Leiden krijgt 11,4 miljoen voor stadsvernieuwing "SPD mag niet naar regionaal instituut en geleidelijker' Mengsel van knoflook en chocolade? Eigen centrum Tuinstad/ Staalwijk Boze brief B. en W. aan minister: Raad neemt afscheid van prof. Sikking Universiteitsraad: r Geneeskunde en filosofie: Lezingen :LEIDEN - TuifistadJStaalwijk heeft nu ook een eigen wijk— en dienstencentrum. Sinds begin ja nuari zijn in de voormalige kleu terschool aan de Herenstraat het dienstencentrum, wijkcomilé en peuterspeelzaal De Kleine Urt verenigd. Het verbouwde school tje zal 30 januari officieel wor den geopend door wethouder Schoute, die dan tegelijkertijd de naam van het nieuwe centrum zal onthullen. Het nieuwe centrum aan de Heren straat bestaat grofweg uit twee zaaltjes, een voor het diensten centrum en wijkcomité samen, het andere voor de peuterspeel zaal. De speelzaal kreeg op drin gend verzoek ook een eigen in gang. Verder zijn er een keuken en twee kantoortjes voor de pedi cure en de projectleider van het dienstencentrum in het pand te vinden. Voor de peuters boven dien een speelplaatsje met zand bak. Met de verbouwing van kleuter school naar wijkcentrum was ruim twee ton gemoeid. In juni vorig jaar werd met de verbou- DINSDAG 19 JANUARI 1982 Het wijk- en dienstencentrum aan de Herenstraat, waar gisteren volop werd gekaart LEIDEN - Minister Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft Leiden 11,4 miljoen gulden toebedeeld voor de stadsvernieuwing tot en met 1985. De minister heeft in totaal bijna een miljard gulden uitgetrokken voor de stadsvernieuwing in Nederland. Verreweg het grootste deel hiervan gaat naar Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De Leidse wethouder Waal toonde wing begonnen; de Juliana kleu terschool was toen net ingetrok ken bij de lagere school aan de Stadhouderslaan. Het buurtco- mité en peuterspeelzaal vonden al langer hun huisvesting in het schooltje aan de Herenstraat, het dienstencentrum echter moest ruimte huren in het gebouw Stgalwijk van de hervormde kerk. Vrijwilligers Voor het runnen van het nieuwe wijkgebouwtje zijn de drie voor al afhankelijk van vrijwilligers. Bij het dienstencentrum, wijkco mité en peuterspeelzaal zijn nu zo'n zeventig vrijwilligers actief. Zij verzorgen onder meer de acti viteiten, zoals klaverjassen, volksdansen en gymnastiek, en doen verder aan dienstverlening voor de wijk. Zo zijn er mensen die boodschappen rondbrengen en houden in het nieuwe centrum ook een pedicure en sociale raadsvrouw hun spreekuur. De activiteiten van de drie verza melde instellingen zullen niet di rect worden uitgebreid nu er een nieuwe huisvesting is. Wel wordt verwacht dat de bestaande acti viteiten veel drukker bezocht zul len worden. Op de peuterspeel zaal, die nu drie in plaats van twee middagen geopend is, is nu nog plaats voor enkele kinderen. De opening van het wijkcentrum aan Herenstraat 64 wordt zater dag 30 januari feestelijk gevierd met 's morgens de officiële ope ning door wethouder schoute en 's middags een open huis voor al le wijkbewoners. Voor hen is er 's avonds ook een feest georgani seerd met dans, muziek en bingo. Een en ander wordt luister bijge zet door de drumband Matilo en de Koper girls. LEIDEN - De Sociaal Psychiatri sche Dienst (SPD) van Leiden mag voorlopig toch niet in een regionaal instituut worden on dergebracht. Dit schrijven bur gemeester en wethouders in een brief op hoge poten aan minister Gardeniers van Volksgezond heid. In deze brief trekt het Leid se college de in december geda ne toezegging terug om de SPD van de gemeente over te hevelen naar een Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (RIAGG). Aanleiding voor de plotselinge om mekeer is een brief van het mi nisterie waarin ineens extra voorwaarden worden gesteld aan een samenwerking in een RIAGG. Zo zou een RIAGG slechts een werkgebied mogen omvatten van 150.000 tot 300.000 inwoners. Daarom zoyden er voor deze regio niet één maar twee RIAGG's moeten komen. Dit zijn voorwaarden die eerder nog niet werden gesteld en vol gens burgemeester en wethou ders zeer diep ingrijpen in het wezen en het doel van de samen werking. Pas wanneer het minis terie meer duidelijkheid ver schaft over de voorwaarden wil het Leidse college verder den ken. Overleg De vorming van een RIAGG is niet van de laatste tijd. Al vijf jaar voeren instellingen voor de am bulante geestelijke gezondheids- Universiteits raad spreekt verontrusting uit over Polen LEIDEN - De universiteitsraad van de Leidse universiteit heeft zich aangesloten bij het rijtje in stanties die hun verontrusting uitspreken over de situatie in Po len. Gisteravond werd een motie van die strekking aangenomen. In die motie gaat het met name over gearresteerde academici. Volgens informatie van de Stich ting Mensenrechten in Polen zouden drieduizend medewer kers van de Academie van We tenschappen en duizend mede werkers van de universiteit van Poznan zijn opgepakt. Behalve hun vrijlating wordt on der meer verlangd dat "universi teiten en wetenschappelijke in stituten weer worden openge steld om wetenschappelijk on derwijs en onderzoek weer mo gelijk te maken". Aan het Colle ge van Bestuur wordt gevraagd om de ambassadeur van Polen in Nederland op de hoogte te stel len van de inhoud van de motie. Babysitcentrale is verhuisd LEIDEN - Vanwege de sluiting van het Hulp- en advies cen trum Meren wijk wordt de baby- sitcentrale, die uitsluitend voor en door Meren wij kers was be stemd, tijdelijk elders onderge bracht. De Leidse Vrijwilligers Centrale zal nu voortaan als con tactadres fungeren. De centrale is op werkdagen te bereiken tus sen negen en een uur. Het tele foonnummer is 149064. zorg overleg om tot samenwer king te komen. In dat overleg zit ten onder meer het Bureau voor Levens- en Gezinsvragen, de Stichting Instituut voor Multi disciplinaire Psychotherapie, de Stichting Geestelijke Gezond heidszorg Zuid-Holland en de sociaal-psychiatrische afdeling van de GG en GD. Om die laatste, de SPD, gaat het nu vooral. De SPD is nu nog in han den van de gemeente, maar moet worden ondergebracht in een re gionaal instituut. De vorming van zo'n RIAGG kwam eind vo rig jaar in een stroomversnelling door toedoen van de Zieken fondsraad. Die stelde het rijk voor om al per januari 1982 tot RIAGG-vorming over te gaan, wat betekent dat alleen nog maar de RIAGG's en niet meer de af zonderlijke instellingen voor een AWBZ-uitkering in aanmerking komen. In 1982 was er vanwege de overgang financieel nog wel wat te regelen, maar in 1983 moest een en ander toch wel de finitief zijn. Onder druk van het rijk, zoals het college in december stelde, be richtte de gemeente Leiden dat de SPD ook wel per januari 1982 in het RIAGG ondergebracht zou kunnen worden. Een bericht dat snel werd gevolgd door een ander: de gemeenteraad vond dat het college wat al te voorba rig had gehandeld en wilde er een principebesluit van maken. En aldus geschiedde. Niet echter zonder dat de raadsleden Maat, Hoekema en Van Oosten een aantal vraagtekens zetten bij het overhevelen van de sociaal—psy chiatrische afdeling. Waren de raadsleden van een gis teravond plotseling bijeengeroe pen commissie volksgezondheid unaniem voor het verzenden van de boze brief ("Het is onverant woord op deze manier door te gaan"), de vraagtekens bleven bestaan. "Het college had in de cember niet zo snel klaar moeten staan met het toestemmen in een overheveling van de SPD. Nu moet weer op besluiten worden teruggekomen". Genoemde raadsleden zijn zelf namelijk nog niet overtuigd van de noodzaak om tot een RIAGG te komen. Een van hun bezwaren is dat de invloed van de gemeente op de SPD stukken minder wordt. Onbehoorlijk Met name Maat (PvdA) kantte zich gisteravond tegen de gang van zaken en viel wethouder Schoute op zijn beleid aan. De uitlatingen van Schoute, dat het stellen van extra voorwaarden een daad van wel heel onbehoorlijk bestuur van het rijk was, werd door Maat Wethouder Schoute: "Onbehoor lijke suggestie". als het doorschuiven de Zwarte Piet bestempeld. "De wethouder is wel voor de RIAGG—vorming en had onze bezwaren waar schijnlijk van tafel geschoven wanneer het ministerie hem nu niet in de wielen had gereden. Nu kan hij via een kwade brief de schuld mooi doorschuiven naar het rijk". "Een onbehoorlijke suggestie", zo schoot Schoute uit. "Alsof ik me vrouw Gardeniers zou hebben opgebeld: Til, wil je de gemeente alstjeblieft extra voorwaarden gaan stellen". Schoute zei het nu het belangrijkste te vinden dat de dienstverlening van de SPD zo goed mogelijk blijft. Ook moet het personeel van de SPD weten waar het aan toe is. Want, zoals het college in de brief aan de mi nister stelt: de laatste mededelin gen brengen onrust en onvrede bij het personeel teweeg, be paald niet in het balang van een ongestoorde voortgang van de dienst. zich in een reactie vanmorgen te rughoudend. De gemeente was nog niet op de hoogte gesteld over de wijze waarop het geld verdeeld is. Waal wees erop dat over de verdeling van het geld vorig jaar gesprekken zijn ge weest met de toenmalige minis ter Beelaerts. Er was toen sprake van dat Leiden tot en met 1985 geen geld meer zou krijgen. Ook was er sprake van het instellen van een knel- puntenpot. waaruit werkzaam heden betaald zouden kunnen worden die geen uitstel dulden. Positief vond Waal het dat Leiden kennelijk toch weer op geld kan rekenen. Minder tevreden was de wethouder over het feit dal de afspraak met de vorige minister niet is nagekomen. Met Beelaerts was afgesproken dat er eerst op nieuw overleg met de gemeenten zou zijn over de wijze van verde ling. Voor welke wijken het geld be stemd is kon Waal op dit mo ment nog niet zeggen. De ge meente heeft plannen ingediend voor het opknappen van de Aca- demiewijk, Levendaal-west, Pancras-west, Verversbuurt, Noordvest en Hogewoerd. Deze wachten nog op goedkeuring door de minister. De uitvoering van de plannen kosten een veel voud van de nu toegezegde 11.4 miljoen gulden. Financiën De financiële situatie van de ge- LEIDEN - Prof. C.M.J. Sicking, heeft gisteren van de universi teitsraad afscheid genomen als bestuurslid. Na vier jaar is zijn termijn in het College van Be stuur afgelopen. Een poging om aan te blijven als kroonlid (door de minister benoemd en niet ge kozen door de universiteit) was tevergeefs. Zijn collega Koorn- stra werd boven hem verkozen. Behalve Sicking zwaaide ook dr. Fr. van der Meer af als voorzitter van de universiteitsraad. Hij keert in de eerstvolgende verga dering terug als lid van het Colle ge van Bestuur. Samen met het oud-raadslid E.B. Vermeer volgt hij Sicking en Koornstra op. meente ziet er sinds gisteren toch al iets gunstiger uit. In de discussie tussen rijk en gemeen te over de hoogte van de steun die Leiden als armlastige stad zou moeten krijgen, heeft de pro vincie zich nu aan de kant van de gemeente geschaard. In een brief aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken schrijft de provincie, dat Leiden recht heeft op een hogere aanvullende uitkering, dan de inspecteur van het ministerie had berekend. De verschillende rekenmethodes van rijk en gemeente komen uit eindelijk neer op een verschil in de rijksbijdrage van zo'n 4.7 mil joen gulden voor dit jaar. LEIDEN - De universiteit moet de extra bezuinigingen (nodig na de brief van minister Van Kemena- de van onderwijs) anders aan pakken. De universiteitsraad no digde het College van Bestuur (het dagelijks bestuur van de universiteit) daartoe gisteravond uit. Er moet volgens de raad voor de komende jaren volgens een an dere formule worden gewerkt dan bestuurslid Sicking voor ogen had. Hoe staan de zaken er voor? Van Kemenade wil dat de universiteiten in verschillende fasen gaan beknibbelen op de uitgaven tot er op een bepaald bedrag in 1986 wordt uitgeko men. Het Leids universiteitsbe stuur wilde de verschillende fa culteiten in 1983 echter al flink laten snoeien, zodat drie jaar te vroeg ongeveer het niveau van '86 bereikt werd. Daardoor zou het bestuur in de tussenliggende jaren over een potje kunnen be schikken, waarmee nog wat ge daan zou kunnen worden. Het raadslid L.B. van der Meer was niet bijster gelukkig en wilde juist langs geleidelijke weg uit komen op het benodigde bedrag in 1986. Men kan van faculteiten en universitaire diensten niet verwachten dat ze op zo'n korte termijn al zo diep in eigen vlees zouden kunnen snijden, zo luid de ongeveer zijn filosofie. Van der Meer: "Zie het als een soort viertrapsraket". Sicking hield echter toch vast aan de oorspronkelijke formule. "Re kenkundig klinkt de aanpak van Van der Meer heel bevredigend", zo zei hij. "Maar we houden lie ver een bedrag over voor nadere verdeling". Omdat hij merkte dat er in de universiteitsraad de no dige steun bestond voor een aanpak-in-fasen, wilde Sicking dat Van der Meer zijn verlangen in een motie zou uitspreken. Het College van Bestuur kreeg daar mee de ruimte om eerst met de decanen van de faculteiten (die zich al achter het bestuur hadden geschaard) te praten over een ge leidelijke weg. Een weg, waarbij de verantwoordelijkheid meer bij de faculteiten komt te liggen. Van der Meer ging daarmee ak koord, waarna zijn motie met rui me meerderheid door de univer siteitsraad werd aangenomen. Bi De werkgroep bisexualiteit Lei den organiseert begin maart 1982 een avond voor mensen, die geïnteresseerd zijn om aan een gespreks— of werk groep over bisexualiteit deel te nemen. Schriftelijke aan melding bij de werkgroep, per adres Magdalena Moons- straat 52, Leiden. Cultureel In het Kultureel Literair Ont- moetings Centrum K.L.O.C zal op woensdag dichter/ schrijver C. Buddingh voorle zen uit eigen werk. Aanvang kwart over acht. Het centrum is gevestigd in Galerie Art Tea House de Oude Rijn, ge vestigd Stille Mare 4. Lopen In 1982 organiseert de Leidse Brandweer sportcommissie in samenwerking met de Re gionale Brandweer Rijnland vier prestatielopen in Hazers woude: op 24 januari. 28 fe bruari, 28 maart en 25 april. De afstanden zijn: 5 10 en 20 kilometer. De startplaats is bij Avanti in Hazerswoude dorp. Op alle vier de lopen is de start om 11.00 uur. LEIDEN - Als men geneeskunde vermengt met filosofie ontstaat een uiterst vieze substantie, na melijk een mengsel van knoflook en chocolade. Dit v gin van deze van Eugen Bleuler, Zwiters hoogleraar chiatrie. Desondanks durft de Medische Fa culteit der Leidse Studenten dit mengsel te verkopen. In februari begint zij op voordracht van de twee medische studenten, Mar cel van den Brink en Peter Wijn gaard, en de onlangs afgestu deerde medicus/filosoof, Henk ten Have, aan serie lezingen over geneeskunde en filosofie. De twee medische studenten vin den dat er vandaag de dag ge noeg argumenten zijn om dit mengsel verteerbaar te maken. "De smaak van veel mensen is veranderd". Een stijgend aantal artsen, zo constateren zij, denkt wat dieper na over geneeskunde en gezondheidszorg. En in ver schillende medische faculteiten krijgen studenten, al dan niet verplicht, een portie filosofie voorgeschoteld. De oorzaken van de recente toena dering zijn velerlei. Marcel van den Brink: "Duidelijk is dat zij op een of andere manier samen hangen met de toegenomen' mondigheid van de patiënt en de kritiek ten aanzien van de mo derne geneeskunde. Abortus, eu thanasie, de overschrijdende kosten van de gezondheidszorg die niet tot vermindering van ziekte leiden, patiëntenrecht en de wederopbloei van de alterna tieve geneeswijzen om maar eens wat te noemen". Henk ten Have gaat al filosoferend nog een stapje verder. "Wat is ziekte, wat is gezondheid? Op wat voor een manier komt men tot een diagnose? Wat is de zin van lijden en de betekenis van schap kunnen afleggen. Daar door ontstaat misschien een meer bewuste en minder arro gante geneeskunde". Peter Wijngaard en Marcel van den Brink ondervinden dagelijks in hun studie dat er weinig wordt nagedacht. Ze betreuren het dat het merendeel van de studenten nog denkt dat de mens een robot is waaraan kan worden geknut seld. "Een totaal mensbeeld is er niet. Voor elk lichaamsdeel is er immers een aparte vakgroep". De initiatiefnemers hopen in elk geval dat ze met de lunchpauze lezingen een aanzet kunnen ge ven tot de filosofie van de ge neeskunde. "We verkeren nu nog in een fase van kritiek. Naden ken over waar je mee bezig bent. Alternatieven zullen straks daar uit moeten voortvloeien". SASKIA STOELINGA. De initiatiefnemers: v.l.n.r. Henk ten Have, Peter Wijngaard, Marcel van den Brink. klagen? Zaken die in de genees kunde elke dag aan de orde ko men zonder dat er by wordt na gedacht. De mensen denken maar al te vaak dat filosofie een verzameling is van gortdroge, moeilijke of helemaal niet te be grijpen teksten. Of filosofen zijn wereldvreemde figuren die met hun hoofd in de wolken lopen en niet kijken naar de valkuilen in de grond". Overtuigen Het drietal wil afstand nemen van dergelijke stereo-typeringen. Maar ze weten tegelijkertijd heel goed dat het moeilijk is artsen daarvan te overtuigen. In de me dische kringen worden ze met ar gusogen bekeken, want wat moeten nuchter en praktisch in gestelde mensen als artsen in fi losofie zien? Ten Have: "Het pobleem is dat me dici vaak een heel bepaalde op vatting over 'nut' hebben. Zij vinden alleen iets nuttigs als het direct bruikbaar is, als ze het on middellijk kunnen toepassen op het spreekuur of tijdens de zaal visite. Ja, de filosofie geeft dat niet direct. Zij geeft op de eerste plaats inzicht in wat we doen en waarom we iets doen. Dit maakt dat we van ons handelen reken- LEIDEN - Iedereen die is geïnte resseerd in geneeskunde en filo sofie kan de serie lunchpauzele zingen bijwonen. Plaats: college zaal Fysiologie, Wassenaarseweg 62. Aanvang: 12.30 uur. Inleiding: donderdag 4 februari door Dr. H.A.M. ten Have Wetenschapsfilosofie en genees kunde: 9 en 11 februari door Prof.dr. P.J. Thung en Prof. dr. H.G.M. Rooymans. Wijsgerige antropologie en genees kunde: 16 en 18 februari door Drs. G. Kimsma. Ethiek en geneeskunde: 23 en 25 februari door Dr. H M. Terborgh- Dupuis en Prof. dr. E.L. Noach. Sociale filosofie en geneeskunde: 2 en 9 maart door Prof.dr. F. Doe- leman en Prof.dr. J.M. Broek man.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4