c Mogelijk nieuw Volkshuis 3 CDA: laat en parkeernota te niet volledig Eerste t.v.- piraat voor politierechter Gebouw op Driessenplein of opknapbeurt Queen treedt op in Leiden Gemeente mag bestuurslid in ziekenhuis benoemen WOENSDAG 13 JANUARI 1982 Leiden CDA-raadslid naar provincie LEIDEN - Het CDA-raadslid Mary Kokxhoorn zal hoogst waarschijnlijk toetreden tot Provinciale Staten van Zuid- Holland. Zij is door haar par tij op een twintigste en daar mee verkiesbare plaats gezet op de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen die in maart worden gehouden. Als Kokxhoorn voor Provincia le Staten wordt gekozen, ver laat zij de Leidse gemeente raad, waarvan ze sinds 1978 deel uitmaakt. Op de CDA- lijst voor de statenverkiezin gen staan verder vermeld de Leidse (vrouwelijke) raadsle den Van Dee en Van Akke ren, maar niet op een verkies bare plaats. Opvallende afwe zige op de lijst is de vroegere CDA-fractieleider in de ge meenteraad, Driessen. Dries- sen is nog raadslid, maar is bezig aan zijn laatste periode. Een politieke carrière in Pro vinciale Staten is voor hem niet weggelegd: hij is niet op de kandidatenlijst gekozen. Binnenstad moet optimaal bereikbaar zijn Er moet meer een parkeerautomaten (zoals hier op het terrein bij de Steenstraat) en minder met parkeermeters worden gewerkt. Het CDA onderschrijft dit uitgangspunt van "de grote parkeerclub". LEIDEN - Het CDA vindt dat B en W veel te laat en zeer onvolle dig aandacht geven aan het par keren in de stad. De partij heeft forse kntiek op de in november verschenen parkeernota. Vol gens de christen-democraten ontbreekt het uitgangspunt dat de binnenstad optimaal bereik baar moet rijn. Het CDA meent dat er voorrang ge geven moét worden aan het op lossen van een drietal proble men: het laden en lossen, de ver ordening 'Parkeren voor belang hebbenden' (de zogeheten pas jes-regeling) en het toepassen van verschillende tarieven, af hankelijk van de plaats in de bin nenstad. In een schriftelijke reactie op de nota van B en W schrijft de partij verbaasd te zijn dat aan deze pro blemen geen voorrang wordt ge geven. Ook de wijze waarop de nota tot stand is gekomen, be vreemdt haar. De door B en W aangeboden nota is het produkt van 'de grote parkeerclub'. "Het is kennelijk nodig de om het par keerbeleid van het college wat op te kloppen", constateert de CDA-fractie. De 'grote parkeerclub' bestaat uit een aantal ambtenaren, die het college adviseren. "Verschuilt het college zich achter zijn eigen ambtenaren?", zo vraagt de CDA-fractie. Om vervolgens zelf het antwoord te geven: "Wat het college hier aanbiedt is niet meer of minder dan gewoon het beleid van B en W. Daarvan valt te zeg gen dat het veel te laat is en zeer onvolledig". L.EIDEN - Het Leidse Volkshuis staat voor de keuze tussen een opknapbeurt van het huidige onderkomen aan de Apothekersdijk of nieuwbouw op het Ir. Driessenplein. Nieuwbouw blijkt niet veel duurder te zijn dan een opknapbeurt die ongeveer 1.7 miljoen gulden kost. De werkzaamheden moeten volgend jaar beginnen. Als voor nieuwbouw wordt geko zen, verkoopt het Leidse Volks huis haar pand aan de Apothe kersdijk voor de symbolische prijs van een gulden aan de ge meente. Het Volkshuis zou ver volgens de nieuwbouw van de gemeente huren. De gemeente wil de nieuwbouw financieren uit bijdragen van het rijk (ten minste een miljoen gulden), uit de verkoop van het oude Volks huis en uit eigen bijdragen. Alle activiteiten die het Volkshuis nu herbergt, krijgen ook in de nieuwbouw op het Ir. Driessen plein een plaats. Het bestuur en de staf van het Leidse Volkshuis maken dezer 1 dagen een afweging van de voor delen en nadelen van een op knapbeurt of nieuwbouw. Ko mende maand wordt de discus sie met de bezoekers en mede werkers van het Volkshuis ge voerd. Volkshuis-coördinator Kees Schouten noemt het kiezen voor een nieuw gebouw een hele stap waar het Volkshuis voorlo pig nog niet uit is: "Een voordeel van nieuwbouw is dat de ruimtes efficiënter ingedeeld zullen zijn. In ons oude pand is veel ruimte slecht ingedeeld en onbruikbaar. Het energieverbruik is hier ook enorm. Mede door de hoge ruim tes en de enorme trappehuizen verstoken we per jaar alleen al 50.000 gulden aan olie. Het Volkshuis is haveloos en uitge leefd", zegt - Schouten. Ook na een uitgebreide opknapbeurt, blijft het Volkshuis een oud ge bouw. Maar anderzijds, zegt hij, "staat het Volkshuis 82 jaar op dezelfde plek aan de Apothekersdijk. Het is een begrip, het pand heeft his torie. Daar ga je niet zo maar om heen. Ook een probleem is dat wethouder Van Dam toegezegd heeft dat we 1000 vierkante me ter ruimte krijgen op het Ir. Driessenplein. Maar wij schatten ongeveer 1200 vierkante meter nodig te hebben. Vooral voor ons buurthuiswerk (voor Maredorp en de Camp) willen we meer ruimte krijgen dan we nu heb ben". "Als we naar het Ir. Driessenplein verhuizen, komt ons buurthuis werk in de knel", vreest Schou ten. Omdat de gemeente zoveel mogelijk rijkssubsidie in de wacht wil slepen voor de nieuw bouw, zou een nieuw Volkshuis ook plaats moeten bieden aan het buurthuiswerk van Pancras- Oost en -West, de Verversbuurt, Noord vest en D'Oude Morsch. Dat lukt niet, meent Schouten, vanuit een enorme welzijns- burcht. "Het is handiger dat de buurtverenigingen her en der een eigen plek hebben om zelf standig wat te organiseren". Wethouder Hans van Dam zegt de keuze die het Volkshuis maakt, af te wachten. Met name het functioneren van de parkeerpolitie - door het CDA al vaker als ondoelmatig geken schetst - wordt in de nota ge mist. Dat zou in strijd zijn met eerdere toezeggingen van het college. De kwestie zou aan de orde komen in de nota, herinne ren de christen-democraten zich. De CDA-fractie concludeert hier uit dat B en W niet in staat zijn om de problemen met de par- keercontrole op te lossen. Fietskluizen Het CDA onderschrijft het voorne men om meer met centrale par keerautomaten en minder met aparte parkeermeters te gaan werken. "Of de parkeerautomaat ook overal kan worden toegepast is echter de vraag. Wellicht is een proef mogelijk, bijvoorbeeld in de Doezastraat". LEIDEN De Engelse groep Queen zal 24 april wederom in de Groenoordhallen een groot con cert geven Directeur André de Jong maakte dit gistermiddag tijdens de nieuwjaarsreceptie in de Stadsgehoorzaal bekend. De CDA-fractie pleit verder voor een uitbreiding van het aantal bewaakte fietsenstallingen. On derzocht zou moeten worden of fietskluizen in een behoefte voorzien en of ze betaalbaar zijn. In de parkeernota is sprake van het- herplaatsen van 250 parkeerme ters. Het CDA vraagt zich af wat er gaat gebeuren met de daarbij behorende plaatsen. De fractie vindt dat dit kort-parkeerplaat- sen moeten blijven, omdat dat van belang is voor de bereikbaar heid van de winkels in de nabij heid. Het gaat hierbij met name om de omgeving van de Doeza straat, Hogewoerd en Levendaal. Het gebruik van slagbomen voor het afsluiten van parkeerterrei nen wil het CDA bezien in het licht van het stadsschoon. "Naast het plaatsen van vele paaltjes zullen ook slagbomen het stadsgezicht niet ten goede komen", aldus het CDA. LEIDEN - Minister van Kemenade (onderwijs en wetenschappen) heeft uitsluitsel gegeven over de benoemingsprocedure van kan didaten voor het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Van Kemenade heeft desgevraagd in een brief het college van Bur gemeester en Wethouders van de gemeente Leiden laten weten dat zij de bevoegdheid heeft een lid van het bestuur van het AZL te benoemen en te ontslaan. Dit volgens de Wet op het weten schappelijk onderwijs. Vorig jaar was wethouder Waal met het bestuur van het AZL in onmin geraakt omdat hij het ten onrechte vond dat de PvdA-kan- didaat mevrouw Kerling door de personeelsraad werd afgewezen op 'partij-politieke gronden'. Het bestuur van het AZL, die me vrouw Kerling wel wilde heb ben, legde zich toentertijd bij de uitspraak van de personeelsraad neer. Het college had daarin geen enkele zeggenschap. Het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Boete voor handlanger DEN HAAG-LEIDEN - Voor de eerste keer in Nederland moest gisteren een televisiepiraat voor de rechter verschijnen. Het is de 31-jarige L. A. van K. uit Zoeter- meer. Hij zou uitzendingen voor de Piraten Televisie Leiden (PTV) hebben verzorgd. Tijdens de zitting van de Haagse politie rechter bleek echter, dat o.a. het technisch bewijs tegen hem nog niet rond was. De rechtbank be sloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Volgens de officier van justitie me vrouw mr. J. C. M. Couzijn is hij een van de (technische) mannen geweest achter de uitzendingen van de Piraten Televisie Leiden (PTV). Begin mei vorig jaar werd tegen een dijk in een weiland bij Zoeterwoude, tussen Leiden cn Zoetermeer, een zender gepeild die pornofilms uitzond. De poli tie hield vlak bij de apparatuur de 40-jarige Leidenaar J. P. en zijn 32-jarige plaatsgenoot P. T. De betrokkenheid van de inwoner van Zoetermeer blijkt volgens Justitie uit getuigenverklaringen van onder andere de Radiocon troledienst van de PTT. Die zou de man regelmatig hebben gesig naleerd in de buurt van nog net niet opgespoorde illegale tv-sta- tions. Van K. zegt echter nergens iets mee te maken te hebben. „Wel heb ik grote interesse voor dergelijke apparatuur". De 32-jarige Leidenaar P. T. moest zich gisteren echter wel voor de Haagse politierechter verant woorden voor zijn aanwezigheid bij de televisiezender. Hij zei gis termiddag slechts hand-en-span diensten voor het verzorgen van de uitzending te hebben verricht. De officier van justitie mevrouw mr. Couzijn zei inderdaad niet meer te kunnen bewijzen dan dat. Ze eiste duizend gulden boe te en een voorwaardelijke gevfin- genisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. Zij wees er op dat het de eerste keer is dat een dergelijke zaak binnen het arrondissement aan de orde is. „Het heeft veel moeite gekost verdachten te vinden. Het opsporen van hen is uiterst ar beidsintensief. Dat is de reden dat de PTV zo lang ongestraft heeft kunnen uitzenden". De PTV was een van de eerste ille gale televisiezenders in Neder land en de allereerste in de Leid se regio. Toen een zender van de PTV in de nacht van 8 op 9 mei vorig jaar werd opgerold, had het station al 27 uitzendingen in twéé jaar tijd achter de rug. Vol gens de politierechter waren er „enkele klachten over de piraat bij de politie binnengekomen. Deze gingen voornamelijk over de aard (porno) van de uitzendin gen. Het heeft heel wat mensen slapeloze nachten bezorgd", zo zei hij tot grote hilariteit van de publieke tribune. Omdat de verdachte T. moet rond komen van een uitkering wilde de politierechter het „laten" bij een boete van vijfhonderd gul-, den en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. Donderdag moet de 40-jarige J. P. uit Leiden zich verantwoor den bij de politierechter. Hij werd in de bewuste nacht van 8 op 9 mei vorig jaar samen met P. T. aangehouden. Vleugellam Het zijn barre tijden voor het gevleugelde deel van onze sa menleving. De (water)vogels maken nu een tweede plotse linge periode van strenge vorst en dus voedselschaar ste door. En dat terwijl velen nog maar nauwelijks hersteld zijn van de eerste capriolen van Koning Winter, eind vo rig jaar. Leden van het actiecomité Vo gelvrienden lopen zich het vuur uit de wintersloffen om overal in en buiten de stad duizenden watervogels bij te voeren. Maar het werk van de vogelvrienden loopt gevaar omdat de centjes nagenoeg op zijn. Door een oproep in deze krant wist het actiecomité in de barre januarimaand van '79 ruim zesduizend gulden in te zamelen. In die winter aten de Leidse vogels daar omge- veer vierduizend gulden van op. De resterende tweedui zend gulden zijn inmiddels ook opgepeuzeld. Vandaar dat vogelvrienden J. de Rid der en A. van Brussel, die al sinds 1969 bijna elke winter eenden, zwanen en meerkoe ten de helpende hand reiken, opnieuw een beroep willen doen op de Leidse samenle ving. Speciaal voor de vogels in nood staan een gironummer (1096579 ten name van F.C.A. de Ridder Bryan Marislaan 45 Leiden) en twee bankreke ningen (AMRO bank: 45.13.60.540 en RABO bank: 33.55.01.079 ten name van A.P. van Brussel Utrechtse Jaagpad 10a) open. Volgens vogelvrienden De Rid der en Van Brussel is er echt sprake van een noodsituatie onder de watervogels. "In het centrum valt het nog wel mee. Daar lopen de mensen gemakkelijk even hun huis uit om de eenden te voeren. Maar langs de singels en aan de rand van de stad hebben de vogels het niet best. Giste ren hebben we de eerste dooie meerkoeten gevonden en straks moeten we naar dokter Muurling met een zwaan die we helemaal onder het ijs hebben aangetroffen. Dat beest moet hoognodig extra vitamine hebben". Inmiddels hebben De Ridder en Van Brussel al een paar honderd gulden binnenge kregen zodat ze samen met hun collega's Jongeleen en Schempes er weer met grote zakken voedsel op uit kun nen trekken. Maar de bodem van de voedselpot is weder om in zicht. Financiële hulp van de Leidse bevolking is hard nodig. Openbaar De Leidse Woningstichting (LWS) is laaiend op het PSP- raadslid Annelies Ponsen. Het LWS-bestuur vindt dat Ponsen geheime informatie heeft laten uitlekken naar de huurders. Ponsen zelf houdt het erop dat zij haar werk als raadslid zo goed mogelijk heeft proberen te doen. Ponsen is lid van de adviesraad van de LWS. Bij de leden van deze raad is het al bijna een jaar lang bekend dat de Wo ningstichting in de steigers gaat. Minister Van Dam van Volkshuisvesting vindt dat de LWS moet worden omge vormd tot een zelfstandige woningbouwvereniging of een gemeentelijk woningbe drijf- Ponsen vond dat deze belang rijke informatie niet mocht worden onthouden aan de LWS-huurders Vooral om dat zij proefde dat een meer derheid van de gemeenteraad voor de omvorming van de LWS tot een zelfstandige wo ningbouwvereniging zou zijn. Precies de vorm waarin de bewoners het minst heb ben te vertellen. 'Klein links', het door PSP, PPR en CPN gevormde poli tieke machtsblokje, heeft een werkgroep in het leven ge roepen die zich speciaal be zighoudt met de toekomst van de LWS. De enige af gevaardigde van 'klein links' in de adviesraad van de LWS, Annelies Ponsen, gooide alle kennis die zij als adviesraads lid had opgedaan in de werk groep. De groep kwam tot de conclusie dat die informatie niet geheim mocht blijven. Eind vorig jaar ging er een brief aan tal van bewoners commissies de deur uit. Het LWS-bestuur stond op z'n achterste benen en schreef een kwaaie brief aan de voor zitter van de adviesraad, wet houder Dick Tesselaar. Pon sen zou de openbaarheid hebben geschonden en de be woners uit een eenzijdig par tij-politiek standpunt voorba rig en onjuist hebben voorge licht. De kwestie-Ponsen zou van avond in een gecombineerde en besloten vergadering van het LWS-bestuur en de ad viesraad aan de orde komen. Maar het enige agendapunt van die vergadering, Anne lies Ponsen, moet zelf verstek laten gaan. "Ik heb voor van avond een andere afspraak, die ik al twee maanden gele den heb gemaakt". In een uitvoerige brief aan wet houder Tesselaar stelt Pon sen in keurige ambtenaren- taal dat het verontwaardigde stichtingsbestuur wat haar betreft het dak van de aller hoogste LWS flat opkan Zg schrijft "Als het aan het LWS-bestuur zou liggen dan zou een raadslid niet over za ken mogen denken voordat een wethouder daarover een nota heeft gemaakt" Over haar eonzgdige partij-po litieke standpunt zegt Pon sen: "Als mijn partij een uit gesproken mening had over deze kwestie zou ik geen uit gebreide ruggespraak heb ben gehouden met andere raadsleden en direct betrok kenen. Het enige partij-poli tieke standpunt dat ik in deze zaak heb is dat ik vind dat ik niet kan meepraten zonder te weten wat de mening van de bewoners is" Voor het geval haar brief de verontwaardiging van het LWS-bestuur niet heeft ge luwd, heeft Annehes Ponsen aan wethouder Tesselaar ge vraagd de bestuurders er vanavond op te wijzen dat zij niet namens hen maar na mens de Leidse kiezers en dus de LWS-bewoners in de adviesraad zit. "Ik ben best bereid om verder over deze kwestie te discus siëren", merkt Ponsen nog op, "maar dan wel in de open baarheid"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3