Pakistan duldt geen inmenging Ik met hou rekening slecht jaar Tour met record aantal coureurs -C J- Peter Post bij presentatie van ploeg: 11 11 De Zwarte mogelijk opvolger Domburg Westduitsers houden score met kunst en vliegwerk beperkt: 3-1 Australië wijst Oranje terecht... WOENSDAG 13 JANUARI 1982 Sport PARIJS (ANP) - De ronde van Frankrijk krijgt dit jaar een record aantal deelnemers. Op twee juli starten in Basel 170 ren ners uit zeventien ploe gen. Het oude record was 150 in 1980. Dit heeft Tour-directeur Felix Lé- vitan gisteren tijdens een ploegleidersvergadering in Parijs bekend ge maakt. Een voorstel van Lévitan om ploegen van negen renners samen te stellen om de gevaren van zo'n immens peloton in te dammen, werd afge wezen. Op het ogenblik hebben zeventien ploegen zes Franse, vijf Belgi sche, twee Italiaanse, twee Zwit serse, een Spaanse en een Neder landse (Post) ingeschreven. De termijn sluit op 15 mei. Indien de Amerikaanse nationale prof- ploeg inschrijft, wordt deze in elk geval toegelaten en moet er één - wellicht Belgische - ploeg thuisblijven. Lévitan wil name lijk de promotie van het beroeps- wielrennen in de Verenigde Sta ten doorzetten. In de acht vlakke etappes van de komende Tour de France wor den tijdsvergoedingen uitge keerd. Dertig, twintig en tien se conden bij de eindstreep, twaalf, acht en vier seconden bij gemid deld vijf tussensprints. De maxi male bonificatie in de enige ploe gentijdrit bedraagd drie minuten en vijfenveertig seconden. Voor de tweede ploeg is er drie minu ten en alles loopt af tot tien se conden voor de renners van de vijftiende ploeg. Lévitan confronteerde de aanwezi ge ploegleiders ook met een to taal nieuw reglement. Renners mogen niet meer zonder een goed excuus de Tour verlaten. Het afgelopen jaar bijvoorbeeld hielden de Zwitsers Freuler uit de ploeg Post en het Belgische broederpaar Eddy en Walter Planckaert het voor de beslissen de Alpenfase voor gezien. Zij hadden dat zo met hun ploeglei der afgesproken. Om dat in de toekomst te voorkomen is er een boete van driehonderd gulden ingevoerd voor die renners. Bo vendien wordt al hun in de Tour verdiende prijzengeld ingehou den. Dat kan aardig oplopen. Freuler verdiende met een etap pezege en verschillende tweede plaatsen minstens tienduizend gulden. Ook mag de zondaar een jaar later niet meer aan de Tour deelnemen. De klassiekers Parijs-Roubaix en Luik-Bastenaken-Luik worden op een andere datum gehouden dan op de kalender staat aange geven. De organisatoren van Pa rijs-Roubaix krijgen op 11 april (het Paas-weekeinde) geen me dewerking van de Franse politie. De organisatoren van Luik-Bas tenaken-Luik kwamen Lévitan tegemoet zodat de volgende da tumwisseling ontstond: Parijs- Roubaix gaat van 11 naar 18 april, Luik-Bastenaken-Luik an dersom van 18 naar 11 april. AMSTELVEEN (GPD) - Bij de ploegvoorstellinc vorig jaar sprak Peter Post weinig opwekkende woorden over de financiële basis van zijn Raleigh-equipe. Zijn nieuw jaarsrede droeg een zorgelijke toon. Als bedrijfsleider van de sectie wielrennen bad hij op dat moment een budget van ruim twee miljoen gulden onder zijn beheer. Peter Post: "Behalve dat er nauwelijks goede renners vrij t ik voor het probleem van de verjonging". ALPHEN AAN DEN RIJN - Vandaag heeft het bestuur en de waterpolo-commissie van AZC-Microlife het eerste con tact met de mogelijke opvol ger van trainer/coach Arie Domburg. In het gesprek zal duidelijk moeten worden of de kandidaat-opvolger voor lopig of definitief de nieuwe trainer van de landskam pioen kan worden. Wie die kandidaat is, is nog on duidelijk, maar er zijn sterke aanwijzingen dat Piet de Zwarte uit Amersfoort moge lijk de nieuwe man wordt. De Zwarte is momenteel verbon den aan Laga in Zeist. Het is maar de vraag of hij zich op korte termijn kan vrijmaken om AZC te gaan begeleiden. Zelf was hij gisteravod niet voor commentaar bereik baar. Floor van Meggelen, voorzitter van de waterpolo- commissie van AZC, wilde de kandidaat niet noemen. "Maar ik hoop wel dat we op korte termijn over een nieu we trainer kunnen beschik ken", aldus Van Meggelen. „We zullen ons moeten voorberei den op mindere tijden", aldus toen Peter Post bij het overzien van het economische crisisveld. „Willen de coureurs hun plaats blijven behouden, dan denk ik dat ze niet ontkomen aan een sa- larisingreep. De contractgelden zijn, en niet alleen bij ons, te hoog opgelopen. De renners moeten dat gaan inzien en ze die nen de bereidheid te hebben tot inleveren". En dat is gebeurd. Peter Post. „Mijn budget ligt ongé- veer 650.000 gulden lager dan vroeger; rond de anderhalf mil joen dus. De meeste renners heb ben geen salarisverhoging gekre gen en de groten van de ploeg zijn er nog meer op achteruitge gaan: zij moesten een gedeelte la ten vallen. Dat leverde geen en kel probleem op. Ze zagen de re delijkheid van de maatregel. Bo vendien: er zijn er die zeventig procent belasting betalen, dus waar zou verreweg het grootste gedeelte van een verhoging te recht zijn gekomen...? Bij de be lasting. Wie levert er dus het meest in...? De fiscus!". Er is ook gekort in de uitgaven van het personeel, in die zin dat ik de buitenlanders niet meer in vaste dienst heb genomen maar ze per wedstrijd contracteer. Het sys teem van de daggelden dus. En twee renners minder, dat scheelt ook nogal. Het ligt in mijn bedoe ling om in de loop van het sei zoen nog wat meer te veijongen door er twee amateurs bij te ne men, maar die kosten natuurlijk in verhouding een stuk minder. Waar ik verder een hoop op ga besparen, zijn de reis- en ver blijfskosten. Minder met vlieg tuigen en meer met auto's; niet automatisch in de duurste hotels en de luxe van een extra-over nachting voor of na een wed strijd beperken". Net als in de halve finale tegen Ne derland, kreeg West-Duitsland BOMBAY (GPD) - En wederom duldde Pakistan geen inmenging van buitenaf. De groene garde, die bij vergissing in Koeala Loempoer de wereldtitel aan het toen nog sterke India verloor, mag zich tot 1986 wereldkampioen noemen. Gisteren won het voor 35.000 toeschouwers de vijfde editie van het titeltoernooi door West-Duitsland met 3-1 te verslaan. ploeg verder kwamen dan ooit tevoren. Hun beste prestatie op een wereldtoernooi dateert van 1973 te Amstelveen en 1975 te Koeala Loempoer toen ze brons mee naar huis namen. Op het Eu ropese front sleepten ze twee maal de titel binnen, terwijl Munchen 1972 uiteraard hun meest bejubelde jaar was met het behalen van olympisch goud. Het gemis aan kwaliteit plegen Duitsers via een dosis inzet goed te maken, maar in dit geval ook door een brok talent dat lang zaam maar zeker is binnengeslo pen. Rainer Seifert, die Orarye drie jaar geleden in Hannover nog met drie goals naar zilver verwees, en Werner Kaessmann vonden het welletjes. Kleiter plukte uit zijn opleidingsschool te Limburg an der Lahn de youngsters Stefan Bloecher en Ekhardt Schmidt en ze pasten zich moeiteloos aan. Hetzelfde rollenpatroon als voorheen Wolf gang Stroedter, de man van de snoeiharde corners, kreeg Rein- hard Lange opgelegd. Simpel spelen en luisteren naar libero Michael Peter, de strenge aan voerder die in Munchen al goud om de hals kreeg en nu, ruim 200 wedstrijden later, nog altijd een dominerende rol speelt in het ge- BOMBAY (GPD) - Het Neder lands hockeyteam heeft geen kans gezien zich op het ere podium te spelen dat na de vijfde editie van het wereld kampioenschap hockey werd opgesteld. In de strijd om het brons moest Oranje de eer met 4-2 aan Australië laten. Dat land behield in elk geval de positie die het in 1978 te Buenos Aires veroverde, Ne derland zakte twee plaatsen. Meer nog dan de overklassing op loopvermogen, is geble ken dat Nederland zijn kee pers een agressievere wijze van verdedigen zal moeten gaan opdringen. Neil Snow- don snelde bij Litjens' cor ners het doel uit, waardoor er van de vier kansen maar één gericht schot overbleef, tegen drie uit drie van collega Graig Davies, die invaller-doelman Lex Bos met een honderd procent score om de oren sloeg. Dat verschil kon Ne derland niet nivelleren, te meer daar coach Richard Ag- giss zijn reserves de eer wilde gunnen om minimaal het brons binnen te slepen. Met de hulp van Davies' zware stick, lukte dat tegen een team dat wanhopig wachtte op de impulsen van de routi niers. Ties Kruize vocht meer tegen de drukkende hitte dan tegen de van zijn aanvoerdersband beroofde Charlesworth. Wou ter Leefers kon wederom niet de indruk wekken dat hij in Hongkong het niveau heeft kunnen behouden waarop op internationaal niveau wordt gestreden. Oranje was, zeker In het duel om het brons, aan gewezen op de jeugdigen, waarvan Cees Jan Diepeveen het voorbeeld gaf. Daarna eisten slechts inciden tele bevliegingen van Tom van 't Hek, Maarten van Grimbergen en Jenniskens verhoogde aandacht op, maar de naar de vleugel verbannen Theodoor Doyer deed al geen moeite meer het hulpeloze gestuntel te ondersteunen. Scoreverloop: Paul Litjens 0-1, Graig Davies 1-1, Colin Batch 1-2, Roderik Bouwman 2-2, Davies 2-3 en 2-4. maar heel even het idee opgeza deld dat de ploeg van de eminen te aanvoerder Aktar Rasooi het initiatief uit handen zou geven. Die oprisping kreeg Duitsland toen het al na vier minuten via de wijnproever Heiner Dopp op voorsprong kwam, maar daarna hebben de Europeanen als amechtige herten achter hun prooi aangejaagd. De Pakistani spelen het soort hoc key dat bij tijd en wijle even door de meer uitgekiende tactische concepten van Wim van Heu- men, Richard Aggiss en Klaus Kleiter zijn af te remmen, inci denteel geven ze links en rechts wat cadeautjes weg. Nederland mocht de Champions Trophy in Karachi winnen, West-Duitsland zijn eigen vierlandentoernooi in Frankfurt en Australië in Am stelveen, maar als het er echt op aan komt, slaan ze toe. De Aziaten spelen het soort hockey dat technisch vermogen als basis heeft. Hun stickhandling is on geëvenaard. Het tempo waarin ze hun handelingen uitvoeren, is voor superfitte niet-Aziaten een poosje bij te benen, maar zolang de machinerie van coach-briga- dier Atif op volle toeren blijft draaien, mag de rest van de we reld vooralsnog bewonderend toekijken. Zo ook de Westduitsers, die het compliment mogen incasseren dat ze met een gehandicapte De Westduitse poortwachter Christian Bassemir maakt een inzet onschadelijk. Overigens zou de goalie drie maal moeten capituleren. 1. Pakistan (titelverdediger), 2. West- Duitsland (in 1978 vierde). 3. Australië (derde), 4. Nederland (tweede). 5. India (zesde), 6. Sowjet-Unie (in 1978 niet deelgenomen), 7. Nieuw-Zeeland (in 1978 niet deelgenomen), 8. Polen (ne gende), 9. Engeland (zevende), 10. Malei sië (tiende), 11. Spanje (vijfde), 12. Ar gentinië (achtste). De Pakistaan Singh werd topscorer met 12 goals. heel. Een man ook die slecht tegen zijn verlies kan, maar zich op een in cidentele gelegenheid na moeite loos schikt in de discipline die kenmerkend is voor Duitse sportploegen. Hoewel zondag niet iedereen stond te juichen, had coach Kleiter bevolen dat ze gezamelijk naar een room-katho- lieke kerk zouden gaan als de fi nale werd behaald via Australië. Na verlenging en strafballen kwam het zo ver en voor de niet praktizerende roomsen uit de ploeg, zette Kleiter de kerkelijke gang van zaken op papier. Het aansteken van bijna twee dozijn kaarsen heeft hen niet aan goud kunnen helpen. Pakistan hoc keyt namelijk domweg beter dan welk land ter wereld ook. In de veel te harde finale, waarin de scheidsrechters Alain Renaud en Santiago-de Deo diverse ma len waarschuwingen uitdeelden en Michael Peter's inzet via vijf minuten verwijdering moesten indammen, liet Pakistan de te genstanders even uitrazen, om daarna onverbiddelijk het heft in handen te nemen. Twee minuten en dertig seconden gebruikten Hasan Sar dar en de ongrijpbare Manzoor junior om de zaken op een rijtje te zetten. Nog even flikkerde het lampje aan Duitse zijde. De wetenschap dat ook Australië op inzet was geklopt, gaf hen hoop, maar vier minuten na rust verzilverde Kali mullah een strafbal, waarmee de koers was gelopen. Met kunst en vliegwerk hielden de Duitsers de score beperkt. Tot een gerichte aanval kwamen ze niet meer. Na Nederland was ook Europa's sterkste team piekfijn met de i de Pakistaanse speler Hanif Khan neus op de feiten gedrukt dat er op dit moment geen kruid is ge wassen tegen de professionals uit Pakistan. Ex-praeses Utrecht neemt benen met gevulde beurs UTRECHT (GPD) Ex-voorzitter van FC Utrecht, Kees Werkho ven, heeft ruim 170.000 gulden kapitaal uit zijn vloerenbedrijf uit De Bilt opgenomen en is naar het buitenland vertrokken. Sinds 18 december is Werkhoven niet meer gesignaleerd. Op die dag werd bekend dat het FC Utrecht-bestuur, onder druk van de gemeente Utrecht, haar zetels ter beschikking had gesteld. In middels is aan Werkhovens vloerenbedrijf uitstel van betaling verleend. De schuldenlast van het bedrijf is opgelopen tot 1,2 miljoen gul den, daartegenover staat een post van nog te ontvangen betalin gen van 874.000 gulden. Bij het bedrijf werken 23 personeelsle den. Kees Werkhoven is door de aandeelhouders uit zijn functie van directeur ontheven. HXlOT DEZE RQMDfiDPSTlóf: Of JE HOUDT -/mniCM fAAAC WJ HEEFT TEHMIkJSTE WIET EE/J £HG£ZS£ N44M /VYJiSE- MOMET0 •7/ 'EU HJ A030ÊECT" OCH MIET EBJ OT AMPERE AME- RIK/WJTE IMlTEREW Voor Peter Post (48 jaar; ploeglei der sinds 1974) en zijn renners van de groep TI-Raleigh Caro- pagnolo begint vandaag het nieuwe wielerseizoen met een officiële introductie bijeen komst in Parijs. Post presen teert in de Franse hoofdstad 14 renners, twee minder dan vorig jaar, want de bezuinigings maatregelen hebben ook 's we relds beroemdste profwieler ploeg geraakt. De renners die Peter Post hand haafde uit zijn ploeg van vorig seizoen: Jan Raas, Genie Knetemann, Jo- han van de Velde, Jacques Ha- negraaf, Henk Lubberdlng, Ad Wijnands, Leo van Vliet, Cees Priem, Aad van den Hoek, Frank Hoste, Ludo Peeters. Nieuw zijn: Frits Pirard Veld- scholten en (in april) Ludo de Keulenaere (een Belgische ama teur die in april prof wordt). Vertrokken: Joop Zoetemelk, Jo Maas, Bert Oosterbosch, Wll- fried Wesemael en Bert Pronk. De geruchten over het stoppen van de sponsor, de dreigende nood zaak van salarisverlaging en het feit dat door het aflopen van de contracten de vedetten elders onderdak zouden zoeken, leken in 1981 deze roemruchte Neder landse ploeg op te blazen. De overeenkomsten werden echter verlengd tot 1984, wat betekent dat de harde kern nog twee jaar samen blijft. Peter Post: „Iedereen bleek door drongen van het feit dat het dom en niet professioneel zou zijn om met een stel zoals dat nu samen is, te gaan uitwaaieren over ver schillende ploegen. Een dergelij ke versnippering zou ten koste zijn gegaan van iedereen. Samen blijven was ieders belang. En daar kwam nog wat bij: de more le plicht tegenover de sponsor. Die wilde doorgaan, zy het met wat minder geld. Bij de bespre kingen heb ik de jongens toen voorgehouden: we zijn door deze sponsor altijd bijzonder correct behandeld, het waren financieel uitstekende jaren voor ons alle maal, laten we, nu we in uitgaven wat terug moeten, niet opstap pen. Zelf kon ik makkelijk weg voor meer geld. Ik kreeg een aan bieding van een firma die er een veel hoger budget voor wilde uit trekken dan ik nu heb. Maar. ik ben geen overloper; in mijn ren- nerstijd ook nooit geweest Ik vertrok pas als de sponsor ermee ophield". Op papier ziet de ploeg van Post er minder indrukwekkend uit dan vong seizoen. De naam van Henk Lubberding verloor glans; Johan van de Velde miste in 1981 de uitslagen die hem nu als een grote vedette aan de start hadden moeten brengen; Joop Zoete melk is er niet meer bij; Bert Oosterbosch vertrok en in de ba sisopstelling maakte vorig jaar rond deze tijd Jo Maas nog in druk. Over welke goede kwalitei ten als knecht Frits Pirard ook beschikt opvallend is het aan werven van hem niet; met Ge rard Veldscholten en Ludo de Keulenaere (een Belgische ama teur die per 1 april beroepsren ner wordt) mag in hun oplei- dingstijd weinig verwacht wor den. Op papier imponeert de ploeg derhalve minder dan voor heen. Peter Post: „Het kon niet anders. De betere renners stonden voor het merendeel nog onder con tract en ik ben een fel tegenstan der van iemand loskopen. En ik zal ook nooit zelf een renner be naderen; zo'n jongen moet maar naar my komen want pas dan blykt dat hy graag by ons rydt en niet als ik hem moet binnenpra- ten. Behalve dat er nauwelijks goede renners vry waren, stond ik voor het probleem van de ver jonging. Raas en Knetemann kunnen nog best mee, maar ze zijn alweer een jaartje ouder. Priem en Van den Hoek komen op een leeftijd die telt en het duurt niet lang meer of Van de Velde hoort ook by die groep. Ik moet daarom dit jaar vooral werken aan de opleiding van jon geren en dat zal wel eens z'n weerslag kunnen hebben op de successen. Dat moet ik afwach ten. Daar heb ik geen idee van, maar ik hou er wél rekening mee". Met de werving en de wyze van be geleiding van de jonge amateurs Ad Wynands en Jacques Hane- graaf, bewees Peter Post via hun prestaties zyn vakmanschap als talen te ryager.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19