c gevaar Banen haven in Een laatste kans voor de economie Landbouwschap op de bres voor prijs ''tuindersgas'' Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Energiekosten moordend voor industrie Wellicht gedwongen ontslagen in Rotterdam Harde acties Top-ambtenaar: Beursoverzkht DONDERDAG 7 JANUARI 1982 Tijdschriften De totale oplage van de Nederland se tijdschriften is gemiddeld in de periode 1 oktober 1980 tot en met 30 september 1981 maar zeer weinig afgeweken van die in de vergelijkbare periode 1979-80. De gemiddelde oplage was 14.925.000 tegen 14.920.000 een jaar eerder, zo blijkt uit cijfers van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NO- TU). De gemiddelde verspreide oplage van de bij de NOTU aan gesloten omroepprogrammabla den steeg met 2,3 pet. naar 3.989.000 en die van de opinie weekbladen met 1,7 liet. naar 530.000. De gemiddelde verspreide oplage van de publiekstijdschriften daalde echter met 0,9 pet. naar 10.406.000. Van de in totaal 52 pu bliekstijdschriften zagen maar liefst 38 titels de oplage achter uitgaan. Van de zeven opinie weekbladen behaalden vier titels een stijging van de oplage en bij de negen omroepbladen zes ti tels. Bouwvakkers De opleiding tot bouwvakker is in 1981 op een ramp uitgelopen. Bijna zevenhonderd jongeren die in 1980 aan de opleiding be gonnen, zijn in de loop van vorig jaar ontslagen bij gebrek aan vol doende werk. Van de schoolver laters die in augustus de oplei ding verlieten hebben eveneens zevenhonderd jongens nog geen werk gevonden. Dit schrijft ing. C. Slingerland, voorzitter van de stichting vakopleiding bouwbe drijf in Den Haag, in zijn nieuw jaarsboodschap in het maanblad „Peil" van deze stichting, dat gis teren is verschenen. Stabiel De Rai verwacht dat de verkopen van nieuwe auto's dit jaar op het zelfde niveau zullen uitkomen als in 1981: geen verdere terug loop, maar ook geen stijging. In 1981 werden 390.000 nieuwe per sonenauto's verkocht. „We zijn bang dat het in 1982 niet anders wordt", aldus woordvoerder E. Glasius van de Rai-Vereniging in Amsterdam. De autoverkopen liepen in de afge lopen j^ren terug van 585.000 in 1978,569.000 in 1979 en 450.000 in 1980 tot 390.000 vorig jaar. Een verdere daling is mogelijk wan neer de autobrandstofprijzen weer zouden gaan stijgen en de rente op het huidige hoge niveau blijft. Gaan brandstofprijzen en rente omlaag, dan is er volgens Glasius „enige kans dat het ver trouwen van de consument wordt hersteld, maar dan toch zeker niet voor de tweede helft van dit jaar". Woedend De bestuurders Henk van Rees en Frans Westenbrink van de indus triebond FNV zijn woedend op Daf Trucks in Eindhoven en Vol vo Car BV in Helmond, omdat beide bedrijven niet van plan zijn vrijdag deel te nemen aan het gesprek op het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid. Volgens Westenbrink was Volvo aanvankelijk wel van plan te gaan maar is daarop terug gekomen onder druk van Daf Trucks en de werkgeversorgani saties. Wereldbank De ontwikkelingslanden zullen meer rente moeten gaan betalen over leningen die ze bij de We reldbank opnemen. De 21 gou verneurs van de bank, die de 140 aangesloten landen vertegen woordigen, hebben hiertoe dins dag besloten op advies van de president van de Wereldbank, A.W. Clausen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling, Boerekool per kg 80-1,48, Was- peen AI per kist 15-17,30, All 11-14, BI 15-17,10, Cl 6,30-9,60, CII 3,10-7,80, Breekpeen BI 2,90, Cl 6,20-6,50, Prei A per kg 2,62, Prei B per kg 1,61, Uien per kg 30-49, peterselie (krul) 35-37, Selde rij (BD) 46. Economie ZWOLLE (GPD) - Hoge lonen zijn niet meer het grootste probleem van de Nederlandse industrie, maar de hoge energiekosten. De gemiddelde grootverbruiker is in Duitsland 16 procent voordeliger uit, in Frankrijk 28 procent en in Zweden maar liefst de helft. De Overijsselse elektriciteitsmaatschappij IJssel Central (IJC) wil het daarom voorlo pig kalm aan doen met tariefsverhogingen, hoewel zij het afgelopen jaar een verlies heeft geleden van circa 7 miljoen gulden en dit jaar een nadelig saldo verwacht van 3 12 miljoen. Dank zij een beter gebruik van brandstoffen kan IJC het zich veroorloven de kleinver bruiker dit jaar nauwelijks meer te laten be talen en de grootverbruiker zelfs iets min der, namelijk 0,3 procent. Volgend jaar wil de IJC de stroomprijs verhogen met rond 4 procent voor de kleinverbruiker en 2 pro cent voor de grootverbruiker, deelde dir. ir. J. Wijmans woensdag mee. De belangrijkste oorzaak van de enorme stroomprijsverschillen in Europa zit in de samenstelling van de „brandstofmix" die de centrales gebruiken. In Nederland is men overwegend aangewezen op de dure brand- stoffen olie en gas. In Zweden is het binnen kort zover dat de helft van de stroomvoorzie ning op waterkracht berust, de ander helft op kernenergie. Frankrijk stookt veel kolen, heeft nu al 25 procent kernenergie (men wil binnen tien jaar naar 50 pet) en ook enige waterkracht. Duitsland stookt ook veel ko len en bruinkool en heeft verder 15 pet kern energie. Door een efficiënter brandstofverbruik tracht de IJC de stroomprijs in de hand te houden. Op het ogenblik wordt de laatste hand ge legd aan een nieuwe produktie-eenheid, de HC-60, die binnenkort zal gaan proefdraaien. Deze eenheid is een ingenieuze combinatie van een gasturbine en een stoomturbine met een vermogen van 329 megawatt. Met een voor Nederland unieke technologie is een rendementsverbetering bereikt van meer dan 10 procent. De brandstofbesparing staat gelijk aan de warmtebehoefte van een stad van 45.000 inwoners. De nieuwe eenheid kost 350 miljoen gulden. De IJC heeft voor het eerst in haar historie minder stroom verkocht dan het voorgaande jaar. In 1980 was er nog een stijging van 0,9 procent, vorig jaar daalde het verbruik met 0,3 pet. Volgens de directie zijn er twee oor zaken: de mentaliteit om energie te besparen is nu vrij algemeen, en de teruggang in de bedrijvigheid, in het bijzonder in de Twent se textielindustrie. Het grootverbruik in het concessiegebied van de IJC nam met 2 3 pet af. Bij het kleinverbruik nam het aantal aangesloten huishoudens met 4 pet toe, ter wijl het stroomverbruik per saansluiting met 4 pet daalde. Minister Terlouw van economische zaken heeft gisteren een dringend beroep op de elektriciteitsmaatschappijen tot een verla ging van de elektriciteitsprijzen voor de gro te industriële verbruikers te komen. Die zien hun concurrentiepositie door het groeiend prijsverschil met het buitenland achteruit gaan. Dit tekent Terlouw aan bij het elektri citeitsplan 1986/1987 van de samenwerkende elektriciteitsplan 1986/1987 van de samen werkende elektriciteitsproduktiebedrijven, dat hij overigens goedkeurt. ROTTERDAM (ANP) - Volgens de voorzitter van de Scheepvaart Vereni ging Zuid in Rotterdam (werkgevers haven) zullen gedwongen ontslagen in de slecht draaiende stuk- goedsector van de Rotter damse haven wellicht niet te vermijden zijn. Weliswaar hebben de vijf grote ha venconcerns met de werkne mersorganisaties de afspraak ge maakt dat er vóór 1 april geen ontslagen zullen vallen, maar of er daarna te ontkomen valt aan dergelijke maatregelen is vol gens SVZ-voorzitter P. Meyer Swantee de vraag. Hij zei dit gis teravond in zijn nieuwjaarsrede in Rotterdam. Momenteel beraden de vijf grote havenconcerns zich met de SVZ en de werknemersorganisaties over de situatie in de Rotterdam se stukgoedsector. Dat overleg kwam op gang nadat enkele maanden geleden bij enkele stukgoedbedrijven grote ar beidsonrust dreigde uit te bre ken. Er is toen afgesproken dat tijdens dit overleg gepn gedwon gen ontslagen zouden vallen. Meyer Swantee zei gisteren te ho pen op constructieve gesprek ken tussen werkgevers en werk nemers over de werkgelegen- heidsproblematiek in de haven. Dan alleen kan er volgens hem sprake zijn van oplossingen die het minst hard aankomen. De SVZ-voorzitter zei echter ook dat het uitstellen van noodzakelijke beslissingen de financiële draag kracht van de havenbedrijven en daarmee hun investeringsmoge lijkheden en investeringsbereid heid ondermijnt. Uitholling van de eigen vermogenspositie be lemmert het ondernemen van nieuwe activiteiten, aldus de SVZ-voorzitter in zijn jaarrede. Meyer Swantee zei verder dat de havenconcerns in Rotterdam el kaar niet naar het leven moeten staan, maar samen met de over heid en de werknemersorganisa ties op constructieve wijze naar oplossingen moeten zoeken. Van de rijksoverheid vroeg de SVZ- voorzitter steun om de positie van Rotterdam als grootste ha ven van de wereld te handhaven. Dat is volgens hem een nationaal belang, omdat de haven anders dan het aardgas een blijvende steunpilaar voor de Nederlandse economie kan zijn. Het is vol gens Meyer Swantee dringend noodzakelijk dat Rotterdam haar concurrentiepositie herstelt en daarvoor is die overheidssteun noodzakelijk. Tot nu toe kwam de automobilist op het terrein van de luchthaven Schiphol geen verkeerslichten tegen Daarin wordt op zeer korte termijn verandering gebracht. De aanwezigheid van knipperlichten heeft niet kunnen verhinderen, dat in de afgelopen drie jaar 94 aanrijdingen met materiële schade plaats hadden op het kruis punt Stationsweg/Aankomstpassage-Noord. In totaal liepen tien personen hierbij letsel op. De verkeerslichten die nu zijn geplaatst moeten dit voorkomen. DEN HAAG (ANP) - Het land bouwschap onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid om bij het Europese hof van justitie in Luxemburg in beroep te gaan te gen de beschikking van de Euro pese Commissie van vlak voor kerstmis over het „tuindersgas". De voorzitter van het landbouw schap, ir. D. Luteijn, zei dit giste ren in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag. De beschikking van de commissie bepaalt onder meer dat Neder landse tuinders uiterlijk op 1 ok tober van dit jaar dezelfde prijs moeten betalen voor aardgas als de industrie. Op het ogenblik be talen voor verreweg de meeste tuinders aanzienlijk minder voor aardgas dan industriële bedrij ven. Volgens een woordvoerder voert het landbouwschap besprekin- UTRECHT (ANP) - De FNV zal bij de komende cao-onderhande lingen "alles op alles zetten" om te voorkomen dat de bestaande ziektewetregelingen worden aangetast. Als de plannen van minister Den Uyl om de ziekte wetuitkeringen te verlagen het halen stapt de FNV niet alleen naar de rechter. Ook sluit de grootste vakcentrale harde acties niet uit als straks bij het cao- overleg blijkt dat de werkgevers zich achter de kabinetsmaatrege len verschuilen. "Allerlei acties zijn mogelijk, sta kingen incluis, aldus een FNV- woordvoerder. tegen de beschikking van de commissie. Minister De Koning van landbouw heeft van de com missie tot 15 januari de tijd ge kregen om het standpunt van de Nederlandse regering ten aan zien van de beschikking te ge ven. De prijs dié tuinders betalen voor aardgas is overeen geko men in een contract tussen het landbouwschap en de leveran cier, de Gasunie. Formeel kan de centrale overheid de gasprijs niet verhogen. De be windsman heeft in het recente verleden in Brussel hierop gewe zen. Overigens heeft de Europe se Commissie in een eerder sta dium ook al gedreigd met juridi sche actie bij het hof in Luxem burg. Die dreiging hangt nog steeds in de lucht. Uitvoering er van is afhankelijk van het ant woord van de Nederlandse rege ring. Het beleid om onze economie te herstellen moet steviger worden aangepakt. Er kan niet worden afgezien van de voorgenomen matiging in de gemeenschapsuitgaven (overheid en sociale zeker heid), omdat de betalingsba lans verbetert. De ombuigin gen mogen ook niet minder zijn. Gezien de voortdurende onzekerheden is grote voort varendheid geboden omdat uitstel later tot rampzalige gevolgen kan leiden. In deze jaren is sprake van „een laat ste kans". Aldus de conclusie, waartoe prof dr. F.W.Rutten, secreta ris-generaal van het ministe rie van economische zaken, komt in zijn traditionele „nieuwjaarsboodschap", ver pakt in een artikel in het weekblad „Economisch-Sta- tistische Berichten". Rutten stelt dat de economi sche malaise bijzonder hard nekkig is. In 1981 was er - he viger dan in de beide voor-, gaande jaren - stagnatie en te ruggang. Het werkelijk natio naal inkomen was ongeveer 2,5 procent lager dan in 1978, de bedrijfsinvesteringen wa ren 15 procent minder en de reëel beschikbare winsten la gen ruim 20 procent onder dat peil. Bovendien steeg de werkloosheid explosief mede door grote verliezen die veel ondernemingen leden. Toch waren er in de ontwikke ling van 1981 ook zaken die op termijn tot herstel kunnen bijdragen. Zo was zeer be langrijk dat de loonstijging naar 4 tot 5 procent terugliep. De stijging van de loonkos ten per eenheid produkt bleef 20 procent achter bij die in concurrerende landen. Bij de export wordt terreinwinst geboekt. Omdat de invoer scherp daalde en de uitvoer iets steeg verbeterde het sal do op de betalingsbalans met ongeveer 10 miljard gulden. Beetje herstel Voor dit jaar wordt een groter overschot op de zogenaamde lopende rekening van de be talingsbalans verwacht, om dat de uitvoer verder stijgt en er hogere prijzen voor het ex- portgas worden gemaakt. Ge volg: onze monetaire proble men, vooral op rentegebied, nemen aan scherpte af. Dat is voor een herstel van de inves teringen op langere termijn een onmisbare voorwaarde. Internationaal tekent zich wat herstel af, dat in de tweede helft van 1982 en vervolgens in 1983 aan kracht zou kun nen winnen. Maar de onze kerheden blijven talrijk. Als de voorspellingen uitkomen kunnen de acute noden voor ons land wat worden verlicht. Maar voor de eerste helft van dit jaar moet nog worden ge rekend met hevige proble men voor veel ondernemin gen, meent Rutten. Het in goede banen houden van de economie en de werkgele genheid is veel moeilijker ge bleken, constateert Rutten, dan men lange tijd na de Tweede Wereldoorlog heeft gedacht. Het stimuleren van de bestedingen heeft jaren lang goed gewerkt omdat de economische omstandighe den gunstig waren en het overheidsbeleid daarmee geen problemen had. Die taak is nu geheel anders ge worden: de overheid moet waken voor haar eigen be heer. Evenwichtsherstel nodig Als het beleid niet aangepast wordt groeien de overheids uitgaven sneller dan het na tionaal inkomen. Er moet worden gekoerst naar herstel van het evenwicht Volgens Rutten is het nog steeds mo gelijk, technisch-economisch gezien, door matiging van ge meenschapsuitgaven cn lo nen en stimuleren van het be drijfsleven te komen tot her stel van winsten, investerin gen en werkgelegenheid op middellange termijn. Van groot belang is echter of dergelijke maatregelen maat schappelijk worden aanvaard omdat zij gevoelige verande ringen brengen in gangbare patronen. Een aanvaardbare ontwikkeling van de nationa le economieën in W-Europa lijkt niet zonder meer ge waarborgd. Mede dankzij de inzet van de (pas afgetreden) president van De Nederland- sche Bank dr. J. Zijlstra) is het internationaal vertrou wen in ons financieel beheer behouden. Volgens Rutten is hiermee niet zeker dat we met het sociaal- economische beleid uit de ge varenzone zijn. Dankzij inter nationaal herstel kan de eco nomie van Nederland over een of twee jaar wat verbe terd zijn. Daarmee is de ont wikkeling nog niet ten goede gekeerd Dat kan alleen ge beuren als met kracht hoge voorrang wordt gegeven aan bevordering van rendabele investeringen en winsther stel. Laatste kans Mocht later in de jaren tachtig de internationale conjunc tuur weer inzinken, terwijl onze exportgasopbrengsten dalen, de groei der beroeps bevolking aanhoudt en het aandeel van gemeenschap suitgaven en lonen in het na tionaal inkomen niet is be perkt, dan kan een economi sche terugslag van rampzali ge omvang optreden, aldus Rutten. Daarom heeft Neder land de eerstkomende jaren „voorlopig de laatste kans om zijn sociaal-economisch lot voor een belangrijk stuk in eigen hand te houden". De topambtenaar begrijpt dat er ontmoediging bestaat om dat de matiging geen zichtba re resultaten lijkt af te wer pen. Het lijkt eerder of die matiging averechts werkt. De laatste jaren zijn er wel dege lijk gunstige ontwikkelingen, zoals de verbetering van de loonkosten en van de export. Men moet bedenken dat al lerlei maatregelen hun tijd nodig hebben voor uitwer king op bijvoorbeeld de werkgelegenheid. Rutten betwijfelt trouwens of er wel voldoende gematigd is, gezien de verslechterde omstandigheden sedert de eerste oliecrisis Tekenend is volgens hem dat bd de plan ning van overheidsuitgaven lange tijd is uitgegaan van een groei in het nationaal in komen van 3 tot 4 procent, terwijl de gemiddelde inko menstoeneming sedert 1973 in feite slechts ongeveer een procent was. Als internationaal de economie „op een laag pitje" blijft zul len de herstelplannen van het kabinet zeker moeten wor den versterkt. KEES CORNELISSE DONDERDAG 7 JANUARI 1982 ACTIEVE AANDELEN 215,00 213,90 BINNENLANDSE AANDELEN 151,00 75.00 2,25 108,70 220,00b 59,10 650,00 75,00 2,25 110,50 220,00b 200,00 61,20 650,00 32,50 39^00 74,50 73,60 163,50 165,00 12,50 34,50e 93.00 39,10 34,80 126,00 126,00 167.00 171,00 245,00 245.00 26.20 26.50 102,00b 102.00 18.70 18,70 5.50f 5,30 159,50 159,50 34.10 33.60 980.00b 980,00 193.00 193.50 3800.00a 3800,0 65,50 31.20 35,00 37,30 61,00 16,00 117,00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER >nbrw 31430 - 32130 »nbcw 582 - 665 BUITENLANDS GELD 1335.00 1330,00 AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs heeft Philips vandaag een vaste stemming te zien gegeven. De uitspraken van topman Dekker lokten vraag naar de aandelen uit. Volgens Dekker moet het rendement in de komende jaren omhoog en moet de winst in on geveer twee jaar worden verdub beld De koers van de aandelen reageer de op die uitlatingen met een vooruitgang van 1,10 tot 21,40. De andere internationale aandelen lagen licht verdeeld in de markt. Unilever en Koninklij ke Olie noteerden onveranderd op respectievelijk 148,50 en 84,40 Hoogovens was nog twintig cent in herstel op 15,70 en Akzo ging veertig cent naar boven tot 23,20. In de financiële sector gaf de NMB opnieuw een zwakke stemming te zien. De notering ging nog 1,30 omlaag tot 126,50 ABN V. .1 ''i n gul I. II lager op I 280 KLM was fractioncel lager op ƒ91 en Heineken bleef op 48. Van de hypotheekbanken was de WUH nog vyflig cent m herstel op 69.50 en de KGH moest en kele dubbeltjes achteruit tot 53,60.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15