'Ik doe nu voor niemand meer onder' Ria reed goed, Alie was sterker" il.O/0 Ykema bluft sprintploeg volledig af Hilbert van der Duim blijft op NK overeind "Geen psycholoog nodig, maar oogarts" Tijd stond even stil... MAANDAG 11 JANUARI 1982 HEERENVEEN (GPD) - Zesdui zend meter slechts is het Neder lands dames-schaatskampioen schap lang als men de vier af standen bij elkaar optelt. Wie na afloop van die titelstrijd in het gezicht van Alie Boorsma heeft gekeken, moet zich oog in oog hebben gewaand met iemand die net de elfstedentocht onder de meest barre omstandigheden heeft volbracht. Voor Alie Boors ma, vorig jaar als het ware uit het niets gekomen en Nederlands kampioene bii verrassing, was ADVERTENTIE i geeste- Ontspannen HYPOTHEEKRENTE Rentedaling RPS Hypotheken van 11.' Werkelijke jaarrente 12.38% Wilt u meer weten over een RPS Hypotheek, bel dan (020) 5918011 of haal de folder op het postkantoor. (\/j postgiro Yft? rijkspostspaarbank De Friezin was niet alleen de titel verdedigster, ze was ook degene die op meer dan één front de strijd aanbond met Ria Visser. Ze wist dat dit kampioenschap vooral in het teken zou staan van de tweestrijd tussen haar en Ria Visser. Pal voor het kampioen schap voelde ze zich allesbehalve zeker van haar zaak, verkondig de blij te zullen zijn met een plaats bij de eerste vier, en wees Ria Visser aan als de grote favo riete. „En niet om de aandacht af te leiden. Ik vóelde me gewoon niet zeker", verklaarde ze giste ren nadat ze was gehuldigd als Nederlands kampioene. Twee keer ontmoette ze Ria Visser gisteren. Op de 1000 meter liep ze nog iets uit, op de 3000 meter mocht ze 10 seconden verliezen. Het werden er uiteindelijk nog geen vijf. Alie Boorsma: „Dit kampioenschap geeft erg veel voldoening, omdat ik er zo zwaar voor heb moeten knokken. Voor al op de 3000 meter ging het be ter dan verwacht, uiteindelijk heb ik in Nederland nog nooit onder de 4.50 gereden. Ik wist dat ik op Ria mocht verliezen en het was dus zaak om haar goed in de peiling te houden. Toen we over de finish gingen wist ik ei genlijk nog niet hoe het zat. Ik wist dat tien seconden hónderd meter is, maar ik wist niet meer hoeveel honderd meter was". Echt uitgelaten was ze nauwelijks na haar drie kilometer. Het licha melijk herstel was er vrij snel, geestelijk bleef de vermoeidheid. Ze weigerde om samen met Ria Visser voor de televisie te ver schijnen. Alie Boorsma: „Ik kon het niet meer opbrengen. Ik had geen puf meer." Heel v at meer ontspannen liep Ria Visser na afloop rond. Ondanks de tweede plaats kon ze op een uitstekend kampioenschap te rugzien, wellicht een van de bes te uit haar loopbaan. „Maar", zei haar trainer Rien de Roon na de 1000 meter al, „Ria kan nog zo goed rijden. Alie is op dit mo ment de sterkste". Ria Visser: „Ik heb optimaal gere den, ik kan niet harder, en dat geldt ook voor Alie. denk ik. Mis schien dat het op het EK en WK nog wat beter gaat." Rond die internationale toernooien zal Ria Visser zich onder het „ge zag" van kernploegtrainer Henk Louwmans moeten plaatsen. Ria Visser: „Ik heb daar geen moeite mee. We gaan gewoon wat oplos singen voor mogelijke pro bleempjes zoeken. Dat lukt best. Er zijn verschillen in training, maar die zijn er in dit stadium van het seizoen ook binnen de kernploeg, dus daar komen geen moeilijkheden uit voort". Henk Louwmans ziet ook al geen problemen meer met Ria Visser, die volgend weekeinde met de andere kern ploegleden deel neemt aan de selectiewedstrij den voor het WK-sprint. Wellicht liggen daar dan ook nog wat kan sen voor Ina Steenbruggen en Yvonne van Gennip, die in de hoogst boeiende strijd om de derde en vierde plaats sneuvel den. Met minimale verschillen plaatsten ook Thea Limbach en Joke van Rijssel zich voor het EK in Heerenveen. Vooral voor Ina Steenbrugge was de teleur stelling groot. Immers, na de eer ste dag stond ze er uitstekend voor. Een verknalde duizend me ter richtte echter onherstelbare schade aan. Dank zij een sterke 3000 meter klommen Joke van Rijssel en Thea Limbach hoge rop, terwijl Yvonne van Gennip op de 500 meter al de slag miste. Ria Visser wordt na haar nederlaag tegen Alie Boorsma getroost door haar coach Rien de Roon: "Jij reed goed, maar zij was gewoon sterker..." HEERENVEEN (GPD) - Hoewel hij allerminst de uitgesproken fa voriet was voor de spnnttitel, bleek Jan Ykema heel zeker van zijn zaak. Toen hij zich voor het weekeinde bij zijn collega's van de kernploeg voegde, wees de 18- jarige Fries naar zijn nieuwe spij kerbroek: „Die heb ik gekocht om er bij de ceremonie protoco lair netjes bij te lopen". Op het ijs maakte Jan Ykema zijn bluf vol ledig waar, al moest hij wachten tot Miel Govaert een laatste aan val op zijn koppositie zag stran den. Het is voor het Nederlandse sprin ten. dat internationaal nog steeds teert op het laatste olympische succes van Lieuwe de Boer (brons in Lake Placid), uiteraard gezond dat het kampioenschap in handen is gekomen van een tiener. Bovendien behoort Geert Kuiper, weliswaar drie jaar ou der dan Ykema, tot dezelfde ge neratie die het vorig jaar door Joint Jorritsma binnen de kern ploeg werd geloodst. Kuiper baarde vorige week in Inzeil op zien met zijn 37,96. maar kwam nu met name op de 1000 meter te kort om het erepodium te berei ken. Jan Ykema trof wel Miel Govaert en de onttroonde Lieuwe de Boer naast zich. Als beste kilo- meternjder in het voorseizoen was de dubbele triomf van Go vaert od zijn specialiteit volgens de Verwachting, maar de winst die hij ermee boekte, was mini maal. Lieuwe de Boer was voor zijn doen opvallend op dreef op de voor hem altijd matige 1000 meter. Zo goed zelfs dat de totaalzege hem normaal gesproken niet kon ont gaan. maar de 30-jarige Fries miste de boot op zijn favoriete 500 meter. Een onregelmatige HEERENVEEN (GPD) - Over drie weken is Hilbert van der Duim bij het Europese titeltoernooi in Oslo de te kloppen man. De 24-jarige Heerenve- ner heeft zichzelf de favorietenrol opgedrongen door de wijze waarop zijn vierde opeenvolgende nationale kampioenschap gestalte kreeg. Met een formidabele tien kilometer, die op Nederlands ijs nimmer zo snel werd voltooid, en een indrukwekkende 5000 meter toen zaterdag hinder lijke wind een nog scherpere tijd in de weg stond, etaleerde Van der Duim in zijn eigen woonplaats de enorme macht waarover hij thans be schikt. Kanshebber Vooruit kijkend naar het EK in Bislett, waar hij het vorig jaar tij dens het WK zichzelf vonniste met enkele onvoorstelbare blun ders, vertelde Van der Duim gis teravond: „Ik weet nu zeker dat ik voor niemand hoef onder te doen. Oxholm en Gustafson zie ik nog als concurrenten en mis schien Falk-Larsen". De doof hem genoemde Scandina- viërs lijken echter eerder partij te zijn voor Frits Schalij, die in Hee renveen uitstekend in het spoor bleef van Van der Duim en nu voldoende gerijpt lijkt voor een tweede Nederlandse ereplaats Oslo, danwel de volgende maand Een doorbraak i De kracht die Van der Duim uit straalt (hij benaderde op de tien kilometer zijn persoonlijke top tijd van Lake Placid tot op een fractie) bestempelt hem tot de grootste kanshebber, ofschoon er op de kortste afstanden mo menteel toch iets bij hem hapert. Dat hij Frits Schalij net als vorig jaar voorrang moest geven op de 1500 meter was op zich niet zo bijzonder. De schaatsmijl heeft hem tot dusver nooit het meeste succes gebracht, het is zijn minst sterke van de vier afstanden. tijd HEERENVEEN (ANP) - Henk Boer en Tjaart Kloosterboer, de ijstrainer en de conditietrainer van de allround kernploeg, den ken een oplossing te hebben ge vonden voor het valprobleem van Hilbert van der Duim. Voor taan inspecteren Boer en Van der Duim zeer grondig de baan, waar de wedstrijd al worden ge reden. Die baaninspectie is ge richt op eventuele scheuren in het ijs in de bochten en op hob- belige oppervlakten. Gebleken is, dat de valpartijen van de vier voudige Nederlands kampioen niet te wijten zijn aan een ge brekkige bochtentechniek. Boer: "Van der Duim gaat onderuit, omdat hij in scheuren rijdt. Hij heeft geen psycholoog nodig maar een oogarts. Als hij goed kijkt behoeft hij niet te vallen". Op natuurijs, zoals in het Bisletsta- dion in Oslo, waar het Europese kampioenschap wordt gehou den, vertoont de oppervlakte meer onregelmatigheden dan op kunstijs. "Van der Duim moet met mij daar voor elk nummer de bochten controleren. Als de bochten aan de binnenranden scheuren vertonen, moet hij maar een ruimere bocht nemen. Dat kost iets tijd. Maar dat maakt hij op het rechte eind wel weer goed". De afvallers van de kernploeg gaan de komende twee weekeinden rijden in Davos. Egbert van 't Oe ver gaat mee als begeleider. Uit zijn eigen juniorenkernploeg neemt Van 't Oever Fred van Wil- tenburg en Hein Vergeer mee. Het tweetal wordt aangevuld met Marcel Scheperkamp, Eg- bert Post. Rob Vunderink en eventueel Harm van der Pal. Laatstgenoemde kreeg de keus tussen meedoen aan de selectie wedstrijden voor het wereld kampioenschap sprint of meerei zen naar Davos. maar dan zal wel de bochte nangst moeten verdwijnen waar mee hij momenteel enigszins worstelt. De vier valpartijen waarmee hij de afgelopen weken weer aller aandacht op zich ves tigde, hebben hem tot enige voorzichtigheid gemaand. Daar om bleef met name zijn 500 me ter iets beneden de verwachting en kon Schalij toen enige winst op hem boeken. Van der Duim: „Ik durf inderdaad de bochten niet blindelings in te gaan. Die valpartijen blijven toch een beetje in mijn gedachten. Dat moet eerst slijten. Daarom komt die sprintvierkamp me de volgende week heel goed uit. Verder heb ik niet zo heel veel ambities om aan het WK Sprint mee te doen. Als ik me er niet voor plaats, zal me dat weinig doen". Schalij Had Van der Duim op het vorige NK nog een ruime voorsprong (3,5 pnt.) op de toen als derde geëindigde Schalij, de kloof die het tweetal van elkaar scheidde bedroeg nog maar driekwart punt. Met een voor zijn doen nor male 500 meter zou Van der Duim verder weg zijn gelopen, maar Schalij heeft zich onmis kenbaar weer iets verbeterd. De Noordhollander kwam zowel op de vijf als tien kilometer dich ter in de buurt van Van der Duim. Ronduit spectaculair was zijn progressie op het langste tra ject. Weliswaar moest hij elf se conden prijsgeven in zijn uitste kende 10.000-meterrit tegen Van der Duim, de persoonlijke top tijd van Schalij bleek op de eind streep met liefst zeventien secon den te zijn aangescherpt. Waarbij nog vermeld kan worden dat Schalij een jaar geleden bij het NK nog 36 seconden langzamer was dan de enige schaatser in de geschiedenis die viermaal achter elkaar de Nederlandse titel voor zich opeiste. Het NK-schaatsen in Heerenveen werd een Friese aangelegenheid. Bij de allrounders won Hilbert v.d Duim (links), Alie Boorsma (midden) triomfeerde bij de dames, terwijl Jan Ykema over de snelste sprint beschikte Wist Schalij zich dus erg knap te handhaven in de nabijheid van Van der Duim, de tweedeling in de Nederlandse top is er alleen maar scherper door geworden. Van Yep Kramer veronderstelde bondscoach Tjaart Kloosterboer nog dat deze de leemte zou op vullen. maar het verschil met het toonaangevende duo bleek nog erg fors Kloosterboer hield ech ter vol: „Ik blijf erop vertrouwen dat Kramer harder kan op de 1500 meter. Op de lange afstan den komt hij maar niet door een bepaalde pijngrens heen". Rooskleurig was het allemaal niet wat Kramer, die het vorig jaar sa men met de vallende Van der Duim de vierde WK-positie voor Nederland verspeelde, op de har de Heerenveense ijskorst liet zien. Een beetje gelijk had Kloos terboer trouwens wel met zijn opmerking: „Je kunt niet zeggen dat er na Van der Duim en Scha lij helemaal niets komt. want op enkele afstanden heb je jongens die redelijk mee kunnen ko- Aanwinst tegen de zin van Kloosterboer dit jaar in de kernploeg mocht debu teren en het meteen overtuigend deed ook. Zijn capaciteiten als stayer waren al bekend en de voorbereiding in de nationale se lectie blijkt hem nog sterker en ook veelzijdiger te hebben ge maakt. In het moeilijk te voor spellen gevecht om de vierde plaats in de EK-ploeg gaf Sibran- dy zijn rivalen geen schijn van kans. Dank zij een zeer fraaie 10.000 meter, waarvoor hg als eerste het ijs op moest en hem voor het eerst een tijd ondèr de 15 minuten opleverde, schoof Si- brandy zelfs nog langs Yep Kra mer naar de derde plaats in de eindklassering. Niet alleen door zijn instelling op het ijs is Sibrandy een aanwinst voor de kernploeg. Zgn sponta niteit kan een verfrissende uit werking hebben rond de coaches Boer en Kloosterboer Achter Sibrandy en Kramer viel voor de rest van de kernploeg de deur in het slot. Post weerde zich verdienstelgk, maar meer dan een vijfde plaats zat er voor de Drent gewoon niet in. Hetzelfde gold voor Vunderink, net als Si- start benadeelde hem zaterdag, maar De Boer wilde zijn neder laag daarop niet afwentelen. „Het is de laatste tgd te gemak- kelgk gegaan op de 500 meter. Onwillekeurig neem je het daar om wat te licht op", was zgn ver klaring. Daarentegen bruiste Jan Ykema van energie. Hg leverde zijn bes te prestatie in een fascinerend t weegt'vee hl met Geert Kuiper, hetgeen resulteerde in de snelste 500 meter-tijd, die ooit op Neder lands ijs tot stand kwam. Zgn tweede kilometer had nog wel iets sneller gekund. „Maar die reed ik op safe. Ik durfde niet het risico te nemen om alles door een val te verspelen", meldde Ykema naderhand. Met een zucht van verlichting voegde hg eraan toe gelukkig verzekerd te zgn van de WK-deelneming. terwgl de ande re sprinters van de kernploeg de volgende weck in de slag moeten met de beste allrounders. Prestigegevecht Deze confrontatie, eveneens in Heerenveen. zit de sprinters niet lekker, maar ze hebben zich er morrend bij neergelegd. Voordat de eindstand vaststond, liet Miel Govaert weten niet aan het pres tigegevecht te willen meedoen als hg tweede zou worden. „Dat is een zeer slechte voorbereiding op het WK. Terwgl in het buiten land de sprinters rustig kunnen doortrainen. moeten wij ons nog eens selecteren. Daar voel ik niets voor", was 'aanvankelijk zijn standpunt Naderhand draai de Govaert bij en gaat hg met vier andere sprinters én de all rounders Van der Duim en Scha lij een gooi doen naar de twee WK-plaatsen die nog vacant zgn. Govaert. De Boer en Kuiper kun nen nog hoop hebben, al gaat de spanning die Van der Duim en Schalij minder voelen een grote rol spelen. Slechter ziet het eruit voor Ket en de sterk teruggeval len Uilkema. Vooral Uilkema, die alle nationale sprintrecords bezit, heeft amper nog gunstige perspectieven. Hij reed hard in het voorseizoen, maar kwam op het beslissende moment niet in het stuk voar. Jan Ykema. in de zomermaanden badmeester in Harlingen, is in sneltreinvaart naar de nationale top geklommen. Als 16-jarige bracht hg al 39,1 op de klokken, waarna gescheurde enkelbanden enige tijd het ergste voor zijn schaatstoekomst deden vrezen. Een jaar geleden bereikte hg bg het NK in Assen de vgfde plaats, ook toen juist voor Govaert In het voor Nederlanders desa streus verlopen WK in Grenoble eindigde hg als 20e. Toch wil Jan Ykema zich ondanks zgn nationale titel niet volledig op het spnnten toeleggen. In fei te zegt het allround-schaatsen hem veel meer. Ykema: „De all rounders knjgen meer waarde ring en dat is ook wel terecht. Zg werken er harder voor. Ik wil proberen op de 1500 meter de volgende Olympische Spelen te halen en misschien ga ik over en kele jaren wel helemaal over naar de allrounders. Ik ben pas achttien, en over vijf jaar ben ik misschien sterk genoeg om ook de 10.000 meter aan te kunnen". brandy een stayer, en Vergeer die over voldoende basissnel- heid beschikt om zich tot een van de betere klassementsrijders te ontplooien. Triest was daarentegen wel het af haken van Scheperkamp, die in de achterhoede belandde en Van der Pal. Hoewel hg niet mocht mopperen dat zgn derde valse start voor de 500 meter door de vingers werd gezien, was het ver der een en ai ellende voor de Fncs Op geen enkele afstand kon Van der Pal zich onderschei den en tgdens de tien kilometer kwam hg zelfs nog ten val. Na af loop bleef hg bg zgn besluit een punt te zetten achter zgn nog niet zo lange carrière, maar Henk Boer wil proberen hem alsnog op andere gedachten te brengen. „Ik heb hem gezegd dat hg niet de enige is die afgevallen is en er nog maar een nachtje over moet slapen", aldus Boer Van der Pais beste vriend in de kernploeg, Van der Duim, dacht er net zo over: „Het zou jammer zgn als hg het nu opgeeft Licha- melgk kan hg het bost aan, maar de spanning is voor hem te groot geweest". MOSKOU KOLBOTH (ANP) - Bjoerg Eva Jensen ts zonder .•nu:.' t' r.'-n ,ta:i I v.,n b.tikr- nis Noors schaatskampioene geworden Alle afstanden won ze De 500 meter in 43 95. de 1500 in 2.13.79, de 1000 me ter in 1.25.45 en de 3000 meter in 4.34.75, een nieuw Noors record In Moskou behaalde Natalia Petroesewa het Russisch kampioenschap. Ook zij won alle afstanden in de volgende tgden: 500 meter 42 7, 1500 meter: 2.16.2, 1000 meter: 1.25.3,. HEERENVEEN (ANP) - üoor ei hapering tn de electronische tijd waarneming moesten de organi satoren uan het toernooi om de Nederlandse schaatskampioen schappen de uitslag van de 500 meter voor allrounders samen stellen op grond wan met de hand geregistreerde tijden In de twee de rit (N ij dam-Sibrandy) bleef de klok voor Sibrandy op 37.02 seconden stilstaan Later kreeg de Amsterdamse stayer een tijd van 40 16 toegewezen, hetgeen een persoonlijk record zou heb ben betekend Volgens scheidsrechter Jan Chan- sius was er tijdenf de race ie mand door het oog gelopen", ivaardoor de tijd was stilgezet Sibrandy "ik kon me die tijd ook nauwelijks voorstellen". Uitein delijk moest hij met een "hand"- tijd van 41.10 seconden genoegen nemen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11