recht: winst toch verlies Strop om nek Veendam Engelse League in grote problemen Nieuw-Zeeland naar Spanje -C Fransen boos om plaatsing van Engeland Wereldbeker al in Madrid Flipperen en schipperen' Utrecht overweegt faillissementsaanvrage Toch meer oefenduels Nederlands elftal LFC-toernooi AZ'67 tweede achter Eintracht Frankfurt Speelschema door vorst danig in de war gestuurd Sport J- PARIJS (ANP) - De Franse voetbalbond heeft zaterdag bij de FIFA (wereldvoetbalfe- deratie) protest aangetekend tegen de beschermde plaats van Engeland bij de loting voor de wk-eindronde. De FI FA heeft Engeland met vijf andere landen het groepsaan- voerderschap toebedacht. De Fransen hebben tegen die indeling bezwaar, omdat de Engelsen de laatste jaren in ternationaal weinig gepres teerd hebben. Aan de hand van de Europese ranglijst, opgesteld door de UEFA, zijn de Fransen van mening dat de FIFA de positie van Enge land aan Polen moet aanbie den. De Polen zijn met alle andere Oosteuropese landen in de tweede categorie geplaatst. Hierbij spelen vooral econo mische motieven een door slaggevende rol. Door alle Oosteuropese landen in één beker te plaatsen is het uitge sloten dat weinig publiek trekkende wedstrijden tus sen Oosteuropese vertegen woordigers in de eerste ronde zullen voorkomen. De Fran sen vinden de sportieve as pecten van meer belang dan geldelijke en dringen bij de FIFA alsnog aan op een her waardering. SINGAPORE (ANP) - Nieuw- Zeeland heeft zich als 24ste en laatste land geplaatst voor het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal in 1982 m Spanje. Nieuw- Zeeland won gistermiddag in Singapore de beslissings wedstrijd om de bezetting van de tweede plaats in de groep Azié/Oceanié tegen China met 2—1. De ruststand was 1-0 in het voordeel van Nieuw-Zeeland. De 60.000 toeschouwers zagen voor Nieuw-Zeeland doelpunten van Steve Woodwin (24e) en Wynton Rufer (47e). De Chi nese treffer werd gemaakt door Huang Xiangdong (75e). Nieuw-Zeeland, dat vijftien kwalificatiewedstrijden heeft moeten spelen en tegen Fiji de recordscore van de kwali ficatieronde (13-0) op het bord bracht, is één van de vijf debutanten in de Spaanse eindronde. De andere vier landen die voor het eerst in het eindtoernooi spelen zijn: Koeweit, Algerije, Kameroen en Honduras. De 24 landen die in Spanje uit komen zijn: Argentinië (kam pioen) en Spanje (organise rend land); Zuid-Amerika: Brazilië, Chili en Peru; Euro pa: West-Duitsland, Oosten rijk, Belgié, Frankrijk, Sov jet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Engeland, Joego slavië, Italië, Schotland, Noord-Ierland en Polen; Noord- en Midden-Amerika: El Salvador en Honduras; Azie/Oceanië: Koeweit en Nieuw-Zeeland; Afrika: Al gerije en Kameroen. De beslissingswedstrijd in Sin gapore was noodzakelijk ge worden omdat China en Nieuw-Zeeland zowel in pun ten als doelsaldo gelijk waren geëindigd op de tweede plaats achter Koeweit in de eindronde Azie/Oceanie. Het duel werd aanvankelijk be heerst door de veel directer spelende Nieuw-Zeelanders, die bovendien hun surplus aan lichaamskracht in de strijd wierpen en van scheidsrechter Arppi Filbo vijf gele kaarten kregen. Woodin opende de score in de 24ste minuut en onmid dellijk na de hervatting ver dubbelde Rufer, die onder contract staat bij Norwich Ci ty, de voorsprong. De Nieuw-Zeelanders, die dui delijk meer hinder hadden van de vochtige hitte dan China, trokken zich na het tweede doelpunt meer terug op de eigen stellingen. De technisch bekwame, maar weinig doortastende Chine zen kwamen niet verder dan een doelpunt, een krap kwar tier voor tijd van Huang Xiangdong. MAANDAG 11 JANUARI 1982 MADRID (ANP) - Argentinië is niet meer in het bezit van de meest begeerde trofee van de voetbalsport, de wereldbe ker. Onder strenge bewaking is zaterdag de beker, sinds 1978 het bezit van wereld kampioen Argentinië, van Buenos Aires naar Madrid overgevlogen. Op 11 juli zal de Spaanse koning Juan Car los de gouden trofee, met een waarde van 8,5 miljoen gul den, overhandigen aan de winnaar van het toernooi om de wereldtitel. Zaalvoetbal LEIDEN Vanavond wordt er in de Inter-regionale Zaalvoetbal competitie een volledig pro gramma afgewerkt. Koosjardin speelt in Rotterdam een uitwed strijd tegen de Rotterdamse Stu denten, Sporthal Woudenstein, aanvang 20.30 uur. De Engel doet eveneens Rotterdam aan. In de Energiehal bind men om 20.50 uur de strijdt aan tegen Neptu- nus. In Katwijk om 20.00 uur de streekderby Glasbergen tegen De Tegelhandel. Een uur later komen EKL Boys en UVS tegen elkaar uit. Een ander Hoofdklas seduel, BAX tegen Noordwijk, wordt op woensdag in De Gaas- bak te Voorhout gespeeld. Deze wedstrijd begint om 20.00 uur. Vrijdag speelt het West II zaal voetbalteam in Sporthal Lieven- daal te Eindhoven een tweetal selectiewedstrijden tegen Bra bant/Zeeland en Limburg (met o.a. Heygele, Hermans, Kiers en Kuppen). Voor de Leidenaars Ron Bekooy, Hans van Leeu wen, Jan van der Reyden, Ben nie de Roo en Noordwijker Cees van der Wiel een laatste kans om zich bij de Nederlanse Selectie te voegen. UTRECHT (ANP) - FC Utrecht is gisteren twee winstpunten rijker en een financiële illusie armer geworden. De sinds lang vastgestelde inhaalwedstrijd tegen FC Gronin gen werd met 1-0 gewonnen. De club in nood trok bij het erbarmelijke slechte duel in Ijzige omstandigheden slechts 5000 toeschouwers, terwijl er op 9000 was gerekend. Vrij spel voor Gerard van der Lem sprake voor Utrecht. het 'flipperduel' met FC Groningen. Van 'kassa -ping' was overigens geen UTRECHT (GPD) - De bij FC Utrecht aangestelde bewind voerders mr. J. Stael en mr. W. Bekkers sluiten niet uit, dat zij het faillissement zullen aanvra gen van de Groningse eerste-di- visieclub SC Veendam. FC Utrecht heeft van Veendam nog f20.000 tegoed vanwege de transfer van Henk van der Vlag. Met deze transfer medio vorig jaar was een bedrag gemoeid van f30.000, te betalen in drie termij nen. Manager Cor Hesselberth heeft verklaard dat de eerste tien mille zijn overgemaakt, maar dat de betaling van het restant tot nu toe achterwege is gebleven. Be windvoerder mr. Stael deelde desgevraagd mee desnoods te gen Veendam te zullen gaan pro cederen. „Eventueel vragen we om de centen binnen te krijgen een faillissement aan". Penningmeester Reinder de Jonge van SC Veendam zei dat „bela chelijk" te vinden. „We moeten inderdaad nog een deel van de transfersom betalen", erkende hij. vDe tweede termijn had in november voldaan moeten zijn en de derde in februari. We heb ben aan de bewindvoerders van FC Utrecht een brief geschreven om tot een regeling te kunnen komen. Maar ik vind het een vreemde gang van zaken als de ene club de ander in het faillisse ment stort om zelf het hoofd bo ven water te kunnen houden". SC Veendam heeft met enige moei te zijn eigen spelers de salarissen over november kunnen uitbeta len. Maar de kas is nu geheel leeg. De Jonge: „We hebben sinds half november geen thuis wedstrijden meer gespeeld, dus ook geen inkomsten ontvangen" bijgelegd dat volgens Tuik er op korte termijn een bedrag van f25.000 aan FC Utrecht zal wor den overgemaakt. Rest dan nog een post van tien mille, die discu tabel blijft en voorlopig nog door de gemeente Arnhem zal worden vastgehouden. DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands elftal komt dit seizoen behalve tegen Griekenland, Schotland en Engeland waarschijnlijk nog drie keer in actie. Dit althans kan worden opgemaakt uit de woorden van voorzitter Arie Ligthart van AZ'67, dat zich intussen al bereid heeft verklaard spelers af te zullen staan aan keuzeheer Kees Rijvers. Arie Ligthart, die doorgaans optreedt als woordvoerder van de Oranje- leveranciers, komt daarmee tegemoet aan het reeds eerder geuite ver langen van het sectiebestuur betaald voetbal, dat vooruitlopend op de toezegging van de andere clubs al onderhandelingen had geopend met Oostenrijk en Italië. Mogelijk dat ook nog een datum zal worden gevon den voor een oefenwedstrijd tegen Brazilië, maar dit laatste hangt voor een belangrijk deel af van het feit of de Brazilianen genegen zijn in Nederland te spelen. In een eerder stadium wees Brazilië dit voorstel van de hand, maar vol gens sectievoorzitter mr. Eric Vilé, die zich uiterst content toonde met de toezegging van Arie Ligthart, zijn de Brazilianen inmiddels terugge komen op dit besluit. Wanneer dit voorgenomen duel tegen Brazilië en de wedstrijden tegen Italië en Oostenrijk zouden moeten plaatsvinden, is nog onduidelijk. Indien Brazilië akkoord gaat met het voorstel van de KNVB krijgt bondscoach Kees Rijvers wellicht alsnog de gelegenheid om de oude garde afscheid te laten nemen van het Nederlandse pu bliek. In de andere oefenduels evenwel, zo heeft hij intussen laten ten, wil Rijvers de voorkeur geven aan beduidend jongere spelers. De eventuele opbrengst van de extra interlands zal geheel naar de opvat ting van het sectiebestuur worden verdeeld over de 36 betaalde clubs. Iets dat met name de noodlijdende verenigingen momenteel als muziek in de oren zal klinken. „Want", zo onderkende ook Arie Ligthart, „er verkeren momenteel diverse clubs in financiële problemen en ik kan me zo voorstellen dat die best gelukkig zullen zijn met een deel van de opbrengst van extra oefenduels van het Nederlands elftal". Het idee van Arie Ligthart om bij afgelasting van het bekerprogramma nog komend weekeinde in Eindhoven een aantrekkelijke wedstrijd met spelers als Cruyff, Van Hanegem etc. te organiseren ten bate van de noodlijdende clubs, wordt door Eric Vilé als praktisch vrijwel onuit voerbaar beschouwd. Tuik bevestigt dat hij degene is ge weest die gemeentelijk commis saris Jan van Dam bij FC Utrecht eind november heeft ingelicht over mogelijke malversaties van FC Utrecht-kant met de toe gangskaartjes. Van Dam gaf deze informatie op zijn beurt door aan B en W van Utrecht, die onmid dellijk de officier van justitie in schakelden. Het justitiële onder zoek naar de frauduleuze hande lingen van het FC-bestuur is nog gaande. Jan Tuik, directeur dienst lichame- De gemeente Arnhem zal daar- Een ander financieel gevecht zijn de FC Utrecht-bewindvoerders aangegaan met de gemeente Arnhem. Ze eisen met spoed het nog in Arnhem achtergebleven deel van de recette op van de Eu ropa-Cupwedstrijd tegen HSV- Hamburg. „Daarvan is ook nog geen. stuiver ontvangen", aldus mr. Stael. „Dat heeft te maken met een verschil van mening over de hoogte van het aantal be zoekers in Arnhem. lijke opvoeding en sport in Arn hem, vertelt dat de gemeente zes tot achtduizend bezoekers meer heeft geteld dan het FC Utrecht- bestuur indertijd heeft opgege ven. Daarom meende Arnhem recht te hebben op een groter deel van de opbrengst. Inmiddels is de affaire in zoverre naast nog een claim bij FC Utrecht indienen. Na de wed strijd tegen HSV richtten sup porters van de FC voor bijna f 14.000 schade aan in bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf. B en W van Arnhem besloten de rekening daarvan aan FC Utrecht te presenteren. Van de recette, zo'n 30.000 gulden, kunnen de nog niet betaalde sa larissen van december niet afge rekend worden. Manager Hessel berth stelde teleurgesteld vast: "De mensen zetten graag een handtekening. We kregen er meer dan 60.000, maar dit sta dionnetje één keer vol was beter geweest". Trainer Berger zag het niet zo zwart. "Met deze kou is het geen lolletje om naar het voetballen te kijken. Mij valt het aantal niet tegen, want voor de winterstop kregen we niet meer dan 3000 man". De thuisblijvers kregen gelijk. Het spel van FC Utrecht en FC Gro ningen was bepaald niet hartver warmend. Het niveau was be droevend, maar de spelers had den nu respect voor eikaars be nen. Het resultaat moest op tech niek behaald worden, het veld was immers bikkelhard. Alle goede bedoelingen ten spijt kwam er weinig terecht van het streven van echt voetbal. De bal maakte de gekste capriolen, zo dat op de morrende tribunes al gauw het woord "flipperkast" viel. FC Utrecht stond na tien minuten al op winst. Een lange haal van de sinds Mansvelds vertrek vaste libero Van Veen bereikte op rechts Van der Lem. De Amster- LEIDEN - Wanneer op zondag 17 januari het KNVB-programma wordt afgelast, organiseert de voetbalvereniging LFC in de Groenoordhallen wederom een zaalvoetbaltoernooi. In vergelij king met voorgaande keren heeft de organiserende vereniging de opzet enigszins gewijzigd. De geinviteerde clubs zullen naast het eerste en tweede elftal ook met hun Al juniorenteam uitko men. Nu al hebben Xerxes, RVC, UVS, Roodenburg, Lugdunum, De Musschen en LFC toegezegd te zullen komen. dammer ontdeed zich op start- snelheid van zijn bewaker Mul der en kreeg de bal vrij voor het inschieten toen doelman Tukker eerst uitliep en zich vervolgens weer terugtrok. Tukker kon als excuus aanvoeren, dat hij gehin derd werd door de laagstaande Van der Lem knalde via de paal in en in feite had Utrecht de wed strijd daarmee gewonnen. FC Groningen immers is geen ploeg voor uitwedstrijden. Een trein- of busrit veroorzaakt kennelijk een soort van verslapping op de benen. Het was tenminste triest te zien, dat op de vleugels vrijge laten spelers het leer niet eens in de doelmond konden schoppen. Van Breukelen kreeg zodoende niets te doen. Hy behoefde in ne gentig minuten slechts één te zachte vrije trap van Van Dijk te stoppen. Achteraf verklaarden de Gronin gers liever niet gespeeld te heb ben. "We konden nooit behoor lijk trainen", zei Ronald Koe man. Trainer Verlangen maakte het allemaal niets uit "In het buitenland wordt ook normaal doorgespeeld. We moeten niet maar beter voetballen". WEST-BERLIJN (ANP) - AZ'67 is als tweede geëindigd in het zaal voetbaltoernooi in West-Berlijn. Winnaar werd Eintracht Frank furt. De Bundesliga-vereniging behaalde 16 punten uit 10 wed strijden en verloor slechts één maal, zaterdagmiddag van de Berlijnse amateurselectie met 1- 2. AZ'67 kwam zaterdagmiddag tweemaal binnen de lijnen. De landskampioen won met 3-2 van Hertha BSC en speelde gelijk (1- 1) tegen de amateurs uit Berlijn. De tweede plaats leverde de Alk- maarse club 5000 mark op. Ro nald Spelbos werd bij AZ'67 top scorer met acht doelpunten. Daarmee eindigde hij op de goal- getterslijst als tweede achter de Turkse aanwinst van Schalke '04, Tüfecki, die negen maal de roos trof. Het toernooi, dat vijf dagen duurde, werd bezocht door 28.866 toeschouwers. De eredivisieclub Sparta heeft gis termiddag in Gorinchem een oe fenwedstrijd tegen de amateur tweedeklasser SVW met 10-0 ge wonnen. Bij de rust leidden de Rotterdammers reeds met 6-0. René van der Gijp nam de helft van de doelpunten voor zijn re kening. De andere Rotterdamse goals kwamen op naam van Log- gie (3), Van Gaal en Meijer. Er waren 1000 toeschouwers en de leiding was in handen van scheidsrechter Hobe. In Schie dam versloeg Feyenoord voor 1500 toeschouwers SW met 1-0. Het enige doelpunt kwam in de 14e minuut op naam van Groe-' nendijk. Scheidsrechter was de heer Blankenstein. In het Haagse Zuiderpark won FC Den Haag voor 100 toeschouwers een oefenwedstrijd tegen Excel sior met 2-1. Excelsior nam door Nijssen de leiding waarna Pen (strafschop) en Rontberg voor de Haagse winst zorgden. In Amsterdam versloeg Haarlem met 6-1 de eerste divisie club Amsterdam. De Haarlemse doel punten kwamen op naam van Gullit (3), Van Leen, Leysner en Hendriks. Er waren 500 toe schouwers. Scheidsrechter: Van RieL LONDEN (ANP) - Voor de vijfde achtereenvolgende week werd vrijwel het gehele voetbalpro gramma in de Engelse League afgelast. De combinatie van vorst en langdurige sneeuwval maakten de velden onbespeel baar. Slechts twee duels vonden doorgang. De afgelastingen ontregelen het competitieverloop in de League danig. Manchester City voltooide zaterdag als enige club de eerste competitie helft. De rest heeft een of meer wedstrijden tegoed met als koploper Arsenal, dat vijf wedstrijden achterstand op Man chester City heeft. De clubs en de competitieleider maken zich zorgen over het verdere verloop. De competitie moet op 15 mei eindigen, een maand voor de af trap van het WK waaraan door Engeland, Schotland en Noord- Ierland wordt deelgenomen. In de periode tussen 15 mei en de WK wordt bovendien nog de be kerfinale in Engeland en de eind strijden in de drie Europa cups gehouden. Lee Walker, League official, maakte zaterdag bekend, dat nu al vast staat dat de clubs met grote speelachterstand (zo als Arsenal en Ipswich) veelvul dig midweeks zullen moeten spelen en straffe competitiepro gramma's zullen moeten afwer ken. Van die last is Manchester City be vrijd. Het speelde zaterdag op ei gen veld zijn 21 ste wedstrijd en verzuimde door het gelyke spel tegen Stoke de leiding van Ips wich Town over te nemen. Bij Stoke City maakte Dave Watson na zijn tussentijdse transfer van Southampton naar Stoke een be vredigend debuut. Stoke kwam aan de leiding door O' Callaghan die in de 38 ste minuut doelman Corrigan passeerde. Zeventien minuten na de rust scoorde Tre vor Francis de gelijkmaker. In Nottingham vielen alle treffers na de pauze. Ward en Wallace brachten de thuisclub op 2-0, voordat Worthington voor Bir mingham tegen scoorde: 2-1. Nottingham had de grasmat sneeuwvrij gehouden met dekk leden. Desondanks had Birming ham-manager Smith veel kritiek op het veld. Hij meende, dat er niet gespeeld had mogen wor den. In Glasgow versloeg Rangers kop loper Celtic met 1-0. Het doel punt viel in de 74 ste minuut, toen Jimm Bett een strafschop verzilverde. De nederlaag brengt het lijstaanvoerderschap van Celtic niet in gevaar. De club heeft nog vijf punten voorsprong op St. Mirren. West-Duitsland In de vierde ronde (achtste finales) van de strijd om de Westduitse beker hebben de Bundesliga- clubs geen misstappen begaan. Of het moet het gelijke spel (1-1) van VFL Bochum zijn in Mann heim tegen de amateurs van SV Waldhof. Bochum krijgt op 19 ja nuari kans zich te rehabiliteren, wanneer de amateurs op bezoek komen om alsnog een beslissing te forceren. NOU BEN IK EFFE -IIER OP VC/eiANO STOCKS Vi/SS//V<SSAj VCAABWMS&V MOra&ENV/f£?E& /V*S7&eQ4M- aeo CM ZU/D, CM 4W- óeewf- oost Borussia Mönchengladbach, Wer- der Bremen en FC Nürnberg kwalificeerden zich zaterdag al vast voor de kwartfinales. Borus sia had in Essen tegen Rot-Weiss voor 21.500 toeschouwers geen moeite met 0-4 te winnen. Wer- der deed het op eigen veld tegen Bayreuth rustig aan. Door twee doelpunten van Kostedde werd de overwinning (2-0) een feit. FC Nürnberg had aan een tikkeltje mazzel voldoende om Hannover 96 uit te schakelen (3-1). België Na de achttiende speeldag in de Belgische competitie zijn AA Gent en Standard Luik met 25 punten alleen aan de leiding ge komen. Titelhouder Anderlecht zag de wedstrijd tegen Water schei afgelast en bezet nu met twee punten minder de derde plaats. AA Gent leek in de thuiswedstrijd tegen Club Brugge op een ge makkelijke overwinning af te gaan. Na ruim een uur leidde Gent met 2-0 door treffers van Rombouts (35) en Mucher (68). Een kwartier voor tijd kwam Brugge op 2-1 door een treffer van Nilsson en wanneer scheids rechter Van Langenhove direct daarna niet een doelpunt van Van Binst had afgekeurd wegens buitenspel had Club Brugge toch nog één punt aan het duel over gehouden. Standard Luik zegevierde op eigen terrein, eveneens met 2-1, over Winterslag. De drie treffers in de ze wedstrijd kwamen voor de rust tot stand. Wendt bracht Standard al na zes minuten aan de leiding en acht minuten later leidde de thuisclub zelfs met 2-0 door een treffer van Arie Haan. Winterslag kwam na een halfuur weer wat dichterbij door een goal van Berger. Standard had na de rust verder af stand kunnen nemen. Graf zag echter de strafschop, die was toe gekend na een overtreding tegen Simon Tahamata, gestopt door doelman De Bruyne van Winter slag.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10