Bouw postkantoor in najaar Sociaal-cultureel plan: redden wat te redden is Geen wijziging van regeling promoties i 'rrrrri Echtpaar zestig jaar getrouwd Raad komt met wijzigingsvoorstellen Complex op Schuttersveld vervangt noodvestigingen Bezwaar tegen plan voor Levendaal-west mwwm Leidse stadsrubriek DINSDAG 12 JANUARI 1982 Leiden LEIDEN Het Leidse echtpaar Heemskerk uit de Volmolen- gracht 14 is vandaag zestig jaar getrouwd. Albertus Heemskerk (78) en Jacoba Heemskerk-Paauw (82) wo nen 42 jaar in Leiden. Meneer Heemskerk was vroeger bloemenkoopman maar te genwoordig blijft hij liever thuis om te knutselen en raadsels op te lossen. Me vrouw Heemskerk ("huis vrouw") trekt er liever op uit; naar de soos en de vrouwen bond van het Leger des Heils. "Ik houd van grapjes en van geestelijkheid", zegt ze la chend. LEIDEN - Het Sociaal-Cultureel Plan van de gemeente Leiden is er nog niet. De gemeenteraad vergaderde gisteravond over het plan. maar tijd schoot tekort om tot een definitieve vaststelling van het plan en bijbehorend pro gramma voor 1982 te komen. Over twee weken zal de gemeen teraad verder vergaderen. Niet dat de goedkeuring van het omstreden plan een punt is. Zo als PSP-raadslid Ponsen gister avond al zei: het is dit plan of niets. En niets, dat betekent dat de sociaal-culturele instellingen geen geld zouden krijgen voor hun activiteiten. Het gaat dus LEIDEN - De bouw van een nieuw hoofdpostkantoor in Leiden begint in het laatste kwaraal van dit jaar. Het werk gaat zo'n achttien maanden duren en zal dus in het voorjaar van 1984 gereed zijn. Het kantoor komt op het Schuttersveld tussen de spoorlijn en de Oegstgees- terweg. De nieuwbouw vervangt de nood gebouwen aan de Gerestraat en de Lammermarkt. Ook de afde ling bestellingen - nu gehuis vest aan de Middelstegracht wordt er onder gebracht. In het kantoor komen ruim driehon derd personeelsleden te werken. Hierbij zijn de ongeveer hon derdtachtig postbodes meegere kend. De bouw kost naar schatting 7.5 miljoen gulden. Door de bouw in het laatste kwartaal van dit jaar te laten aanvangen, worden de kosten 'uitgesmeerd' over drie jaar. Voor de boekhouders van het ministerie van financiën, die op de investeringen van de PTT toezien, lijken zo de kosten een minder groot probleem. De gemeente heeft kennelijk geen enkele behoefte aan zo'n boek houdkundige truc. Zij heeft het tijdelijke huurcontract met de PTT (voor de grond van de Gere straat) tot uiterlijk 1 januari 1983 verlengd. Over een verdere ver lenging van het contrat wil de ge meente nog niet praten, om zo de PTT onder druk te zetten. De gemeente wil op de vrijkomen de gronden in de Gerestraat en de Middelstegracht woningen bouwen. Bovendien verwacht de gemeente dat de nieuwbouw op het Schuttersveld een gunstig ef fect zal kunnen hebben voor de ontwikkeling van dit gebied. De Leidse PTT-directeur Vos vindt het niet vreemd dat de gemeente zo aandringt. "Op de begroting van dit jaar is er een bedrag van twee miljoen gulden uitgetrok ken voor de eerste fase van de nieuwbouw, maar de zekerheid dat de bouw wordt afgemaakt is er voor de gemeente nog niet. En het rijk zit immers in financiële problemen." "Maar gelukkig is de nieuwbouw in Leiden op de lijst van priori teiten blijven staan", voegt Vos er geruststellend aan toe. De PTT heeft de bouwtekeningen van een Rotterdams architecten bureau al in huis en de bouwver gunning werd in september vo rig jaar aangevraagd. Met de nieuwbouw wordt (ie doel matigheid van het werk en de werksituatie voor het personeel verbeterd. Voor het publiek be tekent de verhuizing, dat men naar een andere plek in de stad moet. Weliswaar wordt druk ge zocht naar een middenstander in de omgeving van het Levendaal, die een postagentschap op zich wil nemen, maar in elk geval zul len de houders van postbussen elders terecht moeten. Het Leidse hoofdpostkantoor ver zorgt een gebied van veertien ge meenten. Het strekt zich uit van Hazerswoude en Koudekerk tot Warmond en Oegstgeest. Het transport gaat over de weg. De ligging van het postkantoor aan de spoorlijn is min of meer toe vallig. Den Haag is het knoop punt waarlangs de brieven en pakketten uit de Leidse regio van en naar het land en de we reld per trein verzonden worden. LEIDEN - De gang van zaken rond promoties aan de-Leidse univer siteit wordt hoegenaamd niet veranderd. De gezamenlijke de canen van de verschillende fa culteiten melden dit aan de uni versiteitsraad en gaan daarmee voorbij aan de wens van het raadslid L.B. van der Meer. Deze had er in vragen op aangedron gen dat het aspect 'openbaar heid' van de promoties in het Academiegebouw aan het Ra penburg wat meer gewicht zou worden toegekend. Daarom stelde hij voor om meer gebruik te maken van het Groot Auditorium dat groter is dan de Senaatskamer. Maar, antwoordt het College van Decanen: "Bij navraag is gebleken dat in de meeste gevallen de ruimte in de Senaatskamer voldoende is om een beperkt aantal onverwachte belangstellenden plaats te bie den". Mocht de promovendus verwachten dat meer mensen bij LEIDEN - De Leidse universiteit heeft grote moeite met de plan nen die de gemeente voor Leven- daal-West heeft opgesteld. Het bestemmingsplan voor die wijk is drie maanden geleden door de gemeenteraad onderschreven. In een poging daar toch nog iets aan te doen, heeft de universiteit nu een bezwaarschrift ingediend by het provinciebestuur. De Leidse universiteit heeft in Levendaal- West een aantal panden, maar mag die niet gebruiken naar ei gen wens. Het universiteitsbestuur had graag een deel van de zogenaamde cen trale diensten in de panden on der gebracht, maar dat mag niet van de gemeente Merkwaardig vindt de universiteit, want in- lliiti niet om het wel of niet goedkeu ren van het plan. maar eerder over de uiteindelijke vorm Elke gemeente moet een Sociaal -- Cultureel Plan opstellen waarin het beleid staat opgetekend dat ten aanzien van instellingen als clubhuizen of verenigingen moet worden gevoerd. In een pro gramma wordt daarnaast het geld verdeeld. Op die manier wordt de taak subsidie te verde len overgeheveld van het rijk naar de gemeenten. Het eerste plan kreeg echter een stortvloed van kritiek over zich heen: het zou geen goed beeld van de idea le situatie geven, de inspraak is gefrustreerd, de inventarisatie van alle instellingen onvolledig en het is onduidelijk op welke gronden instellingen wel of geen subsidie krijgen. Kinderziekten Om te redden wat er te redden valt, dienden bijna alle fracties gister avond een aantal moties en amendementen (wijzigingsvoor stellen) in. Op deze manier ho pen ze nog iets bij te schaven aan het Sociaal-Cultureel plan dat door het Leidse college is opge steld. Het is een plan met kinder ziekten, heeft wethouder Van Dam al eens toegegeven. Maar van kinderziektes krijg je weer stand, zei wethouder Schoute dan. "Dan is het college nu zeker immuun geworden", reageerde het raadslid Ponsen gisteravond. Volens haar, en zij staat daarbij lang niet alleen, heeft de ge meente namelijk te weinig ge luisterd naar de instellingen zelf. Van de inspraak die de instellin gen op het plan konden uitoefe nen is weinig teruggevonden. Bovendien zou het programma 1982 teveel uitgaan van de bezui nigingen van de gemeente Lei den en te weinig van de behoef ten van de instellingen. "Het is een rijstebrij geworden die lui lekkerland aan het oog onttrekt". Dat moet de volgende keer beter, zo oordelen nu de gemeente raadsleden. Van Dongen (PvdA) diende dan ook een aantal mo ties volgens welke het volgende plan beter moet worden. Voor de zomer zou al een tijdschema voor het volgende plan moeten wor den besproken in de raadscom missies. Er moet ook meer sa menhang komen tussen de ver schillende werksoorten. Het col lege zou meer informatie over de sociaal-culturele instellingen moeten verzamelen en dan maat staven aanleggen volgens welke de subsidie dan wordt verdeeld. Lege gebouwen Om de huisvestingsnood van met name de amateuristische kunst beoefening te lenigen, zou de ge meente alle leegstaande scholen en gebouwen eens op een rüt)e moeten zetten, volgens een mo tie van Kramp (CDA). Haar frac tiegenoot Van Dee wil dat alle in stellingen verslagen gaan maken om te controleren of de raad er goed aan heeft gedaan hen meer of minder subsidie te geven. Ook Van Oosten (PPR) en Hoekema (D'66) zouden graag de doelma tigheid van de subsidies toetsen. Van Oosten pleitte bovendien voor deeltijdbanen bij club- en buurthuizen. Ponsen (PSP) diende een motie in voor de oprichting van een cen traal kantoor voor buurt- en clubhuizen. Dit kantoor zou de clubhuizen kunnen steunen bij werkbegeleiding, personeelsbe heer en administratie. Ook zou de gemeente de baropbrengsten van clubhuizen, een aantrekke lijke byverdienste", moeten ga randeren. Volgens De Vries van de WD zou het college nog dit jaar moeten komen met een nota over het jeugd- en jongerenbe leid. Verder deden de raadsleden gister avond nog enkele pogingen om een aantal instellingen nog dit jaar van een betere positie te voorzien. Zo wil Van Dongn dat de speel-o-theek tien uur begelei ding krijgt van clubhuis de Ze vensprong en volgens Hoekema moet Collegium Musicum een uitvoeringssubsidie ontvangen. De halve formatieplaats die de z.g. zwerf groep zal krijgen, moet volgens Ponsen niet alleen van het Breehuys komen, maar alle stedelijke jongerencentra zou den begeleiding moet geven. Van Dee (CDA) vindt dat het clubhuiswerk subsidie moet kry- gen voor activiteiten met bij voorbeeld buitenlandse vrouwen of vrouwen met weinig inkom sten en opleiding. Een tekening van het hoofdpostkantoor dat op het Schuttersveld komt te staan. door René van der Velden Jaap Visser de verdediging van zijn of haar proefschrift aanwezig willen zijn, dan kan altijd nog naar dat Groot Auditorium worden uitgeweken. De decanen zijn Van der Meer in zoverre ter wille dat daarvoor nu een formele regeling is opge steld, waarbij een verzoek van de promovendus daartoe sowieso wordt gehonoreerd. Wat betreft de mogelijkheid tot op poneren (de promovendus wordt door een aantal deskundigen aan de tand gevoeld) zijn de decanen minder toeschietelijk. Van der Meer wenste dat er ook vanuit de zaal vragen konden worden ge steld, maar daar voelt het College van Decanen niets voor. Degene die zelf is gepromoveerd weet "welkecriteria gesteld moeten worden aan wetenschappelijk onderzoek en de criteria daar van". Overigens is dat een regel waar eventueel van kan worden afgeweken, zo benadrukken de decanen. dien de bestemming 'kantoren' op zich aanvaardbaar wordt geacht, is niet in te zien waarom één soort kantoor (ten behoeve van de centrale dientsten) dit niet zou zijn". Dat geldt in zijn algemeenheid voor Levendaal-West, maar ook in het specifieke geval van pan den aan de Garenmarkt. Het be stuur van de universiteit ver baast zich er over dat faculteiten van de universiteit daar wel in mogen, maar centrale diénsten niet. De vrees bij de gemeente dat de komst van die laatste in stantie de komst van meer auto's met zich meebrengt,'wordt door de universiteit van de hand ge wezen. "Uit analyses blijkt dat dit onjuist is". II silenzio Het carillon in de stadhuistoren zwijgt als het graf. Omwonenden van het stadhuis weten niet wat ze horen. Pre cies met de kerstdagen begon het mechanisme in het caril lon te haperen- Een magneetklep is kapot, werd vorige week ontdekt. De d.j. van het carillon, Hein van Woerden, stopte er vori ge week nog een nieuw band je in, met werkjes van Rönt gen, Mahler, Chedeville en Bach. Het mocht niet baten. Het carillon tingelde even maar weigerde vervolgens opnieuw dienst. Onderdelen van het carillon zijn inmiddels naar de klok- gieterij Eysbouts gebracht, in het Noord-Brabantse Asten. De reparatie kan wel een flin ke tijd duren. Eindelijk rust. Sinds de auto vrije zondag van 1973 en het opknappen van het carillon in 1977 hebben we de laatste jaren niet zoveel rust gekend. Ambtenaar Hein van Woerden kan de rust gestolen worden. Hij houdt van 'zijn' carillon. "Ik kan me nauwelijks voor stellen dat mensen er last van hebben. We hebben het caril lon al vier eeuwen. Nee, ik krijg nooit klachten van men sen". Wel van ambtenaren. "Af en toe komen ze binnen rennen. Zet dat ding toch eens af. zeggen ze dan". Wat Van Woerden dan niet van plan is. Hij heeft liever verzoeknummers voor het carillon. "Vroeger hadden we een grote speeltrommel die het god- ganselijke halve jaar dezelfde melodie tingelde tot er een nieuwe melodie op was gezet. Met de automaat die we nu hebben, is er veel meer varia tie. Om de paar maanden een ander bandje. En juist nu zyn er klachten?!" Van Woerden ligt er niet wak ker van: "Ach, als je klachten hebt, dan moet je hier maar niet gaan werken of wonen, hahaha". De automaat van het carillon is weliswaar van boven tot zwij gen gebracht, maar dat bete kent nog met dat we deze Piet-Hein Schoute: solist bij de Thorbeckecantate? week geen getingel zullen ho ren. Natuurlijk niet. Stads- beiaardier Rien Ritter be speelt - zoals gebruikelijk - ei genhandig het carillon op de woensdagmiddag tussen half een en half twee en op de donderdagavond tussen kwart voor zeven en kwart voor acht. Komende donderdag is een ge denkwaardige dag. Ritter slaat toe met een Thorbecke cantate ter herdenking van de geboortedag van de libera le staatsman Rudolph Jan Thorbecke. Deze stamt nog uit de tijd dat 'liberaal' niet alleen liberaal heette maar het ook was. Hij zou donder dag 184 jaar geworden zijn. De Thorbeckecantate hebben we te danken aan de PvdA- WD combinatie in het colle ge van burgemeester en wet houders. Het hele jaar wordt het CDA al bediend met christelijke wysjes. Daar mocht wel wat tegenover staan voor PvdA en WD, vond het college. Van het ca rillon is nooit een punt ge maakt in het collegeprogram ma; des te meer reden om dit punt wèl uit te voeren. Ritter speelde afgelopen 1 mei socialistische PvdA-wethou der Paul Bordewijk. Aan staande donderdag mag WD-wethouder Piet-Hem Schoute. Rien Ritter heeft zich de laatste dagen op verzoek van Schou te suf gestudeerd op het tweede deel van de Thorbec kecantate (tekst van Schim mel en compositie van Nico- lai). Deze cantate is op 18 mei 1876 voor het eerst uitge voerd bij de onthulling van het Thorbeckebeeld op het Thorbeckeplein in Amster dam. De speurneuzen van het stad huis hebben de cantate opge diept uit de muziekbiblio theek van Amsterdam. Het boekje met de Thorbecke cantate bleek 25 jaar geleden voor het laatst uitgeleend te zijn. Organist Adriaan Blankenstein heeft de cantate nog geen tien jaar geleden (blijkbaar uit een ander boekje) ten ge hore gebracht in de Pieteis- kerk. Dat was op 4 juni 1972; de herdenking van het feit dat Thorbecke honderd jaar dood was. De cantate is voor mannen stemmen (soli en koor) met orkest. Wat let wethouder Piet-Hein Schoute - met het oog op de komende verkie zingen - om de tekst van Schimmel in grote oplage te stencillen en uit te delen aan Leidse mannen? Zodat we donderdagavond één groot Leids mannenkoor hebben op het stadhuisplein om vrij en blij mee te brullen met het getingel van Ritter. Met Piet- Hein als solist: "Zijn beeld verrees. Het doe ons weten: Al wat hij menschlijks had ver geten, Om 't geen de Staatsman bood! Zijn beeld verrees. Het moge ons leeren: De volken, die hun groote man- Zijn zeiven groot!" Om eerlijk te zijn; geef ons maar bever And ré Hazes (muziek voor de basis). Stadsbeiaardier Ritter laat het trouwens donderdagavond niet bij Thorbecke. Op ver zoek van Schoute speelt Rit ter ook WD-tunes van Toni Eyck, ook bekend van radio en teevee. Bovendien nog een keur van vaderlandsbe vende bedjes zoals "Mérck toch hoe sterek" van Valerius en "Wy leven vrij, wij leven blü" van Wilms. De zilver vloot van Piet Hein staat niet op het repertoire. Aan dat bed heeft Schoute een bloed hekel. Rijkdom Leiden heeft niet op de een na de grootste binnenstad van Nederland. Met dat fabeltje moesten we onlangs afreke nen. Ook heeft Leiden niet de meeste hofjes van het land, moesten we toegeven. En ten derde male is Leiden een titel kwyt Het is zes jaar voor ons verborgen gehouden maar Leiden is niet meer de armste stad van Nederland. Dat blykt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek over de inkomensverde ling in Nederland in 1976. In de jaren '75 en '76 bkjkt er goed verdiend te zijn in Lei den. In 1976 lag het inkomen van de Leidenaar gemiddeld maar befst 4911 gulden hoger dan in 1974. (Zwart geld is niet meegeteld). De inwoners van Leiden ver dienden samen meer dan in woners van Zaanstad, Eind hoven, Maastricht, Leeuwar den, Groningen. Tilburg, Nij megen of Arnhem. Maar voor een Randstad-stad was Leiden nog steeds arm. De armoe was ook nog eens ongelijk verdeeld. Het ver schil tussen arm en rijk was in Leiden groter dan in Dor drecht, Delft, Utrecht, Zaan stad, Schiedam, Vlaardingen en Haarlem. Maar in elk geval verdeelde Leiden haar armoe beter dan achtereenvolgens Leider dorp, Zoeterwoude, Voor schoten, Warmond en vooral Oegstgeest hun rijkdom ver deelden Het grote kapitaal zit, zo blijkt nog eens uit de cijfers, opgestapeld in de vil la's van Oegstgeest. Maar ook de inwoners van Voorscho ten, Leiderdorp en Warmond waren in mindere mate goed af tegenover de inwoners van Leiden. Alleen Zoeterwoude was in de regio in '76 nog ar mer dan Leiden. De bóeren- trekkers van Zoeterwoude brachten webswaar meer geld op de plank dan de Leid se inkomenstrekkers, maar eindigden per saldo lager om dat zij meer kelen moesten vullen. Leiden is een derde titel kwyt. Maar niet lang getreurd, we koesteren er nog twee: die van 'de domste stad' en de eretitel 'stad met de meeste echtscheidingen'. Leiden heeft wederom een goed jaar van echtscheidingen achter de rug. Ongeveer 300 echt scheidingen op 450 huwely- ken. Welke stad in Nederland kan het beter?. Hoe dom de gemiddelde Leide naar is? Tja Wy zouden ei- genlyk niet weten hoe wij dat zouden moeten berekenen. Wy zyn ook maar gewone Leidenaars... Het Centraal Bureau voor de Statistiek uit de sbmme stad Den Haag levert misschien over vyf jaar het statistisch bewys dat Leiden de domste is. Voor ons gevoel is Utrecht de domste stad. En Den Haag de traagste.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3