„Het is om even dood te gaan Domburg breekt met AZC na ruzie met spelers Koele Westduitsers nemen strafballen beter dan 'Aussies' Ties Kruize mist strafbal, hockeyteam uitgeschakeld v> vier Nu invallers toegestaan MAANDAG 11 JANUARI 1982 BOMBAY (ANP) - Voor de eerste keer in de historie van de strijd om de wereldbeker heeft West- Duitsland de finale gehaald. In een spectaculaire wedstrijd te gen Australië beschikten de Westduitsers in Bombay over de beste zenuwen. Nadat het duel in de reglementaire speeltijd geen beslissing had opgeleverd (2-2), maakten beide teams in de ver lenging van twee maal een kwar tier nog één doelpunt (3-3), zodat er volgens de nieuwe regels en dubbele serie van vijf strafballen moest worden genomen. Daarin zegevierden de Westduitsers met 8-5. In de eerste helft waren de West duitsers zonder twijfel sneller en gevaarlijker. Nadat Dopp en Wis- tuba fraaie kansen hadden ge mist gaf Dopp negen minuten voor rust de Westduitsers de lei ding. De achterstand inspireerde Austra lië na de hervatting tot een nog hoger tempo. De westduitse mid denvelders, met Eckhardt Schmidt in de hoofdrol, moesten wel terug om hun overbelaste de fensie te assisteren. Toen Walsh tot tweemaal toe doelman Basse- mir wist te passeren (44ste en 57ste minuut) leek Australië recht op een plaats in de finale af te gaan. Slechts vijf minuten duurde hun vreugde. Toen maakte opnieuw Dopp de gelijk maker (2-2). Direct na het begin van de eerste verlenging liet aanvoerder Char- lesworth doelman Bassemir an dermaal kansloos. Maar de West duitsers weigerden te capitule ren. Halverwege de tweede ver lenging bracht Montag uit de re bound van een strafcorner de partijen opnieuw op gelijke hoogte. In de noodzakelijk ge worden reeks strafballen was het geluk op de hand van de West duitsers. De Australiër Bell be- BOMBAY (ANP) - Zeven van de twaalf aan het volgende wereld bekertoernooi deelnemende landen zijn na zaterdag bekend. In 1986 spelen in Engeland de hockey-heren van Australië, West-Duitsland, Nederland, In dia, Pakistan, de Sowjet-Unie en gastland Engeland om de we reldbeker. Behalve Engeland plaatsten deze teams zich bij de laatste zes in Bombay. De overi ge vijf deelnemers aan de WK van '86 zullen uit kwalificatie wedstrijden tevoorschijn ko- gon direct al met een misser en na hem volgden Smith (2x), Walsh en Charlesworth dit slech te voorbeeld. Voor West-Duits land misten alleen Bloecher en Montag. Zo staan morgen voor het eerst sinds de Olympische Spelen van 1972 in München Pakistan en West-Duitsland in de eindstrijd van een groot internationaal toernooi tegenover elkaar. Ne derland speelt eveneens morgen om de bronzen medailles tegen Australië. Zaterdag verzekerden India (3-2 tegen Nieuw-Zeeland na een achterstand van 0-2) en zeer verrassend de Sowjet-Unie zich van een plaats in het volgen de toernooi om de wereldbeker, in 1986 in Engeland. Uitslagen kruiswedstrijden om plaats vijf tot en met acht: Indie-Nieuw-Zee- land 3-2. Sowjet-Unie-Polen 1-0. Uitslagen kruiswedstrijden om negende tot en met twaalfde plaats: Spanje-Ma- leisië 2-4. Argentinië-Engeland 0-1. Om de 7e plaats: Nieuw-Zeeland-Polen 6-1 (5-0) Om de 11e plaats: Spanje-Argentinié 3- 0 (3-0) Piet van der Neut solidair met coach ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) - Arie Domburg is met onmiddellijke ingang van zijn functie als trainer-coach van de Nederlandse waterpolo- kampioen AZC-Microlife ontheven. De Streefkerker had daar bij het be stuur van de Alphense vereniging om verzocht, toen bleek dat een aantal spelers geen vertrouwen meer in hem had. Tijdens persoonlijke gesprek ken met Domburg en AZC's sterke man op de achtergrond, Piet van der Neut, kwam in de winterstop vast te staan dat sommigen het niet met het door de coach gevoerde beleid eens waren. Arte Domburg: "Ik ga eerst dingen op actief. Ik hou namelijk van het polo." rijtje zetten, maar ik blijf Op 18 december vroeg Domburg al aan het bestuur om te mogen vertrekken. „Dat verzoek werd niet gehonoreerd omdat het be stuur een breuk wilde voorko men", aldus Domburg, die afge lopen vrijdagavond nog eens twee eisen op tafel legde bij de verdeelde spelersgroep. „Ik had aan de aanvoerder twee eisen voorgelegd, die hij bespreekbaar moest maken. Ik wilde dat, met voor de volle honderd procent overtuiging, een herstart van de competitie gemaakt zou worden en daarnaast de afspraak dat pro blemen voortaan recht voor zijn raap besproken zouden worden. Maar het bleek niet te lijmen. Toen heeft het bestuur mijn ou de verzoek alsnog ingewilligd". De selectie van AZC kreeg zater dagmiddag alsnog de vraag van het bestuur voorgelegd, of men door wilde gaan met Domburg. En toen spraken negen spelers zich tegen hun coach uit, waarop de scheiding definitief werd. Van der Neut Samen met Domburg verdween ook Piet van der Neut, de geeste lijke vader van AZC van het to neel. Hij stelde zich in het gere zen conflict achter Domburg op. „En dat vind ik voor AZC veel erger dan dat ik ermee stop Piet is inderdaad de vader van dit team. Hij heeft de club al zo lang gesteund. Die jongens moeten zich maar eens gaan afvragen waar ze nu mee bezig zijn. Ze zijn waarschijnlijk te blind of te jong om het te zien", vindt Domburg. BOMBAY (GPD) - Weer struikelde het Nederlands hoc keyteam over een strafbal. De misser van specialist Ties Kruize in de halve finale tegen Pakistan kreeg echter minder de nadruk dan die van Paul Litjens, drie en een half jaar geleden in de eindstrijd van het Europees kam pioenschap in Hannover. De Westduitsers grepen er onver wacht de titel mee, Pakistan had de finale van het wereldti- teltoernooi in Bombay waar schijnlijk toch wel gehaald, om dat het domweg beter speelde dan de Nederlandse formatie, die op haar beurt kon terugzien op de sterkste van de zes tot nu toe afgewikkelde duels. Maar, aan de 4-2-nederlaag viel niets af te dingen. De Aziaten gaan morgen tegen West-Duitsland uitmaken of ze hun in Buenos Aires veroverde titel prolonge ren. Nederland speelt dan om het brons tegen Australië. Hoewel bevrediging na een verlo ren wedstrijd geen zoden aan de dijk zet, waren de volledig uitge bluste spelers van mening dat je beter na een maximale inzet de winst aan een superieure tegen- BOMBAY (GPD) - Negen mi nuten voor het einde van de halve finale tussen Neder land en Pakistan, wisselde coach Wim van Heumen zijn derde speler uit. Een onge bruikelijke wissel, omdat er normaliter maar twee spelers vervangen mogen worden. De verantwoordelijke man op het WK te Bombay, de Ne derlander Guus Lathouwers, heeft echter gehoor gegeven aan de wens van de coaches om bij de heersende en voor Europeanen ongebruikelijke hitte van ruim dertig graden, vier wisselspelers te mogen gebruiken. Het ongeval met de Engelsman Wilkinson, die voor beade ming naar een ziekenhuis moest, heeft in de besluitvor ming een rol gespeeld. Hij voegde er echter onmiddel lijk aan toe dat de regel uit sluitend geldt voor de laatste drie speeldagen van het we reldkampioenschap. Jennis- kens kwam daardoor negen minuten in actie. Doelman Lex Bos en libero Job van der Have hebben uitsluitend op de bank gezeten. Mogelijk dat Van Heumen hen morgen in de strijd om het brons nog een kans geeft. stander kan laten, dan nog eens zo'n afgang beleven, zoals tegen de Sowjet-Unie. Aanvoerder Paul Litjens zwakte die tendens echter af: „Ik speel liever zeven slechte wedstrijden, als ik maar als wereldkampioen naar huis kan. Het komt mij te vaak voor dat we complimentjes krijgen over ons goede spel tegen Azia ten. Maar het belangrijkste is de winst en die hebben we niet". Het gaat te ver om te zeggen dat Oranje de kans op de finale, die het vier jaar geleden in Argenti nië tegen Pakistan bestreed, al na twaalf minuten liet liggen, omdat Ties Kruize naliet wat hij de dag ervoor tweehonderd keer wel had gedaan, namelijk een strafbal langs de keeper jagen. De Hagenaar is een pure specia list. Hij had in de 720 seconden dat het spel liep, aangetoond dat hij zich ten opzichte van aan voerder Aktar Rasooi zeer na drukkelijk wenste te manifeste ren en begaf zich derhalve met groot zelfvertrouwen naar de stip op 6.40 meter van de lijn waarop Pakistans sluitpost Shahid Ali Khan nerveus trekkebekkend op zijn vonnis stond te wachten. Het uitsteken van zijn rechterhand, een simpel gebaar, maakte hem tot meest bejubelde man van de Pakistaanse kolonie op het veld en op de tribunes. Ties Kruize kroop een seconde in een, voelde instinctief aan dat juist hij nu het goede voorbeeld moest geven om zijn ploeg over de psychologische tik heen te til len en begon een voor hem onge kende klopjacht, uitmondend in een overheersende rol in de res terende 58 minuten. „Het is ook om even dood te gaan, als je voor het eerst op een belangrijk toer nooi een strafbal mist. Ik denk Het wnnis over het Nederlandse hockeyteam wordt hier definitief geveld. Hassan Sardar, aanvaller t de stand op 1-3. Doelman Joost Claushuis (13) en verdediger Diepeveen hebben het nakijken. i Pakistan midden), brengt dat we ook dat allemaal eens moeten meemaken. Vraag dat maar aan Paul Litjens". De Nederlandse aanvoerder kon zich de gemoedstoestand van Ties Kruize wel indenken. „Het overkwam mij vier jaar geleden in Hannover op een moment dat we van 0-3 tot 2-3 waren terugge komen. Dat vergeet je niet ge makkelijk, maar toen Ties me in de rust vroeg om de eventuele volgende strafbal te nemen, heb ik geen moment getwijfeld. Toen die na rust bij een 1-3 stand kwam. voelde ik me redelijk ont spannen, al voel je natuurlijk wel de druk, omdat nog een misser betekent dat we de strijd op kun nen geven". De feilloos in de kruising vliegende bal, bracht Nederland in de positie van een naar de haas hunkerende hazewindhond, die de moordende hitte voor ander half uur opzij heeft geschoven. Pakistan werd onder druk gezet, maar de groene brigade van Ak tar Rasooi blijft onder alle om standigheden het vermogen be zitten om de minste of geringste misser genadeloos af te straffen, zoals het dat in de eerste helft ook al had gedaan. Het beschikt over spelers die enerzijds het ge duld op kunnen brengen op hun kans te wachten (de vleugelspit sen Samiullah en broer Kalimul- lah), anderzijds via technisch perfecte stickhandling de tegen stander tot wanhoop kunnen brengen, zoals Hanif Kahn dat deed ten opzichte van Theodoor Doyer, die zijn man Beeust nog al eens liet lopen om de eigen aanval te kunnen ondersteunen. Dat risico was ingecalculeerd, maar Hanif zorgde wel eerst voor 1-0 en na de gelijkmaker van Litjens, zorgde hij ook voor een strafbal, toen de uitmuntend keepende Joost Claushuis alleen door op de bal te gaan zitten Ha nif in zijn rush kon stuiten. Kali- mullah voltrok het vonnis en in de rebound van een schot van Samiullah slachtte Hasan Sardar Nederland enkele seconden voor rust: 1-3. Het terugbrengen van de spanning via een doelpunt, zodat het uit zicht op de finale nog reëel zou zijn, bleek de ploeg van Wim van Heumen te kunnen opbrengen. Pakistani geven opponenten eni ge ruimte bij het aannemen van de bal, hoewel Roderick Bouw man daar een andere mening over kan hebben. Hij speelde zich in de openingswedstrijd te gen Engeland nadrukkelijk in de kijker, werd in Bombay op zo'n hoog voetstuk gezet, dat alle voorstoppers opdracht kregen de botte bijl te hanteren. Ze de den dat zo vakkundig dat Van Heumen zgn spits zes minuten na rust moest uitwisselen voor Maarten van Grimbergen. Bouw man was uitgeblust, murw ge hakt. De ruimte dus die Pakistan toe stond, gebruikten de Nederlan ders optimaal. Tim Steens speel de Smiullah - zoals gebruikelijk - uit de wedstrijd, Cees Jan Diepe veen liet van broertje Kalimullah op de andere vleugel niets heel, waardoor de strijd op het mid denveld beslissend werd Ties Kruize domineerde er, Doyer speelde na rust uitstekend en Ar no den Hartog ontdeed zich her haaldelijk van Manzoor junior en de voor hem ingevallen Saleem Sherwani. het 19-jange door Pa kistan gekoesterde super-talent, dat de hockeywereld vorig jaar in Parus al van zijn kunsten liet smullen op de jeugdwereldkam- pioenschappen. Ruimte dus te over op het midden veld. Geen hakkende spelers, maar alom mensen die konden worden aangespeeld en als be ginpunt fungeerden van fascine rende tonelen Enerzijds met een risico nemend Nederland, dat de fitte Jan Karei Jenniskens en Siem Voermans op liet draven voor Doyer en Van't Hek, ander zuds een oogstrelend counterend Pakistan, dat via Manzoor de derde strafcorner gebruikte om het Nederlandse verzet in te dammen: 2-4 De resterende twaalf minuten ge bruikten de Nederlanders om de 19.000 toeschouwers te tonen dat er aan de mentaliteit niets schort. De risicofactor werd verdubbeld. Het leverde twee corners op, maar Kalimullah maakte ze bei de via razend knap spnntwcrk onschadelijk Het ontmoedigde Nederland allerminst. Het bleef stormlopen, maar het miste de man die in dergelijke situaties het geluk aan zijn zijde heeft en het overzicht bewaart Ties Kruize was nog het dichtst bg succes. Zijn kanonskogel sloeg harder de tribune in dan de meest vervaarlijke bom die de Indiërs bij elk doelpunt van hun ploeg en die van de Pakistani tot ontplofTing brengen Een golf van waardering rolde vanaf de tribunes, de tomeloze inzet mondde slechts uit in applaus, niet in de fel begeerde plaats m de finale. Pakistan verdiende die. Clubtrouw Van der Neut zelf is heel duidelijk in zijn mening op het moment dat hg er 32 jaar clubtrouw aan geeft. „Ik ben tegenover de spe lers gaan staan, omdat ik het niet eens ben met hun zienswijze en hun manier van handelen. Drie weken voor de Europa-Cupfinale in Barcelona heb ik de spelers al gezegd dat als zij Arie zouden la ten vallen, ik ook zou stoppen. Ze hebben hem twee jaar gele den zelf als trainer voorgedragen en dan vind ik dat ze een dubbele verantwoordelijkheid hebben. Er is stemming gemaakt binnen de groep en dat neem ik een aan tal mensen bijzonder kwalijk. Als club kun je het ook niet ma ken dat je in korte tgd tweemaal (twee jaar terug coach Geurtsen, red.) een trainer afdankt; alsof je een oude lap weggooit Dat ligt mg niet". "Kwaaie rakkers" Domburg „Ik zit nu bijna twee jaar bg AZC. Daann waren vgf dingen te halen. Het werden er vier, met één tweede plaats in de beker. De jongens hebben wel twee unieke dingen (finaleplaat sen in de Europa Cup) meege maakt Vgftien jaar ben ik trai ner. Als je in die tgd twintig kam pioenschappen verovert heb je toch een behoorlgke staat van dienst Dat ik niet doorga, komt omdat er een stel kwaaie rakkers in het team zitten, die het eigen belang boven het ploegbelang la ten gelden. De ploeg werd daar door in twee kampen verdeeld, en ik mocht als trainer als buffer fungeren. Ik hoop één ding: dat AZC bg elkaar blijft. Dan ben ik het lijdend voorwerp in het be lang van het polo". Buunk Drie spelers - Eric Noordegraaf, Ggs Stroboer en Radu Mirea - waren dit weekeinde nog niet op de hoogte van Domburgs vertrek omdat ze in het buitenland ver toefden of niet bereikbaar waren. De slotstemming over het aan- blgven van de coach maakten zij dan ook niet mee Ton Buunk zal nu voorlopig als speler-coach op treden en Fred Kranstauber neemt de training waar. Het be stuur van AZC hoopt zo snel mo gelijk over een nieuwe trainer te kunnen beschikken. „Want ten opzichte van het landskampioen schap hebben we ons hoofd nog niet in de schoot gelegd", aldus AZC-voorzitter Jaap Sonneveld. WIM VAN WANROOY Parijs-Dakar eist tweede slachtoffer GAO (Mali) - De monsterrally voor auto's en motoren, Pa rijs-Dakar, heeft zijn twee de slachtofTer geëist. Na de Nederlandse motorcoureur Bert Oosterhuis verongeluk te gisteren de Westduitse journaliste Ursula Zentsch. De voor een Frans weekblad schrijvende redactrice kwam om het leven bij een ongeval met een tankwagen in Gao (Mali). De wagen sloeg om. Zentsch vond de dood. Twee anderen raakten zwaar gewond. In de vorige editie van Parijs-Dakar verongelukten drie Italiaan se Journalisten. In Gao bestond gisteravond ook onzekerheid over het lot van Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier. That cher, een verwoed auto sportliefhebber, had zater dagmorgen in de etappe plaats Timeaouine (Alge rije) moeten arriveren. Ze ventig kilometer ten noord oosten van die plaats was Thatcher, met de Francaise Charlotte Verney een ter reinwagen besturend, voor het laatst gesignaleerd. Een zoektocht naar Thatcher en Verney is nog niet inge zet.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9