LE1DSCH DAGBLAD Failliet voor Lech Walesa straks in Pools klooster? MEM Kabinet blokkeert deel begroting Kernreactor in Frankrijk bestookt met raketten Koffertje gestolen met deel Schuttersveldplan Vervoersbond: desnoods nieuwe politieke partij Banken beslissen volgende week over krediet Christelijk? DINSDAG 19 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36681 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad, -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W w* COtokm LEIDEN - Een zwarte koffer met belangrijke rapporten is giste ren gestolen uit een personenauto, die in de Nieuwstraat gepar keerd stond. De koffer zelf is 120 gulden waard, maar de rappor ten hebben volgens de gedupeerde eigenaar een waarde van zo'n vijftigduizend gulden. Die eigenaar is het onderzoeksbureau Bakkenist. Spits en Co. Het bureau heeft in opdracht van de gemeente een zogeheten markt bewerkingsplan voor het Schuttersveld gemaakt. Een deel van dij^plan zat met een vestigingsonderzoek voor kantoren in Apel doorn in de koffer. De heer Kroon van het onderzoeksbureau wilde het rapport over het Schuttersveld juist gaan afleveren in het Leidse stadhuis. "Het was het origineel en de enige copie. Het kost me weken werk om het over te doen. Ik loof een belo ning uit van duizend gulden voor degene, die het rapport bij het stadhuis aflevert", aldus Kroon. NCRV schorst Jan Rietman HILVERSUM (GPD) - De NCRV- leiding heeft radio-presentator Jan Rietman geschorst. Hij zal zich morgen moeten verantwoor den voor vermeende medewer king aan reclamespots. Rietman mocht zaterdagmiddag niet verschijnen voor de micro foons van het programma 'Los Vast', nadat de problemen rond zijn commerciéle nevenactivitei ten een climax hadden bereikt. Voor iedere NCRV-medewcrker in vaste dienst geldt, dat hij geen medewerking mag verlenen aan reclamespots. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Vervoersbond FNV meent dat de tijd rijp lijkt voor de oprichting van een nieuwe politieke partij als de regeringspartijen CDA. PvdA en D'66 de ziektegeld- plannen van het kabinet niet afkeuren. Het initiatief voor een nieuwe partij moet desnoods maar vanuit de vakbeweging worden genomen, aldus het bestuur gisteren na afloop van een vergadering die aan de ziektegeldplannen was gewijd. De voorzitter van de vervoersbond, Drenth, heeft hierover giste ren nog contact gehad met collega's in de federatieraad van de FNV. Wat daaruit is voortgekomen, werd niet bekend gemaakt CREYS-MALVILLE (AFP) Een snelle-kweekreac- tor in het zuid-oosten van Frankrijk is vannacht met raketten onder vuur geno men. Hoewel op het moment van de aan val twintig werklieden in de reactor aanwezig waren, deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Volgens de Franse au toriteiten is de schade gering. Een anonieme opbeller heeft ver klaard dat de aanval het werk was van het 'Pacifistisch en Eco logisch Comité'. Volgens de politie werd de aanval op de in aanbouw zijnde kern centrale bij het plaatsje Creys- Malville ondernomen met vijf tot zeven raketten, die zouden zijn gestolen van het Franse leger. Het wapentuig werd afgeschoten vanaf de overkant van de Rhóne en trof de dikke betonnen muur waarbinnen de reactor straks moet worden geplaatst. De bouw van de snelle-kweekreac- tor in Creys-Malville is in het verleden aanleiding geweest voor felle protestdemonstraties. In 1977 kwam een Westduitse be toger om bij hevige gevechten tussen demonstranten en de po litie. Frankrijk telt momenteel 30 kerncentrales die veertig procent van de Franse behoefte dekken. Het socialistische bewind van president Mitterand heeft de te genstanders van kernenergie zeer teleurgesteld door de aan bouw van kernreactoren voort te zetten, zij het op iets kleinere schaal. Eerder zijn in 1975 twee aanslagen gepleegd op Franse kerncentra les in Fessenheim (noordoost- Frankrijk) en Brennilis (Bretag- (Van t r verslaggevers) Hond spoort 2500 kilo hasjiesj op WOLVEGA (GPD) - De gemeen tepolitie van Weststellingwerf is gisteren in Boijl op het spoor ge komen van ongeveer 2500 kilo hasj. Het gaat om een van de grootste hasj-vondsten ooit in Nederland gedaan. De vermoe delijke marktwaarde bedraagt ongeveer 20 miljoen gulden. In de zaak zijn voorlopig acht aan houdingen verricht, onder wie twee vrouwen, die na verhoor weer zijn vrijgelaten. De politie kwam de hasj op het spoor na de aanhouding gistermorgen van een auto met twee inzittenden, die al enige tijd onder verden king stonden. Zij bleken in het bezit te zijn van een plak hasjiesj. Later is bij een van de arrestanten thuis in Boijl een hasj-hond inge zet, die de in grote en kleine blik ken verpakte hoeveelheid verdo vende middelen aanwees. Bij een broer in Wolvega werd een twaalftal blikken ontdekt. Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden en in de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimumtemperatuur om het vries punt, middagtemperatuur van 4 gra- zuldoost tot zuid. 20 JANUARI 1982 Zon op: 08.37 uur, zon onder: 17.06 uur. Maan op: 04.28 uur, maan onder: 13.32 WENEN (GPD/AFP/DPA) - De Poolse vakbondsleider Lech Walesa zal wellicht worden ondergebracht in een nonnenklooster of een door een kloosterzusters beheerd instituut. Dit melden betrouwbare kerkelijke bronnen in Warschau, nadat eerder berichten over een spoedige vrij lating werden tegengesproken. Van officiële kerkelijke- of regeringszijde in Polen is niets meegedeeld over even tuele plannen met de populaire leider van Solidariteit. Volgens alle bronnen uit de directe omgeving van Walesa heeft de vakbondsleider geen enkel offi cieel gesprek of wat daar ook zelfs maar op lijkt gehad. Sinds de militaire machtsovername zou hij geen woord hebben wil len wisselen met de militaire be windvoerders, voordat alle ande re gevangen gehouden leden van Solidariteit vrij zijn. Aan die voorwaarde wordt niet tegemoet gekomen. Gisteren nog zijn vijf leden van So lidariteit in Bielsko-Biala, in het zuiden van Polen, veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot vijf jaar. De veroordeelden kunnen bovendien voorlopig geen beroep doen op hun bur gerrechten. De militaire bewindvoerders heb ben hebben de Poolse boeren verplicht tot het leveren van graan aan de overheid. Er is drin gend behoefte aan minstens drie miljoen ton graan om er zeker van te zijn dat er deze winter vol doende brood is. De militaire be windvoerders hebben duidelijk gemaakt dat als de boeren hun voorraden niet vrijwillig afstaan - veel van hun voorraad hebben ze nodig voor veevoeder - het leger het zal komen halen. In ruil voor hel graan biedt de mili taire regering de boeren staatso bligaties aan, die afgelost zullen worden tussen 1983 en 1985. Maar met een bijna voortdurend kelderende munt, de zloty, zijn dé boeren niet bereid hun graan vrywillig voor papier te ruilen. Intussen zijn de deuren van de me dische faculteiten voor studen ten in Polen na een onderbre king van vijf weken heropend, zo werd gisteren meegedeeld door radio-Warschau. Raketbeschieting Israëlische jagers GRONINGEN (GPD)- De Mobiele Eenheid heeft vannacht een einde gemaakt aan de menselijke blokka de die werd gevormd door tegen standers van de munitietranspor ten bestemd voor het Amerikaanse leger. Met korte, felle charges maakte de Groninger politie een einde aan de demonstratie. De eerste trein geladen met munitie is vannacht zonder verdere noe menswaardige problemen de Ne derlands-Duitse grens gepasseerd. In de omgeving van Velp, op de spoorlijn tussen Zutphen en Die ren, smeten actievoerders met ste nen twee ruiten van de locomotief kapot. In Arnhem stond de trein even stil. Daar werd een andere locomotief aangekoppeld. Bij Zutphen was reeds eerder enige vertraging ont staan als gevolg van een anonieme bommelding, maar dat bleek loos alarm. Intussen is ook de tweede trein op weg naar Arnhem. Dit tweede rnunitietransport van uit de Eemshaven werd vanmorgen bij het station van Deventer opge wacht door zo'n veertig demon stranten, die op de spoorrails rich ting Zutphen een blokkade hadden gevormd. Vanmiddag had de poli tie daar nog niet ingegrepen. Als gevolg van de menselijke blok kades op de rails en andere prikac- ties lopen de NS enorm achter op het schema van de transporten naar het Westduitse Emmerich. Het was de bedoeling dat er gedurende zes dagen per etmaal vier treinen met elk driehonderd ton munitie BEIROET (AP) - Vier Israëlische jagers hebben vanmorgen een waarschuwingsvlucht uitge voerd boven de Libanese Bekaa- vallei waar Syrië Russische luchtafweerraketten heeft opge- zouden rijden steld. Volgens ooggetuigen zijn Het iaatste transport op de gevechtsvliegtuigen twee moeten plaatsvinden. Maar raketten afgevuurd. Niet bekend de tweede dag. zijn is of de raketten doel hebben ge- treinen vertrokken. troffen. zaterdag (zie verder pagina 7) LEIDEN/AMSTERDAM - In de loop van de volgen de week zal de beslissing vallen of de groep van 21 banken, die het Ogem- concern staande houdt, al dan niet zal overgaan tot een faillissementsaan vraag. Komende vrijdag komen de banken bijeen om zich over de gang van zaken bij het in opspraak geraakte concern te bera den. Volgens drs. H. Langman, lid van de raad van bestuur van de ABN, zal het definitieve besluit medio volgende week te verwach ten zijn. Langman maakt dit be kend in een interview dat van ochtend in het Financieele dag blad is verschenen. De ABN is één van de banken die financieel bij Ogem zijn betrokken. Volgens Langman is het nu nog niet duidelijk welke kant de be sluitvorming uitgaat. "Ogem is een conglomeraat van goede en slechte bedrijven en het is nog maar de vraag of een faillisse ment de beste oplossing voor al die bedrijven is", aldus de ban kier in het interview. Anderhalf jaar geleden is door 21 banken, waaronder 15 buiten landse. voor Ogem een financieel vangnet gevormd. Die overeen komst voorzag in een totaalkre diet van 630 miljoen gulden voor een periode van twee jaar. Toen de ook de overheid vong jaar bg- sprong met onder meer een ach tergestelde lening, is het krediet van de banken nog uitgebreid en tot 1 januari 1984 verlengd. In het gesprek dat de banken vrij dag voeren zal het zg. "desinves teringsprogramma" van Ogem een belangrijk agendapunt zijn. Dit programma houdt in dat Ogem in snel tempo een aantal bedrijven afstoot, om zo midde len vrij te maken. De banken zouden niet tevreden zijn over het verloop van die operatie. Een aantal bedrijven is al verkocht, maar in andere gevallen misluk ten de onderhandelingen. De banken kunnen de vertraging uitleggen als het schenden van de voorwaarden waaronder de kredietovereenkomst tot stand kwam. Die overeenkomst kan dan worden aangepast (verlaging van het kredietbedrag), waarna een faillissementsaanvrage onaf wendbaar lijkt. Komt het zo ver, dan is de kans echter groot dat de banken weer bijspringen om hun eigen belan gen nog zoveel mogelijk veilig te stellen. Nieuwe leningen zullen in dat geval vrijwel zeker verge zeld gaan van de eis om meer in vloed te kunnen uitoefenen op het management bij Ogem. Zie ook pagina 1 DEN HAAG (GPD) De minister raad heeft besloten dat 2 procent van de begroting voor 1982 voor lopig niet door de verschillende ministers mag worden uitgege ven. Het gaat om ongeveer 2,5 miljard gulden. Deze maatregel, die door minister Van der Stee (financiën) is uitgewerkt, moet het mogelijk maken in het voor jaar verdergaande bezuinigingen door te voeren, als dat nodig mocht blijken. De maatregel van minister Van der Stee houdt in dat de departe menten van de begrotingspos ten. waarvoor nog geen verplich tingen zijn aangegaan, maar 90 procent mogen uitgeven De ove rige 10 procent moet wachten tot de beslissingen over de voor jaarsnota, waarin de voortgang van de lopende begroting aan het parlement wordt voorgelegd, zijn gevallen. Afhankelijk van de economische situatie moet het kabinet in de voorjaarsnota, die in maart wordt opgesteld, besluiten al of niet verder te bezuinigen. De ruimte die door de maatregel van Van der Stee ontstaat, kan voor die bezuinigingen gebruikt wor den. Wanneer de departementen al verplichtingen zijn aangegaan voor de gehele begroting dan worden de bezuinigingen zeer moeilijk. 16 PAGINA'S Energiediscussies lijken van de baan PAGINA 7 Show van Mini en Maxi naar Montreux Koivisto nieuwe president Finland FNV zet de acties ziektegeld voort Topbestuurders van oJBtm het protestants- chnstelijke onderwijs hebben dezer dagen op niet mis te versta ne wijze kenbaar gemaakt hoe zij denken over het voorontwerp voor een anti-discnminatiewet. Hun boodschap komt erop neer dat maatregelen tegen discnminatie goed zijn, maar dat schoolbestu ren homofiele of ongehuwd sa menwonende leerkrachten wel moeten kunnen weren. Met dit hoogst ongelukkige pleidooi voor een vrij benoemingsbeleid in het chnstelijk onderwijs hebben de schoolbestuurders van alle kanten terecht kritiek te verduren gekregen. Dat zij bezorgd zijn over de effecten van een anti-discriminatiewetge ving op het hun toegemeten (grondwettelijke) recht om naar eigen inzicht leerkrachten te be noemen. is tot daar aan toe. Maar om daarbij voor twee specifie ke groepen van mensen uitzon- denngsregels te bepleiten is een regelrechte uitnodiging tot een hetze. Het voorontwerp biedt de scholen die op levensbeschouwelijke leest geschoeid zijn. al voldoen de mogelijkheden om desge wenst bepaalde groepen van mensen met tot het eigen chnste- lijke(?) huis toe te laten. In zover re kan de Evangelische Omroep, met in het voetspoor de besturen- raad van het protestants-chnste- lijk onderwijs, dus tevreden zijn. Een algemene uitzondenngsregel gaat echter te ver. Als pnvé-aan- gelegenheden van leerkrachten (en andere werkers) maatstaf gaan worden voor het benoe mingsbeleid van organisaties, is de weg vrij voor allerlei kwalijke tendenties, waarbij discriminatie schering en inslag kan gaan wor den. De christelijke schoolbestuurders hadden zich dat moeten realise ren voordat zij met hun bedenke lijke kritiek op het voorontwerp voor een anti-discnminatiewet op de proppen kwamen. Zij hadden er beter aan gedaan zich af te vragen in hoeverre het voorontwerp de grondwettelijke vhjheid van onderwijs aantast. Dan hadden ze tot de ontdekking kunnen komen dat het enghartige EO-denken in bepaalde christelij ke organisaties via het vooront werp voldoende kansen krijgt om tot de praktijk door te dringen. In dat licht is er veel voor te zeggen om het voorontwerp voor de anti- discnminatiewet zelfs nog verder aan te scherpen, waardoor defini tief met dit soort kwalijke ver schijnselen wordt afgerekend Vnjheid van onderwijs is goed maar gaat te ver als (daarmee) de vrijheid van het individu wordt aangetast w Treinbotsing Zoeterwoude UTRECHT (ANP) - Vanmorgen is een stoptrein van Utrecht naar Leiden ter hoogte van Zoeter woude in aanraking gekomen met het op de rails gevallen bo vendeel van een dragline en voor een deel ontspoord. De dragline werd gebruikt voor werkzaam heden naast de spoorrails. Niemand raakte gewond. Tussen Alphen a/d Rijn en Leiden heb ben de spoorwegen bussen inge zet. LEIDSCHj^ DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.:- Tel. Svp. bon ingevuld in een open enveloppe tonner posttegcl opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1