Warmond gaat werkloosheid zelf bestrijden c [Le/cfee agenda Gezondheidscentrum geopend Jaarorde voor Dierenhulpdienst Ambtenaar stelt plannen op om werkgelegenheid te scheppen In Voorschotense wijk Noord-Hofland Protest tegen ontslagen in Krefeld Sleutelbeen gebroken Inbraak in Wijckerslooth Olietanker botst tegen woonboot Stad en rand MAANDAG 11 JANUARI 1982 WARMOND - Het werkloosheidsspook heeft ook het kleine Warmond niet met rust gelaten. "In andere gemeenten zal wel gelachen worden om de Warmondse cijfers maar relatief gezien vertonen ze voor het eerst een beeld dat overeenkomt met de landelijke trend. In Warmond is sprake van een verdubbeling op alle fronten: zowel het aantal uitkeringsaanvragen als het aantal geregistreerde werklozen is vertwee- voudigd". Aldus J. Timmermann, chef van de afdeling sociale-, welzijnszaken en huisvesting. In 1980 stonden in War mond per maand gemid deld 36 werklozen inge schreven. In 1981 lag dat aantal tot en met septem ber al op 63. Een zelfde beeld valt waar te nemen voor het aamtal aanvragen voor een uitkering: in 1980 waren dat er 33; in 1981 kreeg Timermann 76 aan vragen op zijn bureau. In overleg met de gemeente War mond en met de Rotterdamse Provinciale Jeugdraad heeft Timmermann een inventarisatie van plannen tot het scheppen van werkgelegenheid opgesteld. Hij is daarbij uitgegaan van een viertal door B en W verstrekte richtlijnen. Het stuk wordt van avond besproken door de raads commissie maatschappelijk wel zijn. B en W willen onder meer de rela tie met het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden verbeteren in de hoop dat daarvan een sterkere stimulans uitgaat tot het zoeken naar werk. Voorts willen ze de Warmondse werklozen aanzetten tot het volgen van eventueel ge subsidieerde mogelijkheden tot scholing. Gedacht wordt tevens aan het opzetten voor vrijwilli gerswerk, zonodig in regionaal verband en aan het inzetten van werklozen in sociaal-culturele activiteiten (bijvoorbeeld vereni gingswerk). Voorkeur Timmermann heeft aan dit alles het zijne toegevoegd. In zijn werkstuk pleit hij ervoor er bij het Warmondse bedrijfsleven op aan te dringen Warmondse werk zoekenden voorafgaande aan de plaatsing van een advertentie voor een vacature een voorkeurs behandeling te geven. Met Ther mo Electric is reeds een dergelij ke afspraak gemaakt. Timmermann: "Ik ben me ervan bewust dat een dergelijke voor keursbehandeling alleen helpt de Warmondse werkloosheid te bestrijden en ten koste kan gaan van werklozen van elders. Toch Ujkt me dat geen kwalijke zaak. Het is toch niet meer dan logisch dat het gemeentebestuur van Warmond zijn best doet voor zijn eigen werklozen en daarbij ge bruik maakt van de arbeidsplaat sen die in Warmond voorhanden zijn". Hij vervolgt: "Daarbij komt nog dat in de Veerpolder zich een aantal nieuwe bedrijven hebben gevestigd en dat in de toekomst er zich nog meer zullen gaan vestigen zoals Mitshubishi. Zo krijg je in je eigen gemeente meer werkgelegenheid in het vi- i het Karei Boehlee maandag Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Apothekersdijk 33 - Kamer 1, Femke houdt een filmochtend voor vrouwen, di om 10 uur. inl. 149180. Waaggebouw - Jazzfilms met optredens i Trio, 20-24 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Leiderdorp - Gemeentehuis, discussie over Onderwijs Adviesdienst, 20 uur. Voorschoten - Gemeentehuis, i sie financiën, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 8 jan ot 15 jan door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Timmermann is echter de laatste die denkt dat Warmond de eco nomische recessie in eigen han den heeft. Hij gaat zelfs nog ver der: "De gedachte dat iedereen moet werken is niet meer reëel. We zullen moeten leren leven met het gegeven dat er slechts voor een deel van de bevolking werk zal zijn". En: "Op het ge bied van de vrijetijdsbesteding valt des te meer te doen en of je die tijd vult met betaald werk of niet, dat is een discussie apart". Persoonlijker Toch verkeert Warmond wat de werkloosheidsbestrijding betreft volgens Timmermann "in een voordelige positie". Zonder een verwijt aan het arbeidsbureau te willen maken durft hij te stellen dat daar het loket van sociale za ken een veel sterkere "zeeffunc- tie" vervult dan in Warmond. "Wij hebben hier naast het loket nog een deur die toegang geeft tot een kamer waar we veel per soonlijker met de mensen kun nen praten. Dat kan omdat er in Warmond absoluut gezien veel minder werklozen rondlopen. Dat maakt het mogelijk de men sen veel concreter te stimuleren en ze uit hun apathie te halen". Dat Warmond zijn werklozen persoonlijk behandelt mag blij ken uit de regelmatige toezen ding van uit kranten geknipte advertenties. "Zonder het Gewestelijk Arbeids bureau daarvan te willen be schuldigen durf ik te stellen dat lang niet alle arbeid die er is wordt aangemeld. In Warmond, maar dat zeg ik heel voorzichtig, wordt eraan gedacht de rol van het Arbeidsbureau over te ne men", aldus Timmermann. Strot Timmermann speelt met de ge dachte een administratief bureau op te richten waar Warmondse werklozen de administratie, het typewerk, het gereedmaken en de bezorging van de clubbladen van de plaatselijke verenigingen voor hun rekening moeten gaan nemen. Op de vraag of dit niet het gevaar in zich bergt dat op deze manier werk wordt onttrok ken aan verenigingsleden en dat dus in feite het probleem wordt verlegd antwoordt hij: "Ik ga er bij dit plan vanuit dat bij veel verenigingsmensen het admini stratieve werk hun de strot uit komt en dat ze eigenlijk veel lie ver meer inhoudelijk met hun vereniging bezig zouden willen zijn. Het is dus zeker niet de be- LEIDEN Zo'n 450 carnaval- vierders waren zaterdag avond getuige van de uitrei king van de jaarorde van De Hutspotten, een onderschei ding die jaarlijks wordt ver leend aan iemand die zich in Leiden bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt. De keus viel dit jaar op het echtpaar Ramakers van de Leidse Die renhulpdienst. Zij verdien den de jaarorde voor hun hulp aan dieren in nood. Bij afwezigheid van de heer Ramakers overhandigde Prins Marcus I de jaarorde zaterdagavond aan zijn vrouw en een medewerkster van de hulpdienst. Het uitrei ken van de jaarorde was ech ter slechts één onderdeel van het programma dat carna valsvereniging De Hutspot ten zaterdagavond afwerkte in het Anthonius Clubhuis. Tijdens dit nieuwjaarsbal werd bovendien burgemees ter Goekoop tot erelid be noemd. Met oud—burgemees ter Vis, die zaterdag ook aan wezig was, vormt burgemees ter Goekoop nu de ere-gale- rij van de Leidse carnavals vereniging. Zoals gebruikelijk op een feest Prins Marcus I reikte de jaarorde zaterdagavond uit a de dierenhulpdienst. Ramdkers en een medewerkster van van De Hutspotten bleef het zaterdagavond niet alleen bij officiële handelingen. Tot in de kleine uurtjes werd feest gevierd, waarbij optredens van onder meer Mahogany, de Melody Mixers en twirling girl Vera Werter elkaar af wisselden. doeling dat de verenigingen wordt verplicht hun administra tieve werk uit handen te geven". Een ander idee van Timmermann betreft do oprichting van een klussendienst. Deze zou zich bezig moeten gaan houden met werkzaamheden "waarvoor de Warmondse mid denstand geen tijd of interesse heeft". Aan dit plan ligt Timmer mann s veronderstelling ten grondslag dat "de middenstan ders hun geld verdienen met gro te klussen en de kleine er slechts bij doen vanwege de goodwill". Hij zegt: "Een klussendienst kan de kleine werkjes mooi overne men terwijl de goodwill bij het publiek behouden blijft. Drie vliegen Timmermann heeft nog meer pij len op zijn boog. Zo wil hij het openluchtspeelplan, dat nog de ze maand in de raad zal worden behandeld, laten uitvoeren door werklozen. Uit het overleg met de Provinciale Jeugdraad is ge bleken dat er mogelijkheden be staan om het materiaal dat daar voor nodig is te verkrijgen via een subsidie van het Nationaal Jeugdfonds. Timmermann wrijft zich al bij voorbaat vergenoegd in de handen: "Op deze manier zouden we drie vliegen in één IJspret De Zoeterwoudse afdeling van de Katholieke Plattelandsjonge ren (KPJ) heeft een verlichte ijs- piste op de Noord Aa gemaakt. In samenwerking met de omwo nenden kon dit idee uitgevoerd worden. Deze week is het iedere avond mogelijk met verlichting te schaatsen bij de Geerbrug. Voorwaarde is natuurlijk wel dat het blijft vriezen, maar daar ziet het wel naar uit. Woensdagavond heeft de KPJ een drive-in discotheek ingehuurd. Vanaf zeven uur kan er met mu ziek worden geschaatst. Verder worden die avond ook prikslee en schaatswedstrijden gehou den. De deelname staat voor ie dereen open. Cursussen en O Oegstgeest begint deze maand weer met een groot aan tal cursussen, zoals volksschil- derkunstfacht donderdagmid dagen), kantklossen (tien maan dagavonden), poppen maken oude stijl (acht dinsdagochten den, dinsdagmiddagen of dins dagavonden), kleding maken (tien woensdagochtenden of tien vrijdagochtenden), stenen slijpen (tien donderdagavonden voor gevorderden en tien woensdagavonden voor begin ners), klusjes in huis (acht dins dagochtenden), quilting voor gevorderden (acht donderdag avonden), achtergrondinforma tie (zes donderdagavonden) en bloemschikken (tien donder dagochtenden). Voor opgave en informatie: 155868. VOORSCHOTEN - Het nieuwe ge zondheidscentrum "Pastoor Van Bemmelen" en de kerkezaal "De Ontmoeting" in de Voorschoten se wijk Noord-Hofland is zater dagmiddag officieel geopend. Burgemeester Cannegieter ver richtte de opening met een toe spraak. In zijn toespraak ging hij onder andere in op de noodzaak van het gebouw. Vijftien jaar ge leden werden al de eerste stap pen gezet om tot de bouw van een kerk en een gezondsheids- centrum te komen. De uitbreiding van Voorschoten ging tot dan steeds vanuit uit het centrum. De pogingen van de ge meente Leiden zo'n twintig jaar geleden om Voorschotens grond gebied te krijgen (voor de ver dere uitbreiding van Leiden Zuid-West) werden door Voor schoten verhinderd. Voorscho ten besloot namelijk - als een soort dam - de wijk Noord-Hof land te bouwen aan de grens met Leiden. Tussen Noord-Hofland en het centrum van Voorschoten bleef jarenlang een stuk grond braak liggen. Noord-Hofland werd lange tijd gezien als een "niet-Voorschotense wijk". Dat werd nog eens versterkt door de bewoners van de wijk. Omdat Noord-Hofland onder andere werd gebouwd voor de "over loop" van de regio Den Haag zijn ook de bewoners vrijwel niet ge bonden aan Voorschoten. Vooral de jeugd en de huisvrouw heb ben het daar, volgens burge meester Cannegieter, moeilijk mee. Het nieuwe gebouw kan daarom, zo zei de burgemeester, gezien worden als een ontmoetings plaats voor de Noord-Hoflan- ders. De geestelijke verzorging wordt verzorgd door de Her vormde en de Gereformeerde kerk en de lichamelijke verzor ging door de gezamenlijke kruis verenigingen. Ondanks het feit dat het één ge bouw is, krijgen het gezond heidscentrum en de kerkzaal een aparte naam. Het gezondheids centrum gaat "Pastoor Van Bern melen" heten en de kerkzaal krijgt de toepasselijke naam "De Ontmoeting". Het gezondheids centrum is praktisch en modern ingericht en geschikt voor de ge hele zogenaamde eerste lijns-ge- zondheidszorg (artsen en wijk verpleging). Met de wens dat het totale com plex kans ziet om geheel ten dienste te komen aan de wijk be sloot burgemeester Cannegieter zijn openingstoespraak. Hij voegde er aan toe dat de gemeen teraad zeer snel en zo mogelijk op de meest doeltreffende wijze het ernstige jeugd- en jongeren- probleem in de wijk te zullen aanpakken. Het vandalisme viert hoogtij in Noord-Hofland. In de afgelopen vier maanden is er voor ruim honderdduizend gul den schade veroorzaakt door vandalisme. Om dat te bestrijden wil de gemeente in de nabijheid van de Korte Vliet een opvang ruimte maken voor de jeugd. Film In de Muzenhof wordt donderdag avond de film "II Conformista" vertoont. In de hoofdrollen spe len Jean-Louis Trintignant en Stefania Sandrelli onder regie van Bernardo Bertolucci. De film gaat over het fascisme in Italië. De aanvang is negen uur. klap slaan want zo komen we heel gemakkelijk aan de mensen, het materiaal en het benodigde geld". Dicht bij huis weet Timmermann ook nog het nodige werk te vin den. Hij zegt: "We werken op de ze afdeling met vier man maar we hebben eigenlijk hard ie mand nodig die voor halve dagen licht administratief werk kan verrichten. En dat is bij mijn col lega's ook het geval". Timmermann blijft met al zijn werkgelegenheidsplannen een intensief speurder naar passende arbeid. "Dat is een begrip waar veel elastiek in zit. Toch kun je iemand die altijd administratief werk heeft verricht geen zwaar lichamelijk werk laten verzet ten". Timmermann verwijst in dit kader naar een onlangs door CD A-raadslid Van Leeuwen ge maakte' opmerking dat de werk lozen zouden moeten worden in gezet voor het sneeuwruimen. "Een lelijke uitglijder", aldus Timmermann die zich hiermee schaart achter de stellingname van PW-raadslid van Van der Zalm. In een ochtendkrant sprak Drees Kroes, werkzaam bij de Hengelo se sociale dienst, zich uit voor af schaffing van de controle op sol licitatie-activiteiten en tegen de sollicitatieplicht voor mensen die vrijwilligerswerk verrichten. Op de vraag wat hij hiervan vindt antwoordt Timmermann: "Daar ben ik het mee eens. Maar ik spreek nu puur namens mezelf en niet namens B en W". WIM KOEVOET LEIDEN Het 'Leids Komitee te gen beroepsverboden in Krefeld' heeft opgeroepen om bij het ge meentebestuur van Krefeld krachtig te protesteren tegen het aangekondigde ontslag van twee personeelsleden van die West- duitse stad. De oproep is gericht aan het ge meentebestuur van Leiden, de Leidse politieke partijen, ambte naren, vakbonden, kerken, uni versiteit en diverse groeperin gen. De medewerkers van de gemeente Krefeld worden ontslagen op grond van hun politieke overtui ging. Dat is volgens het comité in strijd met de mensenrechten en de Duitse grondwet. Het comité roept in herinnering dat de Leidse fractievoorzitters al blijk hebben gegeven van hun verontrusting over het dreigende ontslag. Ook ambtenaren protes teerden ten gunste van hun Westduitse collega's. Krefeld is de Westduitse partner- stad van Leiden. Regelmatig vin den uitwisselingen plaats van be stuurders en groeperingen. De gemeente Krefeld wordt be stuurd door de christen-demo craten. De Leidse afdeling van de Algeme ne Bond van Onderwijzend Per soneel heeft inmiddels aan de oproep gehoor gegeven. De bond heeft niet alleen bij het gemeen tebestuur van Krefeld, maar ook bij de Westduitse onderwijzers bond haar grote verontrusting kenbaar gemaakt. OEGSTGEEST - Een 23-jarige inwoner uit Oegstgeest moest in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks twee uur met een ge broken sleutelbeen naar het AZL worden vervoerd nadat hij met zijn wagen over de kop was ge slagen. Volgens de politie reed de man te hard door de Dorpsstraat, waar door hij in de flauwe bocht ter hoogte van de Kennedylaan de macht over het stuur verloor. De auto van de Oegstgeestenaar was geheel vernield. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Gijsbertus Johannes zv. L. Hoek en J.G. Zuijderduijn, Johannes Robertus zv. R.J.W. Kabelaar en A.C. van der Vijver, Eleonora Elisabeth Bartholomea dv. M.E.M. Ausems en M.A.L.M.G. Tielens, Berend Hilmar zv. W.R.L. van der Heij den en A.J. Koek, Jeffrey zv. S. Rijsber- gen, Robert Alexander zv. J.P.M. Nan en M.E.J. Hengeveld, Melanie dv. M.E. de Vet en I. van Haastrecht, Rose-Marie Agatha dv. M.F. Lek en J.L. Verburg, Johnny Honey zv. J.H. Oladosu en S.M. Hordijk, Laura Ernestine Ingeborg dv. R.M. Smit en H.J. Houtstra, Sophie dv. M.P.M. Mathijssen en M.M. de Bruijne, Ewout zv. J.B. Nijgh en A.M. Haasnoot, Bianca dv. U.H. Weyergraf en C.M.J. Pauëlsen, Lodewijk Philip zv. H.J. de Jonge en M. Doelman, Floris Albert Wil lem zv. H.A.M. Heuzen en A.M.H. van der Zalm, Brenda dv. P. Brandt en J.G. Oudshoorn, Joske dv. A.A. van Essen en L.A. Borstlap, Martin zv. M. van den Eijkel en M. Maat, Nienke Willemijn dv. W.L.M. Roozen en H.R. Schoenmakers, Sigrid Esther dv. C.H. van Alderwegen en C. Bruinsma, Solange Charlotte dv. R. Pietersz en C.M. de Haseth, Victor Jan Willem zv. P. Kop en W.M. Tijssen, Elly dv. F.J.M. Willems en T.C. Ramp, Dennis zv. D.L. van Duijn en C.H. Turk, Angenita Danielle dv. W.P.A. van Rijn en K. van Beekum, Yu Wei zv. S. Chou en S.F. Hu, Rita dv. Sohan Lal en K. Ku- mari, Robert zv. H.J.A.M. van Leijden en M. Mast, Erwin zv. P.S. Heemskerk en M. Kroon, Elisabeth Albertine Made leine dv. F.L.M. van Cleef en M.J. As- perslag, Linda dv. R.J. Gijsman en A. Borneman, Simone Margareta dv. S.M. du Prie en G.M.J. Otgaar, Douwe zv. L. van der Meer en A. Janssen. LEIDEN —'In het bejaardencen trum Wijckersloot in Oegstgeest is in het afgelopen weekeinde in gebroken. Bureaus waren open gebroken, maar wat er precies is gestolen kon de politie vanoch tend nog niet meedelen. LEIDEN - Door de wind uit koers geraakt is zaterdagmor gen rond elf uur in de Rijn een olietanker, vlak voor de spoorbrug, tegen een woon ark gebotst. Hoe groot de schade aan de woonboot pre cies is, kon de politie nog niet meedelen. LEIDSCH &i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57,35 Per post f 79.70 Jaarabonnement t 217,90 per post '1 307,30. Losse nummers t 0,80 Directie: G. Koopman Ptv Alg. redactiechef: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentatoren: A. A. v. Brussel W. F. J. Wirtz tel 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2