Brede steun voor Koivisto Speurtocht naar bron-Nazisme Ta nis. wagen deugde niet Tweedracht blijft rond EG-landbouwbeleid -C 3- Weer neutrale president voor Finland Moord VS- attaché opgeëist Proces in Stuttgart: Stuntvliegers verongelukt in YS Indonesische verkiezings rel DINSDAG 19 JANUARI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) TARRAGONA - Slechts een ge denkteken dat sterke gelijkenis vertoont met het embleem van de NAVO, omgeven met 215 bronzen sterren, herinnert aan de catastrofe die op 11 juli 1978 de camping Los Alfaques bij het plaatsje San Carlos de la Rapita trof. Op die zonnige zomerdag ontplofte een met propyleen overladen tankwagen vlak ach ter de muur die de camping scheidt van de weg Barcelona- Cadiz. Bij die ramp kwamen 214 campinggasten en de chauffeur van de tankwagen om het leven. Twee van de slachtoffers zijn drieëneenhalf jaar na dato nog steeds niet geïdentificeerd. In Tarragona is gisteren het proces begonnen tegen de zes verdach ten die verantwoordelijk gesteld worden voor de ramp van Los Alfaques. Tegen twee van hen, Proces Spaanse campingramp begonnen directeuren van het bedrijf Cis- ternas Reunidas. de eigenaar van de bewuste tankwagen, heeft het openbaar ministerie een jaar ge vangenisstraf geëist. Uit het meer dan 5000 bladzijden tellende dóssir blijkt dat de tank wagen in dubbel opzicht on deugdelijk was. Niet alleen ont brak een vereiste veiligheidsklep die de overdruk had moeten voorkomen, ook het materiaal van de tank bleek ten enenmale ongeschikt voor het transport van propyleen. De andere vier verdachten zijn een directeur en drie veiligheids functionarissen van het oliebe- drijf Entrepol, waar het propy leen geladen werd. Tegen hen eiste de officier van justitie vier jaar, twee maanden en één dag gevangenisstraf Zij worden er verantwoordelijk voor gesteld dat de tankwagen te veel propy leen bevatte. Bij gebrek aan ade quate meet- of weegapparatuur bij Entrepol laadde men 23.470 kilo, terwijl de maximale capaci teit van de tankwagen slechts 19.350 kilo bedroeg. Onschuldig Op de eerste zittingsdag van het proces, dat in Spanje grote publi citeit krijgt, verklaarden alle ver dachten dat ze onschuldig waren aan de catastrofe van Los Alfa ques. Vanaag vindt de presenta tie van al het verzamelde bewijs materiaal plaats en woensdag worden de 65 getuigen gehoord. Beide bedrijven hebben de afgelo pen jaren geprobeerd elkaar de schuld van de ramp in de schoe nen te schuiven om onder de uit eindelijke verantwoordelijkheid uit te komen. Aan het proces ne men geen advocaten van de slachtoffers en nabestaanden deel. omdat in een eerder sta dium de hoogte van de schade vergoeding aan de slachtoffers (die volgens schattingen in de or de van grootte van de 50 miljoen gulden ligt) al in der minne ge schikt is. Naast de openbare aanklager treedt in het proces echter wel een privé-aanldager op, de advo caat Rafael Nadal. Hg vertegen woordigt de Catalaanse Socialis tische Partij PSC. Nadal wil met deze actie een vonnis uitlokken om te voorkomen dat zich in de toekomst een catastrofe als van Los Alfaques kan herhalen door nalatigheid bij het naleven van de veiligheidsvoorschriften. HELSINKI (DPA/Reuter) - De presidentsverkiezingen in Finland hebben een onge kend grote winst opgeleverd voor de sociaal-democraten. Premier Mauno Koivisto, de gematigde leider van deze partij, is zeker van een overwinning volgende week dinsdag als het kiescollege van 301 personen de nieuwe president definitief zal kie zen. BEIROET (Reuter) "De Libane se revolutionaire gewapende fac tie", een weinig bekende Libane se groepering, heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord op de Amerikaan se militair attaché James Charles Ray in Parijs. De brief van de be weging, afgeleverd bij een pers bureau in Beiroet was gesteld in het Arabisch. Een groepering met een vrijwel identieke naam, "de Libanese re volutionaire gewapende factie", eiste in november de verant woordelijkheid op voor de aan slag op de fungerende Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, Christian Chapman. In de brief worden de Verenigde Staten ervan beschuldigd aan het hoofd te staan van een "fas cistische, zionistische, reactio naire alliantie" tegen het volk van Libanon. Hij haalde met zijn sociaal-demo cratische partij 146 kiesmannen. De Eurocommunistische vleugel van de volksdemocraten maakte bekend dat ze Koivisto zal steu nen. Hij zal de 81-jarige Urho Kekkonen opvolgen die wegens gezondheidsredenen aftrad. Koi visto zal Finlands eerste presi dent zijn die niet uit het zoge noemde "burgerlijk blok" af komstig is. In totaal hadden zich acht personen kandidaat gesteld voor het presidentschap. Koivisto haalde ruim 43 procent van de stemmen. In het kiescol lege kan hij rekenen op 146 stem men en voor een overwinning heeft hij nog 5 stemmen van an deren nodig. Waarnemers in Hel sinki geloven dat dit geen grote opgave zal zijn, en zij verwachten dat Koivisto de eerste president van Finland wordt die niet uit de "burgerlijke" partijen komt. De Eurocommunistische vleugel van de Communistische Partij zegde reeds steun toe aan de 58- jarige sociaal-democraat. In een eerste reactie zei Koivisto dat de verkiezingen een goede gelegenheid waren geweest om te bewijzen dat de Finse demo cratie functioneert. Er was in Finland veel kritiek op de ing- wikkelde procedure van het kie zen van een president. Koivisto, die begonnen is als ha venarbeider in de westelijke stad Turku, bevestigde nog eens dat Finland neutraal zal blijven in Oost-West aangelegenheden. Hij toonde zich bijzonder verheugd met de onverwacht groot uitge vallen overwinning. In theorie kan het kiescollege vol gende week dinsdag bijna iedere Fin tot president kiezen. De mo gelijkheid bestaat dat er stem men worden verhandeld. Maar een woorvoerder van de sociaal democraten verklaarde dat hij er zeker van was dat de sociaal-de mocraten op Koivisto zouden stemmen. De ene kiesman van de plattelandspartij Vennamo zal zijn stem ook uitbrengen op de premier. Hoeveel Eurocommunisten er zijn onder de volksdemocraten is niet bekend. Van de Stalinisten, die in minderheid zijn, wordt verwacht dat ze niet op hem zul len stemmen. In totaal haalden de communisten 32 kiesmannen, maar de exacte verdeling in de twee vleugels is onduidelijk. Het presidentschap in Finland brengt veel bevoegdheden op binnenlands gebied. Bovendien leidt de president de vriend schappelijke, maar delicate be trekkingen met de Sowjet-Unie, waarmee Finland een grens van bijna 1400 km deelt. In Stuttgart begon maandag het tot nu toe grootste proces tegen van terrorisme be schuldigde neo-nazi's sinds het eind van de oorlog. Voor de rechtbank in Stammheim, waar acht jaar geleden de ter roristen van de links-extre- mistische Baader-Meinhof- groep zich wegens geweld plegingen en moord hadden te verantwoorden, staan nu de 52-jarige advocaat Man fred Roeder, de 51-jarige Ray- mund Hornle, de 25-jange Sybille Vorderbugge en de 52-jarige arts Heinz Colditz terecht. Roeder, Hornle en Vorderbugge worden ge meenschappelijke moord in twee en poging tot moord in acht gevallen ten laste ge legd. Daarnaast ook nog zes in 1980 gepleegde bomaan slagen en brandstichtingen. Colditz wordt het lidmaat schap van een rechts extre- mistische terroristische ver eniging verweten. Meer dan deze misdaden en ge weldplegingen gaat het in dit proces om het ontstaan van neo-nazistische verenigin gen, de zogenoemde „Deut sche Aktionsgruppen", waar van Roeder, volgens de aan klacht, de oprichter en aan voerder was. Rechts extremisme De ernstigste gevolgen van zijn activiteiten had op 22 augus tus 1980 de bomaanslag op een huis in Hamburg, waann buitenlanders woonden. Hierbij werden twee Vietna- mezen gedood. Merkwaardig genoeg had vlak daarvoor de binnenlandse veiligheids dienst op bezorgde vragen in de Bondsdag verklaard, dat het rechts-extremisme geen gevaar voor de democrati sche orde in de Bondsrepu bliek vormt. In de daaropvolgende maan den volgt een hele serie ter reurdaden. die op schrikba rende wijze lieten zien dat het gevaar van extreem rechts schromeUjk werd onder schat. Binnen vier maanden werden niet minder dan twintig mensen het slachtof fer van neo-nazistische aan slagen. Rampzalig hoogte punt was de bomaanslag op het Oktoberfeest m Mun- chen, waarbij dertien mensen gedood werden en meer dan tweehonderd gewond. Als dader kwam waarschijnlijk maar één man in aanmerking "Führer-gedachte" Maar onmiddellijk kwam vast te staan, dat deze dader uit dezelfde politieke motieven handelde als de aangeklaag den in dit proces: het nazi idee. De „Fuhrer-gedachte" lag ook ten grondslag aan de „Wehrsportgruppe-Hoff- mann". De leiders ervan, Karl-Heinz HofTmann en zijn vriendin Fransziska Birk- mann, zitten wegens verden king van moord op de joodse uitgever Lewin en diens le vensgezellin in voorarrest. Misschien brengt het proces in Stuttgart-Stammheim, waar 44 getuigen zullen worden gehoord, aan het licht welke invloed de neo-nazistische activiteiten van de Deutsche Aktionsgruppen hebben uit geoefend op jeugdverenigin gen en scholieren. Begin deze maand werden in West-Ber- lun bij huiszoekingen wa pens, munitie, springstof en neo-nazistisch propaganda materiaal gevonden bg jonge mensen tussen 16 en 19 jaar. Onder dit materiaal bevon den zich ook stickers, zoals „Koop niet bij joden" en „Deutschland erwache!" Joods restaurant In deze stad eiste vrijdagavond een bomaanslag op een joods restaurant één dode en vier zwaargewonden, en in deze stad moet nu het feit worden herdacht dat op 20 januari 1942 in een villa aan de Wann- see, tijdens een conferentie van hoge nazi-leiders, de zo genaamde „Endlösung" be sloten werd: de totale uitroei ing van alle joden in Europa. HANS KOPP INDIAN SPRINGS (UPI) - Vier vliegtuigen van de stuntgroep van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren bij oefeningen bo ven de staat Nevada veronge lukt. De toestellen raakten elkaar en stortten brandend neer. De vier piloten zijn om het leven ge komen. De machines, lestoestellen van het type t-38, oefenden van een luchtmachtbasis bij Indian Springs in Nevada. Tot de groep, die werkt onder de naam „Thun- derbirds", behoren nog twee toe stellen van hetzelfde type die so lo-demonstraties verzorgen. De verongelukte vier machines hiel den zich bezig met formatie vliegen. Bij het stuntvliegen worden de tweepersoonstoestellen gewoon lijk door één man gevlogen. De „Thunderbirds" vormden een grote trekpleister bij luchtvaart shows. Op 9 septetnber vorig jaar was de leider van „Thunderbirds", luite nant-kolonel David Smith, om gekomen. Zijn straalvliegtuig stortte kort na de start van het vliegveld van Cleveland neer, na dat verscheidene meeuwen in de twee straalmotoren terecht wa ren gekomen. Doordat zijn val scherm niet openging, verloor Smith het leven. (Van onze correspondent) JAKARTA - De politieke partijen in Indonesië, de Democratische Partij Indonesia (PDI) en de in vloedrijke islamitische Partij voor Opbouw en Eenheid (PPP), voelen zich buiten spel gezet door de richtlijnen die president Soeharto maandag heeft neerge legd voor de verkiezingen die op 4 mei worden gehouden. De verkiezingscampagne is op 45 dagen bepaald, vijf dagen voor de verkiezingsdag mogen geen politieke activiteiten meer wor den ontwikkeld. Woordvoerders van de PDI en de PPP zeggen dat zij nauwelijks de gelegenheid meer hebben om zich op de ver kiezingscampagne voor te berei den. Eén van de richtlijnen is namelijk dat zij twee weken voor de aan vang van de campagne 11 maart) verkiezingsleuzen, teksten, toe spraken, symbolen alsmede de namen van de personen die op bijeenkomsten willen spreken en de leiders van de campagnes schriftelijk ter goedkeuring moe ten voorleggen aan de verkie- zingsraad en de politie-autorjtei- ten. De autoriteiten moeten binnen een week uitsluitsel geven, maar „wie garandeert ons dat wij at op tijd krijgen", verklaarde een PPP-woordvoerder. De partijen zijn verontwaardigd over deze richtlijnen die hen geen schijn van kans geven. Al- 'Partijen buiten spel gezet' leen de door de regering gesteun de Golkar-partg, die volgens wel ingelichte kringen heeft meege werkt aan de totstandkoming van de voorschriften, heeft geen klachten. Volgens de richtlijnen van de president moeten de par tijen ook de plaats en de tijd waarop zij hun verkiezingsbor- gen aan het publiek willen verto nen, aan de veiligheidsautoritei ten bekendmaken. Optochten, marsen, parades en dergelijke behoeven ook politietoesteming. Verder mogen de partijen niet dicht in de buurt van elkaar hun bijeenkomsten houden. Er moet een afstand van tenminste 5000 meter in acht worden genomen. Ook heeft Soeharto bepaald dat op de verkiezingsdag zelf (4 mei) al le verkiezingsborgen binnen een straal van 200 meter van de stem lokalen moeten zgn verwijderd. Aanslag in Rome beraamd op christen-democraten Italiaanse politie bevestigd werd. De blauwdruk voor de aanslag werd gevonden toen de politie tien dagen geleden in Rome dne schuilplaatsen van de Rode Bri gades binnenviel. ROME (UPI/AFP) De Italiaanse stadsguerrillabeweging Rode Brigades is van plan geweest de ze maand een aanslag te plegen op het hoofdbureau van de chris ten-democratische partg in Ro me tijdens een landelijk congres op 22 januari dat rechtstreeks door de televisie werd uitgezon den. Daarbij zou het vuur ge opend zijn op vooraanstaande politici, aldus persberichten gis teren. De pers gaf meer bijzonderheden over het voorgenomen guerrilla- optreden, dat zaterdag door de Om omstreeks vijf over half twee, op een tgdstip waarop een recht streeks televisieverslag van de zitting werd gebracht, zouden enkele terroristen in het gebQuw de televisiecamera's overnemen en richten op de partgleiders en zouden anderen het automatisch pistool zetten op de politici. Rotte eieren voor zoon Brezjnjev BRUSSEL/LUIK (ANP) - De zoon van de Sowjet-Russi sche partglcidcr Leonid Breqrgev is gistermiddag in Luik met rotte eieren beko geld. toen hij als hoofd van een handelsdelegatie deze stad bezocht. Ongeveer v\jftig Poolse gastar beiders, die ondersteund werden door aanhangers van de Waalse chnstelgke arbei dersbeweging, joelden de zoon van de Russische leider uit De betogers droegen spandoeken met zich mee. waarin zij zich duidelijk uit spraken voor herstel van de democratie in Polen. Ook eis ten zg in woord en tekst het vertrek van Sowjet-generaals uit Warschau. Europese Commissie stelt prijsvoorstellen uit India: massale arrestaties NEW DELHI (UPI) - In India zijn gisteren op grote schaal vakbonds functionarissen en arbeiders aangehouden, ter voorkoming van een massale staking vandaag. Deze staking is uitgeroepen om kracht bij te zetten aan eisen voor erkenning van het stakingsrecht en voor afschaf fing van de veiligheidswet die het mogelijk maakt zonder vorm van proces verdachten twee jaar vast te houden. De politie pakte meer dan 6.000 mensen op. Honderdduizenden politie mannen hielden zich paraat met het oog op de verwachte demonstra ties van stakers in de grote steden, zoals New Delhi, Calcutta, Bombay en de hoofdplaatsen van de deelstaten. Het wordt de eerste grote krachtmeting voor mevrouw Indira Gandhi sinds zij twee jaar geleden na een grote verkiezingsoverwinning weer premier werd. Intussen begonnen in Bombay gisteren ongeveer 220.000 textielarbeiders voor hoger loon een staking voor onbepaalde tijd. Van incidenten werd tot dusver geen melding gemaakt. In de deelstaat Assam in Noordoost-India lag het werk stil als gevolg van een staking van 12 uur uit protest tegen de aanwezigheid van illegale immigranten uit het aangrenzende Bangla Desj. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Com missie heeft nog geen overeen stemming bereikt over het nieu we pakket landbouwprijzen. Het dagelijks bestuur van de Europe se Gemeenschap heeft daarop besloten de prijsvoorstellen, die gisteren bekend gemaakt zouden worden, uit te stellen. De com missie heeft tot uitstel besloten omdat men de Europese minis ters van buitenlandse zaken niet voor de voeten wil lopen. Deze komen op 25 en 26 januari a.s. weer in Brussel bijeen om te pro beren overeenstemming te berei ken over een pakket maatregelen v om de landbouwuitgaven te be perken en tevens om de Britse bijdrage aan het Europese bud get te verminderen. De ministers hebben eind vorige week ook al twee lange dagen over deze on derwerpen vergaderd. Volgens betrouwbare bronnen in Brussel was de Europese com missie verdeeld over het gisteren getroffen uitstel van de prgs voorstellen. Landbouwcommis sans Dalsager wenste zijn i stellen gisteren gewoon in te die nen, maar andere commiss sen hadden daar bezwaar tegen Zij wilden de politieke sa hang tussen het landbouwbeleid en het probleem van de Britse bijdrage niet doorbreken door vooruit te lopen op de besluiten die de ministers van buitenland se zaken over deze problematiek eind van de maand wellicht zul len nemen. Inkomen boeren Voorts zijn de commissarissen het ook niet eens over de inhoud van de prijsvoorstellen. Dit geldt met name de zogenaamde monetair compenserende bedragen (MCB). Deze bedragen bescher men boer en-of consument tegen plotselinge prijsverhogingen of verlagingen van landbouwpro- dukten als gevolg van waardeve randeringen van de muntstel sels. Nederland en West-Duits- land verzetten zich tegen een mogelijke snelle afbouw van de ze MCB's, zoals door andere lan den voorgesteld, omdat dit het inkomen van de boeren teveel in eens zou schaden. In Brussel werd verwacht dat de gemiddelde prijsverhoging waarmee de Europese Commis sie zou komen tussen de acht en negen procent voor de land bouwsector zou bedragen De landbouworganisaties zelf zeg BRUSSEL (ANP) - De Europese landbouwpolitiek heeft vorig Jaar 85 miljard gulden opgeslokt. Dit bedrag beslaat 67 proeent van de Euro pese begroting. De landbouwprijzen zijn vorig Jaar met elf procent gestegen, maar ook de kosten bleven toenemen. Het gemiddelde reële inkomen van de „Europese" boer daalde opnieuw, zij het niet veel. Volgens gegevens, die de Europese Commissie in Brussel vrijgaf, kon den het afgelopen jaar de uitgaven sterk worden afgeremd. De Euro pese Commissie schrijft dat toe aan een strenge beheersing van de uitgaven, de kostenbijdrage van de producenten en de bijzonder gun stige conjunctuursituatie. Het ligt wel in de lijn der verwachtingen dat de uitgaven dit jaar sneller zullen stijgen. „Dat komt door de toetreding van Griekenland tot de gemeenschap", zo zegt de commissie in haar jaarverslag. gen rum 16 procent nodig te heb ben. Volgens een overzicht van de Europese Commissie over het jaar 1961 zgn de landbouwprij zen toen met 11 proent gestegen Dat was aanzienlgk meer dan in 1980, toen de prgsstgging acht procent bedroeg Desondanks is volgens de commis sie het boeremnkomen ook in 1981 nog gedaald, zei het een klein beetje Dit komt doordat behalve de prgzen ook de kosten vong jaar flink omhoog zgn ge gaan. Werkloosheid De commissie wgst erop dat de hervorming van de landbouw in Europa door de moeilgke econo mische situatie en de hoge werk loosheid vertraagd wordt Het aantal mensen dal door moderni seringen het platteland verlaat, is ook verminderd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11