Haig met niets uit Israël Kreisky haalt uit naar kerk in Polen Geen politieke verschuiving Spaanse legertop Kamercommissie gerust na bezoek aan Unifil Van der Stoel "lastig" bij landbouwberaad D- Nieuwe leden conservatieve democraten Autonomiegesprekken mislukt Doden bij treinongeluk Parijs Oostenrijkse christen-democraten woedend op bondskanselier ZATERDAG 16 JANUARI 1982 Buitenland MADRID - Het belangrijkste kenmerk van de nieuwe Spaanse generale staf, gisteren in haar totaliteit vervangen op initiatief van de regering-Calvo Sotelo, is de poli tieke continuiteit. Tot voorzitter van het hoogste militaire orgaan (de Jqjem) is be noemd luitenant-generaal Lacalle Le- loup, tot duver kapitein-generaal van het militaire district Valladolid. Lacalle Leloup staat aangeschreven als een conservatief militair met enkele liberale trekjes. De andere drie nieuwe compo nenten van de generale staf, luitenant-ge neraal Ascanio y Togores, generaal Gar cia Conde en vice-admiraal Suances de Hidalgo, zijn de logische opvolgers van de ontslagen leden van de generale staf. Alle drie vervulden tot nu toe de functie van adjudant van hun voorgangers in de generale staf. Ook qua politieke oriëntatie is er geen spra ke van een politieke aardverschuiving. De nieuwe leden van de generale staf val len allen te kwalificeren als conservatieve democraten, maar bereid om het huidige systeem en de grondwet te accepteren. De belangrijkste reden van de totale ver vanging van de generale staf is verjon ging en het garanderen van een zekere continuiteit, met name met het oog op de onderhandelingen met de NAVO en het komende proces tegen de verdachten van de mislukte staatsgreep van 23 februari vorig jaar. De belangrijkste verschuiving valt wellicht buiten de generale staf te constateren. De ontstane vacature van opperbevelhebber van het militaire district Valladolid door de promotie van luitenant-generaal La calle Leloupe is vervuld met de benoe ming van generaal Saenz de Santamaria. Deze was tot dusverre chef-inspecteur van de nationale politie en staat aange schreven als een van de meest betrouw bare democratische militairen. In de pe riode dat Saenz de Santamaria de leiding had over dit lichaam, slaagde hii erin het imago van de politie van het voormalige onderdrukkingsapparaat van Franco om te buigen in dat van een dienstverlenende instantie. Aan de benoeming van een liberaal als Saenz de Santamaria zal zeker niet vreemd zijn dat juist het district Vallado lid (samen met Valencia) bekend staat als een verzamelplaats van extreem rechtse militairen. Recentelijk kwam de acade mie van de cavalerie in Vallodoiid in het nieuws omdat de politie de telefoonlijnen had afgetapt wegens de verdenking dat in de academie staatsgreep-voorbereidende activiteiten werden ontplooid. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Haig, is met lege handen naar Washington te ruggekeerd. Hij heeft noch in Cairo, noch in Jeruzalem concessies los kunnen krijgen op het gebied van de Pale stijnse autonomie. Haig komt echter voor het eind van de maand terug naar Cairo en Jeruzalem, omdat hij volgens eigen zeggen vooruitgang bij de autonomie-onderhande- lingen een „zeer urgent belang" vindt. Daarna zal Haig de balans opma ken en besluiten hoe het verder moet. Mogelijk zullen de Egypti sche en Israëlische onderhande lingsdelegatie worden uitgeno digd naar Washington, mogelijk zullen er dan Amerikaanse for mules op tafel komen. Bij zijn huidige reis heeft Haig volgens eigen zeggen zich tot „fact-fin- ding" (feiten zoeken) beperkt. Het doet wat vreemd aan dat er na 2,5 jaar vrij doelloos onder handelen nog een fact-finding- missie nodig was. Wat voor feiten moeten er nog ge vonden worden die na tweeë neenhalf jaar nog niet bekend zijn, vroegen wij Haig op de pers conferentie. En Haig moest la chend toegeven: weinig, al is het in de diplomatie altijd nuttig... enz. Het bezoek van Haig was het eerste teken van werkelijke be langstelling van de Reagan-rege- ring voor de erfenis van Camp David, die Carter heeft nagela ten. En de indruk bestaat heel sterk dat het niet in de eerste plaats om de autonomie zelf gaat, als om het oude beginsel: zolang er gepraat wordt, wordt er niet geschoten. Finnen morgen naar stembus HELSINKI (DPA) - De Finnen gaan morgen naar de stembus voor het aanwijzen van 301 kies mannen, die op 26 januari de nieuwe president zullen kiezen. Volgens de laatste opiniepeilin gen zal ongeveer 45 procent van de stemmen uitgebracht worden op de kiesmannen voor de so ciaal-democraten, en de demo cratische unie van het Finse volk, waarin communisten en links-socialisten samenwerken. De "burgerlijke partijen" zoudc-n op 55 procent van de stemmen kunnen rekenen. Overigens zijn de kiesmannen niet aan een mandaat gebonden. De kandidaat van de sociaal-demo craten voor het presidentschap is de populaire Mauno Koivisto, die sinds de ziekte van Kekko nen het presidentschap in het af gelopen half jaar al heeft waarge nomen. Een deel van de commu nisten geeft echter weer de voor keur aan de kandidaat van de centrumpartij, Ahti Kaïjalainen. De Amerikanen zijn als de dood voor nieuwe „grillen" van pre mier Begin, zoals een inval in Li banon die de terugtrekking uit de Sinai in april in gevaar zou kunnen brengen. Zo weet het blad Newsweek te melden, dat minister van defensie Sharon in zake Libanon een blanco vol macht heeft gevraagd aan zijn re gering, en niet heeft gekregen. Volgens andere berichten heeft de Amerikaanse ambassadeur in Tel Aviv, Lewis, aan zijn rege ring een scenario gegeven van tien mogelijke verrassingen van Begin. Behalve die van Libanon staat op dat lijstje als mogelijkheid een aanval op de kernreactoren van Pakistan en Libië. Al die berich ten worden ontkend, maar het te kent de sfeer. Daarom is ieder een op dit moment lief tegen Is raël en Begin. Haig prijst de be trekkingen tussen Israël en Ame rika. Moebarak onthoudt zich van scherpe kritiek en er wordt vriendelijk doch vruchteloos doorgepraat op het hoogste ni- EPINAY-SUR-SEINE - Na het treinongeluk gisteren bij Parijs halen brandweermannen één offers uit de trein. EPINAY-SUR-SEINE (AP) - Bij een botsing tussen twee fo rensentreinen en een vrachtwa gen in Epinay-Sur-Seine een voorstad van Parijs, zijn gisteren drie mensen gedood en 33 an- dern verwond. Dit is door de po litie bekendgemaakt. Functionarissen zeiden dat van zes gewonden de situatie ernstig De vrachtwagen slipte op het weg dek terwijl hij een spoorweg overgang overstak. De wagen werd van de ene kant getroffen door een zeven wagons omvat tende forensentrein en even later van de andere zijde door een tweede trein. Veel gewonden raakten beklemd tussen de wrakstukken van beide treinstel len. Het ongeluk deed zich voor tijdens het spitsuur op een zeer druk be reden traject. Het reddingswerk nam vele uren in beslag. BRUSSEL - Ondanks twee da gen intensief vergaderen was het gisteravond in Brussel nog steeds zeer onzeker of de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Ge meenschap erin zouden sla gen de oplossing van de grote Europese financiële en land bouwproblemen werkelijk een stapje naderbij te bren gen. De ministers van buitenlandse zaken van West-Duitsland, Groot-Brittannië en Frank rijk deden in de loop van de langdurige zittingen herhaal delijk een dringend beroep op hun collega's om wat meer inschikkelijkheid te tonen. Het niet oplossen van de pro blemen waarmee de Ge meenschap nu al zo lang kampt, zou volgens hen, ze ker in deze internationaal on zekere tijd. een heel slechte indruk voor de EG maken. Lastig Deze oproepen waren met na me ook tot Nederland ge richt. Minister Van der Stoel werd gisteren van Duitse zij de tot „de lastigste gespreks partner'' gestempeld. Van der Stoel zelf wees erop dat Nederland best wil meewer ken aan een oplossing van de problemen, maar niet via een „eenzijdig Nederlands offer feest". In de discussie staan twee za ken centraal. Een door ieder een als gewenst erkende ver mindering van de Britse bij drage aan de Europese begro ting, en een terugschroeving van de landbouwuitgaven, vooral in de zuivelsector. Vol gens de oorspronkelijke voorstellen van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur de Europese Gemeen schap) zou Nederland op bei de punten fiks moeten inle- Ten aanzien van de Britse bij drage zijn alle landen het er over eens dat deze omlaag moet. De vraag is alleen wie dat nou precies moet com penseren. Nederland wenste niet te aanvaarden dat de ar mere EG-landen, maar ook het njke West-Duitsland daarbij ontzien zouden wor den, omdat West-Duitsland al zoveel zou betalen. Deze re geling zou erop neerkomen dat de financiële last vooral op de landen van de Benelux en Frankrijk zou drukken. Portemonnee Met de huidige financieel-eco- nomische problemen voelt de regering in Den Haag er weinig voor om nog eens de portemonnee open te trek ken. zeker ook omdat ondui delijk bleef hoe lang de Brit ten van deze compensatie ge bruik zouden mogen maken en hoeveel die jaarlijks zou bedragen Ten aanzien van de landbou wuitgaven zat Nederland aanvankelijk ook in de ver keerde hoek Volgens de oor spronkelijke voorstellen zou den de landbouwuitgaven met name gekort moeten worden door heffingen op te veel geproduceerde melk. Die heffingen zouden dan vooral betaald moeten wor den door de grote melkpro ducenten, waarvan er in Ne derland veel meer zijn dan in andere landen De kleine melkproducenten in bijvoor beeld Italië en Frankrijk zou den daarbij voor een groot deel ontzien worden en dat wenste Nederland niet te aanvaarden. Na vele compromis-pogingen over en weer trok de Com missie de voorstellen op dit punt in, waardoor nu de be staande 2,5 procent medeve- rantwoordelijkheidsheffing voor de te grote melkproduk- tie voor alle boeren, grote en kleine, gehandhaafd blijft. Voor Nederland is dat aan trekkelijk. maar andere lan den gingen daar weer niet mee akkoord. De discussie hierover was zeer moeizaam. Een Britse woordvoerder zei: „De ministers gaan centime ters vooruit, maar er zijn nog steeds meters af te leggen FERRY MINGELEN JERUZALEM - De vaste Tweede- Kamercommissie voor defensie is na gesprekken in Israël, vol gend op een bezoek aan het Ne derlandse Unifil-bataljon, niet van mening dat er een direct oor logsgevaar is in Zuid-Libanon. Tijdens het bezoek aan Unifil was de indruk ontstaan dat na de annexatie van de Golan-hoog- vlakte door Israël de politieke spanning in het gebied gestegen is. Alle partijen zijn het er echter over eens dat het bestand dat sinds 24 juli van het vorig jaar van kracht is, op enkele inciden ten na, redelijk wordt nageleefd. De voorzitter van de kamercom missie, Harry van den Bergh (PvdA), zei na een gesprek met de Israëlische minister van de fensie Sharon: „Minister Sharon heeft ons nadrukkelijk verze kerd dat Israël het bestand zal naleven zolang Syrië en de PLO dat ook doen. Tegelijk heeft hij ook duidelijk gemaakt dat Israël niet bereid is tot een langdurige uitputtingsoorlog". Van den Bergh en zijn WD-colle- ga Blaauw zijn ook twee en een half jaar geleden in Libanon en Israël geweest. Toen was in Is raël de houding ten opzichte van Unifil veel negatiever. Van den Bergh: „Sharon heeft zich lo vend uitgelaten over het Neder landse bataljon, dat hij een van de beste en meest actieve batal jons noemde". Naar aanleiding van klachten uit het Nederlandse bataljon dat er af en toe vanuit de enclave van Haddad op het Nederlandse ba taljon wordt geschoten, soms ook door Israëli's, zei Van den Berg dat Sharon had verzekerd dat dit soort beschietingen niet meer voor zullen komen. „Hij heeft daartoe persoonlijk in structies gegeven. In tegenstel ling tot majoor Haddad, ontken de Sharon niet dat er Israëlische militairen in de enclave zijn, en dat er Israëlische posten zijn. Volgens Sharon is er geen artille rie van Israël in het gebied. Maai hij heeft gezegd dat Israël in ge val van oorlog daar wel artillerie- posten zal innemen. Wij hebben overigens in de enclave een Is raëlisch vuurgeleidingscentrum waargenomen". De comissie was duidelijk onder de indruk van de open manier waarop Sharon de situatie heeft beschreven. Ook zijn betoog over het Israëlische nederzettin- genbeleid maakte indruk op de kamerleden, al waren zij het er niet mee eens. WASHINGTON - Op een platform aan een hijskraan zoeken politie mensen en brandweerlieden naar slachtoffers van de vliegramp van Belgische boycot Nederlandse schepen BRUSSEL (ANP) - De vakbon den van de Gentse havenarbei ders hebben donderdagavond besloten Nederlandse schepen, die in de aven van Gent gelost moeten worden, te boycotten als Rijksaterstaat blijft weigeren de zogenaamde autoschepen in Ter- neuzen door te laten Begin de cember vong jaar vernielde een Japans autoschip ëën van de bruggen over de zeesluis van Terneuzen. Sinds dat ongeluk neemt Rijkswaterstaat nog wei nig risico's en is de doorvaart strikt gelimiteerd. Deze week kwamen vyf schepen aan in Ter- neuzen slechts ëën werd toege laten. De vakbonden wijzen erop dat deze maatregel van de Neder landse overheid de werkgelegen heid in Gent in gevaar brengt, omdat de uitgeweken schepen in Antwerpen hun vracht moesten lossen. Een vertegenwoordiger van de vakbonden zei: "Als ko mende maandag autoschepen opnieuw worden geweigerd, la ten we de Nederlandse schepen rustig in Gent liggen zonder een hand naar uit te steken". WENEN/DEN HAAG (GPD/AFP/ UPI/Reuter) - De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft zich de woede op de hals gehaald van de Oostenrijkse christen-democratische opposi tie en van de rooms-katholieke kerk. Dit naar aanleiding van zijn kritiek op de rol die de RK-kerk in Polen heeft gespeeld. Kreisky heeft de kerk in Polen ervan be schuldigd dat zij de arbeiders verkeerd heeft geadviseerd en hun niet volledig te hulp is geko men nu zij in moeilijkheden ver keren. De kerk was een belangrijke more le steun, aldus de bondskanse lier, maar zij was niet voorbe stemd een socialistische bewe ging te leiden. Kreisky verwijt de Poolse katholieke kerk van machtsmisbruik over het volk, omdat het afkomstig is van het platteland en generaties lang een sterk godsdienstige achtergrond heeft. De 70-jarige Kreisky ging na deze beschuldiging verder door de rol die de kerk nu in het Polen speelt te vergelijken met die van wat hij noemde de fascistisch geestelijke beweging in het Oos tenrijk van het midden der derti ger jaren. Kreisky maakte zijn opmerkingen voor het eerst op een bijeen komst van een vereniging van socialistische gepensioneerden. Hij herhaalde een en ander later nog eens krachtig op een verga dering van Oostenrijkse socialis tische partijbestuurders. Woede De reactie van de christen-demo cratische oppositie hierop was die van woede en onbegnp. Men vindt de kritiek van de bonds kanselier een ongelooflijke poli tieke blunder, die bovendien op een uiterst ongelukkig moment valt. De Oostenrijkse katholieke pri maat kardinaal Franz Konig, die op het ogenblik niet in Oosten rijk verblijft, heeft laten weten dat hij persoonlijk diep getroffen is door de uitspraken van de bondskanselier. Een woordvoer der van de katholieke kerk in Oostenrijk verklaarde, dat of schoon de kritiek op de kerk en haar houding in de dertiger jaren mogelijk gerechtvaardigd is, er geen vergelijking mogelijk is met de rol die zij in het huidige Polen speelt, waar de kerk zich volledig heeft vereenzelvigd met de belangen van de arbeiders. Verzacht De militaire leiders in Polen heb ben gisteren enkele maatregelen verzacht. Zo wordt de bewaking van buitenlandse ambassades in Warschau verzacht en mogen de schouwburgen hun deuren weer openen. Rechtbanken in het hele land gaan door met het veroorde len van leiders van Solidariteit, van kopstukken uit de penode- Gierek, en van gewone burgers die zich niet aan het uitgaansver bod houden. Tussen 23 en 05 uur mogen de Polen zich in beginsel niet buitenshuis begeven. Het Poolse parlement komt op 25 januari voor het eerst tyijeen sinds de nationale militaire raad op 13 december het bewind over nam van de burgers. Radio-War- schau heeft dit bekendgemaakt. De leden van de SEJM zullen een toespraak aanhoren van ge neraal Jaruzelski, die naast par tijleider premier was en aan het hoofd staat van de uit 20 militai ren bestaande raad voor natio naal herstel. Verder zal het parle ment zich buigen over een wets voorstel om de maatregelen die gelden krachtens de noodtoe stand, onderdeel te maken van de normale wetgeving. Daarna kan - zo menen waarnemers uit Warschau - de noodtoestand for meel worden opgeheven. De dan intredende toestand kan echter jaren duren Het Sowjct-persbureau Tass meld de gisteren, dat op 19 januari in Moskou een bijeenkomst wordt gehouden van het uitvoerend co- mitë van de raad voor wederzijd se economische bijstand (Come con) waarin de Oosteuropese lan den en enkele andere communis tische landen samenwerken Men houdt er rekening mee, dat de Comecon dan besluit tot extra steun aan de Poolse economie, die er uiterst slecht voorstaat Dat er steunmaatregelen worden genomen is allerminst zeker Zo nam de Comecon op zijn laatste vergadering - in juli 1981 in So fia - geen enkele concrete maat regel ten gunste van Polen. Bom in joods restaurant: 13 gewonden BERLIJN (AP) - Twaalf vol wassenen en een kind zijn gisteren gewond geraakt bij een explosie in de omgeving van een joods eethuis in de Westberlijnsc wijk Wilmers- dorf. aldus de politie. Enkele slachtoffers zouden er ernstig aan toe zijn. Een woordvoerder van de poli tie zei dat nog niet is vastge steld hoe de ontploffing is ontstaan. De gewonden zijn voor behandeling naar zie kenhuizen overgebracht De explosie deed zich voor aan de vooravond van de 40ste verjaardag van de Wannsee- conferentie in 1942, tijdens welke de nationaal socialisti sche machthebbers in Duits land besloten tot de Endlö sung de vernietiging van het joodse volk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9