Angola zoekt steun Europa Acties op komst tegen munitietransport VS Koppelbazen steeds actiever FME wil verzachting ziektewetmaatregel -C Brand in Barlo schokt Bhagwan Auto onder trein: drie mensen gedood Van der Stoel: kwestie Namibië snel oplossen Zwempartij Van der Stoel heeft pijnlijk gevolg Aarde werpt schaduw over maan MAANDAG 11 JANUARI 1982 Binnenland GRONINGEN (GPD) - Tegen standers van munitietransporten voor het Amerikaanse leger in West-Duitsland vanuit de Eems- haven hebben zaterdag in Zwolle besloten demonstraties en prikacties te organiseren. In een door ruim vijftig afdelingen van linkse politieke partijen en vre desgroepen uit de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland ondertekende ver klaring wordt van de regering en de Tweede Kamer geëist de plan nen niet uit te voeren. Over het karakter van de demon straties en acties bestaat nog on zekerheid. De overgrote meer derheid van de aanwezigen be sloot zaterdag tot vreedzame ac ties, maar de organisatoren van de bijeenkomst sluiten niet uit dat groepen die de verklaring niet ondertekenden zoals 'On- kruit' zullen proberen door mid del van blokkades de transpor ten van de Eemshaven via Gro ningen en Arnhem naar Duits land te bemoeilijken.- Met name enkele tegenstanders van de plannen uit Groningen zijn bang voor agressieve acties. Op hun uitdrukkelijk verzoek is in de verklaring aan de regering een passage opgenomen dat voor kleinere acties alleen plaatselijke comités verantwoordelijk zijn. De ruim vijftig ondertekenaars willen alleen verantwoordelijk zijn voor grote demonstraties die 23 januari in Arnhem, Zwolle en Groningen worden gehouden. Een van de organisatoren van de bijeenkomst in Zwolle, de Arn hemse PvdA-PPR-fractieleider Martin van Meurs, constateerde na afloop dat de tegenstanders van munitietransporten in over grote meerderheid voor vreedza me acties kozen. „Aan harde ac ties heb je niets. Deze transpor ten betekenen een nieuwe aan slag op de veiligheid van een groot aantal mensen. Dat wordt ook door iedereen gevoeld. Daar moet je met je methode van ac tievoeren rekening mee houden. Vreedzame acties zijn beter, om dat je dan samen met de bevol king een vuist kunt maken". Op voorstel van tegenstanders uit de provincie Groningen worden de grote manifestaties niet op de spoorwegen geconcentreerd. „Het gaat erom dat we Dolitieke druk uitoefenen. Daarom begin nen we de demonstraties mis schien wel bij de spoorwegen, maar we eindigen de tochten bij de provinciehuizen", aldus Van Meurs. In de verklaring aan regering en parlement worden vier argumen ten genoemd om de transporten af te gelasten: de voortgaande militarisering in ons land, de on democratische besluitvorming, de grote onveiligheid langs de spoorlijn en de negatieve gevol gen voor de industriële ontwik keling van de Eemshaven. Vol gens de verklaring bestaan er geen garanties dat er bij het over slaan in de Eemshaven en het rangeren op de stations in Zwol le en Arnhem geen ongelukken gebeuren. Ook vormen de trans porten in oorlogstijd een strate gisch doelwit, met alle risico's van dien. (Van onze verslaggever Ruud Kreutzer) LUANDA - Minister Max van der Stoel (buitenlandse za ken) heeft in Angola een groeiende belangstelling ge constateerd voor het versterken van de samenwerking met het Westen. Behalve over politieke zaken is in Angola ook gepraat over econo mische samenwerking. Helaas bleven deze besprekingen in het vage omdat van Angolese zijde geen concrete ontwikkelingspro jecten konden worden opge voerd. In plaats daarvan kreeg Nederland in de gesprekken met de Angolese ministers een was lijst van algemeen geformuleer de verlangens voorgeschoteld, die gezamenlijk verre het bedrag overschreden dat ons land voor Angola beschikbaar heeft. Dat bedrag bestaat uit ongeveer 8 miljoen gulden dat over is van vroegere toezeggingen, aange vuld met nog eens tweemaal 10 miljoen gulden voor de jaren 1982 en 1983. Handelsakkoorden Rond het bezoek werden twee be langrijke economische akkoor den gesloten. Volker-Stevin gaat de haven van Lobito (in het zuiden van Angola) uitbaggeren voor een bedrag van 9 miljoen gulden; en Fokker verkoopt vol gende week een Friendship, het zevende toestel dat het bedrijf in Angola aan de man heeft ge bracht. De bewindsman sloot gisteren een tweedaags officieel bezoek aan Angola af. Dit bezoek vond LUANDA (GPD) - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft tenmiste één re den om dankbaar te zijn voor de Cubaanse aanwezigheid in Angola. Na een ongeluk bij het zwemmen zondag rond het middaguur werd hij in een ziekenhuis in Luanda ge holpen door een Cubaanse arts. Door de zeer sterke branding kwam de minister te vallen. Daarbij schoot zijn rechterarm uit de kom en ontstond mogelijk een kleine breuk. Van der Stoel zal waarschijnlijk drie weken met zijn arm in een drukver band moeten lopen. De minister zette zijn reispro gramma verder normaal voort. Hij vertrok enkele uren later uit Luanda, na nog gesproken te hebben met zijn Angolese collega en de Ne derlandse en Angolese pers. WEERRAPPORTEN De Bilt licht bew. Deelen licht bew. Eelde onbewolkt Eindhoven zwaar bew. Den Helder onbewolkt Rotterdam licht bew. Twente licht bew. Vlissingen zwaar bew. Zd. Limburg geheel bew. Aberdeen sneeuwbui Barcelona licht bew. Berlijn onbewolkt Bordeaux regen Brussel sneeuw Frankfort sneeuw Genève motregen Helsinki sneeuwbui Innsbruck zwaar bew. Klagenfurt geheel bew Kopenhagen half bew. Lissabon licht bew. Locamo motregen Londen zwaar bew. Luxemburg ijzel Madrid zwaar bew. Malaga regen Mallorca half bew. München zwaar bew. Nice regen Parys ijzel Rome licht bew. Split motregen Stockholm half bew. Wenen driftsneeuw Zurich ijzel Casa Blanca regen Istanuul regen plaats op uitnodiging van zijn Angolese ambtenoot Paulo T. Jorge, die waarschijnlijk nog dit jaar een tegenbezoek aan Neder land zal brengen. Van der Stoel zei vlak voor zijn vertrek uit Luanda gistermiddag dat er in Angola een sterke stroming be staat die van het dogmatisch marxisme-leninisme afwil. Van der Stoel zei in de oorlogssi tuatie aan de zuidgrens van An gola, veroorzaakt door Zuidafri- kaanse invallen vanuit Namibië, een groot gevaar voor internatio nalisatie van het conflict te zien. Hij noemde daarbij als voorbeeld dat korte tijd geleden voor het eerst Cubaanse soldaten zouden zijn gedood op Angolees grond gebied. „Het zou een afschuwe lijke zaak zijn als Angola een nieuw Vietnam zou worden", al dus Van der Stoel. Als een twee de gevolg van de voortdurende oorlogssituatie ziet hij dat de An- golezen nog sterker afhankelijk worden van externe hulp (Cuba). Van der Stoel tekende uit de mond van Angolese autoriteiten op dat de collectivisatie van de land bouw niet de meest geslaagde formule is geweest. Er zal in de toekomst meer worden gelet op de produktiegroei van de indivi duele boer, aldus Van der Stoel, die dit „heel opvallende gelui den" noemde en een voorbeeld van het meer pragmatische eco nomische beleid dat de Angolese regering wil gaan voeren. Namibië Het belangrijkste gespreksthema in Luanda was de situatie rond Namibië. President Dos Santos uitte tegenover Van der Stoel - tijdens een kort beleefdheidsbe zoek in het presidentiële paleis op zaterdag - zijn bezorgdheid over de bereidheid van Zuid- Afrika om werkelijk mee te werken aan een politieke oplos sing. Het staatshoofd zei te vre zen dat Zuid-Afrika telkens wel weer een excuus zal vinden om het bereiken van een oplossing verder te vertragen. Minister Van der Stoel hierover: „Ik vrees dat de Angolezen op dit punt gelijk hebben". Hij trok daaruit de conclusie dat de wes terse landen „de plicht hebben om de druk op Zuid-Afrika te vergroten om eindelijk tot een oplossing van het Namibië-pro- bleem te komen". De Nederlandse delegatie trof in Angola een land dat er econo misch zeer slecht voorstaat. Van der Stoel sprak zelfs over de „on gelooflijke armoede", die hij daar gezien had. Er is een groot gebrek aan voedsel, een schreeu wend tekort aan kader en er zijn enorme opstoppingen in de ha ven van Luanda. Allesbepalend is nu, aldus minister Van der Stoel, of er een einde zal komen aan de slepende oorlogs situatie. Dan kunnen alle be schikbare middelen van Angola worden ingezet voor de opbouw van het land. Maar daarnaast is het belangrijk of zij „in staat zijn dat meer pragmatische beleid waar zij over spreken, werkelijk in de praktijk te brengen". Gewapend met camera's en telescopen bekeken zo'n 150 mensen de maansverduistering vanuit het vliegtuig, dat speciaal voor deze gelegenheid was gecharterd door het populairwetenschappelijke maandblad "Kijk". LEIDEN - Dankzij zeer helder weer heeft geheel Nederland za terdag getuige kunnen zijn van een maansverduistering. De ver duistering van de maan door de aarde begon zaterdagavond om streeks acht uur en werd ruim een kwartier later totaal. Hoewel goed vanaf de grond waar neembaar, hadden zo'n 150 le zers van het populair-weten- schappelijke maandblad 'Kijk' het zekere voor het onzekere ge nomen door, samen met verte genwoordigers van de pers, te boeken voor een speciale vlucht vanaf Schiphol. Ze hadden zich weken vóór de maansverduistering verzekerd van een plaatsje in de DC 9 om hoog boven eventuele wolken de maansverduistering te kunnen aanschouwen. Zaterdagavond waren echter geen wolken boven het noordelijk deel van het land. De satellietfoto van de Meteo op Schiphol liet zien dat de lezers die uit het zuiden en zelfs uit Bel gië waren gekomen thuis geen maansverduistering hadden kunnen zien. Wel kampte het toestel met een vertraging als ge- "We laten ons niet intimideren" BARLO (GPD) - Een groot deel van het voormalige vakantiecentrum Groot-Deunk in het Achterhoekse plaatsje Barlo bu Aalten is tn dc nacht van vrijdag op zaterdag door brand verwoest. Het is zeker dat de brand is aangestoken. Zoals bekend, heeft de Bhagwan-beweging be langstelling getoond voor dit centrum. Men wil hier een leefgemeen schap vestigen Vanuit de Barlose gemeenschap heeft men zich heftig tegen deze plannen verzet In een op de vrijdagavond uitgezonden afle vering van Tros-Aktua kwam een buurtbewoner aan het woord die zei dat het mogelijk zou kunnen zijn dat het pand zelfs in de brand gesto ken zou worden. Enige uren nadien werden zijn woorden bewaarheid. De brandweer is tot negen uur 's morgens in de weer geweest om te voorkomen dat de vlammen over zouden slaan op andere delen van het centrum. Specialisten van de politie en de brandweer zijn ervan over tuigd dat de brand is aangestoken. Reeds op het moment dat de brand weer arriveerde, stond een groot gedeelte van de oude boerderij van het centrum in vuur en vlam. Het pand kon niet meer worden behouden De brand werd ontdekt door personeel van een in de nabijheid staand gezinsvervangend tehuis. De schade wordt geraamd op ruim één mil joen gulden. Burgemeester D. Bekius van Aalten, die zich in de nacht ter plaatse op de hoogte stelde: „Het is bijzonder triest dat dit is gebeurd. Ik heb dit niet kunnen bevroeden en absoluut voor onmogelijk gehouden. Het enige dat nu nog kan worden gedaan, is het instellen van een zeer intensief onderzoek. Op zo kort mogelijk termijn moeten de daders worden ge vonden". Van de zijde van de Bhagwan-beweging werd ook met schrik gereageerd op de gebeurtenissen in Barlo. Swami Deva Vidhan, leider van een meditatiecentrum in Groningen en een van de meest invloedrijke vol gelingen van Bhagwan in Nederland, toonde zich diep geschokt door de gebeurtenissen. „Het is verschrikkelijk. Het is bijna onvoorstelbaar dat mensen andere mensen, die ze niet eens kennen, zo kunnen haten", aldus de Bhagwan-volgeling. De Bhagwan-volgeling verklaarde za erdagavond, dat hij zich niet zal laten intimideren door de Barlost bevolking. Het centrum Groot- Deunk blijft op de nominatie staan im te worden aangekocht door de Bhagwan-beweging. Men kan echter niet de gevraagde 3,3 miljoen gul den betalen voor het centrum, maar Swami denkt over de prijs wel overeenstemming te kunnen bereiken met de curator. Lachen Vanuit de Barlose bevolking is totaal anders gereageerd op het gebeuren. Tijdens de brand en in de vroege ochtenduren liet niemand uit de ruim duizend zielen tellende Barlose gemeenschap zich bu Groot-Deunk zien. De lichten in de omliggende boerderijen bleven uit. Zaterdagmiddag werd het echter steeds drukker rond het complex. Hon derden belangstellenden kwamen een kijkje nemen naar de schade. De politie moest zelfs dranghekken plaatsen om te voorkomen dat sporen die zouden kunnen leiden naar de brandstichters verloren zouden gaan. Vrolijke mensen zfjn normaal gesproken na een ernstige brand, en dat geldt zeker bu een brand in een kleine gemeenschap, een zeldzaam gegeven. Zo niet zaterdag en zondag in Barlo. Overal stonden lachende mensen. Men sloeg elkaar van plezier op de schouders. In het enige café dat Barlo rijk is. werd menig pilsje gedronken op het afbranden van de boerderu Men is er in Barlo van overtuigd dat de Bhagwan-beweging nu wel zal afzien van de aankoop van het gebouwencomplex. Het is er in ieder geval nu te koud om te wonen, aldus een buurtbewoner. „De hele zaak is zo toch prima geregeld? De schuldeisers krijgen hun geld, die Bhag- wan-figuren blijven waar ze zijn en het resterende deel van Groot- Deunk is een miljoen gulden goedkoper geworden en kan dus beter worden verkocht" ,,De brandstichters hebben een medaille verdiend", aldus een andere buurtbewoner, die natuurlijk anoniem wil blijven. De schaduw van de aarde schuift over de maan. De maansverduistering kon zaterdagavond dankzij het heldere weer vanaf de aardbodem wor den gefotografeerd. volg van een technisch defect. Een vertraging is bij een natuur verschijnsel een angstige zaak, want een maansverduistering trekt zich niets aan van de tech nische problemen op het vlieg veld. De groep enthousiastelin gen bleek echter uitermate tevre den te zijn, want door een reser ve-toestel in te zetten lukte het toch nog om bijtijds te vertrek ken. UTRECHT (GPD) - Zaterdag avond zijn drie mensen om het leven gekomen doordat de auto waarin zij zaten, met de trein Arnhem-Utrecht in botsing was gekomen. Het ongeluk gebeurde op de met knipperlichten bevei ligde overweg tussen Utrecht en Houten. De politie tast nog in het duister naar de oorzaak van de botsing. Waarschijnlijk heeft de bestuur der van de auto, L. M. Frasa uit Houten, de knipperlichten niet opgemerkt. Hij werd vlak na het ongeluk onaanspreekbaar bij de DEN HAAG (GPD) - Kop pelbazen waren het afge lopen jaar actiever dan ooit. Volgens het ministe rie van sociale zaken pro beren koppelbazen die een vergunning hebben de wettelijke bepalingen steeds meer te overtreden. De Loon Technische Dienst maakte vorig jaar 104 processen-verbaal op. Ook koppelbazen uit EG-landen die op de Nederlandse markt opereren vormen een probleem, omdat zij hier geen administratie voeren. Nederlandse koppelba zen worden ook actiever op de Duitse uitleenmarkt. Volgens de Loon Technische Deinst opere ren Nederlandse koppelbazen vooral in het noorden van ons land. De Dienst heeft koppelbazen met vergunning gecontroleerd op de naleving van de voorschriften betreffende de administratie, de verplichting tot melding van mu taties in de leiding van de onder neming, de beloningshoogte, het Protest tegen ontslagen KBB UTRECHT (ANP) - Op diverse plaatsen in ons land hebben vrouwen van de dienstenbond FNV zaterdagochtend bij de Bijenkorf, de Hema en de Maxis geprotesteerd tegen de ontslagen die dreigen te vallen als gevolg van de moeilijkheden bij het KBB-concern. Bij het winkelcon cern moeten volgens de directie 1500 arbeidsplaatsen verdwijnen, wat volgens de dienstenbond 2000 tot 2500 mensen hun werk gaat kosten. Vooral vrouwen zullen hier het slachtoffer van worden, zo vreest de bond. Van de 8000 KBB-personeelsleden met een volledige baan is ongeveer de helft vrouw, evenals bijna het gehele part-time personeel (5000 mensen). Daarnaast beschikt het KBB-concern over 7700 meren deels vrouwelijke hulpkrachten, die in drukke tijden worden ingescha keld. Volgens het Vrouwensecretariaat van de Dienstenbond is nu al te mer ken dat het voornamelijk de vrouwen zijn die de dupe worden van de reorganisatie bij KBB. verbod in de bouwsector en de metaalsector van de regio's Rot terdam en Dordrecht. Die con trole geeft aanleiding tot zorg. Geconstateerd werd dat in een aan tal gevallen werd gewerkt met schijncontracten om aan de wer king van de voorschriften te ont komen. Veel aandacht werd be steed aan het bestrijden van het illegaal ter beschikking stellen van arbeidskrachten. In de bouwsector verlegden grote kop pelbaasorganisaties hun werk terrein naar Duitsland. Ons land heeft nogal problemen met Engelse en Ierse uitleenor ganisaties, waarvan de admini straties niet te controleren valt. De Hoge Raad heeft hierover vragen gesteld aan het Europese Hof van Justitie. Nederlandse koppelbazen stelden weer Britse werknemers ter beschikking aan Duitse bedrijven. overweg aangetroffen. In het An- toniusziekenhuis in Utrecht con stateerden de artsen een nek- breuk bij het slachtoffer. Nog de zelfde nacht werd hij in zorgwek kende toestand overgebracht naar het AZU Vlak bij de spoorwegovergang vond de politie de 78-jarige T. Klein en de 59-jarige Jannigje Nieuwesteeg, beiden uit Eek en Wiel (Gld.). Zij waren reeds overleden. Mevrouw Nieuwes teeg werd, samen met de zus van de bestuurder R Frasa, 25 meter van de spoorweg bij het auto-on geluk gevonden. Mevr. Frasa werd met ernstige in wendige verwondingen overge bracht naar het AZU in Utrecht, waar zij zondagmiddag aan de verwondingen is overleden Het treinverkeer in de richting Arn hem heeft ruim een uur stilgele gen in verband met het ongeluk In de richting Utrecht konden tot elf uur geen treinen ruden. DEN HAAG (GPDi - Als de Ne derlandse reiswereld er vóór sep- tember dit jaar niet in slaagt op vrijwillige basis tot een garantie fonds te komen, dan zal zo'n branchefonds door de overheid dwingend worden opgelegd. De staatssecretaris van economi sche zaken P. van Zeil heeft dat zaterdag voor de TROS-radio ge zegd Van Zeil roept alle Nederlandse reisbureau's, reisorganisaties en banken op om met ingang van siptemb« r MB ind t.- maken aan de risico's die de Nederland se vakantieganger loopt wanneer deze een reis boekt bü een reis- CNV wil plan Den Uyl desnoods kwaadschiks voorkomen DEN HAAG (GPD) - De werkge vers in de metaal willen samen met de industriebonden zoeken naar wegen om de ziektewet maatregelen te verzachten. Ir. Ter Hart, de voorzitter van de metaalwerkgevers FME, denkt hierbij vooral aan werknemers die zich altijd zeer inzetten voor de onderneming. Wanneer deze mensen een maand in het zie kenhuis terecht komen zou hun nettoloon met 15 percent om laag moeten. Volgens Ter hart moet voor deze gevallen een fi nanciële oplossing worden ge zocht. Directeur Davidse van Hoogovens meent dat in gezamenlijk overleg de ergste pijnpunten opgelost moeten worden. Wel noemde hij de door het kabinet aan gekondigde maatregelen positief, om dat de sociale zekerheid wordt verlaagd ten gunate van het bedrijfsleven. „Maar deze maatregelen leiden wel tot on rechtvaardigheden". aldus Davidse. Volgens hem moet dit worden voorko- Minister Den Uyl waarschuwde het afge lopen weekeinde dat wanneer de maat regelen niet doorgaan, de loskoppeling van de sociale uitkeringen van de lonen met alle geweld op ons afkomt. „Ik pro beer daar nu een dam tegen op te wer pen", zei hij. Zijn staatssecretaris, me vrouw Dales, heeft gezegd te zullen af treden als er een ontkoppeling moet ko men. ,,Als de PvdA daardoor de mensen met de laagste inkomens laat vallen, moet de partij zich ernstig herbezinnen op de deelname aan dit kabinet", zei zij. Kwaadschiks Als niet goedschiks te voorkomen is dat de regeringsplannen tot verlaging van de ziektewetuitkering worden uitge voerd, dan zal het kwaadschiks worden geprobeerd. Deze 'waarschuwing aan de politiek' kwam dit weekeinde van de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, Harm van der Meulen. Of zijn bond ook achter stakingen zal staan, waartoe vanuit de kring van de FNV al is opgeroepen, wilde Van der Meulen nog niet zeggen. Van der Meulen vindt dat de regering zich bemoeit met een zaak waar ze nooit iets mee te maken heeft gehad. „Het gaat om boven wettelijke voorzieningen, waar nooit een wet aan te pas is geko men, voortgekomen uit afspraken tus sen werkgevers en werknemers, die er zelf ook voor betalen. De werknemers hebben indertud een deel van een mo gelijke loonstijging laten zitten om daar mee de mogelukheid te scheppen voor de aanvulling tot 100 procent" Het gaat niet aan, meent Van der Meulen, „dat als maatregelen moeten worden ge troffen om iets te doen aan bcstruding van de werkloosheid, daarvoor wordt afgepakt van zieken Wc zitten op een hellend vlak. Mensen knjgen het gevoel dat de rechtszekerheid wordt aange tast". Ongehoorzaamheid De CNV-voorzittcr vreest dat als de wet doorgaat, de Nederlandse samenleving op dc rand van dc burgcrlukc ongehoor zaamheid wordt gebracht. Hu vreest bo vendien dat dc cao onderhandelingen zich straks zullen gaan toespitsen op mogelukheden om de gevolgen van de maatregel teniet te doen Waarmee tud en energie verknoeid wordt, die een be tere bestemming hadden kunnen kru- gen dc bcstruding van de werkloos heid, zo vindt Van der Meulen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7