Duitse minister betrokken bij belastingfraude Haig moet autonomiegesprek weer op gang brengen Spaanse CP neemt stelling tegen Polen Protestantse Ieren in hongerstaking "Adviseurs VS leren soldaten El Salvador te martelen" Honderden Britten vriezen dood in hun eigen huis Overleg Genève hervat DINSDAG 12 JANUARI 1982 Buitenland PAGINA 11 WASHINGTON (ANP/Reuter) De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, zal tijdens zijn bezoek aan Egypte en Israél dat vandaag begint trachten de vastgelopen onderhandelin gen over zelfbestuur voor de Palestijnen nieuw leven in te blazen en de verstand houding met Israël te verbeteren. Vandaag arriveert de Amerikaanse minis ter vanuit Brussel in Cairo, waar hij een ontmoeting zal hebben met president Moebarak. Naar verwachting zal Moeba rak Amerikaanse garanties vragen voor de Israëlische terugtrekking uit de Sinai- woestijn, die krachtens de akkoorden van Camp David eind april voltooid moet zijn. Minister Haig heeft al laten weten dat hij er niet aan twijfelt dat Israël zijn deel van de akkoorden zal nakomen. Het Israëlische parlement stemde vorige week voor een ruime schadeloosstelling van de kolonisten in de Sinai die zullen moeten vertrekken als Egypte het laatste deel van de woestijn overneemt. In regeringskringen in Cairo hoopt men dat de Amerikaanse minister uit Washington nieuwe voorstellen meeneemt die de on derhandelingen over autonomie voor de ongeveer 1,2 miljoen Palestijnen in de be zette Arabische gebieden zouden kunnen doen herleven. Volgens diplomaten in de Egyptische hoofdstad zal Egypte de Ver enigde Staten vragen een actievere rol te spelen in het vredesproces dat op gang werd gebracht door de vorige Ameri kaanse president Carter. Zowel Egypte als Israël willen dat president Reagan een speciale afgezant aan de onderhandelin gen laat deelnemen, maar er is geen aan wijzing dat de Verenigde Staten op die wens zullen ingaan. De Verenigde Staten worden nu bij de besprekingen vertepen- woordigd door de ambassadeurs in Egyp te en Israël. In Washington legt men er de nadruk op dat minister Haig geen "spe ciale voorstellen" zal aandragen in ver band met het weer op gang brengen van de autonomie-besprekingen. De onder handelingen over zelfbestuur voor de Pa lestijnen in de strook van Gaza en op de westelijke oever van de Jordaan moeten tegen het eind van deze maand zijn afge rond. In Washington beschouwt men als belangrijkste doel van de bezoeken van minister Haig dat de Verenigde Staten beide partijen verzekeren van de wil van de Amerikaanse regering aan het onder handelingsproces actief deel te i In Israël, waar Haig donderdag aankomt, zal hij trachten de gerezen spanningen tussen Tel Aviv en Washington als gevolg van de Israëlische annexatie van de Syri sche Golan-hoogvlakte te verminderen. "Wij zyn buitengewoon geïrriteerd over de kwestie Golan, maar dit mag het vre desproces in het Midden-Oosten niet in gevaar brengen", zei onlangs een functio naris van het ministerie van defensie in Washington. In Amerikaanse kringen denkt men niet dat de door Israël opge zegde veiligheidsovereenkomst met de VS zal worden opgevat. Israël zal naar verwachting de bevestiging vragen van Amerika's toewijding aan de akkoorden van Camp David. Het Israëlische vertrou wen daarin is ondermijnd na de Ameri kaanse belangstelling voor het vredes voorstel van de Saoedische kroonprins Fahd en door een meningsverschil over de dedlname van Westeuropese landen aan de vredesmacht die na de Israëlische terugtrekking de orde in de Sinai-woes- tijn moet handhaven. Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - In de Westduitse hoofdstad wordt het niet uitgesloten geacht dat minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff binnenkort zal moeten aftreden. De libe raal Lambsdorff is namelijk verwikkeld in een belastingschandaal van grote om vang. Hl Als penningmeester van de FDP in de deelstaat Noordrijn-Westfalen zou de huidige minister enkele jaren geleden op slinkse wijze de belastingen hebben opgelicht. Giften van ondernemingen als de Duitse Unilever, Flick, Veba en Henkei aan de partij van Lambs dorff werden op rekeningen van speciaal daartoe opgerichte maatschappijen overgemaakt. Deze maatschappijen stonden ten onrechte te boek als instellin gen tot nut van het algemeen. Aan dergelijke instellingen over gemaakte gelden mogen buiten het belastingcircuit worden ge houden, terwijl de gevers hun giften tevens af mogen trekken voor de belastingen. Via min of meer dubieuze firma's in het bui tenland werd het aldus „schoon gewassen" geld uiteindelijk naar de FDP overgemaakt. Deze praktijken zijn aan het licht gekomen bij het doorlichten van de boekhoudingen van enkele ondernemingen, nadat een vroe gere FDP-secretaresse enkele belangrijke politici van haar par tij had beschuldigd van het be wust ontduiken van belastingen. Het weekblad Der Spiegel, dat als eerste enige weken geleden over de „Bonner partijgiften-affaire" berichtte en sindsdien week na week met nieuwe onthullingen komt, drukt in het jongste num mer van gisteren uitgebreide ci taten af van brieven van de offi cier van justitie in Bonn aan de minister van justitie in de deel staat Noordrijn-Westfalen. Daar uit blijkt dat minister Lambs dorff nauw bij het belasting schandaal betrokken zou zijn. Op het ministerie van economi sche zaken wordt de vraag ge steld, hoe lang minister Lambs dorff „het publieke trommelvuur wegens de partijgiften" nog uit houdt. Een ontslag van de minis ter schijnt niet uitgesloten. Behalve de prominente politicus Lambsdorff, die sinds 1977 mi nister van economische zaken in de Bondsrepubliek is, wordt nog een ander geprofileerd politicus verdacht van onoirbare hande lingen met betrekking tot giften aan zijn partij. Het gaat hier om de CDU'er Walther Leisier Kiep, die penningmeester van zijn par tij en kandidaat voor het burge meesterschap van Hamburg is. Het afgelopen weekeinde heeft tot ieders verbazing Kieps zaak waarnemer, Uwe Luthje, ver klaard dat niet Kiep maar hij schuld voor ongeoorloofde fi nanciële praktijken draagt. Zon der medeweten van zijn chef zou Luthje brieven met verzoeken om giften aan ondernemingen hebben gestuurd, waarbij er met een op gewezen werd dat dit be lastingvoordelen zou kunnen hebben. De handtekening van Walther Leisier Kiep was vol gens zijn algemeen zaakwaarne mer afkomstig van een handte- keningens tempel. In Bonn is nogal meesmuilend ge reageerd op de onthulling van de jurist Luthje. Vrijwel niemand gelooft echt dat Kiep helemaal niets van deze praktijken zou hebben geweten. De bekentenis van Luthje dat hij zichzelf bij het openbaar ministerie heeft aange geven wegens het uitvoeren van strafbare financiële transacties, is ook al niet meer overtuigend, BELFAST (AFP) - Twee protestantse gevangenen in de Maze-gevangenis te Long Kesh-Belfast zijn gisteren in hongerstaking gegaan, zo is uit betrouwbare bron in Bel fast vernomen. Het ministerie voor Noordierse zaken wil nog niet bevestigen of het werkelijk om een hongerstaking gaat. Men zei slechts, dat de twee ""waarschijnlijk het middagmaal" hebben geweigerd. De gevangenen zijn lid van de para-militaire protestantse organisatie UDA (Ulster Defense Association). Deze organisatie is wettelijk toege staan. De leden ervan verlangen gescheiden te worden van gevangenen die eenwording van het protestantse Noord-Ierland en de katholieke Ierse Republiek voorstaan. De laatsten behoren tot twee verboden groepen, het Ierse Republikeinse leger (IRA) of het leger voor de natio nale bevrijding van Ierland (INLA). De UDA-gevangenen zouden gisteren hebben gedreigd, dat vanaf nu elke maandag twee collega's in hongerstaking zullen gaan, zolang de autori teiten geen gehoor geven aan hun verlangen. Voor het laatst in decem ber 1980 gingen gevangen leden van de UDA in hongerstakng. Hun actie duurde toen zes dagen. Vorige zomer vastten tien leden van het IRA tot de dood erop volgde. De eerste van hen was Bobby Sands. Zij wilden met hun hongerstaking bewerken, dat de Britse autoriteiten verbetering brachten in de om standigheden waaronder zij gevangen werden gehouden. In een uit de gevangenis gesmokkelde brief verklaren de twee, dat ze de steun hebben van tientallen andere protestantse gevangenen, die de staatkundige toestand in Noord-Ierland willen houden zoals die nu is, namelijk een onderdeel van het Britse koninkrijk. De hongerstakers zijn Andrew J. Watson, die ervan wordt verdacht, vorig jaar de katholieke activiste Bernadette Deviin-McAliskey bij en schiet partij te hebben verwond, en Adria Dowds, die van moord wordt be schuldigd. Kort geleden werden Watson en Dowds met 80 andere protestantse ge vangenen naar de Maze-gevangenis overgeplaatst. In hun eerdere ver blijfplaats. de Crumlin-Road-gevangenis te Belfast had zich kort tevo ren onenigheid voorgedaan tussen katholieke en protestantse gevange nen. De twee groepen wilden niet met elkaar in één cel zitten. In de brief schrijven de twee: "Buiten de gevangenis zijn we erop uit, elkaar te gronde te richten. Dan kan men ons aan gene zijde van de tralies met bij elkaar stoppen". want dit gebeurde pas nadat het openbaar ministerie het onder zoek al had gestart. In totaal onderzoekt de justitie zo'n 700 gevallen van politieke belas tingontduiking. Het overgrote deel daarvan komt op rekening van de liberale FDP. Daarna volgt met enige afstand de CDU, maar ook de SPD is - zij het waarschijnlijk in veel mindere mate - bij de partijgiften-affaire betrokken. Zo zou het officiële SPD-orgaan Vorwarts met be taalde maar niet geplaatste ad vertenties hebben gerommeld. Vanwege de consequenties die de ze stinkende affaire voor enkele belangrijke politici en het aan zien van de verschillende politie ke partijen zou kunnen hebben, is in de top van de fracties in de Bondsdag overwogen een nieu we wettelijke regeling te schep pen, die uit zou lopen op een am nestie voor alle betrokkenen. De hele publieke opinie sprak hier echter schande van en ook het merendeel van de SPD-fractie wilde aan dit spel niet meedoen. Het neemt echter niet weg dat er nog altijd moeite wordt gedaan om mensen als Lambsdorff en Kiep buiten schot te houden. Gisteravond onthulde een radio commentator overigens dat Spiegel-hoofdredacteur en uitge ver Rudolph Augstein zelf als vroegere FD P-afgevaardigde (wat hij heel kort was) en nog steeds FDP-lid, ook niet schoon op dft graat is. De Spiegel-baas zou geregeld geld aan een instel ling tot nut van het algemeen hebben overgemaakt, dat van de belasting hebben afgetrokken, terwijl hij had moeten weten dat dit ongeoorloofd was, omdat die instelling een mantelorganisatie van zijn eigen partij was. ACCRA (Reuter) - Ghana heeft zijn diplomatieke betrekkingen met Libië gisteren volledig her steld, zo heeft de regering van luitenant Jerry Rawlings be kend gemaakt. De beslissing, die wordt gezien als de eerste daad van^uitenlandse politiek van de nieuwe rege ring, werd genomen na het be zoek van Libische functionaris sen. Deze waren zaterdag aange komen. LONDEN (DPA) - Britse kranten lezers werden gisteren geschokt door het bericht, dat in het graaf schap Essex een tien maanden oude baby in zijn wieg was dood gevroren. De dood van de zuige ling is geen geval op zichzelf. Bij na dagelijks verschijnen in de pers berichten over slachtoffers van de vrieskou. De meeste van deze mensen sterven echter niet in heftige sneeuwstormen bij temperaturen tot 27 graden on der nul, maar in hun eigen wo ning. Volgens wetenschappelijk onder zoeker Geoffrey Taylor zijn sinds het begin van de koudegolf in de cember al zeshonderd Britten, onder wie veel bejaarden, gestor ven door de vrieskou. Hij weer spreekt daarmee de officiële cy- fers van "slechts" zes- tot zeven honderd in het hele jaar. Bijna al le slachtoffers behoren tot de so ciaal zwaksten, die geen geld hebben om hun huizen te ver warmen. De diepe depressie en de inflatie van meer dan twintig procent hebben tot een dramatische ver slechtering van de levensom standigheden van de armen ge leid. Het aantal Britten, dat on der de officiële armoedegrens leeft, is volgens officieuze cijfers in de afgelopen vier jaar verdub beld en bedraagt nu vijf miljoen. Voor deze tien procent van de bevolking zijn verwarmde hui zen een luxe, die met overheids bestand nauwelijks nog te beta len is. Het was geen ironie toen een Brits blad zijn lezers na de inval van de zware vorst aanraad de de jassen aan te trekken en in bed te blijven. Niet voorspelde hevige sneeuwval heeft gisteren in een deel van België, maar vooral in en rond de hoofdstad Brussel voor een grote chaos gezorgd. Vrijwel de gehele dag was er geen normaal verkeer mogelyk op de grote ring rond Brussel. In de stad zelf kampte het openbaar vervoer met vertra gingen van een uur of meer. Een groot aantal treinen kon de stad niet bereiken. De buurtspoorwe gen rond Brussel reden niet of met zeer grote vertragingen en de luchthaven Zaventem was de gehele dag gesloten. Op de aan- en afvocrwegen naar de Belgi sche hoofdstad vormden zich fi les die soms een lengte van tien kilometer bereikten. De trein die zondagavond om 23.10 uur uit Parijs is vertrokken rich ting Nederland, is gisteravond tegen half zeven met een kleine elf uur vertraging Roosendaal binnengelopen. De 156 passa giers zijn van daar uit met bin nenlandse treinen naar hun eind bestemming vervoerd. De passagiers hebben de vertra ging, veroorzaakt door sneeuw en ijzel. over het algemeen goed opgenomen. Wel werd er veel ge klaagd over de afwezigheid van eten en drinken. De trein had in Frankrijk al zese neenhalf uur vertraging opgelo pen, bij elk stationnetje werd ge stopt, gedurende een uur of lan ger. Tot overmaat van ramp viel rond middernacht ook de ver lichting uit. De storing duurde het grootste deel van de nacht. De verwarming bleef echter goed werken. MEXICO (AFP) - Een deser teur van het Salvadonaanse leger heeft Amerikaanse ad viseurs in El Salvador ervan beschuldigd betrokken te zyn by het martelen van poli tieke gevangenen. De deser- teur. Derby Gomez, uitte de ze beschuldiging in een inter view met een Mexicaans dag blad. Volgens Gomez leren Ameri kaanse "groene baretten" Salvadoriaanse soldaten mar telmethoden en leiden zy de martelingen waar by deze me thoden worden toegepast. Van Am en kaan se zijde is deze beschuldiging categorisch te gengesproken. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensie ver klaarde gisteren dat deze be schuldiging nergens op is ge baseerd en dat de Ameri kaanse instructeurs die naar El Salvador zyn gestuurd, juist opdracht hebben gekre gen martelen te ontmoedi gen In El Salvador zyn dertig Ame- nkaanse instructeurs. Naar gisteren in militaire krin gen is bevestigd, hebben de Salvadonaanse immigratie autoriteiten zaterdag vier Ier se parlementsleden de toe gang tot El Salvador ontzegd. "Dit was een regenngsbe- sluit". aldus een militaire bron. De vier Ieren wilden in El Sal vador nagaan wat er gebeurt met EG-hulp voor Salvado riaanse boeren. Zij geloven niet dat die hulp bij de bevolking terechtkomt MASSACHUSETS, (AP) - Het winterweer blijft grote delen van de Verenigde Staten teisteren. De bestuurder van deze auto kon van wege de gladheid bij een uitwijkmanoeuvre niet anders dan in een telefoonpaal klimmen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GENEVE (Reuter/DPA) Ameri kanen en Russen komen van daag onder de schaduw van de Poolse crisis in Genève by elkaar om verder te praten over de be perking van het aantal kernra ketten voor de middellange af stand in Europa. Na drie weken voorbereidende onderhandelin gen besloten zy op 17 december na een kerst- en nieuwjaarspauze vandaag een zevende bijeen komst te houden in de Ameri kaanse vertegenwoordiging. De uit tien man bestaande delega ties, geleid door Paul Nitze voor de Verenigde Staten en door Joe- li Kwitsmski voor de Sowjet- Unie. komen nu eens in de Rus sische en dan weer in de Ameri kaanse vertegenwoordiging aan de Avenue de la Paix samen. Bei de partyen besloten geen mede delingen te doen over de inhoud van de besprekingen. Nitze zei aan het begin van de on derhandelingen op 30 november dat de partyen grote menings verschillen hadden en dat het de zaak geen goed zou doen als hy in het openbaar op de problemen inging President Reagan heeft voorgesteld de plannen voor de plaatsing van 572 nieuwe Pers- hing- en Kruisraketten in ver scheidene NAVO-landen te laten vallen als Moskou alle SS-20's, SS-4's en SS-5's ontmantelt die al staan opgesteld. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Alexander Haig, benadrukte dat het Ge- neefse overleg doorgaat, tenzij zich heel byzondcre omsandig- heden voordoen De wapenbesprekingen "maken een heel byzondere categorie van de Oost-West-betrekkingen uit en als zodanig moeten ze ge zien worden buiten het verband van wat we normalere Oost- West-betrekkingen noemen". MADRID. WARSCHAU (GPD/ Reuter/AFP) - Voor het eerst sinds de militairen in Polen de staat van oorlog afkondigden, heeft de Spaanse communisti sche partij stelling genomen te gen de Poolse situatie. In een uit voerige resolutie van 22 pagina's eiste het centrale comité van de Spaanse PCE gisteren het on middellijk herstel van de demo cratische vrijheden in Polen en beëindiging van de onderdruk king. Tevens verlangt het centra le comité voortzetting van het vernieuwings- en democratise ringsproces en het herstel van de dialoog tussen de Poolse com munistische party, de vakbond Solidariteit en de Poolse kerk. Dat laatste is volgens de Spaanse communisten de enige mogelyk- heid voor een vreedzame oplos sing van het conflict in Polen De ontwikkelingen in Polen zijn naar het oordeel van het centrale comité van de PCE echter niet toe te schrijven aan „een misluk king van het socialisme en het communisme, maar veeleer aan het opleggen van een politiek en economisch model dat in strijd is met de reële situatie in het land". De gebeurtenissen in Polen tonen volgens de Spaanse communis ten aan dat het Eurocommunis- me - in 1977 gelanceerd door de secretaris-generaal van de PCE, Santiago Carrillo - zeker niet ach terhaald is maar daarentegen meer dan ooit zijn geldings kracht bewijst namelyk dat elke communistische party zowel in de geïndustrialiseerde westerse landen als in het Oostblok onaf hankelijk dient te zyn en een strategie uit moet stippelen over eenkomstig de nationale situatie. Een gerechtshof in Warschau heeft gisteren drie actieve leden van Solidariteit vrijgesproken die er van waren beschuldigd dat zy uit protest tegen de afkondiging van de staat van beleg een staking in Warschau op touw hadden gezet. De officier van justitie had tegen de drie gevangenisstraffen geëist van zeven, zes en vier jaar. De rechter echter Aanvaardde de le zing van de verdediging dat de staking in de betrokken staalfa briek spontaan was geweest en niet georganiseerd door indivi duele personen Het is voor de tweede keer in nog geen week dat de rechtbank in Warschau een eis tot veroorde ling van verdachten onder de staat van beleg afwyst. Volgens berichten uit Polen die zijn ontvangen door het coördi natiecomité van de vakcentrale Solidariteit in Parijs, is de onder drukking in Polen In het geval van arbeiders strenger geweest dan waar het intellectuelen en vakbondsleiders betreft Vooral de mobiele oproerbestry- dingsbngade van de Poolse poli tie zou zich tegenover stakende mynwerkers in Gdansk onge hoord brutaal hebben gedragen. Tachtig procent van de party leden in de universiteit van Gdansk heeft volgens de in Parys ont vangen berichten zyn lidmaat schapskaart teruggegeven. Krachtens de op 13 december inge stelde noodtoestand zyn 618 Po len veroordeeld via een versnel de procedure. Radio Warschau heeft gisteren meegedeeld, dat het om 394 verschillende zaken ging, die via het snelrecht zyn af gehandeld De Poolse radio, opgevangen door de Bntse BBC, noemt het geval van ene Zygmunt Kunda. die dneenhalf jaar gevangenis kreeg wegens "het aanvallen van poli tiemensen en militairen met het oogmerk hen van hun pbcht af te houden". Dit zou gebeurt zyn in Bialystok, een plaats in oost-Po len. Afgelopen zaterdag had radio War schau omgeroepen, dat tot dan toe 565 personen waren veroor deeld. Die waren betrokken ge weest by 364 gevallen van over treding van de regels die van kracht zyn sinds de militairen onder generaal Jaruzelski de macht aan zich trokken. In inci denten en by manifestaties in Polen sinds de afkondiging van de staat van beleg een week of vier geleden zyn elf mensen om het leven gekomen, verklaarde gisteren in Parys Ryszard Wojna, afgevaardigde in het parlement en vice-vooratter van de interna tionale commissie van het cen traal comité van de verenigde ar- beidersparty van Polen, de com munistische party. Wojna, eerste Pool van officiële signatuur die Frankryk bezoekt sinds 13 december, zei op een persconferentie in Parys dat ne gen doden waren gevallen in Si- lezié, één in Gdansk en één in Wroclaw, die bezweek aan een hartverlamming tydens een be toging.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11