Leiden: bij de gedachten les houden Kwalificatie Van der Duim Ploeg gelooft in revanche op Kiev Coureur terug uit woestenij Nog meer geldeisers Amersfoort DINSDAG 19 JANUARI 1982 Is er gerommeld tijdens de lo ting van het wereldkam pioenschap voetbal, zater dagavond in Madrid? Er werd heel raar gehannest en geklunsd, dat staat vast. Bel gië stond aanvankelijk in poule 1 bij Italië en verdween plotseling naar groep 3 bij Argentinië. Bij de Duitse tv, waar men de loting in haar geheel uitzond, werd de moge lijkheid van manipulatie niet uitgesloten. Ook toen de ingewikkelde lo ting sapparatuur het vertikte en men heel griezelig "met de hand" verder moest, zal me nigeen hebben gedacht: is dat nu wel kosjer? Want sinds Watergate zijn we met z'n al len verdraaide achterdochtig geworden. Toch heb ik geen moment in ma nipulaties geloofd, daar in dat Madrileense theater, al thans niet op dat moment. In tegendeel. Omdat het zo'n in drukwekkend rotzooitje was, vond ik het juist een heel echte loting. Wie de zaak wil be zwendelen, doet dat niet bij voorkeur voor het oog van heel de wereld. Daar zitten veel te veel risico's aan vast. Of je moet zó duivels gehaaid en intelligent zijn. Maar daar heb ik nog nooit één voetbal bons van verdacht. Manipuleren doe je in de wan delgangen en in kleine onder onsjes in kamertjes-achteraf waar geen tv-camera of jour nalist ooit bijkomt. (Zo zal het ook dit keer zijn geweest. Het is mij bijv. nog steeds mistig waarom Engeland als "ge plaatst land", dus als groepshoofdwerd aange merkt. De Britten hebben in 1974 en 1978 de eindronde van het WK niet gehaald en werden dit keer met hangen en wurgen tweede in de pou le: bij het laatste EK maakten ze ook niets klaar). Hoge hoed Van de loting was een giganti sche poppekast gemaakt; er schijnt zelfs nog een generale repetitie aan te pas te zijn ge komen. Tranen in d'ogen van het lachen krijg je daarvan. Het kan toch allemaal zoveel eenvoudiger: gewoon de naampjes van de landen op papiertjes en die in de hoge hoed, vervolgens een notaris die met een uitgestreken ge laat de trekking verricht. Sinds Josje S. heb ik welis waar een kijkie gekregen op het notariaat en zijn beoefe naren, maar ik acht de Spaanse Broederschap zeer wel in staat één onkreukbaar heerschap te vinden die op correcte wijze lootjes uit een hoed kan vissen. Zo ongeveer als Mart Smeets en Jan Huij- bregts het in Studio Sport voor de KNVB-beker doen. Ik geef grif toede entourage is schamel. Maar het is beter dan dat gestoethaspel in die pompeuze Madrileense zaal. Dat is helemaal aeen gezicht. En dan al die bolle, bebrilde ke rels die daar ernstig zaten te wezen - ik werd er kriegelig van. Wat me opvalt is dat de onverbiddelijke autoriteiten bij dat soort gelegenheden al tijd een glas mineraalwater voor zich hebben. Aan hun hoofden zie je dat ze wel mooi uitkijken dat te drinken, nie mand zie je ooit een teug ne men, maar het staat inder daad heel netjes. Ik vermoed dat ze met dat mineraalwa ter 's avonds op z'n hoogst hun voeten wassen Neuberger, het Westduitse hoofd van het organisatieco mité (de enige die naar mijn gevoel wist hoe de vork in de steel zat) vroeg aan het eind van zijn toespraak om Gods zegen bij het WK. Die zullen ze zéker nodig heb ben straks. Blijft alleen de vraag of het opperwezen er ook maar iets mee te maken wil hebben. Een ongeval In één der Leidse gymnastiek zalen gebeurde afgelopen week op een avond het vol gende: een meisje struikelde bij de aanloop voor een sprong en viel tegen het toe stel aan. Ze liep daarbij een wond op en bloedde behoor lijk, om niet te zeggen onbe hoorlijk. De leidster van de desbetreffende gymnastiek vereniging had gelukkig drukverband bij zich en kon met behulp daarvan het bloe den wat stelpen. Omdat er geen telefoon in of bij de gymnastiekzaal was, moest toen op zoek worden gegaan naar een arts. Die woonde ta melijk dichtbij (hij heeft dit soort zaken eerder bij de Ernstige gezichten bij de lo ting in Madrid. Links Have- lange, FIFA-voorzitter en rechts Neuberger. hand gehad) en zo belandde het meisje nog vlot in deskun dige handen: ze kon daarna naar het ziekenhuis worden gebracht. De kast met reinigingsspullen in die gymnastiekzaal zat op slot, zoals gebruikelijk 's avonds in de gymnastiekza len. De moeder van het meisje en de leidster haalden daar om later van huis maar wat doeken om het bloed van de vloer te verwijderen. Ik noem met opzet in dit stukje geen namen, want het gaat mij niet om dit ene geval. De meeste gymnastiekzalen heb ben 's avonds, als niet de scho len maar de clubs er gebruik van maken, een slechte ver binding met de buitenwereld. Overal kan men dus voor pro blemen als hierboven worden gesteld. Het lijkt mij geen overdreven luxe daarin eens verbetering aan te brengen. Met een beetje soepelheid lukt dat best. En een sleutel van een kast met reinigingsmate- naal moet je toch ook ergens kunnen vinden. Het gaat om kleinigheden die op bepaalde momenten belangrijk kunnen zijn Clubblad. Hoe vrij of gebonden zijn re dacteuren van clubbladen ei genlijk? De vraag is onlangs in het Al phens Dagblad aan de orde gesteld naar aanleiding van een incident bij De Alphiaan, clubblad van de voetbalver eniging Alph ia. Redacteur Fons van Tilborg (39) wilde in het decembernummer af scheid nemen bij het blad en schreef daartoe een voor woord. Dat kon echter niet de instemming wegdragen van voorzitter Cees van der Berg (en kennelijk ook andere be stuursleden). Hij schrapte het in zijn ogen te negatieve stuk. De zaak kwam aan het rollen omdat De Alphiaan vervol gens uitkwam met voorin een lege pagina. Men had van be stuurszijde op zo korte ter mijn geen kans meer gezien er iets anders voor in de plaats te (laten) zetten. Moe der, wat zijn er toch een klun zige koekebakkers in de we reld, maar goed laten we aan dat aspect nu maar even voorbijgaan. Wat schreef de clubblad-redac teur dan voor vreselijks zult u zich afvragen? Dat is inmid dels bekend geraakt, omdat Van Tilborg het alsnog aan de openbaarheid heeft prijs gegeven. Het gaat om de vol gende passage (aan de rest. inclusief de beste nieuwjaars kan niemand zich i buil vallen): MOSKOU/KIEV Het zal beslist niet de vermoeidheid zijn die Parker Leiden van avond in het misschien wel beslissende Europacup-duel met Stroïtel Kiev parten zal gaan spelen. Ruim op tijd aangekomen in de Oekraïner hoofdstad, die momenteel zijn vijftienhonderd jarig bestaan viert, bleken er nog voldoende uren over om te herstellen van de lange vlieg- en treinreis die afgelopen zaterdag meteen al met vijf uur vertraging een aanvang nam. Redelijk bijgekomen nu maakt interim-coach Hennie Blom -dit keer dus wel aanwezig- zich echter andere zorgen. Over of er bijvoorbeeld wel vol- gisteravond zette Blom, met be hulp van aanvoerder/trainer Mit chell Plaat evenwel een flinke streep onder dit alles. Terug in de realiteit luidde het parool. Stroïtel Kiev was van dat mo ment af het codewoord. doende concentratie aanwezig is binnen zijn keurkorps dat hier in Kiev met minstens vijf punten verschil moet winnen om in elk geval niet direct uitgeschakeld te worden voor een plaats in de hal ve finale. Dat is zijn belangrijkste probleem nu iedereen fit is en vorige week tegen Real Madrid werd bewezen dat er aan de vorm niet getwijfeld hoeft te worden. Want, en dat kan ook haast niet anders, in de laatste vier dagen zijn de gedachten van zijn spelers niet bepaald bij dit cruciale duel geweest. Nog afgezien van het feit dat het überhaupt in Rusland zijn voor de meesten een compleet nieuwe ervaring was, leek de lange tocht namelijk eerder op een toeristi sche trip dan wel een schoolreis je, als op een serieus Europacup- avontuur. Van enig toeleven naar de wedstrijd was geen sprake. Vooraleer had men meer oog voor het ijskoude Kremlin, het Rode Plein en voor het dollen en het bier in de bloedhete trein (12.00 uur), dan voor "zakelijke" beslommeringen. Op de training AMSTERDAM - De Neder landse motorcoureur Anne Kies, deelnemer aan de mon sterrally voor auto's en moto ren Parijs-Dakar, is gisteren in Nederland teruggekeerd. Kies ging zaterdag in de wil dernis naar Nioro de Sahel keihard onderuit. Na de fi nish gehaald te hebben werd de coureur uit Appelscha op medische indicatie uit de ral ly gehaald. Kneuzingen maakten het Kies onmogelijk verder te gaan. Per speciale s.o.s.-vlucht werd Kies naar Nederland overgebracht, waar hij na een controle-on derzoek in het Slotervaart- ziekenhuis te Amsterdam naar huis terug kon keren. Van de Nederlandse motore quipe rijden nu nog drie rij ders, Henk Knuiman, Joop Staman en Maus Westerbaan, richting Dakar. Het klassement bij de motorrij ders: 1. Neveu (Fra) Honda 65.18 uur, 2. Vassard (Fra) Honda 67.10, 3. Verhaeghe (Fra) Barigo 69.28, 4. Albaret (Fra) Yama ha 69.40, 5. Merel (Fra) Yama ha 70.07, 6. Westerbaan (Ned). Ondanks de 69-72 nederlaag in ei gen huis acht Leiden zich in de 2,5 miljoen inwoners tellende stad aan de Dnjepr beslist niet kansloos. Gezien de stijgende lijn in de recente prestaties en hopend op onderschatting van de Sovjets gelooft de ploeg in re vanche, een gedachte die nog wordt aangewakkerd na de bij- na-stunt in Madrid. Van het pu bliek hoeft men hier niets te vTe- zen want het knusse zaaltje kan slechts 500 toeschouwers bevat ten en dat zijn dan nog alleen maar genodigden. Opvallend weinig voor een club die onder deel uitmaakt van een 22 miljoen leden tellende omni-vereniging. Een beetje veel, zo op het oog, maar Avantgarde is dan ook dè vereniging voor de Oekraïne, het deel Rusland waarvan de oude en overigens fraaie Koningsstad Kiev het centrum is. De moloch is onderverdeeld in acht afdelin gen, niet in takken van sport maar in gerichtheid van beroep. Spartak is bijvoorbeeld van de staalarbeiders, Rode Ster van het leger, Dynamo van de ambtena ren en Stroïtel van de bouvak- kers. Die afdelingen zijn weer herverdeeld in allerlei sporten. Bij welke grootmacht je je moet aansluiten als je glazenwasser bent, werd niet helemaal duide lijk uit het betoog van de Avant- garde-president. "Bouwvakker" Tkachenko zal zich daar geen zorgen over maken. Hij keerde gisteren terug uit de Caraïben waar de nationale ploeg een aantal oefenwedstrij den speelde. De 2.20 meter lange reus zal die verre vakantie-trip wellicht nog behoorlijk in de for se benen voelen. Om meer risico wat dat aangaat uit te sluiten mocht Stroïtel Kiev zijn andere gigant, de 2.18 mneter lange Be- lostenji, thuis houden. Dit onge twijfeld niet tot genoegen van één van de beste centers ter we reld, die een mooie bruine teint ook wel op prijs zou stellen. Als kameraad Tkachenko echt ver moeid is, zou dat Leiden goed van pas komen. Het reus-achtige duo was namelijk voor een flink deel verantwoordelijk voor de nederlaag op de heenreis en als één van de peilers wegvalt zou Stroïtel wel eens aan het wanke len kunnen gaan. Dan vallen er wellicht gaten in de toen zo her metisch gesloten zone-verdedi ging die in Leiden door de ang stig spelende thuisclub niet ge vonden konden worden. Van die bangheid blijken de meeste spe lers inmiddels verlost. Wanneer er 40 minuten lang net zo goed kan worden gespeeld als vorige week in Madrid (toen ging het 35 minuten goed) is er een reèele mogelijkheid om hier te winnen. Als de gedachten maar bij de les zyn. AD VAN KAAM Reus Tkachenko, net terug van de Caraïben. Vanavond zal blijken of hij de Han Wallaart bondscoach AMSTERDAM (ANP) - Han Wallaart is benoemd tot bondscoach van de dames in de Nederlandse basketbal bond. Wallaart was de afgelo pen drie jaar in dienst van Parker Leiden (heren) en daarvoor bij Tri Star Ruca- nor. De 35-jarige Wallaart, die leraar lichamelijke op voeding is bij een scholenge meenschap in Leiden, komt onder de coordinator van de NBB, de Tsjech Vladimir He- ger, te werken. Heger is sinds een maand of vier in dienst van de NBB. "Voor de v.v Alphta is het ech ter wel te hopen dat de neer gaande lijn. die zich sinds en kelejaren in de vereniging op bijna elk gebied aflekent (voetbalprestaties. dames voetbal. supp. vereniging, jeugd, bestuurzal worden omgebogen. Dat is slechts mo gelijk met de daadwerkelijke hulp en met inzet van alle ECHTE Alphianen. Als die het erbij laten zitten dan is er geen toekomst voor Alphia Een keurig stukje, ik kan niet anders zeggen. Keu-rig. Maar de voorzitter vond het "een artikel met een zwaar negatieve tendens. Van Til borg bedoelt dat er mensen in het bestuur zitten die er met de pet naar gooien". De eerste man van Alphia zegt het clubblad altijd te hebben be schouwd als "een familieblad en daarin komen geen zaken die nadelig zijn voor de ver eniging". Redacteur Van Til borg had volgens hem "carte blanche maar dit artikel hoorde niet in het clubblad thuis en daarom heb ik het er uitgehaald". Een héél aparte opvatting van "carte blanche" dus. Aanvankelijk had ik hier staan: Van der Berg, ga je staan schamen in de donker ste hoek van het clubhuis. Maar ik vrees dat de sportwe reld vele Van der Bergen kent en dan schiet je met zo'n op merking niet veel op. Het is nuttig om er wat r te gaan. gingsbelang in het oog te hou den Er kan dus nooit sprake zijn van carte blanche of wat men daar voor aanziet. Elke taak heeft zijn omschrijving, elke vrijheid haar grenzen. Maar het is ronduit hovaar dij ran voorzitters of be stuursleden om te denken dat alleen zij kunnen en mogen bepalen u'at het verenig mg s- belang vereist Het kan zeer verfrissend zijn bestuursbe leid in het clubblad eens on der de loep te nemen Daar mee kan misschien niet het bestuur, maar wel de vereni- ging gediend zijn. Een club bladredacteur hoort een zeke re onapiankehjkheid te heb ben (daaraan kun je ook de goede clubbladen herkennen). Als hij/zij zich opstelt als zet- baasje van het bestuur krijg je het saaiste clubblad dat er maar kan zijn. En dat is treu rig. Want er is niets zo erg als dood water Het incident bij De Alphiaan is uitermate leerzaam voor al die voorzitters die clubbla- dredacties snel op de huid zit ten. De censuur die Van der Berg heeft toegepast is hem le lijk opgebroken. Het stukje dat de Alphia-ixx)rzitter schrapte is nu aan heel Al phen en verre omgeving be kend. Iedereen weet nu dat het daar niet goed zit. Niet zo zeer om wat redacteur Van Tilborg schreef (want er zijn waarlijk wel ergere dingen aan het papier toei>ertrouwd) maar veeleer door de manier waarop voorzitter Van der Berg die mening wilde ver donkeremanen. Maar ja, mijn grootmoeder zei het al heel lang geleden God straft metéén. Voor WK sprint HEERENVEEN (ANP) Hilbert van der Duim heeft zich gisteren in Heerenveen verzekerd van een startbewijs voor het toernooi om het wereldkampioenschap sprint, dat op 6 en 7 februari in Alkmaar wordt gehouden. De Nederlandse allroundkampioen eindigde als tweede op de sprintvierkamp, die als laatste selectie gold voor het WK sprint. Miel Govaert is de derde deelnemer in Alk maar. Hij bevestigde met de eindoverwinning in Heeren veen zijn tot nu toe constante seizoen. In rechtstreeks duel op de 1000 meter, zijn specialiteit, liet hij Van der Duim duidelijk achter zich: 1.17,6 tegen 1.18,3. De tijd van Govaert betekende tevens de beste prestatie van de Neder lander op Nederlands ijs. Jan Ykema was als nationale sprint kampioen al by voorbaat ge plaatst. Voor Lieuwe de Boer. die als reserve is aangewezen, Sies Uilkema, Ron Ket Kuiper is het seizoen min of meer afgelopen. Vreugde en verdriet lagen vlak naast elkaar in Heerenveen. Voor de sprinters was de confrontatie in de Friese plaats van groot be lang, de allrounders Van der Duim en Schalij, reeds zeker van twee internationale toernooien, hadden in feite alleen maar iets te winnen. Schalij redde het niet, overigens zonder dat hij daar rouwig om was. Van der Duim slaagde wel en dat ten koste van De Boer, die net iets te kort kwam Het geval "De Boer" was eigenlijk het meest triest van de confrontatie Na afloop was hij de wanhoop nabij. De inmiddels dertigjarige Fries, bronzen me daille-winnaar op de 500 meter bij de Olympische Spelen in La ke Placid, maakte een ontredder de indruk. "Ik heb vannacht niet eens geslapen. Dat is niets voor mij. De spanning werd mij te veel. Lichamelijk kon ik het wel aan, maar geestelijk brak er iets", verzuchtte De Boer Het afvallen van De Boer was extra triest, omdat hij op beide dagen aantoonde verreweg de snelste Nederlander te zyn op de 500 me ter. Met 38,4 en 38,5 seconden zette hij tyden neer, die op Ne derlands ijs tot voor kort tot "dromenland" behoorden Zyn 1000 meter was evenwel niet toe reikend om het verschil met Van der Duim goed te maken. De Boer kwam 0,6 seconde te kort om tweede te worden. Spnnttrai- ner Gauke Nyholt kon toen niet meer om de harde feiten heen. In een gesprek met coördinator Henk Lamberts en de allround- begeleiders Henk Boer en Tjaart Kloosterboer, schoof hy nog de visie naar voren om De Boer te selecteren in plaats van Van der Duim. Maar meer dan een visie was dat niet. Nyholt: "Ik houd mij aan de afspraken. De num mers één en twee zouden worden geselecteerd en zo is het ge- beurd". Geert Sies Uilkema liet na afloop van de tin of wedstrijden doorschemeren er geen zin meer in te hebben. Net zoals dat zyn collega-sprinters overkwam, moest de Nederlands recordhouder op de 500 en 1000 meter op de langste afstanden te veel prysgeven. "Ik stop aan het einde van het seizoen De KNSB heeft my een aantal keren finan cieel in de kou laten staan. Ik moet ook aan mijn maatschappe lijke toekomst denken". UTRECHT (GPD) - Niet al leen Marco Cabo wil het fail lissement van SC Amers foort aanvragen, ook een zestal voormalige voetbal lers van de club dreigt met zo'n maatregel. Het zestal - Wetzel, Sprangers. Meies sen, Van den Braak, Brink en Leijenhorst - begint zijn geduld te verliezen en eist een achterstallig bedrag van de SC, dat rond de 80.000 gulden zweeft. Doelman Sprangers, inmid dels uitkomend voor DS'79: „We laten onze belangen be hartigen door één advocaat, de heer Strengers. Deze heeft op 18 december een brief verstuurd naar SC Amersfoort, waarin staat dat we wel begrip hebben voor de financiële situatie bij de club, maar toch om een oplossing vragen". Vöör 1 januari kreeg de raads man een brief terug, met een uitnodiging voor een ge sprek met SC Amersfoort, waarbij alle crediteuren aanwezig zullen zijn. Sprangers: „Hoe langer ik op mijn geld moet wachten (de keeper heeft nog een tegoed van een slordige 15 mille), des te meer raakt mijn ge duld op. Toen ik nog voor Amersfoort uitkwam, maak te ik me ook zorgen om de club, maar zoveel sentimen ten heb ik nu niet meer".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9