Energiediscussie nu van de baan? Kunstenwet niet aan de orde geëist in Uniser-zaak Tot jaar cel Eigen bijdrage medicijnen -C Dode bij explosie op scliip Bartels (ex- Ogem) dient klacht tegen Boersma in Stuurgroep denkt aan opstappen Op expositie Onkruit "Geheime" papieren in beslag genomen Vertrek munitietrein verliep probleemloos Van der Louw: geen medicijn voor alle pijn Blnnenlan DINSDAG 19 JANUARI 1982 BREDA (GPD) - In het proces te gen de drie directeuren en twee bedrijfsleiders van Uniser heeft de officier van justitie gevange nisstraffen van 1,5 tot 4,5 jaar geëist. Volgens de officier ver dient algemeen-directeur Gerrit B. de zwaarste straf. De lichtste straf is bedoeld voor de 46-jarige ex-algemeen bedrijfsleider Jan S. In zijn requisitoir noemde de officier van justitie, mr. W. Koops, Uniser „een grote nep- show". Heel zwaar tilde hij aan de illegale lozingen van chemische afval stoffen. Erg zware straffen daar voor kon hij echter niet eisen omdat in de wet verontreiniging oppervlaktewateren nog geen re kening wordt gehouden met de schadelijkheid van lozingen. Hij kon de heren slechts ten laste DWINGELOO (ANP) - Er is sinds 1962 ruim zeshonderd hec tare heideveld in Drenthe ver dwenen. Dit is geconstateerd door R. de Leeuw, districtsbe heerder van de Landelijke Ver eniging voor Behoud van Na tuurmonumenten. Het zijn volgens De Leeuw vooral de gemeentebesturen die schuld hebben aan het verdwijnen van deze heidevelden, omdat het ontbreekt aan actuele bestem mingsplannen. Heidegebieden die grenzen aan landbouwgron den worden successievelijk in gebruik genomen door landbou wers, zonder dat hierop toezicht is of straf staat. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbew. 7 -1 0 De Bilt half bew. 6 -1 0 Deelen onbew. 7 -1 0 Eelde onbew. 2 -5 Eindhoven onbew. 9 0 0 Den Helder onbew. 4 -1 0 Rotterdam onbew. 9 0 0 Twente 5 -2 0 Vlissingen 5 2 0 Zd. Limburg licht bew. 11 1 0 Aberdeen s 6 3 0 Barcelona 14 11 4 Berlijn -2 -7 0 Bordeaux half bew 14 8 0 Brussel half bew. 4 0 Frankfort geheel bew. -4 -5 0 Genève geheel bew 1 -1 0 Helsinki -1 -10 Innsbruck 5 -12 Klagenfurt -1 -13 0 Kopenhagen licht bew. -2 -6 0 Lissabon geheel bew. 13 9 25 Locarno 0 -6 0 Londen z- waar bew. 10 3 0 Luxemburg 0 -4 0 Madrid z\ 12 0 0 Malaga motregen 16 9 05 Mallorca licht bew. 10 5 0 München -1 -13 0 Nice 14 7 0 Oslo -2 -11 0 Parijs half bew. 10 5 0 onbew. 16 5 Split onbew. 11 -1 0 Stockholm geheel bew. 0 -10 0 Wenen -6 -8 02 Zurich -3 -7 0 Instanbul z waar bew. 0 Las Palmas half bew. 0 Beiroet onbew. -6 Tel-Aviv onbew. 0 Tunis zv r aar bew 16 10 15 leggen dat ze zonder vergunning hebben geloosd. Zoals bekend zijn er twee procedu res tegen de vijf verdachten aan gespannen; een gewone straf zaak en één in het kader van de wet op de economische delicten. Voor beide zaken heeft de offi cier aparte eisen geformuleerd en zo zal de rechtbank volgende maand ook uitspraak doen. De strafzaak Heeft betrekking op het verkopen van waren die schadelijk zijn voor de volksge zondheid, valsheid in geschrifte, oplichting, bedreiging en mei- need. De officier stelde dat de drie directeuren gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de da den van de Uniser-ondernemin- gen. Daarom eiste hij in de straf zaak en gelijke straf tegen de di recteuren Gerrit B. (algemene za ken), Magnus S. (technische za ken) en FYed van D. (commercië le en financiële zaken). Bewezen De officier vond afdoende bewe zen dat Uniser en haar dochter ondernemingen goederen heb ben verkocht die schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Niet bewijsbaar is dat ze (afvalpro- dukten die onder meer als brand stof aan tuinders werden ver kocht) levensgevaarlijk waren. Ook achtte hy bewezen dat een aantal chemische bedryven door Uniser is opgelicht. Valsheid in geschrifte, meineed (gepleegd door bedryfsleider Jan S.) en be dreiging (directeur Magnus S.) achtte hij eveneens bewezen. In totaal ging het hierbij om 21 za ken waarbij één of meer van de verdachten betrokken waren. Voor al deze zaken eiste de offi- DEN HAAG (GPD) - Ondanks sterke druk vanuit de drie rege ringsfracties in de Tweede Ka mer (CDA, PvdA en D'66) wei gert minister Van der Louw (cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk) op dit moment toezeg gingen te doen over de totstand koming van een speciale wet voor de kunsten. De bewinds man maakte dit gisteren duide lijk tijdens een uitgebreide ver gadering van de Vaste Kamer commissie van CRM over de kunstenbegroting voor 1982. Van der Louw erkende dat kunst en cultuur vooral in een periode van toenemende bezuinigingen een uiterst kwetsbare positie in nemen, die aparte zorg van de centrale overheid rechtvaardigt. Toch vToeg hij zich af of er niet te zeer van wordt uitgegaan dat zo'n afzonderlijke kunstenwet als een medicijn voor alle pijn wordt beschouwd. CDA-woordvoerder Beinema had in een door PvdA en D'66 ge steunde motie gevraagd de mo gelijkheden voor zo'n wet te la ten onderzoeken door de Raad voor de Kunst, die in een eerder stadium haar voorkeur voor een dergelijke wet heeft uitgespro ken. Minister Van der Louw waar schuwde echter dat zelfs een spe- cier voor de drie directeuren een gevangenisstraf van drie jaar. Bedryfsleider Johan L. („vanwe ge zyn hoge opleiding en zyn vooraanstaande functie by het bedrijf') zou twee jaar de bak in moeten draaien; zyn collega Jan S. zeven maanden. In de economische strafzaak kwam de officier tot de conclusie dat de grootscheepse lozingen (in 1979 30 000 ton) en de overtreding van de wet chemische afvalstofffen bestraft moet worden met een jaar gevangenisstraf voor beide directeuren Magnus S. en Fred Minister Van der Louw: geen toe zeggingen. ciale wet geen bescherming biedt tegen bezuinigingen en evenmin „een bescherming mag zijn tegen decentralisatie". Door middel van decentralisatie via de lagere overheden (provincies en gemeenten), wil de regering de beslissingen over allerlei wel- zijnsvoorzienigen dichter bij de burgers laten nemen. Afgespro ken is dat onder de Kaderwet Specifiek Welzyn, die dit decen- HANSWEERT (GPD) - Een gas explosie aan boord van een vlet by de sluizen van Hansweert heeft gistermorgen het leven ge kost van de 51 jange F van der Pol. Hij was op het moment van de explosie aan boord van het vaartuig. De ontploffing veroor zaakte veel schade aan woningen in de omgeving. Van ongeveer veertig huizen sneuvelden rui ten. verdwenen dakpannen en werden kozijnen beschadigd. De schade bedraagt enkele tiendui zenden guldens Een lekke gaskachel aan boord van de vlet, de Adnanes. van het aan- van D Tegen directeur Gerrit B eiste hy 1,5 jaar gevangenisstraf omdat B verschillende keren eerder voor dit soort delicten is veroordeelcL Bedryfsleider Jan. S hoorde dit keer negen maan den eisen; zyn collega Johan L. kwam er in de eis met een half jaar af. Ingetrokken De Uniser-top kreeg het gisteren zwaar voor de kiezen. Slechts één zaak heeft de officier van jus titie ingetrokken. Hy meent na- melyk dat oliemaatschappy Gulf tralisatieproces regelt, ook de kunsten dienen te vallen. Deze wet heeft destijds brede steun gekregen van het parlement "Gewone mensen" Bekend is dat Van der Louw een warm voorstander van decentra lisatie is, omdat dit proces het mogelyk maakt om de „gewone mensen" nauwer bij kunst en kunstvoorzieningen te betrek ken en kunst iets van haar élitai- re karakter kwyt raakt. Tegen standers van decentralisatie van kunst vrezen daarentegen dat met name in financieel zorgelij ker tijden de gemeenten het eerst in culturele voorzieningen (liever goede straatverlichting dan een dure toneelproduktie) zullen snoeien. Van der Louw bleek niet van plan te zyn de decentralisatiegedach- te ten behoeve van de kunst zo maar te laten vallen Er zijn aller lei sectoren die zichzelf een ex clusieve positie toedenken (emancipatie, buitenlandse werknemers) en niet onder de paraplu van de Kaderwet wen sen te vallen, zo zei hy. Hy geeft de voorkeur aan een „twee-sporen"-beleid. Ener- zyds dient de kwaliteit van kwetsbare kunst centraal bevei- ncmersbedryf Van der Straaten uit Hansweert. is vermoedelyk de oorzaak geweest van de ex plosie Aangenomen wordt dat de kachel gedurende het week einde heeft gelekt, waarby het PAGINA 7 niet is opgelicht, omdat het Gulf niets kon schelen waar het che misch afval terechtkwam, als het maar „legaal" gebeurde. De politie heeft het niet makkelyk gehad om alle gedragingen van Uniser uit te spitten Het onder zoek naar de boekhouding was niet heel makkelyk: heel veel was vervalst ..Er is een papieren facade opgetrokken door het op maken van valse facturen, valse weegbneven. ladingspapieren voor grensoverschrydend ver voer naar België en Duitsland, meldingen aan het ministerie van volksgezondheid, brieven aan klanten, vemietigmgsverkla- nngen voor de Belgen, het pro duceren van administratieve op drachten die nooit zyn uitge voerd enz. enz.", aldus de offi cier. DEN HAAG (ANP) - Dr. J Bar tels. oud-lid van de Raad van Be stuur van het Ogem-concern, heeft bij de hoofdofficier van jus titie in Den Haag een klacht inge diend tegen drs J. Boersma. tot najaar 1981 lid van de Raad van Bestuur van dit concern. Batels voelt zich in eer en goede naam aangetast door uitlatingen over hem. die Boersma in het weekblad "Vry Nederland" en in andere media heeft gedaan. Bar tels heeft de hoofdofficier om vervolging van Boersma ver zocht Bartels is tot het voorjaar 1980 lid van de Raad van Bestuur van Ogem geweest In het kerstnum mer van "Vrij Nederland" zei Boersma onder meer ..Ik wü geen rancuneuze indruk maken, ik wil de bal spelen en niet de man, maar Bartels heeft zich ja renlang onrechtvaardig verrykt via zyn declaraties. Hong Kong, Singapore, graaien, graaien, graaien We hebben dat met de mantel der liefde bedekt, maar het is gewoon een geldwolf, een absolute nul, die het bedrijf en de mensen veel schade heeft be rokkend" In hetzelfde interview verklaarde Boersma dat Bartels, die hy ken de uit de tyd dat deze voorzitter was van de werkgeverscentrale VNO en hij zelf minister van so ciale zaken, tegen zijn komst naar Ogem was In NRC-Han- delsblad van 12 januari zegt Boersma achteraf van mening te zijn dat hij niet naar Ogem had moeten gaan en Ogem het zelf ook niet had moeten doen, overi gens niet ..omdat ik geen orders binnenbracht" Boersma „Daar was ik ook niet voor, daar was Mangay (lid van de Raad van Be stuur) voor. Ik kan nog geen tweedehands fiets behoorlijk verkopen En Bartels (lid van de Raad van Bestuur), die onvoor stelbare profiteur, die er notabe- ne prat op ging dat hy een van de echte ondernemers was, bracht ze ook niet binnen. Dat was er maar één en dat was Udink" ligd te worden, maar aan de an dere kant wil ik vrij blyven om initiatieven vanuit de Kaderwet te nemen", verklaarde hy. Hy zegde de commissieleden toe zo wel aan de Raad voor de Kunst als aan de Harmonisatieraad ad viezen te ziillen vragen over de voor- en nadelen van respectie velijk een kunstenwet en opne ming van kunst in de Kaderwet Specifiek Welzyn. WD-woord- voerder Evenhuis was het daar niet mee eens: de Raad voor de Kunst mag niet bepalen wat de minister eigeüjk zelf moet beslis- Werkgelegenheid Beinema (CDA) diende nog een motie in, waarin hij de regering vroeg by het streven naar meer werkgelegenheid (banenplan van Den Uyl) de kunstensector niet te vergeten In dat verband wees hij erop dat de kunstoplei dingen beter moeten worden af gestemd op de behoefte De christen-democraat werd min of meer op zyn wenken bediend, want nog tydens de vergadering werd de Kamer een verkennende studie naar de arbeidsmarktposi tie op het terrein van de kunsten, getiteld „Kunsten en u. genheidopgesteld door drs. P. van Klink, overhandigd gas zich overal door het schip heeft verspreid. De vlet lag afgemeerd voor de klei ne sluis De klap was tot ver in de omtrek te horen. Brokstukken van het dek van de vlet werden honderd meter ver weggeslin gerd In een straal van 200 meter braken ruiten Behalve van wo ningen braken ook de ruiten van twee binnenvaartschepen die bij da il n Lg'-n De brandweer hoefde niet in actie te komen. De vlet had by de ont ploffing water gemaakt. Aan het begin van de middag werd het schip leeggepompt DEN HAAG (GPD) - De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid kan met de 25 miljoen gulden die minister Terlouw (economische zaken) voor haar werk be schikbaar wil stellen, onvoldoende uit de voeten. Zij is bereid af te treden als de minis ter op zijn standpunt blijft staan. In dat geval kan de hele discussie vervallen. Een tussenweg is mogelijk in de vorm van een door de stuurgroep geopperd alternatief van een „halve maatschappelijke discussie". De kosten daarvan bedragen 20 miljoen gul den. Namens de negen leden tellende groep heeft voorzitter jhr. mr. M.L. de Brauw dit gisteren ge zegd als reactie op het besluit van vrijdag, waarbij Terlouw te kennen gaf geen 35,4 miljoen voor de discussie te kunnen ge ven. De minister, direct van de opvatting van de stuurgroep op de hoogte gesteld, zegt de zaak „in beraad" te zullen houden. Hij wacht het mondeling overleg met de Tweede Kamer af, dat voor donderdag is gepland. De stuurgroep heeft gisteren aan de hand van de brief, die de mi nister had gestuurd, alle moge lijkheden nog eens diepgaand bekeken. Zij concludeerde dat het niet mogelijk is een werkelij ke brede discussie te organiseren voor het bedrag dat de minister wil geven. De stuurgroep heeft zich bij haar plannen gehouden aan de opzet die de Tweede Ka mer heeft gewild en die in het Koninklijk Besluit is neergelegd. Bovendien, lichtte voorzitter De Brauw toe, hebben we bij het maken van de begroting reke ning gehouden met de benarde situatie van de schatkist. Het gaat echter om een opdracht, die hoge eisen stelt aan informatie voorziening en discussiemoge- lijkheden, waarbij grote aantal len mensen moeten worden be trokken. Een paar miljoen „kny- pen" kan wel. maar geen tien, dan wordt de bedoeling aange tast. De stuurgroep zou moeten snyden in de subsidiegelden, die juist wezenlijk worden geacht om al lerlei groeperingen in staat te stellen bijdragen te leveren. Ver schuiving van allerlei posten helpt ook niet, dan komt de op zet in gevaar, zo hebben de twee dames en zeven heren unaniem besloten. Alternatieven De stuurgroep ziet de volgende al ternatieven; regering en parle ment, die nu voor de beslissing staan, kunnen besluiten alsnog van een brede maatschappelijke discussie af te zien. Dan moeten ze wel rekening houden met de uitgaven, die al zijn gedaan achtereenvolgens waartoe de stuurgroep zich heeft verplicht Daarbij gaat het tot dusver om een bedrag van ongeveer 7,5 mil joen. Er kan ook worden gedacht aan een soort „tussenweg". Dat is een oplossing, die wel goedkoper is, maar die geheel anders is dan de weg die de Tweede Kamer zelf heeft gewild. Dit alternatief zou ongeveer 20 miljoen gulden moeten kosten, waarvan 10 mil joen aan subsidies. Het komt neer op een soort „halve discus sie", alleen de informatiefase, tot en met het reeds geplande tus senrapport. Niet enthousiast Bij het verschijnen van dit rapport worden stuurgroep en daaraan verbonden apparaat (30 mede werkers) ontbonden. Vervolgens moet nader worden bezien hoe te handelen. „Een vrije maatschap pelijke discussie over het rap port is dan mogelijk", aldus De Brauw. „Regering en parlement moeten dan verder beoordelen hoe de resultaten daarvan wor den verwerkt". (vervolg van pagina 1) GRONINGEN (GPD) - De eerste twee munitietreinen zijn gister avond zonder problemen vanaf de Groningse Eemshaven ver trokken richting Zuidwest- Duitsland. De eerste trein had uren vertraging; dat was echter niet het gevolg van demonstra tieve acties maar van een spoor wegongeval even ten zuiden van de stad Groningen. Daar kwam een auto onder de trein. In Groningen verzamelden zich gisteravond ongeveer driehon derd mensen voor een geweldlo ze menselijke blokkade van de tweede trein later op de avond. Per fiets vertrok men naar de ac tieplaats. Waar precies de blok kade zou plaatsvinden, werd door de organisatoren tot het laatste moment geheim gehou den. Demonstranten met lampen en spandoeken zouden twee ki lometer voor de blokkade aange ven dat de trein vaart diende te minderen. Eerder op de dag maakte de politie een eind aan een actie van twin tig jongeren die een personen trein tot stilstand brachten. De actievoerders, die zich aan de trein hadden vastgeketend, ga ven zich zonder verzet over. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft gister avond in Paradiso de zogenoemde PMC-papers in beslag geno men. Deze vorig jaar uit het Provinciaal Militair Commando ge stolen geheime militaire documenten waren in Paradiso door de anti militairistische actiegroep Onkruit tentoongesteld. Al het expositiemateriaal werd in alle rust door de politie meegeno- De verrassingsactie van de politie gebeurde even na zeven uur toen ongeveer twintig politiemensen, van wie vijftien in burger, het gebouw via een zijingang binnen gingen. In Paradiso was niemand aanwezig zodat snel en effectief gewerkt kon worden, aldus een politiewoordvoerder. De actie gebeurde in opdracht van de officier van justitie, mr. J. Wolffs. De tentoonstelling kwam vooral in het nieuws nadat donderdag twee Amsterdamse boekhandelaren waren aange houden omdat zij de PMC-papers tentoonstelden in hun winkel. Zij zouden zich hiermee hebben schuldig gemaakt aan schen ding van staatsgeheimen. Beiden werden vrijdag weer vrijgela ten. Het grootste deel van de in beslag genomen PMC-papers bestaat uit originele versies van de gestolen documenten. Justitie was 's avonds laat nog bezig de inbeslaggenomen spullen te inventariseren. Bekeken wordt ook nog of er documenten bij zijn, waarvan geheimhouding in het belang van de staat gebo den is. Tot het door de politie meegenomen materiaal behoren ook docu menten van de Atlantische Commissie. Die papieren werden vorig jaar door Onkruit uit het gebouw van de commissie in Heerlen gestolen. De WD vindt het vreemd dat de justitie zondag niet is opgetreden tegen de tentoonstelling. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van de WD-Tweede-Kamerleden Wiegel en Nijpels aan premier Van Agt, minister van Thyn (binnenlandse zaken) en minister De Ruiter (justitie). Wiegel en Nijpels vinden dat minister De Ruiter er voor moet zorgen dat de betreffende documenten niet meer gepubliceerd kunnen worden. Politiemensen uit Groningen knippen de demonstranten los die zich gisteren aan de trein naar Roodeschool hadden vastgeketend uit protest tegen de zg. munitietrein. Ongeveer 20 actievoerders werden aangehouden. De NS heeft zich nogal geërgerd aan het trage optreden van de po litie by de trein. Om half twaalf had de overheid nog mets ge daan om een eind te maken aan de actie op de spoorbaan, terwijl de Groninger politie al om half elf was ingelicht. De politie wyst erop dat wat er op de spoorbaan en by de stations gebeurt in eer ste instantie een zaak is van de spoorwegpolitie. Russen spioneerden bij schip Op enkele stations op de lijn Gro- ningen-Zwolle hadden demon stranten zich verzameld. Bij As sen stond een tiental mensen met spandoeken het fel omstre den transport op te wachten. Een eerder voorbijkomende goede rentrein werd met zakjes verf be kogeld. De eerste trein met munitie voor het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek reed om twintig minuten voor acht met hoge snelheid het bijna verlaten Noor derstation in Groningen binnen. Langs de route door de stad ston den enige honderden belangstel lenden, maar van acties was geen sprake. Elke munitietrein bestaat uit 15 wagons, waarop 30 containers met in totaal 300 ton munitie zijn geladen. Tussen de verschillende goederenwagons rijden acht lege zogenaamde 'schutwagons' mee. In de trein is ook een personen- coupé opgenomen waarin bewa kingspersoneel zit. Met de aanhouding van de actie voerders werd gistermiddag het baanvak Groningen-Roode- school weer vrijgemaakt. Even voorbij de brug over het van Starkenborghkanaal had een van de demonstranten aan de nood rem getrokken. Zodra de trein stil stond sprongen zij naar bui ten en ketenden zich aan de trein vast. Onder het uitroepen van de kreet „Geen man, geen vrouw, geen cent voor het leger" lieten de jongeren zich ten slotte door de politie wegvoeren. De 25 treinreizigers waren al eerder uit de trein gestapt en hadden hun reis met de bus voortgezet. Gistermorgen omstreeks zes uur werd in de Eemshaven begon nen met de overslag van de mu nitie. Naast het Amerikaanse munitieschip lag een Russische vissersboot. „De Russische scheepsbemanning sloeg de overslag van de munitie gade. Het stikte er op die Russische boot van de apparatuur", aldus méyoor W. van Dijk, coördinator van de munitieoverslag. De majoor meent dat de Russen echter weinig profijt van het spioneren zullen hebben omdat er alleen maar kratten en contai ners te zien zouden zijn. Volgens Van Dijk worden dergelijke Rus sische vissersschepen ook regel matig gesignaleerd in Noord- Duitsland tijdens de overslag van Amerikaanse munitie. DEN HAAG (GPD) - Minister Gardeniers (volksge zondheid) blijft vasthouden aan een eigen bijdrage voor geneesmiddelen van 2,50 gulden. Waarschijn lijk per 1 juli zal de maatregel worden ingevoerd. Volgens de minister is 2,50 gulden een lage bijdrage in vergelijking met soortgelijke regels in het buiten land zoals Engeland. De minister denkt dat de eigen bijdrage per recept dit jaar nog 125 miljoen gulden oplevert. Zij moet in deze kabinetsperiode minstens vier miljard bezuini gen op haar begroting. Op aandrang van de PvdA- ministers in het kabinet en onder druk van een meerderheid in de Kamer, die tegen de betaling voor geneesmiddelen is, is het plan uitgesteld om te zoeken naar alternatieven. Het kabinet heeft echter geen voor Gardeniers aan vaardbare plannen gevonden. Volgende week wordt in de Tweede Kamer gedebatteerd over de begro ting van volksgezondheid Veel van de uitkomst zal afhangen van de verdeelde CDA-fractie. De leider van die fractie, Lubbers, staat achter het plan van Gardeniers.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7