LEIDSCH DAGBLAD onbetrouwbaar "Invasieleger" Haiti de heuvels ingejaagd Zestig graden onder nul ANDIJVIE EN GEHAKT Halve ton van festival zoek Onverwacht VS-bezoek aan China Twaalf schaatsers gered Winterweer houdt aan Dodelijke val van Katwijker Ouderen gaan demonstreren in Den Haag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAANDAG 11 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36674 OwecieufG Koopman Hoofdredacteur AA M Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorwm mootoion Voetgangers, auto's en bussen zoeken moeizaam hun weg door de sneeuwstorm die Londen teisterde. LONDEN/HAMBURG (DPA/Reu- ter/AFP) - Felle kou heeft ook dit weekeinde delen van Europa en Amerika in haar greep gehou den. In de Sowjet-Unie daalde het kwik plaatselijk tot 60 graden onder nul. In Minnesota (VS) werd 43 graden vorst geregi streerd en in Noorwegen was het min 29 graden. In Groot-Brittan- niê - waar de sneeuwstormen al vier mensenlevens eisten wer den gisteren nog vier mensen vermist Door de zware sneeuwval werd de Britse provincie Wales vrijwel van de buitenwereld afgesloten. Schotland ging gebukt onder een bijtende kou. In het Noord- engelse Yorkshire hadden nog veel dorpen van hoogwater te lij den. By Hamburg werd - even als in Moskou - 20 graden vorst gemeten. Verse sneeuw tot 35 centimeter hoogte leidde in het zuiden van de Bondsrepubliek tot een verkeerschaos. Ook Parijs en Brussel kenden een sneeuwtapijt. IJzel veroorzaakte veel ongevallen In het zuiden van Frankrijk deed het zachte weer het gevaar voor hoogwater toenemen. In Denemarken trad gisteren lichte dooi in nadat daar zaterdag tem peraturen tot 20 graden onder nul waren geregistreerd. Ook in Zweden steeg het kwik tot vijf graden vorst in de steden en min 15 graden in het berggebied aan de grens met Noorwegen. In midden-Polen in het gebied van Plock moesten duizenden men sen wegens overstromingen wor den geëvacueerd. Poolkou bereidde het noordelijke deel van de Verenigde Staten de felste koudegolf sedert jaren. In Washington en New York werd 15 graden vorst gemeten. In het noordelijke midden-westen was het nog veel kouder. In Califomiè zijn de omstandighe den verbeterd nadat het nood weer daar vorige week 29 men senlevens en 20 vermisten eiste. Spaanse weerkundigen konden dit weekeinde de hoogste waarden van Europa noteren. Het "koudst" was het op de hoog vlakte van Castilié met "slechts" negen graden boven nul. Daaren tegen was het in zuid-oostelijk Murcia plus 27 graden. Aan de Costa del Sol was het in Malaga met 25 graden niet veel minder warm. Atlantische luchtstromingen en de Afrikaanse Sirocco (hete en dro ge wind) zorgden in zuid-Italiê voor voorjaarsachtige tempera turen. Op Sicilië - bij Palermo en in het dal van de Griekse tem pels van Arigent - begonnen zelfs de amandelbomen te bloeien. PEKING (UPI/DPA) - Geheel on verwacht is gisteren een Ameri kaanse delegatie in China aange komen. De delegatie staat onder leiding van John Holdridge, on derminister voor buitenlandse zaken. Het bezoek zou samenhangen met de beslissing van de Amerikaan se regering om Taiwan geen mo dernere gevechtsvliegtuigen dan de F-5e te leveren. Het Ameri kaanse weekblad "Time" maakte daarvan dezer dagen melding. Volgens het blad zal de delegatie met de Chinezen ook de kwestie Polen bespreken. Er zal op aan gedrongen worden het stilzwij gen over de Russische betrok kenheid te doorbreken. Bomaanslagen PARIJS (DPA) - In Parijs zijn bomaanslagen gepleegd bij drie bedrijven die handel drijven met Oost-Europa. Volgens de politie werd aanzienlijke schade aange richt. Een organisatie liet weten de acties te hebben uitgevoerd uit protest tegen de situatie. DEN HAAG (GPD) - De politie heeft het afgelopen week einde handenvol werk gehad om schaatsenthousiasten van de bevroren meren en plassen te weren. Twaalf schaatsers, die door het Ijs waren gezakt, konden door politie en brandweer worden gered. Naar één ver miste schaatsliefhebber is tot het invallen van de duister nis vergeefs gezocht. MEXICO STAD (GPD) - Het Hai- tiaanse leger heeft gisteren een militaire uitkijkpost op het Schildpadeiland heroverd op een groepje van 37 Haitiaanse ballingen. De ballingen, allen lid van de op Haiti verboden Volks partij, hadden de militaire post zaterdag veroverd en wilden hem gebruiken als uitvalsbasis voor een door hun partij geplan de „vreedzame invasie". Volgens de leider van de Haitiaanse Volkspartij, Bernard Sensarique, zullen de komende weken ver scheidene groepen Haitiaanse ballingen opnieuw proberen Hai ti op „vreedzame wijze" binnen te dringen. De groep van 37 was vorige week met drie gehuurde vliegtuigjes vanuit de Amerikaanse stad Mia mi naar Cockburn Harbour ge vlogen, de luchthaven van de zuidelijkste groep van de Britse Bahama-eilanden. Daar charter den ze een vissersboot. Het Hai tiaanse leger was inmiddels in staat van alarm gebracht en be reidde de kleine invasiemacht een warme ontvangst voor. Maar de Haitiaanse strategen had den het vlak voor de kust gele- Veel bewolking Veel bewolking en ln het noorden van het land mogelijk een enkele sneeuw bui. Minimumtemperatuur rond min 9 graden, mlddagtemperatuur om streeks min 4 graden. Zwakke tot ma tige noordoostelijk wind. 12 JANUARI 1982 Zon op: 98.44 uur, ton onder: 16.53 uur. Maan op: 20.21 uur, maan onder: 10.35 gen Schildpadeiland vergeten. De ballingen weken uit en na men de militaire uitkijkpost van het eilandje. Toen gisteren de versterkingen van het Haitiaanse leger aan wal traden, kozen zij het hazepad, de bergen in. Bernard Sensarique was tot voor kort een vrijwel onbekende fi guur op Haiti. In oktober vorig jaar zorgde hij echter voor de no dige sensatie toen vanuit een vliegtuig de hoofdstad Port au Prince werd bestrooid met pam fletten. Daarin riep hij op tot een volksopstand tegen het wanbe leid van Jean-Claude Duvallier alias Baby Doc, Haiti's president voor het leven. Haiti, een voormalige Franse kolo nie in de Caraibische Zee, gaat zwaar gebukt onder de eindeloze Duvallier-dynastie. Jaarlijks sterven zo'n 100.000 Haitianen de hongerdood, terwijl Jean-Clau- IJMUIDEN (GPD) Een 56-jarige uit Katwijk afkomstige vislosser is vanmorgen om vijf uur tijdens loswerkzaamheden bij de IJmui- der vishal om het leven geko men. De man wilde een IJmui- dense collega bevrijden, die bij het bedienen van een op de wal staande winch met zijn arm be kneld raakte. De Katwijker, die aan boord van de KW 226 Jaco Senior stond, wilde via de losplank naar de wal. Daarbij kwam hg zo ongelukkig terecht dat hg ten gevolge van zwaar hoofdletsel vrijwel op slag werd gedood. de's grootvader, Ernest Bennet, zijn zakken vult met alle han delswaar waar hij zgn handen op kan leggen: kinderen, marihuana en zelfs goedkope Mexicaanse olie. Met Bennet als sleutelfiguur zouden er vorig jaar meer dan 100.000 vaten ruwe olie zijn door verkocht aan Zuid-Afrika. Jean- Claude zelf verspilt onderwijl de staatskas met het aanleggen van een ultra-modern wegennet om van zijn liefhebberij te kunnen genieten: rijden met snelle sport wagens. DEN HAAG (GPD) - Onder het motto 'Voor ouderen is de maat vol' zullen de drie sa menwerkende ouderenbon den dinsdag 19 januari een demonstratie houden in het regeringscentrum. De actie voerders vinden dat zg nu al een aantal kabinetsperiodes „zoet gehouden worden met mooie beloften". De Unie van Katholieke Oude ren Bonden, de Algemene Nederlandse Bond voor Ou deren en de Prot. Chr. Oude ren Bond (totaal 400.000 le den) hebben alle ouderen op geroepen om deel te nemen aan de manifestatie, die om 11.30 uur op het Malieveld begint en eindigt met het overhandigen van een mani fest op het Binnenhof aan Tweede-Kamervoorzitter Dolman. Dinsdag en woensdag hebben we, zoals iedere dinsdag en woensdag, een paar lekkere, verse dingen in de aanbieding. Import andijvie, i rr\ kilo I.DU Gehakt half om half, 500 gram4r75 3.98 r qq kilo <m<4-5 D.yö Ondanks het barre winterweer van de laatste dagen is het gs op de meeste plaatsen nog volstrekt onbetrouwbaar. Met name op het Abcouder Meer was het ijs nog erg dun. Vgf mensen, die daar door het ijs zakten, konden nog levend onder het ijs vandaan worden gehaald. Twee schaat sers, die op de Loosdrechtse Plassen door het gs gingen, wer den eveneens gered. De politie heeft een helikopter gebruikt om met een megafoon de mensen van het ijs te jagen. Op de Rottemeren bij Rotterdam werden met moeite vijf schaat sers gered, die in een wak waren gereden. Volgens de Rotterdam se politie zal het ijs op de Zuid hollandse plassen en meren ook vandaag nog niet geschikt zgn om te schaatsen. Ook op de Vin ken veense Plassen en rond Giet hoorn is het ijs volgens de politie nog erg onbetrouwbaar. Windwakken De onbetrouwbaarheid van het ijs is volgens het KNMI te wijten aan de krachtige wind tijdens de eerste dagen van de huidige vorstperiode. Daardoor ontston den windwakken, open plekken in het gs als gevolg van de wind. Als revolt van de kou is er de laatste daten een duideigke toename te con stateren in problemen met waterlel- dinren en verwarminrslnstallatles. Diverse loodrletersbedrljven meldden vanmorren dat xij veel telefoontjes krijten van mensen die met een kapot te verwarm int of een tespronren wa- terleidtnr ritten. "Met dit weer wordt honderd procent van de apparatuur teeist en dan komen de xwakke punten aan bet licht", aldus de loodveters die er de raadtevinr aan vast knopen om reen ventilatleraten bij ramtoestellen, verwarminrsketels, badreisera e.d. af te dichten. "Vanwere tocht wil men met dit weer nor wel eens alle raten afdichten maar dat is voor de appara tuur funest", aldus één van hen. Deze windwakken vriezen overi gens na verloop van tijd toch dicht. Het ijs is op deze plaatsen nu nog erg zwak en dat is de der tien schaatsers fataal geworden. In de nacht van zondag op maan dag heeft het negen tot vijftien graden gevroren. Het scheepvaartverkeer onder vindt al de nodige hinder van de zware ijsgang. Het IJsselmeer is al bijna dicht gevroren. Scheep vaart is daar nauwelijks nog mo gelijk. Alleen binnenvaarttan- kers met een groot motorvermo gen komen nog door het ijs, maar vaak moeten er gsbrekers aan te pas komen. Toerkoop boos DEN HAAG (ANP) - De coöpera tieve vereniging van reisbureaus "Toerkoop" heeft de leden gead viseerd hun relaties met de AM- RO-bank te verbreken. Deze bank heeft volgens de vereniging op bijzonder kwalijke manier ge tracht het verschil duidelijk te maken tussen een "gewoon" reisbureau en de AMRO-bank. In Toerkoop werken zestig reisbu reaus samen. Aanleiding is een brief die de AM RO-bank aan haar cliënten heeft gestuurd en waann onder meer staat: "Vakantiegidsen doorsnuf felen is een leuk werkje. Heel wat leuker dan allerlei reisbu reaus in en uit te lopen om ze op te halen". Hoog water In de grote rivieren bereikte het water dit weekeinde de hoogste stand van de huidige hoogwater- periode. Bg Lobith, waar de Rijn ons land binnenkomt, werd een stand van 15 meter en 29 centi meter gemeten. Dat is lager dan vorig jaar, toen in februari de wa terstand in de Rgn tot 15 meter en 70 centimeter boven normaal Amsterdams Peil kwam. 20 PAGINA'S Hilbert v.d. Duim prolongeert titel PAGINA 11 Gesprek kerk-staat Polen: geen resultaat "Eenzijdige boycot Z-Atrika niet zinvol" Hockeyteam haalt de finale in India niet (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Uit het gerechtelijk onderzoek dat op het ogenblik wordt gedaan naar de financiële gang van zaken rond het vorig jaar oktober gehouden Truck star Festival in Nieuwegein is tot nu toe gebleken dat er ongeveer een halve ton zoek is. De Haagse officier van justitie, mr. H A. Holthuis, heeft dit vanmorgen beves tigd. Volgens mr. Holthuis heeft het Festival, dat door de Holland Duck Club ten bate van gehandicapten was georganiseerd, twee ton aan inkom sten opgeleverd terwijl er zo'n anderhalve ton aan uitgaven tegenover staan. De resterende halve ton is niet in de boeken van de Holland Duck Club terug te vinden. Overigens is het onderzoek nog niet afgerond. Mr. Holthuis denkt dat daar nog wel enkele weken mee gemoeid zullen zijn. De geruchten in de wereld van de truckers als zou het Festival vorig jaar een half miljoen gulden hebben opgeleverd bestempelt mr Holthuis vooralsnog als onjuist. "Uit het onderzoek is althans niet gebleken dat het om een dergelijk bedrag gaat". Van de zijde van de Holland Duck Club, die vorige maand grote bekendheid kreeg door een omvangrijk voedseltransport naar Polen, is steeds beweerd dat het Truckstar Festi val slechts 50.000 gulden heeft opgebracht LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonoer postteyol opsturen neer Le/dsch Degblsd. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1