Opvoeden is ook een vak Alléén Story mag u deze foto's laten zien! Brabantse clubs: geen subsidie Ton geroofd bij overval in Nijmegen Vertederende familie-opnamen van kleine Juliana's doop: En verder in de nieuwe Story: DINSDAG 12 JANUARI 1982 Varia PAGINA 13 NIJMEGEN (GPD) - Een zeld zaam brutaal viertal heeft gister middag het stationspostkantoor te Nijmegen overvallen waarbij 90 mille werd buitgemaakt. Vier mannen, door de politie aange duid met „zuidelijke typen van tussen 25 en 30 jaar", kwamen rond half vijf via het Stations plein het postkantoor binnen. Eén hunner posteerde zich in de kleine hal waar hij binnenko mend publiek tegenhield. Num mer twee nam in het kantoor een centrale plaats in. De twee overigen, allebei met een pistool in de hand, sprongen over de balie en gristen uit het eerste loket alle bankbiljetten weg. De buit verdween in een ju tezak. Via een scheidingswand belandde het duo bij het tweede en vervolgens bij het derde, te vens laatste loket. De twee moes ten overigens ervaren dat de in houd daar, in tegenstelling tot het eerste, uiterst gering was. Een lokettist, die een overvaller be zig zag, pakte de man beet, ver onderstellend dat deze in zijn eentje opereerde. Een collega sis te hem toe hoe de feitelijke toe stand was, waarna de PTTer los liet. Bij wijze van bestraffing gaf de overvaller de man met het wa pen een klap op zyn hoofd. Ofschoon er vnj veel publiek in en rond het postkantoor was, zagen de vier niet gemaskerde mannen kans, vrijwel onopgemerkt te blijven en zo ook te verdwijnen. Ze reden weg in een Fiat 127, kenteken 50 BT 16, welke wagen op 20 november werd ontvreemd in Oosterhout (Gld Van wagen en overvallers ontbreekt tot dus ver ieder spoor. Wat Story I amafl»*»1*® De doop van prinses Christinas tv J? nuvaVerthm* Prinses Chrtrt»»"» Onze vorstin straólde, met de baby van Christina en Jorge in haar armen. De doop van oma Juliana's veertiende klein kind was echt een intiem feest. Alléén de familie en enkele goede vrienden van het trotse ouderpaar waren bij de plechtigheid Ende hoffotograafDe ongedwongen en vertederende foto's die hij maakte vindt u deze week in Story 1 Een onvergetelijke CtQÏ\) reportage - in kleur! Zullen Lenny Kuhr en haar man zich verzoenen? Willeke Alberti's dochter 'ik blijf mijn vader trouw' Hoe de baby André Hazes' leven veranderde Wie zorgt er nu voor de dochters van Nathalie Wood? Waarom Pamela steeds ruzie met de Ewings maakt. De vrouw van George Baker werd in Spanje opnieuw gelukkig weeter meer van! BREDA (GPD) - De vijf Brabant se steden die een betaalde voet balclub binnen de gemeente grenzen hebben, zullen in de toe komst vrijwel zeker niet langer aan een verdere schuldsanering van de clubs meewerken. Tij dens een bijeenkomst gisteren in Breda van de wethouders van sportzaken van Breda, Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en Helmond werd besloten de plaat selijke colleges van B en W te ad- de directe subsidiëring in plus minus vier jaar tijd volle dig af te bouwen. De vijf wethouders willen daar naast voorstellen de financiële middelen die beschikbaar ko men door de afbouw van de di recte subsidie met by voorbaat te reserveren voor verbeteringen aan de stadions. Men is namelijk van mening dat de nog steeds zeer onzekere toekomst van het betaalde voetbal alle aanleiding geeft tot een terughoudendheid in de accommodaüeverbetenng. Op het ogenblik subsidiëren de vijf Brabantse gemeenten het betaal de voetbal met 1.1 mihoen gul den. Willem II ontvangt 400 000 gulden, Eindhoven 350 000 gul den, terwijl Helmond Sport en FC Den Bosch 100 000 gulden toegeschoven kragen. De ge meente Breda heeft voor NAC een regeling ontworpen dat voor iedere toeschouwer één gulden uitgekeerd wordt Aangezien de belangstelling bg NAC dit sei zoen beduidend groter is dan in voorgaande jaren, kan de sub- sidieuitkcnng voor dit seizoen op ongeveer 150.000 gulden wor den geschat. Mevrouw Koster van de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI), die een vijftal opvoedingscur sussen in het pakket heeft, daarover: "Dat zijn dan met name meisjes, die geen werk kunnen vinden, of sowieso niets om handen hebben. Die gaan zo'n cursus doen omdat ze vinden dat je er altijd wel iets aan hebt, of alvast voor later, als ze zelf kinderen heb ben. Maar ook vaak melden zich vrouwen aan die als vrij willigster werken op een lage re school, of in een peuter speelzaal". Diploma Soortgelijke ervaringen heeft men ook bij het blad 'Kinde ren', dat onlangs een cursus 'opvoeden en verzorgen' be gon. Cursusleider Hans Jan sen: "Juist voor een vak als dat van peuterleidster be staat nog geen gerichte oplei ding. Je ziet ook dat die leid sters dan maar zo'n cursus gaan doen". Hét grote misverstand van ad- spirant-cursisten is dat ze menen na het volgen van de lessen een diploma méér op zak te hebben. Een papiertje rijker op weg naar een baan. De instellingen laten niets na om duidelijk te maken dat zo'n papiertje er niet bij- hoort. Wel beloven zij in het algemeen een 'certificaat', als bewijs dat de cursus is ge volgd. Hans Jansen: "Zo'n cursus is nu eenmaal geen beroepsop leiding. Maar als ze dat wil lenkunnen de cursisten al tijd een getuigschrift van ons krijgen". Dat een onderwijs instelling als de LOI een aan tal cursussen op opvoedings- gebied in het pakket heeft moge duidelijk zijn. Maar waarom een tijdschrift als 'Kinderen', dat elke maand barstenvol opvoedingstips staat, een speciale cursus be gint? Hans Jansen: "Ja. dat lijkt op het eerste gezicht mis schien vreemd. Maar we zijn er juist mee begonnen omdat een tijdschrift als het onze de informatie alleen hap-snap- perig kan geven. Natuurlijk kunnen ouders alles te weten komen wat ze willen, als ze maar weten wddr te zoeken. Vandaar ook dat zo'n cursus de zaken, of liever, de gebeur tenissen in het leven van een opgroeiend kind, op een rijtje zet". "En waarom wij ons naast al die anderen in de cursus- markt storten is omdat wij vonden dat veel cursussen uitmuntten in een soort trut tigheid en oppervlakkigheid. In moralistische opmerkin gen bijvoorbeeld, zoals: "een moeder mag haar kindje geen moment uit het oog verlie zen". Om dergelijke informa- Stijlen Hans Jansen acht het gevaar uitgesloten dat 'Kinderen', c.q. de cursus van het blad. betweterig gaat doen. "Er zijn verschillende opvoe dingsstijlen. wij geven alleen aan wélke dat zijn. En daar naast geven we informatie door waarin geen mening zit iygrwerkt. Een heleboel zaken gaan lopen bijvoorbeeld, staan vast. Daar komt geen opvoedingstheorie aan te Een dergelijke mening is ook de LOI toegedaan. Mevrouw Koster zegt dat het moeilijk is om een eigen mening altijd te vermijden. "Maar vaak stel len we dat de aanpak van een kind vdn de situatie op zich zelf afhangt, óf van de eigen mening van de ouder Ook de Stichting Teleac heeft weet van de honger van op voeders naar informatie over hun kroost. Een cursus 'Peu ters kleuters', die Teleac in een vorig seizoen op het tv- scherm bracht, bleek zo'n top ic te zijn dat hij komend voor jaar uordt herhaald. Maar liefst 12 000 mensen vroegen destijds het cursusmateriaal aan. En, al u men by Teleac gewend aan grote getallen, dat aantal wordt "een uit schieter" genoemd. Teleac-woordvoerder Zonne- mans "Tja. uxxt dat betreft vormen wij ook een onderdeel van het tijdsbeeld. We gaan de cursus herhalen, omdat we weten dat succes verzekerd is. De belangstelling voor dit on derwerp is en blijft erg groot. Niet zo gek natuurlijk, als je bedenkt dat er tri Nederland elk jaar pakweg 160.000 kin deren worden geboren. Ook bij Teleac komen er niet- ouders op de cursus af. Dat bleek althans tijdens de eerste versie ervan. Zonnemans somt op 67% van de cursisten was zelf ouder, 24% echter volgde de cursus 'Peuters kleuters' uit hoofde t>an een studie, beroep of functie. En de overige negen procent deed het iw de aardigheid. Na het beëindigen van de her haling gaat Teleac opgewekt loerder met de reeks. Dan vol gen tv-lessen over 'het school gaande kind'. Rolbevestigend Het gat tn de markt blijft voor lopig groot. Zelfs zou er een nieuwe doelgroep kunnen worden aangeboord. Want ook nu nog worden dergelijke cursussen praktisch alleen door vrouwen gevolgd. In het lesmateriaal van de 'Kinde ren'-cursus is daarop inge speeld. Er komt geen man of vader aan te pas: steevast wordt er over 'de moeder' als verzorgster geschreven. De teksten worden gelardeerd met dromerige foto's van glimlachende moeders met baby's of peuters op de arm. De 1500 leerlingen die door het opi>oedingspakket van de LOI worden getrokken zijn ook grotendeels van het vrou welijk geslacht. De LOI tracht wel degelijk mannen, vaders dus, voor de leerstof te anime ren. Dat tv as tot dusver een vergeefse poging. Mevrouw Koster van de LOI "We hebben net weer een nieuw cursus aan het be staande pakket toegevoegd. En daarin is bewust niet rol bevestigend geschrei>en. We hebben het bijvoorbeeld over 'de verzorger' tn plaats van 'de moeder' Maar ik geloof niet dat de emancipatie al zo ver is doorgedrongen onder de vaders, want de respons sen is en blijft nog zeer ge ring. Opvoeden wordt steeds meer 'n echt vak. De tijd dat ouders maanden dat die kinderen vanzelf wel groot werden is echt voorgoed voorbij. Niet lan ger kunnen zij zich beroepen op de aloude opvat ting dat 'je overal voor geleerd moet hebben, be halve voor het grootbrengen van je kroost en dat is nou net het moeilijkste'. Ervoor leren kan nu wèl. Natuurlijk, boeken die nauwgezet aangeven wanneer de peuter zindelijk dient te worden zijn er altijd al geweest. De bakers, consultatiebureaus en artsen spuien van oudsher ook een hoop kennis. En dan zijn er de tijdschrif ten, 'Ouders van Nu' en recenter 'Kinderen', die de laatste jaren het thema 'hoe breng ik m'n kind op een goeie manier groot' centraal stellen. Maar nauwgezette ouderparen kunnen nu ook aan het serieuze werk. Het regent in den lande cursussen opvoeding, kinderverzorging, opvoeden verzor gen, en hoe ze allemaal verder ook heten. Wat mo gelijkheden op een rijtje, plus het waaróm van de opvoedingscursussen. De cursussen opvoeden schieten als paddestoelen uit de grond. En de markt lijkt nog lang niet verzadigd, want de respons op elke nieuwe activiteit in die richting is groot. Het blijken echt niet alleen mensen in het bezit van één of meei nazaten te zijn, die zich voor het volpen van dergelijke schrifte lijke lessen inschrijven. Ook werkloze schoolverlaters geven zich er in groten getale voor op. Opvoedings-cursussen nog steeds rolbevestigendde vaders laten het ook nog afweten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13