'Kabel niet helemaal afsluiten' Werkloosheid in Leidse regio drastisch gestegen Meer groen Bernhardkade Vooral onder jongeren Toch uitzending eigen programma's piraten mogelijk? Mereirwijker komt met reeks van voorstellen Vrachtauto rijdt in op file JAZZ SOCIËTEIT Leidse stadsrubriek DINSDAG 19 JANUARI 1982 Leiden LEIDEN De Bernhardkade en omgeving Leiden-Noordwordt Qroener en speelser. De gemeente is ran plan om de Bernhardkade ingrijpend te veranderen. Het water gaat anders lopen en er komt veel meer beplanting. Aan de Alexanderstraat wordt een baan voor schaatsplanken aan- gelegd. Deze 'skateboard'-baan is maar een onderdeel van het inrichten van het terrein achter de kleuter school De Rondedans voor de kin deren. Er komen ook klim- en speelwerktuigen. De loop van het water aan de Bern hardkade wordt minder rechtlij nig. Behalve meer beplanting rondom het water, voorziet het plan ook in aanplant van water lelies. Verder worden er plaatsen geschapen om te zitten, te pick nicken en te vissen. Het plan van de gemeente is tot stand gekomen met inspraak van volwassenen en vooral kinderen uit de buurt. Vanavond kunnen omwonenden in buurthuis 't Spoortje opnieuw hierover met de gemeente van gedachten wis selen. Op dit terrein achter kleuterschool De Rondedans) moet onder meer een skateboard-baan komen LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is in 1981 sterker ge stegen dan het jaar ervoor. In 1980 steeg de werkloosheid voor al in de tweede helft van het jaar. Vorig jaar viel er een constante verslechtering waar te nemen. Eind december waren er 4981 man nen en 1887 vrouwen als werk zoekenden ingeschreven by het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB). In een jaar tijd steeg het aantal werkloze mannen met 55 procent; het aantal werkloze vrouwen met 65 procent. De grootste toename in aantal was er onder bouwvakkers in de bur ger- en utiliteitsbouw: van 798 naar 1369. Dit is een stijging van 59 procent. In de grond-, weg- en waterbouw nam het aantal toe met 110 tot een totaal van 463. Dat is een stijging van 31 pro cent. De mannen en vrouwen die werk zochten in de sector algemene dienst (ongeschoold werk) ste gen in aantal van 733 naar 1102, een stijging van vijftig procent. Grote stijgingen deden zich ook voor bij handelspersoneel: van 292 naar 568, ofwel 95 procent. En bij kantoorpersoneel van 467 naar 854, hetgeen een toename van 83 procent inhoudt Zelfs in de metaalsector, waar men in de voorgaande jaren steeds open stond voor geschoold of te scholen personeel, vond een sty- ging plaats van 308 naar 466 werkzoekenden (51 procent). Jeugd De werkloosheid steeg onder jon geren het snelst. By de jeugd tot en met achttien jaar was er een toename van 72 procent, by de OEGSTGEEST - Binnen het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Antenne-ener gievoorziening Leiden en omgeving zijn de menin gen verdeeld over de cen trale afsluiting van de Leidse kabel voor tv-pira- ten. Vooral afgevaardigden van de Leidse gemeenteraad in het be stuur van de Gemeenschappe lijke Regeling toonden zich gis termiddag niet gelukkig met de door het dagelijks bestuur geno men maatregelen. Zij pleitten voor een selectief afsluitingsbe- leid waarbij piraten die eigen programma's brengen niet uit de ether worden geweerd. De voorzitter van de Gemeen schappelijke Regeling, de Leidse wethouder Fase beloofde uit te zullen rekenen welke kosten een selectief afsluitingsbeleid met zich mee zal brengen. De afslui tingskwestie zal op de eerstvol gende vergadering van het alge meen bestuur opnieuw aan de orde komen. Auteursrechten Op 26 november vorig jaar bepaal de de president van de Haagse rechtbank dat de Gemeenschap pelijke Regeling voortaan pira ten van de kabelbuis moet weren die speelfilms uitzenden waar voor geen auteursrechten zijn betaald. De president kwam daarmee tegemoet aan de wen sen van de Nederlandse Bio scoopbond die een kort geding OEGSTGEEST - Een betrek kelijk nieuw gezicht in de be stuursvergadering van de Ge meenschappelijke Regeling J.D. van Gelder, de vertegen woordiger van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM), was gistermiddag druk in de weer met het indienen van al lerlei voorstellen. De SKM, die los van Stadska- bel Leiden opereert en de Leidse Merenwijk van kabel televisie voorziet, heeft sinds kort een plaatsje in de Leidse kabelclub weten te bemachti gen. Afgevaardigde Van Gel der gaf onmiddellijk zijn visi tekaartje af. Radio-piraten Eerst kwam hij met een voor stel om een brief te sturen naar de regering, de fracties van de Tweede Kamer en de PTT met betrekking tot de activiteiten van de radio-pira ten. Van Gelder ergert zich vreselijk aan de zogenaamde FM-piraten die bijna voort durend twee buitenlandse ra diokanalen bezetten waarop klassieke muziek wordt ge bracht. Het bestuur van de Gemeen schappelijke Regeling zou volgens Van Gelder in de brief z'n verontrusting moe ten uitspreken over het onei genlijke gebruik van de beide radiokanalen en tegelijk een verzoek moeten indienen voor een vergunning voor het opzetten van een lokale ra dio-omroep. Uitbreiding Verder stelde Van Gelder voor om voortaan ook andere dan de Nederlandse en Vlaamse radioprogramma's in stereo door te geven, het radiopak ket met de zender STAD-ra- dio Amsterdam uit te breiden en de abonnees de mogelijk heid te bieden om enkele tv- geluidssignalen ook via de ra dio te beluisteren. De voorstellen van Van Gelder werden niet in stemming ge bracht omdat het merendeel van de vergadering vond dat de voorstellen onvoldoende waren uitgewerkt. Een aantal bestuursleden wilde boven dien eerst ruggespraak hou den met de achterban. Van Gelder zal zijn voorstellen nader uitwerken en bij een volgende vergadering op nieuw indienen. tegen de Gemeenschappelijke Regeling had aangespannen. Het dagelijks bestuur van de 'Leid se kabelclub', waarbij zeventien regiogemeenten zijn aangeslo ten, ging een stap verder dan het vonnis van de rechtbank en be sloot alle kanalen af te gaan slui ten zodra de legale programma's zijn afgelopen. Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Amsterdam waar een 'bewakingsdienst' al leen een kanaal afsluit zodra een piraat op de buis verschijnt met een speelfilm waarvoor geen au teursrechten zijn afgedragen. "Centraal afsluiten is goedkoper en bovendien loop je dan niet de kans om per ongeluk toch een film door te laten waarop au teursrechten zitten, wat de Ge meenschappelijke Regeling per keer op een boete van vijftigdui zend komt te staan", zo redeneer de het dagelijks bestuur. Inmiddels heeft de CASÊMA, een dochter van de PTT, voorzienin gen getroffen aan de mast in Oegstgeest die eind december voor de piraten op slot ging. De totale afsluitingskosten bedra gen ongeveer vijftigduizend gul den wat betekent dat de honder duizend kabel-abonnees in de re gio twee kwartjes extra op tafel moeten leggen. Methode-Amsterdam Het Leidse PvdA-raadslid Peters zei gistermiddag principieel be zwaar te maken tegen deze gang van zaken. "Ik verkies de metho de-Amsterdam. Niet omdat ik de piraten wil helpen maar omdat ik vind dat wij zoveel mogelijk sig nalen die ons via de mast berei ken in z'n geheel moeten doorge ven. Niet wij maar de PTT-op- sporingsdienst moet de piraterij aanpakken". Behalve van zijn Leidse collega's Glaubitz (D'66), Bleijie (CDA) en Elzenga (WD) kreeg Peters on der meer bijval van Leiderdorper De Haan (een burgerlid). Deze stelde een minder principiële op lossing voor: centrale afsluiting van de kabel om twee uur 's nachts en voor die tijd alleen se lectief piraten weren. "Op die manier zijn we dan minder betut telend bezig en niet zozeer een verlengstuk van de PTT-opspo- ringsdienst. Bovendien is een dergelijke maatregel goedkoper dan de methode-Amsterdam waar de kabel 24 uur per dag wordt bewaakt", aldus De Haan. Voorzitter Fase hield De Haan ech ter voor dat degene die de kabel bewaakt de boel niet om twee uur 's nachts uit kan schakelen om vervolgens naar huis te gaan. "Dan kan een kanaal namelijk niet op tijd worden ingeschakeld zodra een ot andere zender on aangekondigd met een program ma komt. Bijvoorbeeld wanneer er ergens een ramp is gebeurd". Straalverbinding Volgens Fase is er binnen het dage lijks bestuur wel degelyk ge dacht aan selectieve afsluiting. Maar omdat er als gevolg van de rechterlijke uitspraak snel zaken moesten worden gedaan (binnen vier weken), was er onvoldoende tijd om die gedachten verder uit te werken. Technisch-directeur Riezebosch van de Gemeenschappelijke Re geling voegde daar aan toe dat hij "met genoegen" wilde uitre kenen wat selectieve afsluiting van de kabel gaat kosten. Het al gemeen bestuur moet er volgens hem wel op rekenen dat de ka bel-abonnees dan veel duurder uit zullen ziin. jeugd vanaf 19 tot en met 22 jaar steeg de werkloosheid met 77 procent Voor mannen en vrou wen ontliepen de percentages el kaar niet zoveel. Het aantal schoolverlaters dat in december nog stond ingeschre ven was meer dan het dubbele van de situatie aan het eind van tyet jaar 1980 Wel was de afname sneller dan het jaar ervoor, maar het aantal inschrijvingen van schoolverlaters was ook veel gro ter. De ontwikkeling in december laat een spectaculaire groei zien by de mannen 426). Het betrof vooral ouderen in de bouwsec tor. Ook in beroep-groepen als metaalbewerkers, handelsperso neel. chauffeurs en ongeschool de werkers was er de afgelopen maand een belangryke toename van de werkloosheid. De ontwikkeling in december draagt volgens GAB-directeur Schumacher kenmerken van sei zoensinvloeden. De grotere aan tallen waar het om gaat, zouden echter duidelyk aangeven, dat ook structurele aspecten een rol spelen. "Vooralsnog is het beeld niet bemoedigend", aldus Schu macher. In de verschillende gemeenten in de regio ontwikkelde de werk loosheid zich in december '81 als volgt (tussen haakjes de cyfers van november '81, respectieve lijk december '80): Leiden - 3255 mannen (2991,2230), 1249 vrouwen (1205, 769); Kat wijk - 598 mannen (520, 336), 168 vrouwen (158, 95), Leider dorp - 283 mannen (264, 166), 117 vrouwen (104, 70), Voorscho ten - 235 mannen (225, 144), 106 (98, 47). Alkemade - 1(145, 90). 61 vrouwen (68, 40). Oegstgeest - 163 man nen (147, 97). 66 vrouwen (64, 53); Zoeterwoude - 100 mannen (94. 49), 31 vrouwen (31, 18); Rijns- burg - 83 mannen (78. 41). 39 i (39, 21); Warmond - 52 (49. 38), 24 vrouwen (27, 15); Valkenburg 20 mannen (21. 11). 14 vrouwen (17, 9); Ove rig - 23 mannen (21. 17), 12 Mou wen (10. 8); Totaal - 4981 man nen (4555. 3219), 1887 vrouwen (1821, 1145). LEIDEN - Een vrachtauto reed gistermorgen ter hoogte van de Rijnbrug in op een rij stilstaande auto's op rijksweg 44 naar Wassenaar. Eén personenauto werd hierbij totaal vernield. De inzittenden, twee 23-jari- ge inwoners van Roelofarendsveen, raakten gewond. Zij werden over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De auto van de slachtoffers botste tegen de auto ervoor. Deze schoot op zijn beurt door. In totaal liepen drie personenauto's schade op. ADVERTENTIE KOETS-O-THEEK Elke woensdagavond live-jazz Toegang gratis Kaart niet verplicht A.s. woensdag 20 jan. Ron Horstinq kwartet Aanvang 21.30 uur Kruisstraat 40, Leiden (achter Lido). door René van der Velden Jaap Visser Opstoken De Leidse Woning Stichting zaait tweedracht. Bewoners van 230 woningen rond de Waardgracht en de Oranje- gracht mogen van de Stich ting "democratisch" kiezen uit twee kwaden: nü de stookkosten afrekenen of pas over enkele maanden. De grachtbewoners zitten er al jaren niet warm bij. Hoge stookkosten maar toch kou de voeten. Daarom laat de ge meente het onderzoeksbu reau Venema uit Voorscho ten voor 20.000 gulden uitzoe ken waarom de centrale ver warming in de woningen niet deugt. De Woning Stichting heeft alvast 10.000 gulden bij betalingen op de stookkosteh van '78, '79 en '80 kwijtge scholden. Dat is gewonnen. Wat willen de bewoners nog meer? Dat wil de Woning Stichting ook weten. Zij heeft een en quête uitgeschreven om de mening te peilen over het af rekenen van de stookkosten over vorig jaar. Venema is pas over enkele maanden klaar met zijn onderzoek. "De uitslag van het onder zoek kan van invloed zijn op de afrekening van de stook kosten over '81", schrijft de Woning Stichting aan de be woners. "Daarom stellen wij voor de afrekening over '81 te bevriezen tot de uitslag van het onderzoek bekend is". Dat is de eerste keuze. Voorlo pig niks bijbetalen, maar ook niks terugkrijgen. Een goed voorstel, vinden bewoners in de grotere bovenwoningen die bang zijn dat ze bij moe ten betalen. Een slecht voor stel, vinden benedenwoners, die denken geld terug te van gen. De Woning Stichting toont begrip voor de bene denwoners: "\ls de buurt ons voorstel (om te bevrie zen) afstemt, gaan we onmid dellijk over tot afrekening". De tweede keuze. De meerderheid beslist. Kan het nog democratischer!? Maar er komt nog wat, in even grote letters... Kiest de meer derheid van de bewoners voor onmiddellijke afreke ning, "dan is deze afrekening definitief, hoe de uitslag van het Venema-onderzoek ook is", schrijft de Stichting. "Wanneer u geld terug moet krijgen, krijgt u dat ook te rug. Wanneer u moet bijbeta- Mieke Schulte Stichting Welzijnen comitéleden Jan Philippo e Co Geuke zitten met een enquête van de Leidse Woning Stichting i hun maag. Lees over bevriezen en opstoken. len, betaalt u ook bij". En: "bij weigering van bijbeta ling zal de Woning Stichting alle middelen die er zijn, ge bruiken om het verschuldig de bedrag geïnd te krijgen". Het pistool op de borst. Het buurtcomité van de gracht bewoners kan wel janken. Het heeft zelf de enquête ge wild, maar niet zo. "Dit is te gen alle afspraken. Wij had den met de Woning Stichting en wethouder Tesselaar dui delijk afgesproken dat de re keningen over vorig jaar in elk geval opnieuw berekend zouden worden na het onder zoek van Venema. Maar de Woning Stichting heeft het nu ineens over definitief afre kenen". Het buurtcomité heeft eigen enquêteformulieren de wijk ingestuurd waarin het de be woners toch maar vraagt te kiezen voor bevriezing. "Kie zen we voor onmiddellijke af rekening, dan hebben we la ter, na het onderzqek, geen verhaal meer Als we dan een herberekening willen, dan zegt de Woning Stichting doodleuk: je hebt voor een definitieve afrekening gete kend", zegt Co Geuke van het buurtcomité. Zij noemt het enquêteformu lier van de Woning Stichting een dreigbrief. "De Woning Stichting doet net alsof het comité de enquête op deze gewild heeft. De Stichting stookt de buurt op tegen het buurtcomité". Het buurtcomité zit in de man gel tussen de benedenbewo- ners ("terugkrijgen, boter bij de vis") en de bovenbewo-» ners ("niks bijbetalen, herbe rekening"). Maar ook het buurtcomité is verdeeld. Voorzitter Jan Philippo heeft niet alleen te maken met het comité maar heeft thuis in zijn benedenwoning ook nog een gezin Hy kiest "dus" voor onmiddellijke (en defi nitieve) afrekening. "Je wordt door honden van links en van rechts gebeten", meent wethouder Dick Tes selaar van volkshuisvesting. Hij heeft ingestemd met de dreigbrief van de Woning Stichting. "Die brief dreigt niet, maar is duidelyk. Zelf had ik ook liever even het on^ derzoek afgewacht en een be vriezing van de stookkosten gewild Maar ja, dan word je opgebeld door mensen die nü hun geld willen hebben. Re ken je voorlopig af en ga je later, na het onderzoek, her berekenen, dan heb je ook bewoners die byvoorbeeld 500 gulden terugkrygen, maar na het onderzoek daar van weer 400 gulden moeten teruggeven. Dat is ook een probleem". Pas een kwart van de enquête formulieren was gisteren in geleverd. Vandaag sluiten de 'stembuslokalen'. Het is nog maar kleine "sores", vindt Tesselaar De echte sores breekt volgens hem uit als uit het onderzoek blykt dat de verwarmingsinstallatie afge broken en vervangen moet worden. "Dan kost het de ge meente, of liever de gemeen schap, geld; heel veel geld". Gestoord (2) Bijna hadden we afgelopen za terdag de technische hoog standjes van Frank Arnesen in Voetbal '80 moeten mis sen. Teevee-piraten probeer den zaterdagavond weer drif tig hun eigen glazen in te gooien. Tot twee keer toe werd geprobeerd om Neder land 1 uit de ether te druk ken. Gelukkig voor de voet balliefhebbers onder ons faalden de piraten. Om kwart over acht zaterdag avond kregen we een ano niem telefoontje. "Om half negen rammen we Nederland 1 eruit", zei een vastberaden en venijnige stem. Als we er getuige van wilden zijn, moesten we naar de ingang van het Diaconessenhuis ko- Met bonzend hart reden we naar het ziekenhuis. Voor de ingang stond onopvallend in het donker een laag in de ve ren hangende Japanse auto. Er zaten drie stevige mannen in. Zy maakten ons duidelijk dat we moesten overstappen. Na een keer rond het zieken huis te zijn gereden, stopte de auto bij een flat. Twee keer werd getoeterd. Dan ver scheen een man achter een verlicht raam. De man stak zyn duim op. We reden ver der naar een andere flat even verderop. Daar kwam een man naar buiten: "Alles is veilig". We stapten uit. Er werd nauwe lijks gesproken. Alleen wer den er korte commando's ge geven. Uit de auto werd een accu, een stoorzender en een antenne gehaald. In draf haastten we ons naar de fiat en met de lift gingen we naar de bovenste verdieping. Via een trap kwamen we op het dak waar een groot overdekt terras was. "Hier hebben we ook uitzendingen voor de tee vee verzorgd", vertrouwde één van de piraten ons toe Een piraat ging op de uitkyk staan terwyl de anderen de antenne optuigden. De an tenne werd op de zendmast in Oegstgeest gericht terwyl. iedereen gespannen naar het' verbchte raam in de andere flat tuurde. "Wanneer dat licht uitgaat doet onze zender z'n werk". Het licht bleef aan. "We zitten er naast", sprak één van de piraten. "We zit ten waarschijnlyk te ver van de mast", zei een ander. De piraten besloten om naar "de schuur" te gaan en het daarna opnieuw te proberen "in het weiland by de afge brande molen". Wij waren in middels verkleumd tot op het bot en lieten blyken liever weer lekker teevee te gaan kijken. Keurig netjes werden we voor het Diaconessenhuis afgezet. 'Tot kyk en julbe krygen nog wel een brief van uiteenzetten dit doen". Die brief hebben we nog niet binnen. Maar de storings- drang zal wel verband hou den met de veroordebng van de 40-jarige Leidenaar J.P. tot één maand gevangenis straf in verband met zyn rol in de PTV-geschiedenis Thuis voor de buis bemerkten we tot onze opluchting dat de piraten er ook in het weiland bij de afgebrande molen naast zaten Anders hadden we vast die fraaie goals van Frank Arnesen moeten mis sen Operatie "storing" In de ijzi ge kou op het dakterras van een flat. met een accu, een stoorzen der en een antenne

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3