FNV dreigt met staking Dioxine Uniser in tuinbouw Zwendel in Britse BV s opgerold Primeur Lelystad valt slecht bij apothekers Akkoord bereikt rond Middenschool -C D "Windmolen in stad niet op grote schaal" Ook CNV weigert gesprek over ziektewetmaatregel Geen steun bonden Proef Zuid-Holland met provinciale SER voor actie politie Vermiste schaatser nog zoek Vakanties: grote verschillen in prijs DINSDAG 12 JANUARI 1982 Binnenland AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam zijn gisteren twee firma's opgerold die zich be zighielden met het verkopen van "limiteds" en zich daarmee aan oplichting en valsheid in geschrifte schuldig maakten. De belang rijkste slag sloegen politie en justitie op de Oudezijds Kolk, waar de firma Muraland ze telde. Deze firma verkocht circa tweehon derd limiteds per week, al twee maanden lang, aldus officier van justitie mr. J. de Bruin. De andere veel kleinere boosdoener was de fir ma Load Bill bv aan ht Singel in de hoofd stad. In totaal werden vier mensen gearres teerd, drie bij Muraland en één bij Load Bill. Ook de administratie van beide bedrijven werd in beslag genomen. Met het oprollen van beide firma's is de kern van dit soort oplichters in Amsterdam eruit gehaald. Nu is Rotterdam aan de beurt, aldus mr. De Bruin. De zwendelzaak rond de limiteds, waarbij de ze Engelse rechtsvormen verkocht werden onder valse voorwendsels, kwam eind vorig jaar aan het licht na het verschijnen van ad-* vertenties in kranten waarin de firma's recla me maakten voor hun limiteds. Het goed le zen van de krant leidde justitie toen vanzelf naar deze twee firma's, aldus De Bruin. Volgens hem is deze actie van justitie bedoeld als een preventief middel. Doordat de na men van de kopers en dus van malafide limi teds nu bekend zijn, kan justitie vermijden dat er binnenkort een onnoemelijk aantal failliete limiteds zijn waar niets meer te ha len valt. Het publiek kan en moet er ook re kening mee leren houden, dat wanneer men met een limited in zee gaat, eerst goed on derzocht moet worden of deze al dan niet bonafide is. Er zijn goede, maar de kans be staat maar al te veel dat men met een malafi de zaak tedoen heeft, aldus De Bruin. De limiteds die door de firma's verkocht wer den lijken op het eerste gezicht voor Neder landse kopers een hoop voordelen te bieden. Zo is er een fiscaal verschil omdat men bij een limited in een andere, lagere belasting- groep komt dan bij een bv. Bovendien hoeft men in een limited slechts tweeduizend gul den eigen geld m te brengen, terwijl dat be drag voor een bv. 35.000 gulden is. Ook een antecedentenonderzoek is voor een limited niet nodig. Valse voorlichting deed de ko pers bovendien denken dat men ingeschre ven stond als filiaal van een Engelse bedrijf en dit is in het geval niet waar, aldus De Bruin. DEN HAAG (ANP) - Bij de huidi ge stand van de ontwikkelingen ligt het voor de hand dat het aan tal windmolens in woongebie den beperkt moet blijven. De vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) zegt dat in haar brochure "gemeenten en wind molens". In woongebieden vangen de mo lens minder wind dan daarbui ten, maar daar komen proble men als veiligheid, geluidshin der en ontsiering van de omge ving bij. Deze problemen gelden misschien iets minder voor goed gebouwde minimolentjes. Een uitzondering is volgens de VNG denkbaar voor flatgebouwen aan de rand van de bebouwde kom. Meer mogelijkheden zijn er aan de rand van woonwijken, langs we gen in wykparken en langs wa terwegen. Op industrieterreinen kan men doorgaans zonder pro blemen windmolens bouwen. Dat geldt ook voor gebieden met een agrarische bestemming. Daar kan windenergie trouwens vaak goed worden ingepast m het boeren- en tuinders bedrijf, met name in de glastuinbouw Minder eenvoudig ligt het bij na tuurgebieden. Naar verwachting zullen er de ko mende vyf jaar zo'n 15.000 wind molens gaan draaien, wat even veel bouwvergunningen vereist Gemiddeld zullen de gemeenten te maken krijgen met tussen de vijf en 25 aanvragen hiervoor. Het zal hierbij in hoofdzaak gaan om middelgrote molens die een wiekdiameter hebben van tien tot vijftien meter. Gemeenten zouden in bestem mingsplannen nadrukkelijk moeten bepalen dat windmolens zijn toegestaan, aldus de VNG die daarvoor in haar brochure een aantal mogelijkheden aan geeft Is er geen bestemmings plan dan dient de bouwverorde ning te worden aangepast. Deze staat thans meestal geen grotere bouwhoogte dan vijftien meter toe. Voor concentraties windmolens in zogenaamde wind parken zullen in de toekomst voorzieningen moeten worden getroffen in de streekplannen, die de provincie opstelt. Een hinderwetvergun ning is lang met altijd nodig voor het laten werken van een wind molen. Die is alleen vereist als voor het terrein waar de molen staat al zo'n vergunning nodig is en als de molen electromotoren bezit met een totaal vermogen van meer dan 1.5 kilowatt. Nog onduidelyk is in welke mate uitbreiding van de werking van de hinderwet gevolgen zal heb ben voor windmolens. DEN HAAG (GPD) De FNV sluit stakingen tegen de ziektewetmaatregelen niet uit. Dat zei voorzitter Wim Kok na afloop van de federatieraad, waar de bonds voorzitters briezend hadden gereageerd op de plannen van Den Uyl en mevr. Dales. „Dit is een regelrechte inbraak in de cao's. Als we dit toestaan, is er niets meer veilig voor de grijpgrage vingers van dit kabinet", zei Kok. Ook het CNV is van mening, dat door de maatregelen een ernstige inbreuk wordt gemaakt op de rechtsorde. Voorzitter Harm van der Meulen zei na afloop van de verbondsraad, dat de ziektewet een historisch bevochten zaak is. Zowel FNV als CNV voelen er niets voor met alternatieven te komen. Kok zei: „We willen wel praten, maar eerst de maatrege len van tafel". Van der Meulen: „Als we met alternatieven ko men, lopen we de kans dat die als extra komen bovenop de mati ging via de ziektewet". Wim Kok zei, dat de FNV-federa- tieraad geen goed woord over had voor de aangekondigde maatregelen. „De bondsvoorzit ters reageerden verbolgen, ver ontwaardigd. Het is een inbreuk in de bestaande cao's. Het is een overval op cao-rechten, die zieke werknemers per 1 april worden ontnomen met daarbij de mede deling, datje ze in overleg met de werkgevers en tegen extra beta ling wel weer kunt terug krij gen". Grijpgrage vingers Kok zei, dat er op deze niets meer veilig is voor de grijp grage vingers van het kabinet. „Zelfs de lonen die boven het wettelijk minimumloon uitgaan zijn op deze manier niet meer veilig", zei Kok. „We zullen ons met ons hele lijf tegen al deze plannen van het kabinet verzet ten tot er niets meer van over blijft". De federatieraad besloot in overleg met de leden plannen voor acties voor te bereiden. Wim Kok sloot daarbij stakingsacties niet uit, op voorwaarde, dat de leden die wil len. Voor volgende week maan dag heeft de federatieraad een extra vergadering gepland om de bij de bonden levende acties te coördineren. De FNV wil de Sociaal Economi sche Raad, die op 12 februari ver gadert, gebruiken als mogelijk heid om zakelijk de bezwaren te gen de kabinetsplannen te for muleren. Kok zei, dat de bezwa ren van de FNV zodanig princi pieel zijn, dat de FNV op dit mo ment niet wil praten over alter natieven. „Eerst moeten die plannen van tafel", zei hij. Herman Bode, de sociale verzeke- ringsdeskundige van de FNV, noemde het een fabeltje van Den Uyl en mevr. Dales, dat de werk nemers bij een ziekengelduitke ring van 80 procent er slechts on geveer 1,5 procent per jaar in in komen op achteruit gaan. „Dit kan gelden voor de 60 procent WEERRAPPORTEN van de zieken, die met twee we ken weer genezen zijn. Maar dan blijft wel over de 40 procent lang durig zieken, die op dit moment 70 procent van de kosten uitma ken", aldus Bode. Hij meent, dat de langdurig zieken de zwaarste lasten van de aangekondigde maatregelen te dragen krijgen. Over de opmerkingen van metaal- werkgevers Ter Hart en Davidse, dat bekeken moet worden hoe de zwaarste pijn kan worden ver zacht, zegt de FNV, dat dit ty pisch werkgeversopmerkingen zijn. „De werkgevers krijgen via de maatregelen 1,4 miljard in de zak» en zeggen nu: misschien kunnen we via onderhandelin gen daarvan enkele tientallen miljoenen terugsluizen". Uit vrees voor misbruik zal het CNV geen alternatieve voostel len doen aan de regering. „We lo pen de kans, dat alternatieven worden misbruikt en als extra's bovenop de verlaging van de ziektewetuitkeringen komen", aldus voorzitter Harm van der Meulen. „Wij moeten vaststellen dat de overheid de verlaging van de uitkering zonder meer door voert en dat onze alternatieven in de tweede ronde voor verder gaande bezuinigingen worden gebruikt". Werkloosheid Van der Meulen zei te vrezen, dat de verlaging van de ziekteuitke ring de aandacht zal afleiden van de werkloosheidsproblematiek. „Onze bereidheid om mee te doen aan een door ons zelf geop perd werkgelegenheidsfonds waaraan iedere werknemer 1 procent van zijn loon zou moeten afstaan, komen er door op losse schroeven te staan". Donderdag dient voor de president van de rechtbank in Den Haag het kort geding dat het CNV heeft aangespannen tegen de mi nister van sociale zaken en werk gelegenheid om de per 1 januari van kracht gworden loonmaatre gel ongedaan te maken. Het CNV De F NV-bestuurders Bode (rechts), Kok enDrabbe. "Niets is veilig voor de grijpgrage vingers van dit kabinet" eist dat op strafte van een dwangsom van twee miljoen gul den per dag de maatregel wordt teruggedraaid. Door de loon maatregel blijft van de vakan tieuitkering beperkt tot 7,5 pro cent en wordt de prijscompensa tie afgetopt bij een inkomen van f 60.000 per jaar. UTRECHT (ANP) - In Lelystad is gisteren een apotheek geopend in het gezondheidscentrum Wold. De apotheek wordt geëx ploiteerd door de gemeente Lely stad en apotheker is in dienst van de SAL (Stichting Apothe kers in Loondienst). De vrijge vestigde - plaatselijke apothe kers hebben zich fel tegen de komst van de nieuwe apotheek verzet. DEN HAAG (ANP) - Gedeputeer de staten van Zuid-Holland wil len een provinciale SER (So ciaal-Economische Raad) instel len. Zij stellen voor de raad voor een proefperiode van twee jaar te benoemen. De in de loop van die twee jaar opgedane ervaring kan dan worden benut bij de defini tieve instelling van het orgaan. Provinciale staten zullen 21 ja nuari over het voorstel van de ge deputeerden debatteren. In de voorlopige SER zal plaats zijn voor zeven vertegenwoordi gers van werkgeversorganisaties en zeven vertegenwoordigers van werknemerszijde. Voorts zullen een aantal hoge ambtena ren en de wethouders van econo mische zaken van Rotterdam en Den Haag als vaste adviseurs zit ting krijgen in de raad. Voorzit ter wordt de gedeputeerde voor economische zaken, Noorland. Drie van hen hebben vorige week in dezelfde wijk óók een nieuwe apotheek geopend, zodat deze wijk, die nog maar 2.500 inwo ners telt (en als ze is volgebouwd 10.000) zich kan verheugen op het 'bezit' van twee apotheken. Exploitatie van een apotheek door een gemeente is een primeur in Nederland. Omdat apothekers volgens de wet alleen in dienst van andere apothekers of van in stellingen van apothekers mogen werken al ze in loondienst gaan, is de apotheker in dienst van de SAL. De gemeente betaalt zijn salaris aan de SAL. De SAL 'le vert' ook apothekers aan de stichting almene gezondheids voorzieningen eerste lijn (STAG- EL) waarin de FNV. het CNV en enkele ziekenfondsen deelne- apotheek van de dne al gevestigde apothekers wordt be heerd door een apotheker die eerst bij een van hen werkte als tweede apotheker. Volgens de SAL is deze apotheek wel door de KNMP erkend, hoe wel de vestiging ervan in strijd is Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. Den Helder licht bew. Rotterdam onbew. Twente onbew. Vlissingen licht bew. Zd.Limburg mist Aberdeen onbew. Barcelona onbew. Berlijn sneeuw Bordeaux geheel bew. onbew. onbew Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt licht bew. Locarno zwaar bew. Londen onbew. Luxemburg licht bew. Madrid geheel bew. Malaga geheel bew Mallorca onbew. MQnchen Nice Oslo Parijs 6 -18 03 0 -3 01 2 -10 0 2 0 01 regen 11 8 12 onbew. 0—15 0 onbew. 0-3 bew. 16 11 0 Stockholm onbew -5 -14 Wenen sneeuw —6 —8 Zürich regen 0 0 Casa Blanca regenb. 17 10 Lnstanbul zwaar bew - 6 Las Palm as licht bew. 21 17 BREDA (GPD) - De verkoop van zogenaamde gasolie met een hoog chloorgehalte door het chemisch afvalverwerkingsbedrijf Uniser is, aldus ir. C. Pries van TNO voor de rechtbank in Breda, „absoluut onverantwoord". Bij de verbranding van het spul. dat is gebruikt door Belgische tuinders, zijn volgens hem onder meer kankerverwekkende stoffen vrijgekomen. Hij schatte dat er zoveel zout zuur uit de schoorstenen van de tuindersbe- drijven is gekomen, dat de maximaal toege laten norm duizend tot tweeduizend keer is overschreden. De rechtbank besloot op nieuw dat verdachte Magnus S. niet op vrije voeten mag komen. Zijn raadsman, mr. P. Wery, had daarom gevraagd, zodat S. zijn verdediging kon voorbereiden. Gisteren verschenen er slechts twee getuigen: ir. Pries van TNO en P Diederen, directeur van Beatrixhaven BV uit Maastricht. Deze laatste, een inmiddels failliete kolenhande laar, heeft in de tijd dat Uniser nog draaide chemicaliën van het Moerdijkse bedrijf afge nomen en gemengd met kolen. Hij kan hier voor worden vervolgd, omdat hij daarmee verschillende wetten heeft overtreden Diederen verklaarde de chemische afvalstof fen van Uniser te hebben overgenomen om dat hij meende dat hij restprodukten van raf finaderijen binnenkreeg. Hij liet zich door Uniser betalen voor het mengen van che misch afval door de kolenprodukten. Diede ren had nog nooit gevraagd wat voor spul hij eigenlijk kreeg toegeleverd. De ex-slager wist dan ook niets van het feit dat zijn be drijf onder meer zware metalen had doorver kocht als brandstof. TNO-deskundige ir. Pries hekelde de verkoop van een partij „olie" met een gehalte van 20 procent gechloreerde koolwaterstoffen (chloorverbindingen). Een andere door Uni ser verkochte partij bevatte ruim drie pro cent chloor. Beide partijen zijn deels terecht gekomen by tuindersbednjven. Pries legde uit dat er zeer gevaarlijke dingen konden ge beuren bij het opstoken van dat spul. Hij wees erop dat er gevaarlijke concentraties zoutzuurchloorfosgeen en het kankerver wekkende dioxine zouden vrijkomen bij verbranding in tuindersovens. De combina tie van al die verschillende stoffen is volgens Pries onverantwoord. Voor de derde maal deed de raadsman van ver dachte Magnus S. een beroep op de recht bank om hem uit voorarrest te ontslaan. Eer der hadden de gezamenlijke raadslieden dat voor de vijf verdachten samen gedaan. Mag nus S. zal volgens zijn advocaat mr. Wery op vrije voeten moeten komen, omdat hij bij de voorbereiding van zijn verdediging in we tenschappelijke bibliotheken moet grasdui nen. De rechtbank wees het verzoek af. Men verwees daarvoor naar de ernst van de ver moedelijk begane delicten. Tijdens de zitting deed zich ovengens een inci dent voor waarover de raadslieden woedend waren. Voor de tweede maal bleek officier van justitie mr W Koops post van de raads lieden te hebben onderschept Nu citeerde hij vragenderwijs uit een brief van raadsman mr R. Stokman Stokman probeerde m sep tember vorig jaar duidelykheid te krygen over de aandelentransactie rond Uniser en had daarvoor een brief geschreven aan ex- Uniser-directeur W. Renes. Die brief bleek de officier gisteren te hebben. Die had de indruk als zou B. vanuit de gevangenis via zijn advocaat onderhandelingen voeren over de hernieuwde aankoop van de aandelen. Eerder had Koops zich de woede van de ad vocaten op de hals gehaald door te citeren uit een telex van Fred van D 's advocaat mr. F. van der Laken. AMSTERDAM (ANP) - Er zal geen actie komen by de Amster damse politie voor inwilliging van de eisen voor verbetering van het werkklimaat, voor een gratificatie over 1980 en 1981 en voor een maandelijkse toelage van 500 gulden in de maand. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond (NPB) heeft gis teren besloten het voorstel tot actie van het Amsterdamse afde lingsbestuur niet te zullen steunen. Het hoofdbestuur is hiertoe gekomen omdat het de eis van een toelage van 500 gulden in de maand niet te verwerkelijken vindt "En een actie moet toch een middel zyn om reële eisen te kun nen verwerkelijken", aldus de heer B. Franke, hoofdbestuurslid van de NPB. Bovendien zou er voor actie geen „draagvlak" zyn aangezien slechts 35 procent van de leden heeft gereageerd op een referendum van de bond, waarmee men de actie bereidheid onder de politiemensen wilde peilen. Vijfenzestig procent heeft dus helemaal niet gereageerd en daarmee is er geen enkele basis voor actie, aldus Franke. De afdelingsbesturen van de Algemeen Christelyke Politiebond (ACP) en van de Vereniging van Hogere Pobtie-ambtenaren hebben op grond van het geringe aantal reacties van hun leden helemaal geen voorstel tot actie aan hun hoofdbesturen gedaan. „De actie gaat niet door. maar wy zullen in het overleg met de burgemeester van Amsterdam wel de eisen tot uitbreiding van het korps en maatregelen in de sfeer van de organisatie beplei ten", aldus Franke. met het vestigingsbeleid van de KNMP dat uitgaat van één apo theek per 8.000 inwoners. 'Hier mee laat de KNMP zien dat zij het vrij ondernemerschap stelt boven de doelstellingen van haar vestigingsbeleid en ook boven het belang van een verantwoorde uitoefening van de farmacie', al dus coördinerend apotheker W Scholten van de SAL. Mr. E. Harderwijk van de KNMP noemde gisteren de mededelin gen van de SAL onjuist. Volgens hem is er geen sprake van dat de KNMP zich heeft verzet tegen de vestiging van een apotheker in het gezondheidscentrum of dat de andere Lelystadse apothekers een apotheek in de nieuwe wijk hebben geopend om het gezond heidscentrum dwars te zitten. De KNMP wilde best meewerken aan een apotheek in het gezonds- heidscentrum, aldus mr. Harder wijk, als dat centrum de stich tingsvorm had gekregen. Bij ex ploitatie door de gemeente, laat de wet niet toe dat er een apothe ker in dienst komt. Dat de ge meente nu de omweg via de SAL heeft gekozen noemde mr. Har derwijk „niet elegant". DEN HAAG (GPD) - Een speciale werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van ouder-, be sturen- en personeelsorganisa ties binnen het onderwijs, gaat zich de komende maanden bui gen over de binnenkort te publi ceren middenschoolplannen van het kabinet. De werkgroep heeft tot taak uitgaande van de plan nen de minister van onderwijs en wetenschappen te adviseren over inhoud en opzet van de mid denschool, de hoofdlijnen en de aard van het onderwijs na de middenschool en over de aan sluiting van deze beide fases op elkaar. Daarover hebben staatssecretaris Deetman (onderwijs en weten schappen) en de onderwijsorga nisaties gisteren in de Centrale Commissie voor Onderwijs Overleg (CCOO) overeenstem ming bereikt Van de kant van de onderwijsvakorganisaties werd alleen bezwaar gemaakt door de ABOP (Algemene Bond voor On derwijzend Personeel). Deze, bij de FNV aangesloten bond wilde ZEIST/ABCOUDE (ANP) - Van de schaatser, die zondagmiddag op de Vinkeveense plassen door het ijs is gezakt, is nog geen spoor gevonden. Dit heeft de rijkspolitie gisteren bekendge maakt. Onderzoek van de politie in omringende gemeenten heeft uitgewezen dat daar niemand wordt vermist. Daarom ver moedt de politie nu dat de schaatser op eigen kracht uit het water is gekomen Zy heeft deze in plaatselijke dagbladen opge roepen zich te melden bij de poli tie in Abcoude of de rijkspolitie in Zeist. Naar aanleiding van een melding van een ooggetuige, die de schaatser zondagmidagmiddag rond twee uur by de jachthaven Bon in Abcoude door het ijs had zien zakken, heeft de politie tot zondagavond vergeefs op die plek gedoken. in tegenstelling tot de andere vertegenwoordigers in de CCOO in de werkgroep ook een plaats reserveren voor de werkende jongeren. Van de besturenbon den maakte de NKSR (Neder landse Katholieke School Raad) bezwaar. Deze bond bet nadruk kelijk weten het niet eens te zyn met de invoering van de midden school, maar was overigens wel bereid aan het overleg deel te ne- AMSTERDAM (ANP) - Bij iden tieke reisarrangementen, die door verschillende reisorganisa toren voor het komende seizoen worden aangeboden, worden veel en soms grote prysverschil- len aangetroffen. Veel groter en talrijker zyn de prysverschillen tussen niet-identieke reisaanbie- dingen naar dezelfde reisbestem- ming met vergelykbare accom modatie. Dit blykt uit een onderzoek, dat een grootwinkelbedryf in sa menwerking met een uitgevery en het Nederlands wetenschap pelijk instituut voor toerisme en recreatie heeft ingesteld De re sultaten staan in een boekje waarin een vergelyking van meer dan 11 000 reisarrangemen ten in vyf vakantieperiodes staan vermeld. Van 36 reisorganisato ren, die meer dan 80 procent van alle in ons land aangeboden vakantiereizen naar 50 landen voor hun rekening namen, zyn de gegevens verwerkt. Andere conclusies van het onder zoek zijn nog: ook dc prijsver schillen in zogenoemde cam pingvluchten (dit is uitsluitend vervoer naar vakantiebestem mingen) zijn opmerkelijk Tou ringcarreizen zyn relatief het gunstigst in Prijs Vooral die naar Duitsland, Oostenryk en Italië Vakantiereizen in het hoogsei zoen per trein zyn maar weinig goedkoper dan per vücgtuig, m het voor- en naseizoen vaak zelfs duurder. (ADVERTENTIE» Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt xe naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie oude boekenL/J voor uw oek handel J. de Slegte b ■>traat 73. SM 1 CJ Leiden. Tel 071 1J J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7