LEIDSCH DAGBLAD "Kans op burgeroorlog groeit W&B Actievoerders blokkeren trein Niet voldoende politie voor aanpak Onkruit BIETJES EN TARTAAR GEZAG Spoedig 100.000ste werkloze bouwvakker Ontvoerd jongetje ontsnapt Aartsbisschop Glemp noemt houding Walesa halsstarrig 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vier agenten gewond bij vechtpartij met jongeren MAANDAG 18 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36680 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wide Snq* I ntlBOLKWi Voor w m cohtar GRONINGEN (GPD) - Actievoer ders hebben vanmorgen tussen de stad Groningen en Sauwerd een personentrein tot stilstand gebracht en zich met kettingen aan deze trein vastgeketend. Zij protesteren hiermee tegen de munitietrein die vandaag voor het eerst van de Eemshaven naar West-Diiitsland rijdt. Het betreft de trein van 10.17 uur uit Groningen waarin de de monstranten even buiten de stad aan de noodrem trokken. Volgens de Spoorwegen pro beerden de demonstranten de trein „in te metselen" waardoor deze niet verder zou kunnen en de lijn zou blokkeren. De munitietrein die vannacht proefrijdt, kan ook rekenen op menselijke blokkades: één uit de stad Groningen en één uit Arnhem. De demonstranten zul len wel zorgen dat machinisten en Spoorwegen tijdig op de hoogte zijn van tijd en plaats van de blokkades om te voorko men dat de trein op de betogers inrijdt. Een van de organisatoren van de Groninger blokkade, Peter Boe lens, verwacht dat er minstens 400 mensen op de rails gaan zit ten. Om 11 uur vanavond is er een bijeenkomst in het Grand Theater in Groningen en men wil vandaar per fiets naar de plaats van de blokkade rijden. Boelens zegt dat de demonstran ten aan de „geweldloze mense lijke blokkade", die volgens de Groninger burgemeester H. G. Buiter hard aangepakt worden als ze de vrije doorgang belet ten, zo lang mogelijk blijven zit ten. „Hoe lang weten we niet, dat hangt af van de maatregelen van de overheid. Uiteindelijk zal de trein er wel doorkomen", zegt Boelens. De statenfractie van de PvdA in Groningen heeft zaterdag bijna een motie van afkeuring gekre gen van de Groninger PvdA. De gewestelijke vergadering sprak op 12 december uit dat de muni tietransporten onaanvaardbaar zijn, maar de Statenfractie wees later bij de begroting het trans port niet af, maar vroeg alleen om opheldering over enkele as pecten van de zaak. De af gevaardigden van de stad Gro ningen wilden daarom zaterdag een motie van afkeuring indie nen tegen de fractie ondanks het feit dat deze de komende maanden op verkiezingstournee moet. WOERDEN - De bouw- en houtbond FNV vreest dat binnenkort de 100.000ste werkloze bouwvakker zich meldt. In december waren er volgens de bond al ruim 95.000 werklozen in de bouw terwijl het aantal nog steeds zou toenemen. In een brief aan de Tweede Kamer, waaraan de bond een handte keningenactie verbindt, wordt gevraagd om aanvullende maat regelen die meer werk in woningbouw en weg- en waterbouw opleveren. Extra aandacht vraagt de bond voor jonge bouwvakkers, die tij dens hun opleiding worden ontslagen of niet eens ingeschreven kunnen worden voor een opleiding. De extra maatregelen die minister Van Dam ten opzichte van het vorige kabinet, neemt zijn volgens de FNV lang niet voldoende. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Een twaalfjarige jongen, die vorige week woensdag uit de woning van zijn pleegouders in het Brabantse Gemert was ont voerd, is weer terecht. De jongen (R.J.P.) wist vrijdag avond rond tien uur uit een wo ning in Voorhout, waar hij door een aantal mensen werd vastge houden, te ontsnappen door uit een raam op de eerste verdieping te springen. De door de knaap gewaarschuwde buren belden de politie in Noordwijkerhout. Deze stelden in samenwerking met de dis trictsrecherche een onderzoek in de woning in Voorhout in en troffen vier personen in de wo ning aan die voor nader onder zoek naar het bureau werden overgebracht. Op verzoek van de Gemertse poli tie werden drie van de vier in de woning aanwezige mensen aan gehouden. Het drietal, de 30-jari- ge moeder van de knaap en 2 mannen (26 en 22 jaar) zijn naar Gemert overgebracht. De jongen is inmiddels weer bij zijn pleegouders ondergebracht. AMSTERDAM (GPD) - De door 2500 bezoekers bijgewoonde ten toonstelling van geheime defen siedocumenten in Amsterdam is door de politie ongemoeid gela ten. De reden daarvan is dat er het afgelopen weekeinde onvol doende agenten beschikbaar wa- tot inbeslagneming tie in twee Amsterdamse boek handels, die reeds een voorproef je van de expositie gaven. Daar bij werden de bedrijfsleider van de Atheneumboekhandel en de directeur van boekhandel Van Gennep zelfs gearresteerd. Na een etmaal, waarin ze werden verhoord, zijn beiden vrijgelaten. te gaan. De politie overweegt, zo uit de tentoongestelde documen ten blijkt dat het Provinciaal Mi litair Commando zich ook bezig houdt met groepen Nederlan ders die kennelijk staatsgevaar lijk worden geacht. Zo zijn pa pieren gevonden met de namen van Vrije-Volkhoofdredacteur Herman Wigbold en Vrij-Neder- landredacteur Joop van Tijn (wiens naam verkeerd is gespeld) en ook met de namen van Twee- de-Kamerleden van de PSP. te r Het betreft een driedaagse mani festatie in Paradiso rond gesto len documentatiemateriaal van het Nederlandse leger en de NA VO. De papieren zijn op 20 mei vorig jaar gestolen door de anti militaristische actiegroep On kruit. Deze groep bezette toen het gebouw van het Provinciaal Militair Commando (PMC) in de Van Eeghenstraat in Amster dam. Sinds gisteren worden de documenten tentoongesteld. Vorige week kwam de politie in ac- Ex-voorzitter FC Utrecht in arrest SCHIPHOL (GPD) - De rijkspoli tie op Schiphol heeft vannacht de ex-yoorzitter van FC Utrecht aangehouden, toen hij terugkeer de van een vakantie op Gran Ca nada. Hij wordt ervan verdacht ongeveer 180.000 gulden te heb ben verduisterd uit het vloeren bedrijf waarvan hij tot voor kort directeur was. Tegenover een ochtendblad heeft de ex-directeur verklaard het geld in een casino te hebben ver gokt. Droog weer Droog weer. Vannacht enkele mistban ken met minimumtemperatuur van om het vriespunt in het zuidwesten tot ongeveer min 8 graden in Groningen. Overdag zonnig met middagtempera- tuur van 2 graden op de Wadden tot omstreeks 8 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. (van één c r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een poging een groep Zuidmolukse jongeren af te houden van een wraakactie op een jongerencentrum in Alphen zijn zaterdagmiddag vier politiemensen gewond geraakt. Twee werden met een mes in de hand gestoken, de twee anderen liepen ver wondingen op door klappen met stukken hout, voorzien van spijkers. Vrijdagavond begonnen de schermutselingen tussen twee jongerengroepen. Een groep, afkomstig uit het jon gerencentrum Madonna, drong het clubgebouw Midas binnen waar met name veel Zuidmolukkers en buiten landse jongeren komen. Twee jongens van 14 jaar raakten vrij ernstig gewond. Eén van hen ligt nog in het ziekenhuis. Hoewel de Alphense politie ge probeerd heeft een nieuwe confrontatie te voorkomen, liep het zaterdagmiddag ge heel uit de hand. Zo'n zestig Midas-jongeren trokken naar Madonna om wraak te ne men. Op dat moment was slechts een handvol agenten D insdag en woensdag hebben we, zoals iedere dinsdag en woensdag, een paar lekkere, verse dingen in de aanbieding. Gekookte bietjes, qo 500 gram Tartaar, s jo r» /\q 500 gram D.yö Alphense politiemensen klaar ooor ingrijpen. beschikbaar. Zij konden niet voorkomen dat in het Madon na-gebouw ernstige vernie lingen werden aangericht. Door de ongeveer vijftien in het gebouw aanwezige jongeren naar de eerste verdieping te sturen en daar de toegangs deur te laten barricaderen kon worden voorkomen dat jongelui elkaar te lijf gingen. De politie, die assistentie kreeg van de rijkspolitie en de ge meentepolitie Leiden, zette enkele uren de straten rond het jongerencentrum Madon na af. Om tactische redenen zijn nog geen arrestaties ver richt. De komende dagen zal de Alphense politie wel tot aanhoudingen overgaan. Officier van justitie mr. Dek, die zich in Alphen van de si tuatie op de hoogte heeft ge steld, verklaarde te overwe gen om op een aantal daders "snelrecht" toe te passen. B en W van Alphen hebben be sloten de jongerencentra Mi- das en Madonna niet te slui ten, omdat in dat geval nieu we moeilijkheden niet uitge sloten zouden zijn. WENEN - Poolse regerings woordvoerders hebben gisteravond ontkend dat Solidariteitsleider Lech Walesa op korte termijn zal worden vrijgelaten, zoals de Poolse ambassa deur in Londen, Stefan Stanisczewski, kort tevo ren bekend had gemaakt. Stanisczewski zou het nieuws hebben vernomen van zijn vrouw, die juist uit Warschau in Londen was teruggekeerd. De militaire machthebbers hebben meermalen gezegd dat Walesa zal worden vrijgelaten als hij bereid is tot onderhandelen. De Poolse primaat, aartsbisschop Glemp, heeft verklaard dat hij onder de huidige omstandighe den geen vooruitzichten ziet voor onderhandelingen tussen de vakcentrale en het militaire regime. Glemp, die gesprekken heeft ge voerd met de Amerikaanse sena tor Larry Pressler tijdens zijn be zoek aan Polen de afgelopen da gen, heeft de Amerikaanse af gevaardigde een uiterst somber beeld geschetst van de toestand in Polen op het ogenblik. Het land kijkt tegen een hongerwin ter aan, aldus de Poolse primaat, en het gevaar van een burgeroor log groeit met de dag zolang niet aan de voornaamste eis van Soli dariteit tegemoet wordt geko- Hij beschreef de toestand van Wa lesa als goed, maar zei dat Walesa „min of meer wil, dat het militai re regime een knieval doet en zijn verontschuldigingen aan biedt", voordat hij bereid is het voeren van een gesprek in over weging te r Ondergronds Uit berichten die het Westen heb ben bereikt, onder meer afkom stig van een van de voorzitters van de Warschause afdeling van Solidariteit, Bujac, die niet is geïnterneerd maar tijdig kon on derduiken, valt af te leiden dat de vakcentrale bezig is een krachtige ondergrondse bewe ging op te bouwen en dat de steun ervoor, met name in de in dustriegebieden, nog steeds on gebroken is. De Poolse militaire machthebbers vinden het met de dag moeilijker de toestand onder controle te houden, in het bijzonder op eco nomisch gebied. Uit officiële rapporten valt te lezen dat een groeiend aantal mensen de be perkingen van de avondklok ont duikt. Intussen schijnt vast te staan dat het land vóór dc zomer minstens drie miljoen ton graan moet importeren om alleen al de voorziening van brood te verze keren. Militaire attaché VS doodgeschoten PARIJS (ANP) - Een adjunct-atta ché van de Amerikaanse ambas sade is vanmorgen in Parijs doodgeschoten. Luitenant-kolonel James Charles Ray (43) werd bij het verlaten van zijn huis door een kogel in het hoofd getroffen. De dader vluchtte te voet. STAAT DER NEDERLANDEN 11i% LENING 1982 PER 1888X1882 inschrijving volgens het tendersysteem op 19 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 24 PAGINA'S Ivan Lendl wint Masters-toernooi Mogelijke belasting op de kinderbijslag PAGINA 7 Geloof Fransen in Mitterrand ebt weg PAGINA 9 Ajax bijt tegen DS'79 in het stof De Amsterdamse poli- flO». tie heeft (voorlopig) de organisatoren van 'fr'Exjde driedaagse mani festatie, waarbij ge heim documentatiemateriaal van het Nederlandse leger en de NA VO werd tentoongesteld, onge moeid gelaten. Vele honderden mensen konden daardoor gisteren (de expositie duurt tot morgen) kennisnemen van geheime zaken, die van groot belang heten te zijn voor de verdediging van ons land. Een si tuatie, die op zichzelf gesproken, belachelijk is. Het excuus van de anti-militaristi sche groep Onkruit - die de ge heime papieren op 22 mei van het vong jaar zonder al teveel problemen stal uit het gebouw van het Provinciaal Militair Com mando in Amsterdam, want zo gaat dat in Nederland - is simpel. Uit de papieren zou namelijk blij ken dat het leger ook kan worden ingezet in vredestijd, bijvoorbeeld bij ontruimingen van gekraakte panden. Een excuus dat niet op gaat, tenzij men het bekijkt vanuit een anarchistich standpunt. Maar in feite is dat het probleem niet. Het gaat hier om de verva ging van de norm. Dat is de ge vaarlijke tendens. Acht maanden lang beschikt de groep Onkruit, zonder dat haar een strobreed in de weg wordt gelegd, over staatsgeheimen. De geheime documenten worden vervolgens gepubliceerd, waarbij de justitie niet ingrijpt. Dan komt een gedeelte van de papieren in de etalages van twee Amster damse boekhandelaren en ja hoor de hoofdstedelijke politie grijpt in. Als dezelfde papieren de dag ema worden geëxposeerd en ten ver koop worden aangeboden heeft de politie het te druk. Bij monde van commissaris Verhaar waren zijn rechercheurs met 'andere dringende zaken bezig'. Door zo te handelen verliest het ge zag een vitaal aspect, noodzake lijk voor het goed functioneren, namelijk geloofwaardigheid. Wie zijn auto voor het gebouw van Paradiso waar de staatsgehei men worden geëxposeerd - ver keerd parkeert, loopt terecht de kans bekeurd te worden. De individuele burger zal daar moeite mee hebben, maar ook de gemiddelde agent, die weet dat binnen de wet met voeten wordt getreden, maar waar hij niet te gen mag optreden. In dit verband treft de groep Onkruit slechts een zijdelings verwijt. De groep maakt gebruik van de on zekerheid en besluiteloosheid bij het bevoegd gezag, dat het echte verwijt treft. De overheid heeft duidelijk gefaald ten eerste waar het de bescherming van haar ge heimen betreft, ten tweede waar het de opsporing van gestolen geheimen aangaat. Die nalatigheid is niet meer goed te maken. Het alsnog in beslagna men van het gestolen materiaal voordat het verkocht wordt kan wellicht voorkomen dat de justitie zich helemaal belachelijk maakt. it LEIDSCH v DAGBLAD it Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v.p. bon ingevu/d in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1