c AUTO Vergrote RAI vol bedrijfs auto's Stekelenburg kandidaat opvolging Groenevelt samengesteld door Koos Post Nooit meer een lekke band? Kamer wil aanval op jeugdwerldoosheid WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Extra PAGINA 13 In de RAI zijn dit jaar de "zware jongens" aan de beurt. Van 4 tot en met 13 februari staan alle hallen van het pas ver grote tentoonstellings complex aan het einde van de Schiphollijn vol met bedrijfsauto's. Tjokvol zelfs. Want als het aan de meer dan 250 exposanten uit zeventien landen had ge legen hadden ze nog meer ruimte ter beschikking ge had. Bij elkaar vroegen ze maar liefst veertien procent meer vloeroppervlakte dan de organisatoren te bieden hadden. En dat ondanks de drie nieuwe hallen die prins Claus maan dag officieel heeft geopend. Waardoor de standruimte met niet minder dan veertig procent werd vergroot. En er is een parkeergarage voor nog eens 700 auto's bijgeko men. zodat ef nu onder de grond meer dan tweeduizend auto's kunnen worden ge stald. Alles bij elkaar zo'n investering van een dikke 200 miljoen gulden. En dat bleek nog niet voldoende voor de Bedrijfs- wagen-RAI. Gaat het dan zo goed in deze branche? "Geen denken aan", consta teerde algemeen RAI-voorzit- ter A.C.M.Beers op de pers conferentie die altijd aan zo'n tentoonstelling vooraf gaat. Het gaat de branche beslist niet voor den vleze. Integendeel zelfs. Zij heeft een beroerd jaar achter de rug. Vergeleken bij het jaar daar voor liep de verkoop van be stelauto's 8 procent terug, die van lichte en middelzware vrachtauto's 24 procent en die van zware vrachtauto's, trekkers en opleggers maar liefst bijna 30 procent. Er hebben zelfs wagens stilge staan. Maar voorzitter Beers zag wel factoren die wijzen op een opleving in 1982. "In de afge lopen twee jaar zijn veel aan- kopen uitgesteld maar nu komt het moment dat verder uitstel niet langer verant woord is" Bittere noodzaak derhalve die echter niets te maken heeft met gunstiger perspectieven voor het wegvervoer. "Helaas moet worden geconstateerd dat er op het ogenblik in het wegvervoer niet veel wordt verdiend", aldus Beers. "In tegendeel, het rendement in de bedrijven is gemiddeld ne gatief. Hetgeen een mooie manier is om te zeggen dat er verlies wordt geleden en op het eigen vermogen wordt in geteerd". Meer samenwerking en beter kwaliteit kunnen bijdragen tot een beter rendement maar ook de overheid zou het de wegvervoerders volgens Beers wat gemakkelijker kunnen maken. "Nog steeds is het zo dat de Eu ropese landen verschillende bepalingen hebben voor af metingen en gewichten van bedrijfsauto's", aldus Beers die een unforme verhoging tot 42 ton terreingewicht be pleitte. top de voorgrond de dine nieuwe hallen. Alles bij elkaar nog te klein toor Ook zijn er volgens hem nog geen gelijke voorschriften voor de invoer van brandstof in de tank. "De man met de peilstok aan de grens heeft een dagtaak". En dan het geldverlies door de lange wachttijden voor vrachtauto's aan de grenzen. Prof.dr.W.Blonk (hoofdadmi nistrateur bij het directoraat- generaal vervoer van de Eu ropese Commissie) rekende later voor dat daardoor in de gemeenschap jaarlijk 2,7 mil jard gulden verloren gaat. Volgens hem zou door stroomlijning van de voor schriften en betere organisa tie daarop zeker een miljard kunnen worden gewonnen. "Maar de gezamenlijke EG-re- geringen zijn er nog in ge slaagd om aan deze onzinnige verspilling een einde te ma ken", merkte Beers bitter op. "Aan de andere kant slagen diezelfde regeringen er uit stekend in om het wegver voer met tal van bepalingen in hun ontwikkelingen te remmen. De Nederlandse re gering maakt daarop geen uitzondering. Ik denk daarbij met name ook aan verkeers circulatieplannen en dergelij ke in de steden die vaak grote belemmeringen voor het goe derenvervoer betekenen. De gemeentelijke overheid schijnt meer oog te hebben voor de sierbestrating van een voetgangersgebied dan voor de mogelijkheden om de goederen bij de winkels in die straat te bezorgen", aldus de RAI-voorzitter. Misschien dat staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken wat prettige medede lingen in petto heeft wanneer hij op 4 februari naar Amster dam komt om de tentoonstel ling te openen. De exposanten verwachten echter meer van de vele dui zenden bezoekers die daarna naar het gigantische complex komen om de bestel- en vrachtwagens, trekkers, aan hangers, tankauto's, autobus sen en toeringcars, ziekenau to's, microbussen en combi's en alles wat daarbij hoort te bekijken. Zü kunnen dagelijks terecht van 10 tot 17 uur en van dins dag 9 tot en met vrijdag 12 fe bruari ook 's avonds van 19 tot 22 uur. De entreeprijs is sinds de uitbreiding met een gulden verhoogd en nu acht gulden geworden. Er zijn vele soorten banden, voor personenauto's, voor vrachtau to's. voor motoren, scooters, bromfietsen, fietsen, caravans, trac toren enz De RAI heeft berekend dat het er bij elkaar meer dan dertia miljoen zijn. En volgens de statistieken raakt elk jaar één op de vijf banden lek. Dat is derhalve zes miljoen lekke banden per jaar. Oftewel een zee aan ongemak. tijdi>erlies en ...onveiligheid. Nu zijn er diverse middeltjes in de handel om met een lekke band toch thuis te kunnen komen. Dat middeltje in de band spuiten en met een slakkegang kan men de weg huiswaarts vervolgen. Maar het nare is dat vele van die middeltjes het rubber aantas ten. Met alle risico's van dien. Nu is er al een tijdje ook een middel op de markt dat de kans op een lekke band tot het minimale reduceert. Imjxjrteur OKO Neder land (aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag) heeft zich echter eerst tot zeer bepaalde doelgroepen gericht. Met succes, zeggen ze. Pas nu gaat men de boer op om het miljoenenleger van automobi listen te overtuigen van het nut van OKO. En die overtuiging kan alleen met kracht van argumenten worden gewonnen. Want het middeltje OKO werkt preventief Men moet het m de band stoppen vóór die lek raakt Dus enkele tientjes investeren in het voorkomen van de ongemakken van een lekke band. Het middel is een plantaardige vloeistof op u>aterba*ii, toaann o.a. glasvezels zitten. Het moet - de hoeveelheden staan op de verpakking - via het ventiel in de lege banden worden gebracht waarna deze normaal op spanning worden gebracht Als er door welke oorzaak ook een gaatje of gat (maximaal een halve centimeter doorsnee) in de band komt wordt de vloeistof door de middelpuntvliedende kracht en de druk in de band in het gat geperst. De vezels vormen een prop en het gat is - en blijft gedicht. Bij proeven is men doodgewoon met een motor over een plank met spijkers gereden De spanning in de band u*as na afloop nauwe lijks minder dan voor de proef. En men kon zonder verdere repa ratie doorrijden. De behandelingmet OKO was afdoende. Er ligt een rapport van T.N.O. ter inzage dat de vloeistof geen enkele nadelige invloed op het rubber heeft. Ook niet na langere tijd. Eenmaal in de band gebracht blijft OKO nagenoeg de gehe le levensduur van de band zijn dichtende iverkmg behouden. Er zijn al heel wat woorden vuil gemaakt over de moeilijkhe den in de auto-industrie. En ,zeer in het bijzonder over de slechte situatie waarin de Britse autofabrieken terecht zijn gekomen. Ze hebben in Engeland al van alles gedaan om de zaak te sa neren. Samenbundeling van krachten - in één British Leyland mocht niet baten. Miljarden-injecties van de Britse regering bleken ook niet voldoende om de zwak ke patiënt weer op de been te krijgen. Nu is een langdurige therapie ontworpen in de hoop dat die vruchten zal af werpen. Er is een vijfjarenplan opge steld. In die jaren moet aan de ene kant het bestaande BL-programma worden "af geslankt'', terwijl het aan de andere kant zal worden ver sterkt met nieuwe modellen. Het liefst elk jaar één. Nu is het schrappen van model len niet zo moeilijk. Snel wer den de Maxi, de Innocenti, de Austin Allegro, de Morris Ma rina, de Princess en de (Triumph TR7 van de lijst af gevoerd. Het eerste nieuwe model lever de ook weinig problemen op. De Metro (met een verbeter de Mini-motor) stond al ge ruime tijd op stapel en kon derhalve vlot te water wor den gelaten. Aan de uitbreiding van de Me tro-lijn wordt druk gewerkt. Binnenkort komen er weer twee versies met de zuinige E-motor bij: de Special en de 1000E. De "uitgeklede" Spe cial wordt dan de goedkoop ste Metro. Maar wat moest het tweede nieuwe model worden? Bri tish Leyland had geen andere plannen in huis die al een jaar later weer een andere auto konden opleveren. De ont wikkeling van een nieuw mo del kost nu eenmaal veel tijd en veel geld. En BL had het één noch het ander. Het bedrijf moest dus op jacht naar een partner die een mo del kant en klaar kon leveren. Maar de keus is beperkt. In het autowereldje zijn de ban den al zo sterk verweven dat het heel moeilijk is geworden een nog geheel zelfstandig opererende fabriek te vinden. Zoals men wel zal weten is het Honda geworden. Die Japan se fabriek stond op het punt de Ballade te lanceren. Een model dat tussen de Civic en de Accord hoort. Maar ook een wagen die leuk paste in het BL-denkpatroon. Dus werden er snel zaken ge daan. En zo kon het gebeuren dat deze Ballade al binnen twee jaar (en dat is uiterst kort) als "Triumph Acclaim" dezer dagen op de autoten toonstelling in Brussel als wereldprimeur kon worden apngeprezen. Een Britse Japanner of een Ja panse Brit? De wagen wordt wel in Enge land met Engelse materialen gemaakt volgens Britse specificaties - maar motor en vijf-versnellingsbak ko men rechtstreeks van Honda. Men kan die motor ook in de Civic-S tegenkomen. De veranderingen die British Leyland in het ontwerp heeft aangebracht (stoelen, vering en remmen) zijn - hoe be langrijk op zichzelf ook - in het totale concept toch zo van ondergeschikt belang dat de ze Acclaim om te zien, om te rijden en om te "proeven" een echte Japanner is geble ven. Dat heb ik kunnen ervaren in de tijd dat een Acclaim HL ter beschikking had. Er zijn luxueuzere uitvoeringen (HLS en HLS automaat) maar ook deze HL valt al op door zijn zeer complete uit rusting. Om een sprekend voorbeeld te geven: een knop om van binnenuit de koplam pen te kunnen bijstellen. Maar zo'n volledigheid van uit rusting is geen verrassing bij een Japanner en het zou mij alleen maar hebben verbaasd als de Britten dit niet hadden overgenomen. Ze hebben zich echter ook neergelegd bij de nogal mati ge afmetingen binnenin Pas sagiers op de achterbank zijn nogal krap bemeten m ruim te voor hoofd en benen. En zelfs achter het stuur moet men niet al te rechtop gaan zitten wil men niet geregeld met het hoofd tegen het pla fond stoten. Dat gelukkig zacht is bekleed. Ik heb de neiging om van Ja panse maten te spreken. Ook in de bagagebak.De toegang is door de hoge klep wel ge makkelijk maar de ruimte is niet bijster royaal. De afwerking van deze Triumph Acclaim is echter tot in de puntjes verzorgd, de wegligging is uitstekend, de vering doet aangenaam aan. de stoelen zitten redelijk, de besturing is eenvoudig, de wagen reageert nauwelijks op zijwind en de vijf-versnel lingsbak functioneert uiterst soepel. Twee aanmerkingen zou ik wil len maken. In de eerste plaats is de motor vrij rumoerig by hogere snelheden. Als men in de buurt van de 100 km per uur komt moet men de radio beslist harder zetten om nog iets van de muziek te kunnen horen. En ten tweede het wegcontact doet bij die hogere snelheden wat vaag aan Een kwaaltje waaraan nog steeds een flink aantal Japanse wagens lijdt. Wat dat betreft is deze Triumph dus ook een echte Japanner. Maar dat zijn overkomelijke be zwaren. Het is een prettige en goed handelbare wagen die op de voorwielen wordt aan gedreven door een pittige vier cilinder motor van 1335 cc met een maximum vermo gen van 70 pk. Die is in staat de 830 kilo wegende wagen in net even dertien seconden uit stilstand naar 100 km snel heid te jagen. En als men het gaspedaal dan stevig blijft indrukken komt de naald van de snelheidsme ter ten slotte toch in de buurt van de 150. Maar dat duurt even. Bovendien moet men dan wel van de vyf (overdri ve) terugschakelen naar de vier Anders komt men nau welijks boven de 140 km uit Alles bij elkaar kan ik begrij pen dat de Honda-dealers de ze stap van de fabnek met le de ogen aanzien Ze hadden dit model graag in hun eigen programma gehad. Het had een mooie aanvulling van het gamma betekend. Nu worden ze via de achter deur van hun fabriek in feite door hun eigen produkt in de wielen gereden Door een niet te onderschatten concur rent want na schier eindeloos beraad is British Leyland met een lang niet onaantrek kelijke prijs tevoorschijn ge komen f 17 390 voor de HL en f 18.990 voor de HLS. Voor dat geld heeft men dus een niet erg royale, maar wel luxueus en compleet aange klede, wat klassiek aandoen de sedan die zich heel gemak kelijk en plezierig laat berij den. Alleen niet zo zuinig is in het gebruik Een op elf is netjes rijdend haalbaar, maar gemiddeld kwam ik niet bo ven de 1 op 10' j uit En daar ben ik met kapot van. DEN HAAG (GPD) - Er heeft zich nog een kandidaat gemeld voor het voorzitterschap van de In dustriebond FNV. Het is het Rot terdamse districtshoofd van deze bond, Johan Stekelenburg. Hij stelt zich beschikbaar, mede op aandrang van andere districts hoofden. Er zijn nu twee gega digden voor deze post: het bondsbestuur heeft vorig jaar al bestuurder Dick Visser als voor zitterskandidaat genoemd. De ei genlijke „verkiezingscampagne" begint in september. De huidige voorzitter, Arie Groe nevelt, zal niet meer op die plaats terugkeren in het nieuwe be stuur van negen leden, dat met ingang van mei 1983 gaat func tioneren. Hij geeft er de voorkeur aan zijn loopbaan bij de vakbe weging te beëindigen met een speciale taak als adviseur. Niet iedereen in de Industriebond FNV blijkt het met deze gang van zaken eens te zijn. Boven dien vinden velen dat de bonds raad, het „parlement" van deze organisatie, moet kunnen kiezen. Aan die wens wilde Stekelen burg, die als een der prominente jongere bestuurders in het land wordt beschouwd, voldoen. Hij beschouwt zijn beschikbaarstel ling als een bijdrage tot de bevor dering van de democratie in de bond. „In onze bond en de werkorganisa tie moet een opener en toleranter sfeer komen", schrijft Stekelen burg in een brief aan bondsbe stuur en bondsraad. Het moet normaal zijn dat collega's zich kandidaat stellen; dat er discus sie is tussen bestuurders, mede werkers en overige personeelsle den. Meer redelijk debat, minder taboes. Meer pluriformiteit, min der opgelegde lijnen". Met zijn kandidaatstelling wil Ste kelenburg een bijdrage leveren tot het bevorderen van een bondsbeleid dat uitgaat van het ontwikkelen en verder stimule ren van vakbondswerk in de be drijven en regio's. „Dat gebeurt natuurlijk al overal in het land. Het klinkt mijns inziens te wei nig door in het landelijk bonds beleid, hetgeen een aantal malen aanleiding is geweest voor het ontstaan van een zeker wantrou wen en ongeloof bij onze leden", zo schrijft hij. DEN BOSCH (GPD) - Vijfhon derd gulden boete of twintig da gen hechtenis wegens ongeoor loofd wapenbezit was gisteren de eis van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch in een ai jaren slepende zaak tegen een directeur van de Femis Bank uit Baarle-Nassau. Bij een huis zoeking op 21 november 1977, uitgevoerd door Belgische en Nederlandse politie-autoriteiten, werd in zijn huis een vuurwapen Boete geëist tegen directeur van Femis Bank zaakgelastigde van de Republiek der Zuid-Molukken, kennis had gedragen van illegale acties van Zuidmolukkers in Nederland; acties waardoor onder meer de gijzeling in Smilde ontstond. De ze laatste tenlastelegging is nooit bewezen en de gezamenlijke huiszoeking van Belgische en Nederlandse politieautoriteiten had dan ook geen documenten of bescheiden in die richting opge leverd. ADVERTENTIE Lelden, Broestraat 142 144, tel. 133511 DEN HAAG (GPD) - Alle fracties in de Tweede Kamer beschou wen de nog steeds groeiende jeugdwerkloosheid als het voor naamste probleem waar minister Den Uyl (sociale zaken) mee te maken heeft. Tijdens het giste ren begonnen debat over de be groting van diens departement kwamen de fracties dan ook uit gebreid te spreken over de moge lijkheden om de 200 000 jonge ren zonder werk zo snel mogelijk aan een baan te helpen. De vier grote fracties waren het met elkaar eens dat het kabinet met speciale maatregelen de schoolverlaters zo snel mogelijk aan een volledige of gedeeltelijke baan dient te helpen De woord voerders wezen er in dit verband ook op dat juist schoolverlaters gemakkelijker een deeltijdbaan kunnen aanvaarden. Zowel PvdA als D'66 stelde daar naast voor om jongeren die nu een uitkering krygen. onbetaal de arbeid te laten verrichten. Me vrouw Oumen 'CDA), die voor het eerst in het Kamer het woord voerde, bepleitte in dat verband een tijdelijke extra tegemoetko ming boven de ww Het project zou moeten worden opgezet on der begeleiding van de sociale partners. Mevrouw Oomen was het eens met de PvdA-er Moor dat de normen voor jongeren om een baan te aanvaarden, niet verscherpt moet worden Wel gelooft de christen-demoerate dat na bij voorbeeld dne maanden werk loosheid jongeren met zachte hand („geen dwang maar drang") naar een herscholingscursus ver wezen moeten worden. Zy steun de verder het CNV-plan om jon geren de kans te geven een eigen bedryf te beginnen. Moor liet weten van minister Den Uyl een duidelyk beleid te ver- wrn Mm dat gericht is up de op lossing van het probleem. Hy ge looft dat de overheid onvermy- delyk zal moeten besluiten dat bedryven in de toekomst een vast per» i-ntag»- jongeren m dient dienen te hebben. In som mige andere landen geldt een dergelyke regel al. De WD-cr De Korte had een heel werkgelegenheidsplan voor jeugdige werklozen opgesteld In totaal zouden daarmee 25 000 jongeren in de marktsector en 5000 by de overheid aan het werk kunnen komen Voor de uitvoe ring van zyn plan is volgens De Korte minder dan de f300 mil joen nodig, die het kabinet in 1982 wilde besteden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13