Poolse junta wil Walesa vervangen Eis Israël afgewezen Dreigende Britse mijnstaking is politieke actie Deense regering: 'banenplan' Schmidt praat met Mitterrand over Polen Brits dagblad: Door Europese leden Sinaï-macht Reagan wil in rede uiteenzetting van buitenlands beleid WOENSDAG 13 JANUARI 1982 Buitenland PAGINA 9 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt zal vandaag op zijn initiatief in Parijs van gedachten wisselen met de Franse president Francois Mitterrand, voornamelijk met het oog op de uiteenlo pende standpunten van beide landen in zake de ontwikkelingen in Polen. Schmidt en Mitterrand hadden elkaar niet gesproken sinds de staatsgreep van de Poolse generaal Jaruzelski. En het was kanselier Schmidt - naar zijn woordvoer der meldde, met name uit de Franse pers - duidelijk geworden dat het Westduitse standpunt door de Fransen met grote achterdocht wordt bekeken. De ongebreidelde opwinding die onder Franse partijleiders, intellectuelen en kunstenaars was ontstaan na de macht sovername door de Poolse militairen, was in de buurlanden met enige verbazing ga degeslagen. Vooral in de Bondsrepubliek deinsde men er niet voor terug dit verbale vuurwerk voor 'schijnheiligheid' te ver slijten. Dit niet alleen vanwege het feit dat Duitsers de Franse geest nooit zullen begrijpen, maar ook omdat Duitsers als deel van een gespleten natie, en buurland van communistisch Europa, de ontwik keling in Polen al eerder met wijsgerig cynisme hadden opgenomen. Bondskanselier Schmidt is na zijn recente bezoek aan de Amerikaanse president Reagan op het idee gekomen het eens uit te praten met zijn socialisische kameraad Mitterrand. Hij was - volgens zijn woord voerder - erg geschrokken van de felheid waarmee de Franse commentatoren op het Westduitse standpunt hadden afgege ven en de bondsregering zelfs van slaafs heid jegens de Sowjet-Unie hadden be schuldigd. De aan een kakafonie grenzende woorden strijd in Frankrijk had in bepaalde krin gen zeker wel iets van schijnheiligheid. De Fransen hebben vorige zomer een nieuwe president gekozen en daarmee een nieuw bewind gekregen. President Mitterrand heeft vier top-communisten in zijn regering opgenomen, en het kon niet uitblijven dat meteen na het bekend worden van generaal Jaruzelski's initia tief deze communisten - en hun partij - midden in het spervuur kwamen te lig gen. Te meer daar - anders dan de vier ministers - noch de partijleiding noch de communistische vakbond CGT bereid waren de ontwikkelingen in Polen met zoveel woorden te veroordelen. Het kwam niet verder dan een schoorvoetend betuigen van spijt. In de Bondsrepubliek - en niet alleen daar - kan men de gedachte niet helemaal on derdrukken dat president Mitterrand de anti-Jaruzelski-stemming probeert uit te buiten ten bate van een veel grotere en zuiver binnenlandse strategie: de com munisten zo voortdurend in een geïso leerde positie gevangen te houden, dat hun aanhang nog verder zal afnemen. West-Duitslands eigen positie brengt de grotere behoefte aan ontspanning met het Oostblok met zich mee. De vorige president Giscard d'Estaing - met wie bondskanselier Schmidt aanzienlijk be ter op kon schieten dan met Mitterrand, al was het alleen maar omdat ze direct met elkaar Engels konden spreken in plaats via een tolk - had daar meer begrip voor dan de huidige machthebbers. President Mitterrand is een ongebreideld voorstander van het behoud van het machtsevenwicht in Europa. Met erger nis heeft hij gezien hoe zich - te beginnen in West-Duitsland - 'vredesbewegingen' ontwikkelden, die bovendien nog de sympathie hadden van oud-kanselier Wil ly Brandt, voorzitter van de Westduitse socialistische partij en van de Socialisti sche Internationale. Deze vredesbewe gingen koesteren tevens de kiemcellen van een zeker nationalisme in zich, en dat is wat men vanuit Frankrijk het meest in de Duitsers vreest. In de door Konrad Adenauer en generaal De Gaulle gesme de broederschap zijn dan ook wel enige splijtzwammen gegroeid, waarbij achter docht bij de Fransen voor een Westduitse 'alleengang' de voornaamste is. Parijs heeft binnen het kader van zijn eigen Polen-politiek maar moeilijk kunnen slikken dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher zo vriende lijk was zijn Poolse ambtgenoot voor lan gere tijd bij zich in Bonn te ontvangen, al weigerde Genscher dan voor de tv-came- ra's het lachje over te nemen dat de Pool krampachtig op zijn gelaat verspreidde. Daarna was er onenigheid geweest tij dens de bijeenkomst van de tien EG-mi- nisters, toen de Fransen zich verzetten te gen Genschers voorstel een 'Europese af gezant' naar Moskou en Warschau te zen den om er de houding van de EG-landen uiteen te zetten. Wellicht is men in Bonn nog te veel gewend aan de houding van de vorige president Giscard, die op het hoogtepunt van de Sowjet-inval in Afghanistan een onver wachte ontmoeting met Sowjet-leider Brezjnjev had. alles ten bate van de 'ont spanning'. De Westduitsers zullen eraan moeten wennen dat de nieuwe president Mitterrand een veel grotere communis tenvreter is dan zijn voorganger, al heeft hij er dan ook vier van in zijn kabinet. LONDEN/ROME/BONN (DPA/AFP/UPI) Het militaire bewind in Polen overweegt Lech Walesa als leider van de nu verboden vakbond Solidariteit af te zetten en te vervangen wegens zijn consequente weigering tot samenwerking met generaal Jaru zelski c.s. Dit heeft het Britse conservatieve blad "Daily Telegraph" gisteren gemeld. geen verbetering komt in de si tuatie in Polen. Japan heeft nog geen plannen om sancties jegens de Sowjet-Unie te nemen vanwege de staat van beleg in Polen. Dit heeft de Ja panse minister van buitenlandse zaken, Yoshio Sakurauchi, giste ren meegedeeld. Japan bestu deert de huidige ontwikkeling en zal met zijn bondgenoten overleg plegen alvorens actie te onderne- Het blad beriep zich op "goedinge- lichte bronnen in Warschau". Walesa wees keer op keer verzoe ken van de militaire leiding van de hand om de Polen voor de te levisie tot kalmte te manen. Hij wilde alleen met de Junta praten als hij eerst met zijn medebe stuursleden en zijn adviseurs mocht overleggen, aldus het blad. Er wordt nu gezocht naar een ver vanger die de leiding moet gaan opnemen van een vakorganisatie die ook onder de naam Solidari- Weinberger laat Israël links liggen teit vakbondsactiviteit zal mo gen ontplooien. Door Walesa gei- soleerd te houden, hoopt men dat hij bij het Poolse volk in de vergetelheid zal raken, aldus de krant. Van spoedige opheffing van de staat van beleg, vrijlating van ge vangenen of de ook door het Westen geèiste openingen van het bewind in Polen naar kerk en Solidariteit bleek gisteren niets. Wat de kerk betreft zei de katho lieke vice-premier, Jerzy Oz- dowski, gisteren op een perscon ferentie, dat de samenwerking daarvan met de staat uitstekend was en het gesprek van premier Jaruzelski en de Poolse primaat, Glemp, zaterdag in een goede sfeer verliep, maar dit werd te gengesproken door een kerkelij ke functionaris tegenover een Brits persbureau. Deze zei ook, dat er geen enkele direct vooruit zicht bestaat op hervatting van onderhandelingen tussen kerk en staat. De minister zei na kabinetsberaad tegen journalisten dat de specia le bijeenkomst van de NAVO-mi- nisters van buitenlandse zaken in Brussel maandag bijdroeg tot versterking van de eenheid on der de leden van het bondge nootschap over de kwestie-Po len. De NAVO nam geen concre te stappen maar erkende wel dat economische maatregelen van belang kunnen zijn. MOSKOU - De Poolse minister van buitenlandse zaken Szyrek midden legde gisteren in Moskou een krans bij het mausoleum van Lenin. WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse minister van defensie Caspar Weinberger, die zeer veel De onderhandelingen zijn ook af gebroken, waar het de mogelijke kritiek heeft op de annexatie Golan door Israël, onderneemt in februari een reis naar het Mid den-Oosten, waarop hij echter Is raël links zal laten liggen, zo ver klaarden regeringsfunctionaris sen in Washington. Weinberger is van plan drie of vier dagen te toeven in Saoedi-Ara- bië, waar hij is uitgenodigd. De minister is niet van plan in te gaan op de uitnodiging die hij in november kreeg van zijn Israëli sche collega Ariel Sjaron, die in de Amerikaanse hoofdstad het akkoord over strategische sa menwerking tussen Israël en de Verenigde Staten had onderte kend. VEROORDELING - Een Journa list van het Engelse blad "Sun day Mirror", de 32-jarige Greg Misskiw, is door een rechtbank in Warschau veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee jaar en een boete van 1.000 pond (4.700 gul den) wegens "onregelmatighe den betreffende zijn visum". Dit heeft het Engelse dagblad "Dai ly Mirror" gisteren bekendge maakt. De journalist werd 18 december, bij zijn aankomst in Polen, aan gehouden. ADVERTENTIE internering van Lech Walesa eèn afgelegen klooster betreft. Dit meldde het doorgaans zeer goed ingelichte Britse Keston College, een universiteit die is gespecialiseerd in Oosteuropese kerkelijke aangelegenheden. De ze melding versterkte de berich ten, dat het Warschause bewind deze voornaamste exponent van de verboden vrije vakbond Soli dariteit definitief buiten spel zou willen zetten en vervangen door hem te isoleren. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren het Oostelijk blok gewaarschuwd, dat het voortdu ren van de onderdrukking in Po len de samenwerking met het Westen in gevaar brengt. Hij deed dit een dag nadat de NAVO in Brussel had besloten, dat sancties tegen Polen en de Sow jet-Unie nodig zullen zijn, als er DEN HAAG (GPD) - De vier Eu ropese landen die troepen heb ben toegezegd voor de vredes macht in de Sinai, zullen dit be sluit vandaag of uiterlijk morgen in een brief aan het Israëlische ministerie van buitenlandse za ken bevestigen. Hoewel Neder land, Frankrijk, Engeland en Ita lië ieder afzonderlijk een brief zullen overhandigen is de tekst gelijkluidend. De vier landen hebben hierover uiteindelijk BETAAL NIET KLAKKELOOS TE VEEL VRAAG DAAROM ONZE VLIEG GIDS LANGEGRACHT 3 (Digros koopcentrum) TEL.: 071 21.69.33 (Onze adviseuse bezocht vrijwel elk reisdoel en weet er dus véél van. En u vraagt maar gerust!). (Van c correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Reagan overweegt komende maand een rede af te steken over 'de toestand in de wereld', als een soort aanvulling van de traditionele toespraak over de 'State of the Union' voor het Congres, die zich vooral op Amerikaanse binnenlandse zaken toespitst. Op aan dringen van zijn minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, heeft Reagan ermee ingstemd dat zijn staf teksten voorbereidt, om - aldus de Washington Post - „eens te zien hoe een volledige opsomming van zijn buitenlands beleid eruit ziet". Reagan heeft zich tot nu toe steeds verzet tegen het onthullen van de doelstellingen die hij ten aanzien van het buitenland koestert, omdat hij er geen heil in zag buitenstaanders precies te laten weten waarnaar de VS streven. In december verklaarde hij in een interview, wel een samenhangend beleid te hebben op globale schaal. Politieke waarnemers in Washington en met name een reeks bondgeno ten hebben dit sterk in twijfel getrokken. „Het enige verschil is", zei Reagan, „dat ik het niet tot de laatste letter heb aangekondigd en op de voorpagina's van de kranten gezet. Om te beginnen, denk ik dat het dwaas is zoiets te doen, omdat veel buitenlands beleid te maken heeft met tamelijk gevoelige onderhandelingen, stille diplomatie, dingen voor elkaar krijgen, niet door iemand uit te dagen, zodat hij in het andere land een hoge rug op moet zetten omdat hij politiek een zwak keling schijnt als hij het met je eens is". Haig had al eerder een brede uiteenzetting van het totale beleid gewild, bij gelegenheid van de speech waarin Reagan aankondigde de zgn. nul-optie als uitgangspunt voor de vermindering van Europese kern wapens te willen. Reagan was daarop tegen, uit vrees voor een vergro ting van meningsverschillen binnen zijn regering over de inhoud van zo'n boodschap en omdat het de aandacht zou afleiden van zyn hoofd punt: het terugbrengen van het aantal wapens in Europa in Europa. overeenstemming bereikt, zon der verder tegemoet te komen aan de eisen van Israël. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei dinsdag dat de tekst van de nieuwe verklaring niet of nau welijks afwijkt van de gezamen lijke en afzonderlijke verklarin gen van de vier in november. Lange tijd heeft Israël overwogen de Europese deelname aan de Si- nai-vredesmacht af te wijzen. Je ruzalem was geirriteerd over het niet volledig onderschrijven door de Europeanen van de Camp David-akkoorden tussen de Verenigde Staten, Egypte en Israël. Door tussenkomst van de Amerikaanse regering, die zich distancieerde van de Europese stellingname en Camp David als het enige onderhandelingspro ces bestempelde, maar ook door de Europese uitspraak dat aan deelname in de Sinai-vredes- macht geen voorwaarden ver bonden zullen worden, lijkt Is raël nu bereid de Europeanen in de Sinai te aanvaarden. Israël en Egypte volgens de Camp David-akkoorden, gesteld dat een volledige oplossing voor het Midden Oosten-vraag stuk niet zonder deelname van de Pa lestij nen kan worden gevonden. Ook de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO zou hierin een rol moeten gaan spelen. De para grafen over Palestijnse autono mie in de door Israel bezette ge bieden in de Camp David-ak koorden zijn hiervoor niet vol doende, aldus de Europese ver klaringen. In de „herbevestiging" van de vier deelnemende Europese landen zal onverkort worden vastgehou den aan deze politieke opstelling van de EG-landen, zoals die in de zomer van 1980 in de zogenaam de „Venetie-verklaring" al werd geformuleerd. Volgens diploma tieke bronnen in Den Haag is het daarom niet toevallig dat bij de presentatie van de nieuwe Euro pese teksten de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, in Israel is „om de eerste.klappen op te vangen". In het begin van 1974 kwam de Conservatieve regering- Heath tamelijk roemloos aan zijn eind De Conservatieven verloren de vervroegd uitge schreven verkiezingen en moesten plaats maken voor een Labour-regering. Dat had Heath te danken aan de mijn werkers. Die waren eind '73 met acties begonnen voor een salarisverhoging die de door de regering afgekondig de loonmaatregel verre te bo ven ging. Geen overwerk, en niet meer werken in het weekeinde; zo begon dat. De gevolgen waren al direct desastreus. De oliecrisis woedde in volle hevigheid en de door de bond van de mijn werkers, de NUM, uitge schreven acties waren de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlo pen. Heath nam krasse maatregelen Er werd nog maar drie dagen per week gewerkt, automobi listen kregen een maximum snelheid van 70 km per uur opgelegd, en de TV moest 's avonds om half elf al stop pen. Toen Heath begin februari compromisvoorstellen van de Engelse tegenhanger van de FNV, de TUC, naast zich neerlegde, was de boot aan. De mijnwerkers begonnen direct met de totale staking. Voor Heath was er nog maar één weg open: verkiezingen uitschrijven om zich zo van de steun van het volk voor zijn loonmaatregel te verze keren. Dat liep dus anders af dan hij wel had gehoopt. Het einde van de regering-Heath. En Callaghan, die hem in maart 1974 opvolgde, haastte zich de mijnwerkers in zo onge veer alles hun zin te geven. Het zou tot 1979 duren voor er weer een Conservatief in het pand Downingstreet 10 trok. Mevrouw Thatcher, minister van onderwijs tijdens de pe- riode-Heath, heeft het thans ook met de mijnwerkers aan de stok. Morgen en vrijdag worden de 230.000 mijnwerkers in het land geraadpleegd. Zij zullen zich dan moeten uitspreken over de door de NUM nood zakelijk geachte staking. Be stuursleden van die bond spraken zich enkele weken geleden al in overweldigende meerderheid uit ten gunste van een staking. Als vrijdag blijkt dat 55 procent van de mijnwerkers zich ach ter de bond opstelt, is de sta king een feit. Na het gebrui kelijke ritueel van opnieuw onderhandelen en arbitrage, zou een mijnstaking nog mid den februari van start kun nen gaan. Men kan zich afvragen waarom de NUM het nu noodzakelijk vindt het stakingswapen te hanteren. Kijken wij naar de cijfers. De National Coal Board (NCB), zeg maar de di rectie van de genationaliseer de kolenindustrie, heeft een aanbod gedaan van gemid deld 9,5 procent salaris erbij. Dat is aanzienlijk meer dan het percentage dat de werk nemers er in andere indus trieën hebben bijgekregen Daar is het tot dusver gemid deld om 6 a 7 procent gegaan Bij een andere genationali seerde industrie, de autofa- briek British Leyland, gingen de werknemers na enig ge mor 'onlangs akkoord met nog geen vier procent. Vier procent is ook het getal dat de regering in gedachten heeft voor de ambtenaren. Daar komt bij dat de mijnwer kers nu al ruim betaald wor den, vergeleken met anderen die lichamelijke arbeid ver richten. Een beetje mijnwer ker komt met de gebruikelij ke toeslagen al gauw aan een weekloon van 750 gulden, en dat is naar Britse begrippen (het leven is hier wat duurder dan in Nederland, dat wel) een riant bedrag. Waarom dan is 9,5 procent voor de NUM niet voldoende, en heeft de bond daar de absurd ogende eis van 24 procent sa- lansverhoging tegenover ge steld? De bond heeft daar voor een aantal argumenten. Er wordt in de eerste plaats op gewezen dat de produkti- viteit van de mijnen de afge lopen jaren sterk vooruit is gegaan. Men wijst bovendien op het salaris van de mijn werkers in West-Duitsland, dat dank zij regeringssubsi dies hoger Ligt. Men noemt het enkele weken geleden af gekondigde mini-budget van minister van financiën Howe, dat voor iedereen iets inleve ren betekende Het zijn allemaal argumenten die weinig indruk maken. Bovendien, wat hebben de mijnwerkers niet te verlie zen? Er zijn de afgelopen ja ren al heel wat verliesgeven de mijnen gesloten, en het productieverlies dat van een langdurige staking het ge volg is, zal ongetwijfeld tot nieuwe sluitingen leiden. Bovendien zullen stakingen ge volgen hebben voor de toe vloed van potentiële klanten van de kolenindustrie. Be drijven zullen voor hun ener gievoorziening sneller om zien naar olie en gas dat, hoe wel duurder, in elk geval door de vondsten in de Noordzee en de arbeidsrust in die sector, steeds leverbaar Dit alles realiseren de mijnwer kers zich terdege, en het is zeer de vraag of de NUM aan de statutair benodigde 55 procent van de stemmen in de mijnen komt. Als dat per centage wordt gehaald, is dat eerder te danken aan solidari teit met de bond, dan aan werkelijke overtuiging. Niet ten onrechte zijn veel mijnwerkers bang dat ze door de NUM, en met name de nieuwe leider daarvan, de radicaal-linkse Arthur Scar- gill, worden gebruikt ter wil le van een politiek doel NUM-bestuurslid David Hop per zei bijvoorbeeld onlangs: „Met de slechte economie is de wil tot staking niet zo groot, dat is waar. Maar er is erg veel haat tegen de rege ring. Iedereen weet wie het in de kolenindustrie voor het zeggen heeft. We moeten nu als bond opstaan om banen en salarissen te bescher- Of, nog uitgesprokener, in de woorden van Scargill, zoals hij werd geciteerd in het linkse weekblad New Socie ty: „De mijnwerkers hebben in het verleden gedemon streerd dat onderhandelen niet alleen over salaris gaat. De belangrijkste vraag is, hoe je de controle op een kapita listische samenleving moet vergroten, en tegelijkertijd hoe je de voorwaarden schept om een socialistische maatschappij te vestigen'' Daar gaat een eventuele mijn werkersstaking dan ook om: om een herhaling van de ge beurtenissen in 1974. Me vrouw Thatcher, die zich tot dusver wijselijk verre van het arbeidsconflict in de mijnen heeft gehouden, zal de stem mingen morgen en vrijdag dan ook met evenveel inte resse als bezorgdheid volgen. HENK DAM KOPENHAGEN (Reuter) - Pre mier Anker Joergensen van De nemarken heeft maatregelen aangekondigd ter bestrijding van de werkloosheid. Hij beloof de dat elke jonge Deen tegen het einde van 1983 werk zou hebben of in opleiding zou zijn voor een vak. In het 'Folkketing' (parlement) zei Joergensen dat de doelen van zijn sociaal-democratische min derheidskabinet, dat in decem ber aan het bewind kwam, bevordering van de investering, de produktie en de werkgelegen heid zijn. In Denemarken zijn op het ogen blik 300.000 werklozen, hetgeen een kleine 10 procent van het ar beidspotentieel is. Ongeveer 100.000 werklozen zijn nog geen 25 jaar. De premier noemde de werkloosheid, vooral onder de jongeren, een van 's lands grote problemen. Door het verlengen van de studie tijd en het ontwerpen van ar beidsplaatsen scheppende pro gramma's, zal de overheid elke Deen onder de 25 tegen het einde van volgend jaar een baan heb ben verschaft of een opleiding voor een of ander vak. Om dat doel te bereiken zal de regering voorstellen dat werkloosheids uitkeringen gedaan worden via de privésector voor het M (pp< n van arbeidsplaatsen. Zij zal verder wetsvoorstellen in dienen voor bestrijding van de woningnood en de perikelen in de landbouw Ter verbetering van de concurrentiepositie van Denemarken op de internationa le markt en ter bevordering van de werkgelegenheid, zal de rege ring streven naar een vrijwillige investeringsregeling met pen sioen- en verzekeringsfondsen, aldus Joergensen. Dit programma, krachtens hetwelk pensioen- en verzekeringsfond- sen grote delen van hun tegoe den zouden omzetten in obliga ties met lage rente, zou noodza kelijke investeringsinkomsten leiden naar de huisvesting, de fa bncage en de landbouw, voegde hij eraan toe.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9