c Nieuwe pingpong- lichting China verovert Europa Spanning en sensatie bij "circus Philidor Bessems neemt titel over van Van Oosterhout Oostduitse Petra Schneider zwemt wereldtijden in VS Stamsnijder laat in Denekamj>cross zijn tanden zien Record Flyer MAANDAG 11 JANUARI 1982 Sport 3- LSG en Voorschoten op de weg terug in landelijke schaakcompetitie LEIDEN - Het was verwonderlijk, dat er geen spontaan applaus opklaterde na afloop van de schaakmatch tussen de beide hoofdklasseteams van Phili- dor/Leiden en het Amsterdamse VAS/ ASC in de zaterdag gespeelde vijfde ronde van de landelijke competitie. Immers, een circus had de voorstel ling, die beide ploegen gaven, nauwe lijks kunnen verbeteren: spanning, sensatie, paardendressuur en zelfs de grote verdwijntruc ontbrak niet. Beide tientallen deden hun best om het scha ken in al zijn facetten aan het publiek, dat helaas zelden voor een schaakwed strijd warm loopt, te verkopen, zodat het uiteindelijke resultaat (5-5) loon naar werken inhield. De dolle capriolen van Lith werkten bij Hans Kuijf als de bekende rode lap op een stier: "Zijn stukoffer op gevoel sloeg nergens op, zodat 22 zetten vol doende waren om te winnen." Joop Piket speelde weer eens één van zijn traditionele sensatiepartijen voor de galerij. Na elk pion- of stukoffer drom de het aanwezige schaakminnend volkje rond het bord, maar ging dan weer hoofdschuddend weg. Opponent Rob Nio Bertholée hield het hoofd koel, accepteerde af en toe een ca deautje en vlocht intussen een vernie tigend matnet. Piket: "Dit is toch het mooiste: offerend ten onder gaan." (1- 1). Vincent Verstegen koos het zekere voor het onzekere. Met een paardoffer for ceerde hij eeuwig schaak: 1V2-IV2. Piet Bakker deed het publiek verbaasd staan. Hij had een remise in handen, maar even later was zijn dame verdwe nen. Kennelijk onder invloed van de medicijnen na een kaakoperatie had hij haar pardoes in één zet weggege ven: 1V6-2V&. Van Maaren speelde nu al voor de derde maal in dit seizoen zijn geliefkoosde damegambiet. Evenals de beide vorige keren won hij ook nu. Ditmaal met een kwaliteitsoffer, gevolgd door een do delijke penning. Lex Jongsma had Philidor nu op voorsprong kunnen zetten, maar hij liet eerst zijn voordeel glippen en vloerde tenslotte zelf zijn koning: 2V2-3V2. RAG de Graaff bracht de balans weer in evenwicht. Na de onderste rij verzwakt te hebben door alle torens af te ruilen, kwam hij met dame en paard beslissend binnen: 3l/t- 3»/2. In het trio resterende partijen was de spanning om te snijden. Ad van den Berg trok net een zet te vroeg ten aan val. Na een spannende strijd ontstond een dame-eindspel, waarin zijn oppo nent niets anders vond dan eeuwig schaak: 4-4. Rinie Kuijf verzuimde na een stuk gewonnen te hebben Bert Enklaar op de knieën te dwingen. La ter moest hij zelfs voor remise vech ten, want er ontstond een eindspel van loper en pion voor Kuijf tegen toren en twee pionnen. De superieure positie van Kuijfs koning garandeerde ten slotte remise. Op dat moment zei teamleider Joop Piket tegen Peter Gelpke, dat hij remise mocht nemen. Prompt deed Gelpke dat even later. Zijn tegenstander nam het aan, want hij stond verloren, maar Gelpke zag het niet meer zitten, omdat hij nog slechts twee minuten had voor vijftien zetten: 5-5. Het eerste team van LSG heeft in klasse I A het degradatiespook, dat het zelf had opgeroepen, weer achter de hori zon laten verdwijnen. In Apeldoorn schaakten de Leidenaars zaterdag be ter dan ASG. En niet een klein beetje beter, maar veel beter, hetgeen resul teerde in een duidelijk afgetekende ze ge: 2-7. Zo gaf Konings op zijn bekende tacti sche wijze Roozenbeek college over 'slecht uit de opening komen en dan toch nog winnen': zet na een slechte opening het bord in vuur en vlam, breng dan een dameoffer tegen drie stukken en roep dan je tegenstander op het matje. Ook Dirk Sikkel zag kans zijn slechte opening goed te ma ken, maar een enorme ruilpartij leidde tot remise. Eenzelfde score liet Wi- chers aantekenen. Hij speelde door tot er twee 'kale' koningen op het bord stonden in een overigens bar slechte partij. Aalders dacht dat hij in een soort Wolga- gambiet op winst stond, maar Heems kerk toonde glashard aan, dat dit zelf bedrog was. Van der Marei leek een slecht staand eindspel te hebben, maar matdreigingen en paardvorken deden hem winnen. Tolenaar vloerde zijn opponent met een valletje in tijd nood, terwijl Joop Bakker s valstrik leidde tot een mataanval. Winst was er ook voor Charles Kuijpers. Slechts Serdijn boekte een negatief resultaat, omdat hij twee zetten verwisselde. Rest nog een hagpartij van Ossewaar- de. In een eindspel met 'ongelijke lo pers' heeft hij zo fel op winst gespeld, dat de hangstand voor hem verloren lijkt. Derhalve is de prognose 3-7 voor LSG. Voorschoten I is nu duidelijk op de weg terug in klasse II C. Zaterdag werd er stevig voor de punten geknokt bij het Haagse DD II. Wouters zag nog net zijn koningsaanval verzandde in remi se, maar een tijdje later liep Voorscho ten in v\jf minuten naar 4Vfe-Vi. Wise combineerde Enschedé van het bord, Brouwer triomfeerde met zyn prie mende loper over de witte velden, Lin deboom veroverde de dame en Bert Houweling hield het klein maar fijn: pionpromotie. Met drie maal dezelfde stelling en derhalve remise zorgde Van Schaik voor 5-1. Toen ging het echter mis. Een pionnenstorm over rompelde Bongers en een blunder kostte Both een toren: 5-3. Thieme had wel een gelijke stelling, maar planloos spel deed ook hem verliezen: 5-4. De enige hangpartij van Huizer is zeer ingewikkeld. Om met het KNMI te spreken het kan vriezen of dooien. Hij heeft een pion meer. maar zijn tegen stander heeft met een dame in Hui- zer's stelling allerlei dreigingen. Philidor II/Leiden leek tegen Moerwijk I regelrecht de boot in te gaan. Na de remise van Van Loon verloren Vriend, Van Halderen en Smit. Theo Piket, Kohlbeck en Jeroen Piket trokken de stand echter weer gelijk. Dankzij de winst van Barkema kwam Philidor zelfs op 4VMM, maar Jongsma ver knoeide het. Hij dacht veertig zetten gedaan te hebben toen zijn vlag viel maar het waren er 39; derhalve verlies. Het dameeindspel van Marcel Piket le verde niet meer dan remise op, zodat de eindstand 5-5 werd. Alle hoofdprijzen bij Engelse strijd i CRAWLEY (ANP) - De nieuwste tafeltennislichting van China heeft binnen een tijdsbe stek van een maand Europa veroverd. Na de suprematie op de open Scandinavische kampioenschappen in december kwam de Chinese jeugd in het afgelopen weekend in het ondergesneeuwde Crawley in Sussex zo mogelijk nog dominanter voor de dag. Reorganisatie bij biljartstrijd Alle hoofdprijzen op de open En gelse titelstrijd werden door de Aziaten opgeslokt, voor de te genstanders restten slechts wat kruimels in de vorm van een spaarzame tweede en meer derde plaatsen. Bettine Vriesekoop was één van de lichtpunten van de Europese afvaardiging. Zowel in het enkelspel als in het ge mengd dubbelspel bereikte zij de kwartfinales. Het arsenaal aan topspelers/speel- sters in China is onuitputtelijk. In april 1981 veroverden de Chi nezen in het Joegoslavische Novi Sad alle zeven wereldtitels op su perieure wijze. Zeven maanden later stuurde de bond een com pleet nieuwe, jonge lichting naar Europa "om ervaring op te doen". De juniores, van wie epn enkeling laag op de wereldrang lijst staat (Chen Xinhua, 47ste) en de rest vijwel onbekend is, zijn door. de combinatie van ser vice en rubber materiaal schier onverslaanbaar. In Crawley kwam er geen Europeaan aan te pas. Zes van de zeven finales wa ren een Chinees onderonsje. In de herenfinale versloeg de 19-ja- rige Teng Ji in vier games zijn twee jaar jongere landgenoot Jiang Jialing "in december in Vaxjo" winnaar van de open Scandinavische. Bij de damles- strijd verloor de Chinese kam pioene Dai Li Li (18) van haar even oude naamgenote Chen Li Li in vijf games. Dai Li Li had daarvoor de opmars van de Europese vedettes per soonlijk een halt toegeroepen. In de kwartfinales elimineerde ze de als derde geplaatste Bettine Vriesekoop met veel moeite in drie games (21-19, 21-14, 21-18). Een ronde later schakel de ze de Europese kampioene Valentina Popova uit de Sowjet- Unie met ruimer verschil (21-9, 21-15, 21-12) uit. In het gemengd dubbel speelde Bettine Vriesekoop voor de gele genheid met de Zweed Ulf Carls- son. Met haar vaste partner And- rezj Grubba was de Hazerswoud- se studente aanvankelijk als eer ste geplaatst. De Pool kwam ech ter niet opdagen door de politie- Bettine Vriesekoop was bij de open Engelse kampioenschappen één van de lichtpunten van Europa. In het enkelspel en in het gemengd dubbelspel reikte zij tot de kwartfinales. ke verwikkelingen in eigen land. Met de 20-jarige Carlsson, die in de Westduitse bundesliga een aardige cent bij elkaar slaat, reik te Vriesekoop tot de laatste acht. Daar werd het duo verslagen door de Chinesen Jialing/Chen Li Li met 16-21, 18-21. De prestaties van de overige Ne derlanders waren uiteraard van minder gehalte. Bij de heren viel vooral de aanpak van de nieuwe coach Stencel op. De Joegoslaaf is voorstander van een intensie ve warming-up en stevige trai ning. Ron van Spanje, Patrick Swier en Anne Vlieg behaalden behoorlijke resultaten. Uitslagen finales: dames enkel: Chen Li Li (Chi.) - Dai Li Li (Chi.) 21-14, 21-18, 17-21, 11-21, 21-17. Heren enkel: Teng Ji (Chi.) - Jiang Jia ling (Chi.) 21-19, 20-22, 21-17, 21-13. Gemengd dubbel: Chen Xinhua/Chen Li Li (Chi.) - Ro Yoon Kwan/Yang Young Ma (ZKor.) 21-8, 21-16. Heren dubbel: Teng Ji/Fan Chang Mao (Chi.) - Jiang Jialing/Chen Xinhua (Chi.) 21-16, 21-17. Dames dubbel: Dai Li Li/Chen Jieling (Chi.) - Chen Li Li/Xie Xiaoyan (Chi.) 21-17, 21-19. Gemengd dubbel kwartfinales: Jiang Jialing/Chen Jieling (Chi.) Carlsson/Vriesekoop (ZweJNed.) 21-16, 21-18. HAARLEM (ANP) - Geen biljarter in Nederland hield zich dit s serieus bezig met het kunststoten als Jean Bessems. De beloning was bij de nationale titelstrijd in Haarlem overeenkomstig de inspanningen van de Limburger. Bessems veroverde het nationale kampioenschap en gaat eind februari samen met titelverdediger Hans de Jager naar Barcelona om deel te nemen aan het Europees titeltoernooi. Jean Bessems onttroonde in Haarlem de als tweede geëindigde Cees van Oosterhout, die sinds het herinvoeren van het nationaal kampioen schap in deze artistieke biljartsoort steeds de titel in handen had gehad. Zaterdagavond werd al duidelijk, dat Van Oosterhout de vierde achter eenvolgende titel wel kon vergeten. Bessems speelde toen in de als moeilijk bekend staande stootbeelden voorbeeldig en sloeg een kloof met de concurrentie, die gisteren niet meer te overbruggen viel. De eindscore van Bessems, 287 van de 500 te halen punten in 168 beurten, bleef echter ver verwijderd van het Nederlands record (337), dat De Jager vorig jaar in Apeldoorn vestigde. Ereklassefinales worden vanaf komend seizoen met zes deelnemende biljarters gespeeld. De finaletoernooien zullen daardoor drie in plaats van de huidige vier dagen met acht finalisten duren en beginnen voor taan op vrijdag. Dat zijn de belangrijkste resultaten van sleutelwerk aan de opzet van de belangrijkste nationale titeltoernooien. De Konink lijke Nederlandse Biljartbond heeft zich de afgelopen tijd bezig gehou den met het ontwerpen van een formule voor ereklassetoernooien, die de sport voor het publiek aantrekkelijker moet maken. De KNBB durfde ingrijpender veranderingen niet aan. De partijen wer den niet ingekort of, zoals in België momenteel gebruikelijk, in sets verdeeld. Het anker kader 47/2 en het libre blijven bestaat als ereklasse- spelsoorten. KNBB-voorzitter Lageweg: "die twee spelsoorten vormen de basis van de opbouw naar de top. Daar kunnen wy in ons land, met de brede top, niet aan tornen". Wat de kaderkampioenschappen betreft bestaat de kans, dat er niet elk jaar meer een titelstrijd gehouden wordt. De KNBB gaat daarbij meer in het ritme van de Europese bond (CEB). Verder gaat de biljartbond door met het houden van vijfkamptoernooi- en. De suggestie er een driekamp van te maken werd naast zich neerge legd. Door het vervroegen van de aanvang der avondpartijen en het invoeren van een beurtenlimiet verwacht de biljartbond dat het nachtwerk tij dens de nationale titeltoernooien voorgoed verleden tijd zal zijn. LEIDEN Hennie Stamsnijder en Reinier Groenendaal hebben dit weekeinde tijdens sterk bezette wielerveldritten hun tanden aan de concurrentie laten zien. Zon- Bronstring mede aan kop LEIDEN - Na twee ronden uit de strijd in de halve finales van het nationale damkampioenschap heeft geen van de twintig spelers de maximale buit van vier pun ten behaald. In groep A wordt het klassement aangevoerd door Luteyn en Boom met drie punten. In de an dere groep behaalden Vermin, Scholma en Leidenaar Bron string een zelfde score. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde zijn: Groep A: Bergsma-Smeenk 1-1, Brouwer s-Boom 0-2, Heusdens-Van der Borst 2-0, Van Westerloo-Lu- teyn 1-1, Bies-Beerepoot 1-1. De stand is: 1. Luteyn en Boom 3 pnt., 3. Bies, Bergsma, Beere- poot, Van Westerloo, Heusdens en Smeenk 2 pnt., 9. Van der Borst en Brouwers 1 pnt. Groep B: Van der Kooy-Bron- string 1-1, Scholma—Kain 2-0, Vermin-Berends 1-1, Van Til- borg-Wemer 1-1, Stokkel-Pal- mer 1-1. De stand is: 1. Vermin, Scholma en Bronstring 3 pnt., 4. Stokkel, Van der Kooy, Palmer, Van Til- borg en Berends 2 pnt., 9. Wemer 1 pnt., 10. Kain 0 pnt. dag bleef Stamsnijder in Dene kamp de Duitser Klaus-Peter Thaler 23 seconden voor. De we reldkampioen wenste te demon streren niet voor niets tot sport man van het jaar verkozen te zijn. Of hij daar in slaagde blijft een subjectief iets, maar in ieder geval wees Stamsnijder in deze cross metTha'ier èën van zijn be langrijkste rivalen voor de ko mende W.K-strijd terug. Groe nendaal eindigde kort achter Thaler als derde. Groenendaal le verde de dag daarvoor in het Bel gische Gillebeek een uitstekende prestatie af. De prof uit st. Mi chielsgestel won overtuigend en liet daarbij Johan Gillebert, de "coming-man" in België, en de onverslijtbare Roger de Vlae- minck ruimschoots achter zich. Cees van de Wereld en Stamsnij der finishten verder naar achte- Na de succesen vorige week zon dag in het modderige Nieuw koop hadden de wielerveldrij- ders uit de Leidse regio dit week einde weinig in te brengen. De hernieuwde vorstinval was daar mede schuldig aan. Kersvers Zuid-Hollands nieuwelingen kampioen Martin Overdevest dorstte in Denekamp niet veel ri sico's te nemen. Een ongelukki ge val aou immers wel eens het einde van zijn nationale titelaspi- raties kunnen beteken. Achter o.a. winnaar Ruth uit Duitsland en nummer twee Martin Hen driks uit Assen eindigde de Lei denaar als vijfde. GAINESVILLE (ANP) - De Oost duitse zwemster Petra Schneider heeft tijdens internationale wed strijden in Gainesville (Florida) de beste wereldtijden gezwom men op de 800 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag. Schnei ders tijden gelden niet als we reldrecords, omdat er in Gaines ville in een 25-meterbad ge zwommen werd. Op de 800 meter vrij verwezenlijkte de Oostduitse de tijd van 8 minuten 17.33 se conden. Tot vrijdag was de Ame rikaanse Cynthia Woodhead op die afstand het snelst geweest: 8.18,77. Op de 200 meter wissel slag was Schneider tweetiende van een seconde sneller dan het wereldrecord van Tracy Caul- kins: 2.10,60. De Oostduitse ploeg won op de openingsdag van de zwemstrijd in Gainesville vier van de viif in dividuele wedstrijden. Behalve Schneider waren Ute Geweniger (100 meter school) en Caren Met- schuck (100 meter vlinder) aan de winnende hand. De vijfde ze ge was voor de Britse June Croft, die op de 200 meter vrije slag sneller was dan de concurrentie. Op de tweede dag van de korte- baanwedstnjden voegden de Oostduitse zwemsters vier eerste plaatsen toe aan de vier die zij op de eerste dag behaald hadden. De opvallendste prestatie kwam opnieuw op naam van Petra Schneider. Op de 400 meter wis selslag versloeg ze de Ameri kaanse Tracy Caulkins met maar liefst acht seconden. Schneider finishte na 4 minuten en 33,65 se conden. Bij die verrichting verbleekten de wereldtijden van Ute Geweniger, Caren Metschuck en de Cana dees Victor Davis. Ute Geweni ger (17) zette de snelste tijd neer op de 200 meter schoolslag met 2.26.17. Caulkins. die tot dusver de beste wereldtijd achter haar naam had met 2.27.32, tikte als tweede aan Caren Metschuck voert de wereldranglijst op de 50 meter vrije slag aan. De 18-jarige Oostduitse zwom de kortste sprintafstand in 25 20 seconden 4/10e sneller dan de Amerikaan se Jill Stcrkcl, die als tweede ein digde. Bij de heren kwam de beste presta ties op conto van de Canadees Victor Davis. Hij werd de snelte ter wereld op de 200 meter schoolslag, op 25 meter banen. Davis (17) tikte aan na 2 11 54. waarmee hij de oude toptijd van de Rus Robert Zhoelpa (2.12.77 Gainesville 1981) ruimschoots verbeterde. Hennie Stamsnijder gaat juichend over de streep. John Kuyvenhoven sukkelen beiden met rugklachten en kwa men daarom niet in actie. Hans Steekers concentreerde zich dit maal op de regionale rit te Lisse. Het clubkampioenschap van de Bollenstreek stond mede op het spel, wat voor de Noordwijker- houter aanleiding was om zijn gezicht te laten zien. Steekers won met overmacht voor Rhett van Trigt. Cock van der Hulst werd derde voor zijn mede vete ranen Nico Slingerland en Her man Zuyderduin. Hans Steekers toog vervolgens naar Drunen, al waar hij 14de werd. Zaterdag was Alphenaar Michel Meere in Bleiswijck de sterkste, met Cock van der Hulst op de tweede stek. LONDEN (ANP) - In de zeilra ce om de wereld heeft de Ne derlandse sloep Flyer een nieuw snelheidsrecord ge vestigd. Opgejaagd door windkracht elf legden schip per Conny van Rietschoten en zijn bemanning 327 zee mijlen (605 kilometer) per et maal af. Dat komt neer op ruim 25 kilometer per uur De Flyer, op korte afstand ge volgd door de Ceramco uit Nieuw-Zeeland, bevindt zich momenteel in de Zuid-Paci- fic voor het derde traject Auckland-Mar del Plata. Door de stormachtige wind liggen de twee schepen ruim voor op het tijdschema. Mor gen zullen beide waarschijn lijk al Kaap Hoom, het zuidelijkste punt van Zuid- Amenka bereiken. De tempe ratuur ligt dik onder nul. On danks vele ijsbergen en de daaraan verbonden risico's varen de Flyer en Ceramco op topsnelheid Vermoede lijk zullen de twee sloepen Mar del Plata dagen eerder aandoen dan de prognose luidde. 18 januari. De twee schepen hebben grote voorsprong op de rest van het veld. De afstanden varieren van 250 tot 1000 zeemuien. Kasseien moeten weg PARIJS (ANP) - Dc wielerklas sieker Parijs-Roubaix dreigt zijn karakter te verliezen. De Franse overheid heeft aange kondigd dat de kasseiweg- getjes, die bij het wielrennen de beruchte "Hel van het noorden" vormen, gereno veerd moeten worden Om de klassieker, die in 1896 voor het eerst werd gehouden, te redden hebben de organisa toren Lévitan en Goddet een ><.rsl« l 'ii.tn <-<-n gedeelte van het parcours onder mo numentenzorg te plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15