Rampenregeling op Oude Rijn Alphenaar begint bouwkundige adviesdienst via de telefoon Kaags pontveer in particuliere handen Gevolgen nauwelijks te overzien Streek PAC.1NA 2^ Mensen worden aan alle kanten beduveld ALPHEN AAN DEN RIJN Voor mensen die de weg niet weten is de bouwnijverheid een jungle. Makelaars, in stallateurs en aanne mers kunnen de niets vermoedende klant in allerlei valstrikken en -kuilen laten lopn zon der dat het slachtoffer er iets aan kan doen. Om dit te voorkomen moet je de weg weten, sterk in je schoenen staan en je nergens door aflaten schrikken. Dit althans is in het kort de er varing van de Alphenaar A(l- fonso) T. J. T. de Groen die vijftien jaar in dit wereldje actief is geweest. Zijn laatste betrekking was bouwkundig coördinator, de persoon tus sen de hoofduitvoerder en de aannemer, maar sinds enige tijd is hij door de malaise in de bouw werkloos. De extra vrije tijd die hem daardoor ter beschikking staat heeft De Groen benut om een plan netje ten uitvoer te brengen waar hij al een half jaar mee rondliep: het opzetten van een telefoondienst voor men sen die met vragen en proble men zitten over alles wat ook maar enigszins met bouwnij verheid te maken heeft. Daar bij geeft hij adviezen over aanschaf van keukens, zon neschermen, verwarming en wat dies meer zij. 'De mensen worden op allerlei manieren beduveld", heeft De Groen ervaren. "En het is best mogelijk om de mensen te behoeden voor lelijke praktijken", vindt de bouw kundig coördinator wie het woord "lelijk" in de mond be storven ligt. Het meest ergerlijke vindt hij dat dergelijke "gangsterme thoden" nooit iemand ter ore komen. "Ze gaan in de doof pot, waardoor mensen vaak financieel en persoonlijk leed te verwerken krijgen", aldus Alfonso de Groen. Duik Een duik in het verleden naar de ervaringen van De Groen in de bouwwereld levert be halve interessante verhalen ook een duidelijke blik op 's mans motivatie om deze vorm van telefonische ad viesverlening te beginnen. Dubbele courtage, chantage met een voor reparatie afge stane c.v.-ketel, onder taxatie door makelaars van te koop aangeboden woningen en "taaioerwouden" in offertes. Naar eigen zeggen heeft De Groen de afgelopen zes maanden vrienden en beken den met succes geholpen en van advies voorzien. Hoewel De Groen met zijn ad viesdienst een immens ter rein gaat bestrijden schrikt hij er met voor terug. "Er is natuurlijk een grote hoeveel heid deskundigheid voor no dig", geeft de 35-jarige Alphe naar toe. "Maar ik zit al vijf tien jaar in de branche en ik denk dat ik deskundig ge noeg ben". Volgens zijn zeggen heeft De Groen tot nog toe alleen leu ke en positieve reacties ge had, ook bij de bedrijven die hij heeft benaderd met ver zoeken om informatie. De Groen verwacht dat er veel belangstelling voor zijn ini tiatief zal zijn. "Ik doe het voorlopig voor onbepaalde tijd", licht hij toe. "Ik hoop Alfonso de Groen: "Gangst dat er iets uitgroeit waar de mensen vast op terug kunnen vallen". Zelf houdt Alfonso de Groen er geen cent aan over. "Het doel is objectief adviseren zonder financiële verplichting voor de mensen of financieel voor deel voor mij", leest hij zijn 'den vaak in de doofpot". op schrift gestelde formule ring voor. "Ik beschik over veel contacten met instellin gen en mensen", voegt De Groen er aan toe. Daarnaast trekt hem de waakhondfunc tie ("lelijk woord"), het signa leren van misstanden in het bouwkundig deel van onze maatschappij, hem bijzonder Voor belangstellenden: elke donderdagavond tussen 19 00 en 20 00 uur is Alfonso de Groen bereikbaar voor ad viezen en bouwkundige vra gen via telefoonnummer 01720-72219. Voorzuivering bij Katwijk t goedkoopst KATWIJK, DEN HAAG, LEIDEN - Een voorzuiveringsinstallatie bij Katwijk is, vooral financieel gezien, de beste keus voor een goede drinkwatervoorziening in Leiden en omgeving. Dat staat in het tussentijdse rap port van de Stuurgroep Integraal Onderzoek Drinkwatervoorzie ning Zuid-Holland (IODZH), dat onlangs is verschenen. Maandag buigt een aantal vaste commis sies van de provincie Zuid-Hol land zich over het rapport. Een van de belangrijkste conclu sies van het rapport is dat een koppeling van het Leidse drin- kwaoernet aan het Andelse Maas-systeem is achterhaald. Dat systeem houdt in dat er wa ter uit de Andelse Maas moet worden aangevoerd naar de dui nen. Bij Bergambacht zou er dan een voorzuiveringsinstallatie moeten komen en moet er voor noodgevallen een koppelleiding tussen Scheveningen en Katwijk worden aangelegd. In het rapport van de IODZH staat onder meer dat de berekeningen over het Andelse Maassysteem niet kloppen. De financiële bete kenis van besluiten is „nogal om vangrijk". Dit houdt in volgens de IODZH, dat een voorzuive ringsinstallatie bij Katwijk ruim een derde voordeliger is dan het door de provincie voorgestelde systeem. Leiden ontvangt het drinkwater voor het merendeel uit de duinen tussen Katwijk en Schevenin gen. Het plan van de provincie was onder andere de drinkwater systemen van Katwijk en Den Haag met elkaar te koppelen. De Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) is daar altijd op tegen ge weest: Het wordt onder andere te duur. De LDM wil daarom een voorzui veringsinstallatie bij Katwijk bouwen. De provincie weigert tot groot plezier van'milieu-orga nisaties en recreanten nog steeds een vergunning daarvoor te ver lenen onder met mom dat eerst het rapport van de IQDZH moet worden afgewacht. Verwacht wordt dat het definitieve rapport deze zomer het licht zaL zien. Pas dan, zo zeggen Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie), zal worden bekeken of er een voorzuivering bij Kat wijk kan komen. Er zal volgens GS echter voor moeten worden gewaakt dat beslissingen wor den genomen die de resultaten van de IODZH kunnen frustre ren. Gedeputeerde Staten schrijven in een notitie voor de gecombineer de commissievergadering van maandag „Per geval zal moeten worden bekeken in hoeverre een beslissing kan worden uitge steld, dan wel gebruik kan wor den gemaakt van overcapacitei- ten elders, zonder dat als gevolg daarvan de drinkwatervoorzie ning in gevaar mag komen". Opnieuw bollenreizen SCHIPHOL - De bollenstreek kan ook dit jaar weer een groot aantal Engelsen in het bollenseizoen op bezoek ver wachten. In de maanden maart tot en met medio mei brengt de Britse maatschappij Dam-Air naar verwachting 16.000 En gelsen voor een kort bezoek aan de bollenstreek en ande re attracties naar Nederland. Met deze "bollenvluchten" wordt een oude traditie in ere hersteld. De vluchten van deze Engelse maatschappij zijn door de re latief hoge koers van het Brit se pond weer aantrekkelijk voor de Britten geworden. Raad Alkemade eist wel de nodige zekerheid ALKEMADE - In een met de nok toe door Kage- naars gevuld gemeente huis is de Alkemadese ge meenteraad gisteravond (met alleen de PvdA en PPR tegen) akkoord ge gaan met de overdracht van het pontveer per 1 april aan Kagenaar L.H. Hoogenboom en diens twee zoons. De regeling richt zich vooral op het bestrijden van explosies al-dan-niet gevolgd door brand op of a is het grootst bij schepen die licht ontvlambare stoffen t i de Oude Rijn. De kans daartoe Wel heeft de gemeente gisteren duidelijk gemaakt dat wanneer Hoogenbooms firma, Ponto, fail liet mocht gaan. de gemeente de Kagenaars niet in de kou zal la ten staan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Wan neer zich een ramp mocht voor doen op de Oude Rijn is de ge meente Alphen op het ergste voorbereid. In de onlangs ge reedgekomen "Rampenregeling Oude Rijn" is namelijk precies opgenomen op welke wijze bij een eventuele ramp moet wor den opgetreden. De regeling is geënt op het al ruim tien jaar be staande rampenplan voor Al phen aan den Rijn. De aanleiding voor het ontwerpen van een apart rampenplan voor de Oude Rijn en direkte omge ving is het veelvuldige vervoer van gevaarlijke stoffen over de Oude Rijn. Op grond van de vo rig jaar in werking getreden Wet Rampenplannen is de gemeente verplicht een dergelijk plan ge reed te hebben. De wet rekent de bescherming van de bevolking bij een catastrofe tot de gemeen telijke taken. De Rampenregeling Oude Rijn is noodzakelijk omdat, anders dan bij het reeds bestaande rampen plan, de plaats en derhalve de ge volgen van een eventuele ramp nauwelijks zijn te voorzien. De Oude Rijn telt een groot aantal gevaarlijke punten; bovendien is de bebouwing erlangs geva rieerd. Omdat het onmogelijk is voor elk van die gevaarlijke pun ten een apart bestrijdingsplan te maken is de rampenregeling ont worpen: een organisatieplan Verkeersdode in Lisse LISSE - De 26-jarige R. van Dam is gistermorgen door een ver keersongeluk in zijn woonplaats Lisse om het leven gekomen. Hij verloor rond half twaalf op de Keukenhofdreef de macht over het stuur van zijn personenauto. De auto sloeg verschillende ma len over de kop en de bestuurder werd eruit geslingerd. De man overleed ter plaatse. i algemene zin is aange geven hoe in geval van een (drei gende) ramp gehandeld dient te worden. Juist omdat rampen weinig voor komen bestaat er bij brandweer, politie èn gemeente weinig routi ne in de bestrijding ervan. Van daar, aldus de opstellers van het plan (de werkgroep rampbestrij ding Oude Rijn), de noodzaak van de regeling. Kerosine De regeling richt zich vooral op het bestrijden van explosies aldan- niet gevolgd door brand op of aan de Oude Rijn. De kans op een dergelijke calamiteit is het grootst gezien het grote aantal schepen dat via de Oude Rijn licht ontbrandbare stoffen ver voert. In 1978 bedroeg het aantal tank schepen dat de Oude Rijn pas seerde 647. Met name de voor Schiphol bestemde vliegtuig brandstof kerosine werd veelvul dig via de Oude Rijn vervoerd: in 1978 463 tankladingen. Dat aan tal is inmiddels echter sterk ver minderd door de ingebruikne ming van een pijpleiding tussen Rotterdam en Schiphol. Om een effectieve bestrijding mo gelijk te maken is het gebied dat binnen de bebouwde kom langs de Oude Rijn ligt in zes zoge naamde bestrijdingszones ver deeld. Die sectoren zijn zo geko zen dat wanneer zich in een be paalde zone een ramp voordoet de plaats van de ramp via de an dere zones is te bereiken. Wanneer zich een ramp voltrekt bestaat volgens het plan de kans dat in een straal van ongeveer 200 meter rondom de plaats van de calamiteit ernstige tot matige schade zal ontstaan Wegslinge rende brandende olie kan, zo wordt verondersteld, tot onge veer tweehonderd meter rond het explosiepunt brand doen ontstaan. Afhankelijk van de plaats en het tijdstip van de ramp zal bovendien rekening moeten worden gehouden met een aantal doden en gewonden. De rampen- regeling omvat daarom onder meer maatregelen die het trans port van gewonden zo soepel mogelijk moeten laten verlopen. Kabel De bestrijding van de ramp zal worden geleid door de burge meester van Alphen of zijn plaatsvervanger. Hij wordt bijge staan door de commandant van de brandweer en de korpschef van politie. Het gemeentehuis wordt ingericht als beleidscen trum. Op de plaats van de ramp is de leiding in handen van de ondercommandant van de brandweer en de plaatsvervan gend korpschef van politie Be halve brandweer, politie en am bulancediensten kunnen ook an dere instanties, zoals de EHBO, de BB en het Rode Kruis worden ingeschakeld, evenals gemeente lijke instellingen als de sociale dienst en openbare werken Informatie van de bevolking bij een ramp acht de werkgroep van groot belang. Vooral om chaos en paniek te voorkomen. Met de huidige stand van de techniek hoeft de verstrekking van de in formatie naar de mening van de werkgroep geen problemen op te leveren. Zij denkt daarbij vooral aan de mogelijkheden die "de kabel" in Alphen biedt. Via het kabelnet zou de gemeente de be volking op de snelst mogelijke wijze op de hoogte kunnen stel len. De gemeentelijke commissie voor algemene zaken, een groep raadsleden die burgemeester en wethouders advies uitbrengt, bleek gisteravond zeer enthou siast over het plan. De commis sie drong er bij burgemeester Paats op aan de mogelijkheden die het kabelnet biedt voor de in formatieverstrekking nader te onderzoeken. Volgens ondercommandant Siere- veld van de brandweer, die als lid van de werkgroep rampbe strijding Oude Rijn de vergade ring van de commissie bijwoon de, is het technisch gezien ge makkelijk de kabel daarvoor ge schikt te maken. Er bestaat ech ter nog geen inzicht in de kosten die aanpassing van het kabelnet met zich meebrengen. Aanvankelijk leek het erop dat de zaak met een half uurtje was af gedaan, maar de raad had er toch ruim vier uur voor nodig omdat het voorstel van CDA-raadslid Klerks om het besluit met dne maanden te verdagen, brede steun vond. Klerks wilde met na me onderzocht zien of het niet mogelijk was een pont met auto matische aanhaakinnchting aan te schaffen, zodat deze door één man kan worden bediend. De dorpsraad heeft zich hiervoor al tijd sterk gemaakt Burgemeester Bolten verzette zich echter heftig tegen dit voorstel. "Het is bepaald ongepast om een illusie te wekken waarvan geen sprake kan zijn, namelijk dat de gemeente doorgaat met de ex ploitatie. Een uitstel geeft voed sel aan die illusie", beet hij Klerks toe. Het was volgens hem ook onmogelijk om terug te gaan naar éénmansbediening, omdat voor de noodzakelijke controle op de binnenkomende veergel den tenminste twee man op het veer moeten zijn. Ook wethouder H.M.L. van Duy- keren walste over Klerks heen Hij eiste een inhoudelijk debat en stelde de raad een betoog van tien punten in het vooruitzicht waarin hij de zaak "helemaal zou uitmergelen" Hoewel zowel Kret als Klerks volhielden het verzoek om uitstel en een eigen onderzoek door de raad niet voortkwam uit wantrouwen je gens B en W maar uit angst de De massaal opgekomen Kaag-bevolking moest voor een deel de debatten in de hal voor de raadzaal wlgen. verkeerde beslissing te nemen, waren Bolten en Van Duijkeren niet bereid gas terug te nemen. En ze wonnen: Klerks slikte zijn voorstel in. Plicht In de betogen van verschillende fracties klonk bezorgdheid door over de soliditeit van Ponto BV Klerks wilde de garantie dat bij een faillissement het pontveer te rugvalt aan de gemeente PPR- raadslid Van Tol wees op het feit dat de verkoop van het veer voorlopig geen extra financiële ruimte voor Alkemade schept: tot 1987 blijft de gemeente vier ton per jaar betalen omdat de kosten van het afstoten, meer dan een miljoen gulden, over v\jf jaar moeten worden uitge smeerd. Hij wilde de exploitatie door de gemeente voortzetten. "Het tekort van vier ton is name lijk gefiatteerd een kwart daar van is te wijten aan de nasleep van de fraudeaffaire", aldus Van Tol. Bolten gaf toe dat aan overdracht aan een particulier risico's zitten "Maar elke besluitvorming gaat met een zeker nsico gepaard", al dus de burgemeester, die net als Van Duijkeren zei alle vertrou wen in Hoogenboom te hebben. Voorwaarden Klerks eiste na een schorsing van de vergadering dat de gemeente haar verantwoordelijkheid voor de oeververbinding duidelijk vastlegt en dat in het contract zou worden opgenomen dat de gemeente het veer voor een sym bolische gulden kan terugkopen als Ponto failliet gaat Het 1 Ólk ge van B en W beloofde dit Ook sprak Bolten nadrukkelijk de verantwoordelijkheid van de ge meente uit. "Die wordt in het contract door vier punten er kend". aldus de burgemeester. "Het pontveer blijft, het pont veer blijft met gemeentelijke subsidie, er is een vrye overtocht voor de Kagenaars en de 24-uurs- dienst bluft behouden" Uiteindelijk bleken alleen PvdA er F Hoogenboom en Van Tol te gen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27