Onze opruiming duurt welgeteld 3dagen. Pander PvdA deels eens met FNV en CNV Toch snelweg door bos Politieke run op energiegeld Dun ijs in randstad eist levens y -C Verbod op gesoF met woonwagenvolk Compromis: meer ziektewetpremie Rotterdam laat handel in Britse bv's lopen Trein op Usselbrug ontspoord WD verrast concurrentie' Handeltje in valse auto verzekeringen opgerold Schakelkast tv opgeblazen Jagers doden eenzame vos WOENSDAG 13 JANUARI 1982 Binnenland UTRECHT (ANP) - Minister Zee- valking van Verkeer en Water staat heeft er gisteravond nauwe lijks twijfel over laten bestaan dat hij binnenkort zal besluiten het omstreden tracé van rijks weg 27 door het Utrechtse bos Amelisweerd aan te laten leggen. De bewindsman zei na afloop van de bespreking met de raadsleden in Utrecht onder meer dat het al in 1971 genomen besluit tot aan leg van het stuk snelweg door een deel van het bos "vreselijk moeilijk terug is te draaien". Zeevalking ontkende overigens dat hij zijn definitieve beslissing al genomen heeft. Die wordt ver wacht tijdens of na de vergade ring van de vaste Kamercommis sie voor verkeer en waterstaat op 25 januari. Tijdens de bijeen komst noemde hij chter vrijwel Zeevalking: besluit nauwelijks terug te draaien uitsluitend argumenten die plei ten voor aanleg van het stuk weg. Na afloop zei hij tijdens een pers conferentie bovendien dat de verkeersveiligheid op de snelwe gen rond Utrecht van doorslag gevende betekenis zal zijn bij het nemen van de definitieve beslis sing. Vervolgens stelde de be windsman dat het niet aanleggen van de rijksweg 27, in combina tie met het gereedkomen van de rijksweg 28 in 1986 (Utrecht- Amersfoort), alleen al uit het oogpunt van verkeersveiligheid onaanvaardbare verkeersdruk voor de rijksweg 222 (aan de oostkant van Utrecht) zal beteke nen. De bewindsman was wethouder van Utrecht toen het bestuur van die stad er in 1971 bij de toenma lige minister van Verkeer en Wa terstaat met succes op aandrong om het toen nog dwars door het Amelisweerdgebied geplande trace te verleggen naar de bos rand. Inmiddels zyn voor honderd mil joen gulden tal van kunstwerken in verband met de weg aange legd en is in het bos zelfs al een begin gemaakt met voorberei dende werkzaamheden. Tot in de hoogste instantie zijn bezwaren tegen de weg ingebracht, die vol gens Zeevalking ook tot in hoog ste instantie weer zijn afgewe- De actiegroep "Vrienden van Ame lisweerd" voert op tal van manie ren al meer dan twaalf jaar strijd tegen de weg. Meest recente ac ties zijn enkele "bezettingen" van het voor de weg bestemde bosdeel, waar bomen dreigden te worden geakpt. Burgemeester mevrouw A. De Stigter van Maarn overhandigde de bewindsman voor de besprek gingen op het Utrechtse stadhuis een maandagavond met steun van alle Maarnse raadsleden aan vaarde motie, waarin wordt aan gedrongen op snelle aanleg van rijksweg 27. Door het ontbreken van het tracé door Amelisweerd krijgt Maarnvolgens de motie on aanvaardbaar veel verkeer over de provinciale weg S 9 (Maam- Amersfoort). DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen geen woonwagens meer van hun grondgehied verwijderen zonder dat vaststaat dat wagens en be woners ervan elders een plaatsje kunnen vinden. Met de aanvaarding door de Eerste Kamer van een initiatiefontwerp van het PvdA-kamerlid Van Ooyen lykt daarmee een eind gekomen te zyn aan het gesol met woonwagenbewoners die van de ene naar de andere gemeente worden gestuurd zonder dat zij ergens een vaste plaats kun nen vinden. _T Door het initiaüef van Van Ooyen wordt nu in de Woonwagenwet be paald dat de gemeente eerst toestemming van Gedeputeerde Staten zal moeten verkrijgen alvorens over te gaan tot het verwijderen van een woonwagen die illegaal plaats heeft genomen op een woonwagencen trum of ergens anders zonder toestemming is gaan staan. Daardoor kan een verantwoorde afweging plaatsvinden tussen het be lang dat de woonwagenbewoner heeft bij voortzetting van zyn yerblyi in een gemeente en het belang dat deze laatste heeft by de verwijdering van de wagen. DEN HAAG (GPD) Partijbestuur en Tweede-Kamerfractie van de PvdA houden vast aan hun bezwaren tegen een beperking van het ziektegeld tot 80 procent van het inkomen. In plaats van die bezuiniging zou de Ziektewet-premie voor werknemers moeten worden verhoogd, aldus het partijbestuur in een verklaring die het gister avond na langdurig beraad uitgaf. PvdA-voorzitter Max van den Berg bestempelde het door zijn partij aangedragen alternatief als een reëel voorstel. „Als de vakbewe ging bereid is het te steunen, zal een politieke oplossing mogelijk zijn". Daarmee voorspelde hij, dat het voor minister Den Uyl, die de besprekingen in de partij top heeft bijgewoond, aanvaard baar zal zijn. Volgens Van den Berg betekent het alternatieve voorstel zowel steun voor de PvdA-bewindslie- den Den Uyl en Dales als een te gemoetkoming aan de vakbewe ging die daardoor haar eigen ver antwoordelijkheid kan blijven dragen. „We moeten oplossingen zoeken en niet alleen maar ruzie maken", aldus de PvdA-voorzit ter. De beperking van het ziektegeld tot 80 procent is onderdeel van een pakket bezuinigingen op de ziektekosten dat PvdA-minister Den Uvl en staatssecretaris Da- les (sociale zaken) hebben voor gesteld. Het totale pakket (dat ook heffing van sociale premies over de uitkering behelst) omvat een bedrag van 1,4 miljard gul den. De wettelijke beperking tot 80 procent levert daarvan 425 mi(joen op. Vakbondsstrijd Net als de kamerfractie al eerder verklaarde, stelt het partijbe stuur dat het instemt met een to tale bezuiniging van 1,4 miljard gulden. „De PvdA loopt niet weg voor het afgesproken bedrag. Als zodanig verdienen de bewinds lieden onze steun", aldus het PvdA-bestuur. Alleen acht het een verbod op aanzuivering door de werkgever van de uitkering tot honderd procent van het loon geen aanvaardbaar middel. Het zou een aantasting zijn van rech ten die na lange vakbondsstrijd zyn verworven. ROTTERDAM (GPD) - De acties die justitie onderneemt tegen de handel in Engelse vennootschap pen (limiteds) krijgt voorlopig geen vervolg in Rotterdam. In die regio staan twee bedrijven bekend die Limiteds te koop aanbieden. De Rotterdamse jus titie zegt geen mankracht te kun nen missen om die handel te on derzoeken op strafbare aspecten. In Amsterdam viel justitie in bij twee bedrijven die voor 2000 gul den Engelse bedrijfjes te koop aanbieden. Bij een van de twee ging het om een levendige han del. Er zouden in twee maanden tijd 1600 Ltd's zijn verkocht. Jus titie in Gelderland bereidt in sa menwerking met de Kamer van Koophandel ook een onderzoek voor naar aanleiding van regio nale aanbiedingen. De Rotterdamse officier van justi tie H. de Doelder: „Mij zijn in Rotterdam twee bedrijven be kend die in Engelse vennoot schappen handelen. Ik denk dat het het topje van de ijsberg is". Om te onderzoeken of de aanbie dingen al dan niet strijdig met de wet zijn „ontbreekt ons gewoon de mankracht voor", aldus de Rotterdamse officier. Voor veel ondernemers is het ko pen van een buitenlands bedrijf gunstig omdat ze zo de strenge antifraudebepalingen omzeilen die gepaard gaan met het oprich ten van een nieuwe Nederlandse BV. Het PvdA-partij bestuur neemt met zijn verklaring een standpunt in dat ligt tussen de voorstellen van minister Den Uyl en de furieze vakbeweging. Zowel FNV als CNV hebben in hun reacties op de voorgestelde beknibbeling op het ziektegeld al gedreigd met de rechter en met stakingen. Voor aanstaande vakbondsleden, die ook lid zijn van de PvdA, hebben aangekondigd hun lidmaatschap van de partij op te zeggen als de „heilloze voorstellen" niet wor den teruggenomen. In zijn verklaring doet het partijbe stuur nu een dringend beroep op zowel de vakbeweging als het ka binet en de eigen kwamerfractie, om alternatieven te vinden die aan de bezwaren tegemoet ko men. Van het kabinet verlangt het PvdA-bestuur tegelijk met de bezuinigingsplannen een werkgelegenheidsplan, waarin ook een verhoging van het staatsaandeel in de aardgaswin sten voorkomt, en invoering van een inkomensafhankelijke kin derbijslag. Dat laatste hebben de coalitiegenoten CDA en D'66 on langs al verworpen, maar het PvdA-bestuur vindt dat het niet langer onbespreekbaar mag wor den verklaard. Positief De vakcentrales FNV en CNV heb ben voorzichtig positief gerea geerd op de verklaring van het PvdA-bestuur. Een FNV-woord- voerder was verheugd over de er kenning „dat een inbraak in de cao's een onaanvaardbare kneve ling van vakbondsrechten" is. Hij zei echter ook dat de bond pas over alternatieven wil den ken, als het kabinet „het mes van tafel heeft gehaald". CNV-voorzitter Van der Meulen wacht met belangstelling een uit nodiging van de PvdA-fractie om te komen praten af. Zijn bond heeft een eventuele verhoging van de Ziektewet-premie nooit uitgesloten, zei hy in een reactie op de PvdA-verklaring. UTRECHT (GPD) - De IJssel- spoorbrug bij Zwolle is gis termiddag versperd nadat een trein een auto aanreed, die mee de brug opnam en ontspoorde. Bij het ongeluk is de bestuurder van de auto om het leven gekomen. De stoptrein vanuit Utrecht, een treinstel dat om vijf over elf in Zwolle had moeten aan komen, reed in Hattem een auto aan op de Gelderseweg. De overweg is beveiligd met automatische halve bomen. De auto werd een eindweegs meegesleurd, tot op de aan- brug over de uiterwaarden langs de IJssel en ontspoorde met een draaistel. Volgens NS is er geen gevaar geweest dat de trein van de brug zou rijden. Wel waren aanvankelijk twee sporen versperd, voornamelijk door de wrakstukken van de auto. Na betrekkelijk korte tijd kon een spoor weer in ge bruik worden genomen, waarmee het treinverkeer tussen het noorden en de randstad werd hersteld. Toch gaf NS passasgiers in Zwolle het advies via Deventer te rei- Een kraan uit Utrecht en een uit Zwolle heeft in de loop van de middag de trein weer in het spoor gezet. Vermoe delijk wordt het andere spoor dan weer buiten gebruik ge steld. DEN HAAG (GPD) - De politieke partijen hebben verbaasd gereageerd op de toekenning van bijna 400.000 gulden subsidie in het kader van de energiediscussie aan de WD. De PSP is van plan in de vergadering van de Kamercommissie voor Energie volgende week donderdag vra gen te stellen over de subsidietoekenning aan de WD en haar organi saties. Dat de WD als party meedoet, betekent volgens de PSP-woordvoerder oneigenlijk gebruik. „Het is toch te gek dat als politieke partijen beslui ten tot een maatschappelijke discussie omdat de politiek het zelf niet af kan, dan ook nog eens als politieke partij meedoen en daarvoor geld willen hebben". Andere politieke partijen reageren meer spijtig dat zij niet net als de WD op het idee zyn gekomen een aanvraag in te dienen. Zeven miljoen De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid heeft vorige week (onder voorbehoud van goedkeuring door de regering) voor bijna zeven miljoen gulden subsidies toegezegd aan een aantal instellingen en groepen die mee willen doen aan de 'brede maatschappelijke discus sie over energie'. Die discussie spitst zich toe op het gebruik van kern energie. De subsidies worden voornamelijk gebruikt voor het maken en verspreiden van voorlichtingsmateriaal als folders en brochures. De WD als partij krijgt voor de discussie die zij onder haar leden wil organiseren 184.500 gulden. De Haagse afdeling van de WD had apart een aanvraag ingediend: 3000 gulden is die groep toegewezen. Daar naast gaat 37.550 en 149.000 gulden naar de WD-organisaties Haya van Somerenstichting en de Prof. Teldersstichting. Niet aan gedacht Een woordvoerder van D'66 merkt spijtig op dat 'blijkbaar niemand' bin nen die partij gedacht heeft aan de mogelijkheid tot subsidieaanvraag. Zowel deze partij als het CDA zijn van plan in de tweede ronde, waarin organisaties alsnog mee kunnen doen aan de discussie en daarvoor financiële steun kunnen krijgen, een aanvraag in te dienen. De PvdA, CPN en PPR doen indirect mee aan de discussie van de stuurgroep omdat zij naast vakcentrales, milieugroeperingen en kerken meedoen in de Werkgroep Energiediscussie. Deze groep krijgt 2,2 miljoen. EINDHOVEN (ANP) - De Eind- hovense politie heeft een einde gemaakt aan de activiteiten van het autoverzekeringsbedrijfje Heba dat bijzonder lage premies aanbood van een niet bestaande Belgische verzekeringsmaat schappij. De administratie werd in beslag genomen en de twee bemiddelaars, de 32-jarige B.V. en de 43-jange H.S., beiden uit Eindhoven, zyn geverbaliseerd op verdenking van oplichting, valsheid in geschrifte en overtre ding op de wet op de assurantie bemiddeling. zo is gisteren door de politie van Eindhoven meege deeld. Volgens de Eindhovense politie is uit de administratie gebleken dat zeker tien mensen van het lage premie-aanbod gebruik hebben gemaakt. Deze mensen rijden nu zonder geldige verzekering rond, aldus de woordvoerder. De kans dat nog meer mensen van de fic tieve verzekering gebruik heb ben gemaakt, acht de politie klein omdat de bemiddelaars pas half december met hun activitei ten zijn begonnen. Beide verdachten gebruikten groe ne kaarten met codenummers van bonafide verzekeringsmaat schappijen in Nederland. Zij zei den te bemiddelen voor de Belgi sche maatschappij Volta in Maaseik. Navraag leerde dat de ze maatschappij niet bestond en dat het bemiddelingsbedrijf van de twee mannen nergens stond ingeschreven. HAARLEM (ANP) - Met een springlading is gisteravond rond half zeven een hoofdschakelkast van de Haarlemse kabeltelevisie in de Indische straat opgeblazen In de wijde omgeving van de ont plofte kast kwamen kleine steek vlammen uit schakelkasten van de centrale-antenne inrichting in de straten. Televisie-ontvangst in de huiskamer was onmogelijk. De springlading was aangebracht in een metalen pijp die tussen muur en kast was gestopt. Bij de ontploffing deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De Haarlemse recherche is inmid dels een buurtonderzoek gestart. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er geen aanwijzin gen dat het gaat om een gerichte actie tegen de kabel-exploitant. WEERRAPPORTEN onbewolkt 2 -10 ADVERTENTIE AALSMEER/UTRECHT/WAR MOND (ANP) - Opgevroren wakken met een ijsvlies van nau welijks twee centimeter dikte maken het schaatsen op de slo ten, vaarten en plassen in de randstad tot een levensgevaarlij ke zaak. De rijkspolitiediensten te water in Aalsmeer, Utrecht en Warmond hebben dit gisteren la ten weten. Met behulp van helikopters heeft de politie de schaatsers op de wa teren tussen Amsterdam en Rot terdam gewaarschuwd van het ijs af te gaan. Op de Kagerplas- sen zijn inmiddels tien schaat sers door het ijs gezakt Allen konden overigens worden gered. Ook het ijs op de Westeinder- plassen laat veel te wensen over. Een 35-jarige onbekende man is daar door het ijs gezakt en ver dronken. Drie anderen konden worden gered. Politie, burgers en een hoovercraft Zd. Limburg Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck geheel bew. motregen onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt geheel bew. Las Palmas onbewolkt Tel-Aviv onbewolkt Tunis onbewolkt De 44-jarige S. van Andel uit Utrecht toont zich springlevend na een reconstructie met getuigen rond zijn verdwijnen zondag op de Vinkeveen- se plassen. Hij was, ongemerkt, op eigen kracht uit het wak gekomen waarin getuigen hem hadden zien verdwijnen. Er is twee dagen naar hem gezocht. van een particulier hebben gis teravond urenlang gezocht op de Loenerveenseplas naar een schaatser uit Huizen. De vermis te schaatser is in de loop van de nacht dood aangetroffen in een wak in het ijs van de Loener veenseplas. Het slachtoffer is de 45-jarige J. Schipper uit Huizen. Zoekenden zagen iets liggen op het ijs maar konden het wak niet bereiken vanwege het levensge vaarlijke ijs. De man is door dui kers van de brandweer van Loe- nen geborgen, aldus de politie. De schaatser, naar wie tientallen politiemensen en duikers van de brandweer uit Abcoude en om geving sinds zondagmiddag met man en macht op zoek waren in het water van de Vinkeveense plassen, en wiens verdwijning onmiddellijk aanleiding was om vanuit een helikopter met mega foon alle schaatsers op de Vinke veense en Loosdrechtse plassen van het levensgevaarlijk geble ken ijs te sturen, is terecht. Met de woorden "u zoekt mij waar schijnlijk, ik leef nog" meldde hy zich gisteren bij de rijkspolitie in Abcoude. Terwijl zondagmiddag de eerste duikers in het ijskoude water sprongen in een toen al vrijwel hopeloze poging om het leven van de onbekende schaatser te redden, zwierde de 44-jarige Utrechter S. van Andel een eind je verderop vrolijk verder over het ijs. Weliswaar wat geschrok ken nadat hij plotseling door het dunne ijs zakte en koppie onder ging, maar tevreden dat hij er in z'n eentje in was geslaagd om uit het wak te kruipen en door te schaatsen. "Dat was de enige ma nier om weer een beetje warm te worden", aldus Van Andel. Van de omvangrijke zoekactie die onmiddellijk na zijn duik in de Vinkeveense plassen op gang kwam dankzij een echtpaar dat de schaatser vanuit een enkele honderden meters verderop ge legen sta-caravan door het ijs zag gaan, heeft Van Andel dan ook helemaal niets gemerkt "Ik ben doorgeschaatst, m'n natte pak werd een pantser van ijs en daar onder werd ik weer lekker warm. Ik heb na een half uurtje wel een paar mensen gewaarschuwd dat het ijs verderop niet helemaal be trouwbaar was". COLIJNSPLAAT - Een drietal jagers heeft Noord-Beveland van zijn waarschijnlijk enige vos beroofd. Voor zover in Noord be velandse jagerskrin gen kon worden nagegaan, is het nog niet voorgekomen dat een dergelijk dier op het eiland is gesignaleerd. Een ja ger uit het Noordbrabantse Teteringen heeft de vos, die tussen Wissenkerke en Co- lijnsplaat in het riet zat ver scholen, afgeschoten nadat het dier door een hond was opgejaagd. De vos is meege nomen naar Teteringen om daar als trofee te worden op gezet. Donderdag 14, vrijdag 15. zaterdag 16 januari, vanaf 's morgens 9.00 uur. Leiden: Botermarkt 21-22.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7