Versoepeling niet merkbaar Slotverklaring NAVO ligt al ongeveer vast Politie Italië pakt brein Rode Brigades Jenldns wil zetel Lagerhuis Gesprek Poobe kerk en staat levert niets op VS: Inlijving van Golan niet wettig Weinberger: Frankrijk moet besluit herzien Buitenland LONDEN - Roy Jenkins, de enige van de vier politici die vorig jaar in Engeland de sociaal-democra tische partij (SDP) oprichtten die nog niet in het parlement zit, gaat vrijwel zeker proberen ook een zetel in het Lagerhuis te ver overen. Hij wil meedoen aan tus sentijdse verkiezingen in het dis trict Hillhead. De lagerhuiszetel voor dit Schotse district is vrijgekomen door het plotseling overlijden van het conservatieve parlementslid Gal- braith. Jenkins heeft in kleine Liberalen liggen dwars kring al laten weten een gooi naar de zetel te willen doen als kandidaat voor de alliantie tus sen SDP en liberalen. Dat zou gisteren openbaar worden gemaakt, maar er is vertraging opgetreden doordat liberale poli tici in Hillhead zijn gaan dwars liggen. Zij willen liever dat een liberale kandidaat meedoet aan de tussentijdse verkiezingen, die waarschijnlijk eind maart wor den gehouden. Jenkins is gisteren besprekingen begonnen met de liberalen uit HiÜhead, het district in Glasgow, in een poging hen alsnog voor zijn zaak te winnen. Hij heeft de steun van de leider van de libera le partij, David Steel. Maar zoals de afgelopen weken in meer districten is gebeurd, zijn de liberalen in Hillhead niet zon der meer bereid hun kandidaat terug te trekken terwille van een SDP-kandidaat, hoe prominent ook. Daar komt bij dat de SDP in Schotland lang niet zo populair is als elders in het Verenigd Ko ninkrijk. Jenkins zal er dan ook een harde dobber aan krijgen de zetel op zijn naam te brengen. De Schot ten lijken er weinig voor te voe len deze politicus uit Wales aan zijn zetel te helpen. Men vraagt zich af of Jenkins in het Lager huis wel voldoende de belangen van het district zal behartigen. Voor Jenkins is er veel aan gelegen in het Lagerhuis te komen. De ex-minister en ex-voorzitter van de Europese Commissie is de enige prominente SDP'er die daar nog geen zetel heeft. Dat zou hem kunnen opbreken als de SDP een partijleider gaat aan wij- WARSCHAU, WENEN (AFP/DPA/Reuter) - Vier weken na de afkondiging van de noodtoestand lijken pogingen van het militaire bewind in Polen de staat van beleg wat te verzachten nog weinig effect te hebben. Een ont moeting tussen de r.k. primaat, kardinaal Jozef Glemp, en de militaire leider, generaal Wojciech Jaruzelski, zou geen enkele toenadering hebben opgeleverd. r buitenlandse correspondenten is afgeschaft en het telefoonverkeer in het land is verruimd. Maar de journalisten werden gewaarschuwd dat zij de gevolgen moeten dragen voor overtreding van de noodmaatrege len. Telefoongesprekken kunnen worden afgeluisterd. De vakbond Solidariteit sprak be richten over besprekingen met het militaire bewind tegen. Volgens de Londense Times zeiden vakbonds leiders die nog op vnje voeten zijn, in een naar het Westen gesmokkel de verklaring dat geen van de lei ders gemachtigd is aan dergelijke besprekingen deel te nemen. Uit andere illegalen berichten die dit weekeinde het Westen bereik ten, viel op te maken dat de sabota gedaden op grote schaal voortdu ren. Zo werden tegen spoorlijnen en emplacementen in het gebied van Warschau, Lublin en Katowice sabotagedaden gemeld. De Poolse minister van buiten landse zaken, Jozef Szyrek, is gis teren in Moskou aangekomen waar hij volgens het partijblad Izwestia "zal bijdragen tot versterking van de vriendschappelijke betrekkin gen en de samenwerking" tussen beide landen. Paus Paus Johannes Paulus sprak giste ren zijn krachtigste veroordeling uit over het militaire bewind in Po len. Hij zei dat de burgers gedwon gen worden verklaringen te teke nen die zij niet in overeenstem ming met hun geweten en met hun overtuiging kunnen brengen. "Schending van de vrijheid van ge weten is de pijnlijkste slag die men aan de menselijke waardigheid kan toebrengen", aldus de paus tot de menigte op het Sint Pieters plein. "En in zekere zin is het ern stiger dan moord". Intussen groeit het aantal oproe pen tot een grondige zuivering van de verdeelde communistische par tij. De vervanging dit weekeinde van twee belangrijke functionaris sen een "liberale" en een van de harde lijn, was een aanwijzing van het rumoer binnen de partij en van de pogingen het hoofd te bieden aan de economische crisis in het land. De vervanging van de partijsecre taris in Gdansk, Tadeusz Fiszbach, en die van Katowice, Andrzej Za- binski, kwam niet onverwachts. Hun gebieden waren het toneel van de grootste en bloedigste on rust na de afkondiging van de staat van beleg op 13 december. Hun vervangers, de minister van koop vaardij, Stanislaw Bejger, en polit- buro-lid Zbigniev Messner, zijn beiden orthodoxe communisten en Schmidt rookt weer BONN (ANP) - Bondskanse lier Helmut Schmidt is weer gaan roken, ondanks het feit dat hij onlangs een hartsti- mulator heeft gekregen. Dit is zaterdag door de Westduit- se pers gemeld. Na 15 maanden niet te hebben gerookt, rookt de kanselier nu weer zes tot 40 mentholsi garetten per dag. Tijdens zijn besprekingen met president Reagan en het diner in het Witte Huis, had hij het niet kunnen nalaten weer naar de sigaretten te grijpen. Zijn lijfarts zei "diep bedroefd" te zijn over deze ontwikke ling. Vakbeweging In de Poolse massamedia werd toe gegeven dat veel partijleden hun lidmaatschap opgegeven hebben. Volgens radio-Warschau zal op de komende bijeenkomst van het cen traal comité van de partij vermoe delijk ook de fundamentele kwes tie van de toekomst van de vakbe weging in Polen worden bespro ken. Na een "onthullingscampag ne" van het militaire bewind tegen de leiding van Solidariteit lijkt het volgens waarnemers nauwelijks denkbaar dat de vakbond na opi- heffing van de staat van beleg zijn activiteit kan hervatten. De bijeenkomst van het centraal comité - mogelijk binnen een week - zal de eerste zijn sedert de uitroeping van de staat van beleg. Het partijblad Trybuny Ludu pleit te voor de wedergeboorte van de partij met wat het noemde een po litiek van zelf-zuivering. Maar het sprak zich ook uit voor een partij- beleid dat gebaseerd is op een "so ciale dialoog" en nationale over eenstemming, een benadering die ook in de dagen vóór 13 december benadrukt werd. De afdeling Warschau van de partij hield al een voorbereidende bijeen komst. In een mogelijke aanwij zing voor de dingen die komen gaan, zei de plaatselijke partij-se cretaris Jerzy Boleslawski dat de periode van de noodtoestand door de partij moet worden gebruikt om de orde in haar interne zaken te herstellen. Hij zei dat de partijle den een "ideologische verificatie" zouden moeten ondergaan waarbij er een zuivering zou moeten wor den gehouden onder diegenen die niet sterk genoeg zijn om alle taken te vervullen. De Poolse autoriteiten schetsten gisteren geen optimistisch beeld van de voedselsituatie in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar. Er zullen slechts 400.000 ton vlees en gevogelte aan de winkels worden afgeleverd, dat is 180.000 ton min der dan in de overeenkomstige pe riode van het afgelopen jaar. De Poolse minister van buitenlandse zaken. Jozef Szyrek (rechts) werd gisteren begroet door zijn Russische collega Gromiko. Szyrek brengt een bezoek aan Moskou. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Met de arrestatie van Gio vanni Senzani heeft de Italiaanse politie zaterdag in Rome de hand gelegd op „de meest gezochte man van Italiè". Senzani (42), tot een jaar geleden een gerespec teerd criminoloog van de univer siteit van Florence, werd sinds dien gezocht als een van de kop stukken en het brein van de Ro de Brigades. Samen met negen andere terroristen werd hij gear resteerd tijdens een operatie, die drie schuilpaatsen van de Ro de Brigades, een welvoorzien wapenarsenaal, een eigen druk- kerijtje en een uitgebreid archief van de terroristen aan het licht bracht. De operatie kwam op gang na de arrestatie, een week eerder, van twee zwaarbewapende terroris ten in hartje Rome. Zoals de poli tie nu bekend maakt, stonden zij op het punt Cesare Romiti te ont voeren, de tweede man van Fiat, Italië's grootste particuliere be drijf. 99 WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft zater dag in krachtige woorden de an nexatie door Israël van de hoog vlakte van Golan veroordeeld. Hij zei voor de Amerikaanse ra dio de wet, waarin de inlijving is vastgelegd, als "illegaal en van nul en gener waarde" te be schouwen. Weinberger onderstreepte nog eens dat de annexatie in strijd is met resolutie 242 van de Verenig de Naties. De bewindsman heeft kennelijk willen aangeven dat Is raël de annexatie ongedaan moet maken voordat de Verenigde Staten willen praten over het herstel van het akkoord voor strategische samenwerking tus sen de twee landen. Israël besloot half december de Golan-hoogte in te lijven. De ver oordeling van deze beslissing door de VS werd gevolgd door het opschorten van de strategi sche samenwerking, waartoe de VS en Israël op 30 november een overeenkomst hadden gesloten. De arrestatie van de tien terroris ten en de ontmanteling van de drie schuilplaatsen in Rome is een van de grootste politiesuc- cessen van de laatste tijd. Met na me Giovanni Senzani werd over al gezocht, sinds hij eind decem ber 1980, tijdens de ontvoering van topambtenaar d'Urso van het ministerie van justitie, de on voorzichtigheid beging, twee journalisten van het Rpmeinse weekblad „rEspresso" een inter view met de Rode Brigades en een deel van d'Urso's verhoor door het „volkstribunaal" in han den te spelen. Uit de bekentenissen van Patrizio Peci en andere ex-terroristen bleek dat Senzani al jaren tot de ideologische top van de Rode Brigades had behoord. De laatste tijd schijnt Senzani, met de door hem geleide Rode Briga- de-kolonnes van Rome en Na pels, zich afgescheiden te heb ben van de oorspronkelijke orga nisatie, die zij van militarisme en van isolement van de arbeiders massa's beschuldigden. Waar schijnlijk zijn het juist deze te genstanders die de ontvoering van NAVO-generaal James Do- zier in Verona op hun geweten hebben: in een van hun commu niqués over de ontvoering wordt uitvoerig met de „scheurma kers" geredetwist. Het laat zich dan ook aanzien, dat de arresta ties in Rome weinig invloed zul len hebben op het onderzoek in de zaak Dozier. Wapenleveranties Nicaragua POPE (AP) - Zestig Salvadoriaanse militairen kwamen dit weekeinde aan op de Amerikaanse luchtmachtba sis Pope. Zij zullen in de VS een opleiding krijgen. Na deze lichting zullen er nog ongeveer 1500 Salvadoriaanse soldaten eeruelfde training krijgen. WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft zater dag de wens uitgesproken, dat Frankrijk terugkomt van het be sluit wapens te leveren aan Nica ragua. In een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation "Cable news network" zei hij, dat deze wens "zeer duidelijk en zeer expliciet" aan de Franse re gering is overgebracht. Weinberger had afgelopen week een ontmoeting met zijn Franse collega, Hernu. Hernu, die een bezoek bracht aan Washington sprak ook met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig. Weinberger herhaalde za terdag voor de televisie, dat Ni caragua wapens uit Cuba en de Sowjet-Unie levert aan het verzet in El Salvador. De Fransen menen, aldus Weinber ger, dat het mogelijk is de Russi sche en Cubaanse invloed in Ni caragua te verminderen door het akkoord met Nicaragua, maar "wij zijn zeer teleurgesteld over hun besluit". Al eerder had de Amerikaanse regering laten we ten het niet met het Franse be sluit eens te zijn. Het Pentagon sprak zelfs van een openlijke be lediging. Weinberger zei zaterdag, dat minis ter Haig vandaag in de marge van de NAVO-ministervergade- ring over Polen, over de zaak zal praten met zijn Franse collega Cheysson. De Verenigde Staten en hun Europese bondge noten beraadslagen vandaag in Brussel over een in ferme taal gestelde NAVO-resolu- tie omtrent de Poolse crisis. Het voornaamste oogmerk van de bijeen komst: een alliantie vertonen, die in strijd met de aan weerszijden van de Atlantische Oce aan gesignaleerde ver scherping der onderlin ge tegenstellingen eensgezind een hou ding kan bepalen. Het slotcommuniqué van de vergadering stond al vast voordat Alexander Haig te Washington in^jijn regerings vliegtuig stapte - Amerika krijgt zijn zin in zoverre dat de NAVO de Russen onver bloemd medeplichtig zal ver klaren aan de onderdrukking in Polen en sancties in het vooruitzicht stelt als de Rus sische bemoeienis opzichti ger zou worden. Helmut Schmidt heeft in Was hington vorige week de ver zekering losgeweekt, dat de VS de besprekingen in Genè- ve over vermindering van Europese kernwapens voor de middenafstand in weerwil van de crisis in de Oost-West verhoudingen zullen voort zetten. Haig zal eind januari in Genève ook spreken met zijn Sowjet-ambtgenoot Gro miko over het aanslingeren van nieuwe onderhandelin gen, met vermindering van de strategische (interconti nentale) raketten als inzet en over de mogelijkheid om spoedig een topconferentie tussen Reagan en Bre?jnjev te organiseren. Handeltje De Westduitse bondskanselier heeft zondag nog op de Ame rikaanse televisie gezegd dat zo'n top noodzakelijk is, om dat de Russen Reagan en zijn vastbeslotenheid kennelijk onderschatten. Dit zou in het Kremlin tot gevaarlijke mis rekeningen kunnen leiden. Vol tevredenheid over zijn geslaagde politieke handel tje, waarbij hij als tegenpres tatie heeft moeten zeggen dat de Russen inderdaad mede schuldig zijn aan de ontwik kelingen in Polen, dat de Amerikaanse sancties „een duidelijk politiek signaal" zijn, ook al zijn zij econo misch te verwaarlozen, en dat er geen crisis heerst in de NAVO, is Helmut Schmidt naar de Bondsrepubliek te ruggereisd. Het staat nu immers vast dat de NAVO-verklaring nooit ver der kan gaan dan die van de Europese Gemeenschap, zo als deze tot stand kwam toen negen NAVO-ministers met hun gemeenschapspetten op een week geleden in Brussel overlegden (Ierland is geen NAVO-lid). Binnen het raam van die teksten blijft er dan genoeg ruimte over voor na tionale manoeuvres en zij verhinderen geenszins dat Schmidt druk in de weer blijft met het leggen van bruggen tuSfcen Oost en West. Waar de Sowjet-Unie hem al rechtstreekse informatie over de besprekingen met de VS hadden toegezegd, hebben nu ook de VS een directe bin ding tot stand gebracht op het niveau der staatssecreta rissen, met het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Linkage In de Amerikaanse hoofdstad echter vullen zich de achter kamers van de politiek met verontruste conservatieven. Niet alleen zijn er in het Witte huis en de top van buiten landse zaken vrijwel geen ware conservatieve denkers meer te vinden, maar de rege- ring-Reagan heeft het aan vankelijk in ere herstelde be ginsel van de 'linkage', ofte wel 'koppeling' laten vallen. Die koppeling zou moeten bestaan tussen alle aspecten van Sowjet-beleid, die bepa lend zijn voor de relaties met het Westen. Kissinger schermde daarmee, Carter zag er van af, omdat hij het voortzetten van onderhande lingen over wapenbeheersing onder alle omstrandigheden nodig vond. Met de komst van Reagan kon Haig dan ook uitroepen: 'lin kage' is terug. Dezelfde Haig zegt nu dat juist in tijden van crises dialoog noodzakelijk is, kortom 'linkage' is dood, en dat jaagt de conservatieve politiekmakers en -proevers angst aan. In de kranten ma ken columnisten en andere schrijvers optelsommen. Een verrassende conclusie van de Washington Post: „Degenen die scherp toekijken in plaats van toeluisteren, zullen tot een intrigerende slotsom ko men: de regering-Reagan heeft in het afgelopen jaar aan het hoofd gestaan van een betekenisvolle verminde ring van strategische kernwa pens in staat van paraatheid, alsmede in de ontwikkeling van nieuwe wapens voor de toekomst. Als er vandaag de dag een democraat in het Witte Huis zou zitten, zouden conservatieve republikeinen hem met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid be schuldigen van eenzijdige ontwapening. En waarom? Omdat in de over gangsperiode van oude naar nieuwe wapens, en dat geldt voor de onderzeeërs met bal listische kernwapens, de in tercontinentale landraketten en de bommenwerpers met strategische capaciteit, meer oude wapens op stal worden gezet dan er nieuwe kunnen worden gemaakt en bijtijds gemaakt, zonder dat Reagan om economische redenen en in weerwil van zijn enorme defensie-uitgaven in staat is de produktie wezenlijk te versnellen. De kop boven een commentaar in de Washing ton Post van gisteren spreekt boekdelen: „De tijger (Ro nald Reagan) wordt een huis kat". Gezichtsverlies Gaat het bij de NAVO-ver gade- ring in Brussel dan om een nette begrafenis voor de Amerikaanse sancties tegen de Russen, die Washington na Schmidts bezoek eigenlijk betreurt? Om het voorkomen van verder politiek gezichts verlies? Wellicht, schrijft commentator Joseph Kraft. „Misschien wil Reagan af van dat imago van het onverdro ten volgen van de harde lijn, bondgenoten en hun bezwa ren ten spijt. Misschien is het ministerie van buitenlandse zaken onder beheer van te veel „softies", misschien ook weet Reagan gewoon niet ge noeg van de problemen af om met een buitenlands staats man over gevoelige onder werpen op de mat te gaan - zo ongeveer schrijft Kraft. Hij noemt het resultaat van de Poolse crisis pervers - niet de Sowjet-Unie staat onder enorme druk, maar de NAVO heeft te maken met ernstige innerlijke spanningen van wege pogingen om een op stelling te vinden tegenover de gebeurtenissen in Polen. „Zodoende", zegt Kraft, „neemt het 'reaganisme' nu plaats naast het 'carterisme' en Watergate en Vietnam als een bestanddeel in de gesta dige neergang van de Ameri kaanse invloed". Geen de die zich niet Ibij herhaling de vraag gesteld in de afgelopen weken of de NAVO zichzelf heeft overleefd. Of dit bond genootschap niet op dezelfde hoop moet worden gegooid waar andere Amerikaanse allianties al liggen zoals Cen to (ooit bedoeld als schild voor het Midden-Oosten) en Seato (Zuidoost-Azië). Verge leken daarbij is de vraag, of de Grieken het slotcommuni qué wel zullen onderschrij ven, van opmerkelijk geringe betekenis. De vraag zal eer lang duidelijk moeten wor den gesteld en een antwoord moeten krijgen, met welke pijnen dat ook gepaard mag gaan. HENK KOLB

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6