Van 'heilig' getal 7 naar 'raad van Elf "Bakjes" worden gedumpt Pocketcamera maakt ook "grote" foto's -C Met hulpbisschoppen verandert er in wezen niets 'Katechetisch Instituut' moet personeel ontslaan Kleinste en lichtste kleuren-tv nog dit jaar op de markt WOENSDAG 20 JANUARI 1982 Geestelijk leven Voor de zoveelste maal zijn priesters en gewone gelo vigen (leken) van de rooms-katholieke kerkpro vincie Nederland voor een voldongen feit geplaatst. Zonder overleg en in spraak is ons land vier hulpbisschoppen rijker ge worden. Na de benoeming van mgr. Simo- nis tot bisschop van Rotterdam sprak kardinaal Alfrink de later nog zo vaak geciteerde woorden "Dat nooit meer". Hij doelde op het feit, dat 'Rome', met voorbij gaan van vrijwel alle adviezen, dr. Simonis voor dit hoge ambt had uitgekozen. Van inspraak was dus eigenlijk geen sprake geweest. Bij de benoeming van mgr. Gijsen tot bisschop van Roermond was er helemaal geen inspraak. In beide gevallen groot gekrakeel,- maar verder niets. Toen kardi naal Willebrands op de Utrechtse zetel werd geplaatst, spartelden nog enkelen tegen. De overgrote meerderheid liet het gelaten over zich heengaan. Dat zal nu ook wel het geval zijn. In dat opzicht zijn de Nederlandse rooms-ka- tholieken gelouterd. Het betreft nu de uitbreiding van het aantal bisschoppen. De ze ven konden het niet meer aan, en er moest dus een oplossing ko men. 'Herindeling' van de bis dommen ligt zo gevoelig, dat 'Rome' dót voorlopig maar in de ijskast heeft gestopt. Dit is ook geen opvolging van nu nog residerende bisschoppen. In dat geval hadden de kathedrale kapittels eraan te pas moeten ko men. Zij hadden drie kandidaten aan het bisschoppencollege moe ten voordragen. Aangezien het hier om hulpbisschoppen ging, zonder recht van opvolging, be hoefde, volgens het kerkrecht, niemand te worden geraad pleegd. Deze benoemingen zijn het uitein delijke resultaat van overleg tus sen kardinaal Willebrands - die al vier jaar geleden om twee hulpbisschoppen vroeg - en 'Rome'. De kardinaal is namelijk niet alleen aartsbisschop van Utrecht, maar ook voorzitter van het bisschoppencollege en last but not least lid van de Romeinse curie. Hij moet veel in Rome zijn. De bisschoppen van Rotterdam en Roermond werden verrast met een hulpbisschop omdat het aan tal bisschoppen moest worden uitgebreid. Wellicht heeft men gedacht, dat zij dit het meest no dig hadden. Lijst De benoemingen zijn uitvloeisel van een decreet van het Ty/eede Vaticaans Concilie. Dat bepaalt, dat de bisschoppen van ieder land jaarlijks een lijst maken van geschikte kandidaten voor het bisschopsambt, de zoge naamde 'episcopabelen', en die naar Rome sturen, geheel los er van of in de kerkprovincie een bisschopszetel vacant is. Krachtens een mondelinge af spraak van negen jaar geleden hoefden de Nederlandse bis schoppen zich daar voorlopig niet aan te houden. Dat had ui teraard te maken met het feit dat zij zowel in het geval van mgr. Simonis als in dat van mgr. Gij sen kandidatenlijsten hadden ge maakt waarvan zonder overleg werd afgeweken. De bisschoppen zagen het nut er niet van in en konden 'Rome' daar kennelijk van overtuigen. Kortgeleden echter uitte 'Rome' de wens, dat de Nederlandse bis schoppen voortaan, net als hun collega's overal ter wereld, ook zo'n lijst zouden maken. Men ging er zeker van uit, dat na zo veel jaren het leed wel geleden zou zijn. Volgens het document van Vatica- num 2 moet iedere bisschop de namen van priesters die hij waar dig acht om het bisschopsambt te bekleden kenbaar maken. De bisschoppen bespreken deze kandidaten, plaatsen hen door middel van stemming op een lijst en sturen die via de nuntius in Nederland naar Rome. Dat is de normale procedure. Een bisschop is echter ook gerech tigd, zijn kandidaten recht streeks naar Rome op te zenden. Zowel de gedachtenwisseling over de kandidaten als de stemming en de uiteindelijke lijst zijn ge heim. Dat was dan ook de reden dat zelfs de secretaris-generaal van de kerkprovincie niet bij de beraadslagingen aanwezig mocht zijn. Aan .de andere kant is dat wel vreemd, want het staat iedere bisschop vrij, individuele perso nen te raadplegen. En waarom dan in deze zaak de eerste en naaste medewerker niét om zijn oordeel gevraagd? Tussen haak jes: raden (dus pastorale raden, priesterraden en dergelijke) mo gen niet worden geraadpleegd. De bisschoppen hebben zich aan deze regels gehouden. Hun valt formeel niets te verwijten. Maar toch Geheim In het diepste geheim kwamen zij eind juni vorig jaar bij elkaar om een lijst op te stellen. Secretaris generaal dr. Van Munster mocht daar dus niet bij zijn. Wisten zij, dat het hier geen opvolging voor kardinaal Willebrands en zijn Haarlemse collega Zwartkruis betrof? Wisten zij, dat het ook niets te maken had met de zetel bezetting na een eventuele herin deling van bisdommen? Ik vermoed van wel, want in het eerste geval zouden de kapittels erin zijn gemoeid. En de tweede kwestie was zo moeilijk, dat 'Ro me' daaraan zijn vingers nu niet zou branden. De namen van de vier hulpbis schoppen waren voor de Neder landers min zeven bisschoppen een complete verrassing. Drs. Bar, de Rotterdamse vicaris- generaal, vormde de enige uit zondering. Op alle openbare lij sten prijkte zijn naam de afgelo pen maanden. En dat zegt toch wel iets voor een pater benedic tijn, oud-hoofd-luchtmachtaal- moezenier, en voor iemand die niet geboren is in Nederland en die op latere leeftijd rooms-ka- tholiek is geworden. Voor het eerst in de geschiedenis na het herstel van de bisschoppe lijke hiërarchie in 1853 worden nu twee religieuzen - dat geldt namelijk ook voor de Utrechtse hoogleraar franciscaan De Kok tot het ambt van bisschop geroe pen. De andere drie hulpbisschoppen kwamen op geen enkele openba re lijst voor. Ze werden in de pu bliciteit blijkbaar niet 'episcopa- bel' geacht. De bisschoppen zelf dachten daar duidelijk anders Elftal Het bisschoppencollege bestaat nu uit elf man. Een elftal dus. Zal de 'wedstrijd' dan eindelijk eens beginnen? Wordt het ver trouwen tussen de bisschoppen en hun priesters en gelovigen nu eindelijk hersteld? Waarop zou overigens een dergelij ke hoop gebaseerd moeten zijn? Öe band van de bisschoppen met 'Rome' is sinds de synode van de Nederlandse bisschoppen in Ro me alleen maar verstevigd. Dit zijn ook hulpbisschoppen. Dat wil zeggen, dat ze weliswaar stemrecht hebben, maar geen ei gen beleid mogen voeren. De verhoudingen in het college - en dus de verstandhouding met het kerkvolk en de priesters - blij ven in wezen dus gelijk, ook al veranderen de getallen. De twee hulpbisschoppen van Utrecht zullen het gematigd-con servatieve beleid van hun kardi naal wel steunen. En de beide vi carissen-generaal stonden al die jaren eveneens achter hun bis schop. Er is geen reden om aan te nemen, dat daarin verandering zal ko men. Zoals gezegd, wat verandert, is al leen het getal. Het 'heilige' getal 7 moet plaats maken voor de 'raad van Elf. THEO KROON Drs. pater Philip Bar (54), de pas benoemde hulpbisschop van Rotter dam. Hij was van huis uit hervormd, maar ging in 1953 over naar de Rooms-Katholieke Kerk. Na zijn priesterwijding in 1959 werd hij eco noom van een abdij. Tien jaar was hij aalmoezenier. In 1975 benoemde bisschop Simonis hem tot vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. Het bestuur van de stichting 'Ho ger Katechetisch Instituut' in Nijmegen gaat bij het geweste lijk arbeidsbureau ontslag aan vragen voor een aanzienlijk deel van zijn personeel. Het in stituut telt op dit ogenblik 25 catechetischc en administratie ve medewerkers. Financieel leefde het tot nu toe van eigen produkties (de 'Nieuwe Katechismus' bijvoorbeeld), in komsten uit bijdragen aan het onderwijs en subsidies voor be paalde projekten. De 'Nieuwe Katechismus' is jarenlang goed verkocht, met flinke opbreng sten, maar dat is nu sterk terug gelopen. Ook de subsidies voor projekten zijn achteruit gegaan. Het bestuur beraadt zich over zijn taken en activiteiten in de ko mende jaren op het gebied van onderwijs en pastoraat, en kan nog niet precies zeggen hoeveel mensen er weg moeten. De af slanking staat overigens geheel los van het gesprek met de bis schoppen over de plaats van het instituut in de Nederlandse kerk provincie. De 'Rooms-Katholieke jonge rengroep Leiden' houdt vrijdag 22 januari om 7 uur in de Lode- wijkskerk (Steenschuur) een speciale viering ter gelegenheid van de 'bidweek voor de een heid'. De jonge priester Winfned Kuipers verzorgt de preek. "Nieuwsgierige ouders worden niet geweerd", zo besluit de aan kondiging. Het centrale bestuur van de rooms-katholieke stichting 'Sa menwerking Broedercongrega ties Nederland' - waarbij zes tien congregaties zijn aangeslo ten is het in principe eens met het standpunt van het Interker kelijk Vredesberaad om een eer ste. eenzijdige stap te zetten op weg naar tweezijdige ontwape ning. Het motief voor do broeders is. dat men als chnsten bereid moet zyn zelf eerst de hand ter verzoening uit te steken. "Wil de vrede na derbij komen, dan zullen wij dit gebaar het eerst moeten maken". Het bestuur van de stichting vraagt de bisschoppen nadruk kelijk. de vredesbeweging (IKV. Pax Christi en 'Vrouwen voor Vrede te steunen, ongeacht de reacties van anderen Deze week verschynt een spe ciaal nummer van de 'Elisabcth- bode' ter gelegenheid van het 50- jang bestaan van dit evangelisa- tieblad. Het blad begon als maandblad met 8000 abonnees, het is nu een weekblad met meer dan 200 000 abonnees De 'Elisabethbode', ontstaan in ge reformeerde knng. is niet kerke lijk gebonden De vaste mede werkers komen van hervormde, gereformeerde, christelijk-gere- formeerde en vrijgemaakte kant Ds. G. van den Berg (Leeuwar den) en ds. E. Thijs (Bloemen- daal). beiden gereformeerd, voe ren de redactie Het blad richt zich met name tot mensen die van de kerk los raken of al uit de kerk zyn weggegaan, en tot men sen die van het evangelie nog nooit hebben gehoord. Hervormde Kerk: beroepen te Halsteren-Nieuwvossemeer pro testantse kerkgemeenschap) J. P. Schouten Westzaan ('Samen op weg"), door de classis (regio) Alkmaar voor geestelijke verzor ging in de Noorderhaven te Julianadorp J. Kattenberg Nieu we Tonge. te Hollandscheveld J. J. Rood sant Sint Maartensdijk (deelgemeente Tholen), te Schoonrewoerd J. Vos Nykcrk; bedankt voor Enca kandidaat mevrouw A. van de Meij Leiden. Gereformeerde Kerken: be dankt voor Drachten (nadere be slissing) T. van Belzen Nunspeet. De Koreaan Moon, leider van de sekte 'Verenigingskerk', hoeft in de Noordamerikaanse staat New Jersey het huwelijk bevestigd van zijn oudste zoon Hyo met Nan Sook Hong. Volgens een medewerker van de sekteleider was dat een inleiding op een massale huwelijkssluiting van 10.000 paren later in dit jaar. Dit jaar nog hoopt de Japanse producent van elektronica Masushi- ta de kleinste en lichtste kleurentelevisie op de markt te bren gen ooit geproduceerd. Het apparaatje heeft een beeldscherm van slechts 7,5 cm. Het front meet 12 bij 9 cm en de diepte is 23 cm. Hij weegt zonder batterijen 1,5 kg. De televisie heeft ook een minimaal stroomverbruik, drie voe dingsmogelijkheden en video in- en uitgangen. Masushita Elec tric, producent van de merken Panasonic, Technics en National, mikt daarmee duidelijk op vele toepassingen van het teeveetje. Door de standaard video in- en uitgangen is hij met name ge schikt als .kleuren-monitor bij de portable videocamera en als tv-tuner bij de dito recorder. Het apparaat kan stroom uit het lichtnet of uit de auto-accu betrekken of op batterijen werken. Daarom is het ook een handige reisontvanger. Om de kleinste kleuren-televisie te ontwikklen maakte de Japanse fabrikant gebruik van de nieuwste onderdelen. Ervoor werden uiterst ingewikkelde chips en een speciale beeldbuis ontwik keld. Ook maakte men gebruik van een ultra-dunne elektroni sche timer en sterk verkleinde transformatoren om afmetingen en gewicht zo klein en laag mogelijk te houden. Het verbruik van het teeveetje ligt rond de tien Watt. Over de prijs valt nu nog niets te zeggen. Televisie van het formaat van een schrijfmachine. Er leeft onder amateurfoto grafen een merkwaardig misverstand over die klei ne pocketcamera's, die je gewoon in je jaszak mee neemt en die nauwelijks meer plaats inneemt dan een agenda. Een kleine opiniepeiling, eigen lijk niet meer dan een steek proef onder het in fotozaken Industrie ziet niets in produktie 40-kanaalszenders Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft bekend gemaakt dat op 1 maart de nieuwe MARC- regeling zal ingaan. Dat betekent dat vanaf dat moment gezonden zal mogen worden op 40 in plaats van 22 kanalen en met een groter vermogen dan eerst. Vanaf dat moment is 2 Watt toegestaan in plaats van 0,5 Watt. De vraag is echter of de nieuwe regeling wel een succes zal worden, nu velen zich teleurgesteld van de Burger- band hebben afgewend. De 22 kanalen die tot nog toe in ge bruik waren op de zogenaamde Citizenband op 27 Mc, voldeden niet helemaal. De 220.000 mach tiginghouders en talloze anderen die gemakshalve maar geen ver gunning hadden aangevraagd, zorgden voor overbevolking op de 27 Mc. Er ontstonden ruzies. Maar ook waren er mensen die hun zender met een lineair of „kacheltje" dusdanig gingen ver sterken, dat zij andere stations konden wegdrukken. Daarbij ontstond veel storing voor om wonenden op radio en televisie. Door dit soort praktijken en het feit dat de communicatie-resulta ten tegenvielen, keerden velen zich van de MARC-regeling af. Ook was op een gegeven mo ment „het nieuwtje" er af. Het besluit van de vorige staatssecre taris om 40 kanalen vrij te geven en met een groter vermogen te laten zenden, veranderde daar niet zoveel meer aan. Mensen die ondanks de drukte toch wilden zenden, begonnen ook nog de verboden, maar overal te verkrij gen niet goedgekeurde bakjes te gebruiken. Daardoor viel de handel in de ge wone, goedgekeurde bakjes ADVERTENTIE Gespecialiseerd In scholen en gebouwen P. VAN LEEUWEN SCHOONMAAKBEDRIJF - HOEFSTRAAT 32l G 071-148603 - LEIDEN r»VAN KINSBER6ENLAAN 22 u TEL 071-781534 VOORSCHOTEN enorm terug. De handel, die toch al door een sterke onderlinge concurrentiestrijd met zeer scherpe prijzen zat, verloor toen de laatste houvast. De MARC- bakjes moesten worden ge dumpt. Vooral het vooruitzicht dat er andere, 40-kanaals zend- ontvangers zouden komen, maakten de 22 kanaals „bakken" waardeloos. Sommige importeurs en fabrikan ten bleven met een onverkoop bare partij zitten. Voor anderen was het avontuur net goed afge lopen. Voor de hand zou Üggen dat de 22-kanaalsuitvoering nu zou worden omgebouwd naar 40 kanalen Echter de Radio Con trole Dienst van PTT, die de ei sen rond de nieuwe „bakjes" vaststelt, heeft volgens insiders veel te strenge normen opge steld. Deze zijn zodanig dat de oude zend-ontvangers niet meer gebruikt kunnen worden. Opnieuw een strop dus voor han del en fabrikant, die nu geen nieuw avontuur meer met de Ne derlandse MARC-markt aandur ven. De vraag is of er daarom wel MARC-bakjes zullen ko men. Volgens een woordvoerder van de Radio Controle Dienst is er op dit moment slechts één ter keuring aangeboden. By het vrij geven van de MARC werden ze ker twee dozijn typen ter keuring aangeboden. Een zend-ontvanger volgens de nieuwe normen zou aanzienlijk duurder worden dan de bakjes die nu op de markt zijn. Ook veel duurder dan de illegale zenders. De pnjs van de goedgekeurde 22- kanaalsuitvoenng ligt op dit mo ment gemiddeld op zo'n honderd gulden. Het ziet er echter naar uit dat de prijzen - naarmate 1 maart dichterbij komt - nog verder zul len zakken en rond de vijftig gul den zullen komen te liggen voor een gemiddeld model. Het aantal machtiginghouders voor de MARC is inmiddels gezakt tot ongeveer 170.000 volgens PTT opgave. rondkijkende publiek, wees uit dat de pocketcamera ervan wordt verdacht alleen maar heel kleine fotootjes te kunnen produceren. „Voor echt goeie fo to's. die je ook op groter for maat kunt laten afdrukken, heb je immers een zoekercamera of zelfs een spiegelreflexcamera nodig".... daarop komt het vrij algemene oordeel zo ongeveer neer. Wellicht hebben de fabrikanten van de pocketcamera, met zijn uiterst beperkte afmetingen, dit misverstand aan hun eigen recla meslogans te wyten. Ze hebben het bijvoorbeeld een „fotogra fisch zakboekje" genoemd, niet beseffend dat daarmee dit com pacte apparaat min of meer op één lijn wordt gesteld met het pocket-bandrecordertje waarvan (inderdaad) niemand een kwali tatief hoogstaande geluidsweer gave mag verwachten. De pocketcamera echter kan on danks zyn mini-negatiefformaat van 13x17 millimeter (past dus royaal op een kwartje) goede ver grotingen opleveren; 9x13 centi meter (een vergroting van onge veer acht maal in het vierkant) hoeft helemaal geen slechtere re sultaten te geven dan een afdruk van een negatief uit een „norma le" camera Het resultaat hangt natuurlijk wel sterk af van de kwaliteit (scherp te) van de opname Is die werkelijk goed. dan kan zo'n pocketcamera negatieQe (uit de makkelijk inlegbare cassette) zelfs goede afdrukken op 13x18 cm geven. Kortom, met dat foto grafische zakboekje is niet alleen erg makkelijk te fotograferen, cr kunnen ook waardevolle foto's, de moeite van het inplakken in het album alleszins waard, mee worden gemaakt De keus is intussen ovengens erg groot geworden; je koopt een pocketcamera al voor rond de dertig gulden maar er zyn er ook die tegen de 500 gulden kos ten. Een vakkundige winkelier kan de eigenschappen en moge lijkheden van al die types haar fijn uitleggen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11