Verwarring over banenplan Politieke en hulp actie Polen begint C Van Mierlo: leger mag geen executie oefenen Nigeria huldigt Z-Alrika beleid Ruimtevaartpark in Oude Pekela Van Thijn komt alsnog met voorstel voor ambtenaren TH Delft: pensioen voor vijftig-plussers Kinderbijslag naar inkomen is nog niet van de baan Sabotage Utrechtse kabel namens tv-piraten Zwolsman duikt weer op met nieuw project Affiches via winkels en kiosken DONDERDAG 7 JANUARI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD/ANP) - Het na bootsen van een executie van partizanen hoort niet thuis in le- geroefeningen. Dat antwoordt defensieminister Van Mierlo op vragen van het Tweede-Kamer lid Van der Spek (PSP). De com mandant van de Saxen Weimar- kazerne in Arnhem heeft op dracht gekregen zulke oefenin gen voortaan te voorkomen. Van der Spek had zijn vragen ge steld naar aanleiding van de oe fening „Eindsprint" op 26 no vember. Soldaten van een ver kenningscompagnie, die de rol van partizanen speelden, werden voor een executiepeloton ge plaatst, zogenaamd neergescho ten met losse flodders en hon derd meter verder „opgebor gen". De PSP'er vond een derge lijke oefening strijdig met het oorlogsrecht. Minister Van Mierlo blijkt dat standpunt te delen. Hij ant woordt dat het bewuste incident niet strookt met de militaire oe fenvoorschriften. De „executie" kwam overigens niét voor in het draaiboek van de oefening, maar was volgens van Mierlo het per soonlijk initiatief van een hulp leider. Eerder heeft de soldatenvakbond WDM de gesimuleerde executie scherp afgekeurd. Het leger gaat met zulke oefeningen zijn boekje te buiten, aldus de WDM. „Het oefenen van executies is een ver ruwing die een sfeer kweekt waarin geen enkel oorlogsrecht meer geldt", aldus de bond. De WDM wees er op dat het solda- tenhandboek executies zonder vorm van proces uitsluit. Hardhandig De PPR-Tweede-Kamerleden mevr. Beckers en Waltmans wil len weten wat er zich begin de cember in het Duitse plaatsje Twistringen heeft afgespeeld, waar Nederlandse militairen "verhooroefemngen" zouden hebben gehouden. Volgens de twee Kamerleden zouden twin tig tot vijfentwintig Nederlandse militairen op nogal hardhandige wijze door marechaussees zijn verhoord. De verhoormethode had tot ge volg, zo stellen de Kamerleden in schriftelijke vragen aan minister Van Mierlo, dat de militairen na afloop van het verhoor hun na men niet meer wisten, over hun hele lichaam beefden en niet mee in staat waren hun bewegin gen te coördineren. Tijdens de verhoren zouden de mi litairen een jutezak over het hoofd hebben gekregen en aan handen en voeten gebonden zgn. Ze moesten in deze toestand urenlang op de bevroren grond liggen, werden toegeschreeuwd en kregen slagen toegediend. De "verhoren" zouden zijn afgeno men in het kader van de oefening "Clover fortune". De Kamerleden willen weten of het hierbij om dienstplichtige militairen ging of om beroepsmi litairen. Bovendien willen zij van minister Van Mierlo weten of de hand gehouden is aan de voor schriften die gelden bij het hou den van verhooroefeningen. DEN HAAG (GPD) - Het personeel van de Technische Hogeschool in Delft dat ouder is dan 50 jaar, is gevraagd vrijwillig zijn baan op te geven in ruil voor een wachtgeldregeling. Het aanbod is gedaan aan zowel wetenschappelijk als niet-wetensehappeUjk personeel, van por tier tot hoogleraar Secretaris Vuurens van de hogeschool zegt dat daarmee gedwongen ont slagen kunnen worden vermeden. Door 's rijks bezuinigingen op het academisch onderwijs moet de Delftse hogeschool dit jaar 200 arbeids plaatsen inleveren. Natuurlijk verloop zou dat aantal niet meer kunnen opvangen. Zouden de 50-plussers zich met vrijwillig terugtrekken, dan worden anderen noodgedwongen ontslagen. De brief aan de ouderen is net vóór Kerstmis verzonden. Tot nu toe hebben van de 1150 mensen zich 80 in principe bereid verklaard zich terug te trekken. „Meer reacties komen nog steeds binnen", aldus Vuu rens. Het bstuur van de hogeschool stelt als voorwaarde aan mensen die willen vertrekken dat ze geen sleutelposities betrekken. „Al probe ren we in zulke gevallen ook nog aan individuele wensen te voldoen door interne verschuivinen". De wachtgeldregeling is dezelfde die geldt voor rijksambtenaren. De maatregel heeft daarom als vreemd effect dat de hogeschool aanzienlijk bezuinigt op salarissen (daartoe verplicht door de minister van onder wijs) terwijl diezelfde rijksoverheid het bezuinigde geld kwijt is aan de wachtgelden. Vuurens zegt nog niet te kunnen aangeven om welke bedragen het gaat. De hoogte van de uitkeringen hangt per geval af van de verdiende salarissen en het aantal gewerkte jaren. Het is volgens dc secretaris niet de bedoeling vooral tijdelijk of niet- wetenschappelijk personeel te laten afvloeien. „Wij hebben 100 door- stroomplaatsen voor jonge onderzoekers. Die proberen we zoveel mo gelijk in stand te houden. Het is daarbij de bedoeling van de minister de bezuinigingen vooral ten koste te laten gaan van het onderwijs. Onze die onderwijzen doen tegelijkertijd onderzoekswerk. Dat is DEN HAAG (ANP) - Tijdens het overleg over het ar beidsvoorwaarden- en werkgelegenheidsbeleid bij de overheid in 1982 tussen de vijf centrales van overheids personeel en minister Van Thijn (binnenlandse zaken) is gisteren in Den Haag verwarring ontstaan over de groei van het aantal arbeidsplaatsen in de kwartaire sector (overheid en niet-commerciële dienstverlening). Tijdens een schorsing in het over leg in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken liet voorzitter J.W. Dutman van de centrale ACOP via zijn woordvoerder we ten dat minister Van Thijn 9500 banen in de kwartaire sector wil de scheppen, naast de banen die al op stapel stonden. Nadat het ruim drie uur durende overleg was beëindigd werd dit "concrete getal" door de minis ter "van straat geveegd". Vol gens de vertegenwoordigers van de centrales is dat cijfer wel op tafel gekomen, maar het bleek tijdens de verdere discussies dat DEN HAAG (GPD) - Hoewel de Tweede Kamer zich in meerder heid heeft uitgesproken tegen een kinderbijslag naar draag kracht wordt op het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid nog steeds gestudeerd op deze mogelijkheid. „Wij ko men hiermee zeker terug in de Tweede Kamer", zei staatssecre taris drs. C. I. Dales (sociale za ken) gisteren voor de VARA-ra- dio. Volgens de staatssecretaris wil dit overigens niet zeggen dat de re gering de motie van de Tweede Kamer zonder meer naast zich neerlegt. Er zijn op dit moment nog geen voorstellen maar die kunnen er best komen. „Wij ver geten dit punt zeker niet", aldus mevrouw Dales. Zij zei ook dat deze vorm van kin derbijslag naar draagkracht nooit een alternatief kan zijn voor de voorstellen tot bezuini ging op het ziekengeld, die mi nister Den Uyl en staatssecreta ris Dales deze week hebben inge diend. In de PvdA-Tweede-Kamerfractie is gesuggereerd om de zieken geldbezuiniging in te ruilen voor een kinderbijslagmaatregel. Maar volgens staatssecretaris Dales is dit niet mogelijk omdat de opbrengst van zo'n kinderbij slag naar draagkracht lang niet zo groot is als de bezuiniging op het ziekengeld (1,4 miljard). WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Londen Luxemburg onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt Mallorca Munchen Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt -2 -10 licht bew. 0 -3 mist 0 -6 onbewolkt -2 -8 onbewolkt 15 zwaar bew. -1 -7 regen 14 9 onbewolkt 0 -5 onbewolkt 7 -9 onbewolkt 6 0 onbewolkt -18 -22 sneeuw 5 -6 licht bew. 4 -3 mist 15 8 geheel bew. 2 -2 onbewolkt 5 mist 12 4 mist 15 10 licht bew. 18 10 sneeuwbui 7 -8 onbewolkt 19 7 onbewolkt -12 -20 zwaar bew. sneeuwbui -10 -16 onbewolkt 11 -6 zwaar bew. - -7 onbewolkt 20 8 onbewolkt licht bew. - 11 onbewolkt 0 een deel ervan al op stapel staat en dus niet extra is. Minister Van Thijn noemde het ge tal van 9500 volletijdsbanen niet meer dan een rekenvoorbeeld. Bovendien ging het niet om lou ter nieuwe arbeidsplaatsen, maar zat de voorgenomen groei die in de begrotingen is vastgelegd er in, daarnaast speelden de 150 miljoen gulden die als onderdeel van het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) voor de kwartaire sector bestemd zijn, een rol. Niet voldoende Volgens de ACOP-voorman is dat echter niet voldoende om in een rekenvoorbeeld op 9500 banen uit te komen. Minister Van Thijn wilde in afwachting van het ar beidsplaatsenplan geen defini tieve cijfers of financieringsmo gelijkheden geven. Hij komt te- zijnertijd met een "onderbouwd, realistisch voorstel". Als minister, verantwoordelijk voor de planvorming kwartaire sector, is hij door het kabinet be last met het voorbereiden van een verdelingsvoorstel van de al toegewezen 150 miljoen gulden. Een deel daarvan gaat naar uit breidingen in de sterkte van het gevangenispersoneel en van de rechterlijke macht. Trendvoorschot De centrales ACOP, CCOOP, RKCOP, CMHA en AC werden het met minister Van Thijn eens over de hoogte van het zoge naamde trendvoorschot, het per centage waarmee de overheids- salarissen omhooggaan en dat vrijwel gelijk is aan de prijscom pensatie die per 1 januari in het bedrijfsleven wordt uitbetaald. De ambtenaren krijgen er per 1 ja nuari 3,5 procent bij. Ze werden het er niet over eens bij welk sa laris de trend zal worden afge topt. In het bedrijfsleven ligt de aftopgrens bij 60.000 gulden in clusief vakantietoeslag. Van Thijn wil die grens voor ambte naren bij ongeveer 49.000 gulden leggen. Het verschil zit hem in de aow/aww-premie, die de over heid voor zijn werknemers be taalt. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse kabel is in de nacht van dinsdag op woensdag op ne gen plaatsen (bij de zogenaamde kabelversterkers) gesaboteerd. Via een anonieme melding heb ben de daders gezegd dat de Utrechtse kabel gisteravond op meer plaatsen zal worden door gesneden. Een woordvoerder van de kabelexploitant Casema, J. van Beek, heeft dit bekendge maakt. Volgens hem werd het gistermiddag pas duidelijk dat de kabels waren doorgesneden. De politie van Utrecht zei gister avond bij de surveillances extra te zullen letten op de kabelver sterkers. De anonieme beller zei te spreken namens sympathisanten van te levisiepiraten, aldus Van Beek. Eén van de gesaboteerde kabel- versterkers voorzag 300 abon nees van beeld. De andere acht bestreken groepen van 25 tot 30 aansluitingen. Volgens Van Beek zit het er niet in dat de kabel op korte termijn hersteld kan worden. "Wij heb ben al het beschikbare personeel op de klus gezet, en zelfs dat is niet voldoende", zei hij. Als de sympathisanten inderdaad tot verdere acties overgaan is het he lemaal niet meer te overzien, al dus Van Beek. hier dus niet te scheiden". Bij bezoek van Van der Stoel l betrokkenen van de Stichting Futurama achter de tafel. Tweede van links Chriet Titulaer, i Reindert Zwolsman en vervolgens naast het "Futuramameisje" burgemeester Smidt. (Van onze verslaggever Ruud Kreutzer) LAGOS - Zolang de Verenigde Sta ten vasthouden aan de koppeling tussen de onafhankelijkheid van Namibië en de terugtrekking van Cubaanse troepen uit Angola, is er geen oplossing mogelijk voor het Namibië-probleem. Dat zei de Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken, Ishayu Audu, gistermiddag na afloop van een twee en een half uur durend on derhoud met minister Max van der Stoel. De Nederlandse be windsman vond dat minister Au du „sterke argumenten voor de ze stelling op tafel heeft gelegd". Het onderhoud had plaats in het kader van het officiële bezoek dat minister Van der Stoel mo- OUDE PEKELA (GPD) - In Oude Pekela heeft het bestuur van de stichting Futura ma gistermiddag het ontwerp gepresen teerd van een groot recreatiepark dat in Oude Pekela zal worden gebouwd. Het recreatiepark dat de naam Futurama zal dragen beslaat een oppervlakte van onge veer 50 hectare. Het park zal het publiek een beeld moeten geven van de nieuwste ontwikkelingen in de ruimtevaart op het gebied van afgeleide technologie en de energievoorziening. Futurama krijgt zowel een recreatieve als een educatieve functie. De kosten voor de ontwikkeling en de bouw van het project zullen waarschijnlijk ongeveer 50 miljoen gulden bedragen. Daarvan zal waar schijnlijk een derde deel door de over heid. worden gefinancierd, terwijl het overige deel zal worden bekostigd door de bouw-beheersmaatschappij Goud- Friesland BV van de projectontwikkelaar Reindert Zwolsman. Nog dit jaar wordt met de ontwikkeling van Futurama begonnen. Het idee voor het grote recreatiepark in Oude Pekela is af komstig van de burgemeester van Oude Pekela, mr. A. E. J. Smidt. Naar verwach ting zal Futurama jaarlijks anderhalf mil joen bezoekers trekken. In Futurama zullen o.a. een raket met lan- ceertoren, een permanente ruimtevaart- tentoonstelling met spaceshuttle en een satelliet-ontvangststation te zien zijn. Het project zal naar schatting ongeveer 200 arbeidsplaatsen in Oost-Groningen ople- Volgens burgemeester Smidt van Oude Pe kela zal Futurama als een motor voor de ontwikkeling van Oost-Groningen die nen. „Het project kan er tevens toe bijdra gen dat het beeld van Oost-Groningen zal veranderen van achtergebleven gebied tot modern, dynamisch en toekomstge richt", zo meent hij. De initiatiefnemers van Futurama hebben de ruimtevaartjournalist Chriet Titulaer als adviseur bij het project betrokken. „Het kan een attractie van wereldformaat worden wanneer men erin slaagt een Sa- turnus 5 op ware grootte in het park neer te zetten. Het is hoog gegrepen maar er is een reële kans dat Futurama een grote trekpleister zal worden", aldus de heer Titulaer, die een vergelijking trok met Disneyland in de Verenigde Staten. Zwolsman rekent erop dat Futurama ook een internationale trekpleister zal wor den waar met name veel Duitsers uit het Ruhrgebied op af zullen komen. Maar Fu turama moet ook voor de meeste Neder landers aantrekkelijk worden. „Het is on begrijpelijk dat zo'n mooi gebied als Oost-Groningen bij veel Nederlanders onbekend is. Het is de bedoeling dat daar door Futurama verandering in komt", hoopt Zwolsman. menteel aan Nigeria brengt. Mor gen reist de minister door naar Angola. Nigeria, dat regelmatig optreedt als woordvoerder voor de zwarte Afrikaanse landen, stak de lof trompet over het Nederlandse Zuid-Afnkabeleid. Minister Van der Stoel sprak over de „opval lend grote waardering", die zijn ambtegenoot daarover had laten blijken, met name ten aanzien van de mogelijkheid van het han teren van economische drukmid delen. Nigeria, zelf al jaren een verklaard voorstander van een olieboycot tegen Zuid-Afrika, zei dat een Nederlandse deelneming daaraan „van histonsche beteke nis zou zijn", en een „belangrijke bijdrage" aan het beëindigen van het apartheidsregime in Zuid- Afrika. Het is een „fact of life", dat Angola werkelijk bedreigd wordt door Zuid-Afrika, aldus minister Au du van Nigeria, die daarbij wees op de recente inval van Zuid- Afrika in Angola. Daarom vindt Audu het niet juist als voorwaar de te stellen voor een oplossing van het Namibiè-confiict dat de Cubaanse troepen uit Angola worden teruggetrokken. Men kan. aldus Audu, Angola niet vragen zelfmoord te plegen. Anderzijds benadrukte hij dat wanneer Namibië volgens de plannen van de Verenigde Naties onafhankelijk zou worden (waar bij ook in een gedemilitariseerde zone tussen Namibië en Angola van 100 kilometer is voorzien), dat er dan geen reden meer is voor Angola om daar Cubaanse troepen te houden. De aanwezig heid van die troepen betekent een zware last voor de Angolese economie. Nigeria was overigens een van de eerste landen die de MPLA-regenng in Angola in 1975 erkende. Nederland noch Nigeria vewacht overigens een snelle doorbraak in de kwestie- Namibië. Een monteur bij een van de vernielde kabelversterkers die doorgaans enkele honderden kijkers van tv-beeld voorzien. HAARLEM (GPD) - Op initiatief van een aantal kunstenaars en journalisten komt deze week een posteractie ten bate van voedsel- en medicamentenhulp aan Polen op gang. Met ingang van van daag zal onder meer via de win kels en kiosken van het AKO- concern een kleurenaffiche te koop zijn voor 10 gulden, waar van de opbrengst vrijwel volle dig ten goede zal komen aan het beoogde doel. Bram Vermeulen - tegenwoordig popmusicus, voorheen deel uit makend van Neerlands Hoop - introduceerde de poster maan dagavond via het tv-programma „Sonja op Maandag". Vermeu len. die zijn hoofd als een kop van Jut leende aan de totstand koming van de poster, deed bij die gelegenheid enkele krachtige politieke uitspraken. Ook de tekst van het affiche („Handen af van Polen") alsmede het gebruik van de symbolen hamer en sik kel duiden op een politiek geën gageerd protest. Desgevraagd licht Vermeulen toe dat de actie een tweeledig doel nastreeft. „Een aantal mensen was van mening dat het nu be langrijk is om op de publieke opinie een beroep te blijven doen. Na de actie van de vracht wagenchauffeurs en het in op spraak komen van organisator Woudenberg, dreigde de aan dacht voor de hulp aan Polen stil te vallen. Maar nog dagelijks ver trekt er vanuit Nederland een vrachtwagen met voedsel en me dicijnen. De grens daarvoor blgf open". Het gaat de initiatiefhemers niet al leen om een humanitaire actie. Bram Vermeulen: ..Je wordt snel beticht van een anti-Rusland-ac tie en verdacht gevonden. Maar wij zeggen met hart en ziel: Nu is de maat vol. Het systeem leidt in derdaad tot dit soort uitwassen. Zo'n uitspraak wil niet zeggen dat ik nu rechts geworden ben, maar doodgewoon vind dat je moet zeggen waar het op staat. Het is. zeg maar. de golfbewe ging der emoties die ertoe geleid heeft dat ik me in deze scherp uitspreek". Vermeulen werd bij dc actie be trokken door de Haarlemse kunstfotograaf Jean Ruiter, die zijn initiatief binnen een week met resultaat bekroond zal zien. Ruiter: „Voorop staat uiteraard de hulp. Met een lege maag kan niemand zich zorgen maken over systemen. Ik vroeg mg af wat ik persoonlijk zou kunnen doen; ik heb bijvoorbeeld de ellende van een dergelijke situatie met eigen ogen in Laos kunnen zien. Nu kan ik wel op eigen houtje naar Polen, maar dat haalt weinig uit. Ik ben fotograaf. Ik dacht: ik kan wél een affiche maken Binnen een dag had ik hulp van anderen, als Bram, Paul van den Berg. Liesbeth Hendriksen en een drukker in het zuiden van het land". Gisteren is de poster in een eerste oplage van 5000 exemplaren van de pers gerold. Voor mensen die niet in de Randstad wonen en dus niet de beschikking hebben over een AKO-boekwinkël, is de poster te bestellen Hg kost dan wel f2.50 meer in verband met verzendkosten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7