Van der Touw: "Ik ben kennelijk niet goed genoeg99 C Een mooie gek, die Hans van Helden Jan Timman niet op interzone-toernooi? Gebruik van stimulerende middelen in profvoetbal Voorzitter WBW treedt af na conflict Hockeyploeg uiteen India vijfde Oud-renner De Groot overleden DINSDAG 12 JANUARI 1982 Sport De vooruitgang in het schaat senrijden in de laatste twin- tig, vijfentwintig jaar is enorm. Herinnert u zich nog dat Ard Schenk de 10.000 m voor het eerst binnen de 15 minuten reed? Iedereen stond paf en nu kijkt niemand van een dergelijke prestatie nog op. Voor de aardigheid heb ik de tijden van het Nederlands kampioenschap dit weekein de vergeleken met die welke tijdens de wereldkampioen schappen 1960 in Davos wer den gemaakt. Ik neem met op zet Davos-1960 omdat het ijs toen, evenals nu in Heeren veen, van goede kwaliteit was. Gelijke omstandigheden dus. De 500 m werd in Davos-1960 gewonnen door de befaamde Rus Grisjin, die 40.5 sec. no teerde. Daarmee zou hij in Heerenveen, waar Schalij 39.6 liet afdrukken, vijfde zijn geworden. Henk v.d. Grift (een jaar later wereld kampioen) had in 1960 42.7 nodig en zou daarmee de hui dige dameskampioene Alie Boorsma nauwelijks zijn voorgebleven. De 5000 m werd in 1960 gewon nen door de Rus Valeri Kotov in 8.06.1. Het zou hem bij het NK-1982 niet bij de eerste zes tien hebben gebracht. De Jan Pesman, beste Nederlander in 1960 op deze afstand, kwam tot 8.16.5 en zou nu door Hilbert v.d. Duim (7.11.17) op ruim een minuut zijn gereden; bijna twee keer ingehaald dus! De 1500 m in Davos ging naar Boris Stenin in 2.10.7. Ook die prestatie zou hem bij het NK- 1982 geen plaats bij de eerste zestien hebben gegeven. Henk v.d. Grift noteerde in 1960 2.13.9. een tijd die nu door Ria Visser en Alie Boorsma werd bereikt. Op de 10.000 m zijn de verschil len bij het genante af. Jan Pesman won in 1960 bij de WK dit nummer in 16.53.7. Van der Duim passeerde zon dag in Heerenveen de finish na 14.47.69 en nummer tien van het NK bleef nog binnen de 15.40 Nog verder terug in de tijd wordt het helemaal bar en boos: corypheeën als Hjalmar Andersen en Kees Broekman zouden met hun tijden op de korte afstanden nu net mogen meedoen aan het dameskam pioenschap. De dames lopen op dit moment zo'n twintig jaar achter, zou je kunnen zeggen. Wat bete kent dat de dochters van Alie Boorsma en Ria Visser (Chantal en Nicolette. neem ik maar aan) in het jaar tweeduizendzoveel de Van der Duim van nu (tot en met de 5000 m) met gemak aan kunnen Van Helden Hans van Helden vind ik nou wat je noemt een mooie gek. In Nederland was er tn zijn gloriejaren altijd wat met hem. Met zijn fratsen en eige naardigheden zat hij ande ren maar vaak ook zichzelf dwars. Anderzijds kon je je niet aan de indruk onttrek ken dat de Nederlandse coa ches te zeer van humor ge speend waren om hem goed op te vangen. De laatste paar jaar was zijn rol in Nederland uitgespeeld; men had hem niet meer no dig. Desondanks lijkt hij zich toch weer internationaal te kunnen manifesteren, want via een huwelijk met een Franse rijdster heeft hij de Franse schaatsnationaliteit verkregen. En je moet wel heel krakkemikkig rijden wil je daar géén kampioen worden. Frankrijk telt wel 55 miljoen inwoners, maar daarvan schaatst slechts een handvol hard of wat daar voor door gaat. Er is trouwens ook maar één baan in dat land voor het hardrijden beschik baar, die van Grenoble en die is zegge en schrijve twee maanden per jaar open. Van Helden is nu inmiddels Frans kampioen, zijn vrouw (in zwangere staat nog wel) eveneens. Het sportblad l'E- quipe bracht hun succes on der dit prachtige kopje: "Van Helden et madame". Als Van Helden, wiens geest- HANS VAN HELDEN drift voor het schaatsenrijden niet te pensioneren is, over enkele jaren zelfs de Fransen niet meer aan kan, zou hij nog kunnen uitwijken naar Liechtenstein, Monaco of An dorra. Ik acht hem er toe in staat. En als het daar niet meer lukt moet hij maar samen met Krienbühl voor Bronbeek uit komen. Kan dat tenminste ook open blijven. Leidato-prijs De uitreiking van de Leidato- prijs voor de sportman/ vrouw/ploeg van 1981 in Lei den en naaste omgeving was vrijdagavond weer een bij zonder plezierige bijeen komst. Alleen de openingstoe spraak van wethouder Tesse- laar bleek niet bij iedereen in goede aarde te zijn gevallen, hoorde ik later. Zelf was ik toen nog niet aanwezig, dus ik moet mij van commentaar onthouden. De plaats van samenkomst was dit keer café-restaurant Lug- dunum en de drankjes wer den daar zo voortvarend uit gereikt dat ik ons daar nog menigmaal zie terugkeren, als de voetbalclubs er onder ling tenminste niet over gaan bakkeleien. Met de jury was ik het geheel eens: rugbyclub DIOK ver diende dubbel en dwars de prijs. Het overwinningslied dat de heren daarna zongen had een bedenkelijk karak ter, maar het was gelukkig in het Engels. Volgend jaar prefereer ik toch een andere winnaar, want ik wil liever niet nog eens mee doen aan zo'n scrum (Leida- to-voorzitter Jan van Zijp had om een demonstratie daarvan gevraagd om na te gaan "hoe de onderste zich voelde"). Tijdens de scrum werd een poging gedaan mij de kop van de romp te schei den. En deze rubriek moet nog langer mee, nietwaar. Bunnikzijde Het kleurkatern van Vrij Ne derland van vorige week is grotendeels gewijd aan "De FC Bunnikzijde", aan de be ruchte, jeugdige Utrechtse voetbalsupporters die zoveel vernielingen en geweld tn hun gedrag stoppen. Leonard Ornstein volgde een groep Bunnikzijders een paar maanden, sprak uitvoerig met hen, hun ouders, de jeugdwerkers en de politie De "FC Bunnikzijde" biedt boeiende lectuur, niet omdat je zoveel onverwachte of sen sationele dingen te lezen krijgt, maar omdat de onstel- lende leegte van hun bestaan, de uitzichtloosheid zo scherp worden getekend. Bunnikzijders zijn jongens tus sen de 12 en 22 jaar, i-oor het merendeel (maar zeker niet allemaal) slecht opgeleid en geschoold, werkloos Ze zijn "Bunnikzijders" om twee dingen: sfeer en sensa tie, die ze in het gewone leven zo missen. Voor een rel is het onbelangrijk of FC Utrecht heeft gewonnen of verloren. Het voetbal speelt maar een beperkte rol Eén van hen legt haarfijn uit hoe het toegaat "Je bereidt je er op voor als je tegen Ajas of Feyenoord speelt. Je leeft er dan de hele week naar toe, naar die vijf minuten voor en vijf minuten na de wedstrijd. Dan ga je naar het stadion. Je hebt flink gezopen. De één fokt de ander op. Je denkt niet aan de poli tie en zo. Als ze daar dan staan die Feyenoord-suppor- ters, dan zeggen we: kom op, we gaan er op af. Een jongen gaat voorop. De anderen hel pen hem als-ie het moeilijk krijgt. We fokken elkaar wel op die durf je niet te pakken. Je looft geld uit. En als je urint koop je van het geld weer nieuwe pils". "Als ik zie dat er één ligt en door de ziekenwagen wordt weggehaald, dan voel ik me eigen lekker. Ik denk bij me zelf: ik heb vandaag toch weer iets goeds gedaan". De ouders hebben al lang geen vat meer op dit soort jongens ("Sodemieter maar op naar het voetballen dan ben ik ten minste van je af'), de binken doen u'aar ze zelf zin in heb ben. Eén van de ouders zegt: "Ze maggen van mij de sten- gun er op zetten", maar neemt dat daarna terug"Ik wil alleen maar zeggen er moet gewoon een beetje lei ding komen". Buurt- en club- huiiswerkers zien daartoe geen kans. "Ze vervelen zich, ze willen niks. soms slopen ze wat. ze hangen wat rond, er is een algemene apathie en pas siviteit". De Bunnikzijders moeten er niet aan denken dat FC Utrecht door faillissement nog eens van het toneel zal verdwijnen. Eén van hen, ge tooid met de mooie bijnaam Idi Amin, verwacht dan het volgende "Het betekent geen vechten meer, hézonde. Ik denk dat de agressie dan overslaat op de stad. Nu is het gunstig hé, want iedereen leeft zich uit bij FC Utrecht. Als de club niet meer bestaat wordt het overal vechten". Leuk vooruitzicht Toen ik het lange artikel uit had, verviel ik in grote som berheid. Want u>at moet er toch worden van dat tuig? Tot propere huisvaders zul je hen niet gauw transformeren, al meldt er één zowaar dat hij later gaarne een huisje en een gezinnetje zou willen hebben. Maar het merendeel zal wel zijn als die ene jongen die liefst de hele dag in een Ame rikaanse achtdeursauto rondgereden wil worden (zelf chaufferen vindt hij te ver moeiend) "met een complete harem achterin en een ketel coke voorin". Ach, iedereen heef zo zijn idea len, op weg naar het einde AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man overweegt sterk af te zien van deelneming aan het interzo ne-toernooi. De Amsterdamse schaakgrootmeester uitte giste- ZEIST (GPD) Pas tegen het einde van deze maand, bijna twee maanden later dan aan gekondigd, zal de medische commissie van de KNVB be kend maken in welke mate betaalde voetballers stimu lantia tot zich nemen. Dat er stimulerende middelen in het betaald voetbal worden ge bruikt staat inmiddels al wel vast getuige onder andere de opmerkingen van KNVB- bondsarts Frits Kessel naar aanleiding van het gehouden doping-onderzoek dat er .re sultaten zijn" en „ik kan niet om de bekentenissen van spe lers heen". In opdracht van de KNVB en op kosten van het ministerie van crm (geraamde kosten ongeveer 200.000 guldenon derzocht de Universiteit in Nijmegen in totaal 716 urine monsters die in het seizoen 1980-1981 werden vergaard. Inmiddels is de medische af deling van de KNVB in het bezit van de resultaten, maar nu blijkt de meningsvorming van die afdeling nogal wat tijd te vergen. Dr. Frits Kessel: Aangezien er resultaten behaald zijn tn de eindrapportage van de Uni versiteit van Nijmegen zullen we uiterst voorzichtig te werk moeten gaan bij het daaraan verbinden van onze conclu sies en aanbevelingen. Daar bij dient het rapport in eerste instantie nog in voor iedereen begrijpelijke taal omgezet te worden. Kortom: dit zijn za ken die omzichtigheid en dus veel tijd vergen. Ik verwacht dat het rapport dan ook pas na volgende week in de publi citeit gebracht zal worden". ren ernstige bedenkingen tegen de lakse organisatie van de Fide (wereldfederatie), die pas eind maart de indeling, plaats en speeldata van die toernooien be kend zal maken. Dat late tijdstip en de vaagheid van de plannen zijn voor Timman onverteerbaar, omdat het zijn toernooiplanning voor de tweede helft van dit jaar in de war dreigt te sturen. De interzone-toernooien zijn on derdeel van de strijd om het we reldkampioenschap. Ze vormen de tweede aanloop, na de zonale toernooien. Via de interzone- toernooien kwalificeren zich zes spelers voor het zogenaamde kandidatentoernooi, waarvoor Kortsjnoj en Hübner als vorige finalisten reeds automatisch ge plaatst zijn. De acht strijden in tweekampen volgens het afval- systeem om het recht de huidige wereldkampioen Karpov uit te dagen. Jan Timman werd op het jongste Fide-congres in Atlanta met en kele andere topspelers op grond van zijn speelsterkte vrijgesteld van deelneming aan het zone- toernooi en direkt geplaatst voor de interzonale voortzetting. Sindsdien heeft de Amsterdam mer, die kort geleden op de we reldranglijst opklom naar de tweede plaats achter Karpov, nauwelijks iets meer vernomen over de organisatie ervan. Die vaagheid ergert de nationale kampioen bijzonder. "Pas eind maart word ik ingelicht wanneer, met wie en waar ik moet spelen", aldus Timman. "Voor mij is dat bezwaarlijk, omdat ik geen plan ning kan maken voor de laatste zes maanden van het jaar. Ik heb tal van invitaties voor zeer inte ressante toernooien. Door het krakkemikkige systeem van het WK kan ik geen toezeggingen doen. Dat is ergerlijk en om die reden overweeg ik sterk af te zien van het interzone-toernooi". Voor het eerste deel van dit jaar heeft Timman zijn speelschema rond. Eind deze week start hij in het Hoogovenschaaktoernooi, dat hij vorig jaar op zijn naam bracht. In februari is hij van de partij in het Argentijnse Mar del Plata. Daar maakt Anatoli Kar pov zijn rentree na de tweekamp om de wereldtitel in Merano. Twee maanden later ontmoet hij de Russische wereldkampioen weer in Londen, waar een sterk bezet toernooi (categorie 14) wordt gehouden. Door de strijd in de Engelse hoofdstad ziet Timman af van deelneming aan het Nationale Kampioenschap. WASSENAAR - In geen geval zal Piet van der Touw terugkomen op zijn eind vorige week geschreven bedankbrief, waarin hij zijn aftreden aankondigde als voorzitter van de WBW (Vakbond voor Beroepswielrenners). Een weg terug is er voor hem niet, zegt hij, nu hij de laatste maanden gaandeweg het gevoel heeft gekregen dat zijn vijf mede bestuursleden Piet van Katwijk, Theo Smits, Peter Post, Bruno Walraven en Dick Groe- neweg niet langer achter hem staan. EBBB& Piet van der Touw: "Als tijd om op te stappen". voorzitter niet meer gesteund wordt, i De vroegere sprintkampioen pie kert er dan ook niet over de op 19 januari in het Rotterdamse sport paleis Ahoy' geplande jaarverga dering van de VVBW te preside ren. „Dat moet Groeneweg, de secretaris, maar doen", laat hij verbitterd weten. „Ik ben kenne lijk niet goed genoeg, ze moeten maar een andere voorzitter zoe ken. Als ze mij niet willen steu nen, kan ik mijn tijd wel beter gebruiken". Wat is er allemaal aan de hand in die WBW? Het grote ongenoe gen binnen het WBW-bestuur BOMBAY (ANP) - Het nationale hockeyteam zal bij het eerstvol gende grote toernooi, om de Champions Trofy in Amstelveen, een aantal nieuwe gezichten tellen. Theodoor Dooyer, Tim Steens en Tom van 't Hek hebben besloten voorlopig de voor keur aan hun studie te geven. Wouter Leefers zal na het WK- toernooi in Bombay weer naar Hong Kong afreizen maar blijft in principe beschikbaar voor Oranje, ondanks zijn matige spel in de afgelopen week. Paul Litjens heeft nog niet defenitief bekend gemaakt of hij nu al zijn actieve carrière zal beëindigen, of nog deelneemt aan het toernooi in Amstelveen (5-13 juni). Als zijn werkgever daar als sponsor optreedt, zal hij zijn afscheid wel licht tot die tijd uitstellen. De Koninklijke Nederlandse hockeybond heeft nog geen besluit genomen over deelneming aan het tienlandentoernooi (begin december in Melbourne) en het vijfde toernooi om de Cham pions Trofy, dat de maand later al weer in Karatsji wordt gehou den. In overleg met bondscoach Wim van Heumen zal voor één van beide toernooien worden gekozen. Van belang is ook wat de Westduitsers zullen beslissen, omdat men van plan is gezamen lijk te reizen. BOMBAY - Gastland India heeft zich via een 5-1 over winning op de Sovjet-Unie als vijfde geplaatst op het we reldkampioenschap hockey. De Indiërs bereikten deze te leurstellende klassering dankzij doelpunten van Ra- jender Sing en aanvoerder Surjith Sing. Zafar Igbar nam de resterende treffer voor zijn rekening tegen de Sovjet- Unie, dat zich met haar zesde plaats zeker weet van deelna me aan de Champions Trop hy in Amsterdam en het WK van 1986 te Londen. Engeland eindigde als negende via een overwinning op Ma leisië. Bij de rust was de stand nog 2-0 in het voordeel van de Maleisiërs. De eindstand vanaf de vijfde plaats. 5 India, 6 Sovjet-Unie, 7 Nieuw Zeeland, 8 Polen, 9 Engeland, 10 maleisiè, 11 Spanje, 12 Argentinië. begon te borrelen, nadat Van der Touw zich in een krant nogal kri tisch had uitgelaten over de chef- sport van het sportpaleis Ahoy', Peter Bonthuis. Hoewel ambte naar bij de gemeente Rotterdam beweegt Bonthuis zich al gerui me tijd met veel ambities in het wereldje van de Nederlandse be roepswielrenners. Als wedstrijd- organisator ontmoet hij van de zijde van vele vaderlandse peda- leurs veel waardering. Ook treedt hij bij de zesdaagsen in Maastricht en Rotterdam op als rechterhand van wedstrijdleider Peter Post. Haaks op de lof, die Bonthuis alom in de betaalde tak van de KNWU met zijn organisatietalenten oogst en heeft geoogst, stonden de harde woorden die Van der Touw in dat bewuste interview over hem uitstortte. Bonthuis, kandidaat voor het directeur schap van het dit jaar eindelijk van de grond komende service bureau voor beroeps wielrenners, werd door Van der Touw voor die functie gewogen en te licht bevonden. „Ik heb daar mijn re denen voor", geeft Van der Touw prijs zonder overigens in details te willen treden. ,,Hy zou op dat bureau best wel een job kunnen vervullen, maar voor het direc teurschap is Bonthuis te enen male ongeschikt" Een conflict was geboren. Bont huis haalde op zijn beurt in een krant uit naar Van der Touw („Blijft hy aan als voorzitter van de WBW, dan stap ik uit de SBB, de Stichting ter Bevorde ring van het Beroepswielren- nen") en op de daarop volgende WBW-vergadering stonden de bestuursleden Van der Touw en Post niet meer naast maar tegen over elkaar „Post vond dat ik niet zoveel moest lullen met de pers en ik moest Bonthuis miin spijt betuigen", geeft Van der Touw op zijn wijze verslag van de gebeurtenissen op die verga dering. .Maar als voorzitter ben ik de aan gewezen man om met journalis ten te praten en als ik vind dat er iets niet deugt, dan zeg ik dat Ik sta nog steeds achter datgene, wat ik over Bonthuis heb gezegd. Daarom vertikte ik het te buigen voor Post Kijk, dat hij het voor Bonthuis opnam, kon ik nog wel begrypen. Uiteindelijk hebben zy gezamenlijke belangen met hun wielerbureau". .Maar dat de andere bestuursleden Post geen tegengas gaven, het niet voor my opnamen, daar werd ik niet goed van. Op dat moment voelde ik mij door de anderen in de steek gelaten, niet gesteund. En ja, als een voorzit ter niet langer op de steun van zijn medebestuursleden kan re kenen, dan wordt het voor hem hoog tijd om op te stappen. Dat heb ik dus nu gedaan". GERARD VAN PUTTEN DEN HAAG (ANP) - Daan de Groot, oud-wielrenner, is vrydag in Amstelveen op 4ft- jarige leeftyd overleden. In de jaren vyftig was De Groot een verdienstelyk beroeps- renner. Zyn grootste triomf was de overwinning in de dertiende etappe van de Ron de van Frankrijk in 1955 van Millau naar Albi Met een voorsprong van 22 minuten kwam hy als winnaar over de eindstreep. Ook in 1956 en 1957 reed hy de Tour uit In '56 bezette De Groot in het eindklassement de vyfticnde plaats. In 1952 werd hy Ne derlands baankam pioen op de vyftig kilonu t» r H. t jaar daarop werd hy tydens de Wereldkampioenschappen voor amateurs in Zurich op de individuele achtervolging derde By de profs won hy ook een Nationaal Kam pioenschap In 1956 was De Groot de sterkste op de indi viduele achtervolging

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9