De gruwelijkste vergadering uit de wereldgeschiedenis Welke kat miauwt het mooist? Wannsee Conferentie moest definitieve oplossing voor jodenvraagstuk vinden Shéé1 ZATERDAG 16 JANUARI 1982 Extra PAGINA 19 Veertig jaar geleden, op 20 januari 1942, kwamen in de Berlijnse villa Am Gros sen Wannsee vijftien Duitse topambte naren bijeen. Op de ogende van deze eendaagse vergadering stond: die End lösung der Judenfrage, de definitieve oplossing van jodenvraagstuk. De bespreking verliep gladjes. Er was grote overeenstemming. Korte tijd la ter begonnen de vergassingen. Na de vergadering praatte men aan de open haard, cognacje in de band, nog even na. Ad van Liempt reconstrueert de gruwe lijkste vergadering uit de wereldge schiedenis. Door Ad van Liempt Zestien december 1941. In Krakau (Polen) i^de regering bijeen van Duitslands bezette gebieden in het oosten, onder voorzitter schap van Hans Frank, gouver neur-generaal. Frank (later in Neurenberg terechtgesteld) be spreekt de toestand. Volgens de notulen zegt hij onder meer: „De joden moeten allemaal verdwij nen. Ze moeten weg. Er komt in januari in Berlijn een grote be spreking over dit onderwerp. We hebben er hier in het gouverne ment-generaal 3,5 miljoen. Die kunnen we niet allemaal neer schieten of vergiftigen. We moe ten grootscheepse maatregelen nemen". Hans Frank vaardigt naar de „gro te bespreking" zijn staatssecreta ris dr. Josef Buhler af. Op 20 ja nuari ontmoet Buhler in het sta tige pand Am Grossen Wannsee in Berlijn, met uitzicht op het prachtige meer, veertien andere Duitse topambtenaren. Voorzit ter van de vergadering is Rein- hard Tristan Eugen Heydrich, 37 jaar oud, sinds 1932 lid van de NSDAP, Hitiers partij. In 1933 werd hij al hoofd van de politieke politie in Munchen, drie jaar later kwam hij aan de top van de Duitse Sicherheitspo- lizei. Als de oorlog begint is hij chef van de Sicherheitspolizei en van de Sicherheitsdienst. Boven dien had Hitler hem in septem ber 1941 protector van Bohemen- Moravié gemaakt: zetbaas van de Führer dus in eën provincie van het Duitse rijk. Op die manier had de fanatieke Heydrich recht streeks toegang tot Hitier, er was niets dat hij liever wilde. Uitwissen Heydrichs waanzinnige jodenhaat wordt wel toegeschreven aan het feit dat .hijzelf voor een klein deel van joodse afkomst was. Die spo ren heeft hij steeds proberen uit te wissen: niet in het minst door al zijn energie te investeren in de jodenvervolging. Wie zijn er nog meer uitverkoren om deze belangrijke bespreking bij te wonen? Het ministerie voor de bezette gebieden in het oosten stuurde dr. Alfred Meyer en dr. Leibbrandt; er waren liefst vier staatssecretarissen (dr. Stuc- kart, Ernst Neumann, dr. Freis- ler en Josef Buhler), van buiten landse zaken kwam onderstaats secretaris Marten Luther, na mens de partij zat er SS-Ober- fuhrer Klopfer, de rijkskanselarij had topambtemaar Kritzinger gestuurd, en dan nog een hele rij vooraanstaande SS'ers, zoals Gruppenfuhrer Hofmann, Gesta- pochef Heinrich Muller, dr. Schongarth en dr. Lange. En bo vendien, wat onopvallend maar zeer goed ingevoerd in de mate rie, SS-Obersturmbannfuhrer Adolf Eichmann, hoofd van bu reau IV B 4 van het Reichssicher- heitshauptamt, op papier een on benullig ondergeschikt bureau, in de praktijk het centrale punt van de jodenvervolging. Adolf Eichmann had zelfs de speech geschreven die Heydrich aan het begin van de vergadering zou af steken, hij had de convocaties voor de vergadering laten verstu ren. Eén lijn Waarom moesten al die duurbe taalde topambtenaren bijeen ko men? Heydrich zei het al in de aanhef van zijn toespraak. De rijksmaarschalk (Hermann Goe- ring) had de wens geuit dat er een plan zou worden opgesteld waarin de organisatorische, za kelijke en materiële aspecten stonden opgesomd van de End lösung der Judenfrage, de defini tieve oplossing van het jodenpro Motels voor katten waar poes (naar financiële draagkracht van zijn of haar eigenaar) kan logeren in een kamer. Een appartement of een suite, waar eventuele brie ven van hun vakantievierende ei genaars aan de diertjes worden voorgelezen. Wedstrijden waarbij een ter zake kundige jury moet beoordelen welke van de ingezonden katten het mooist kan miauwen. Een „rusthuis" voor bejaarde katten. Bemiddelingsbureaus waar een kat kan worden gehuurd als tij delijk gezelschapsdier. Waren huizen die uitsluitend benodigd heden voor katten verkopen. Ateliers waar men tegen betaling van een paar duizend dollar een olieverfportret van het beminde huisdier kan laten schilderen. Kalenders, fotoboeken en strip boeken over katten. Huishoude lijke voorwerpen en huishoud- textiel. Paraplus en T-shirts, al les bedrukt met afbeeldingen van katten. Deze poging tot inventarisatie staat te lezen in een recent num mer van het Amerikaanse week blad Time. Onder het motto „Je kunt van katten houden of ze ha ten, ze zijn een nationale rage in Amerika" heeft het blad het om slagverhaal voor een van zijn de cembernummers gemaakt over „het onthutsende huisdier" dat zo'n slordige vijfduizend jaar ge leden voor het eerst aan dit huiselijk bestaan gewend begon te raken, en sindsdien zowel ver afgood en bewonderd als ver guisd en opgejaagd is geweest. Joden op transport. Drie dagen na de Wannsee Conferentie zei Hit- Ier: "De oplossing moet radicaal zijn. Een tand trek je er in één ruk uit, dan is de pijn snel voorbij". bleem. En, zo zei Heydrich, daar toe moesten alle betrokken in stanties bijeenkomen met het oog op (zo kan alleen een Duitser het zeggen) „die Parallelisierung der Linienfuhrung". Te vertalen met: de noodzaak met z'n allen op één lijn te komen. Het woordgebruik in het verslag van de vergadering is, zoals steeds in nazi-documenten, ui termate versluierend. Prof. dr. J. Presser, die in „De Ondergang" het lot van de Nederlandse joden beschreef, merkte daarover op: „Er zijn allerlei soorten misdadi gers, maar het weerzinwek kendst zijn nog altijd de schijn heiligen, de lafaards, de laaghar- tigen, die hun daden bemantelen met mooie, althans als ondoor zichtig bedoelde woorden. Deze schavuiten spraken niet van „uit roeiing" maar van Endlösung, niet van „vergassing" maar van Sonderbehandlungniet van „wegvoering in de dood", maar van „Evakuierung". Er was een klein woordenboek te maken van zulke camouflage-termen; dat is intussen gemaakt, een af grond van huichelachtigheid, de onmenselijkheid gemaskerd met woorden, woorden, woorden...". "Emigratie" Geen onduidelijkheid liet Hey drich bestaan over de verant woordelijkheid voor de operatie. In het begin ze hjj al: „De organi satorische leiding bij het realise ren van de definitieve oplossing van het jodenvraagstuk moet, ongeacht geografische grenzen, centraal berusten bij de Reichs- fuhrer SS en de chef der Duitse politie". Oftewel: Heinrich Himmler en Reinhard Heydrich hadden volledige bevoegdheden om overal in het Duitse rijk de maatregelen te nemen die zij no dig achtten. Heydrich zei een paar dingen over de ontwikkelingen tot dan toe. Favoriet Voor de gemiddelde Amerikaan lijkt de kat het favoriete huisdier te gaan worden, ten nadele van de hond, aldus het Time-artikel. In één op elke vier Amerikaanse huishoudens wonen momenteel één of meer katten. Dat betekent dat het kattenbestand (voor zo ver te overzien) in de Verenigde Staten in de afgelopen tien jaar met meer dan de helft is toegeno men. In totaal moeten er nu vie rentwintig miljoen katten leven in en om de Amerikaanse huizen (het aantal honden dat als huis dier wordt gehouden, staat al t Hoe de Duitsers de joden hadden verdrongen uit de afzonderlijke sectoren van het maatschappe lijk leven in Duitsland en hoe zij ze hadden verdreven uit de leef ruimte van het Duitse volk. Tot dan toe was „emigratie" naar het westen in feite de enige ge richte maatregel, zo betoogde Heydrich, maar dat hielp weinig. In negen jaar waren er hooguit 537.000 joden geëmigreerd, meldde hij. Maar dat was nu af gelopen: Himmler had verdere emigratie in oorlogstijd verbo den. Heydrich tot de topambtenaren: „In de plaats van emigratie is thans als verdere oplossing - na dienovereenkomstige vooraf gaande toestemming door de Führer - de evacuatie van de jo den naar het oosten gekomen". En hij voegde er aan toe dat voor evacuatie ongeveer elf miljoen joden in aanmerking kwamen. Uit de lijst die Heydrich voorlas bleek dat hij daarbij ook de ge bieden meetelde die Duitsland niet in bezit had (Engeland, Zwitserland, Sowjet-Unie) maar waarvan toen werd aangenomen dat dat wel zou gebeuren. Heydrich naderde nu de kern van zijn, zoals gezegd door Eich mann geschreven, verhaal. Deze passage uit het Wannsee-Proto- koll (met steVnpel „Geheime Reichssache") bevat het pro gramma van de Endlösung, zon der terughoudendheid. Hier volgt de onverkorte vertaling: „Onder daarvoor geschikte leiding moeten nu de joden in het kader van de definitieve oplossing op passende wijze in het oosten te werk worden gesteld. In grote ar- beidskolonnes, de geslachten ge scheiden, zullen de joden die tot werken in staat zijn, onder het aanleggen van wegen, deze ge bieden in gevoerd worden, waar sinds een aantal jaren op achten veertig miljoen). De „adoptie" van katten, die iri Amerikaanse asiels op een nieu we baas zitten te wachten is in de afgelopen drie jaar met dertig proce'nt omhoog gegaan. Per jaar geven de eigenaars anderhalf bil joen dollar aan kattevoer uit en een kleine twee miljoen dollar aan kattebakstrooisel. Een niet onbelangrijk graantje wordt meegepikt door dierenartsen, door psychiaters en psychologen die zich in de studie van het zie- leleven der katten hebben gespe cialiseerd, en door verzorgings salons voor poezen. bij zonder twijfel een belangrijk deel op natuurlijke wijze zal uit vallen". „Het tenslotte eventueel overblij vende gedeelte moet, daar het hier ongetwijfeld om het deel met de meeste weerstand gaat, dienovereenkomstig worden be handeld, daar dit, een natuurlij ke selectie vertegenwoordigend, bij vrijlating als de kiem van een nieuwe joodse opbouw dient te worden beschouwd. (Zie de erva ring van de geschiedenis)". „In het kader van de praktische tenuitvoerlegging van de defini tieve oplossing wordt Europa van het westen naar het oosten uitgekamd. Het rijksgebied zal inclusief Bohemen en Moraviè, reeds alleen om redenen van het huisvestingsprobleem en andere sociaal-politieke noodzakelijkhe den, als eerste aan de beurt ko men. De geëvacueerde joden worden eerst, trein voor trein, in zogenaamde doorgangsghetto's samengebracht om van daaruit verder naar het oosten te worden getransporteerd". Half-joden Waarna Heydrich overgaat op de vraag wat er moet gebeuren met half-joden, met kinderen van halfjoden en meer van dat soort vragen, die met afgrijselijke grondigheid worden bestudeerd. Veel moeilijkheden werden er bij het afvoeren van de joden trouwens niet verwacht, hooguit in Noord-Europa, maar daar zou men nog enige tijd mee kunnen wachten. In het „Wannsee-proto- koll" staat daarover: „In het be zette en onbezette Frankrijk zal het oppakken van de joden voor evacuatie naar alle waarschijn lijkheid zonder grote moeilijkhe den kunnen geschieden. Onder staatssecretaris Luther deelde in dit verband mee, dat bij een grondige aanpak van dit pro bleem in sommige landen, zoals Vooral uitgevers zien (katte)brood in de groeiende waardering voor poes als huisdier, en met name in de kat als komische stripfiguur. Bestsellers (voor de liefhebbers ook in de Nederlandse boekhan del te vinden) zijn de logge ge streepte katten van tekenaar Bernard Kliban en (vooral) de bol-ogige stripkat Garfield van cartoonist Lim Davus wiens Gar- field-boeken in de Verenigde Staten soms meer dan anderhalf jaar op lijsten van bestverkochte boeken staat. Nederland Ook in Nederland is de laatste ja in de noordelijke staten, er moei lijkheden zullen opduiken, reden waarom het aanbeveling ver dient deze landen voorshands ongemoeid te laten. Gezien het geringe aantal joden dat hier in aanmerking komt vormt deze opschorting dus geenszins een wezenlijke beperking. Daarente gen voorziet het ministerie van buitenlandse zaken geen grote moeilijkheden in het zuidoosten en westen van Europa". Het is volstrekt zeker dat tijdens de Wannsee-conferentie ook meer gedetailleerd over de voorgeno men jodenmoord is gesproken. In het verslag van de vergade ring is dat weggelaten. Op één plaats is er iets van te merken, aan het eind: „Ter afsluiting wer den de verschillende mogelijk heden tot de definitieve oplos sing besproken, waarbij zowel van de zijde van Gauleiter dr. Meyer als van de zijde van staats secretaris dr. Buhler het stand punt werd ingenomen, dat men bepaalde voorbereidende werk zaamheden in de desbetreffende gebieden dadelijk zelf ten uit voer moet brengen, waarbij ech ter het veroorzaken van onrust onder de bevolking vermeden zou moeten worden". Daarmee was de bespreking ten einde. Sommige spoedden zich weer naar hun kantoor voor een volgende bespreking, anderen bleven nog even napraten. „Am Kamin (bij de open haard), zo schrijft prof. Presser in een stuk over de Wannsee-conferentie, hebben Heydrich, Muller en Eichmann nog wat gekeuveld. „Wat er tijdens die vriendschap pelijke kout-bij-de-haard bespro ken is kan men met zeer grote mate van waarschijnlijkheid ver moeden, namelijk dat toen Eich mann alleszins gemachtigd werd tot en op de hoogte gesteld van ren, zij het voorlopig minder uit bundig, de (commerciële) be langstelling voor „poes in woord en beeld" gegroeid. Sierkatten van aardewerk en porselein, mi niatuurkatjes, dozen en doosjes met afbeeldingen van katten zijn in alle warenhuizen en snuisterij enwinkels te vinden. Geen boek handel die niet minstens drie of vier verschillende kattenkalen- ders plus een groot aantal pos ters, fotoboeken, levensverhalen over katten en handleidingen voor de verzorging van de dieren in voorraad heeft. Of al deze frarye rondom „het ont- de taak waarvan hij zich met zo veel toewijding zou kwijten". Eichmann zelf hield zich tijdens zijn proces in Jeruzalem (na zijn spectaculaire ontvoering vanuit Argentinië) op de vlakte. Tegen zijn rechters zei hij in het ver hoor over de Wannsee-conferen tie: „Ik kan me voorstellen dat een van de aanwezigen het woord nam en zoals dat gaat - ik was voor het eerst in mijn leven bij zo'n conferentie, waaraan der gelijke hoge functionarissen als staatssecretarissen deelnamen - dat gaat heel rustig, heel vriende lijk, heel hoffelijk en netjes, er werden niet veel woorden ge sproken, het duurt ook niet lang, er wordt door de ordonnansen een cognac aangereikt en dan is de kwestie voorbij". Presser over Eichmann: „Hij heeft zich er in Jeruzalem op beroepen dat hij op de bijeenkomst van Wannsee maar een klein man netje was geweest; eigenlijk op één na de laagste in rang, zodat hij zich van alle schuld vrij had gevoeld. Wat had hij kunnen doen, toen de hoogsten („de pau sen", zei hij) hem het bevel ga ven? Inderdaad zat hij daar tus sen een stel fijne meneren, zeer hoge staatsambtenaren, het neusje van de zalm, deels met universitaire titels, echte promi nenten, beschaafde lieden, die hun klassieken kenden en de keurigste manieren ten toon wis ten te spreic^n. Wij weten echter dat die kleine Eichmann slechts klein in rang was geweest, maar groot, zeer groot, monsterachtig groot in macht. Macht over leven en dood, machtiger dan de mees te van de „pausen" in elk geval". Vuile werk De schrijver Abel J. Herzberg ty peerde de Wannsee-conferentie nog wel het raakst toen hij schreef: „Heydrich voerde het butsende huisdier kat" een graadmeter is voor een daadwer- lyk groeiende aandacht voor es, is natuurlijk de vraag Op het in Den Haag gevestigde hoofdkwartier van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren signaleert men wel een teruggang in het aantal katten dat als zwerfdier in de (ruim negentig) bij de vereniging aangesloten asiels terecht komt Dat waren er in 1979 32 000, maar in 1980 nog 20 000 (van wrik aan tal ongeveer tien procent wordt afgehaald door bazen van wie ze in een onbewaakt ogenblik zijn woord, niemand heeft zich ver zet, er was geen enkel probleem ten aanzien van de competentie. Misschien waren ze wel bly dat iemand gevonden was voor het vuile werk". Heydrich heeft het vuile werk ove rigens maar kort opgeknapt Op 27 mei 1942 werd hy in de buurt van Praag in een bocht van de weg opgewacht door een groep partisanen, die een handgranaat in zijn auto wierpen. Ongeveer een week later overleed hij aan zijn verwondingen. Als wraak moordden de nazi's de dorpen Lydice en Lezaky uit. Heydrichs werk werd voortgezet door SS'er Kaltenbrunner. Was er zonder Heydnch, zonder Eichmann geen Wannsee-confe rentie en zelfs geen massale jo denmoord geweest? Herzberg schreef in een commentaar op het Eichmann-proces: ..Hy was niet de centrale spil in de Endlö sung, hooguit de ontwerper, de initiator, de organisator, de uit vinder. Zonder hem was het ook gebeurd. Ook Heydrich was niet onmisbaar, de enige is Hitler". Over die vraag is in historische kring nogal eens geredetwist. In het beroemde Hitler-boek van David Irvmg wordt de stelling bepleit dat Hitler van de uitroei ing van de joden maar weinig af wist en dat die min of meer bui ten hem om plaats had. Een vol strekt onhoudbare stelling, zo toonde de Duitse historicus Mar tin Broszat in 1977 aan met een aantal citaten. Zo schreef Gocb- bels in november 1941 in zijn dagboek: „De Führer wil een energieke politiek tegen de jo den, die ons echter geen onnodi ge problemen oplevert". En op 23 januari 1942, drie dagen na de Wannsee-conferentie, zei Hitier, in aanwezigheid van onder ande ren Heydnch, over het joden vraagstuk: „De oplossing moet radicaal zijn, een tand trek je er in één ruk uit, dan is de pyn snel voorbij". Geen geld De Nederlandse auteur Harry Mu- lisch volgde in 1961 in Jeruzalem het proces tegen Adolf Eich mann als verslaggever. Geintn- geerd door de Wannsee-confe rentie bezocht hy kort erna de villa in Berlyn waar de vergade ring plaatsvond. Er was toen, in 1962, een soort vakantiekolonie voor kinderen in gevestigd. In zyn boek „De zaak 40-61" schnjft Mulisch. „Ik kyk door de open tuindeuren naar het terras, naar de marmeren vaas in het gras, naar de bomen en het meer daar tussen, waar zeilen te zien zyn en de plezierboten met muziek langsvaren". "Twee ranke Koryntische zuilen schragen het plafond. De deuren zijn ingelegd met mozaieken uit Pompei. Eichmann verzond de uitnodigingen. Op 20 janaun 1942, op dit parket, een glas cog nac in de hand, deelde Heydrich aan de hoogste betrokken autori teiten mee, dat de Führer had be sloten tot de Endlösung der Ju denfrage Iedereen begreep on middellijk wat daarmee bedoeld werd, al kon memand het dade lijk vatten. Eichmann had Hey drichs rede voorbereid; hy stond als twaalfde op het protocol". In 1975 deed de joodse geschied kundige Josef Wolf, die zelf Auschwitz j>yerleefde. aan de Berlijnse autoriteiten het ver zoek om het pand Am Grossen Wannsee 56-58 in te richten als documentatiecentrum over de nazi-periode 1933-1945. Iedereen, zo wilde Wolf, zou daar terecht moeten kunnen om informatie over die penode op te zoeken Het antwoord was negatief: geld gebrek. weggelopen). Het aantal „af- standsdieren" (dat om uiteenlo pende redenen door hun eige naars naar het asiel wordt ge bracht) is van 15 000 katten in 1979 teruggelopen tot 13.000 in 1980 Het aantal asiel poezen dat in 1980 een nieuw tehuis heeft gevonden is ten opzichte van 1979 wat te ruggelopen. maar vergeleken by 1978 duidelijk gestegen: in dat jaar werden er 13 000 door nieu we eigenaars uitgezocht, in 1980 vonden 18 000 asiel katten een nieuw tehuis. Voortplanting Dat het aanbod van katten in de asiels mee: tal groter is dan de vraag, is volgens de vereniging ook een gevolg van het feit dat er nog altyd teveel eigenaars zyn die hun katten niet tydig laten steriliseren, respectivelyk ca streren zodat er steeds opnieuw teveel jonge katjes worden gebo ren waarvoor een tehuis moet worden gezocht Want het resultaat van die onge breidelde voortplanting heeft het effect van een omgekeerde pyra- mide: het begint met twee, maar voordat je het weet zyn het er tweehonderd Vandaar dat de vereniging onder het motto „Eén plus één is géén fWce" propagan da blylt voeren voor geboortebe perking in de kattenwereld, die in Nederland op het ogenblik naar schatting een kleine twee miljoen representanten heeft. LEENS MAC AR Een nest jonge Siamezen: ongekend populair in Amerika.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19