c WD tegen werkgelegenheidsplan Angst voor verlies aan kwaliteit bij schoolbegeleiding [Le/cfee agenda Andere partijen positief over Warmonds initiatief In Leiderdorp: Dode in Oegstgeester verkeer Beuken veroorzaken gevaarlijke situatie Verzet tegen hogere kosten van 'Drieluik' Ben W verzwijgen financiële meevaller Ijs nog niet betrouwbaar Stad en rand DINSDAG 12 JANUARI 1982 WARMOND - De werkgelegen heidsplannen van burgemeester en wethouders van Warmond zijn gisteravond tijdens de verga dering van de commissie maat schappelijk welzijn met de lof trompet binnengehaald. Plaats vervangend lid Corijn (WD) was de enige die meer gebruik maak te van een waarschuwende vin ger dan van voornoemd muziek instrument. "Warmond wil geen afwachtende houding aannemen. Het banen plan van Den Uyl staat voor de deur. Wij moeten tegen die tijd klaar zijn want een bekend spreekwoord luidt dat wie het eerst komt ook het eerst maalt", aldus wethouder mevrouw Dal- huisen tijdens haar inleidend be toog. Het Warmondse banenplan is ge stoeld op vier uitgangspunten. Kort samengevat komt het neer op het verbeteren van de relatie met het Gewestelijk Arbeidsbu- rau, het stimuleren van werklo zen tot het volgen van eventueel gesubsidieerde scholingsmoge lijkheden, het op poten zetten van vrijwilligerswerk en het op- Klussendienst Met die vier uitgangspunten zijn B en W met onder meer J. Timmer- mann (chef van de afdeling so ciale-, welzijnszaken en huisves ting) om de tafel gaan zitten en hebben daarbij tevens gebruik gemaakt van de door de Provin ciale Jeugdraad verstrekte advie zen. De ideeën die daaruit zijn voortgekomen zijn onder meer het instellen van een klussen dienst, het oprichten van een ad ministratief bureau dat zich moet gaan bezighouden met de verzorging van de clubbladen en de administratie van de War mondse verenigingen en de op richting van een bedrijfje dat zich moet gaan toeleggen op de reparatie van huishoudelijke ar tikelen, speelgoed en kleding. Voorts willen B en W het War mondse bedrijfsleven aansporen de Warmondse werklozen een voorkeursbehandeling te geven voorafgaande aan de plaatsing van een advertentie voor een va cature. Ook willen B en W het openluchtspeelplan laten uitvoe ren door werklozen. Er bestaan mogelijkheden het materiaal dat daarvoor nodig is te verkrijgen via een subsidie van het Natio naal Jeugdfonds, zo is B en W ter ore gekomen. Corijns bedenkingen waren onder meer gericht tegen wat hij noem de "doublures". "Warmond moet met op de stoel van het Arbeids- burau gaan zitten maar vooral de mogelijkheden tot het vervullen van aanvullend werk bekijken", zei hij. "Alles wat u voorstelt hangt of staat met de beschikba re financiële middelen. Veel van de plannen zal een extra inspan ning vergen van ons ambtena renapparaat. Ik vraag me af hoe u dit zaakje denkt te bemannen. Gaan op deze wijze de kosten niet voor de baat uit?", vroeg de liberaal zich af. Zwartwerken Over de door B en W voorgestane voorkeursbehandeling van War mondse werklozen door het plaatselijke bedrijfsleven zei hij: "Daar heb ik geen vertrouwen in. Het maakt de bedrijven niet uit waar de sollicitant vandaan komt. Veel meer hangt af van diens capaciteiten". En over de klussendienst: "Dat lijkt me ge vaarlijk en af te raden. De con currerende werking die hiervan kan uitgaan lijkt me gevaarlijk voor de Warmondse midden stand die toch al zo kwetsbaar is". Ironisch voegde hij hieraan toe nog meer een voorstander te zijn van het heimelijke particu lier initiatief (zwartwerken) "want dan brandt de desbetref fende persoon tenminste zijn ei gen vingers", aldus Corijn. Hij besloot zijn kritisch betoog met de opmerking dat veel van de plannen neerkomen op symp toombestrijding en dat het veel beter zou zijn Warmond een gun stiger ondernemingsklimaat te bezorgen. Wethouder Dalhuisen antwoordde dat het streven van het college van B en W erop is gericht "bud gettair neutraal te blijven". "Voor bepaalde activiteiten zijn subsidies verkrijgbaar en dóórop willen we inspelen. Volgens Dal huisen zal bij de oprichting van een klussendienst de grootst mo gelijke voorzichtigheid worden betracht en zal de middenstand in deze regelmatig worden ge hoord. Over de voorkeursbehan deling zei ze dat deze te vergelij ken is met de in advertenties van vacatures voorkomende "man/ vrouw"-aanduiding. "Als er voor één werkplaats twee gelijkwaar dige kandidaten zijn van wie er één Warmonder is dan moet de werknemer ertoe kunnen wor den overgehaald de Warmonder te nemen. Een regelmatig en per soonlijk contact van de gemeen te met het bedrijfsleven kan bevorderend werken", aldus Dalhuisen. Dalhuisen vindt de voorkeursbe handeling vooral voor jonge werklozen belangrijk. "Gouden punt hierbij is dat we deze men sen aan werkervaring kunnen helpen want dat verbetert hun positie op de arbeidsmarkt waar slagen zo sterk afhangt van erva ring". Over de bemanning van het War mondse ambtenarenapparaat zei ze: "We zullen het moeten doen met wat we hebben. Maar ik heb er vertrouwen in dat we het amb tenarenapparaat zover krijgen Corijn (WD) "...geen vertrou- dat het meewerkt", aldus Dalhui- LEIDERDORP De Leiderdorpse onderwijsmensen staan erg argwanend tegenover een toetreding van het Onderwijs Adviescentrum (OAC) tot de Leidse School Advies dienst (SAD). Gevreesd wordt dat daardoor de begeleiding flink aan kwaliteit zal moeten inboeten. Ook is men zeer sceptisch over de financiële gevolgen. Volgens wethouder Verdier levert een toetreding een flink bedrag aan rijkssubsidie op; in 1983 zo'n 114.00 gulden. Tijdens de gisteravond gehouden discussie-avond bleek het finan- cièle voordeel voor wethouder Verdier het voornaamste argu ment om toe te treden tot een nieuwe dienst. Maar het onder wijs heeft altijd al laten weten voorkeur te hebben voor een kleine zelfstandige onderwijsbe geleiding. En ook gisteravond hield het onderwijs daaraan vast. Alleen de voorzitter van de school raad liet een ander geluid horen. Volgens hem kan toetreding tot een grote dienst best wel eens nuttig zijn. Vooral voor specialis tische begeleiding, die een kleine dienst als het OAC nu niet kan leveren, zou een grote dienst de oplossing zijn. Maar niemand viel hem op dit punt echt bij. De tegenstanders van de zoge naamde regionalisering hadden grote twijfels over de handha ving van de kwaliteit. Op dit mo ment heeft elke school per week minimaal één schoolbegeleider tot zijn beschikking. Als er sa mengewerkt gaat worden met Leiden, kan dat wel eens minder worden, zo vreesden vele onder wijsmensen. Ze vroegen daarom aan wethouder Verdier de garan tie dat de huidige kwaliteit ge handhaafd zou worden. "Volledi ge garanties kan ik niet geven. Uiteindelijk zal pas in de prak- Als er gekozen wordt voor een ei gen onderwijsdienst dan zal de kwaliteit ook niet gehandhaafd kunnen worden. Wethouder Be- zemer (financiën): "We zullen de komende tijd ieder jaar een be zuiniging moeten doorvoeren van zo'n vijf procent (plusminus tweeeneenhalf miljoen gulden per jaar - red). Ook hier zal net als in Leiden dan bezuinigd gaan worden op het OAC". In Leiden moet dit jaar 200.000 gulden en in 1983 100.000 gulden worden be zuinigd op de onderwijsbegelei ding. Ondanks de geruststellende woor den van Verdier ("het is de be doeling dat alles in Leiderdorp zo blijft als het is") kon de angst van de onderwijsmensen niet worden weggenomen. Gewezen werd ook naar andere grote be geleidingsdiensten, waar vol gens sommige sprekers grote problemen zouden zijn. Het overleg zou veel tijd kosten, de zogenaamde overhead-kosten (administratie, gebouw enz) zou den erg hoog zijn en de kwaliteit van de begeleiding minder. Om die angst weg te nemen zegde wethouder Verdier toe informa tie in te winnen over andere gro te diensten. Over de kwaliteit van het OAC was iedereen het roerend eens. Die is erg hoog, zo werd meermalen ge steld. Ook de inspectrice voor het onderwijs, juffrouw Semplo- nius, was het daarmee eens. "Omdat ik het beleid van het mi nisterie moet uitvoeren ben ik wel voor regionalisering. Maar ik heb voortdurend geconstateerd dat deze kleine dienst bijzonder goed functioneert. Ik sta geheel achter het idee om deze dienst in stand te houden". Maar gezien de financiële situatie kon zij wel be grijpen dat er nu gesproken werd over regionalisering. "Als we gaan regionaliseren dan moeten we met z'n allen garanties op brengen, zodat de huidige werk wijze doorgang kan vinden. Daar moet u voor waken, want deze dienst staat bij mij heel hoog in het vaandel", aldus de inspectri- De discussie-avond krijgt nu een vervolg in diverse organen. Zo spreekt de onderwijscommissie volgende week over de voorge stelde regionalisering en ook het bestuur van het OAC zal zeker nog zijn zegje doen. Het ligt in de bedoeling dat de hele discussie wordt afgesloten en het uiteinde lijke besluit nog wordt genomen voordat de nieuwe gemeente raad wordt geïnstalleerd (sep tember). Een complete ravage bleef OEGSTGEEST - Een 78-jari- ge inwoner van Oegstgeest is gistermiddag in zijn woon plaats om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De wagen waarin de man zat bot ste frontaal tegen een tegen ligger. Het ongeluk ontstond doordat een 26—jarige Leidenaar op de Haarlemmerstraatweg be gon te slingeren en daarna op de verkeerde weghelft te recht kwam. Een botsing was niet meer te vermijden: de Leidenaar botste frontaal te gen de wagen van een 45—ja rige Noordwijker waarin ook de Oegtgeestenaar zat. De Leidenaar en Noordwijker moesten met lichte verwon dingen naar het AZL worden vervoerd. het ongeluk, waarbij ook een Noordwijker was betrokken. DINSDAG Leiden - Vikingzaal Hotel Nieuw Miner va, Vrouwensteeg, openbare lezing Ro- zekruizers Genootschap met als onder werp 'Bevrijding eist fundamentele om kering', 20 uur. PSP-pand - Rijnstraat 8, thema-avond PSP over sociale verdediging onder het motto 'sociale verdediging... en wat dan', 20 uur. Regenboog - Watermolen 1, bijeen komst Baha'i' geloof, 20 uur. K&0 - kinderfilm, woe 14.30 uur. International centre, zaal 5 - Rapenburg 6, lezing van Prof. dr. H.S. Versnel over recente archeologische vondsten in Ita lië, 20.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, vergade ring, 20 uur. Waaggebouw - Dixieland Concours, 20- 24 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend spreekuur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui- Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736. Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie financiën, 19.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, financiën, 20 u WOENSDAG Stadsbouwhuis - Langegracht, c sie huisvesting migranten, do 9.15 uur. Station - opstapplaats Kroegentocht langs 13 café's en het Waaggebouw, 21.30-1.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie maatschappelijke aangelegenheden, 20.15 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gezamenljj- r woonwagens, 19.30 DONDERDAG Langs Rhijngeesterstraatweg OEGSTGEEST - "Als je zo te werk gaat ben je van de big gen besnuffeld", aldus CDA- er Kraan tijdens de vergade ring van de Oegstgeester commissie openbare werken en sport van gisteravond. Kraan doelde met zijn op merking op het vijfde aanvul lende krediet dat de gemeen te Oegstgeest voor de aanpas sing en inrichting van het pand Geversstraat 37 (het Drieluik) beschikbaar moet stellen. Dit krediet dient om aan de achterstallige betalingen te voldoen. Het gebouw werd in 1977 gekocht met de bedoe ling er een cultureel centrum van te maken. In februari 1979 werd reeds besloten een krediet te verlenen van ruim 330.000 gulden. Dit bedrag is in drie jaar tijd opgelopen tot meer dan 550.000 gulden, een overschrijding derhalve van een dikke twee ton. Ook voor WD-raadslid me vrouw Van Vloten was deze overschrijding de druppel die de emmer deed overlo pen. Zij meende "dat als ie dereen zijn zaakjes zou run nen als de gemeente Oegst geest in dit geval nog veel meer bedrijven failliet zou den gaan". De FvdA-er Van Belle, die in 1979 als wethouder verant woordelijk was voor de Oegstgeester financiën, maakte de opmerking dat het een illusie is dat in de komen de decennia nog meer geld zal worden uitgegeven aan de gebruikers van dit gebouw (SJJO, K&O en de Muziek school). "In het bijzonder de WD zal eens moeten voelen wat bezuinigen betekent", zei Van Belle. Waarop Van Vlo ten (WD) antwoordde "dat Van Belle indertijd telkens mooi weer heeft gespeeld en de boel heeft laten verslof fen". Van Belle voerde aan dat hij niet elke minuut van de dag in het Drieluik had kunnen zijn om op de ver bouwingen toe te zien. "Daar komt nog bij dat het ont zettend moeilijk is om te werken met een inspraak- groep die niet verantwoorde lijk is voor het budget", aldus Van Belle die doelde op door de gebruikers van het Drie luik "op eigen houtje gedane bestellingen". Om de ondernemers niet voor de gemaakte fouten te laten opdraaien werd desondanks besloten de raad te adviseren het extra krediet te verlenen. VOORSCHOTEN - De raadscom missie van financiën in Voor schoten had gisteravond nogal wat kritiek op burgemeester en wethouders, omdat zij niet eer der hadden duidelijk gemaakt dat bij de opknapbeurt van de Leidse weg-Noord in Voorscho ten zo'n 600.000 gulden is overge bleven. Dit overschot is ontstaan door een gunstige aanbesteding, geen tegenvallers en omdat bij de uitvoering bleek dat slechts een deel van de riolering van de ze weg vernieuwd moest wor den, zo zei waarnemend-wethou der De Keuning gisteravond na beraad met 'zijn' ambtenaren. De Keuning was niet bereid om in de openbaarheid een nadere uit eenzetting te geven en de com missie ging akkoord met een voorlopige besloten behandeling mits laten deze zaak ook in de openbaarheid recht gezet zal worden. Na de reconstructie van de Leidse- weg-Noord bleek een bedrag over te zijn van 746.000 gulden. CDA-er Meershoek had in okto ber al gevraagd of het juist was dat dit bedrag gewoon "over" was en gebruikt zou kunnen worden voor andere doeleinden. De toenmalige wethouder Van Dalen verklaarde dat het groten deels opgesoupeerd zou worden aan het vernieuwen van het weg dek. Nu is gebleken dat die ver nieuwing slechts 100.000 gulden heeft gekost, waardoor 600.000 gulden overblijft. Meershoek sprak nu van valse voorlichting en aan de hand van enige andere cijfers noemde hij het financiële overzicht van de gemeente een soort grabbelton. Hij kreeg ook de steun van ande re commissieleden omdat dit on derwerp al eens eerder naar vo ren was gebracht om eventueel de onroerend goedbelasting voor 1982 niet te hoeven laten stijgen. OEGSTGEEST - Een aantal door vliegenzwam aangetastte beu ken zijn er de oorzaak van dat er op het ogenblik op de Rhijngees terstraatweg in Oegstgeest een levensgevaarlijke situatie be staat voor het verkeer op die weg. Eén beuk is al gekapt, om dat het gevaar bestond dat deze op de weg zou vallen. Volgens een advies van een expert van het ministerie van Land bouw en Visserij verkeren er nog drie beuken langs de Rhijngees terstraatweg in dezelfde zorg wekkende toestand. Op de gis teravond gehouden vergadering van de commissie voor openbare werken en sport werd besproken wat er met de bomen zou moeten gebeuren. Wethouder Thorn bracht tijdens deze vergadering naar voren dat de drie andere besmette beuken volgens hem onmiddellijk ge kapt zouden moeten worden. De twee andere wethouders en de burgemeester zijn echter van mening dat er nog best een jaar tje kan worden gewacht. Thorn vindt dit echter onverant woord. Hij zei hierover: "Als di rect verantwoordelijke wethou der (openbare werken) wil ik het absoluut niet op mijn geweten hebben dat straks één van die bomen omvalt en misschien wel iemand raakt. Ik vind dat er di rect moet worden gekapt." De commissieleden bleken het met de wethouder op dit punt eens te zijn. Er was echter wel onenig heid over de vraag of men het bij deze bomen zou moeten laten of dat de rest van de bomen (nog zes beuken en negen eiken) met een ook tegen de vlakte zouden moeten. Volgens de expert van het ministe- 9? alle bomen gekapt worden en moet er nieuwe aan plant aangebracht worden bij de sloot langs de Rhijngeester straatweg. De nu nog overeind staande negen beuken en negen eiken hebben namelijk erg te lij den onder het langsdenderende verkeer. Dat veroorzaakt name lijk een te grote druk op de wor tels, waardoor de bomen zich niet voldoende kupnen ontwik kelen. Daardoor worden ze ook makkelij ker aangetast door bijvoorbeeld de vliegenzwam. Ook de droogte van twee jaar geleden heeft de toch al zwakke bomen geen goed gedaan. Alle bomen zijn nu in feite ten dode opgeschreven. Rest de vraag gaan. WARMOND - Nog lang niet al het ijs in de regio is betrouwbaar. Op sommige plaatsen vormen pas dichtgevroren 'windwakken' le vensgevaarlijke obstakels voor de schaatsers. Dit heeft de rijkspolitie te water vandaag laten weten. Met name worden de Kaag, de Zijl en de Warmonder Leede genoemd. Het ijs op de polderwateren wordt over het algemeen wel als veilig gekwalificeerd. Het blijft voorlopig dus beter om het schaatsvertier te zoeken op de ijsbaan. Blijkens de drukte op de verschillende banen, kiest een groot gedeelte van de schaatsers ook voor deze veilige weg. jectgroep D'Oude Morsch, 15.3 Stadhuis - deelcommissie voor schouw burgzaken, 16 uur. Waaggebouw - New Orleans Jazz Instuif met de Ted Easten Band, 20-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidse weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Arc hitekten winkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324, van 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer en vervoer, 19.30 uur. Springplankschool - schoolraad, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 8 jan ot 15 jan door: Apotheek Tot Hulp der tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten v.d. Waalslaan. tel. 4641 gezondheidscentrum, Burgerlijke stand WARMOND - Geboren: Erik F.M. zv C.J.M. Schrama en G.M. Brunt; Ellen dv H.M. van Grieken en J Ouwehand; Maik zv C. Voordouw en M.W. Lubbe, Elisabeth A.M. dv F.L.M. van Cleef en M.J. Asperslag. Ondertrouwd. C. de Wolf en W. Komen; F. Hubers en C.B. Lazet. Getrouwd: Jan A. Siksma en Wilhelmi- na A J Mustert (Voorschoten); Johan nes F.X. Montanus en Anna P.M. van Westerop (Warmond). Overleden: Antje Muilwijk (1886) wed.v. van T.C. Dekker; Johannes A.M. Kooi man (1914); Pietertje Smits (1895) wed. v. P.H. Bogaertz., Hendnkus de Vos (1933) echtgen. v H.W. Westbroek; Cor nells J. Witsenburg (1888). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel t, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-1800 uur Abonnementsgelden cxj vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.v.n Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 1 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217,90 per post 'I 307,30 Losse nummers f 0.80 Directie G Koopman Aangestoten ptj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Commentatoren A A. v Brussel W. F J Wirtz tel. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2