kan worden verklaard. Nu nog bestaan er twee verschillen de contracten, het A- en B-con tract. Daarnaast rijden er nog on gebonden coureurs rond. KNWU hoofdbestuurder Hein Verbrugge opnieuw: „De A-ren- ners zijn in dienst van een spon sor. Van hun salaris worden so ciale lasten ingehouden. Maar by B-renners gebeurt dat niet Wy hebben de sponsors er schrifte lijk op gewezen welke risico's ze nu lopen. Om te voorkomen dat sponsors en organisatoren in de toekomst door de bedrijfsvereni ging worden aangeslagen, moe ten alle Nederlandse wielren ners, ploegleiders en mecani ciens bij dat service-bureau wor den ondergebracht. In dienst tre den van de bond, die ze dan uit leent aan de sponsors". De SBB-nieuwe stijl zal per 1 ja nuari 1983 in werking moeten treden, althans de KNWU streeft ernaar op die datum het advies bureau te openen Omstreeks 1 mei kan de benoeming van een directeur worden verwacht „Het plaatje" van de verdere persone le bezetting is nog niet helemaal rond, wel is zeker dat gewerkt wordt naar de normen van dc WBW Hetgeen betekent, dat al leen beroepswielrenners by het bureau kunnen worden inge schreven, die fietsend minstens het minimum inkomen kunnen verdienen. De Commissie Rechtspositie van de KNWU had voor de instelling van het service-bureau kelijk een bedrag begroot vier ton. „Dat is", sprak c sievoorzitter Pierre Dingenouts. „vijfeneenhalve ton geworden" De SBB (Stichting Bevordering van het Berocpswiclrennen) moet van de begrootte som dc 10 procent inhoudingen van dc cn- tenagelden opbrengen Het res tant zal gesubsidieerd moeten worden door het ministerie van CRM en de KNWU „Dus", ging Fnts Pirard nog even in de con tramine, „berust de financiering van het bureau op een wankele basis". Karei Jansen „Maar gezien de con tacten met CRM en de KNWU hebben we goede hoop dat de subsidie er komt"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17