Reagan wil meer voor defensie Moskou steunt Poolse economie koste wat kost jv Spaanse koning stelt legertop "harde eis" Ruzie Britse SDP en liberalen gevaar alliantie Oplossing wapenroof anti-climax in Frankrijk In '83 verhoging 15 procent 1 Lijken twee ontvoerde priesters gevonden in Guatemala "Afgelopen jaar meer doden in Oeganda dan ooit" Syrië eist bindende sancties tegen Israël DONDERDAG 7 JANUARI 1982 PARIJS - De ontmaskering van de daders vart een overval op een Franse kazerne heeft geleid tot een anti-climax voor de socialistische leiders in Frankrijk. Het ging namelijk niet om ultra-rechtse com plotten of internationaal gesmede moord plannen, ?oals gevreesd werd, en ook wa ren de overvallers geenszins van plan met de gestolen wapens president Mitterrand te doden, hetgeen gesuggereerd was. Het betrof niets meer dan de stunt van een groep gewiekste inbrekers. Op 22 november van het afgelopen jaar werd een brutale overval op een kazerne complex gepleegd. Op zondagnacht brak een gemaskerd commmando gewapend met MAC-50 pistolen het militaire etablis sement van Foix in de Ariege binnen. De wachtposten werden onschadelijk ge- maakt en het wachtpersoneel vastgebon den. Twee uur lang bleven de overvallers doorgaan met het inpakken van wapens. Ten slotte verdween het commanflo met medeneming van 115 mitrailleur-pistolen MAT-49 (vroeger heette dat Stengun) en vier zware mitrailleurs, zonder overigens te denken aan de voor het gebruik nood zakelijke driepoot of aan de munitie.' Minister van defensie Hernu sprak na het bekend worden van de overval: „Het gaat hier om het werk van professionals die over een buitengewone vakbekwaam heid beschikken". Het socialistisch par tijweekblad Le Nouvel Observateur sug- eereerde als eerste dat de gestolen wa pens bestemd waren om president Mit terrand naar de andere wereld te helpen. Hoge officieren zouden zelfs bij de over val betrokken zijn geweest, en het leed in regeringskringen geen twijfel of het com plot was opgezet door „uiterst rechts". De verwarring werd nog groter toen een aantal fantasievolle groepen en groepjes opbelden om te zeggen dat zij het hadden gedaan. De verslaggever van een zon- dagsblad had zelfs een „geheime ontmoe ting" met een groep oud-huurlingen die zich „de gramschap der legionairs" noemde en mededeelde dat ze behalve de mitrailleurs ook nog anti-tankgeschut had buitgemaakt. Zoals met de meeste opwinding in Frank rijk zakte ook deze weer snel af, zonder dat het ernaar uitzag dat de ontknoping van het drama ooit zou volgen. Toch kwam die geheel overwacht kort na Nieuwjaar, toen de politie in Toulouse een klunzige bankoverval wist te verhin deren en bij een van de verdachten in de badkamer een keurige foto vond waarop alle in november gestolen wapens ston den afgebeeld. De daders waren toen al gauw gevonden. Het waren jongeren aan de rand van de misdaad, die hun eigen oplossing hadden gevonden tegen de ein deloze verveling in de provincie. De procureur-generaal van het tribunaal van Foix heeft nu bekendgemaakt dat er „geen enkele verbinding bestaat tussen de daders of welke subversieve groep dan ook, althans zoals de zaken er nu voor staan". (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan wil voor het volgende begrotings jaar een defensiebudget van 245 miljard dollar. Dat is 15 procent meer dan de VS in 1982 zullen uitgeven, en het betekent bij een geschatte inflatie van 8 procent een reële verhoging met 7 procent. Om de begrotingstekorten bene den een voorspeld niveau van minstens 100 miljard dollar te houden, moet nu opnieuw ern stig worden gesneden in medi sche zorg voor bejaarden en min- dervermogenden, alsmede een reeks van andere sociale pro gramma's. Met verkiezingen in het najaar op komst, moet het Witte Huis dan ook rekenen op scherpe tegen stand in het Congres, waar de volksvertegenwoordigers nu reeds te hoop lopen onder het motto: „Het Pentagon krijgt van ons geen blanco cheque". Voordat Reagan zijn begrotings voorstellen naar de volksverte genwoordiging kan zenden, moet hij eerst beslissen of de door zijn voorganger Carter inge stelde plicht op registratie voor GUATEMALA (AFP/DPA/ANP) - In het departement Escuintla in het zuiden van Guatemala zijn gisteren de lijken gevonden van twee geestelijken die maandag avond uit hun pastorie waren ontvoerd. Het gaat om de Belgi sche pater Pablo Schildermans (33) en pater Roberto Paredes, die behoorden tot de Belgische katholieke orde Missionhurst- Cicm. De twee paters werden door een groep van vijftien gewapende mannen, die in legerjeeps reden, uit hun pastorie in Nueva Con- cepcion, ca. 130 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad, ontvoerd. Bij de overval werd een parochiaan doodgeschoten. Van religieuze zijde in Guatemala werd gisteren vernomen dat er opnieuw een geestelijke is ont voerd. Het is abdis Victoria de la Roca van het klooster in Esqui- pulas, in het noordoosten bij de grens met Honduras. Ook hier waren de daders een groep gewa pende mannen, aldus het radio station "Guatemala-Flash". De Guatcmalese autoriteiten heb ben gisteren ontkend dat de twee gevonden lijken die van de maandag ontvoerde priesters zijn. De politie verklaarde niet de identiteit van de doden te weten. Volgens nietofficielc berichten gaat het evenwel toch om de stof felijke overschotten van de ont voerde geestelijken. een eventuele dienstplicht zal worden opgeheven. Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Rea gan dit beloofd, doch zowel mi nister van defensie Weinberger als minister van buitenlandse za ken Haig en de chefs van staven in het Pentagonlvinden dat de registratie moet blijven bestaan. Voor de president brengt dit een dilemma mee van niet geringe proporties. Sommige overheids functionarissen en de Ameri kaanse Unie voor de Burgerlijke Vrijheden schatten dat mis schien wel een miljoen jonge mannen niet aan de registratie plicht heeft voldaan. Als Reagan besluit de registratie voort te zet ten, komt nog een aantal in schrijvers los, zo verwacht men, maar in elk geval blijven er dan enkele honderdduizenden over die strafrechtelijk moeten wor den vervolgd, en dit leidt weer tot een enorme overbelasting van het justitiële apparaat. De registratie afschaffen zou in tij den van scherpere confrontatie met de Sowjet-Unie vanwege de Poolse crisis verkeerde signalen kunnen zenden - niet alleen naar Moskoymaar ook naar die Ame rikanen die Reagans veelvuldig verwijzen naar het dreigend communisme ernstig willen ne men. En het zou ook leiden tot de slotsom dat de president in som mige gevallen een loopje neemt met de wet wanneer dat politiek opportuun is. De scherpe stijging van de werkelijke uitgaven aan defen sie, die in de nieuwe begrotings voorstellen liggen besloten, heeft te maken met de bouw van veel meer tanks, vliegtuigen, schepen en raketten. Sommige deskundi gen zeggen dat de Amerikaanse strijdkrachten aan zoveel nieuwe programma's tegelijk zijn begon nen, dat die in de toekomst met geen mogelijkheid kunnen wor-, den gefinancierd. De Ameri kaanse algemene rekenkamer, die voor het Congres werkt, heeft reeds vorig jaar gewaarschuwd dat het leger misschien wel geld heeft om de nieuwe wapens (on der andere tanks, gepantserde personeelsvoertuigen en een se rie nieuwe slagveldraketten) te kopen, maar daarna geen midde len over heeft om die op den duur in gevechtsklare conditie te houden. MYAZAKI (AP) - Het strand van het Japanse Myazaki werd gisteren bevolkt door een dolfijnenkolonie, die vermoedelijk op de vlucht was voor een zwaardwalvis. Vissers en toeristen probeerden de dolfijnen terug in zee te duwen, maar dat haalde weinig uit. De dieren kwamen weer terug en zijn op die ihanier ten dode opgeschreven. KAMPALA (Reuter) - In Oe ganda zijn sinds de onafhan kelijkheid nog nooit zo veel onschuldige mensen ver moord als het afgelopen jaar. Dit heeft de leider van de de mocratische partij in Oegan da, Paul Semogerere, giste ren verklaard, Hij gaf de rege ring de schuld van deze situa tie. De leider van de oppositiepartij zei dat de nu één jaar oude re gering van president Milton Obote de mensenrechten met voeten treedt. "Mensen wor den bedreigd of vermoord als zij de regeringsidealen niet aanvaarden". Semogerere noemde geen cijfers. Oegandese kerkelijke^ leiders hebben het leger al eerder beschuldigd gruweldaden tegen de bevol king, maar president Obote gaf de schuld telkens aan guerrillos of "terroristen in gestolen legeruniformen". MADRID (DPA) - Koning Juan Carlos van Spanje heeft gisteren van de Spaanse strijdkrachten respect voor het verleden en vol ledige aanpassing aan het nieu we stelsel in het land geéist. Hij zei dit in een toespraak tot het officierskorps, dat voor het grootste deel onder Franco heeft gediend, in het koninklijk paleis te Madrid tijdens het militaire jaarfeest. "Laat ons vertrouwen op de gelei- delike vervolmaking van het de- mbcratische stelsel dat het Spaanse volk zelf heeft gekozen, en laat ons immer het mandaat van de meerderheid volgen, want het respect voor het recht van de ander is de vrede". Het patriottisme moet niet gezien worden als het exclusieve goed van enkelen, evenmin moet ie mand zich willen opwerpen als redder van de overige landgeno ten tegen de door hen vrij geuite wil. De koning zinspeelde verscheide ne malen op de poging tot staats greep van 23 februari vorig jaar. Hij had in dit verband kritiek op campagnes binnen de strijd krachten, het in omloop brengen van bepaalde pamfletten en ver valste voorstellingen van het ge beuren waarmee soldaten en of ficieren in verwarring worden gebracht. De koniqg zei echter wel begrip te hebben voor de "verwondering" in de strijdkrachten over de me ningsvrijheid en openlijke be handeling van militaire zaken. De toespraak werd aangehoord door de minister van defensie, de gezamenlijke stafchefs en de be velhebbers van leger, marine en luchtmacht. De 44-jarige koning keerde zich in scherpe bewoordingen tegen de pogingen "laster" over zijn per soon te verspreiden. Hij bleek hiermee te doelen op de bewerin gen van verscheidene van de 33 beklaagde officieren dat zij de staatsgreep van 23 februari zou den hebben ondernomen met zwijgende goedkeuring van de koning. Een datum voor hun proces is nog niet vastgesteld. NEW YORK (Reuter/AFP/UPI) - Syrié heeft gisteren bij de veilig heidsraad van de Verenigde Na ties aangedrongen op het afkon digen van verplichte sancties te gen Israél wegens zijn annexatie van de Golan-hoogvlakte. De Is raëlische VN-ambassadeur wierp daartegen in dat Syrië nimmer Israels bestaansrecht heeft erkend. Syrië hield Israël van 1948 tot 1967 vanuit de Golan constant onder oorlogsdruk, zo zei hij. Israël veroverde de Golan op Syrië tijdens de zesdaagse oorlog van 1967. De Veiligheidsraad hervatte zijn beraad over de Israëlische inlij ving van de Golan dat op verzoek van Syrië op 16 december jl. be gon. De raad nam toen eenstem mig een resolutie aan waarin Is- raël werd gevraagd de annexatie binnen twee weken ongedaan te maken. De raad zou daarna weer bijeenkomen om gepaste maat regelen te nemen, als Israël bij zijn annexatie zou blijven. De Syrische VN-ambassadeur waarschuwde dat Syrië zelf met "deze agressie zal afrekenen", als de raad Israël niet bestraft. Al leen een veroordeling is onvol doende, en bovendien zal Israël daarvoor doof zijn. Volgens hem zullen alleen sancties effect sor teren. Hij viel verder uit naar de Verenig de Staten die naar zijn zeggen geen begrip tonen voor het Ara bische standpunt en Israël mili tair, economisch en technolo gisch onbeperkt blijven steunen waardoor het zijn agressie tegen de Arabieren kan vergroten. "Dit debat zal opnieuw bewijzen dat de VS weigeren hun handen af te trekken van een vijand die ons in ons bestaan bedreigt". De wittebroodsweken tussen de Britse Libe rale Partij en de So ciaal-Democratische Partij (SDP) zijn voor bij. De eerste ruzie is uitgebroken, ongetwij feld tot aanzienlijke vreugde van de twee grote gevestigde partij en in Engeland, Labour en de Conservatieven. Want het is wel zeker dat de Alliantie, die bij elke opeen volgende opiniepeiling hoger uit de bus kwam, schade zal ondervinden van het bek vechten, dat het afgelopen weekeinde tot een climax kwam toen SDP-topman Bill Rodgers eenzijdig alle onder handelingen over de verde ling van de kiesdistricten op schortte. Labour spint daar garen bij. Immers juist de onophoude lijke meningsverschillen bin nen Labour, waar de linker en de rechtervleugel elkaar zo ongeveer naar het leven staan, zorgden ervoor dat de kiezers zich - althans ir\ de peilingen - massaal van de so cialisten afwendden. En Conservatieve politici zul len de komende maanden niet moe zijn de volgende verklaring af te leggen: „Hoe kunnen SDP en liberalen ooit samen regeren als men al niet eens in staat is in de kies districten orde op zaken te stellen? Is dit de krachtige re gering die ons land nodig heeft?" Niettemin lijken SDP en libera len, electoraal gezien, voor el kaar geschapen. De liberalen hebben het voordeel dat ze in de districten sinds tientallen jaren werkzaam zijn, en daar een hechte organisatie heb ben opgebouwd. Een nadeel is, dat ze geen erva ring met regeren hebben. Dat nu wordt ruimschoots goed gemaakt door de SDP, waar mensen als Rodgers, David Owen. Roy Jenkins en Shir ley Williams stuk voor stuk op regeerervaring kunnen bogen. Het nadeel van de SDP, als nieuwe partij, is weer het ont breken van een lokale basis. En zo vullen de twee partijen elkaar prachtig aan, ideaal gesproken. De werkelijkheid heeft inmiddels anders ge leerd. Want het opdelen van de meer dan 500 kiesdistricten tussen kandidaten van de twee par tijen heeft vooralsnog tot on overbrugbare meningsver schillen geleid. Noch SDP, noch de liberalen blijken zich aan de in oktober gemaakte afspraken te houden. Hoe luiden die afspraken? Al lereerst werd overeengeko men dat beide partijen in elk van de districten steeds één kandidaat, hetzij van de libe ralen, hetzij van de SDP zou den steunen. Iedere partij zou de helft van de districten toegewezen krijgen. En dat zou dan op zo'n manier moe ten gaan, dat elk van de par tijen evenveel districten zou krijgen die door de alliantie gewonnen moeten kunnen worden, als districten waar Labour of de conservatieven moeilijk verslaanbaar zijn. Bovendien werd afgesproken dat zittende parlementsleden voorrang zouden krijgen. Die laatste afspraak alleen al heeft voor aanzienlijke pro blemen gezorgd. Leerzaam in dit verband is de loop der ge beurtenissen in het district Greenock. Sinds 1955 is daar steeds de Labour-parlemen- tariër dr. Dickson Mabon als Lagerhuislid gekozen. Maar de Liberale Partij neemt in het district een belangrijke plaats in, en had juist de laat ste jaren een stevige groei doorgemaakt. Met de sterk dalende populari teit van Labour in het hele land, zag het ernaar uit dat bij de volgende Lagerhuisver kiezingen, die volgend jaar worden gehouden, de libera len de zetel zouden moeten kunnen winnen. Zeker, als men zou kunnen rekenen op de SDP-stemmers. Maar wat deed Mabon, bekend om zijn sluwheid en politiek inzicht, onlangs? Hij stapte over naar de SDP. Zittende parlementsleden krijgen voorrang, dus dat zou beteke nen dat de liberalen in Gree nock de man die ze 25 jaar lang te vuur en te zwaard hebben bestreden, nu zouden moeten steunen! Dat was te veel voor de libera len in dit district, én dus eis ten ze van de SDP-onderhan- delaars een liberale kandi daat. Gevolg: ruzie. Ook el ders in het land waren geves tigde liberale politici niet be reid de oogst van jarenlang werk op lokaal niveau zo maar aan een nieuwkomer van de SDP te schenken. Omgekeerd vonden en vinden velen binnen de SDP, dat de sociaal-democraten recht hebben op meer dan de helft van de districten. In de pei lingen immers is het deze nieuwe partij die de stemmen heeft getrokken. De liberalen komen sinds jaar en dag aan een relatief laag percentage van de stemmen. Juist omdat er zo veel op het spel staat - de coalitie behaal de bij de laatste opinieonder zoeken meer dan de helft van de stemmen - zal men de ru zie in Greenock en andere districten wel bijléggen. Maar het is zeer de vraag of SDP en liberalen elkaar voor 31 maart in alle gevallen heb ben kunnen vinden. Want dat was de bedoeling, toen men in november met de onderhandelingen van start ging. Naar thans blijkt moet in 70 procent van de districten zelfs nog een eerste gesprek worden gehouden. De SDP zal nu aandringen op een centralistischer aanpak. De liberalen waren de onder handelingen ingegaan in het vertrouwen, dat men er op lo kaal niveau zal uitkomen. De SDP heeft steeds een van de landelijke bestuursleden af gevaardigd naar de plaatselij ke onderhandelingen. Het zit erin dat de liberale lei der, David Steel, met zo'n centraler geregelde verdeling van de districten akkoord zal gaan, hoewel dat in strijd is met de liberale traditie. Maar hij zal wel moeten, wil hij zijn partij ooit aan de regerings macht helpen. Of de coalitie de verkiezingen in '83 gaat winnen, is nu een nog grotere vraag dan enkele weken geleden. Immers, de aantrekkingskracht van de Alliantie was juist de rede lijkheid, de wens tof samen werken die steeds werd bena drukt. Dat was een verademing voor de Britse kiezer tegenover het extremisme van me vrouw Thatcher en haar vol gelingen en tegenover de ex treme geluiden en ruzies bin nen Labour. Zoals het dag blad The Guardian deze week schreef: „Het lijkt een regel in de hedendaagse poli tiek te worden, dat de ergste vijand van elke partij de ei gen partij is". HENK DAM MOSKOU, WASHINGTON (AFP GPD/Reuter) - De Sowjet-Unie is vastbesloten Polen -ongeacht de prijs - financieel en economisch te steunen in de wetenschap dat dit de eerste voorwaarde is voor normalisering van de toestand in dat land. Het officiële persbureau Tass meldde gisteren de onderteke ning in Moskou van een handels- en betalingsprotocol tussen bei de landen dat de levering van be langrijke goederen, zoals olie en aardgas, aan Polen waarborgt en dat Polen kredieten tegen lage rente verstrekt om het tekort op de handelsbalans te verminde- "Wij weten dat Polen ons veel zal kosten, maar wij zijn vastbeslo ten dat offer te brengen. Zonder economisch herstel zal er geen oplossing voor de crisis zijn", al dus bronnen rond het Kremlin. Volgens waarnemers in Moskou te kent zich in Polen een herverde ling van de rollen af: generaal Ja- ruzelski heeft de taak om een hechtejsinnenlandse orde te her stellen. De Sowjet-Unie en haar bondgenoten moeten zich in eco nomisch opzicht inspannen om de normalisatie een kans te ge- In Kopenhagen heeft de woord voerder van de Poolse militaire raad, kapitein Wteslaw Gornicki, gezegd dat Lech Walesa in een luxueuze villa in de omgeving van Warschau wordt vastgehou den. Hij zei te hopen dat Walesa eens weer actief zou kunnen zijn als vakbondsleider, maar dat de ze nooit meer een politieke rol zal spelen. "Er is geen plaats voor een politieke partij met de naam Solidariteit". Het officiële Poolse persbureau PAP meldde gisteren dat de on afhankelijke studentenbond was ontbonden omdat deze bleef op roepen tot staking en ondanks de staat van beleg klandestiene do cumenten bleef verspreiden. De gezamenlijke studentenbonden in Nederland hebben hierop bij de Poolse ambassadeur in ons land geprotesteerd. In een brief aan de ambassadeur zeggen de bonden dat het verbod iet te rijmen valt met de eerdere verklaring van generaal Jaruzels- ki, dat de Poolse leiding vastbe sloten is het proces van hervor mingen voort te zetten. Zij eisen onmiddellijke intrekking van de maatregel. Wat de reactie van het Westen op de Poolse crisis betreft is giste ren duidelijk geworden dat Was hington en Bonn het er nu wel over eens zijn dat de Sowjet- Unie verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in Polen. Tijdens het overleg van bondskanselier Helmut Schmidt en president Ronald Reagan in Washington zijn echter geen concrete beslui ten genomen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig zei te hopen dat op de speciale NAVO-conferen- tie volgende week de westelijke houding eensgezind zal zijn. Tegelijkertijd zei hij niet te ver wachten dat de bijeenkomst zal leiden tol een 'uniform resultaat' wat het nemen van sancties te gen de Sowjet-Unie betreft. Voorts deelde Haig mee dat de spanningen rond Polen niet van invloed zijn op de Amerikaans- Russische besprekingen over vermindering van kernwapens. Tenzij de situatie in Polen plotse ling zou verergeren, gaan de VS dan ook volgende week in Genè- ve de onderhandelingen over de kernwapens voor de middellan ge afstand in Europa voortzetten. Later deze maand zal Haig in Ge- nève zijn Russische ambtgenoot Gromiko onmoeten, met het doel besprekingen over vermindering van strategische kernwapens "in de toekomst" voor te bereiden. De Westduitse regering heeft het resultaat van de ontmoeting tus sen bondskanselier Helmut Schmidt en de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan met in stemming begroet. Regerings woordvoerder Lothar Bühl ei dat de bondsregering de uitkomst van de besprekingen opvat als een bevestiging van de juistheid van de door haar gevoerde poli tiek ten opzichte van Polen. De Sowjet-Unie heeft Reagan en Schmidt verweten dat ze de "Poolse leiding willen voor schrijven met wie en op welke wijze ze de binnenlandse aange legenheden van het land moet re gelen". Tass stelt in een commentaar vast dat Schmidt in zijn gesprekken met Reagan gebleven is bij zijn opvatting dat sancties "niet het geschikte middel zijn om de Sowjet-Unie werkelijk te beïn vloeden". De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, zei gisteren dat hij zich "een grotere toenadering tussen de VS en Bonn niet kan voorstellen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6