Woonwagens verdelen commissie e/dse agenda Volgende maand gaat eerste paal winkelcentrum grond in Burgerlij ke stand Ongelukken op het ijs Kou lijden voor koopje Hazerswoude beraadt zich over spoorlijn "Doe Maar" in Lindehoeve Dorpskern Zoeterwoude wordt opnieuw ingericht CDA: bij Ammonslaan en elders WD: handhaaf Ruigelaan P O' Jr^ LEIDEN - Ondertrouwd: P. Sajtos en L.M. de Jong, R.P. Bekooij en J. van Seggelen, B. Keemink en E. Weiss, H. de Jong en S.A.H.G.M. Oo- men, J.L.I.M.V. Walenkamp en D.N. Roorda. J.D. de Vries en A.M. Heruer, C.C. Chen en C.M. van Oostrum. LEIDEN - Geboren Maria Caroline dv. D. van Delft en A.E. Apon, Hannah Elisabeth dv. J. de Vreugd en M.A.C. Timmerman, Najatt dv. M.E.I. Jaouhari en F. Abderrahman, Anne Maasje Maria dv. A D. den Haan en L. Ouwehand, Barry Lambertus An- thonius zv. L.W.M. Meeuwenoord en L.A. Rompies, Annika dv. J. Gou Y Prats en L.J.B. van den Berg, Willemijn dv. C van der Voet en A A Moolenaar, Marcel Wijnand zv. E. d'Haan en M.P. van Dufjn, Benny zv. H A. Lolkes de Beer en H.M.J. van der Does, Cornells Martinus Thomas zv. C.A. Kokkelkoren en CJ.M Vrolijk, Frank Fredrik zv. W.F. van Klaveren en J.H. Veenstra, Eli- se Henriétte dv. P.E.F. Diepeveen en E. Stadermann, Pieter Anton zv. A.P. Lui- tingh en J.M. van der Veen, Pamela dv. J.J. Tacx en P. Hiliebrand, Michiel Adnanus zv. A.C.J. Jansen en F.M. Dijkman, Joost Christiaan zv. H. Arent- hals en A.M.C. Kuijper, Arno zv. W.L. Masurel en C.J. van Baarle, Danker Adriaan zv. C. Roozemond en A. van der Gaag, Fabian zv. M.H.C. Holl en S.W. Oudshoorn, Catharina Cornelia Maria dv. P.A.J. Koning en C.M. Dofferhoff, Yvette dv J. Zwanenburg en D.A.E. van Zon. Charlotte dv. J.P. Haasnoot en O Noordraven. Steven zv. W.L.J. Pouw en S.M. Meijvogel, Erwin Willem Gerardus zv. A L. de Jong en J.P. Laurier, Mat- theus Hendricus Johannes zv. C.B.A. van Alphen en M.M. Oostdam, Ilham dv. M. El-Keiraouani en F. Bouhaja, Dennis zv. L.A.N. Gordijn en S. Schreu- der, Jonina dv. A.P. Olij en J.C. de Rui ter, Soeradj Chanderkoemar zv. V. Ja- walapersad en C. Jaglal. Enk zv. G.C.H.A. Hageman en A.A.G. Ruiter, Dennis Jan zv. M.R. Apeldoorn, Marcel zv. G.J. Staring en A J van Beusekom, Chantal Tamara dv Th. F. van der Hoe ven en C.W.M de Roos. Elise Marjolijn dv. H. Heemskerk en N.M. van der Niet, Marlies dv. M.H. Bosch en M. Camping. ZOETERWOUDE Geboren: Van Teij- lingen, Hendricus Lodewyk, Van Es, Gehuwd: Van der Voort, Cornells AJ- bertus Maria met De Groot, Johanna Alida Agatha. Overleden: De Groot geb. Van Rijn, Ma ria Adriana. OEGSTGEEST - In Oegstgeest zijn gisteren twee mensen gewond ge raakt op het ijs. Gisterochtend zakte een man door het ijs bij het Oegst- geesterkanaal ter hoogte van de Abtspoelweg. Hij brak daarbij zijn enkel en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. 's Middags viel op bijna dezelfde plek een man op het ijs. De valpartij leverde hem verwondingen aan zijn gezicht op. Hij werd in het zieken huis behandeld. DONDERDAG Leiden - stadshuis, raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Wachtgebouw Morspoortkazerne - pro jectgroep D'Oude Morsch, 15.30 uur. Stadhuis - deelcommissie voor schouw burgzaken. 16 uur. Waaggebouw - New Orleans Jazz Instuif met de Ted Easten Band, 20-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, teL 216180/ 149324, van 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW. 19-20.30 uur, teL 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer en vervoer, 19.30 uur. Springplankschool - schoolraad, 20 uur. Dik gekleed, in slaapzakken gewikkeld en zelfs met een "tentje" trotseerden een dertigtal fanatiekelingen de nachtelijke kou om een koopje in de wacht te slepen. LEIDERDORP Ruim dertig mensen hadden gisteravond post gevat voor de deuren van de Winkelhof. De hele nacht hebben zij kleumend in de vrieskoude doorge bracht om voor een gulden en een habbekrats de 'uitver- koopjes' van Albert Heijn te bemachtigen. had gistermiddag i advertentie laten we- ten voor de eerste klant op donderdagochtend een ste reo-installatie voor één gul den te hebben. Om drie uur toog Aad van der Spek uit Leiden met stretchbed, slaapzak en een zuigfles om z>ch zoet te houden naar de Winkelhof. Hij bleek de eer ste te zijn. Allengs groeide de rij. Van de Speks habbekrats bestond uit een papieren dubbeltje en een rolletje rang. Hij wilde daarmee dui delijk maken dat hij voor een dubbeltje op de eerste rang had gezeten. LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Posttxjs 54, 2300 AB LEIOEN Telefoon 071-144941 Geen k lel 071-123143 tussen 18 0O-19 30 uur (nebezorging na 19 30 uur); zaïerdag var, 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden Dtj vooruitbetaling te voldoen Bt» automatische overschnjving geen administratie- en abonnementsgelden uttalultendgiro 3203571 t v n. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement I 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement I 217.90 per post 'I 307.30 J 10,80 J Ruygrok-Hoogeveen J. Ruygrok- (buitenTond] Aangesloten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a. In: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Commentatoren A A v Brussel W. F. J. Wirtz Redactie stad en randoe meenten tel. 071-144941 tst. 222 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 8 jan ot 15 jan door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, teL 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DEN HAAG-HAZERSWOUDE - Het gemeentebestuur van Ha zerswoude gaat zich beraden over de te nemen stappen nu de Raad van State de Nederlandse Spoorwegen in de gelegenheid heeft gesteld te beginnen met de verdubbeling van het spoor tus sen Leiden en Alphen, ter hoogte van Hazerswoude. "We wachten eerst de overwegingen van de Raad van State af, aldus een woordvoerder van de gemeente. De Nederlandse Spoorwegen wil len ter hoogte van Hazerswoude een dubbelspoor aanleggen. Een groot aantal boeren uit de omge ving is daar echter fel tegen: Het is te gevaarlijk. Of er moeten vee tunnels komen, maar dat vindt de NS weer te duur. In eerste in stantie verleende het gemeente bestuur van Hazerswoude aan de spoorwegen een vrijstelling om langs het huidige traject een tweede baan aan te leggen. Te gen deze vrijstelling ging een groot aantal omwonenden in be roep en de gemeente ging door de knieën en gaf de omwonen den gelijk. De spoorwegen gingen daarop in beroep bij de Raad van State. Gisteren diende de zaak in Den Haag. Na vijf minuten was het al bekeken, want de Raad van State meent dat er voor de aanleg van de baan geen vrijstelling nodig is. Met andere woorden, de spoorwegen kunnen morgen al beginnen met de voorbereidin gen voor de aanleg van het twee de spoor. Er zitten voor de NS echter nog wat haken en ogen aan, omdat er eerst nog grond moet wórden onteigend. Ook zullen betrokken boeren bij de presentatie van het nieuwe be stemmingsplan voor het gebied waarin de dubbele baan moet ko men, bezwaren aantekenen te gen de nieuwe railverbinding tussen Leiden en Alphen. VOORSCHOTEN - In de Voor- schotense Lindehoeve treedt morgenavond de groep "Doe Maar" op. De groep, opgericht in het voorjaar van 1978, speelt Ne derlandstalige popmuziek met invloeden van rock, reggae en ska. Landelijk bekend werd de groep met de single "Sinds een dag of twee". De zaal in de Lin dehoeve gaat morgenavond om negen uur open. PAGMA2Stad en rand ZOETERWOUDE - De bouw van het Zoeterwoudse winkelcentrum staat op het punt te beginnen. Door de vorst is het heien enigzins vertraagd, maar zodra de bodem vorst-vrij is, gaan de heipalen de grond in. De officiële eerste paal wordt ijs en weder dienen de - op 1 februari geslagen door de gedeputeerde Noorland. Voor de bouw van het gehele complex heeft het plaat selijke aannemingsbedrijf Bosman zo'n honderd twintig dagen nodig. Volgens de planning zal het winkelcentrum in september klaar zijn. Of dan ook het dorpsplein en de voorgenomen veranderingen aan de Dorpsstraat zijn voltooid, hangt af van de openstelling van de Burgemeester Detmersweg. De ze weg moet Zoeterwoude en vooral de Dorpsstraat ontlasten van veel doorgaand verkeer. De - nu nog - zeer drukke Dorpsstraat moet een soort promena de worden. De Dr. Bouwdijkstraat zal in de toe komst tweerichtingsverkeer te verwerken krijgen. Over de invulling van de ruimte rond het winkelcen trum is nog niet beslist. Het is de bedoeling zo liet gemeentesecretaris Kruithof weten dat er een soort plein komt. De gemeente wil in de eerste helft van dit jaar met een ontwerpplan komen. Daarna mogen de omwonenden hun mening over het ontwerp ge- Vroeger zyn er veel bezwaren geweest tegen de bouw van het winkelcentrum. Er zou geen behoefte zijn aan meer winkels in het dorp en de plek in de dorps kern kon beter ingevuld worden door een soort park. De bezwaarmakers kregen van de gemeente de toezegging dat zij bij de invulling van het terrein mee zouden mogen praten. En dat gaat nu dus ook gebeuren. Woordvoerder Berg van de vijf winkeliers, die het winkelcentrum bouwen, gelooft dat het nieuwe win kelcomplex een echt centrum wordt in Zoeterwou de. "Niet alleen wat het winkelbestand betreft zal dit gebied, zeker wanneer de Spar er ook zit, een centrum worden. Ook in sociaal en cultureel opzicht ontstaat hier een centrum. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de muziektent, die hier goed tot zijn recht komt. Ook in de feestweek begin september kan het plein een belangrijke ontmoetingsfunctie vervullen", al dus Berg. De invulling van de zeven winkelpanden is nog niet geheel rond. De horecavestiging heeft volgens Berg officieel nog geen gegadigde. Ook een ander be drijfspand heeft nog geen bestemming. Voor de in vulling van het laatste pand wordt gedacht aan een schoenenzaak, een viswinkel of een "goede" wijn zaak. Een speurtocht naar een schoenenwinkelier heeft nog geen resultaat gehad. Sinds een jaar is er in Zoeterwoude geen schoenenzaak meer. WASSENAAR - 'TJ bent nog even verdeeld als voor deze vergadering. Maar het voorstel van het CDA, om het aantal woonwagenstaan plaatsen aan de Ammonslaan te halveren en elders in de gemeente een plek te vinden voor de zes andere, neem ik in elk geval mee naar het college. Wij zullen ons best doen om het vraagstuk van de wood- wagenlokatie op de agenda van de raad in februari te plaatsen." Met deze toch nog verrassende mededeling eindigde wethouder Van der Klaauw de gecombineerde bijeenkomst van de raadscommissie voor maatschappelijke voorzieningen en technische diensten. Het voorstel van het CDA werd ook door sommige woordvoerders van de andere politieke partijen gezien als een flinke tegemoetkoming aan de protesterende bewoners van de Ammonslaan en omgeving. PvdA-er Goulooze riep de bewoners op in het geval het CDA-voorstel wordt geaccepteerd, hun bezwaren in te trekken, zodat het kleine centrum er spoedig kan komen. De negen leden tellende WD-frac- tie blijft echter unaniem voor stander van de lokatie aan de Ruigelaan waar al jaren een paar woonwagens staan. Als gevolg van langdurige ziekte van CDA- er Verberne kunnen het CDA, de PvdA, D'66 en het onafhankelijk raadslid samen niet meer dan tien stemmen daar tegenover zet ten. Wanneer Lodder (Partij Was senaar) op zijn oude standpunt blijft staan, zullen de stemmen in de raad van februari zelfs staken op dit mogelijke voorstel. Lodder zorgde gisteravond nog voor enige opschudding door zijn stem voor te behouden. "Wanneer de raad de Ammons laan zou aanwijzen en zou vast leggen dat de bedrijfjes aan de Ruigelaan blijven, zal ik mijn standpunt nog eens overwegen", aldus Lodder. De PvdA-fractie- leider Greep haakte hier gretig op in en zag alsnog een bondge noot voor zijn standpunt van twaalf plaatsen aan de Ammons laan opdoemen. Startbaan Al tientallen jaren staan er woon wagens aan de Ruigelaan, een polderweggetje vlak naast de startbaan van het marinevlieg kamp Valkenburg. Vroeger was er een korte verbinding van het kampje naar de Oostdorperweg, maar toen een aantal jaren gele den de landingsbaan over de Ruigelaan heen werd verlegd kwamen de woonwagens in een zeker isolement terecht. Al veel eerder hebben partijen, waaronder de WD, een verbete ring van dat kampje bepleit, maar daar is nooit uitvoering aan gegeven. "Het is mensonwaar dig, want er ontbreekt van alles aan het wegdek, sanitair en aan de onderlinge afstand", aldus WD-woordvoerder Van Vuure gisteravond. De bewoners kla gen elke winter over de zeer slechte bereikbaarheid van hun wagens en ook de weg naar school en andere noodzakelijke voorzieningen is erg lang. Het la waai van startende en landende vliegtuigen komt daar ook nog eens bij. Op 7 juli 1980 deed de raad de uit spraak, dat naast de Ruigelaan (die plaats was inmiddels door de provincie ongeschikt bevon den) ook de Ammonslaan en de Hoge Klei in aanmerking kwa men. Deze twee lokaties voldoen wel aan de normen van de hoge re overheid, omdat ze dicht bij een bestaande woonwijk ruimte bieden aan woonwagens. Het duurde even voordat de bew1©- ners van deze wijken na de zo mervakantie op dat besluit rea geerden. Uiteindelijk lieten ze tijdens een informatie-avond op 27 november 1980 geen onduide lijkheid bestaan over hun onvre de. Ze uitten kritiek op de wijze waarop vanuit de gemeente met dit vraagstuk werd omgegaan daarbij steeds verklarend dat het niet om de bewoners van de wa gens gaat, maar om de wagens zelf en de bedrijvigheid erom heen. Het landje waar uiteindelijk het winkelcentrum met plein in Zoeterwoude-dorp gerealiseerd moet worden. Het weiling bij het Ammonslaantje waar de woonwagenstandplaats gepland i eens of hier alle woonwagens twaalf) moet komen of de helft. Men is het er nog niet c Sneller Een jaar later, op 25 november 1981 volgde een gecombineerde ver gadering van de commissies technische diensten en maat schappelijke voorzieningen. De ze commissies behandelden een raadsvoorstel waarin burge meester en wethouders stelden dat "met de aanwijzing van de lo katie Ammonslaan het meeste recht wordt gedaan aan het door het rijk en provincie voorgestel de beleid". De kosten van een zo danige lokatie worden geraamd op een miljoen, waarvan ruim de helft door de hogere overheid wordt vergoed. Een van de argumenten was dat de gemeente bij de Ammonslaan over eigen grond beschikt, waar door de aanleg sneller kan plaatsvinden. Dat raadsvoorstel eindigde overigens met de zins nede: "De resultaten van de in spraakprocedure zouden kun nen leiden tot een uitspraak ten gunste van de Ruigelaan!" Tij dens het spreekrecht in deze dubbele commissie herhaalden bewoners hun bezwaren tegen de plaatsing van twaalf wagens nabij hun huizen. Ze bleken ver ontwaardigd over de zeer korte tijd van voorbereiding die hun was gegeven en ze dwongen de voorzitter een langere termijn om te reageren af. De vergade ring werd daarop geschorst tot gisteravond. Het standpunt van de WD bleef ook nu ongewijzigd. Het gerucht dat enkele fractieleden overstag zouden gaan bleek niet gegrond. Van Vuure: "Wij blijven bij de Ruigelaan en sturen liever aan op een confrontatie met de pro vincie. Laten wij maar de zwarte Piet in handen krijgen. Maar we vinden wel dat er veel aan die plaats moet worden verbeterd. En op kosten van de gemeente Wassenaar, want daarvoor krij gen we natuurlijk geen subsidie. Het zij zo! Het vooruitzicht van afgedwongen opname van woon wagenbewoners in een proteste rende buurt trekt mijn fractie he lemaal niet." Serieus Van Rij (CDA) zei de bezwaren van de omwonenden serieus te ne men en kwam met een paar voor stellen voor een andere oplos sing. "De Ammonslaan Lijkt ons geschikt voor maximaal zes tot zeven wagens en daarmee kan de grootste nood voorlopig worden opgeheven. En voor de overigen kan worden gezocht naar een plaats in het Noordelijk Gebied nabij de Hoogeboomseweg. Nog een andere oplossing is dat alle twaalf wagens daar een plaats krijgen. De Ruigelaan is in elk geval voor ons onaanvaardbaar. Verder is ons veel gelegen aan een snelle uitvoering van een door de raad aanvaard plan." De CDA-woorvoerder kreeg even later steun van de kleine fracties. Ook de PvdA deed water in de wijn en blijkt nu in voor een hal vering van het aantal aan de Am monslaan. Namens deze twee mansfractie voerde Goulooze het woord. "We willen het offensief voortzetten voor een lokatie in een vriendelijke omgeving, de Ammonslaan. Het gaat om Was- senaarders die gewoon huisves ting zoeken. De Ruigelaan bete kent letterlijk en figuurlijk een plaats aan de rand van de samen leving. En wat eventuele schade claims van bewoners betreft, die maken naar mijn mening geen kans. Dus geen reden voor pa niek bij de gemeente. Het college moet het eens kunnen worden over een snelle en een goede op lossing". Hij zei ook nog, dat het college zich vanaf het begin veel te defensief heeft opgesteld. Wethouder Van der Klaauw ant woordde teleurgesteld te zijn over de vasthoudendheid van de WD. "Het college heeft al lang geleden de Ruigelaan uittentreu- re onderzocht en we zien daar echt geen enkele mogelijkheid." De wethouder meent dat de pro vincie pas een krediet voor een tijdelijke verbetering van de Rui gelaan zal goedkeuren, indien Wassenaar tevens een andere lo katie aanwijst. "Het spreken over de zwarte Piet doorschui ven vind ik een blamage voor het bestuur in Wassenaar". Hij zei het idee van het CDA voor een kleiner aantal wagens aan de Ammonslaan niet zonder meer af te wijzen. Wethouder Van Dings tee benadrukte dat zowel ten aanzien van de Ammonslaan als ten aanzien van de uitwerking van het Noordelijk Gebied grote haast is vereist.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2