c "Ik laat me niet op een zijspoor rangeren FUS1 Theo de Klein: 'Toch klopt er iets niet" Japan belooft beterschap met handelsbelemmeringen Kostbare zege van Rijnsburgs zaalvoetbalteam "Actie op Seychellen was gewoon misdrijf" NS mag goederentrein houden Sport DINSDAG 19 JANUARI 1982 Omstreden Peter Bonthuis (wedstrijdleider Rotterdamse zesdaagse): ROTTERDAM De sport bedre ven heeft hij nooit, maar dat be let Peter Bonthuis geenzins zich met de wielrennerij te bemoeien. Tien jaar geleden schuchter de wereld van de pedaleurs inge stapt, bouwde de oud-Beijerlan- der met zijn organisatietalenten aan een bliksemcarrière. Hoewel in dienst van de gemeente Rot terdam als chef sport van het sportpaleis Ahoy', vond Bont huis kennelijk de tijd om als coördinator van de Stichting Bevordering Beroepswielrennen (SBB) werkgelegenheid te zoe ken voor talloze profwielrenners en bovendien is hij met Peter Post verantwoordelijk voor de wedstrijdleiding van de Rotter damse Zesdaagse. Bij toeval werd Bonthuis indertijd uit de veilige anonimiteit van de ambtenarij geplukt. Net „ges witcht" van het Rotterdamse stadhuis naar Ahoy' verzocht Post Bonthuis een aantal brieven op te stellen ten behoeve van zijn Raleigh-ploeg. De samenwer king werd allengs inniger, inmid dels vormen Post en Bonthuis op de Rotterdamse Zesdaagse een twee-eenheid. „Met de organisa tie van de „six" zijn we vier maanden bezig", weet Bonthuis. "Post richt zich voornamelijk op het wedstrijdgebeuren, ik neem meer het commerciële gedeelte voor mijn rekening". Met de organisatie van het Rotter damse wielerspektakel is een be drag van 1,1 miljoen gulden ge moeid („dat is begroot"), tot zijn genoegen constateert de 32-jari- ge Bonthuis dat het publiek in ongeveer gelijke mate op de combinatie van sport en kermis afkomt. Op basis van dat gege ven durft hij te voorspellen dat na afloop van de Zesdaagse an dermaal om en nabij 50.000 kop pen kunnen worden geteld. „Je kunt dus spreken van een goed evenement", concludeert hij ver heugd. „Hoewel alles terugloopt, de mensen minder te besteden hebben, blijven ze komen". Over de toekomst van de Rotter damse Zesdaagse maakt Peter Bonthuis zich dan ook geen zor gen. Het jaarlijkse wielergebeu- ren in Ahoy straalt (in tegenstel ling tot "Maastricht") levensvat baarheid uit. Anders ligt dat met zijn eigen toekomst. Als gemeenteambtenaar moet Bonthuis zijn superieuren jaar lijks toestemming vragen om zijn nevenactiviteiten te mogen blijven vervullen. Erg verrukt blijken de heren op de Coolsin- gel bepaald niet van Bonthuis' activiteiten op wielergebied. „Ze staan niet te gillen van plezier", geeft hij toe. „Valt wel te begrij pen, mijn werk in de wielersport levert weieens negatieve gelui den op". Dagelijks beseft hij dat vanuit het Rotterdamse stadhuis hem ooit eens „neen" kan worden ver kocht. En dan zal hij onherroepe lijk moeten kiezen. Hij zegt voor zichzelf zijn keuze al te hebben bepaald, maar laat wijselijk in het midden of de aan zijn huidige functie vastgeklonken sociale ze kerheid al dan niet zal moeten buigen voor het ongewisse van het dikwijls zo woelige wielerwe- reldje. „Het salaris van een amb tenaar weegt in elk geval niet op tegen dat van het bedrijfsleven", meent Bonthuis. Temidden van de wielrenners voelt Bonthuis zich vooralsnog behaaglijk. Als coördinator van de Stichting Bevordering van het Beroepswielrennen (SBB) maakt hij zich er sterk voor („mits ze reële eisen stellen") de broodfietsers onder te brengen bij de diverse criteria. Onlangs heeft hij ook een eigen bureau ten doop gehouden, onder de naam Bonthuis Sportevents BV. Vijfendertig renners heeft hij nu onder contract. „Dat bureau heb ik opgericht als antwoord op de stichting PCL, de stichting Profcriteria Lim burg", verklaart hij. „Die stich ting wordt gerund door de Lim burgers Theo de Klein en Huub Engelen. Zij streven naar eenzij dige macht op het criteria wezen. Het is wel eens voorgekomen dat ze een bepaalde renner niet mochten, die kwam dan ook niet aan de start. Nu kan dat niet meer. Stel dat ze nu iemand wil len hebben die bij mij onder con tract staat. Dan kan, maar ze ROTTERDAM - Het aantal kop pels op de Rotterdamse Zesdaag se is met één verminderd. We gens overlijden van zijn schoon vader moest de aan Leo van Vliet gekoppelde Liechtensteiner Ro man Hermann de strijd staken. Van Vliet werd door de wedstrijd leiding samengebracht met de Australiër Gary Wiggens; diens Jamaicaanse ploegmaat Maurice Burton werd "wegens wanpres tatie" uit de strijd genomen. Er zijn nu nog twaalf koppels in koers. De stand om 24.00 uur vannacht: 1. Sercu/Pijnen (Bel/Ned) 288 punten, 2. Thurau/Fritz (Wdl) 127. Op één ronde: 3. Clark/Allan (Aus) 116. 4. Frank/Oerstedt (Den) 74. Op twee ronden: 5. Freuler/Sa- vary (Zwi) 223. Op drie ronden: 6. Kne- temann/Hempel (Ned/Wdl) 214. Op zes ronden: 7. Raas/Schuet (Ned/Wdl) 90. De stand in de amatc-urzesdaagse is: 1. Pronk/Rooks (Ned) 56 punten. Op één moeten dan ook die andere ne men die ze niet mochten". Hier en daar wekte Bonthuis met de introductie van zijn wielerbu- reau bevreemding op. Bijvoor beeld van eerder genoemde De Klein, die van oordeel is dat „Bonthuis niet als SBB-coördi- nator kan optreden, terwijl hij dat wielerbureau bestiert". Bonthuis geeft toe dat beide func ties elkaar inderdaad overlap pen, „maar ik vond de macht vanuit Limburg te groot wor den". Hij zegt nu met de oprich ting van zijn bureau voor een ge lijkschakeling van de macht in de wielerwereld te hebben ge zorgd, „bovendien moet ik aan mijn toekomst denken".... „Of Post, zoals eerder aangekondigd, erbij komt? Op de lange duur is dat best mogelijk". i Peter Post, dirigerend in Ahoy': twee-eenheid met Bonth\ Het mag intussen duidelijk zijn, het is niet alles pais en vree in het leven van Bonthuis. Hij zegt nog al wat mensen te ontmoeten, die in zijn gezicht aardig doen, maar achter zijn rug lopen te roddelen. „Piet van der Touw is er zo'n een", laat hij weten. "In de krant laat hij zetten dat ik ongeschikt ben om als directeur van de dat nog op te richten servicebureau te werken, tegen mij heeft Van der Touw gezegd dat-ie zich nooit in die strekking heeft uitgelaten. Die man was ongeschikt om als voorzitter van de WBW op te treden. Dat die andere bestuurs leden van die prof-wielrenners- bond hem zomaar hebben laten gaan, nadat hij zijn bedankbrief had geschreven, sterkt mij in die overtuiging. De goeie selecteren zichzelf. Voor de wielersport is het een zegen dat Van der Touw weg is. De man heeft nog nooit iets uitgevoerd". Nog meer „tegenstanders" moeten eraan geloven, nu. De namen van de Limburgers Theo de Klein en Huub Engelen vallen andermaal. Voor een goed begrip moet de klok even worden teruggezet naar 23 oktober, toen de KNWU- commissie Rechtspositie verga derde met afgevaardigden van de VOB (Vereniging Organisato ren Beroepswielrenwedstrijden), de WBW (Vereniging Voor Be roepswielrenners), diverse spon sors en de voorzitter van de SBB. Gesproken werd toen over het rap port van de Commissie Rechts positie, waarin na twee jaar denkwerk het voorstel werd ge lanceerd een arbeids- of s bureau op te richten voor de Ne derlandse profwielersport. De rechtspositie en de sociale zeker heid van de coureurs zouden door dat bureau worden gere geld, maar onder andere ook het aantrekken van sponsors en het verzorgen van contracten in ei gen land. De Commissie Rechtspositie beval het duo De Klein en Engelen, beiden nu als hoofd van de stich ting Prof Wielerpromotion, aan als leiders van het servicebureau. Maar die vlieger ging niet op. De WBW, de sponsors en de vVOB zagen in Peter Bonthuis een ge schiktere kandidaat, ofschoon het Limburgse tweetal een kan toor in Linne alsmede een spon- sorpot van meer dan vier ton, materialen ter waarde van drie ton en ruim 20 criteria inbracht. Bonthuis: „Vooropgesteld, ik heb nooit gesolliciteerd naar die functie want ik heb nergens gele zen dat er een vacature bestond. Ik ga ook niet schrijven op een burgemeesterspost, en voordat ik erin zou stappen, zou ik eerst willen weten wie er als profwiel renner wordt beschouwd". Het heeft bij hem, zegt hij, overi gens geen verbazing gewekt dat zijn naam door de KNWU niet als kandidaat is ingevuld. „Het enig juiste verhaal is dat De Klein en Engelen hun winst niet uit die stichting kunnen halen", is de vi sie van Bonthuis. „De opzet was nu om dat geld in het servicebu reau te stoppen, waarna ze er voor gingen werken". Keiharde bewijzen heeft Bonthuis niet voorhanden, maar hij zegt zeker te weten dat De Klein en Engelen in de afgelopen maan den hebben getracht hem „op een zijspoor te rangeren". „Zij LINNE - Ook al is het onderzoek naar vermeende malversaties bij de afdracht van criteriagelden af gesloten, namens de stichting v Profcriteria Limburg (PCL) blijft Theo de Klein erbij dat „er iets niet klopt". Op de vergadering van de Vereniging Organisatoren Beroepswielrenwedstrijden (VOB) in oktober zou SBB-pen- ningmeester Ab Rijnen volgens De Klein hebben gezegd dat er voor de SBB-kas maar honderd gulden resteerde. „Dat kan niet", houdt De Klein ook nu nog vol. „Stel dat er op een criterium vijftig mensen starten. Voor coureurs, die aan startgeld minder dan f 100,- vangen, hoeft niets aan de SBB te worden afge dragen. Laten we aannemen dat er 25 mindere goden meedoen en 25 kleppers. En van die 25 goeie doen er vijf buitenlanders mee, dan moet er rekening worden ge houden met 20 Nederlanders. Als nu wordt uitgegaan van een totaalbedrag aan startgeld van f20.000, dan gaat daar tien pro cent van naar de SBB. Van die f2000 krijgt Bonthuis een vaste vergoeding van f 1150, dus blijft er f 850 over. Er waren ongeveer zestig criteria. Gestort op de re kening van de SBB was er eerst f3500, daarna f16.000. Een een voudig rekensommetje leert dat dat minstens het dubbele had moeten zijn". Bonthuis. Hij misschien wel met ons. Maar hij wordt nu met de vinger nagewezen, omdat hij on voldoende richtlijnen van de SBB krijgt. Niet de baas betaalt hem, maar hij zijn baas. We heb ben hem niet beschuldigd. Ik denk dat Bonthuis moet zoeken bij de mensen die hij onder zijn vrienden telt. Bij de SBB zelf bij voorbeeld". SBB-penningmeester Ab Rijnen: „Die De Klein is zelf penning meester van de SBB geweest. Hij roept nu dat de vergoeding be stemd voor de kas rechtstreeks moet worden overgemaakt en daarna Peter Bonthuis pas moet worden betaald. Ik vraag me nu af, waarom De Klein dat zelf niet heeft veranderd, indertijd. Voor het overige wil ik liever niet op zijn woorden ingaan, omdat ze voortspruiten uit pure jaloezie". hebben geroepen dat ik als coör dinator te weinig van de criteria afkomstige gelden aan de SBB heb afgedragen. De gegevens van de criteria moet ik doorspe len aan de SBB. Van het geld dat voor die stichting is bestemd, haal ik mijn vaste vergoeding af'. Naar aanleiding van de geruchten werd door de SBB een onder zoek ingesteld, dat werd geleid door oud-wielrenner Eddy Beu gels. In eerste aanleg kwam Bonthuis alles behalve „schoon" uit de zoekactie naar de ver meende tekorten te voorschijn. Maar later werd Bonthuis door Beugels weer van alle blaam ge zuiverd. „Die Beugels kan gewoon niet re kenen, niet optellen of aftrek ken", veronderstelt Bonthuis. „Ik heb hem al alle beschikbare gegevens aangedragen. Ook De Klein en Engelen hebben na mens de PCL hun lijsten afge staan. En Beugels vond eerst een verschil van drie ton, daarna van een ton, vervolgens een gat van 4000 gulden en tenslotte van 200 gulden. De Klein en Engelen hebben Beugels lijsten verstrekt van mensen die op criteria zou den starten. Maar zouden starten is iets anders dan starten". Bonthuis kreeg eerherstel, ten slot te, al voelt hij zich ook nu nog gewantrouwd. Daarom zou hij graag zelf inzage krijgen in de stukken, die commissie-voorzit ter Beugels onder ogen heeft ge had. „Beschik ik over die stuk ken, dan kan ik zien waar er met opzet fouten zijn gemaakt om mij te vloeren. Dan kan ik even tueel ook stappen ondernemen", denkt Bonthuis. „Beugels heeft toegezegd mij die stukken toe te zenden, maar, het jaartal heeft-ie er niet bijgezegd. Ik moet ze nog krijgen". Waarna Bonthuis Eddy Beugels als voorbeeld noemt van iemand, die ooit met wielrennen te ma ken heeft gehad en daar geen af scheid van kan nemen. Bont huis: „Hij zit nu weer in het KNWU-bestuur, voor mij had Beugels niet terug hoeven te ko men. Er zijn er heel wat die zich zelf kwaliteiten toedichten zon der dat ze die hebben. Beugels is zo'n type. Tijdens dat onderzoek is dat weer gebleken. Als je iets niet kunt, dan moet je het ook niet doen, vind ik. Kijk, ik zal het ook niet in mijn hoofd halen ooit ploegleider te worden. Daarvoor mis ik te veel wielerachter- grond". GERARD VAN PUTTEN KEY BISCAYNE (ANP) - Japan is van plan binnenkort "drasti sche" maatregelen te nemen ter bevordering van zijn import, vooral door de afschaffing van andere belemmeringen dan in voerrechten. De Japanse minister van interna tionale handel en industrie, Sjimtaro Abe, heeft dit gezegd tijdens informeel overleg met vertegenwoordigers van de voor naamste handelslanden in Key Biscayne (Florida). De Japanse minister deed echter geen specifieke toezeggingen. Tegenover de vertegenwoordi gers van EG-landen, de Verenig de Staten en Canada die aan het gesprek deelnamen beloofde hij versnelling van de studie over de opheffing van importbelemme ringen die in Japan aan de gang is. Hij zei te hopen dat het onder zoek tegen het einde van de maand kan worden voltooid. Daarna mag worden gerekend op een "drastische' verbetering van de toegankelijkheid van de Japanse markt voor buitenland se goederen, zo zei hij. Terreinen waarop volgens Abe veel kan worden gedaan zijn de eisen voor gezondheid en veilig heid en de regelingen die in Ja pan gelden voor de keuring van buitenlandse produkten. Van Europese kant werd echter ook opgemerkt dat de beloofde maatregelen net als in het verle den wel weer "te weinig zullen betekenen en te laat komen". De Verenigde Staten en de Europe se Gemeenschap hebben de Ja panse regering de afgelopen maanden herhaaldelijk verzocht nu eindelijk eens echt iets ter bevordering van de invoer te on dernemen omdat anders in To kio rekening zal moeten worden gehouden met tegenmaatregelen van landen die Japanse goederen importeren. (Van onze correspondent Karl Breyer) DURBAN - Tegen „Mad Mike" Hoare en nog 44 huursoldaten die ervan beschuldigd worden een Boeing van Air India ge kaapt te hebben, is gisteren voor het gerechtshof in het Zuidafri- kaanse Durban de acte van be schuldiging voorgelezen. Zij zul len op 10 maart voor het Hoogge rechtshof in Pietermaritzburg moeten verschijnen. De 45 huur lingen hadden verleden jaar no- STOCKHOLM (DPA/AFP) - In 1981 hebben de vier atoommo- gendheden Sowjet-Unie, Ver enigde Staten, Groot-Brittannie en Frankrijk 49 atoomontplof fingen teweeggebracht. Dit staat in een rapport van het mi litair observatorium van Hag- fors in Zweden. De Chinese volksrepubliek heeft vorig jaar als vijfde atoommogendheid één nucleaire proeven genomen. DEN HAAG (GPD) - De meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat NS' goederenvervoer per trein gehandhaafd moet blijven, en is ook van oordeel dat NS geen afstand hoeft te doen van Van Gend en Loos. Woordvoer ders van PvdA, CDA. WD. D'66 en SGP onderschreven daarmee de opvattingen van staatssecre taris Van der Doef van verkeer en waterstaat. Over het goederenvervoer per trein, zo bleek gisteren in een vergade ring van de vaste Tweede-Ka mercommissie van verkeer, deelt Van der Doef de opvattingen van zijn voorganger mevrouw Smit- Kroes (WD), die daarover een nota had samengesteld. „Het NS- goederenvervoer moet doorgaan, ook in deze tijd van verminderd rendement, van afgenomen ver- voersomvang en van toegeno men concurrentie", aldus Van der Doef, „en ondanks andere belangen zoals die van wegver voer en binnenscheepvaart". Hij stelde daarbij dat de goederen trein in Nederland toekomst heeft, ondanks het minimale aandeel in de vervoersmarkt: an derhalf procent in het binnen lands verkeer, zes procent in het grensoverschrijdend verkeer. Ook wees hij erop dat het aan deel van de goederentrein in de afgelopen tien jaar sterk is afge nomen, maar dat de Kamér tegen de goederentrein nooit bezwaar heeft gemaakt toen NS' aandeel nog zoveel groter was. Nochtans moet het belang van NS' goede rentrein te zijner tijd opnieuw worden geevalueerd. Maar dan niet over vijf jaar, doch over tien jaar. Eerder is te kort. vember op het eiland Mahé in de Seychellen na'een mislukte po ging tot omverwerping van de re- gering-René Albert de piloot van een Air India-vliegtuig gedwon gen om naar Durban te vliegen. Na hun terugkeer in Zuid-Afrika op 25 november werden zij aan vankelijk vrijgelaten. Slechts te gen de leiders, onder wie de uit de onlusten in het vroegere Bel gisch Congo bekende kolonel Hoare, werd een aanklacht inge diend. Pas na sterke internatio nale druk op de Zuidafrikaanse regering werden de huursolda ten gearresteerd en aangeklaagd wegens misdrijven tegen de wet ten van de burgerluchtvaart. Zij werden daarna vrijgelaten tegen borgsommen van tussen de 1250 en 50.000 gulden. Bij de opening van het proces werd de huursoldaten, volgens Engel se wetten, niet gevraagd hun schuld te erkennen. In de aan klacht staat verder te lezen dat zij in het bezit waren van 38 AK-47- geweren, 2435 stuks ammunitie en drie handgranaten. Rechter Cyril Rees verklaarde in tussen dat het hier niet gaat om een politieke zaak maar om een gewoon misdrijf. Vermoedelijk zuüen 42 getuigen, waaronder de gezagvoerder van het Air-India- toestel, worden gehoord. De huursoldaten hebben vrijwel al len de Zuidafrikaanse nationali teit. Er zijn echter ook Duitsers, een Oostenrijker, een Australiër, Amerikanen, Rhodesiërs en En gelsen onder hen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN (GPD) - Het ijs heeft de afgelopen dagen de Friese ziekenhuizen overwerk bezorgd. Honderden schaatsers en mensen die zich op de een of andere wijze op het ijs hebben voortbewogen, hebben daarbij polsen, enkels en benen gebro ken. Alleen al in de polikliniek van het Leeuwarder Diacones- senhuis zijn tussen vrijdag avond en zondagavond 130 per sonen, die letsel op het ijs had den opgenomen, behandeld. KATWIJK - De zorgen van het zaalvoetbalteam van Glasber gen zijn voorlopig voorbij. In de laatste minuut van het duel met Neptunus hakte Wim Eylander de bal achter zijn eigen doelman, waardoor de Rijnsburgers twee kostba re punten rijker werden. Me de—degradatiekandidaat Ru- canor werd dik geklopt door De Rozet: 4-11. FC Torna won met 2-1 van FV Snoekie en koploper Ceverbo ver sloeg de Rotterdamse Stu denten (4-3). In de Hoofd klasse klopte Van der Plas Noordwijk met 10-5 Glasbergen - Neptunus 5-4 Een ontmoeting vol sensatie. De Rijnsburgers kenden een goede start. Via Anne Ouwer- sloot (hij scoorde tweemaal, waarvan eenmaal uit een pe nalty) nam Glasbergen een 2- 0 voorsprong. De marge werd in de tweede helft zelfs uitge bouwd tot 3-0 door Arie van Dijk, die eerst een bal van zijn eigen doellijn had ge- haald. Wel scoorde Wim Ey lander tegen voor Neptunus (3-1), maar Piet Haasnoot te kende vervolgens voor 4-1, nadat Theo Olofssen naar de bank was gestuurd. Daarna leek het toch weer mis te gaan bij de Rijnsburgers. Ook nu weer werd de ruime voorsprong op een knullige manier weggegeven. Mario Overbeeke, Theo Olofssen en Ton de Leeuw brachten een 4-4 stand od het bord. De eindfase was erg spannend, Neptunus miste veel kansen en raakte tot tweemaal toe het houtwerk. De punten ble ven toch in Katwijk, omdat Wim Eylander zijn eigen doelman met een onschuldig hakje het nakijken gaf. Van der Plas - Noordwijk 10-5 Noordwijk, ditmaal weer met Jan Willem Bogers en Ruud Bröring in de ploeg, begon ook sterk wat resulteerde in een 0-2 voorsprong. Anton Will van Zoelen en Jan Wil lem Bogers passeerden doel man Gijs Guyt. Van der Plas kwam echter goed terug. In de negende minuut kreeg Cees van der Wiel een schot van Ron van der Kolk niet onder controle, waarna Mart van der Plas kon scoren: 1-2. De gelijkmaker kwam for tuinlijk tot stand. Na een in zet van Adrie Pluymgraaf verdween de bal via de rug van Cees van der Wiel in het doel: 2-2. Daarna kwam de Huug Aande- wielshow. Hij nam op fraaie wijze vier doelpunten voor zijn rekening. Andries van Wendt en Anton Will van Zoelen (2x) deden voor Noordwijk nog wat terug zo dat het spannend bleef (6-5). Mart van der Plas (2x), Huug Aandewiel en Jan Hogewo- ning beslisten de partij daar- nwiM VAN DUIVENBODE Humanisten: Wet Gelijke Behandeling noodzakelijk De wet Gelijke Behandeling is een vanzelfsprekende en noodza kelijke aanvulling van onze wet geving. Dat schrijft het Huma nistisch Verbond aan de fracties van de niet-confessionele partij en in de Tweede Kamer. De hu manisten leveren in dat schrij ven kritiek op de protestants- christelijke groeperingen die zich tegen het wetsontwerp heb ben uitgesproken. "Het lijkt een vanzelfsprekende zaak, dat fundamentele mensen rechten worden gerespecteerd, maar dat is het voor sommige christelijke groeperingen kenne lijk niet. Hetgeen de noodzaak van de voorgenomen wet alleen maar onderstreept". De Nederlandse Raad van Ker ken spreekt in een brief aan de Raad van Kerken en de bis schoppenconferentie in Polen zijn gevoel van verbondenheid uit in het bijzonder met de kerk leiders, "op wie in deze noodtoe stand een ongewoon zware ver antwoordelijkheid drukt". "Im mers, alle kerken in Polen, en vooral de Rooms-Katholieke Kerk, zijn bij de ontwikkelingen stimulerend en corrigerend be trokken". De Raad van Kerken neemt in zijn brief de nodige terughoudend heid in acht, "omdat het Poolse volk zonder inmenging van bui tenaf zelf zijn problemen tot een oplossing wil brengen". "Maar onze verbondenheid met u om Christus' wil overstijgt alle landsgrenzen en ideologieën". De ontwikkelingen in Polen, zegt de raad, hebben velen in de wereld ook in Nederland ge bracht tot een hernieuwde bezin ning op wat tot vrede kan die- Nu de vakbeweging is uitgescha keld, hebben de kerken in Polen een sleutelpositie in het demo cratiseringsproces. Zij zijn, naar het zich laat aanzien, nog de eni ge gesprekspartner voor de mili taire raad. "De Poolse kerken zijn ermee gediend, dat zij deze rol optimaal kunnen vervullen. Daartoe is een voorzichtig beleid van de kerken in het Westen ge boden" De brief van de Raad van Kerken gaat ook in op de concrete hulp verlening. De hulpverlening van de kerken zal zo effectief moge lijk worden geregeld. De werelddiakonaten hebben, in overleg met de partnerkerken in de wereld, een groot aantal ver plichtingen op zich genomen. Daarbij moeten de diakonaten er rekening mee houden, dat de to tale nood in de wereld die van Polen ver overtreft. In Polen zelf wordt daarvoor veel begrip ge vonden. Kerkelijke hulpverleningsorgani saties, die bijdragen aan de in stantie voor interkerkelijke hulp verlening van de Wereldraad van Kerken, zijn tot de conclusie ge komen, dat de hulpverlening aan Polen gewoon doorgaat, on danks de beperkingen die het Poolse volk zijn opgelegd. De hulpverleners is gevraagd, grote zendingen in één keer te sturen, in plaats van kleinere pakketten, omdat grote hoeveelheden ge makkelijker zijn te distribueren. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Heerde B. H. Weegink Beerzer- veld; aangenomen naar Halie (Geld.) H. W. Doornweerd Rek ken; bedankt voor Kampen P. van Die Rhenen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hoogeveen H. Boswijk Dor drecht. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Rijnsburg W. van Sorge Nunspeet; aangeno men naar Emmeloord C. J. van den Boogert 's Gravendeel. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scheveningen P. Kat- tenberg Lelystad. De synode van de Evangelisch- Lutherse Kerk heeft een com missie ingesteld die haar voor de vergadering van mei moet advi seren over de eventuele benoe ming van een vrijgestelde secre taris-generaal van deze kerk. Moet die er nu komen of niet? De synode kon de discussie daar over niet afronden, vandaar die speciale commissie. Wel besloot de synode, de predi kantspensioenen niet te verho gen. Dat geldt ook voor de reeds ingegane pensioenen. De pen sioenraad zal wel proberen, zo lang de middelen dat toelaten, de pensioenen ieder jaar aan te pas sen aan de stijging van het basi straktement. Predikanten zullen voortaan ook geen dubbele pensioenen meer ontvangen. Het laagste pensioen zal worden gekort Maar predi kanten die al dubbele pensioe nen hébben, behouden deze. Een voorstel om daarvan vrijwillig af stand te doen werd verworpen. Ruim 400 theologen in Zuid-Afri ka nemen deze week in Pretoria deel aan een conferentie over de verhouding tussen kerk en staat. De conferentie is open voor blank en niet-blank en de deelne mers komen uit alle kerken en theologische richtingen. Het gaat, zeggen de organisatoren, niet zozeer om formulering van politieke standpunten maar meer om ondubbelzinnige uit spraken over sociaal onrecht. Zij verwachten, dat de tegenstellin gen tussen de Afrikaans spre kende en de Engels sprekende kerken door dit gezamenlijke be raad zullen afnemen. Het is de eerste keer dat zo'n conferentie wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10