Begin renovatie Vlietwijl "Snel opvang jongeren Noord-Hofland nodig" \_eidse agenda Weer verzakking in tennisbanen Ereburgerschap is achterhaald Wethouder: vandalisme neemt ernstige vormen aan Taxatie huizen in Leiden niet openbaar Abonnement kabel in Warmond omhoog Jongen (16) gewond na aanrijding PAGINA 2 f"V 1 Stad en rand J VOORSCHOTEN - Er moet snel een opvang ko men voor jongeren in de Voorschotense wijk Noord-Hofland. De ge meente werkt daar ook hard aan, omdat het jeugdvandalisme in die wijk "ernstige vormen aanneemt". Wethouder Marselis zei gister avond in de commissie welzijn dat er aan de lopende band wordt ingebroken, vooral in scholen in Noord-Hofland en in tuu uüciriu uiiKumsi Dieuen. nei ministerie slikte uiteindelijk het plan en stemde toe de oude sub sidieregeling voor dit plan te handhaven. Zou dit namelijk niet het geval zijn, dan zou de re novatie per woning 25.000 gul den meer gaan bedragen. Maar ook de gemeente Voorschoten moest water in de wijn doen. Om de afgesproken huren te garan deren, heeft de gemeente meer geld in het hele project moeten steken. Op dit moment is het nog steeds niet duidelijk of alle particuliere eigenaren van een eengezinshuis (in totaal 18) ook meedoen. De gemeente verwacht dat enkelen nog zullen afhaken. Eén particu lier heeft inmiddels al de ver hoogde dakconstructie laten aanbrengen. De anderen zullen op een later tijdstip nogmaals door de gemeente benaderd wor den. De eerste verhuisstroom naar de wisselwoning is goed verlopen. In totaal zijn er 24, waarvan on geveer de helft flats. De wissel woningen zijn door de gemeente allemaal opgeknapt. De muren en deuren zijn geschilderd, het LEIDEN De gemeente zal de waarde van de huizen in Leiden (nog) niet openbaar maken. Het zou niet in het belang van de ma kelaars zijn om dit te doen. Het schatten van de waarde van on roerend goed is voor hen een be langrijke bron van inkomsten. Zou de gemeente de waarde van huizen openbaar maken, dan zou die bron van inkomsten verval len. Makelaars spraken in dit ver band van 'broodroof en dreig den juridische stappen te zullen ondernemen. De gemeente heeft een groep van vijf Leidse makelaars opdracht gegeven per 1 januari 1980 alle woningbezit op waarde te schat ten. De waarde van het huis be paalt de hoogte van de gemeen telijke belastingaanslag, de on- roerend-goed belasting Het laten schatten van de waarde van het Leidse woningbestand heeft de gemeente achthonderd duizend gulden gekost Ver wacht wordt dat een volgende ta xatie-ronde de gemeente een miljoen gaat kosten. 'Toen de vijf makelaars de op dracht kregen zgn we een prijs overeengekomen. Hierbij is er stilzwijgend van uitgegaan, dat de Vlietwijk. De schade veroor zaakt door onder andere die in braken beliep in de afgelopen vier maanden al ver over de hon derdduizend gulden. De gemeente wil nu een opvang voor de jongeren maken om dit probleem te lijf te gaan. Als plaats voor een dergelijke op vangruimte denkt de gemeente aan de Korte Vliet en omgeving. Eerder wilde Voorschoten een opvang maken in het oude ge zondheidscentrum maar dat was in een zeer slechte staat en viel in het begin van de week onder de slopershamer. Wethouder Marse lis zei verder toe dat hij spoedig gesteld. Dit was onder meer no dig doordat een aantal flats als ZOETERWOUDE De verzak kingsproblemen aan de banen in het tennispark in Zoeterwoude Dorp zijn voorlopig de wereld nog niet uit. Nadat in 1976 als ge volg van de grote droogte een verzakking van de banen optrad, zijn nu weer ernstige verzakkin gen opgetreden. Ditmaal ligt de oorzaak in een verlaging van het waterpeil, waardoor de onder grond uitdroogt en inklinking van het veen optreedt. De gemeente Zoeterwoude stelt het waterschap aansprakelijk voor de verzakkingen, want dat regelt het waterpeil in de pol ders. Tegen de verlaging van het waterpeil is door de gemeente bezwaar gemaakt bij het water schap, omdat daardoor de funde ring van het tennispark in gevaar kwam. Het waterschap heeft daar niet naar geluisterd. Voor de verbetering van de tennis banen werd gisteravond in de commissie financiën een bedrag van bijna 14.000 gulden ge vraagd. De meeste commissiele den twijfelden echter aan de le vensduur van de banen en waren de gegevens vertrouwelijk zou den blijven. Zouden de make laars geweten hebben, dat we de taxaties openbaar zouden ma ken, dan hadden ze waarschijn lijk een hogere vergoeding be dongen", aldus wethouder Bor- dewijk (PvdA) van financiën. De wethouder besprak het al of niet openbaar maken van de ge gevens gisteravond in de raads commissie voor financiën. Het oud-raadslid Begen (PPR) had de gemeente vorig jaar een brief geschreven, waarin hij openbaar making vroeg. Hij beriep zich hierbg op de wet op de open baarheid van bestuur. met een plan tot bestrijding van het vandalisme zal komen. Basisschool De plannen voor de bouw van een openbare basisschool op het ter rein van het Cultureel Centrum werden door de commissie aan vaard. Het is de bedoeling dat er een vijfklassige school met twee noodlokalen wordt neergezet. Het ministerie van onderwijs gaat akkoord met de afbraak van de rechtervleugel van het Cultu reel Centrum en van de conciër ge-woning. Op die plaats moet de school komen. De bouw van de basisschool zal eind dit jaar aan- woners 3000 gulden. Ze hebben één week de tijd om naar de wis- daarom ook niet bereid zonder meer hun goedkeuring aan het voorstel te hechten. Lansbergen (Progressief Zoeterwoude) ging het verst: "Volgens mij blijft het bij oplappen van banen. Ik heb geen vertrouwen in verbeterin gen". Hij is van mening dat de banen gesloopt moeten worden en daarna opnieuw aangelegd. Een globale schatting van de kosten van een dergelijke opera tie loopt in de drie ton. Lansber gen: "Gooi er maar drie ton te genaan". De wethouder vond wel dat bg de volgende taxatie (elke vijf jaar worden de huizen op waarde ge schat) de vraag gesteld moet worden of geheimhouding nodig is. Bordewijk zei geen principië le bezwaren te hebben tegen de openbaarheid ervan. De waarde van onroerend goed heeft vol gens hem maar weinig te maken met de bescherming van de per soonlijke levenssfeer. Bovendien zijn de verkoopprijzen zo op te vragen bij het kadaster. Tegen de belastingaanslag zijn vo rig jaar zo'n tweeduizend bezwa ren ingediend. De helft van de bezwaren is inmiddels door de gemeente afgehandeld. Bij onge veer twintig procent hiervan, dus bij enkele honderden aanslagen, heeft dit geleid tot een verlaging van de belasting "Maar ook komt het voor dat een hertaxatie leidt tot een hogere aanslag. Ik vind het dan ook kwalijk dat de rechtswinkel zo maar iedereen heeft geadviseerd om bezwaar te maken, zonder naar de individuele situatie te kgken. Sommigen kwamen hier door duurder uit", aldus wethou der Bordewgk. vangen. Het plan is dat met in gang van het nieuwe schooljaar 1983/'84 de school in gebruik kan worden genomen. Sportvelden Het D'66-raadslid Aikens vroeg wethouder Marselis de verdeling van de sportvelden snel af te werken. Er is volgens Aikens vooral veel onrust binnen de voetbalvereniging Randstad Sport, die zich wil splitsen in een zaterdag- en een zondagclub als de gemeente bereid is honderd duizend gulden te geven voor de bouw van een nieuwe kleedac commodatie. Die accommodatie ste groep is ieder voor zich ver huisd. In andere delen van het Ook het CDA-raadslid Engelkes heeft weinig hoop voor de toe komst van de Zoeterwoudse ten nisbanen. Vooral een citaat uit de toelichting van gemeentewer ken maakte hem "werkelijk ner veus". In de toelichting staat dat met deze reparatie het probleem nog niet is opgelost. Op den duur - als er vaker zo'n reparatie wordt gedaan - komt er een tijd dat de banen wel vlak zullen zijn. Ondanks de twijfel die het CDA heeft aan het nut van de repara tie op de lange termijn, was het AC handhaaft verzet tegen bouw hotel Elisabethhof LEIDERDORP - Albert's Cor ner blijft zich verzetten tegen de bouw van een hotel in de Elisabethhof in Leiderdorp. De verzekering van Nhere bv (het bedrijf dat het IBIS-ho- tel wil laten bouwen) dat het wegrestaurant geen omzet verlies zal leiden, werd door AC zeker in twijfel getrok ken. AC leidt geen omzetver lies. omdat het hotel een heel andere functie krijgt (verga dercentrum met overnach tingsmogelijkheid), zo stelde vertegenwoordiger Van der Schans van Nhere bv In een vorige vergadering had de commissie beroep- en be zwaarschriften zich al bezig gehouden met de behande- zou gebouwd moeten worden voor de zaterdagvereniging, die ongeveer tachtig seniorenleden telt. De commissieleden hadden zich al eerder uitgesproken tegen een dergelijke subsidie. Ook gister avond deden ze dat weer. Het WD-raadslid Willemsen zei na mens zijn partij dat een wanneer een club zich wil splitsen dit niet ten kost mag gaan van gemeen schapsgelden. Daarbij sloot ook Aikens zich weer aan. Landurig spraken de commissiele den over de gewekte verwachtin gen bij Randstad Sport na een zamenlijk een verhuisbedrijf in te schakelen. raadslid Van der Geest niet be reid Lansbergen te volgen. Het verschil tussen 14.000 gulden en drie ton is zo groot dat het de proef waard is, aldus de CDA'er Van der Geest. In de banen zul len gaten worden geboord waar door het vochtgehalte moet toe nemen. Ook zullen er damwan- den in de sloot worden geplaatst zodat het water niet zo snel weg loopt. Overigens kwam Lansbergen met een opmerkelijke mededeling. Hij zei dat de bouwer voor de aanleg had geadviseerd eerst te heien. Als de gemeente dat had laten doen, waren er nu geen ver zakkingsproblemen geweest. "Dat is een bekend feit in de ten nisclub", zo zei Lansbergen, die niet verder op dit punt doorging, omdat hij geen zin had "oude koeien uit de sloot te halen". Waarom het advies van de aanne mer niet is opgevolgd, wordt misschien vanavond duidelijk als de commissie ruimtelijke or dening en openbare werken over de verzakkingsproblemen verga dert. ling van het bezwaarschrift dat AC heeft ingediend. Vol gens AC is het in het kader van het bestemmingsplan niet toegestaan om in de Eli sabethhof een hotel te bou wen. De meeste commissiele den vonden de door AC aan gevoerde argumenten toen steekhoudend. Voordat het advies van de com missie bg het gemeentebe stuur aankwam, raadpleeg den B en W het stedebouw kundig bureau, dat rond 1960 het plan Elisabethhof heeft uitgewerkt. Het stedebouw kundig bureau vindt een ho tel wel passen in de bestem ming "bijzondere doelein den", zoals het in het bestem mingsplan staat omschreven. B en W hebben daarom de commissie beroep- en be zwaarschriften nogmaals ge vraagd de zaak te bekijken. Dat gebeurde gisteravond. AC-woordvoerder Koedam had geen goed woord over voor het stuk van het stedebouw kundig bureau. Hij noemde het "een partijdig advies, dat precies het standpunt van het college weergeeft". toezegging van de commissie sport (waarin ook mensen uit de sportwereld zijn vertegenwoor digd) dat de gemeente wel hon derdduizend gulden wilde bij dragen in de bouw van een twee de kleedgelegenheid. Wethouder Marselis herhaalde zeer nadruk kelijk dat in alle brieven naar de voetbalvereniging geschreven is dat de gemeenteraad het laatste woord zou hebben. Er kan dus geen enkele sprake zijn van een definitieve toezegging van een subsidie van honderdduizend gulden. En het lijkt niet waar schijnlijk dat die toezegging ooit gedaan zal worden. Inbraken Jan Luijkenlaan LEIDEN - Uit drie flatwoningen aan de Jan Luijkenlaan zijn sie raden en cheques ontvreemd. Ook werd in alle drie de wonin gen de telefoon onklaar gemaakt. De dader is via een klauterpartij langs de balkons steeds de ach terdeur binnengegaan. Deze deu ren, die alleen toegang verschaf fen tot het balkon, worden door de meeste bewoners opengela ten. Koffie van actie-Polen gestolen LEIDEN - Uit het kantoor van de Stichting Regio Leiden helpt Polen aan de Rijn en Schiekade zijn gisternacht 58 pakken koffie gestolen. De koffie, die was bestemd voor de inwoners,van de Poolse stad Torun, stond daar tijde lijk opgeslagen. Vermoede lijk zijn de daders binnen ge komen via een schuifraam aan de voorzijde van het pand. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude krijgt 3250 gulden van het cultuurfonds voor oor kondes en ere-insignes, die zijn bedoeld om de toekenningen van ereburgerschappen luister bij te zetten. De instelling van het ereburger schap valt vooral bij Progressief Zoeterwoude - op principiële gronden - in slechte aarde, zo bleek gisteravond tgdens de ver gadering van de raadscommissie voor financiën. DONDERDAG 7 JANUARI 1982 DONDERDAG Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717- 3309 spreekuur voor invaliden. 19-20 Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, openbare werken, sport, 20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vry advies, 20-21 uur. Werklozen Advies centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van do 31 tot za 8 uur door Centraal Apotheek, Bree straat 74. tel. 120552; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400; van za 8 uur tot vr 8 jan door Apotheek Reyst, Steenstraat 45. tel. 120136; Apotheek Noor-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rgn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND - Het Warmondse centrale antenne-inrichtingbe- drijf (CAI) gaat zijn abonne mentstarieven met 4 procent ver hogen. Deze stijging is volgens B en W nodig om ruimte te schep pen in de reserve ten behoeve van de zogenaamde onrendabele gebieden (gebieden met weinig potentiële aansluitingsmogelijk heden) en voor aanpassingen van het net aan de technische ont wikkelingen. Tijdens de raadsvergadering van december vorig jaar toonde de meerderheid zich een voorstan der van het voorstel van Slinger land (Progressief Warmond) de reserve op de eerste plaats aan te wenden voor de onrendabele ge bieden. B en W hebben dit voor stel aangenomen. De commissie financiën ging gisteravond even eens akkoord met de voorgeno men tariefsverhoging. OEGSTGEEST Een 16-jarige jongen uit Leiderdorp is vanmor gen na een aanrijding met een diepe hoofwond overgebracht na het AZL. Op de kruising Hof- dijk-Hazenboslaan verleende een automobilist uit Oegstgeest, die linksaf wilde slaan de scho lier geen doorgang. Volgens de politie heeft de bestuurder de fietser niet gezien omdat de rui ten van zijn auto nauwelijks wa ren schoongemaakt. PZ'er Lansbergen zei dat PZ "niet erg staat te trappelen om deze nieuwe, doch in feite ouder wetse, instelling in gebruik te ne men". "PZ vindt ereburger schappen achterhaald en discri minerend voor mensen aan wier neus het lintje voorbggaat terwijl ze het wel zouden verdienen", al dus Lansbergen. De toekenning van het ereburger- schap komt in handen van een adviescommissie waarin B en W en de fractievoorzitters zitting zullen hebben. VOORSCHOTEN - De renovatie van 162 gemeente wo ningen in de wijk Vlietwijk in Voorschoten is eindelijk begonnen. De eerste groep bewoners is rond de kerst verhuisd naar de wisselwoningen. Verwacht wordt dat eind maart de eersten weer terug kunnen keren naar de gerenoveerde woningen. In juni van het vorig jaar waren alle plannen voor de reno vatie al bij de desbetreffende overheidsinstanties inge diend. Verwacht werd toen dat in augustus begonnen kon worden. Dat is niet gehaald. De oorzaak hiervoor moet vooral gezocht worden bij het ministerie van volks huisvesting. In april 1981 kwam er een nieuwe beschikking van het ministerie. Deze hield in dat er minder sub sidie werd gegeven voor reno vatie. De gemeente Voorschoten ging in de plannen echter uit van de oude subsidieverorde ning. Daarop waren ook de toe komstige huren voor de bewo ners gebaseerd. Het ministerie vond vooral het feit dat er op de woningen een ver hoogde kap kwam, geen renova tie meer maar eigenlijk een ge- riefsverbetering. Voor de ge meente was de kap echter een es sentieel onderdeel van het plan. De woningen hebben zeer wei nig bergruimte en juist de kap huis is gestoffeerd en waar geen centrale verwarming aanwezig was, is deze aangelegd. De nieu we bewoners zgn tevreden over de tijdelijke woning en de getrof fen voorzieningen. Enkelen heb ben op dit moment wel ruimte gebrek, daar een flat vaak min der ruimte heeft dan een eenge zinswoning. De verdeling van de beschikbare wisselwoningen wordt gedaan door een speciale commissie van drie personen. Een gemeente ambtenaar, een vertegenwoordi ger van de bewoners en de so ciaal begeleidster van het reno vatieproject. Het groepje heeft een aantal toewijzingsregels op- De eerste dakopbouw op een van de woningen in de wijk Vlietwijk. Het gaat hier om de woning van een particulier. Alle gemeentewoningen zullen zo'n dakopbouw krijgen. wisselwoning gebruikt worden. selwoning te gaan en ook één project wordt om dit moment Voor de verhuizine kriieen de be- week om terug te keren. De eer- door bewoners bekeken om ge- PvdA en PPR Voorschoten samen in de verkiezingen VOORSCHOTEN - De Voor schotense PvdA en de PPR gaan samen de gemeente raadsverkiezingen van juni in. Gisteravond is tussen de besturen van de twee pro gressieve partijen overeen stemming bereikt. De PPR krijgt de tweede plaats op de verkiezingslijst. Ook over de verkiezingsprogramma's is al gesproken en ook daar lijken geen problemen te ontstaan. Op 25 februari zullen de leden vergaderingen van de PvdA en de PPR zich uitspreken over deze lijstverbinding. Verwacht wordt dat beide le denvergaderingen zich zon der tegenstand achter de overeenkomst zullen scha- Overigens valt de PSP buiten de lijstverbinding. In een eer der stadium spraken de drie linkse partijen met elkaar om tot één links blok te komen in Voorschoten. Die gesprek ken liepen echter stuk onder andere op de claim van zowel de PPR en de PSP op de tweede plaats op de verkie zingslijst. De PSP gaat nu al leen de verkiezingen in. Door verlaging waterpeil WARMOND - De gemeente War mond wil een stuk grond kopen om het derde provinciale fiets- p.nl in.i.ir di- Lddae Merenwijk), dat deel Uit maakt van het Pro vinciaal fietspadenplan 1977, aan 1.- leggen ite eigenaresse wilde alleen haar medewerking verle- nen indien de gemeente haar to tale resterende bezit in de Veer- polder zou aankopen. De totale koopsom komt neer op ruim 350.000 gulden. De leden van de commissie finan ciën gingen gisteravond akkoord Warmond wil grond kopen voor aanleg fietspad naar Leiden met deze regeling maar hadden toch hun twijfels over de nood zaak zo'n groot stuk grond aan te schaffen. Op de vraag van com missielid Stol wat B en W willen gaan doen met alle grond die niet nodig is voor het fietspad ant woordde wethouder Van Scha- gen dat deze "een agrarische be stemming zonder bebouwing" zal krijgen. Volgens Van Scha- gen is de mogelijkheid dat de resterende grond zal worden ge bruikt voor volkstuinen niet uit gesloten- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leiósch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 it ontvangen Geen kra tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te vokJoen Bij automatische overschnjving geer. administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitakiNendgiro 3203571 t v n Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 1 79,70 Jaarabonnement t 217.90 per post I 307.30 10,8 Directie: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a in; Bonn. Brussel, Londen. Panjs. Washington. Cairo. Commentatoren. A A v. Brussel W F J Wirtz I 071-144941 tSt. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2