PvdA-bestuiir wil links Ontploffing kruitschip tot in Zwolle te horen Winkelier moet zijn bovenetage verhuren Leidse jazzweek geopend Lezers schrijven Leidens oudste 104 jaar Provinciebestuur eens met gemeente Reactie fractieleiderOpstelling gestoeld op emotionele voorkeuren Inbraak in sexwinkel De Waag fungeert als middelpunt Morgen 175 jaar geleden Zwemdiploma's T.V.-stations MAANDAG 11 JANUARI 1982 Leiden LEIDEN De oudste inwoner van Leiden, de heer A. Geer- lings, ts zaterdag weer een jaartje ouder geworden. De be- woner van bejaardenhuis Lo- rentzhof bereikte de leeftijd van maar liefst 104 jaar. Ter gele genheid van zijn verjaardag kreeg hij bezoek van burge meester Goekoop en zijn vrouw, die hem namens de gemeente een doos sigaren aanboden. Geerlings, wiens wieg in het Groningse Oldenhoven stond, verhuisde op tweejarige leeftijd naar Leiden. Jarenlang woon de hij aan de Langegracht tot dat hij op 97-jarige leeftijd zijn intrek nam in de Lorentz- hof. Geerlings heeft het daar best naar zijn zin en gaat zo lang mogelijk gewoon zijn ei gen gangetje. De oudste inwoner van Leiden heeft vijf kinderen, twaalf kleinkinderen en vijftien ach - Leidens oudste, A. Geerlings, en burgemeester Goekoop heffen het glas. terkleinkinderen. De kost ver diende hij vroeger als hovenier bij de Leidse tfortus Botanicus en later bij de Rijksgebouwen dienst. Na zijn pensionering pakte hij zijn eerdere beroep r op en werkte nog een c LEIDEN. DEN HAAG - De eige naar van een contactlenzenwin- kel op de hoek van de Haarlem merstraat/Turfmarkt moet de bo venverdieping van zijn zaak inle veren ten gunste van het woning bestand van Leiden. Nu is die etage in gebruik als be drijfsruimte. Deze beslissing nam het provinciaal bestuur van Zuid-Holland onlangs. Gedeputeerde Staten scharen zich met deze uitspraak achter het college van B en W van Leiden, dat al eerder vond dat de ruimte boven de winkel prima te gebrui ken is als woning. Dit ondanks het feit dat de ruimte boven de winkel volgens de eigenaar al ruim acht jaar als opslagplaats wordt gebruikt. De eigenaar van de winkel, H. van Gelderen ipt Den Haag, was be gin vorig jaar tegen de beslissing van het Leidse gemeentebestuur om de bovenverdieping weer als woonruimte in te richten bij de provincie in beroep gegaan. In eerste instantie had de eigenaar van de zaak wel toestemming van de gemeente gekregen om de verdieping bij het bedryf te trekken. Die ontheffing werd echter weer ingetrokken na bezwaren van de buurtvereniging Maredorp en werkgroep De Camp. De werk groep vindt dat de verdieping boven de winkel uitstekende woonruimte is. Het bleek de ge meente Leiden daarna dat de he le bovenwoning te huur staat. De conclusie van B en W was toen dat het belang van de eigenaar "uitsluitend is gelegen in het ver huren van de eerste verdieping als bedrijfsruimte" en niet om te gebruiken. Van Gelderen het tijdens de zitting voor de provinciale commissie in den Haag zijn raadsvrouwe zeg gen dat het wel de bedoeling is om in een latere fase de admini stratie en opslag van het "oog- meetkundig centrum" op de eer ste verdieping onder te brengen. Zolang dat nog niet gebeurt wil hij de verdieping verhuren als bedrijfsruimte. De provincie gaat daarmee niet akkoord en vindt met B en W dat Van Gelde ren de eerste verdieping niet aan de woonbestemming mag ont trekken. LEIDEN - Bij een inbraak in een sexshop aan de Lammer markt is het afgelopen week einde 2500 gulden gestolen en nog wat buitenlands geld. De inbrekers waren het pand binnengekomen door een raam aan de achterkant van de sexshop. LEIDEN Het afdelingsbestuur van de PvdA wil het liefst dat er de komende vier jaar een progressief programcollege komt, bestaande uit PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. Een dergelijk college van B en W. schrijft het PvdA-bestuur, "lijkt de beste mogelijkheden te bie den om on^jrogramma zo goed mogelijk te verwezenlijken. Ook buiten de raad blijkt, bij acties, samenwerking met deze groepe ringen goed mogelijk te zijn. Bo vendien zal bij deelname aan een progressief college de PvdA be ter als linkse partij herkenbaar kunnen zijn". De afgelopen vier jaar vormde PvdA samen met de WD het college van B en W. In de periode 1974-1978 bestond het college, af gezien van de burgemeester, uit wethouders die de PvdA, D'66 de PPR en aanvankelijk ook de PSP vertegenwoordigden. De laatste acht jaar heeft de PvdA dus in het college gezeten; de partij wil daarin ook na de ver- kiezingen van juni terugkeren, ook al is de vorming van een uit progressieve partijen bestaand college niet mogelijk. Het be stuur van de PvdA schrijft: "Wanneer de verkiezingsuitslag en de opstelling van andere par tijen een dergelijk college niet mogelijk maken, zal de PvdA trachten anderszins een college te realiseren, waarin zij zich vol doende kan herkennen voor wat betreft programma en samen stelling". Het bestuur spreekt geen voorkeur uit met welke par tijen het wil samenwerken als een progressief college er niet kan komen; ook de huidige colle gepartner WD wordt niet ge noemd. Het PvdA-bestuur constateert wel dat door de opstelling die D'66 heeft gekozen geen afspraak vooraf te maken is over een pro gressief programcollege, dat over voldoende steun in de nieu we raad mag rekenen. "Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit om voor de verkiezingen na te gaan hoe reëel de kansen voor een dergelijk programcollege zijn. Het initiatief van PPR, PSP en CPN biedt daarvoor een goe de gelegenheid". Met dit laatste wordt gedoeld op de lijst van zo genaamde kernpunten die door deze partijen zijn geformuleerd en zijn voorgelegd aan PvdA en D'66, met als doel een progres sief college te vormen. Weinig concreet De fractieleider van de PvdA in de gemeenteraad, Jit Peters, toont zich niet bijster ingenomen met het standpunt van het PvdA-be stuur. In hetzelfde blad waarin het bestuursvoorstel staat afge drukt, PG, het plaatselijk partij orgaan, geeft Peters een reactie: "De opstelling van het bestuur biedt te weinig concrete punten en lijkt daardoor nogal gestoeld op emotionele voorkeuren. Dat is jammer, want op zich is het een opstelling waar ik best mee uit de voeten kan". Peters constateert dat de PvdA de afgelopen vier jaar, waarin de partij met de VVD samenwerkte, veel van haar programma heeft kunnen realiseren. "Dat heeft wel veel te maken met de situatie dat er potentieel een linkse meer derheid in de raad is. De WD kon zich zodoende weinig bok- kesprongen veroorloven. Als er in september (dan begint de nieuwe gemeenteraad - red.) een rechtse meerderheid zou ont staan, stelt de WD zich waar schijnlijk heel anders op. Daar om zou het stom zijn als je nu zou zeggen: we gaan door met de WD". Peters pleit voor het maken van een analyse over wat er de laatste jaren door het college is gereali seerd en wat voor oppositie daar tegen werd gevoerd. Een voor keur voor een links college "moet je alleen uitspreken als het duidelijk is dat je je program ma beter met hen kunt uitvoe ren. Je zou in de analyse bijvoor beeld kunnen betrekken dat met links de uitvoering van de plan nen voor de Stevenshof lang zover nog niet zou zijn als nu het geval is". Getuigenispartij Peters geeft in PG ook een oordeel over de drie kleine linkse partij en, met welke de PvdA (en D'66) eventueel een progressief college kan vormen. In de PPR, consta teert de PvdA-fractieleider, "raakt het bestuurlijke denken steeds meer op de achtergrond", het wordt meer en meer een ge tuigenispartij". Voor wat betreft de PSP verwijst Peters naar slechte ervaringen in het verle den. "IK zeg niet: nooit met de PSP, maar dan moeten er wel meer aanwijzingen komen dat ze echt bestuursverantwoordelijk heid willen dragen. Dat zal wel moeilijk worden, want ze zullen dan een deel van hun identiteit moeten prijsgeven". Bij de CPN maakt het volgens Peters groot verschil of deze partij regeert of in de oppositie zit. "Het zijn meestal wel loyale bondgeno ten". Bij de kernpunten van de drie kleine linkse partijen maakt Peters enkele kanttekeningen, maar samenvattend zegt hij: "In het algemeen valt er over die kernpunten best te praten". De opstelling van het PvdA-be stuur voor de komende gemeen teraadsverkiezingen staat op de agenda van de ledenvergadering die vrijdagavond om acht uur in het Parlement aan de Nieuwe Rijn wordt gehouden. Easton, Tesselaar, Kwik en Hugens (van links naar rechtsroffelen de tweede Leidse jazzweek open. LEIDEN Ook dit jaar staat Lei den weer een weeklang in het te ken van de jazz. Zaterdagmiddag werd de tweede Leidse Jazzweek officieel geopend door wethou der Dick Tesselaar. Het spits werd op toepasselijke wijze afge beten: met assistentie van Ted Easton, Karei Boehlee, Hennie Kwik en Cees Hugens werd een roffel weggegeven op trommels en piano. Daarna was er een op treden van de groep WASO. Werd de opening verricht in De Waag, ook de rest van de week zal het gebouw aan de Aalmarkt middelpunt zijn. Zo is er een ex positie van jazzfoto's en affiches en een platenmarkt. Vanavond vanaf acht uur jazzfilms, afgewis seld met optredens van het Karei Boehlee Trio. Morgenavond een Dixieland concours met een aan tal Nederlandse orkesten, don derdagavond een New Orleans Jazz Instuif met de Ted Easton Band, vrijdag de Big Band Show met de Frits Landesbergen Big Band en zaterdagmiddag weer jazzfilms, afgewisseld met optre- LEIDEN - In verband met de ramp van het kruitschip 175 jaar geleden aan de Steen- schuur, worden morgenmid dag om tien over vier de klokken van de Lodewijks- kerk geluid. Van de Lode- wijkskerk resteerde na de ontploffing alleen nog maar de toren. De kruitramp, zoals in beeld gebracht door F. Diterich. (Uit Hutspot, haring en wittebrood) LEIDEN Ontploffing kruit schip precies 175 jaar geleden dat een grote ramp de stad Leiden trof: een schip, ge vuld met 40.000 pond kruit, ontplofte aan de Steenschuur met een knal die tot in Am sterdam en zelfs Zwolle te horen was. Er vielen 151 do den, duizenden gewonden en een heel stadsdeel werd de lucht in geblazen. De Leidenaars van 1982 wor den nu alleen nog maar aan de ramp herinnerd via de ge denksteen in de walkant van de Steenschuur waar het schip gelegen heeft. Plannen om als gedenkteken een obe lisk op te richten, zijn nooit doorgegaan. Wel bestaan er verschillende tekeningen, gravures en schilderijen die de ramp weergeven én de toestand van de omgeving voor en na de ramp. Het Leidse gemeente-archief aan de Boisotkade heeft nu een tentoonstelling ingericht waarop deze tekeningen te zien zijn. De tentoonstelling geeft niet alleen een beeld van de buskruitramp maar biedt bovendien heel wat kijkplezier aan Leidenaars die geinteresserd zijn in plaatjes van oud-Leiden. Zo zijn er afbeeldingen van de Steenschuur en Garen mar kt vóór de ramp, stadsbeelden die een ononderbroken rij statige huizen laten zien die de Leidenaar van nu onbe kend zullen voorkomen. De prenten die op de tentoon stelling zijn te zien werden voor een deel gemaakt en verkocht ten bate van de slachtoffers van de ramp. Het gemeentebestuur had kun stenaars opgeroepen om de ramp in beeld te brengen. Ook koning Lodewijk Napo leon liet van zich horen: nog in de avond na de ramp kwam hij naar Leiden en be zocht de slachtoffers. Ter leniging van de eerste nood schonk hij Leiden 30.000 gul den uit eigen zak en een ton uit de staatskas. Het door de ontploffing open gevallen terrein is jarenlang onderwerp geweest van nieu we bebouwingsplannen. Er was een grote kale vlakte ont staan rondom het Steen schuur en eigenlijk mocht het een wonder heten dat ten minste de toten van de Lode- wijkskerk onaangetast bleef. Plannen voor een nieuw uni versiteitsgebouw, kazerne of woonhuizen kwamen echter niet ten uitvoer. Tegenwoor dig vinden we aan de noord zijde het Kamerlingh Onnes- laboratorium, aan de zuidzij de het Van der Werffpark. Toen dit park werd aangelegd waren de financiële gevolgen van de ramp al bijna een hal ve eeuw afgewikkeld. Op de tentoonstelling in het ge meente- arcief zijn in een grote kist nog de afrekenin gen te zien die in 1838 werden gedrukt. De tekeningen en deze aftekeningen herinne ren aan een ramp die in Lei den altijd veel indruk heeft gemaakt, samen met de ver halen natuurlijk die over de ramp de ronde doen. De mooiste daarvan is mischien nog wel de anekdote over professor Te Water die in 1807 vlakby de Steenschuur woonde. Zijn stokdove vrouw vroeg hem na de dreun van de ontploffing: "Zei U iets Te Water?" De tentoonstelling in het ge meente-archief is tot 6 fe bruari te zien op maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur. Op donderdag is de expositie ook 's avonds ge opend van half acht tot half tien. 's Zaterdags van negen tot twaalf uur. dens van de Old Black Horse Sa loon Band. Een kroegentocht langs dertien Leidse café's en het Waagge bouw staat woensdagavond op het programma. Voor deze gele genheid is een speciale bus ge charterd die de kroeglopers van het ene café naar het andere brengt. Grote uitsmijter van de tweede Leidse Jazzweek is het Key Town Festival, zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal. Daar zullen zowel binnen- als buitenlandse artiesten optreden. Na een lange en serieuze voorbe reiding zijn begin december bij de vereniging, waar ik al zo'n 15 jaar lesgeef, de zwemdiploma's AZB KNZB afgezwommen. Met goed resultaat. De ervaringen die wij hebben met de gecommiteer- den van de KNZB zyn goed Zy zijn altijd eerlijk en zeer correct. "Streng edoch rechtvaardig", en naar mijn idee hoort dat ook zo, anders hebben de diploma's geen waarde. Dit, echter, blykt een zuiver theoretische veron derstelling. Nu de praktijk! Een kind zwemt af. De hele familie op de tribune. Iedereen bly als het kind geslaagd blijkt. Maar dan komt de domper op de vreugde Schoolzwemmen. Voor het badpersoneel, met uitzonde ring van de goede die er ook ge noeg zijn, heeft dat diploma wei nig of geen waarde. Kinderen die bij ons hebben afgezwommen, mogen dat daar niet. Sommigen zyn zelfs, volgens het badperso neel. nog niet goed genoeg om in het diepe te zwemmen. Dat is ab surd natuurlijk. Waar haalt die badmeester het recht vandaan om een diploma, dat onder het oog van een gecommiteerde van de KNZB verzwommen wordt, te degraderen tot een vodje pa pier? Hoe denkt u dat een kind zich voelt dat op zo'n manier be handeld wordt Ik schrijf deze brief niet om een hetze te ontke tenen. maar omdat dit een ver haal is dat veel kinderen en ou ders zullen herkennen. Want dit speelt al een aantal jaren. Dus, geacht badpersoneel, heb 's wat meer vertrouwen in uw amateur collegae, die over het algemeen heel wat van zwemmen afweten en al wat jaartjes ervaring heb ben. Denk eens na voor u zo'n kind terug naar af stuurt U werkt immers met levend mate riaal. niet met bakstenen. Deze bnef wordt geschreven naar aan leiding van een aantal recente klachten van ouders. F. De Jong Meloenstraat 28 Leiden T.V.-exploitanten willen uitbrei ding van tv.-stations, my best laten zy dan ook maar betalen. Er is de tv.-bezitter nooit ge vraagd of zij dat willen. Dat noemt men nou democratie. Men wordt voor het blok gezet En dan in een tyd van bezuinigen De hoge heren maken de dienst uit, en wy moeten zorgen dat de centen op tafel komen. Nou daar bedank ik voor. Ik weiger dan ook pertinent om ook maar een stuiver meer te betalen. Hopende dat meer mensen my zullen na volgen. Mevr. J Bouma-De Best Valkenburgseweg 5 Katwijk

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3