„Kindermishandeling zal wel altijd blijven bestaan l/'s U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. een hi\/ lab DINSDAG 5 JANUARI 1982 Varia PAGINA 11 Door Bert Paauw mand moeten ze naar Texel verbannen. Maar als je dan de problemen ziet waar die ouders mee worstelen dan ga je iets meer van hun gedrag begrij pen. Ouders die hun kind mis handelen zijn geen psychopa ten die per se hun kind kwaad willen doen maar het zijn meestal mensen die in een ver- schrikkeUjke situatie verkeren. Het heeft naar mijn mening geen zin die mensen te straffen of op te sluiten. Hulp is het aan gewezen middel in plaats van straf. Via hulp moetje het kind toch ouders geven met wie het redelijk om kan gaan. Je kunt beter eerst proberen de breuk te lijmen voor je naar een ande re mogelijkheid kijkt. Daarbg komt dat een kind dat wordt mishandeld niet gauw zijn ou ders zal laten vallen. Vaak ver dedigt zo'n kind zijn ouders te vuur en te zwaard. Isolement Wat ik vaak niet begrijp is dat hele goede vrienden van een gezin wel de vertrouwensarts bellen maar niet zelf gaan pra ten met die mensen. Eigenlijk zou je naar dat soort simpele oplossingen toe moeten. Dat lijkt me beter dan dat zo'n ge zin in het officiële hulpverle ningscircuit terecht komt. Als goede vriend kun je toch bij ie mand binnenstappen. Je hoeft niet gelijk het probleem op ta fel te gooien maar je kunt via een geleidelijk contact wel ie mand uit z'n isolement halen. En vaak gaan de meest elemen taire dingen in zo'n probleem gezin al verkeerd, de besteding van het huishoudgeld, de in richting van de woning, de voe ding. Als je de mensen daarbij helpt zodat ze bij stukjes en beekjes weer greep op het ge beuren krijgen en ze gaan den ken 'Ik ben toch niet zo'n nul' dan ben je op de goede weg". Sinds de Stichting Ideële Re clame in '78 de advertentiecam pagne startte is het aantal mel dingen van kindermishande ling drastisch omhoog gegaan al betekent dat volgens Angeli- que Mijnlieff nog niet dat er meer dan vroeger wordt mis handeld. "Het is gewoon een ef fect van de campagne. Overi gens geloof ik dat door de ver slechterde economie de kinder mishandeling bepaald niet zal teruglopen. Door de frustraties over geld en werk worden fac toren die de kindermishande ling in de hand werken nadelig bènvloed. Daarom zullen we erg attent moeten blijven. Vroegtijdig signaleren en in grijpen is gewenst, zowel in het belang van het kind als in dat van de ouders". Gegevens over aard en om vang alsmede de hulpverle- ningsmogelijkheden bij kin dermishandeling staan uitge breid beschreven in de bro chure 'Kindermishandeling, een oriëntatie'. Deze onlangs gereed gekomen uitgave is te verkrijgen bij de Vereniging tegen Kindermishandeling, Van Speljkstraat 36, 2518 GD 's Gravenhage, tel. 070 - 631923. 'Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog'. Onder dit motto voert de Stichting Ideële Reclame (SIRE) nu al enkele jaren een advertentiecampagne om het probleem van de kindermishandeling onder de aandacht van de mensen te brengen. Jaarlijks wor den er enkele duizenden gevallen van kindermis handeling gemeld. Dat gebeurt bij een zogenaamd Bureau Vertrouwensarts (BVA) waarvan er op het ogenblik tien zijn, over heel Nederland verspreid. Het eerste Bureaus Vertrouwensarts werden in 1972 ingesteld en namen enkele taken over van de twee jaar eerder door veront ruste particulieren opgerichte Vereniging tegen Kindermishan deling (VKM). Volgens Angelique Mijnlieff, als orthopedagoog werkzaam bij de in Den Haag gevestigde VKM, heeft kindermishandeling altijd bestaan en zal, ondanks de suggestieve vraag in de SIRE-adver- tenties, wel altijd blijven bestaan. "We hebben bij de VKM echt niet de illusie dat we kindermishandeling kunnen uitbannen. Dat is in de loop der tijden nog nooit gelukt. Wel proberen we' door voorlichting te voorkomen dat de mensen hun kop in het. zand steken voor het probleem. Want kindermishandeling, daar praat men niet graag over. Met onze voorlichting willen we de mensen bekend maken met instanties die hulp kunnen bieden, willen we de mensen helpen om kindermishandeling in een vroeg stadium te leren herken nen, willen we ouders die hun kind dreigen te mishandelen zover krijgen dat ze zelfhulp gaan zoeken en willen we duidelijk maken dat er hulpverlening mogelijk is voor ouders en kind na mishandeling". Die hulpverlening wordt gecoördineerd en zonodig op gang ge bracht door een Bureau Vertrouwensarts waar de melding over kindermishandeling binnen komt. De meldingen zijn meestal afkomstig van huisartsen, onderwijzers, buren, familie of vrien den. Aan zo'n bureau zijn naast een arts ook een maatschappe lijk werker en een administratieve kracht verbonden. Meestal voert het BVA de hulpverlening niet zelf uit maar wordt de meest geschikte hulpverlening in de omgeving van het gezin ingeschakeld. Alle milieus Volgens Angelique Mijnlieff overheersen bij het aantal mel dingen van kindermishande ling gevallen in de zogenaamde lower class gezinnen oftewel de gezinnen uit de lagere milieus. Toch mag daar volgens haar niet de conclusie uit worden getrokken dat er in die milieus meer wordt mishandeld. "Bij kindermishandeling wordt te snel gedacht aan een a-so ciaal gezin uit één of andere achterbuurt. Maar dat is een fa beltje. Kindermishandeling komt in alle milieus voor, al verschilt waarschijnlijk de vorm. In de hogere milieus is het vaak meer een voortdurend sarren, geestelijke mishande ling, terwijl in de lagere milieus de omgang veel doelgerichter is, er wordt minder gepraat, de handen zitten losser. Dat mis handeling in de hogere milieus minder opvalt komt ook omdat mensen met iets meer ontwik keling makkelijker de weg naar hulpverlenende instanties we ten te vinden terwijl de huis vesting vaak zodanig is dat de mishandeling niet zo snel op valt. In pakweg de Schilders wijk, waar de mensen op el- kaars lip wonen, wordt mishan deling eerder opgemerkt dan in een villawijk in Aerdenhout waar men op enige afstand van elkaar woont". De vormen waarin kindermis handeling optreden (bij de Bu reaus Vertrouwensarts worden gevallen tot en met 17 jaar geac cepteerd) zyn velerlei. Angeli que Mijnlieff wijdt daar niet graag over uit, noemt enkele voorbeelden zoals het uitdruk ken van sigarettepeuken in handpalmen of onder voetzo len, het slaan met een honde- riem, het voortdurend kleine ren en onthouden van contac ten met leeftijdgenoten. "Het gaat je verstand te boven welke middelen mensen soms verzin nen om een ander te mishande len". Benauwend Het grote belang dat aan de ge zinsrelatie in deze maatschap pij wordt gehecht kan volgens Angelique Mijnlieff soms ook een benauwende uitwerking hebben. "Opvoeding is iets dat vooral plaats behoort te vinden in het heilige gezin. Voor pro blemen is men als kind in de eerste plaats aangewezen od de ouders. Dat geeft een druk op de ketel. De druk is er ook door het verwachtingspatroon dat ouders van hun kinderen heb ben en waaraan kinderen niet kunnen voldoen, bijvoorbeeld doordat zij van een andere dan de gewenste sekse zijn of door dat zij gehandicapt zijn. Boven dien zijn sommige kinderen on gewenst. Als ouders merken dat zij hun opvoedingstaak niet aankunnen wordt dat het kind vaak kwalijk genomen. Ouders die zelf in hun jeugd zijn mis handeld willen het beter doen. Maar dergelijke mensen heb ben vroeger nooit het goede voorbeeld gekregen. Ze heb ben nooit geleerd positief met kinderen om te gaan en wat je van een kind op een bepaalde leeftijd kan en mag verwach ten. Als er dan een kind is dat ze denken niet aan te kunnen, dat steeds maar schreeuwt, dan verandert de wolk van een ba by in hun ogen in een klein monstertje. Wanneer er dan ook nog allerlei andere proble men meespelen voelen zij zich machteloos. Een kleine tegen slag of irritatie kan dan al vol doende zijn voor een woedeuit barsting waar het kind de dupe van wordt". Dat kan dan tot berichten in de krant leiden waar Angelique Mijnlieff over het algemeen niet zo gelukkig mee is. "De be richtgeving in sommige kran ten is zo ongenuanceerd. Dat gaat dan in de trant van 'een gek die z'n kind in de wasma chine heeft gestopt'. Als je zoiets leest dan kun je geen en kel begrip opbrengen. Mijn eer ste reactie is dan ook: zo ie- Angelique Mijnlieff: "Het bij zondere van het instituut ver trouwensarts is dat een derge lijke arts niet aan het beroeps geheim van medici is gebon den. Hij mag informatie door spelen aan derden om op die manier hulpverlening op gang te brengen. Het BVA is wel af hankelijk van de aanwezige hulpverlenende instanties in de buurt die vaak met wachtlij sten werken. Dergelijke instan ties kunnen niet onmiddellijk inspelen op de verzoeken van de vertrouwensarts en dat is natuurlijk niet zo gelukkig. Daar komt bij dat kindermis handeling geen geliefde zaak is bij hulpverleners. Hulpverle ning in een dergelijk geval is erg moeilijk. Kindermishande ling is meestal de eindfase van een spiraal, het is de uitbrsting van iets dat jarenlang heeft ge woekerd. Het gezin wordt met allerlei problemen gelijktijdig geconfronteerd, werkloosheid, huisvesting, financiën. Waar moet je beginnen bij het aan pakken van de problemen? Het is erg moeilijk en tijdrovend om dan hulp te bieden. Liever pakt men dan één of ander op voedingsprobleem aan waar een half jaar mee is gemoeid en waarbij je op korte termijn re sultaat ziet". 'Kinder- mishandeling, wat kan ik daar nou aan doen?' Angelique Mijnlieff: "Kindermishandeling daar praat men niet graag c Onderhoud van kerken steeds zwaardere last De rooms-katholieke parochies in ons land hebben vorig jaar f. 28 miljoen pitgegeven aan onder houd en restauratie van kerken. De overheid deed daar f. 20 aan subsidies bij. Het Kaski, rooms- katholiek instituut voor onder zoek en advies, komt in een over zicht tot de conclusie, dat kerk gebouwen een steeds zwaardere last worden voor de parochies. Historische gebouwen kunnen niet worden afgebroken, omdat ze onder 'monumentenzorg' vallen. Directeur B. Engbersen van het Kaski meent, dat de overheid meer subsidie voor onderhoud en restauratie zal moeten uittrek ken om kerken die op de monu mentenlijst staan te behouden. "De overheid laat de kerken wat dat betreft in de steek". Bij uitblijven van subsidie zouden kerken van de monumentenlijst moeten worden geschrapt. Dat zou parochies van zware finan ciële verplichtingen ontslaan en de gelegenheid bieden het kerk gebouw zo nodig af te stoten. De opbrengst van de jaarlijkse geld wervingsactie 'Kerkbalans' is, volgens directeur Engbersen van het Kaski, bij lange na niet vol doende om het grote onderhoud van kerkgebouwen veilig te stel len. Een werkgroep van mensen uit onder andere de Evangelische Omroep en de Evangelische Ho geschool (Amersfoort) bereidt op het ogenblik de oprichting voor van een internationale Christe lijke Universiteit waarvan de centrale vestiging in Nederland komt. Men streeft ernaar, in 1983 te be ginnen met drie afdelingen, te weten godsdienstwetenschap pen, wijsbegeerte en menswe tenschappen. Het eerste jaar zal een dagopleiding zijn. Daarna kan er schriftelijk worden gestu deerd. De initiatiefnemers werken aan een leerprogramma tot op doctoraal niveau. Voorzitter van de werkgroep is de heer W. J. J. Glashouwer (Evan gelische Omroep), secretaris dr. C. A. Tukker, adjunct-directeur van de Evangelische Hogeschool en docent aan de theologische fa culteit in Leiden. De financiën berusten bij directeur L. P. Do renbos van de EO. Glasbouwer jr. heeft verklaard, dat de oprichting van de Christelijke Universiteit los staat van EO-ac- tiviteiten. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Woudrichem H. A. van de Pol Wierden, te Heino (Ov.) kandi daat mevrouw F. Bergsma-Ha- verschmidt Groningen, te Rijs wijk (ZH) G. Bos Zeist, te Zwar- tebroek kandidaat P. de Vries Al- blasserdam, te Oostburg- Schoondijke-G roede-N ieu w- vliet-Waterlandkerkje-Zuidzan- de (Zeeus-Vlaanderen), nieuwe predikantsplaats, kandidaat M. Hooymeijer Zuidzande; aange nomen naar Mamim-Westernij- kerk (Fr.) mevrouw Y. Slik Win- sum-Baard-Oosterlittens (Fr.); bedankt voor Nieuw-Beyerland kandidaat K. C. Kos Zeist, voor Hierden J. Broekhuis Rijssen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zutphen (voor maatschappe lijk activeringswerk Dr. J. C. Sik kelstichting) kandidaat L. P. Miedema aldaar; aangenomen naar Gouda A. J. G. Dronkert Leeuwarden. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Groningen A van der Veer Zwolle, te Baarn J Jonkman Almelo. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Aagtekerke J. Baayens Rotterdam-Alexander polder, bedankt voor Barneveld A. Moerkerken Nieuw-Beyer land, voor Hoogvliet L. Blok Nunspeet, voor Doetinchem T. van Stuyvenberg Meliskerke, voor Hendrik Ido Ambacht J. J van Eckeveld Zeist. Volgens de Engelse zondagskrant 'Sunday Times' moet het Vatt- caanf. 105 000 betalen voor de 77 dagen die de paus in het Gemelli- ziekenhuis heeft gelegen als ge volg van de aanslag op 13 mei vo rig jaar De paus valt, omdat hij geen Italiaan is. niet onder de Italiaanse staatsverzekering en heeft ook geen persoonlijke ziek tekostenverzekering. Het ziekenhuis slaat de paus aan voor eerste hulp-behandeling, operaties, klinisch onderzoek, maaltijden en verpleging. De zes topchirurgen die de paus behan delden hebben geen rekening in gediend. Zij beschouwen het als een eer dat zij de paus mochten helpen. Het Vaticaan bestudeert nu de mo gelijkheden van een ziektekos tenverzekering, niet alleen voor de paus maar ook voor diens naaste medewerkers. Recht De rooms-katholieke bisschop pen van Argentinië eisen van het militairr r- run.- in <-cn nieuw jaarsboodschap. dat het recht in het land wordt hersteld en dat er een eind komt aan het gevangen nemen van mensen zonder vorm van proces. Volgens de bisschop pen heeft de economische situa tie in Argentinië de kwaliteit van het bestaan aanzienlijk verslech terd "Alle ontberingen op het politieke, sociale, culturele en economische vlak kunnen wor den overwonnen als ieder de wil tot verzoening en gemeenschap pelijk handelen laat gelden". In de protestantse kerken van Sjanghai (China) zijn voor het eerst sinds tien jaar weer predi kanten bevestigd Dat gebeurde ook aan het theologisch semina rium in Nanking. Zo meldt het persbureau Nteuui-Chma. Er wo nen naar schatting I miljoen pro testanten m China. ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! nederla^j^e 'V tofceriJ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11