„Ik heb correct gehandeld India maakt indruk tegen Maleisië: 6-2 VUURWERK! WOUT BERGERS SPORT Contrast is schril in Bombay Sterke start in WK hockey Poolse ploeg mag blijven Beschuldigingen vanuit Hong Kong doen Knobel niets 30% VOORDEEL John Metgod rond met Everton LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 232 WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 BOMBAY De tegenstellingen in Bombay zijn onvoorstelbaar groot. Aan de ene kant een enor me armoede, daar tegenover het miljoenen roepies verslindende evenement om de wereldbeker hockey. Er is geen poging ge daan de schrijnende levensom standigheden van veel Indiërs te verbergen. Eenvoudigweg om dat een dergelijke poging geen enkele zin zou hebben. Daarvoor is de armoede te groot. Zo kan het gebeuren dat men op enkele passen afstand van het Wankhede-stadion en het BHA- stadion, waar de hockeywedstrij den worden gespeeld, op onaf zienbare rijen hutjes stuit, opge trokken uit enkele planken en stukken textiel. Daarin moeten grote families zonder electrici- teit, waterleiding en sanitaire voorzieningen leven. De stank van de zo maar op de grond gede poneerde behoefte is ondraag lijk. Ook vlak in de buurt van het luxueuze President-hotel, waar de teams en officials verblijven, treft men dergelijke "woningen" in grote hoeveelheden aan. Op de lange weg van het vliegveld naar het centrum van de zeven mil joen zielen tellende stad schuife len vele bedelaars, soms met zie lige hoopjes van kinderen, langs. "Vroeger was het nog vijf keer zo erg", weet Guus Lathouwers te vertellen. Zoals altijd is de Bra bander als technisch gedelegeer de van de internationale hockey federatie zo'n beetje het opper hoofd van het toernooi. Hij arri veerde voor zijn vierde bezoek aan India een week voor de offi ciële opening. "De straten zyn nu tenminste redelijk schoon en je ziet ook bijna geen koeien meer op de weg lopen". Voor het hockeytoernooi, in India een prestigekwestie, zijn kosten noch moeite gespaard. Met de or ganisatie is een bedrag van 75 lakhs, oftewel7,5 miljoen roepies (ongeveer 2,5 miljoen gulden) ge moeid. Daarvan is door regering SPORT BOMBAY (GPD) - India is de strijd om de vijfde wereldtitel hockey begonnen zoals het een olympisch kampioen en gastheer betaamt: met een 6-2-overwinning op Maleisiè. De twaalfduizend toeschouwers, onder wie de spelers van van Nederland en Australië, weten na de openingswedstrijd in het immense Wankhede cricketstadion dat de In diërs, die lange tijd van het mondiale tapijt zijn verdwenen, terug willen naar de top. waarop regerend kampioen Pakistan nu nog zetelt. De openingsceremonie van de strijd Driehonderd schoolkinderen zorgden e lieten ballonnen los. i de vijfde weeldtitel hockey i or dat er nog enige kleur t Bombay was een slordig gebeuren, het verder bijna lege stadion. Zij en sponsors 3,5 miljoen roepies bijgedragen en is 2,5 miljoen bin nengekomen uit de verkoop van kaarten, die geldig zijn voor het toernooi. De overige 1,5 miljoen roepies hoopt de organisatie te krijgen uit de dagelijkse kaart verkoop. Lathouwers: "Bij de kosten zijn BOMBAY Het nationale hockeyteam is één van de wei- Met name de "overwinning op Spanje in het gedevalueerde olympische toernooi in Moskou heeft de Aziaten de kick gegeven die nodig was om uit het moeras omhoog te klimmen. De winst op het 'onbekende' poligras van Moskou (bij absentie overigens van de toen nog regerende groot machten als Pakistan, Nederland en West-Duitsland, die gehoor hadden gegeven aan de oproep om Moskou te boycotten) was voor de bevelvoerende bestuurs leden aanleiding om met meer roepees te gaan wapperen. Daar door konden de selectiespelers zich permanent wyden aan hoc key, terwijl hun gezinnen door de staat werden onderhouden. Het succes van Moskou en de reeks van dertien overwinningen op Europees kunstgras sterkten De mis|ukte missic van de Indiêrs ze op de kunstvezels net zo goed hun coupe zouden kunnen uit voeren Geld ontbrak echter, zo dat de Indiërs de deur plat liepen bij twee Europese fabrikanten. Die voelden er evenwel geen snars voor om in het gortdroge India hun produkt neer te vleien tegen een simpel bedankje. de Indiërs in de overtuiging dat ook de verbeteringen van de sta dions inbegrepen. Het was niet voor niets dat ik zo vroeg kwam. Er, moest nog heel wat gebeuren. De wil was aanwezig, maar de juiste uitvoering ontbrak. De laatste dagen voor het toernooi sjouwden mannen en vrouwen zaak'no^in'ordTte krpfen°Voor i werd zelfs nige Poolse sportploegen, die na de machtsgreep van de militairen buiten de landsgrenzen actief is. De Poolse ploeg doet mee aan het toernooi om de wereldbeker in Bom bay. Vier dagen voor de militaire ingreep, op 9 december, vertrokken de hockeyers naar Pakistan en India om zich voor te bereiden. i spe ciaal dorp neergezet". Het woord dorp was niet bepaald op zijn plaats. De lage rieten op trekjes waren slordig tussen de twee stadions neergekwakt. De openingsceremonie deed overi gens voor die slordigheid niet onder. remonie van het hockeytoernooi om de wereldbeker hockey in Bom bay, marcheerden de Polen, geheel volgens het draaiboek, achter de "i de Sovjet-Unie het Wankhede-stadion in. ploeg Het Poolse gezelschap bestaat uit 22 mensen van wie manager Zokad- kowski, na de machtsovername, advies heeft gevraagd aan de Poolse vertegenwoordiging in New Delhi. Hij vernam dat de ploeg in Azië kon blijven, maar kreeg wel de instructie geen interviews toe te staan. ROOSENDAAL (GPD) - George Knobel haalt gela ten de schouders op. Thuis in Roosendaal wacht de ex-Oranje-coach op een seintje vanuit Hongkong om zijn werk zaamheden bij de voetbal club Seiko weer ter hand te nemen. De zware be schuldigingen die vanuit Hongkong via een lande lijk dagblad tegen hem zijn geuit doen hem persoonlijk niets, zegt hij. Knobel: „Ik ben niet weggestuurd by Seiko, zoals men het wil doen voorkomen. Ik ben, met toestem ming van manager Wong, voor enkele weken naar Nederland te ruggekomen om na een inbraak in mijn huis en een poging daar toe orde op zaken te stellen. Mijn vrouw is door het gebeurde over haar toeren en het lijkt me dus vrij logisch dat ik pas weer naar Hongkong terugga, wanneer thuis de rust is teruggekeerd". George Knobel heeft vorige week al overleg gehad met manager Wong om een datum af te spre ken. Knobel: „Bij die gelegen heid deelde Wong mij nog mee dat hij erg tevreden over mij is en dat hij graag zou zien dat ik mijn werk in Hongkong af kon ma ken". Volgens Knobel heeft hij op louter sport-technische zaken geen en kel probleem met Seiko, dat in Hongkong de ranglijst aanvoert met 22 punten uit 12 wedstrij den. Verheijen en Storm voeren de topscorerslijst aan; Wilbret en Theo de Jong spelen goed. Al leen de prestaties van Gerrie Muhren zijn Knobel tot nu toe te gengevallen. Knobel: „Maar dat is nu eenmaal het risico wanneer je een 36-jarige speler meeneemt naar een land dat aanpassing ver eist". De problemen waarmee Knobel nu wordt geconfronteerd, liggen dan ook op een totaal ander vlak. Terwijl de Roosendaalse oefen- meester met verlof in zijn woon plaats is, werd vanuit Hongkong door de daar spelende Nederlan ders zwaar afgegeven op de voor malige Ajax-trainer. Knobel wordt beticht van frauduleuze handelingen, van diefstal uit de meest exclusieve restaurants in Hongkong, van het tegen elkaar opzetten van de Nederlandse spelers en van het niet nakomen van contractafspraken. De voet ballers klagen bovendien over de huisvesting. Zaken die er niet om liegen. Kno bel veegt dit alles geirriteerd van tafel. Zijn verhaal: „Toen ik door Wong als assistent-manager werd aan gesteld, kreeg ik een fiks bedrag waarvoor ik een aantal spelers kon contracteren. Voor dat geld, een miljoen bijna, was ik verant woordelijk en dat wilde ik zo goed mogelijk investeren. Vooral omdat mij te verstaan was gege ven dat er opnieuw een nationaal kampioenschap werd verwacht met een elftal dat „Nederlands" zou voetballen. „Daarom heb ik mij in eerste in stantie tot transfervrije Neder landse spelers heb gewend. Al leen Jan Verheijen kostte Seiko een transfersom. De overigen is het standaardcontract voorge legd, vermeldende het salaris, de extra bonus voor de titel, het vrije reizen, een volledig medi sche verzorging voor het gehele gezin, plus een uitkering ineens van 100.000 dollar bij een perma nente blessure. Daarmee ging ie dereen akkoord. In dat contract stond dus geen letter over huis vesting, wat plotseling zo'n be langrijke zaak werd voor de spe lers. Door de club was een viertal uitermate luxueuze flats be schikbaar gesteld, met met als enige restrictie dat inwoning moest worden geaccepteerd". ADVERTENTIE Het goedkoopste adres door eigen China import. Slot verkoop harde knallen (laatste Jaar) NIEUW. OPEN PAKKETTEN (u ziel wal u koopt) „Goed, De Jong en Wilbret waren het snel eens met een salaris van honderdduizend gulden; Ver heijen nam nog sneller genoegen met 75.000 gulden, terwijl Muh ren het dubbele opstrijkt. Leuk geld voor een jaartje voetballen. De problemen kwamen op het moment dat de dollarkoers ho ger was dan de 2.50 die in het contract stond vermeld. Muhren wenste geen genoegen meer te nemen met de oude en eiste be taald te worden naar de nieuwe. Dat ware mijn zaken niet, maar die van Wong. Ik had slechts als tussenfiguur gefungeerd en ben nu, evenals de spelers, slechts een werknemer bij Wong". „Omdat de spelers toen ook begon nen te zeuren over de huisves ting, heb ik Wong gevraagd een bijeenkomst te beleggen met de Nederlandse spelers. Wong stel de daarop voor het gemiddelde van de koersstijging tijdens de contractduur aan het einde van de rit ineens uit te betalen. Bo vendien werd geregeld dat de be schikbare, erg ruime flats zoda nig ingedeeld zouden worden dat elke Nederlander daar onder dak zou kunnen vinden, ook de drié (Colombain, Gerards en Storm) die later kwamen. Wat betekende dat elke Nederlander een landgenoot plus eventuele familie bij zich in moest nemen". „Nadrukkelijk vroeg Wong toen bij die gelegenheid iedere Nederlan der of hjj daarmee akkoord kon gaan. Zo niet, dan zou het hun niet kwalijk worden genomen als ze alsnog zouden afzien van hun contract. Hoewel de Nederlan ders alle voorstellen hadden geaccepteerd en volledig ak koord waren gegaan, begonnen links en rechts wrijvingen te ont staan. Daar heb ik me afzijdig van gehouden, bewust, want ik kom pas in actie als de prestatie op het veld minder wordt. Maar dat het uiteindelijk zó erg zou worden, had ik nooit voor moge lijk gehouden. Vrouwen die el- kaars post openden; kinderen die Voetbal International, waar op Gerrie Muhren was geabon neerd, moesten onderscheppen om als eerste kosteloos dat blad te kunnen lezen; rekeningen voor de was die mij ter betaling werden aangeboden, enzovoort. Een Nederlands Peyton Place Hongkong". „Voordat ik naar Hong Kong ging, had ik al een voorgevoel dat het mis zou gaan, maar ik kon er een leuke cent verdienen, dus nam ik dat gevoel op de koop toe. Dat het zo mis zou gaan had ik nooit verwacht. Er worden nu gewoon leugens geschreven. Waarom bij voorbeeld zou ik fraude hebben gepleegd? Welk voordeel zou ik daarbij gehad kunnen hebben? Zo ik het al gewild zou hebben, dan nog kon ik het niet. De origi nele contracten liggen bij Seiko en alle spelers hebben daarvan een afschrift". Waarom dan toch recentelijk hals over kop teruggekeerd naar Ne derland zonder Wong gesproken te hebben of de Nederlanders in Hongkong naar een verklaring te hebben gevraagd? Knobel: „Door omstandigheden was ik in het bezit gekomen van een re tourticket Amsterdam-Hong kong. In het vliegtuig naar Hong Kong schoot een steward mij aan over het verhaal in De Telegraaf, met die beschuldigingen. Kom ik in Hong Kong. Wong niet be reikbaar; Colombain zit plotse ling in mijn flat. Mijn vrouw met problemen alleen thuis achterge laten. En dat alles op een rijtje zettend, draai ik me om en keer met hetzelfde toestel linea recta terug naar Nederland, waar ik Wong gevraagd heb de verlofpe riode te verlengen. Achteraf niet goed te praten natuurlijk. In Hongkong had ik naar het kan toor kunnen gaan om me van de gang van zaken op de hoogte te stellen, maar ik reageer nu een maal erg impulsief. Dat zal ik nooit afleren". George Knobel rekent er niettemin op dat hij binnenkort toch weer aan de slag kan bij Seiko. „Met diezelfde jongens die nu op een dergelijke lage manier op mij hebben afgegeven, ja inderdaad. Teleurgesteld ben ik in die jon gens zonder meer, maar als ze denken dat ze me daarmee ge pakt hebben, hebben ze het mis. Ik weet voor mezelf dat ik cor rect heb gehandeld tegenover mijn werkgever en dat alle ver halen die nu verteld worden pure verzinsels zijn. Die jongens kun nen evenwel nog altijd uitste kend voetballen, en dat is iets waar ik wèl mee te maken heb. De rest interesseert me geen George Knobel: "Er worden alleen behoeft niet als een ramp te wor den ervaren. De grasmat in het Wankhede-stadion is egaal als een biljartlaken en in het ernaast gestitueerde Bombay hockeysta- dion is de mat geprepareerd. Die en ligt erbij als een peperduur kunstgrasveld. Wat het voor de wel aan kunstgras gewende na ties betekent om terug te moeten naar natuurgras, hebben de In diërs tegen Maleisië laten zien. Ze keerden terug naar het ver trouwde patroon en aangezien de Maleisiërs hetzelfde systeem hanteren, leek de tyd even te hebben stilgestaan. Alsof er geen synthetisch gras in laboratoria is ontwikkeld. Beide landen voelden zich prima thuis. of. zoals Tim Steens het zei: „Gras ruik je en geeft een speciale sfeer aan een wedstryd. Het loopt lekker en zeker de vel den die hier liggen, benaderen qua hardheid ons kunstgras. Het is echter wel zaak dat je een paar dagen kan trainen. Ik geloof dat we er nu al aan zyn gewend". De Indiërs kwamen weer met hun systeem van twee snelle vleugel spitsen die permanent op steun van nog dne aanvallers konden rekenen. Die vijf aanvallers wer den in de rug gedekt door opko mende verdedigers, zodat er een harmonica-effect ontstond. En juist dat spelletje maakte het In diase en Pakistaanse hockey zo befaamd, voordat de conditie- beulen uit Australië en Nieuw- Zeeland op het kunstgras van het Molson-stadion van Montreal hun intrede deden. Maleisië, dat geen enkele illusie koesterde om India voor eigen publiek de weg naar het eerste succesje te versperren, deed de kijkers nog even geloven dat er in Bombay verrassende uitsla gen tot stand zouden komen Het leidde by rust, maar toen India op temperatuur was gekomen, kwam er een uitslag op het bord die geen enkele Nederlandse speler in de onderlinge wedden schappen had voorspeld Anton den Hartog, de nijvere Ne derlandse middenvelder, had niettemin een lichtpunt ontdekt „Ik denk dat de warmte zelfs de Indiërs parten speelt. Of je het nu gewend bent of niet, als de temperatuur rond de dertig gra den schommelt is het uiterst las tig om zeventig minuten voluit te blijven gaan. Met dat probleem krygen ook wij te kampen, maar het feit dat we de 24e zyn ver trokken werpt al zijn vruchten af. We kunnen steeds gemakke lijker van water afblijven. De ac climatisering is voltooid. Of dat woensdag tegen Engeland ook in de score tot uitdrukking komt, is een andere zaak: het verschil tus sen de ploegen is genng. Daarom ben ik met zo gelukkig met een 6-2-overwinning van een ploeg die in onze poule is onderge bracht" Scoreverloop India-Maleisië 6-2(1- 2): Mervyn Fenandez 1-0, Foo Keet Seong 11. Shurent. r Rajender Singh 2 2 en U Hu nandez 4-2, Sohdi 5-2 en Füyen- der Singh 6-2. ALKMAAR (GPD) - Interna tional John Metgod van AZ'67 is tot een persoonlijk akkoord gekomen met de Engelse eerste-divisieclub Everton. De ploeg van ma nager Howard Kendall heeft voor de overgang van Met god, wiens contract aan het einde van het seizoen bij de Alkmaarders afloopt, een Met dit bedrag breekt Everton een nieuw record. In oktober '79 haalde de Engelse eerste- divisieclub Dave Thomas binnen voor een bedrag van 325.000 pond, een slordige 1,8 miljoen gulden. Everton, dat aanvankelijk be langstelling toonde voor Jan Peters, heeft de onderhande lingen met de AZ-leiding over de transfer van Meigod overigens nog niet geopend. Dat zal pas gebeuren wan neer geldschieter Klaas Mo lenaar en trainer (ieorg Kessler van hun verblijf In bet buitenland zijn terug- keerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9